Denní souhrn zpráv Zprávy

08-02-2005

Gross odmítl nařčení ohledně koupě bytu, naznačil další kroky

Premiér Stanislav Gross v úterý před poslanci odmítl veškerá nařčení ohledně nejasného původu peněz, za něž si pořídil byt. Prohlásil, že si nechá udělat prověrku od Nejvyššího bezpečnostního úřadu. Nechá také finančním úřadem prověřit firmu své manželky, bude žalovat Mladou frontu Dnes a Respekt, které podle něj neinformují o případu pravdivě, a zasadí se o urychlenou přípravu zákona o střetu zájmů. "Jste asi všichni svědky v médiích kampaně, která probíhá v tuto chvíli proti mé osobě. Tato kauza, která v tuto chvíli probíhá intenzivně na stránkách některých médií, tak může, a v tom dávám za pravdu svým kritikům, do určité míry poškodit kredit České republiky," řekl před poslanci Gross.

Poslanecká sněmovna se případem Grossova bytu zabývat nebude

Poslanecká sněmovna se nebude zabývat případem soukromého bytu premiéra Stanislava Grosse. V úvodu schůze neschválila návrh opoziční ODS, aby do programu zařadila mimořádný bod, v jehož rámci by Gross objasnil původ svého majetku. Poslance zajímal hlavně zdroj peněz, jež si Gross na byt půjčil u svého strýce a kolem nichž panují nejasnosti. Mimořádný bod chtěly ODS a KSČM, ale na jeho prosazení neměly dost hlasů. Proti byla ČSSD. Neschválení bodu vyústilo v polemiku opozice a ČSSD, které se přely, zda mělo smysl ho zařadit. Někteří poslanci ČSSD kritizovali média a naznačovali, že kampaň proti Grossovi mohou vést na objednávku.

Výroky ministrů a poslanců ve sněmovně ke kauze Grossova bytu

Výroky ministrů a poslanců při projednávání návrhu, aby sněmovna vyslechla informaci premiéra Stanislava Grosse o jeho majetkových poměrech:

Premiér Stanislav Gross (ČSSD): "Tato kauza, která v tuto chvíli probíhá velmi intenzivně na stránkách v některých médiích, může - a v tom dávám za pravdu svým kritikům - do určité míry poškodit kredit České republiky." ...."Já jsem nemlžil nikdy o tom, z čeho jsem financoval nákup svého bytu."...."Možná jsem před šesti lety mohl postupovat trošku politicky prozíravěji. Možná, že jsem neměl volit ekonomicky nejvýhodnější variantu, to je této půjčky, kterou mi strýc zprostředkoval a částečně půjčil sám. Možná, že jsem si měl vzít hypotéku, dneska toho také lituji, protože tu hypotéku jsem si mohl vzít větší. Nicméně já jsem se musel chovat ekonomicky, protože jsem vycházel z těch příjmů legálních, které prostě mám. Možná, kdybych se nemusel chovat ekonomicky, kdybych měl nějaké peníze někde jinde, jak média naznačují, tak bych tento krok nikdy dělat nemusel, protože bych si s klidem vzal daleko větší hypotéku nebo bych dnes uváděl, že jsem si půjčil od někoho, kdo by asi působil v televizi daleko důvěryhodněji."

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik: "Mediální obraz nikoliv Stanislava Grosse jako osoby, ale Stanislava Grosse jako předsedy vlády této republiky v této situaci dospěl už tak daleko, že před naší českou veřejností, moravskou a slezskou také, ale i před našimi partnery v zahraničí vypadá česká politická scéna - řekl bych - velmi, velmi pošramoceně."

Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD): "Myslím si, že se shodneme na tom, že by se nemělo v budoucnosti připouštět, bez ohledu na to, kdo bude u vlády, aby sdělovací prostředky beztrestně fabulovaly, spekulovaly a manipulovaly s fakty bez ohledu na spravedlnost, pravdu, zkrátka, aby bylo dbáno práva včetně práva soukromí dotčených osob."

Místopředseda ODS Petr Nečas: "Důvěryhodnost vlády, ba co více, důvěryhodnost celé naší země je v mnoha ohledech ohrožena, protože v tuto chvíli se již o tuto věc začínají zajímat zahraniční média, a to má své velmi vážné dopady. V tuto chvíli to již není osobní problém pana Stanislava Grosse, je to problém celé jeho politické strany, v jejímž čele stojí, a je to problém celé vládní koalice."

Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus: "Nevím, co bránilo ODS, aby se bránila zákonu o střetu zájmů, a nevím také, co brání tomu, abychom přijali návrh, který také umožní, abychom všichni nemuseli skákat, jak někteří novináři pískají. Kdo z nás má dnes jistotu, že to nejsou právě někteří novináři, kteří píší na objednávku některých mocných nebo možná nemocných?"

Místopředseda ODS Ivan Langer: "Výsledek hlasování (o zařazení Grossovy informace) znamená, že vládní poslanci a poslankyně jsou spokojeni s vystoupením předsedy vlády a nechtějí o něm dále diskutovat. Vaše hlasování, kolegyně a kolegové, znamená, že poslanci a poslankyně ČSSD, KDU- ČSL a Unie svobody věří Stanislavu Grossovi, věří strýci Vikovi a věří příteli Rodovi. Je to vaše plné právo, vážené kolegyně a kolegové, ale je to také vaše plná odpovědnost, pokud se ukáže, že ani Stanislavu Grossovi, ani strýci Vikovi, ani příteli Rodovi nebude možné věřit, protože nemluvili pravdu."

Svoboda vyzval zákonodárce, aby usilovali o zrušení víz do USA

Čeští poslanci a senátoři by se podle ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) měli více zapojit do úsilí zrušit americká víza pro české občany. Měli by u svých amerických kolegů usilovat o to, aby se zákon o vízech nevztahoval na Českou republiku. "Bylo by dobré, aby v tom něco udělali," řekl v úterý Českému rozhlasu. Dodal, že v tomto volebním období poslanci za oceán ještě nejeli.

Česká diplomacie usiluje o zrušení víz dlouhodobě, tlak zesílil i se vstupem do EU. Američané zatím jen slíbili, že prověří, jak by se celý systém mohl pro Čechy zjednodušit. ČR je jednou z deseti členských zemí EU, pro něž USA vízový režim aplikují. Podle svých pravidel mohou mít Američané bezvízový styk se zemí, kde konzulární odbory zamítají méně než tři procenta žádostí o vízum. V ČR to podle dostupných údajů v posledních letech bylo přes deset procent ročně. Americké úřady rovněž poukazují na to, že mnoho Čechů v Americe nelegálně pracuje. Američtí turisté pro cesty do České republika víza nepotřebují.

Sněmovna znovu odložila hlasování o přímé volbě prezidenta státu

Nejméně o měsíc odložila sněmovna hlasování o návrhu skupiny koaličních poslanců umožnit občanům, aby přímo volili prezidenta. Novelu Ústavy, která s tím počítá, vyřadila dolní komora z programu schůze, kterou v úterý zahájila. Její krok nebyl překvapivý. Poslanci se na přímé volbě dlouhodobě neshodují. O novele teď může sněmovna jednat nejdříve v březnu. Přímou volbu chce podle průzkumů většina občanů. Neodmítá ji ani mnoho politiků. Dosud se ale nedohodli na způsobu, jak by lidé hlavu státu vybírali.

Inflace v lednu dále zpomalila tempo, úroky zřejmě ještě klesnou

Lednová inflace výrazně zpomalila, ceny zboží a služeb v Česku za poslední rok vzrostly o 1,7 procenta. Lidem se zvýšily náklady na bydlení, ale méně než v loňském lednu. Podražily také léky a lyžařské zájezdy, naopak zlevnilo zejména oblečení a pohonné hmoty. Nízká inflace spolu s posilující korunou otevírají prostor pro další pokles úrokových sazeb České národní banky, míní ekonomové. Růst cen zpomalil více, než předpokládal trh i ČNB. Z hlediska celé Evropské unie je inflace v Česku podprůměrná.

"Ceny klesají zejména tam, kde funguje silná konkurence, nebo se výrazněji projevuje kurz koruny," řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Silná koruna zlevňuje dovážené spotřební zboží a potraviny, elektroniku i pohonné hmoty. Nízký růst cen tak spolu s posilující korunou vytvářejí prostor pro další pokles úrokových sazeb. Ke snížení úroků na dvě procenta může podle ekonomů dojít již koncem února, kdy bude bankovní rada o nastavení měnové politiky rozhodovat poprvé v novém složení.

Kriminalisté žádají majitele obrazů Karla Valtera o pomoc

Kriminalisté, vyšetřující rozsáhlý případ padělání obrazů českých mistrů 19. a 20. století, žádají o spolupráci majitele výtvarných děl Karla Valtera. Mezi sběrateli jsou totiž nyní podle policie tři padělané obrazy tohoto žijícího výtvarníka z jižních Čech. "Zveřejnili jsme fotografie těchto prací a chceme, aby se přihlásili jejich majitelé," řekl ČTK kriminalista Antonín Procházka, který se touto kauzou zabývá.

Jihomoravskou dílnu padělatelů i s osmi lidmi, kteří se podíleli na výrobě a prodeji napodobenin obrazů, odhalila policie již loni v létě. Kriminalisté zatím zajistili 160 padělků, mezi nimiž jsou napodobeniny známých tvůrců jako je Jan Zrzavý, Kristián Kodet, Václav Špála nebo Vojtěch Sedláček. Napodobeniny byly natolik dokonalé, že se je dařilo prodávat i prostřednictvím výstavních a aukčních síní. "Kriminalistický ústav nyní zkoumá 31 napodobenin Zrzavého a 12 Kodeta. Ještě další stovka obrazů čeká na posouzení. Kdy bude kauza uzavřena, si netroufám odhadnout," uvedl Procházka.

Policisté kromě padělaných obrazů získali také fotografie napodobenin, které ještě přechovávají nic netušící milovníci umění. Mají dokonce snímek, na němž je vidět originál od Valtera v bílém rámu i s jeho zdařilou kopií v rámu černém.

Pravicoví senátoři chtějí výslovný zákaz propagace komunismu

Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu jako zločinných ideologií má zavést novela trestního zákona, kterou připravili pravicoví senátoři. Jejich cílem je zrušit slovo komunistická v názvu KSČM a dalších podobných stran. "Jde nám o explicitní vyjádření, že propagace komunismu a nacismu je trestná," řekl v úterý novinářům senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených).

Podle platného zákona za propagaci podobných hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod člověka, hrozí jeden rok až pět let vězení. V případě členů organizované skupiny je trest tři až osm let vězení. Autoři novely jejím prostřednictvím ale nechtějí zlikvidovat KSČM ani kriminalizovat její voliče. Chtějí podle Štětiny spíše přimět KSČM k přeměně v moderní levicovou stranu.

Přijetí novely má podpořit petice www.zrusmekomunisty.cz, jejíž podepisování bylo v úterý zahájeno. Její organizátoři získali už několik desítek podpisů od známých odpůrců komunistického režimu. První kolo chtějí uzavřít 25. února. Na tento výroční den komunistického puče v bývalém Československu hodlají uspořádat happening na Staroměstském náměstí v Praze.

Zákaz názvu komunistická je spíš signálem, uvedl člen petičního výboru Ladislav Smoljak. "Pokud tato strana (KSČM) existuje, tak stále říkáme všem lidem, že komunismus je už povolený, že je správný, že je košer. To že se strana jmenuje komunistická, je prostě drzost, protože víme přece, co slovo komunismus znamená. My musíme bojovat proti této ideologii a toto je první krok," prohlásil.

Novelou by se měl Senát začít zabývat na březnové schůzi. Kromě Mejstříka, Štětiny a Lišky novelu podepsali další tři senátoři z Klubu otevřené demokracie a Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí). Podpis předběžně přislíbili i její dvě kolegyně z klubu SNK, Mejstřík o podpoře vyjednává i s lidoveckými senátory. Chce jednat také se sociálními demokraty.

Komunisté považují návrhy pravicových poslanců za nesmyslné a věří, že v parlamentu nenajdou širší podporu. "Já věřím v demokracii a její sílu, která se bezesporu projeví v tom, že neprojdou takovéto nesmyslné návrhy jakkoliv ostrakizovat stranu, která je nejen ex lege čili ze zákona, ale jejíž legitimita je opakovaně posvěcena demokratickými a svobodnými volbami," řekl ČTK předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Protikuřácký zákon jde do finále, čeká ho závěrečné hlasování

Sněmovna ještě na této schůzi rozhodne o tom, zda se Česká republika zařadí mezi země, kde je kouření na veřejných místech výrazně omezeno. Takzvaný protikuřácký zákon v úterý dolní komora propustila do závěrečné fáze projednávání. Norma, která má omezit prodej alkoholu i tabáku, leží v dolní komoře už téměř dva roky.

Mezi poslanci má i řadu odpůrců, a to hlavně mezi občanskými demokraty. Ke kritikům zákona patří také komunista Karel Vymětal. Ten navrhl zmírnění některých jeho pasáží. Chce například, aby v každém vlaku, respektive ve veřejné drážní dopravě, byla aspoň polovina vozů, v nichž je místo vyhrazené ke kouření. Ve hře jsou například návrhy, které by kouření výrazně omezily i v restauracích, kde by mohli lidé tabáku holdovat jen v prostorách "stavebně oddělených" a řádně větraných. Takové požadavky se ale vůbec nelíbí hostinským, kteří se obávají, že podmínky zákona nebudou schopni splnit, a ztratí tak zákazníky.

Vláda ve středu posoudí nabídky na Telecom a rozhodne, jak dál

Vláda ve středu rozhodne, zda bude u prodeje Českého Telecomu pokračovat ve výběrovém řízení, nebo zvolí prodej akcií na kapitálových trzích. Kabinet bude posuzovat pět nabídek, které mu v pondělí doporučila meziresortní komise. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Podle expertů je pravděpodobné, že vláda bude pokračovat v jednání se strategickými zájemci.

Nabídky společností za balík 51 procent akcií Telecomu se podle zdroje ČTK pohybují od 60,9 miliardy do 71,3 miliardy korun. Mezi zájemci o státní podíl jsou firmy Belgacom, Swisscom, Telefónica a finanční konsorcia Blackstone/CVC/Providence a PPF/J&T/Inlay.

Podle vicepremiéra pro ekonomiku Martin Jahna vypadají předběžné nabídky na privatizaci většinového podílu v Českém Telecomu slibně a vláda by měla v tomto způsobu privatizace pokračovat. Fond národního majetku očekává, že zájemci podají závazné nabídky nejpozději 29. března.

Zelináři na Litoměřicku bojují kvůli nízkým cenám o přežití

Pěstitelé zeleniny na Litoměřicku bojují kvůli nízkým výkupním cenám a levnému dovozu o přežití. Zemědělci začali zaorávat pole a několik drobných pěstitelů už navštívilo úřad práce. Někteří se ještě snaží oslovit odběratele, ale úspěch u obchodních řetězců nemají. "Nemáme na to, abychom sponzorovali supermarkety," řekl ČTK ředitel společnosti Agrokomplex Ohře Jaroslav Zeman. "Rozšíření hranic Evropské unie umožnilo vstup polských zelinářů do Česka, ale my se s naší produkcí za hranicemi neuplatníme, protože nemůže export dotovat z jiné pěstební činnosti," uvedl. Zelináři podle Zemana mohou proti ekonomické politice obchodních řetězců a dovozům bránit, pokud se spojí ve velkém odbytovém družstvu. "Několik pěstitelů z Litoměřicka se už ozvalo, že mají zájem se spojit," uvedl. "Když se pak dohodneme na ceně pro řetězce, všichni ji dodrží," dodal.

Část zemědělců v regionu chce místo zeleniny začít pěstovat řepku. Ústecká potravinářská firma Setuza chce letos začít stavět novou výrobnu metylesteru řepkového oleje, který se používá pro výrobu bionafty. Na severu Čech by se měly také zvýšit osevní plochy pšenice. Výroba bioetanolu v lihovaru na Mostecku, s jehož zkušebním provozem počítá projekt od prvního čtvrtletí 2006, by měla zajistit zemědělcům v Ústeckém kraji každoroční odbyt 240.000 tun pšenice.

CzechInvest: Japonským podnikům dodávají stovky českých firem

Několik stovek českých firem se již stalo dodavateli japonských podniků, které působí v ČR, Japonsku či různých zemích světa. České společnosti slaví úspěchy zejména při výběru dodavatelů pro japonské automobilky či elektrotechnické podniky. Novinářům to v úterý na veletrhu dodavatelských příležitostí v Praze řekl generální ředitel vládní agentury na podporu podnikání a investic CzechInvest Radomil Novák. "Na tom, že stovky českých firem uspěly v mezinárodních dodavatelských řetězcích, je nejlépe vidět, že dokáží vyhovět světovým standardům a mohou konkurovat na evropských i světových trzích," uvedl Novák.

Japonské firmy si Českou republiku oblíbily zejména v posledních pěti letech. Celkem přišlo již 150 japonských investorů, kteří se zavázali, že do projektů v ČR investují nejméně 2,5 miliardy dolarů (téměř 60 miliard korun). Japonsko je tak po Německu druhým největším investorem do výroby, výzkumu a vývoje v ČR.

Vláda posoudí stav oděvnictví, podle ATOK je brzy na hodnocení

Vláda se na středečním zasedání seznámí se zprávou o situaci v textilním a oděvním průmyslu, který po 1. lednu ovlivnila liberalizace světového obchodu. Tuzemští podnikatelé se obávali konkurence asijských výrobců, především z Číny, a zániku desítek tisíc pracovních míst. Na vyhodnocení dopadů otevření trhu je však podle viceprezidenta Asociace textilního, oděvního, kožedělného průmyslu (ATOK) Jiřího Kohoutka příliš brzy. "Objevují se ale již zprávy od našich zákazníků, kteří upozorňují české výrobce, že se nákupem budou dál orientovat na čínské dodavatele. Pokud se ukáží tyto tendence významnější, bude to již znamenat přímé ohrožení české výroby a tím i zaměstnanosti," uvedl Kohoutek pro ČTK.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu je příliš brzy na to, aby bylo možné po odstranění systému množstevních kvót zaznamenat dopady. "Už jen z doby trvání běžné námořní dopravy z Číny čtyři až pět týdnů vyplývá, že první množstevně neomezené zásilky přicházejí teprve v těchto dnech," uvedl mluvčí Ivo Mravinac.

Dělníka z Havířova zaskočilo drahé bydlení a malý plat v Kolíně

S rozpaky a smíšenými pocity zatím vnímá svůj pobyt v Kolíně Václav Klimsza z Havířova na Karvinsku, který se kvůli práci v nové automobilce TPCA přestěhoval ze severní Moravy do středočeského města. Zaskočilo ho drahé bydlení na ubytovně a nízký plat. Automobilka ještě ani nespustila sériovou výrobu, ale podle Klimszi už kvůli nízkému výdělku uvažuje o odchodu hodně mladých zaměstnanců. TPCA dosud zaměstnala kolem 150 ze zhruba 700 lidí, které našla v nedávném náboru na severní Moravě, další postupně přicházejí.

Klimsza pracuje v kolínské firmě od začátku prosince. "Zatím mám smíšené pocity, k práci nic není, akorát se musí splnit desetihodinová pracovní doba, takže se školíme a trénujeme výrobu, která má začít 28. února," svěřil se. Bývalý instalatér se připravuje na to, že bude svařovat kapoty. Jeho nástupní plat byl 12.000 korun hrubého, nyní pobírá o 2000 korun více a od července mu prý firma slíbila vyplácet 17.000 korun měsíčně. Mladý muž dodal, že přestože zaměstnavatel na bydlení na ubytovně přispívá 1500 korun, celkem ho stojí měsíčně bezmála 4500 korun. Stejnou částku přitom podle něj platí i jeho další dva spolubydlící. "Jsme tam ve třech, máme jednu kuchyňku, jeden pokoj a sociální zařízení. Každému nám za bydlení strhnou z platu necelé tři tisíce. Přitom doma mě třípokojový byt i s inkasem stojí 3400 korun," srovnává Klimsza. Podle mluvčího TPCA Matěje Matolína jsou ubytovny soukromé a firma nemůže cenu za ubytování ovlivnit.

Eurotel zaplatil za zneužití postavení na trhu, T-Mobile nemusí platit

Telekomunikační firma Eurotel zaplatila pokutu 48 milionů Kč, kterou jí v květnu 2002 uložil za zneužití dominantního postavení na trhu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vrchní soud v Olomouci povinnost platit pokutu ve stejném roce odložil až do ukončení přezkumného řízení. Žalobu Eurotelu proti ÚOHS poté loni v prosinci zamítl Nejvyšší správní soud, který případ převzal. ČTK to řekl předseda úřadu Josef Bednář. Vysvětlil, že společnosti Eurotel a Radiomobil v letech 2000 a 2001 účtovaly zákazníkům za jednu minutu volání do sítě třetího operátora na trhu, Českého Mobilu, více než za volání mezi sebou navzájem. "Tímto byl porušen zákon o ochraně hospodářské soutěže k újmě Českého Mobilu a spotřebitelů," zdůraznil Bednář. Za protisoutěžní jednání úřad pokutoval v červnu 2002 také Radiomobil, nyní T-Mobile, a to 15 miliony korun v samostatném správním řízení. "Operátoři účtovali svým zákazníkům o jednu až deset korun více v závislosti na tarifu," vysvětlil tehdy Bednář rozdílnou sankci. Český Mobil podle ÚOHS jednáním konkurentů nezískal takový počet nových zákazníků, jako by získal při rovné soutěži.

Nejvyšší správní soud vyhověl žalobě telekomunikační firmy T-Mobile proti pokutě 15 milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. ČTK o tom v úterý informovala mluvčí soudu Sylva Dostálová. Žalobu firmy Eurotel, jež za stejný prohřešek dostala pokutu 48 milionů Kč, ale soud již loni v prosinci zamítl.

Senátoři chystají obdobu slovenského přístupu k materiálům StB

Češi možná získají podobný přístup k materiálům komunistické Státní bezpečnosti jako Slováci. Senátoři už připravují zákon, který počítá s vytvořením české obdoby slovenského Ústavu paměti národa. Návrh by měl být hotov do půl roku, uvedl dnes místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS). "Už jsme se o to pokoušeli před třemi čtyřmi lety, teď tu myšlenku oprašujeme. Bereme si vzor mimo jiné z našich přátel ze Slovenska, kteří nás mezitím předběhli," řekl Liška na tiskové konferenci k představení novely trestního zákona, jejímž cílem je dosáhnout výslovného zákazu propagace komunismu jako zločinného hnutí.

Slovenský Ústav paměti národa začal loni zveřejňovat registry svazků bývalé StB. Na Slovensku zveřejněné registry tajné policie zahrnují cizince i některé spolupracovníky StB, kteří v českých seznamech nejsou. České ministerstvo vnitra na základě novely, kterou připravoval i Liška, předloni na jaře vydalo oficiální seznam 75.000 jmen evidovaných spolupracovníků StB. V souladu s nálezem Ústavního soudu z roku 1991 v seznamech nejsou zahrnuti lidé vedení tajnou policií v kategorii důvěrník či kandidát tajné spolupráce a cizinci. Utajené zůstaly i dokumenty, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit bezpečnostní zájmy státu nebo ohrozit lidské životy.

Grémium žádá kvůli chystané úpravě dávek mimořádné jednání Romů

Grémium romských regionálních představitelů požaduje kvůli změně sociálních dávek svolání mimořádného zasedání romských zástupců na vládní půdě. Podle něj hrozí v ČR podobné nepokoje, jaké vypukly loni po snížení dávek na Slovensku.

Vláda minulý týden souhlasila s tím, aby životní minimum v budoucnu zahrnovalo jen peníze na osobní potřebu. Částku na bydlení by vyplácely obce. Minimum pro jednotlivce by tak kleslo z nynějších 4300 na 2870 korun. Pro další dospělé v rodině by bylo ještě nižší, stejně tak i pro děti. Pokud by lidé práci bezdůvodně odmítali, připadlo by jim jen 2100 korun.

Podle grémia je rozhodnutí vlády jen "krůčkem" k tomu, aby v ČR nastala podobná situace jako před rokem na Slovensku. Někteří Romové tam na snížení dávek reagovali rabováním, musela zasahovat armáda. "Možná si dost Romů a romských zástupců neziskových organizací dostatečně neuvědomuje, co to (rozhodnutí vlády) pro nás, Romy, znamená, co tyto změny přinesou, jaký dopad to bude mít a co vše z toho může vyplynout," uvedl výkonný tajemník grémia Ladislav Bílý. Podle něj se více než 80 procent Romů nachází v hmotné nouzi již od roku 1993.

Mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková ČTK již dříve řekla, že změna systému dávek nemá chudé poškodit. Má lidi přimět k aktivnímu hledání práce.

Policie zadržela dva muže, kteří vyhrožovali uloženými bombami

Pražští policisté vyřešili v těchto dnech dva případy vyhrožování bombou. V úterý zadrželi muže, který minulý týden pod pohrůžkou uložení bomby v jednom z obchodních řetězců opakovaně požadoval částku pohybující se ve statisících korun. Policii neunikl ani muž, který v pondělí vyhrožoval uložením výbušniny ve stanici pražského metra Muzeum. Ani v jednom případě policie bomby nenašla, sdělila ČTK její mluvčí Daniela Razímová.

Mladík viněný z extremismu u soudu obžalobu zcela odmítl

Třiadvacetiletý kuchař pražského hotelu Intercontinental v úterý rozhodně odmítl obžalobu, podle níž před bezmála čtyřmi roky patřil k organizátorům neonacistického koncertu v Senohrabech u Prahy. "Nejsem členem ani příznivcem žádného hnutí ani strany, jsem jen sympatizant ODS," řekl Jaroslav Švihlík u Okresního soudu pro Prahu-východ. Obžalovanému hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka a za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod až tři roky vězení. Soud ho už dříve uznal zároveň s Martinem Frankem vinným, oběma uložil podmíněné tresty. Švihlík ale s trestním příkazem nesouhlasil a svoji nevinu teď dokazuje při procesu.

Švihlík s Frankem podle žalobce Martina Susky pronajali na jaře 2001 senohrabskou restauraci pro pořádání skinheadského koncertu, vyrobili pozvánky a zajistili autobusovou dopravu do místa konání. Tam podle Susky vystoupily kapely Excalibur či Juden Mord s písněmi údajně plnými nenávisti k Židům a Romům.

Švihlík s Frankem jsou torzem čtrnáctiměsíční protiextremistické akce Patriot, která vyvrcholila v říjnu 2002 stíháním devíti mužů ve věku od 19 do 25 let pro celkem 46 skutků. Třem mladíkům ale žalobce brzy všechna obvinění zrušil, u zbylé šestice zase zrušil stíhání za řadu skutků. Čtyři z nich se navíc po čase dočkali úplného zastavení stíhání. K soudu tak nakonec putovala obžaloba jen na Franka a Švihlíka.

Liznerův svědek pracoval pro StB a byl odsouzen za vyzvědačství

Ondřej Hoch, který má podpořit žádost bývalého šéfa Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera o obnovu procesu, pracoval pro StB a v roce 1984 byl odsouzen za vyzvědačství pro Irák. StB i Iráčané ho však považovali za nedůvěryhodného. Vyplývá to z dokumentů, které o jeho minulosti shromáždil Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Lizner v roce 1994 převzal osmimilionový úplatek nastrčený policií a o dva roky později byl odsouzen k šesti letům vězení. V roce 1998 byl podmíněně propuštěn. Lizner tvrdí, že je nevinen, a požádal o nový proces. V prosinci Obvodní soud pro Prahu 7 jeho žádost zamítl, ale Lizner proti verdiktu podal stížnost. Hoch v procesu vystupuje jako bývalý policejní agent a tvrdí, že Lizner je obětí policejní provokace.

Ambrozek: Jeskyně Výpustek by se mohla otevřít lidem již za rok

Nejpozději příští rok by měla být zpřístupněna jeskyně Výpustek v Moravském krasu, která ukrývá protiatomový kryt bývalé československé generality. Před časem chtělo z jeskyně vytvořit stálou expozici Technické muzeum Brno, které ale od záměru upustilo. Nyní chce jeskyni od armády převzít ministerstvo životního prostředí. "Výpustek je jedinečný, proto je stojí za to otevřít," řekl ČTK ministr Libor Ambrozek. Ministr upozornil, že Výpustek se stane raritou mezi jeskyněmi. Nebude totiž k návštěvám lákat na krápníky, ale na historii. Jeho součástí je totiž atomový kryt, z něhož měly být za komunismu v případě třetí světové války řízeny různé vojenské operace. Celý areál býval ještě donedávna utajován a ani lidé z nejbližšího okolí neměli tušení, co vlastně Výpustek ukrývá.

Ambrozek zdůraznil, že expozice ve Výpustku bude zaměřená na využívání jeskyní člověkem. Výstava připomene, že v jeskyni byla za druhé světové války tajná německá továrna na výrobu leteckých motorů. Kdysi se v něm těžily fosfátové hlíny, využívané jako hnojiva, a prvorepubliková armáda v něm měla muniční sklad. Česká armáda celý areál u Křtin opustila v roce 2001. Výpustek byl zatím otevřen v uplynulých dvou letech jen na dva dny. Denně do něj zavítalo až 2500 zvědavců. Byl o něj stejný zájem jako o mezinárodně známé Punkevní jeskyně.

V Praze asi vznikne neformální klub česky mluvících velvyslanců

Myšlenka založit neformální klub česky mluvících velvyslanců, kteří působí v Praze, se v úterý zrodila během oběda v rezidenci polského ambasadora. Setkání s devíti velvyslanci, kteří více či méně vládnou českým jazykem, se zúčastnil také prezident Václav Klaus. Právě na Pražském hradě loni na podzim nápad uspořádat takový oběd vznikl.

"Já a někteří další velvyslanci jsme si povídali na Hradě 28. října s panem prezidentem. Říkali jsme mu, že v minulosti každého z nás je nějaká kapitola, která se pojí k této zemi. Někdo zde třeba studoval, já jsem tady pracoval nějakou dobu jako historik v archivu. A tak vznikl nápad udělat nějaké setkání," řekl ČTK hostitel oběda, polský velvyslanec Andrzej Krawczyk. Velvyslanci se prý chtějí scházet pravidelně každý měsíc. Například srbsko-černohorský velvyslanec Aleksandar Ilič by uvítal, kdyby v budoucnu vysílaly domovské země do České republiky co možná nejvíc svých zástupců, kteří umějí česky.

Do rezidence polského velvyslance zavítali v úterý například také velvyslanci Bulharska, Jihoafrické republiky, Slovenska, Dánska, Finska, Mongolska a Chorvatska.

Hybnerová, Krajčo i Rösner mají naději na herecké Thálie

Vanda Hybnerová za roli Catherine v Auburnově hře Důkaz v pražském Divadle v Řeznické, Richard Krajčo jako Richie v Penhallově dramatu Láska a porozumění na jevišti pražského Divadla Ungelt či Boris Rösner za titulní roli v Moliérově Lakomci v Národním divadle v Praze mají naději na ceny Thálie. I jejich jména oznámila Herecká asociace jako vyhlašovatel a producent na úterní tiskové konferenci v Praze. Sošky budou předány 26. března.

V činoherním oboru byla dále nominována Jitka Smutná za roli Pokladní v Sigarevově hře Černé mléko (Národní divadlo Praha), Markéta Tallerová za výkon v Ibsenově hře Když my mrtví procitneme (Divadlo F. X. Šaldy Liberec) a Alois Švehlík, který exceluje v inscenaci hry Ernsta Jandla Z cizoty v pražském Divadle Na zábradlí.

Operní porota upozornila na mimořádné umělecké výkony Lívie Ághové (Dvořákův Dimitrij ve Státní opeře Praha), Kataríny Jorda Kramolišové (Belliniho Norma ve Slezském divadle v Opavě), Petra Straky (Janáčkova Její pastorkyňa v Národním divadle Brno) a Dalibora Tolaše (Wagnerův Bludný Holanďan v Divadle J. K. Tyla v Plzni).

V oboru balet, pantomima nebo jiný tanečně-dramatický žánr jsou nominovány Nikola Márová a Zuzana Susová (obě za výkony v Adamově Giselle v pražském Národním divadle) a Charlotta Öfverholmová za roli Loly v představení Lola and Mr. Talk v pražské Arše. Z jejich mužských kolegů pak Miroslav Hradil (Malý pan Friedemann v Divadle J. K. Tyla v Plzni), Richard Kročil (inscenace nazvaná D.M.J. 1953 - 1977 v brněnském Národním divadle) a Michal Štípa (Giselle v Národním divadle Praha).

V muzikálovém a operetním oboru jsou nominovanými Petra Janů (Tři mušketýři v Divadle Broadway Praha), Daniela Šinkorová (Kabaret v Divadle J. K. Tyla v Plzni), Jaromír Meduna (Mam'zelle Nitouche v pražském Divadle ABC) a Dušan Vitázek (Hair v Městském divadle Brno).

Dvanáct nominací směřuje do Prahy, pětkrát zabodovala česká první scéna. Tři nominace má plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Celkem se nominace týkají 13 scén, z nichž pět je mimopražských.

Čeští hokejisté odletěli do Stockholmu, kde chtějí vyhrát

Česká hokejová reprezentace odletěla v úterý do Stockholmu, kde se bude snažit po jedenácti letech opět vyhrát Švédské hokejové hry. Hlavnímu kouči pro závěrečný turnaj letošní série Euro Hockey Tour Ondřeji Weissmannovi sice z původní nominace vypadly dvě hvězdy Milan Hejduk a Patrik Eliáš, přesto český tým myslí na celkový triumf. Také jen úspěch může český tým dostat do boje o celkový triumf v EHT. Weissmann bude sázet na zkušenost. Deset hráčů z třiadvacetičlenného kádru má dohromady doma 18 zlatých medailí z mistrovství světa, dvě z olympijských her v Naganu a Jiří Fischer navíc vlastní prsten za vítězství ve Stanleyově poháru. V týmu je 17 hokejistů, kteří v minulém ročníku hráli v NHL. "Na zkušenost se můžeme spolehnout," řekl kouč před odletem.

Česká republika je v tabulce EHT třetí s čtyřbodovým mankem na Finsko a pětibodovým na vedoucí Rusko. První dva týmy si zahrají v dubnu o celkové vítězství, zbývající duo čeká souboj o třetí místo. Pro některé hokejisty mohou být Švédské hry velkou příležitostí, aby přesvědčili, že si zaslouží hrát na mistrovství světa v Rakousku.

Nedvěd další vítězství v anketě neočekával, věřil mladším

Již počtvrté se stal českým fotbalovým králem záložník Juventusu Turín Pavel Nedvěd. Hned po pondělním vyhlášení výsledků však přiznal, že po třech vítězstvích v minulých letech další triumf neočekával. "Myslel jsem, že přijdou mladí dravci a z prvního místa mě vystrnadí. Spíše jsem věřil Milanu Barošovi či Petru Čechovi," prohlásil fotbalista. Ale adeptů na velkou výhru podle něj bylo víc, než vyplývalo z odhadů před vyhlášením. "V reprezentaci jsme měli skvělou sezonu. Na Euru se prokázal velmi silný tým a byli v něm i další fotbalisté, kteří mohli pomýšlet na vysoké umístění," řekl dvaatřicetiletý fotbalista. Ani trenér Karel Brückner si prý další výhru nepřipouštěl, i když přiznal, že je na to dostatečně sebevědomý. "Neměřím svou kariéru jednotlivými okamžiky, ale pokud mě zvolili jako nejlepšího trenéra mojí kolegové - upozorňuji všichni mladší a i progresivnější -, pak asi mohu být spokojen," řekl. Největší osobností ligy se stal Karel Poborský, který ocenil především fakt, že ho vybrali jeho kolegové - prvoligoví spoluhráči i protihráči. "O anketě rozhodují odborníci a byla by lež tvrdit, že mě to netěší. A nemám rád slova, že v české lize to má fotbalista jednodušší: naše soutěž má pořád svou váhu, je v ní k vidění kvalitní fotbal," svěřil se král Gambrinus ligy. Benjamínkem mezi oceněnými byl Tomáš Jun, který za nejdůležitější fakt loňského roku ze svého pohledu označil, že dostával pravidelně možnost hrát v áčku Sparty. "Odtud už pak nebylo daleko do národního týmu," připomněl největší osobní úspěch loňského roku nejlepší kanonýr české ligy.

Koller se může v Celje stát nejlepším kanonýrem historie

Nejlepším reprezentačním střelcem v historii českého fotbalu se může stát ve středu v přípravném zápase proti Slovinsku dortmundský kanonýr Jan Koller. Jednatřicetiletému útočníkovi totiž chybí už jen jeden přesný zásah k tomu, aby vyrovnal letitý rekord, který drží s 34 zásahy na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století legendární Antonín Puč. Od poslední Pučovy branky uteklo už 67 let a dlouho se zdálo, že žádný kanonýr tolik gólů vstřelit nedokáže. Jenže Koller má nyní k překonání historické hranice velmi blízko, přestože v národním týmu působí teprve od roku 1999. Pokud se mu to podaří už ve středu, oslaví tak nejlepším možným způsobem šesté výročí svého debutu v českém výběru. Poprvé totiž reprezentační dres oblékl 9. února 1999 při přátelském utkání proti Belgii v Bruselu. Koller o blížící se metě dobře ví. "Rád bych rekord někdy překonal, ale nechci ho v žádném případě na úkor mužstva a jeho výsledků. Snad v mé budoucí kariéře ještě dvě branky dám, ale je zcela jedno, kdy to bude," řekl fotbalista na pondělním srazu v Praze. Pokud se Kollerovi podaří Puče dostihnout, či dokonce předskočit, ještě zvýší náskok před svými pronásledovateli. Z hráčů působících v současném národním týmu je mu nejblíže Vladimír Šmicer s 25 brankami, ale více se asi Koller musí obávat Milana Baroše. Ten má přes své mládí na kontě už 21 přesných zásahů, díky kterým se propracoval na desáté místo historického pořadí.

Fotbalová jedenadvacítka proti Teplicím neskórovala

Bezbrankovou remízou skončil první letošní zápas českých fotbalových reprezentantů do 21 let. V přípravném utkání, které vedení svazu narychlo dohodlo po zrušení duelu v Turecku, nastoupili svěřenci trenéra Ladislava Škorpila v úterý v mrazivém počasí v Praze na Strahově proti druhému celku v prvoligové tabulce Teplicím. Na zmrzlém, ale přesto kvalitním terénu si oba celky vypracovaly v prvním poločase několik šancí, ale střelci při zakončení selhali. Zápas měl vyrovnaný průběh i po přestávce. Největší šanci v druhé půli měl střídající Bednář, ale proti náhradníkovi Kolářovi v teplické brance neuspěl ani on.

Záhrobská byla nejrychlejší v druhém kole obřího slalomu MS

Šárka Záhrobská září na mistrovství světa v alpském lyžování. Česká závodnice v italské Santa Caterině skončila pátá v kombinaci a v úterý byla desátá v obřím slalomu, přičemž okouzlila druhým kolem, v kterém dosáhla nejrychlejšího času. Umístěním v elitní desítce si splnila sen, a to má teprve přijít páteční večerní slalom, její parádní disciplína.

Desáté místo je nejlepším výsledkem českých sjezdařů na mistrovství světa v obřím slalomu. Na velkém podniku ho zajela lépe jen Olga Charvátová, osmá z olympijských her v Sarajevu 1984. Výsledek Záhrobské je zároveň nejlepším umístěním v individuální disciplíně na MS po devíti letech. Osmé místo slalomářky Kateřiny Tiché ze Sierra Nevady může Záhrobská vylepšit v pátek.

V Česku od neděle mrzne, koncem týdne však přijde obleva

V České republice od začátku týdne mrzne. Hluboký mráz panuje zejména v noci a k ránu. Čeští meteorologové v úterý naměřili nejnižší teplotu - minus 28,3 stupně Celsia - v Černé v Pošumaví. V pondělí byly teploty v Černé dokonce ještě o tři stupně nižší. Už v pátek však odborníci očekávají oblevu.

Velký mráz panoval i na Moravě a ve Slezsku. V Ostravě-Porubě padl v pondělí rekord, když teplota klesla na minus 21,6 stupňů Celsia. Také na Jesenicku a Šumpersku v Olomouckém kraji meteorologové naměřili teploty okolo minus 20 stupňů. V Šumperku v pondělí padl teplotní rekord, rtuť teploměru ukázala na minus 20,8 stupně. Rekordní mráz okolo minus dvaceti stupňů zaznamenali také v Javorníku na Jesenicku.

Mrazivý začátek února není podle dlouhodobých statistik nijak výjimečný. Nejchladnější 8. únor byl v pražském Klementinu zaznamenán v roce 1865, kdy teplota klesla na minus 20 stupňů pod bod mrazu. Nejtepleji bylo před 15 lety, kdy v Klementinu naměřili odpoledne téměř 17 stupňů nad nulou. V pátek a o víkendu by měla přijít obleva, při které teplota ani v noci neklesne pod bod mrazu.

Počasí na středu:

V Čechách má být polojasno až oblačno, na západě může slabě sněžit. Na Moravě a ve Slezsku bude slunečno, teploty -3 až 1 stupeň Celsia, na horách kolem -1. Vítr mírný jižní.

08-02-2005