Denní souhrn zpráv Zprávy

24-01-2005

ČR bude asi v roce 2008 spolu s Francií a Švédskem předsedat EU

Česká republika se spolu s Francií a Švédskem velmi pravděpodobně ujme předsednictví Evropské unie v červnu 2008. Novinářům to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) po setkání s francouzskou ministryní pro evropské záležitosti Claudií Haigneréovou. Ministři spolu mluvili také o ratifikaci evropské ústavy. Francouzi se k ní vyjádří v referendu, které se má konat nejpozději do léta. Kdy a jakým způsobem o dokumentu rozhodnou Češi, se zatím neví. Nyní se jednotlivé státy EU střídají v předsednické funkci po půl roce. Podle ústavy má od roku 2007 předsedat unii po dobu 18 měsíců tým tří zemí, které si toto období mezi sebou rozdělí po šesti měsících. Předpokládá se, že systém by zůstal zachován, i kdyby ústava nebyla ratifikována. Od léta 2008 do konce roku 2009 by se předsednictví ujaly Francie, Česká republika a Švédsko, přičemž Češi by zřejmě hráli prim v prvním pololetí 2009. Předsednická země řídí v daném období veškerý chod Evropské unie. Pro členské státy je to velká výzva, na níž se připravují několik let předem.

Svoboda: Informace Bělorusů o českém diplomatovi nejsou věrohodné

Informace o českém diplomatovi Pavlu Křivohlavém, které běloruské úřady uvádějí jako důvod jeho vyhoštění, nejsou věrohodné. Novinářům to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Tvrzení, že diplomat porušil běloruské zákony, považuje Svoboda spíše za propagandu nedemokratického režimu. Stejně vysvětluje případ Křivohlavý. "Proto jsem povolal do Prahy vedoucího našeho zastupitelského úřadu v Minsku pana (Vladimíra) Rumla a s ním budeme věci detailně konzultovat," řekl Svoboda. Běloruská televize odvysílala minulý týden reportáž, která českého diplomata kompromitovala. Uveřejnila například záběry, kde je Křivohlavý ve společnosti mladíků, se kterými pije alkohol nebo je líbá. "Ničeho jsem se nedopustil a nikdy mi nebylo sděleno žádné obvinění, mám absolutně čisté svědomí. Propaganda a KGB dokáží udělat cokoliv," řekl dnes novinářům v Černínském paláci Křivohlavý. Česká republika již v pátek v reakci na vyhoštění Křivohlavého vypověděla ze země běloruskou diplomatku. Svoboda dnes uvedl, že Česká republika dlouhodobě kritizuje diktátorský režim Alexandra Lukašenka a podporuje běloruskou opozici. Na tom se nic nezmění, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Podle webu běloruského ministerstva vnitra zadržela Křivohlavého ve středu policie. V minské kavárně údajně konzumoval alkohol se šestnáctiletým studentem střední školy. Dříve uváděly běloruské úřady, že šlo o sedmnáctiletého studenta. Podle informací České televize a televize Nova existuje podezření, že se schůzky českého diplomata s mladistvými neomezovaly pouze na konzumaci alkoholu, ale i na sexuální styky.

Popírání holokaustu existuje i v ČR, povědomí o historii je malé

Popírání holokaustu podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause existuje stále i v Česku a povědomí mladé generace o cíleném vyvraždění několika milionů Židů během druhé světové války je mnohdy překvapivě malé. Řekl to ČTK před nadcházejícím 60. výročím osvobození osvětimského koncentračního tábora. Na tomto tragicky proslulém místě se v Polsku při pietní vzpomínce ve čtvrtek sejdou nejvyšší představitelé několika zemí, zástupci židovských organizací, pamětníci a mnoho dalších hostů. Ve středu mají setkání předcházet v Krakově ceremoniály a modlitby v tamní synagoze i v římskokatolických a pravoslavných chrámech. "Chystaná akce je asi posledním podobným výročím, kde se ještě sejdou lidé, kteří přežili holokaust. Není však myšlena jen pro pamětníky. Zúčastnit se mají ve velkém počtu i mladí lidé," řekl Kraus.

ČT: Gross zřídil nejen pracovní tým Mlýn, ale i tým Zubr

Mlýn nebyl podle České televize (ČT) jediným pracovním policejním týmem, který zřídil Stanislav Gross ještě jako ministr vnitra. ČT s odkazem na materiály, jež má k dispozici, informovala, že zřídil i tým Zubr, který se zabýval aktivitami bývalého majitele vsetínského hokejového klubu Romana Zubíka. Zubík je obviněn z finančních podvodů. "Když jsem prvně reagoval na spekulace kolem Mlýnu, tak jsem jasně říkal, že to nebyla úplně ojedinělá praxe a ten tým Zubr byl zřizován prakticky obdobným způsobem. A pokud vím, měl velmi dobré výsledky," řekl ČT Gross. Podle ČT vznikl tým v roce 2001. Současný ministr vnitra František Bublan řekl: "O tom týmu nic nevím. Mám pocit, že jeho činnost byla zase asi na stejné úrovni jako týmu Mlýn". ČT uvedla, že Bublan o týmu Zubr nevěděl podrobnosti, ale letos 6. ledna ho nechal zrušit. O týmu nic neví stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. Podle něj jde o další případ nestandardního postupu Grosse. ČT s odvoláním na vyjádření Grosse uvedla, že vznik týmů jako Mlýn a Zubr umožnilo nařízení exministra vnitra za ODS Jindřicha Vodičky z roku 1997.

Žalobce vrátil spis v kauze Kořistka k došetření kriminalistům

Okresní státní zástupce Josef Bláha vrátil policistům spis v kauze údajného pokusu o podplacení unionistického poslance Zdeňka Kořistky a termín na došetření případu prodloužil ještě o měsíc. Žalobce spis studoval od 4. ledna. "Není dostatek důkazů k opětovnému zahájení trestního stíhání, ale ani pro jiné rozhodnutí," uvedl. Bláha lhůtu na vyšetření případu prodloužil i přesto, že kriminalisté o to nepožádali.

Loni 30. září policie zadržela a obvinila tajemníka předsedy ODS Mirka Topolánka Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Ostravští žalobci ale jejich stíhání 18. října zrušili, přičemž zadržení i obvinění obou mužů bylo označeno za nezákonné. Předsedkyně krajského zastupitelství Zlatuše Andělová přitom podle nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové neslyšela klíčové důkazy - tajné policejní odposlechy. Kauza vzbudila velký rozruch také na politické scéně, mimo jiné proto, že mezi odposlouchávanými se ocitl i předseda ODS Topolánek.

Svaz průmyslu navrhuje snížit daně a zrušit majetkové daně

Svaz průmyslu a dopravy přišel s vlastním návrhem radikální reformy daní. Navrhuje v něm mimo jiné výrazně snížit daně lidem i firmám, zrušit majetkové daně a zvýšit základní sazbu DPH na devět procent. Malým podnikatelům by měl stát umožnit vést místo účetnictví jen daňovou evidenci. Reforma by snížila roční příjmy státu o 55 až 63 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci prezident svazu Jaroslav Míl.

Návrh operuje se sazbami daně z příjmu ve výši devíti a 19 procent. Lidé i podnikatelé by svůj daňový základ do milionu korun ročně zdanili devíti procenty, zároveň by se však zrušily všechny odečitatelné položky vyjma úlevy na děti. Příjmy lidí nad milion korun by byl zdaněný 19 procenty, což by byla i sazba daně společností. Míl u firem rovněž doporučuje zrušit většinu odečitatelných položek a zachovat pouze ty, které podporují vzdělání nebo výzkum a vývoj.

Zcela zrušit by se prý měly majetkové daně, tedy daň z nemovitostí, převodu nemovitostí, daň darovací a dědická. Stát by měl výrazně omezit byrokracii a státní správu. "Jsem přesvědčený, že těch chybějících 60 miliard lze ušetřit snížením nákladů na státní správu," řekl Míl. Stát by měl podle něj okamžitě zavést povinnost finančních úřadů jednoznačně vydat stanoviska k dotazům podnikatelů a zavést závazné lhůty pro správce daně. Reforma by podle Míla zjednodušila současný nepřehledný daňový systém a podpořila malé a střední podnikání. Vedla by prý také k omezení šedé ekonomiky.

Ruzyně loni odbavila rekordních 9,7 milionu cestujících

Pražské letiště loni odbavilo rekordních 9,7 milionu cestujících. Meziročně to byl nárůst o téměř 30 procent. Vyplývá to z údajů České správy letišť, která ruzyňské letiště provozuje. Cestující letiště odbavilo v terminálu, jehož teoretická maximální kapacita je 6,5 milionu lidí ročně, tedy téměř o třetinu nižší. Přetíženost odbavovací haly letiště řeší přesunem letů do méně vytížených časů. Kapacita letiště se zvýší až otevřením nového terminálu začátkem příštího roku, a to na deset až 15 milionů lidí. Kromě odbavovací haly začíná letiště limitovat také kapacita dráhového systému. Ruzyně má dvě dvousměrné ranveje, z nichž podle směru větru využívá pro vzlety a přistání velkých letadel vždy jen jednu. V roce 2007 chce ČSL začít stavět další dráhu paralelní se současnou hlavní ranvejí. Má stát pět až sedm miliard korun. Se stavbou nesouhlasí přilehlé obce, rozhodovat o ní však bude pražské zastupitelstvo.

Rodiče odeslali dvě ústavní stížnosti kvůli přijímacím zkouškám

Rodiče čtyř žáků ze základních škol odeslali v pátek dvě stížnosti k Ústavnímu soudu kvůli novému systému přijímacího řízení na střední školy. Jedna ústavní stížnost se týká zkoušek na víceletá gymnázia a druhá přijímacího řízení na střední školy, řekla dnes ČTK asistentka advokáta Jiřího Kovandy, který rodiče zastupuje. Nové opatření podle nich porušuje právo dětí na vzdělání.

Letos poprvé se budou žáci v prvním kole přijímacího řízení hlásit jen na jednu školu a školy budou povinně pořádat jen jedno kolo zkoušek. Dříve se povinně konala dvě kola a žáci na přihlášku psali dvě veřejné školy, na každé kolo jednu. Kromě toho se mohli ještě hlásit na školy soukromé nebo církevní. Pokud nyní žák v prvním kole neuspěje, bude se moci přihlásit na libovolný počet škol, které vypíšou další kolo přijímacího řízení. Druhé kolo zkoušek budou moci vyhlásit i víceletá gymnázia. Změnu zavádí nový školský zákon. Rodiče, jimž se nový systém zkoušek nelíbí, tvrdí, že omezuje volbu střední školy. Rodiče budou pro své dítě raději volit průměrnou nebo podprůměrnou školu, kde bude mít větší šance na přijetí, než ústav prestižní. Na podporu rodičů vznikla i petice, kterou do dnešního dopoledne podepsalo přes 10.500 lidí. Petice může podle advokáta iniciativě rodičů pomoci. Ústavnímu soudu budou muset kromě jiného prokázat zájem veřejnosti o problém.

Téměř 109.900 deváťáků se rozhoduje, na jakou školu se přihlásí

Tento školní rok se téměř 109.900 žáků devátých tříd rozhoduje o tom, na jakou střední školu se přihlásí. Do konce února musí řediteli své základní školy odevzdat přihlášku, na níž bude poprvé vyplněna jen jedna škola. Povinně se totiž koná jen jedno kolo přijímacího řízení, které je naplánováno na 18. dubna. Pokud žák v prvním kole přijímacího řízení neuspěje, pak se může hlásit na libovolný počet škol, kde budou mít ještě volná místa, informovalo ČTK ministerstvo školství. Tiskopis přihlášky získají na středních školách, které další kolo zkoušky vyhlásí. Termín dalšího kola si stanoví každá škola sama. Informace o volných místech musí co nejdříve po prvním kole zveřejnit krajské úřady. Většina dětí se podle odborníků dostane na zvolený obor už v prvním kole a řada z nich dokonce bez přijímacích zkoušek. Školy totiž často nové žáky berou jen na základě prospěchu. Míst na středních školách je totiž dostatek. Ještě loni se povinně konala dvě kola přijímacích zkoušek a děti na přihlášky psaly dvě školy, pro každé kolo jednu. Navíc se ještě mohly hlásit na školy soukromé a církevní.

Češi loni utratili za návštěvu kin rekordních 1,1 miliardy korun

Češi v loňském roce utratili za návštěvu kin více než 1,1 miliardy korun a o zhruba 22 milionů korun tak pokořili rekord z roku 2003, kdy za vstupenky na filmová představení zaplatili 1,08 miliardy korun. Návštěvnost kin sice loni mírně klesla z 12,139.638 lidí v roce 2003 na 12,046.139 návštěvníků, na druhou stranu se ale zvýšilo průměrné vstupné z 89,3 koruny na 91,8 koruny. ČTK o tom informovala Unie filmových distributorů. Ředitel distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč loňský nárůst tržeb kin přisoudil mírnému zvýšení cen vstupného, zejména u patnáctky tuzemských multikin, která se na tržbách za devět měsíců loňského roku podílela 68 procenty. Další impulz návštěvnosti i tržbám tuzemských biografů by podle Bradáče mohla dát nová multikina, která zatím chybí například v centrech Olomouckého, Ústeckého, Zlínského či Plzeňského kraje. "Všude zde lze hledat cestu ke zvětšení trhu. Nějaké razantní zvýšení (návštěvnosti a tržeb kin) z jiných než těchto důvodů v následujících letech ale neočekáváme," řekl Bradáč. Divácky nejúspěšnějším snímkem českých kin byl v loňském roce americký snímek Pán prstenů: Návrat krále, který zhlédlo 778.852 diváků a na tržbách vydělal 80 milionů korun. I na dalších místech skončily americké hity - Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Troja a Shrek 2. V první desítce nejnavštěvovanějších filmů jsou však i čtyři domácí snímky. Nejúspěšnější z nich - příběh ze současnosti Horem pádem skončil pátý, když přilákal do kin 555.928 filmových fanoušků, kteří v kinech nechali 55 milionů korun. Hned za ním se umístili Snowboarďáci (484.949 diváků, 49,5 milionu korun) a dále komedie Jak básníci neztrácejí naději (407.406 diváků, 36,5 milionu) a Kameňák 2 (400.848 diváků, 33,8 milionu).

Tuzemský filmový trh zejména díky nástupu multikin překonal krizi, s níž se potýkal v 90. letech. Návštěvnost kin dramaticky klesla v roce 1994, kdy se snížila z bezmála 22 milionů diváků v roce 1993 na 12,9 milionu lidí. V následujících letech se návštěvnost kin pohybovala kolem devíti milionů lidí ročně, přičemž nejnižší byla v roce 1999, kdy do tuzemských kin zavítalo jen 8,4 milionu diváků. Od té doby návštěvnost kin pozvolna rostla až na 12,1 milionu lidí v roce 2003.

Počasí

V noci čekáme oblačno, na většině území s občasným sněžením. Nejnižší noční teploty -5 až -9 stupňů V úterý oblačno se sněhovými přeháňkami. Teploty -5 až -1 stupeň, na horách kolem -7-mi.

24-01-2005