Denní souhrn zpráv Zprávy

30-03-2004

Český premiér kritizoval omezení pohybu pracovních sil v EU

Český premiér Vladimír Špidla po setkání s šéfem finské vlády Mattim Vanhanenem v Helsinkách ostře kritizoval omezení pohybu pracovních sil v rámci Evropské unie. Přechodné období pro zaměstnávání občanů nových států EU označil za neodůvodněné a za předsudek. Finský premiér nicméně podotkl, že přestože Helsinky trvají na dvouletém přechodném období, jsou zároveň velmi flexibilní při udělování pracovních povolení. Uvedl, že osmdesát procent dosud podaných žádostí bylo vyřízeno kladně.

Pro Česko je reálné přijetí eura v letech 2009 až 2010

Česká republika by neměla spěchat s přijetím eura, tvrdí německá Deutsche Bank. Studie jejích expertů dospěla k názoru, že brzké přijetí eura by Česku nepřineslo žádné výhody. Počítá s tím, že jednotnou měnu přijme Česká republika jako poslední z nových středoevropských členů Evropské unie zřejmě v letech 2009 nebo 2010. Studie tedy dává zapravdu české vládě, která počítá rovněž s tímto datem. Hlavní překážkou je velký rozpočtový deficit, který bude muset země nejprve snížit.

Před přijetím jednotné měny musejí uchazeči splnit takzvaná Maastrichtská kritéria. Jedním z požadavků je rozpočtový schodek pod třemi procenty HDP. Podle studie dosáhlo loňské rozpočtové saldo v Česku 12,9 procenta HDP - bezkonkurenčně nejvýše ze středoevropských přistupujících zemí. "Ukazuje se, že rozpočtové schodky budou největší překážkou na cestě k euru," řekl jeden z autorů studie Roland Beck.

Provádění potratů zůstává legální, jejich zákaz sněmovna zamítla

Provádění potratů bude v České republice dál legální. Sněmovna hlasy 134 ze 170 přítomných zamítla návrh, který počítal s jejich téměř úplným zákazem. Pro zamítnutí předlohy osmi lidoveckých poslanců a Petra Plevy z ODS hlasovali hlavně členové klubů ČSSD, KSČM, ale i řada občanských demokratů a někteří unionisté. Hlasování předcházela několikahodinová, místy emotivní rozprava. Někteří zastánci novely mluvili o potratech jako o vraždě, odpůrci této iniciativy označovali většinou zákaz za nesprávný a potenciálně nebezpečný.

"Když jsem začal studovat medicínu, tak jsem ještě na pitevně viděl mladé ženy, které zemřely proto, že dostaly sepsi, když jim byl proveden kriminální potrat. Já si nepřeji návrat andělíčkářek do této země," prohlásil poslanec ODS a sexuolog Jaroslav Zvěřina. Novelu hájil například Josef Janeček (KDU-ČSL), rovněž civilním povoláním lékař. "Zašlápnutí čolka je u nás trestné, ale zabití nenarozeného dítěte není trestné," uvedl. Některé poslankyně se svěřovaly se svými osobními zkušenostmi. Eva Dundáčková z ODS poznamenala, že muži by snad ani neměli o této věci hlasovat. "Nevíte a ani nemůžete vědět, o čem mluvíte," vzkázala jim z řečniště, později však prohlásila, že to myslela v nadsázce.

Počet potratů v Česku klesá. Zatímco v roce 1990 jich bylo téměř 124.000, nyní je to ročně kolem 40.000. Loni byl jejich počet na nejnižší hranici od roku 1958, kdy bylo umělé ukončení těhotenství legalizováno. V Evropě patří k zemím s nejpřísnější protipotratovou legislativou Irsko, Polsko a Portugalsko, ve většině evropských států je umělé přerušení těhotenství povoleno. Současná česká legislativa počítá s tím, že žena může požádat o provedení potratu bez jakéhokoli omezení do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů je ukončení těhotenství možné i později.

ČR by měla být připravena poskytnout severokorejským šičkám ochranu

Česká republika by měla být připravena poskytnout na svém území ochranu severokorejským dělnicícm, pokud by jim doma hrozilo nebezpečí, míní vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. V rozhovoru pro ČTK řekl, že se obává o jejich osud, pokud by se musely vrátit domů a staly se pro totalitní Severní Koreu příčinou nějakého skandálu. Podle médií ženy pracují otrocky v oděvní firmě pod dohledem dvou politruků, přičemž výdělek prý musejí odevzdávat severokorejskému velvyslanectví. Pokud by se prokázalo, že je do věci zapojen zastupitelský úřad KLDR, je připraveno zasáhnout i české ministerstvo zahraničí. "Neohlíželi bychom se na to, jestli ohrozíme právě se rozvíjející vztahy s KLDR," řekl ČTK v pondělí mluvčí Vít Kolář. V úvahu by podle některých zdrojů mohla připadat například protestní nóta.

Severokorejky šijí podle tisku pro italskou firmu na spodní prádlo Kreata ve středočeském Žebráku. Její ředitelka Věra Čermáková uvedla, že peníze firma vyplácí přímo zaměstnankyním. Majitelé Kreaty objevili severokorejskou pracovní sílu v roce 2001. Každá dělnice si měsíčně vydělá zhruba 6000 korun. Severokorejky do Česka vyjely na pracovní vízum a jejich zaměstnání povolil i berounský úřad práce.

STEM: Nejpopulárnějším politikem se stal Pavel Telička

Dlouhodobě nejpopulárnější politik v České republice Stanislav Gross (ČSSD) bude mít v budoucnu pravděpodobně konkurenci - podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM jej předčil Pavel Telička. Budoucího českého eurokomisaře v březnu kladně hodnotilo 66 procent lidí, ministr vnitra měl o dvě procenta příznivců méně. Nejpopulárnější českou političku Petru Buzkovou (ČSSD) příznivě hodnotí 58 procent dotázaných. Do první pětice se zařadil ještě Mirek Topolánek (ODS), který se s 48 procenty příznivců stal nejoblíbenějším předsedou politické strany, a ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) s 46 procenty příznivců.

Nejvíce antipatií lidé podle STEM pociťují vůči ministryni zdravotnictví Marii Součkové. Zcela nepříznivě ji ohodnotilo 45 procent respondentů. Na předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka má negativní názor 41 procent a na premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD) 31 procent lidí.

Eurokaravana vládní ČSSD vyrazila dobývat Evropský parlament

Eurokaravana vládní sociální demokracie vyrazila dobývat Evropský parlament. ČSSD tak zahájila kampaň k nadcházejícím červnovým evropským volbám. Skládá se ze dvou minibusů v modrožlutých evropských barvách. Do prvního nasedl na pražském náměstí Republiky v Praze druhý muž na kandidátce, senátor Richard Falbr, do druhého volební lídr, poslanec Libor Rouček. Nejprve ale oba vozy pokřtili sektem. Karavana tento den zůstala v Praze. Ve středu vyjede na jih. Prvními zastávkami budou Beroun a Tábor.

Revize druhé světové války je podle Richarda Falbra možná jen za cenu nové války. Senátor, který je "dvojkou" na kandidátce sociální demokracie do Evropského parlamentu, tak vyjádřil svůj postoj k sudetoněmeckému problému. Falbr se rovněž odvolal na Poláky, kteří rázně odmítli požadavky landsmanšaftu už počátkem 90. let. Je přesvědčen, že česká smířlivá prohlášení a omluvy ve stejné době naopak působily, jako by se sudetoněmecké požadavky pokropily živou vodou. Senátor se už v Evropské unii o takzvaném sudetoněmeckém problému odmítá bavit, protože ho považuje za uzavřený.

Prezident Klaus: Nezaměstnanost na Mostecku ovlivnila i státní byrokracie

Prezident Václav Klaus při návštěvě severočeského Mostu, který je centrem regionu s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v zemi a téměř čtvrtinou lidí bez práce, nešetřil kritikou státní byrokracie. Odsoudil zejména neúměrné množství nařízení a povolení, jež brání fungování a rozvoji tržní ekonomiky. Vede to k obrovskému úbytku počtu podnikatelů a tím i ke snižování počtu pracovních míst, řekl Klaus na setkání s novináři. Mostecko stejně jako například Ostravsko postihla podle Klause po pádu totality restrukturalizace těžkého průmyslu, což se promítlo do výrazného, ale nezbytného úbytku pracovních příležitostí.

Ministr Svoboda pro DPA: NATO musí do Iráku, žádné základny USA v ČR

Boj proti mezinárodnímu terorismu musí pokračovat, protože snižuje nebezpečí krvavých atentátů. Také NATO by mělo jít do Iráku, protože již v Afghánistánu prokázalo, že dovede být stabilizačním faktorem. Prohlásil to český ministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro německou agenturu DPA. "V boji proti mezinárodnímu terorismu hrozí záměna příčin s následky. Útoky jako nedávný v Madridu chápe veřejnost stále více jako důsledek války v Iráku a Afghánistánu, a přitom je to právě naopak. Ozbrojené akce mezinárodního společenství jsou vedeny právě proto, aby možnost podobných teroristických útoků snížily," řekl Svoboda v Praze. Nedávné volby ve Španělsku podle něj prokázaly, že teroristé umí ovlivnit nálady veřejnosti. Svoboda se proto obává, že "to pravděpodobně udělají znovu".

Pokud jde o připravované přemístění amerických vojáků a základen z Německa jinam, není to podle ministra pro Česko žádné téma. "Nemáme v současnosti z Washingtonu žádné signály, že by měl zájem o umístění svých jednotek v Česku," řekl Svoboda. Podle německých médií mají Američané zájem vybudovat lehké základny v nových členských zemích aliance - Rumunsku a Bulharsku s týlovým zabezpečením v Maďarsku - aby byly co nejblíže očekávaným zdrojům konfliktů.

Velvyslankyně: Rusko časem akceptuje členství Estonska v NATO

Přijetí tří postsovětských republik do Severoatlantické aliance, které vyvolalo značnou nevoli v Rusku, Moskva dříve nebo později akceptuje, soudí velvyslankyně Estonska v Praze Eve-Külli Kalová. Novinářům to řekla po setkání s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou (KDU-ČSL), který uspořádal pracovní oběd pro velvyslance všech sedmi nových členských států NATO.

Čeští diplomaté budou chtít systém otisků prstů vyhodnotit

České ministerstvo zahraničí bude chtít s Američany vyhodnotit nově zaváděný systém odebírání otisků prstů od Čechů, kteří chtějí navštívit Spojené státy. Avizované nové opatření, který americké úřady představily na začátku roku i na jiných zastupitelských úřadech ve světě, patrně již v dubnu zavedou i na americkém velvyslanectví v Praze. "Žádná reciproční opatření nechystáme. Ale rádi bychom se k této věci po nějakém čase vrátili a s americkou konzulární službou ji vyhodnotili," řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. Česká diplomacie záměr zavést odebírání prstů lidem žádajícím o víza v lednu kritizovala. USA ale argumentují obavou z terorismu.

Poslední vojáci základní služby v Česku s nástupem nespěchají

Poslední vojáci, kteří nastupují na základní vojenskou službu před profesionalizací armády, s příchodem ke svému útvaru ve Stříbře na Tachovsku příliš nespěchají. Z 1400 mladíků, kteří v úterý v Česku rukují, jich do tamních kasáren míří víc než desetina. "Je to smůla, ale co se dá dělat, chci to už mít za sebou," krčí rameny před vojenskou bránou jeden z branců. Mnohé sice těší, že namísto roku uniformu obléknou už jen devět měsíců, zároveň je ale mrzí, že právě oni jsou těmi posledními vojáky základní služby. Zřejmě nejtěžší pro nové vojáky bývá podle mluvčí stříbrské posádky Milady Janouškovcové podřízení se vojenskému řádu a režimu. Většinu mladíků také nemile překvapil zákaz používat na vojně mobilní telefony.

Druhý z pašeráků heroinu z Thajska se odvolal proti verdiktu

Po pondělním odvolání Radka Hanykovicse se proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 6 odvolal na poslední chvíli i druhý pašerák heroinu z Thajska, Emil Novotný, řekl jeho obhájce Tomáš Sokol. Soud oběma mužům na počátku března potvrdil vysoké tresty, které nad nimi v 90. letech za pašování tvrdé drogy vynesly thajské soudy. Rozhodl také o jejich umístění do vězení s ostrahou. "V odvolání půjde hlavně o typ věznice, do které byl klient zařazen," řekl ČTK Sokol. Právníkovi se navíc nelíbí, že obvodní soud znovu potvrzoval výši trestu. Nejvyšší soud před tím rozhodl, že trest je v České republice vykonatelný, podle Sokola je proto nadbytečné, aby se tím obvodní soud znovu zabýval. "Problém je ale především právního charakteru," připustil.

Převoz pašeráků umožnila česko-thajská smlouva o vzájemném předávání vězňů. Problém byl ale s výší trestů, české právo za drogové trestné činy ukládá maximálně patnáctileté vězení. Nejvyšší soud proto vynesl precedentní rozhodnutí, podle něhož má mezinárodní úmluva přednost. Pašeráci si mají v české věznici odpykat zbytek trestu, tedy 17, respektive 34 let.

V případu české "studentské vraždy" ve Švédsku stále nerozhodnuto

Před soudem ve švédské Uppsale skončilo hlavní líčení v případu takzvané české "studentské vraždy". Rozhodnutí ale nepadlo a trestní senát oznámil, že se k případu vyjádří ve středu. Loni na jaře byla v Uppsale zavražděna čtyřiadvacetiletá česká dívka, která zde přechodně studovala. Z vraždy je podezřelý devětadvacetiletý český kolega studentky, který je na lavici obžalovaných.

Advokát obžalovaného českého studenta Ola Nordström uvedl, že důkazový materiál předložený při osmidenním hlavním přelíčení není pro rychlý a jednoznačný verdikt dostatečně přesvědčivý. Na druhé straně však přiznal, že jeho klientovi značně přitěžuje skutečnost, že ze Švédska v době, kdy k vraždě došlo, utekl, pro což postrádá jasné vysvětlení. V případě, že bude obžalovaný Čech odsouzen, hrozí mu nepodmíněný trest v trvání nejméně deseti let.

Plénum Ústavního soudu přerušilo kvůli nedostatku soudců činnost

Plénum Ústavního soudu (ÚS) nevyvíjí od úterka kvůli malému počtu soudců činnost. ČTK o tom informoval předseda soudu Pavel Rychetský. Zanikl mandát ústavního soudce Pavla Varvařovského a počet soudců klesl na 11 z předpokládaných 15. Na rozhodování je potřeba nejméně 12 přítomných soudců. Plénum má rozhodovat zejména o návrzích na zrušení či změnu zákonů. Na stolech příslušných soudců nyní leží 33 plenárních případů.

Senát navzdory tomu asi odmítne podpořit nominaci Milana Galvase z brněnské právnické fakulty, který by mohl Varvařovského nahradit. Prezident Václav Klaus chce další jméno navrhnout Senátu koncem tohoto nebo začátkem příštího týdne.

Lidovecké "třikrát a dost" podporují i někteří z ODS, ČSSD a KSČM

Od ledna, kdy lidovci poprvé představili svůj plán na přísnější trestání recidivistů a pachatelů nejzávažnějších trestných činů, se s jejich iniciativou ztotožnili i někteří politici z ODS, ČSSD a KSČM. Novelu trestního zákona, která má zpřísnit tresty za závažné zločiny a pro který se vžilo označení "třikrát a dost", zatím podepsalo 33 poslanců ze čtyř poslaneckých klubů, řekl hlavní autor předlohy Pavel Severa (KDU-ČSL). Návrh předpokládá, že pachatelům trestných činů znásilnění, pohlavního zneužívání, vydírání a ublížení na zdraví, jejichž oběti zemřou, by mohlo hrozit doživotí. Zločinci by už nemohli spoléhat na to, že budou odsouzeni k mnohaletému trestu, po jehož odpykání vyjdou na svobodu.

Řada politiků i odborníků včetně ministerstva spravedlnosti s lidoveckou iniciativou nesouhlasí. Oponenti mu vytýkají mimo jiné to, že omezuje rozhodování soudů o trestech a že potrestání zločinců umožňují již současné zákony. Stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil ČTK řekl, že návrh v současné podobě situaci neřeší. "Souhlasím však s tím, že u některých trestných činů, které míří proti životu a zdraví, by měly být zpřísněny tresty," uvedl opoziční politik.

Protidrogoví odborníci: Návrhy lidovců jsou špatné

Za neodborné a nesystémové návrhy k české protidrogové politice považují kroky vládní KDU-ČSL z poslední doby předsedové krajských protidrogových komisí. Chtějí proto vládě a zákonodárcům adresovat otevřený dopis. Na jeho přípravě se podílí Vladimír Řehan, prorektor Univerzity Palackého v Olomouci a vedoucí tamní katedry psychologie, který v Olomouckém kraji vede protidrogovou komisi. Koncept dopisu k lidoveckým návrhům například uvádí, že je naopak nutné rozlišovat nebezpečnost jednotlivých drog, což KDU- ČSL odmítá. Podle autorů dopisu je také důležitá podpora organizací poskytujících kvalitní a včasnou péči o narkomany, a ne lidovecké zpochybňování takových organizací. Dopis se také staví proti kriminalizaci tisíců mladých lidí, kteří experimentováním s drogami hledají pohled na svět i na sebe sama.

Ministři spravedlnosti 25 zemí rozšířené EU jednali o odškodňování obětí násilné trestné činnosti

Ministři spravedlnosti 25 zemí rozšířené Evropské unie se dohodli na zásadách směrnice o odškodňování obětí násilné trestné činnosti včetně teroristických zločinů. Vzdali nakonec debatu o výši odškodnění a v zájmu rychlé dohody souhlasili s formulí, že má být "spravedlivá a přiměřená". Toto řešení vyhovuje České republice. Podle ministra spravedlnosti Karla Čermáka na jedné straně zajišťuje, že všechny členské a hlavně vstupující země budou odškodňovat oběti násilí, což se zatím nedělo. Na druhé upouští od původně navrhovaných vysokých kompenzačních částek, které byly pro ČR a další nové státy nepřijatelné.

Jařab: Útok proti životu má být nejzávažnějším trestným činem

Útoky proti životu a zdraví včetně těch proti menšinám a rasově motivovaných by měly patřit k nejzávažnějším trestným činům, řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. V České republice podle něj přetrvává stav, kdy jsou jako nejzávažnější posuzovány delikty majetkové povahy. Považuje to za jeden z velkých problémů v oblasti lidských práv, který přetrvává i pouhý měsíc před českým vstupem do EU. "Vidíme, že státní zástupci a soudci často na pachatele takového nahodilého násilí nahlížejí shovívavěji než na pachatele běžné majetkové kriminality," řekl Jařab ČTK. Útoky proti životu a zdraví jsou útoky proti hodnotě, kterou by společnost měla mít na prvním místě, soudí. "Až za tím by měl následovat majetek. Mělo by to být vidět i z trestů," podotkl s tím, že podporuje záměr ministerstva spravedlnosti revidovat trestní zákon.

Ministerstvo spravedlnosti nyní připravuje nový trestní zákon, který má mimo jiné prodloužit seznam rasově motivovaných činů. Nové by mělo být zneužívání rasové příslušnosti - trestán by byl například ten, kdo odmítne někoho obsloužit pro příslušnost k menšině, a trest by měl hrozit i za popírání, zpochybňování či schvalování genocidy, například v souvislosti s vyvražďováním Židů za druhé světové války. Častými oběťmi rasově motivovaných trestných činů bývají v České republice Romové.

Benešová: Česko při boji s korupcí využije zkušeností USA

Při případném použití takzvané řízené provokace při boji s korupcí budou čeští policisté využívat i zkušenosti svých amerických kolegů. Velvyslance USA Williama J. Cabanisse o tom při společném jednání informovala nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Nejvyšší státní zástupkyně připustila, že o využívání řízené provokace se sice nyní ve společnosti diskutuje méně, nicméně vznikají předlohy zákona, který policii umožní její využívání. V polovině roku by jej měl vládě předložit ministr vnitra Stanislav Gross.

Letecké závody jsou v konkurzu, stávková pohotovost skončí

Krajský soud v Brně prohlásil konkurz na společnost Letecké závody Kunovice, jež zaměstnává zhruba 500 lidí. Návrh podala Česká správa sociálního zabezpečení, úřad práce a několik fyzických osob. Odboráři poté oznámili, že co nejdříve odvolají stávkovou pohotovost, do které vstoupili kvůli nevyplaceným mzdám. Největším věřitelem Leteckých závodů je Česká správa sociálního zabezpečení, která návrh na konkurz podala již loni v říjnu. Momentální výše její pohledávky dosahuje 88 milionů korun. Od ledna letošního roku v podniku působil předběžný nucený správce.

Studenti opět vyrazili na náměstí a poté diskutovali s politiky

Zhruba dvě stovky studentů Univerzity Palackého v Olomouci v rámci Týdne neklidu opět vyrazily na happening, aby zde zábavnou formou veřejnost informovaly o dlouhodobém podfinancování vysokých škol. Z veřejných prostor se pak studenti odebrali na akademickou půdu, kde o stavu vysokého školství diskutovali s politiky, zástupci vysokoškolských odborů, ministerstva školství, Rady vysokých škol a dalšími. Na happeningu stejně jako v pondělí dominoval obrovský osel, symbol dialogu vysokoškoláků s politickou reprezentací. "Opakovaně jsme se snažili oslem třást a čekali, že peníze vypadnou. Dočkali jsme se jen vzkazu politiků: Děláme, co můžeme," řekla ČTK mluvčí Týdne neklidu v Olomouci Lucie Trávníčková.

Ostravská univerzita se k protestní akci připojila nočním filmovým maratonem. V budově filozofické fakulty se promítají snímky přibližující mimo jiné studentské hnutí ve filmu. Nechybí například i proslulý snímek Miloše Formana Vlasy. Podle člena Akademického senátu Ostravské univerzity Přemysla Máchy způsobuje nedostatek financí ve školství nejen odliv špičkových pedagogů, ale odrazuje i zájemce o práci na vysokých školách. Mácha se domnívá, že stát by měl buďto zvýšit dotace do školství nebo zavést školné.

Pedagogové: Šikana je závažný problém a může postihnout každého

V Olomouci se konala celostátní konference o škokaně. "První celonárodní výzkum, který se konal v roce 2001, ukázal, že obětí šikany se stává přibližně 41 procent dětí. Znamená to, že téměř každé druhé dítě se stává terčem nějakého opakovaného násilí. Ať si to přiznáme či nikoliv, šikana je závažný společenský problém," řekl ředitel Společenství proti šikaně Michal Kolář. Na konferenci zazněly příběhy žáků, kteří se stali obětí šikany. Mnohdy vycházelo najevo, že škola či učitelé se věcí nechtěli zabývat a vinu svalovali na samotnou oběť.

V ČT Brno chybí tři miliony; padají trestní oznámení

V brněnském studiu České televize (ČT) chybí bezmála tři miliony korun. Odhalila to v těchto dnech ukončená hloubková kontrola. Vedení ČT proto podalo tři trestní oznámení na neznámého pachatele z řad zaměstnanců veřejnoprávní televize. Čtvrté a poslední oznámení padlo kvůli podezření ze zpronevěry příjmů za vstupenky k pořadu Manéž Bolka Polívky, sdělil ČTK mluvčí televize Martin Krafl. Mimořádnou kontrolu v brněnském televizním studiu nařídil na podzim generální ředitel ČT Jiří Janeček. Většina škody vznikla v televizních skladech, v nichž inventura odhalila chybějící rekvizity a další materiál.

Tradiční seminář představí ekonoma Schumpetera také jako politika

Vyšší odborná škola (VOŠ) v Jihlavě uspořádá 20. května tradiční mezinárodní seminář věnovaný významnému světovému ekonomovi Josefu Aloisi Schumpeterovi. Na rozdíl od obou předcházejících konferencí se letošní akce zaměří na uznávaného ekonoma také jako na výrazného politika a společenského reformátora, řekl ředitel VOŠ Ladislav Jirků. Programu v Schumpeterově rodné Třešti by se měl zúčastnit také prezident Václav Klaus, který je zároveň čestným prezidentem Schumpeterovy nadace a nositelem rakouské Schumpeterovy ceny. Prezident odhalí pamětní desku na ekonomově rodném domě, který byl ke konci loňského roku zrekonstruován.

Schumpeter se narodil v roce 1883 v Třešti, kde jeho předkové žili nepřetržitě čtyři staletí. Po studiích ve Vídni byl v 26 letech jmenován docentem politické ekonomie. V roce 1919 se stal prvním rakouským ministrem financí. Působil na řadě univerzit - v Německu, Anglii, Japonsku a USA. K jeho nejvýznamnějším dílům patří Teorie ekonomického vývoje, Hospodářské cykly a Kapitalismus, socialismus a demokracie. V roce 1933 se stal občanem USA, kde 8. ledna 1950 zemřel.

Ministryně Součková předloží vládě koncepci reformy zdravotnictví

Ministryně zdravotnictví Marie Součková předloží ve středu kabinetu dlouho očekávanou koncepci reformy zdravotnictví. S jejím prosazením spojila své setrvání ve funkci. Podle exministryně zdravotnictví, senátorky KDU-ČSL Zuzany Roithové, je to jen popis situace bez návrhů řešení.

V současném materiálu ustoupila Součková od plánů na zvýšení spoluúčasti, o nichž poprvé informovala loni v létě na semináři ČSSD. Chce posílit vliv státu, například při rozhodování o cenách péče či stanovení sítě nemocnic a ambulancí, a naopak omezit lobbystické tlaky, například v oblasti léčiv. Posílení státního vlivu odmítá Koalice ambulantních lékařů. Stát podle lékařů nesmí zasahovat do smluvních vztahů a do cen. Stejně jako zdravotní pojišťovny chtějí smluvní volnost a konkurenci mezi pojišťovnami v nabídce připojištění a mezi zařízeními v nabídce péče.

Součková v koncepci počítá s úbytkem akutních nemocničních lůžek. Lékařský odborový klub varuje, že to úspory nepřinese - za deset let ubylo 20.000 akutních lůžek a náklady přitom stouply šestkrát. Ministryně hodlá omezit případy, kdy nemocniční lékař působí i v soukromé ambulanci, a snížit výkon ambulancí o desetinu, například tím, že pacienti nebudou obcházet několik stejných specialistů a podstupovat opakovaná vyšetření. Komora varuje, že likvidace lůžek provázená likvidací soukromých ambulancí dostane tisíce pacientů do neřešitelné situace, kdy mohou zůstat bez lékařské pomoci.

Počet nemocných tuberkulózou se od roku 1990 snížil o polovinu

Počet lidí nemocných tuberkulózou v České republice trvale klesá. Od roku 1990 se snížil téměř o polovinu, řekl přednosta kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Homolka. V loňském roce bylo v Česku hlášeno 1118 nových případů, z toho 85 procent pacientů mělo plicní formu této nemoci. Tři čtvrtiny postižených přišly k lékaři s obtížemi, pětina onemocnění byla zjištěna při prohlídkách rizikových skupin, bezdomovců a cizinců. Výskyt tuberkulózy je nejčastější u lidí starších 70 let.

Čech zemřel při paraglidingu ve francouzských Alpách

O život přišel v pondělí 35letý Čech při nehodě svého paraglideru ve francouzském alpském letovisku La Plagne. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle nich paraglider narazil na sloup a Čech utrpěl těžká zranění obličeje a zlomeninu obou nohou. Zdravotníkům, kteří dorazili na místo nehody, se ho již nepodařilo oživit. Podle záchranářů je to první úmrtí, k němuž v této oblasti došlo při paraglidingu.

Za polovinu mrtvých na silnicích může vysoká rychlost

Polovinu všech úmrtí na českých silnicích loni zapříčinila nepřiměřená rychlost. Podle statistik Ústředního automotoklubu (ÚAMK) je vysoká rychlost nejčastější příčinou úmrtí v automobilu, i když je až na třetím místě v žebříčku příčin dopravních nehod. Snížení maximální povolené rychlosti v obci na 50 kilometrů za hodinu, které platí od roku 1997, se podle Hany Bendové z ÚAMK projevilo poklesem počtu usmrcených o dvacet procent. Proti tomu zvýšení limitu na dálnicích na 130 kilometrů za hodinu přineslo nárůst počtu mrtvých o téměř třetinu.

U Mšeného na Litoměřicku se mají točit větrné elektrárny

Větrné elektrárny mají do dvou let vyrůst u obce Mšené-lázně na Litoměřicku. Firma Zelená energie tam chce postavit 19 větrníků, každý zhruba za pět milionů euro (165 milionů korun). Do projektu se zřejmě zapojí také obec, řekl starosta Josef Bížek. Obyvatelé obce se stavbou větrných elektráren většinou souhlasí. Pokud se firma rozhodne právě na jejich pozemku větrníky postavit, bude jim platit deset let nájem. Určitou částku za podporu získá také obec.

Hokejisté Slavie budou hrát domácí finálové zápasy v Sazka Areně

Hokejisté pražské Slavie budou hrát domácí utkání o extraligový titul v Sazka Areně místo svého stařičkého Edenu. Vedení klubu se dohodlo na podmínkách pronájmu se zástupci loterijní společnosti, která novou víceúčelovou halu v Libni pro potřeby mistrovství světa postavila. Zatímco do Edenu se vměstná maximálně pět tisíc diváků, Sazka Arena má kapacitu pro hokejová utkání více než trojnásobně vyšší. Hokej tam může sledovat až 17.000 lidí.

Počasí

Bude jasno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia. Vítr dosáhne v nárazech místy až 70 km v hodině.

30-03-2004