Denní souhrn zpráv Zprávy

07-02-2005

Gross požádá o prověrku, má rozptýlit pochybnosti o majetku

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross si ještě do březnového sjezdu strany nechá udělat bezpečnostní prověrku, aby rozptýlil pochybnosti o svých majetkových poměrech. Gross to dnes řekl novinářům. Oznámil rovněž, že jeho manželka Šárka požádá finanční úřad, aby prověřil okolnosti nákupu domu na Proseku. Týdeník Respekt uvedl, že Firma Denna Production, jejíž jedinou majitelkou je jeho manželka, koupila loni v březnu obytný dům v Praze 9. Zaplatila za něj 5,9 milionu korun. Společnost zakoupila nemovitost dva měsíce poté, co ji Grossová založila. Informace o nákupu domu přichází na světlo v době, kdy předseda vlády čelí ostré kritice kvůli nejasnému původu peněz na koupi luxusního bytu na Barrandově. "Bezpečnostní prověrku si udělám. Pokud bych tento slib nedodržel, tak samozřejmě ze své funkce odstoupím," uvedl Gross.

Na internetu se dnes také objevila petice požadující odvolání premiéra. Iniciátoři z internetového serveru Česká média tvrdí, že Gross nevysvětlil původ peněz na pořízení bytu a jeho žena Šárka uspokojivě nedoložila příjmy ze svého podnikání. Signatářům vadí i to, že premiér ještě jako ministr vnitra nechal zřídit dva speciální policejní týmy Mlýn a Zubr. Připomněli i fakt, že do čela úřadu vlády jmenoval Pavla Přibyla, který před listopadem 1989 velel pohotovostnímu pluku při potlačování demonstrací. "Z výše uvedených důvodů považujeme Stanislava Grosse za nedůvěryhodnou osobu, nezpůsobilou vykonávat funkci předsedy vlády České republiky a reprezentovat navenek Českou republiku coby její zástupce, a žádáme proto jeho odvolání," uvádí se v petici. Petici během prvního dne podepsalo 6965 lidí.

ODS navrhne schůzi sněmovny mimořádný bod - peníze na Grossův byt

Opoziční ODS navrhne na schůzi sněmovny do programu mimořádný bod - premiér Stanislav Gross by měl objasnit původ peněz na svůj byt. Občanští demokraté přitvrdili - původně chtěli premiéra pouze interpelovat. V neděli místopředsedkyně ODS a sněmovny Miroslava Němcová řekla, že interpelace v tuto chvíli už není postačující. "Interpelace má vymezený čas a já myslím, že kauza už přerostla do takových rozměrů, že je potřeba se ptát premiéra naprosto vážně a on musí vyložit bez vytáček karty na stůl," prohlásila. Schůze sněmovny začíná v úterý. Místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová naopak považuje interpelaci za dostačující. Interpelace jsou na programu sněmovny ve čtvrtek. "Nemám důvod premiérovi nevěřit," řekla. Němcová soudí, že Grossovy problémy vrhají neblahé světlo na celou zemi, české akcie na burze klesají. Premiérovi vytýká, že si jeho výroky protiřečí. "Ve chvíli, kdy toto přesahuje do té míry, že to poškozuje Českou republiku, samozřejmě otázka jeho odstoupení je naprosto jasná a objevuje se zde," dodala.

Respekt: Firma Šárky Grossové koupila před rokem dům v Praze 9

Firma Denna Production, jejíž jedinou majitelkou je manželka premiéra Stanislava Grosse Šárka, koupila loni v březnu obytný dům v Praze 9. Zaplatila za něj 5,9 milionu korun. Společnost zakoupila nemovitost dva měsíce poté, co ji Grossová založila. Informuje o tom pondělní vydání týdeníku Respekt. Informace o nákupu domu přichází na světlo v době, kdy předseda vlády čelí ostré kritice kvůli nejasnému původu peněz na koupi luxusního bytu na Barrandově. "Všechno je čisté, všechno je v pořádku, ale víc vám k tomu neřeknu. Mám s novináři špatné zkušenosti," odpověděla Grossová na dotaz Respektu, kde peníze na koupi domu získala. Radiožurnálu sdělila prostřednictvím SMS: "Jde o komerční projekt mé firmy. Jak je u takovýchto projektů běžné, je na tento podnikatelský záměr dohodnut komerční úvěr, z něhož byl hrazen nákup nemovitosti. Firma Denna má účetnictví vedené dle platných právních předpisů a tento projekt je realizován v souladu s nimi." Podle Respektu ze zápisu v katastru nemovitostí vyplývá, že cena byla zaplacena v hotovosti a ve smlouvě neexistuje žádný závazek, který by prokazoval, že si firma Denna půjčila u banky. Na projektu se s Šárkou Grossovou podílí také její přítelkyně Libuše Barková. Ta koupila dva sousední domy a obě ženy mají plán, jak celý prostor za desítky milionů korun přestavět na luxusní bytový komplex, píše týdeník.

Gross zřídil nejen policejní týmy Mlýn a Zubr, ale také Hradec

Pracovní policejní týmy Mlýn a Zubr nebyly jediné, které vytvořil Stanislav Gross jako ministr vnitra. Z písemné informace současného ministra vnitra Františka Bublana, kterou obdržel sněmovní branný výbor, vyplývá, že v roce 2001 byl pokynem ministra vnitra zřízen i tým zvaný Hradec. Bublan ale v informaci pro branný výbor neuvedl, čím se týmy Mlýn, Zubr a Hradec zabývaly. Gross byl ministrem vnitra od dubna 2000 do srpna 2004. V tisku se objevily spekulace o tom, že tým Mlýn mohl shromažďovat informace přímo pro Grosse. To ale Bublan odmítl při lednovém jednání branného výboru. I v dnešní písemné informaci zopakoval, že jakékoliv úvahy o nelegálnosti vytvoření týmu jsou "zcela mimo realitu".

Zájemci o Telecom zatím nabídli od 60,9 do 71,3 miliardy

Společnosti, které se ucházejí o 51procentní státní podíl v Českém Telecomu, nabídly za tento balík akcií od 60,9 miliardy do 71,3 miliardy korun. ČTK to řekl zdroj blízký meziresortní komisi, která dnes nabídky posuzovala. Komise vládě doporučila do dalšího kola všech pět došlých nabídek. Mezi zájemci jsou firmy Belgacom, Swisscom, Telefonica a finanční konsorcia Blackstone/CVC/Providence a PPF/J&T/InWay. Podle zdroje nabídl nejméně Swisscom, a to 60,9 miliardy korun, Belgacom nabídl 68,3 miliardy a Telefonica 69 miliard. Finanční konsorcium Blackstone/CVC/Providence bylo v předběžných nabídkách ochotno dát za majoritu v Telecomu 67,5 miliardy a nejvíce nabídla česká finanční skupina PPF spolu se slovenskou J&T a firmou InWay, a to 71,3 miliardy korun. Komise doporučila, aby do užšího výběru postoupilo všech pět uchazečů o 51procentní státní podíl v Českém Telecomu s tím, že dva ze zájemců, a to finanční skupiny PPF a Blackstone, pouze podmíněně. Musí se spojit s významným telekomunikačním operátorem. Blackstone zatím svou nabídku s žádným telekomunikačním operátorem nespojil a v konsorciu s PPF je InWay, což však není významná telekomunikační firma, jak požaduje usnesení vlády, řekl zdroj. Podání závazných nabídek od zájemců stát očekává nejpozději 29. března 2005, sdělil FNM.

Ústavní soud obdržel žádost zákonodárců zrušit restituční tečku

Ústavní soud dnes obdržel žádost skupiny 24 pravicových senátorů a 57 poslanců kolem ODS a senátního klubu Nezávislých zrušit takzvanou restituční tečku. Podle nich tisíce žadatelů stále nemají náhradu za pozemky, na něž mají restituční nárok. Tvrdí, že nabídka Pozemkového fondu je v některých regionech malá a lidé nevědí, že své nároky mohou uplatnit jen do konce letošního roku. Sněmovna loni novelou zákona prosadila restituční tečku k 31. prosinci 2005. Senátoři s poslanci tvrdí, že by stát měl respektovat platné zákony a mezinárodní úmluvy; když je dlužníkem, měl by dluhy uhradit. "Stát využívá své mocenské pozice. Říká: To byl můj dluh, ale já ho teď nezaplatím. Já zákonem tu povinnost zruším. To není správné," zdůraznila senátorka Seitlová. Stát podle navrhovatelů stížnosti nyní takto dluží 2,7 miliardy korun za pozemky o rozloze asi 60.000 hektarů.

Novým předsedou poslanců ČSSD byl zvolen Michal Kraus

Novým předsedou poslanců ČSSD je Michal Kraus. Ve funkci nahradil Petra Ibla, který v lednu rezignoval poté, co úřadující šéf strany Stanislav Gross kritizoval pasivitu většiny členů klubu. Kraus dnes uvedl, že hodlá ve sněmovně vystupovat razantněji než jeho předchůdce. Věří, že se mu podaří někdy rozhádanou sociálnědemokratickou frakci sjednotit. Za příslib považuje už to, že se dnes klub dokázal po několika hodinách na novém předsedovi přece jen shodnout. Kraus je služebně nejstarším českým poslancem. V zákonodárném sboru začal pracovat už před listopadem 1989, kdy byl poslancem za komunistickou stranu. Od té doby je poslancem nepřetržitě. Později prošel poslaneckými kluby různých stran, nakonec se stal poslancem a členem ČSSD.

Šéf Strany zelených podpořil na rozdíl od Uhla petici proti KSČM

Předseda Strany zelených Jan Beránek podpořil na rozdíl od člena své strany a bývalého disidenta Petra Uhla chystanou novelu trestního zákona a petici, které směřují k zákazu propagace komunismu, nacismu a fašismu. Na této iniciativě se podílí senátor Jaromír Štětina, kterého zelení do horní komory nominovali. "Nezřekli se (komunisté) symbolů a názvu, které pro tisíce občanů znamenaly smrt a pro statisíce vyhnání, ztrátu svobody, majetku, půdy či zaměstnání nebo zákazy studia," uvedl s poukazem na petici Beránek ve zprávě, kterou dnes zaslal ČTK. Petici www.zrusmekomunisty.cz by ale Beránek formuloval jinak, neboť prý obsahuje věci svádějící k různým výkladům. Poznamenal, že ve Straně zelených je mnoho lidí, kteří vnímají KSČM bez mimořádných emocí jako politického protivníka. Poukázal na to v nedělním otevřeném dopise Štětinovi i Uhl, podle něhož prý senátorova iniciativa může zelené poškodit. Beránek na Uhlově postoji ocenil konstatování, že se KSČM nepokusila o analýzu stalinismu a normalizace. "Podporuje tím to, co chápu jako jádro Štětinovy iniciativy," uvedl Beránek.

Výrobce pian Petrof získal v USA zakázky za 200 milionů korun

Největší evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové uzavřel na lednovém veletrhu hudebních nástrojů v americkém Anaheimu kontrakty pro letošní rok nejméně za 200 milionů korun. Za úspěch firma považuje i zájem o dodávku 150 klavírů vybavených novým typem magnetické mechaniky. ČTK to dnes oznámila jednatelka a většinová majitelka firmy Zuzana Ceralová-Petrofová. "Avizovaný zájem nám zároveň dává naději na uzavření dalších obchodních smluv a zlepšování hospodářských výsledků společnosti v letošním roce," uvedla. Za loňský rok firma očekává ztrátu v řádu desítek milionů korun, její tržby dosáhly asi 750 milionů korun. Petrof prochází od začátku loňského roku výraznou restrukturalizací. Loni firma uzavřela závody v České Lípě a Moravském Krumlově a k poslednímu dubnu uzavře i závod v Jiříkově na Děčínsku se 67 lidmi. Od května bude Petrof vyrábět již jen v Hradci Králové, kde nyní pracuje asi 680 lidí.

V restauraci KFC v Praze byl nalezen granát z druhé světové války

V restauraci v Praze 1 dnes před 07:00 její zaměstnanci nalezli minometný granát. Podnik policisté vyklidili. Na místě zasahoval policejní pyrotechnik. Podle mluvčí pražské policie byla munice bez zapalovače, a tudíž nefunkční. Po 08:00 byla restaurace znovu otevřena. Granát našli zaměstnanci rychlého občerstvení KFC na Národní třídě v jednom ze zavazadel, které si v podniku zapomněl někdo ze zákazníků. Munice zřejmě pochází z 2. světové války. Po člověku, který do restaurace granát přinesl, policie pátrá.

V Praze začal desátý ročník festivalu slovenských divadel

Celkem čtrnáct představení osmi scén z Bratislavy, Martina a Nitry nabídne pražskému a částečně i karlovarskému publiku desátý ročník festivalu Slovenské divadlo v Praze. V Divadle Bez zábradlí ho zahájila hra zlínského rodáka Toma Stopparda Konečně svobodný! v režii Pavla Haspry, s níž přijelo Slovenské národní divadlo z Bratislavy. "V Divadle v Karlových Varech se představí Divadlo Aréna Bratislava s vynikající inscenací hry Adwarda Albeeho Koza aneb Kdo je Sylvie? Režíroval ji Martin Čičvák a excelují v ní Juraj Kukura s Emilíí Vášáryovou. Za své výkony získali prestižní ocenění slovenských kritiků - Dosky. Toto představení v Praze uvede Činoherní klub. V Karlových Varech ještě vystoupí Studio L+S s komedií Iluzionisté v režii Juraje Nvoty s Milanem Lasicou v hlavní roli," řekla ČTK ředitelka festivalu Hana Heřmánková. Podle ní muže být festival podnětný i pro divadla v ČR, neboť například hostitelské Divadlo Bez zábradlí po velkém úspěchu muzikálu Cikáni jdou do nebe v podání bratislavské Nové scény zařadilo tento titul do svého repertoáru. Podobně i zatím poslední novinka Divadla Bez zábradlí - hra Martina Shermana Když tančila v překladu a režii Alice Nellis a se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli - našla inspirační zdroj v představení Slovenského národního divadla, které ji v Praze uvedlo v roce 1996.

Brněnské divadlo přivezlo na festival Opera Perníkovou chaloupku

Festival Opera nabídl pražskému publiku inscenaci Perníkové chaloupky německého skladatele Engelberta Humperdincka. Soubor brněnského Národního divadla ji má na repertoáru od loňského května. V prosinci byl s touto pohádkovou operou na zájezdě v Japonsku. Příběh o Jeníčkovi a Mařence v barvitém pojetí výtvarníků Luboše Hrůzy a Tamary Divíškové a v režii Jana Kačera přijalo publikum v hledišti Státní opery Praha příznivě. Protagonistkami večera byly v obou hlavních dětských rolích Martina Bauerová a Denisa Hamarová, potlesk na otevřené scéně sklidil Zdeněk Šmukař v komické roli Ježibaby. "Inscenace Perníkové chaloupky vznikla na základě přání japonského partnera..., abychom vytvořili zimní pohádkový sen," řekl před představením šéf Janáčkovy opery Milan Kaňák. Dekorace se podle něj vrátily z Japonska teprve nedávno.

Sport

Na první test formy v letošním roce se v úterý chystá česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let. Šest týdnů před další bitvou v evropské kvalifikaci s Finskem prověří odolnost výběru kouče Ladislava Škorpila v Istanbulu stejně starý výběr Turecka. S ním se "lvíčata" potkala už loni v květnu, kdy se v Mladé Boleslavi z nejtěsnější výhry 1:0 radoval český tým. Nyní bude Škorpilův soubor, který v kvalifikaci figuruje na druhém místě s jednobodovou ztrátou na vedoucí Rumunsko, čelit soupeři na horké turecké půdě. "Bude to kvalitní prověrka. Turci mají silný tým, který nás určitě před kvalifikací dokonale prověří. A navíc si zase ve vypjaté atmosféře ověříme, jak jsou kteří hráči psychicky odolní," řekl trenér Škorpil. Původně chtěl v sestavě experimentovat a dát větší šanci i hráčům širšího kádru, ale série zranění mu plány částečně narušila. Nyní je Škorpil nucen improvizovat víc, než původně očekával.

Počasí

V noci má být jasno, ojediněle se objeví mrznoucí mlhy. Teploty -10 až -14 stupňů, v horských údolích i kolem -20. V úterý má být jasno, ojediněle může slabě sněžit. teploty -4 stupně až nula.

07-02-2005