Denní souhrn zpráv Zprávy

19-01-2005

Sněmovní výbory doporučily prodloužení české mise v Iráku

Dva sněmovní výbory, pro obranu a bezpečnost a zahraniční, ve středu dolní komoře doporučily, aby podpořila prodloužení mise českých vojenských policistů v Iráku do konce roku. Prodloužení mise podpořili podle očekávání zástupci všech stran kromě komunistů, kteří se zdrželi. Očekává se, že podobně dopadne i hlasování celé sněmovny, která má o prodloužení mise rozhodnout v pátek 21. ledna. Senát se pravděpodobně vyjádří do konce ledna. K prodloužení mise je nezbytný souhlas obou komor parlamentu.

O prodloužení mise požádala vláda. Čeští vojenští policisté cvičí irácké kolegy od loňska. Původně to měli dělat do konce prosince, ale parlament prodloužil jejich mandát do konce letošního února kvůli zvýšeným bezpečnostním rizikům, jež se čekají při lednových parlamentních volbách v zemi. Británie a Irák ale Prahu požádaly, aby instruktory po těchto volbách nestahovala. Vláda se proto obrátila na poslance a senátory se žádostí o souhlas s prodloužením mise. Kromě českých vojenských policistů bude po únoru v Iráku i desetičlenný armádní chirurgický tým, jehož vyslání parlament schválil už v prosinci.

Policejní kontingent bude podřízen Výcvikové misi NATO v Iráku. Prodloužení mise bude stát asi 175 milionů korun. Zástupci ministerstva obrany poslance informovali, že zhruba 150 milionů korun chtějí nalézt ve vlastních zdrojích, hlavně v provozních výdajích. Zbytek pokryjí peníze, které byly vyčleněny na výcvik příslušníků iráckých ozbrojených sil v Česku. Výcvik se ale letos neuskuteční a nahradí ho prodloužení mise. Předseda branného výboru Jan Vidím vyzval ministerstvo, aby výcvik příslušníků iráckých ozbrojených sil formálně zrušilo nebo o to požádalo parlament, který ho loni schválil. Branný výbor si od ministerstva vyžádal informaci o tom, kde konkrétně resort získá zmíněných 150 milionů korun na prodloužení mise. Nekonkrétní výroky zástupců ministerstva poslance neuspokojily.

Vláda nesouhlasí s návrhem KSČM dotovat zaměstnávání absolventů

Vláda ve středu odmítla návrh komunistických poslanců, aby úřady práce mohly firmám přispívat na zaměstnávání čerstvých absolventů škol. Měsíčně by podle autorů předlohy mohl zaměstnavatel na absolventa dostat částku až do výše minimální mzdy. Bez ohledu na postoj kabinetu nyní návrh posoudí Poslanecká sněmovna. Komunisté navrhli omezit poskytování příspěvku maximální dobou půl roku. Novela by podle nich rozpočet nestála žádné peníze navíc - příspěvek by úřady hradily z prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti. Komunističtí politici tvrdí, že postavení mladých lidí na trhu práci ještě zhoršila novela zákona o zaměstnanosti, kvůli níž absolventi ztratili automatický nárok na výplatu podpory. Aby ji dostali, musejí stejně jako ostatní za poslední tři roky pracovat aspoň 12 měsíců. Do odpracované doby se jim už totiž nezapočítává doba studia. Poslanci KSČM navrhli studium pro tyto účely opět částečně započíst, mělo by absolventům nahradit šest opravdu odpracovaných měsíců. Autoři uvedli, že ne každý student má možnost nechat se zaměstnat, aby splnil současné podmínky nároku na podporu. Absolventa předloha definuje jako člověka ve věku do třiceti let, od ukončení jehož studia neuplynula doba delší než dva roky.

Prezident Klaus se ve čtvrtek sejde s šéfem lidovců Kalouskem

Prezident Václav Klaus se ve čtvrtek sejde na Pražském hradě s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. Klaus pozval šéfa lidovců na pracovní oběd, informují osobní internetové stránky prezidenta. Odpoledne zavítá na Hrad rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, který bude ve čtvrtek v Praze na oficiální návštěvě.

Na počátku ledna přijal Klaus na zámku v Lánech na Rakovnicku premiéra a úřadujícího předsedu ČSSD Stanislava Grosse. Mluvili spolu o plánech vlády v novém roce, například o chystané důchodové reformě.

O vnitropolitických otázkách jednal Klaus na Hradě minulý týden také se šéfem nejsilnější opoziční strany ODS Mirkem Topolánkem. Hovořili mimo jiné o analýze odposlechů, kterou nedávno zveřejnila policie. Topolánek ji považuje za nedostatečnou a zavádějící, prezident označil text v dopise premiérovi za nekvalitní a neúplný a požaduje zákonem více chránit soukromí občanů proti zásahům policie. Naopak Gross a vedení policie tvrdí, že materiál vyvrací podezření z nezákonného či svévolného postupu. Po schůzce Topolánek také konstatoval, že prezidentův postoj k evropské ústavě, kterou minulý týden schválil Evropský parlament, je ještě kritičtější než postoj ODS.

O setkání prezidenta s předsedy dalších parlamentních stran není zatím nic známo. Mluvčí Hradu Petr Hájek minulý týden uvedl, že hlava státu zatím neplánuje schůzku se šéfem vládní US-DEU a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.

Poslanci se neshodli, zda tým Mlýn existoval legálně

Členové sněmovního branného výboru se na středečním jednání neshodli na tom, zda byla existence policejního týmu Mlýn, který podle tisku sbíral informace pro bývalého ministra vnitra Stanislava Grosse, v souladu se zákony. Zatímco ministr vnitra František Bublan řekl, že Gross tým neřídil a že jeho existence byla naprosto legální, poslanci ODS s takovým hodnocením nesouhlasili. Výbor nakonec projednávání věci na několik týdnů přerušil a nestanovil přesný termín, kdy bude diskuse pokračovat. Je možné, že to bude v únoru. Bublana totiž poslanci požádali, aby jim do konce ledna předložil písemnou informaci o týmu Mlýn včetně reakcí na dotazy poslanců. Předseda branného výboru Jan Vidím a jeho místopředsedové se dohodnou, koho kvůli kauze na jednání výboru ještě pozvou. Měli by to být zástupci policie, ale možná i státní zástupci a přímo členové týmu Mlýn.

Podle Bublana se tým Mlýn měl zabývat tím, že při vyšetřování hospodářských kauz unikaly informace k vyšetřovaným lidem. Existovalo podezření, že za úniky stojí policisté. Bublan popřel, že se tým věnoval například kauze Investiční a Poštovní banky nebo televize Nova. Případy, jimiž se tým zabýval, však nechtěl na základě žádosti státního zástupce jmenovat.

Poslanci ODS, kteří patří k hlavním kritikům existence týmu, nebyli po jednání branného výboru s ministrovým vysvětlením spokojeni. Mimo jiné se dožadovali dalších právních analýz, které by umožnily jasně říci, zda existence týmu byla v souladu se zákony. Kritizovali i to, že ani přes výzvy výboru se jeho jednání nezúčastnili zástupci policie. Výbor pozval policejního prezidenta Jiřího Koláře, ten je ale prý v zahraničí.

Senátor Špaček zaskočil české občany v zahraničí

České občany žijící v zahraničí zaskočila informace, že člen senátní komise pro krajany a lidovecký senátor Milan Špaček měl v minulosti spolupracovat s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou. Špaček před rokem 1989 vyjížděl za otcem do západního Německa a tajné službě údajně dodával informace právě o českých emigrantech. Svaz Čechů a Slováků ve Švýcarsku proto vyzval k důslednému prošetření senátorovy minulosti. Výbor svazu konstatuje, že pokud se potvrdí obvinění, nebude spolupráce se Špačkem možná a jeho členství v komisi pro krajany bude nepřijatelné.

Senátor Špaček prý nevěděl o tom, že ho tajná služba využívala jako konfidenta. Tvrdí, že má tři negativní lustrační osvědčení a navíc podal takzvanou určující žalobu na ministerstvo vnitra. Soud by měl na základě žaloby rozhodnout o tom, jestli Špaček byl vědomým spolupracovníkem Státní bezpečnosti, nebo ne. Milan Špaček původně spolupráci s tajnou policií popíral, podal kvůli tomu trestní oznámení, ale policie zjistila, že Státní bezpečnost na něj skutečně vedla spis pod krycím jménem Medik. Špaček trvá na tom, že nevěděl, že je na něj spis veden, a zdůrazňuje, že ve spise chybí jeho podpis.

Občané nechtějí znovu otevřít starý přechod Rozvadov kamionům

Zhruba 700 lidí protestním pochodem v ulicích německé obce Waidhaus vyjádřilo nesouhlas se záměrem otevřít po sedmi letech starý hraniční přechod Rozvadov veškeré dopravě. Občané, mezi nimiž byla necelá stovka Čechů z příhraničních obcí Rozvadov, Přimda a Bor, nesouhlasí, aby přes starý přechod začaly znovu jezdit kamiony bez regionálního omezení. S tímto záměrem ministerstev dopravy a vnitra nesouhlasí ani krajský úřad Plzeňského kraje a cizinecká policie. "Manifestace byla poklidná, lidé pouze šli od náměstí k radnici. Nesli rakev a transparenty s nápisy Kamionová doprava - pro děti poprava, Náklaďáky=smrt! a podobně," řekl ČTK účastník protestního pochodu. Demonstranti podle něj zatím nechystají blokádu rozvadovského přechodu, ale nevyloučili ji. Akcí chtěli vyjádřit nesouhlas s plánem českých a německých ministerstev otevřít znovu starý přechod veškerým kamionům. Lidem z německých a českých pohraničních obcí nejvíce vadí, že by byla znovu ohrožena bezpečnost lidí a zejména dětí v obcích. Kamiony, které od listopadu 1997 jezdí přes 300 metrů vzdálený dálniční přechod, by se znovu vrátily na starou celnici, využívanou nyní zejména turisty a regionálními firmami, které k tomu mají povolení od tachovského celního úřadu. "Technicky je to nemožné, nesouhlasíme s tím. Činnost našeho referátu by byla znemožněna," řekl vedoucí cizinecké policie v Rozvadově Miroslav Volár. Dálniční přechod plně postačuje, i když česká i německá strana trpí nedostatkem policistů. Kamiony by podle Volára využívaly starý přechod o víkendech, kdy mají v Česku jízdu na dálnicích a silnicích I. třídy zakázanou. V průběhu roku platí omezení v sobotu, v létě také v neděli. Starý přechod je ale na silnici II. třídy, a tak by po něm mohly těžké nákladní vozy jezdit. Pokud by si vybraly okresní silnice, mohly by dojet přes Stříbro až do Plzně.

Podle starosty Rozvadova Jindřicha Červeného by se občané znovu museli začít bát přejít silnici, tak jako před rokem 1997. Navíc silnice v obci i sousedním Waidhausu už jsou opravené a zúžené, neboť se tam s kamiony už nepočítalo. "S otevřením pro veškerou dopravu nesouhlasíme," uvedl krajský radní pro dopravu Miroslav Jaroš. Podle něj stačí upravit systém odbavování na novém přechodu a zpoplatnit české dálnice. "Nechceme tam mít zpátky kamiony, když o 300 metrů dál je dálniční přechod, který není plně využitý," uvedl vedoucí odboru dopravy Jaroslav Vejprava. Krajský úřad obdržel od ministerstva vnitra návrh směrnice, který skutečně počítá s otevřením starého přechodu pro veškerou dopravu. "Příští týden shromáždíme vyjádření všech zastupitelstev dotčených obcí a jejich i náš nesouhlas zašleme ministerstvu do konce ledna," dodal.

Ministerstvo zahraničních věcí ruší krizové linky, kontaktovat lze konzulární odbor

Ministerstvo zahraničí od čtvrtka zruší non-stop krizové linky, které zřídilo koncem prosince po ničivém zemětřesení v jihovýchodní Asii. Nebude již možné volat na čísla 224 182 837 a 224 182 254. V případě potřeby bude dotazy v pracovní době vyřizovat konzulární odbor na číslech 224 182 125 a 224 182 308 a po pracovní době je možné volat stálou diplomatickou službu, která má číslo 224 182 425. Na telefony se mohou obracet lidé, kteří například pohřešují v Asii své blízké.

V současnosti je nezvěstných devět Čechů, z nichž u sedmi panují vážné obavy, že nežijí. Potvrzena zůstává jedna mrtvá žena, kterou usmrtilo rozbouřené moře.

Praha je podle expertů nejperspektivnějším regionem v EU

Praha je podle expertů britského ekonomického ústavu CEBR v Evropské unii nejvíce perspektivním regionem pro investice. CEBR uvádí, že většina nadprůměrných příležitostí je nyní právě v nových členských zemích. Po Praze následují Budapešť na druhém a Bratislava na třetím místě. Na konci je Korsika. Experti CEBR při hodnocení vycházeli z ukazatele, který pojmenovali Index EU pro regionální investice a který vycházel z hospodářského růstu oblastí, jejich vyhlídek, vzdělání populace, velikosti trhu a možnosti získat fondy z unie. Mezi starými členy unie patří k nejlépe postaveným regiony Británie, která je jako celek nad Německem, Francií či Itálií.

Rozmach kongresové turistiky může v roce 2006 ohrozit zvýšení DPH

Slibný rozmach kongresové turistiky by v příštím roce mohla ohrozit změna DPH, která po stravovacích službách zdraží v roce 2006 i služby ubytovací. České ceny by se tím dostaly již na úroveň obvyklou v EU, a domácí pořadatelé by tak ztratili největší konkurenční výhodu. Loňské odhady počítají s 550 000 až 580 000 účastníky kongresů, což je meziročně zhruba o osm procent více. Uvádí to oborová studie, kterou zveřejnily Veletrhy Brno. Brněnská veletržní správa již řadu let považuje turistiku tohoto typu za jednu z nejlukrativnějších. Zatímco návštěvníci v zemi běžně utrácejí na hlavu a den v průměru 2500 až 3000 korun, kongresoví asi dvakrát tolik. Odhady jejich loňské útraty se tak pohybují od osmi do 14 miliard korun.

Budoucnost české kongresové turistiky vidí odborníci zejména ve využití hradů a zámků, usedlostí či starých klášterů. Mají jak ojedinělou atmosféru, tak i vynikající podmínky pro menší akce. V ČR jsou atraktivní nejen nízké ceny, ale i památky. Nejpočetnější klientela přijíždí z Německa, zatímco Slováků bývá asi o polovinu méně.

Vysočina navazuje spolupráci s francouzským Champagne-Ardenne

Vysočina navazuje spolupráci s francouzským krajem Champagne-Ardenne. Asi dvouleté vzájemné kontakty s regionem, který proslavilo vinařství, by v nejbližší době měly vyvrcholit uzavřením smlouvy o spolupráci, řekl ČTK náměstek hejtmana František Dohnal. Vysočinské školy by díky spolupráci mohly zlepšit výuku francouzštiny a dostat se na odborné stáže, očekává se také spolupráce mezi podnikateli. "Pro nás je zajímavá i francouzská zkušenost s podporou turistického ruchu nebo záležitosti týkající se čerpání evropských strukturálních fondů," uvedl Dohnal. Podle něj je více možností spolupráce. Dohody mezi kraji ale mají spíš rámcový charakter. "Vždycky to záleží na nalezení konkrétního partnera na jedné i druhé straně," podotkl. Podrobnosti kolem smlouvy se budou projednávat při oficiální návštěvě prezidenta francouzského kraje letos na jaře. Vysočina již spolupracuje s rakouskou spolkovou zemí Dolní Rakousy, Champagne-Ardenne by měl být druhým partnerským regionem.

Výroba obuvi v ČR výrazně klesla kvůli velkému dovozu bot z Číny

Do ČR se loni přivezlo téměř 32 milionů párů bot z Číny, průměrná cena jednoho páru se pohybuje kolem 50 korun. Čeští obuvníci si stěžují, že těmto cenám nemohou konkurovat, a proto výroba bot v ČR loni klesla na pět milionů párů. V roce 2000 se v ČR vyrobilo 13 milionů párů a z Číny se tehdy dovezlo 18,6 milionu párů bot, vyplývá z údajů České obuvnické asociace. Podle předsedy sněmovního hospodářského výboru Josefa Hojdara, jenž ve středu ve Zlíně s obuvníky jednal, by měly nárůst čínské obuvi omezit důsledné kontroly na tržištích a v obchodech, kde se tato levná a mnohdy zdravotně závadná obuv prodává. "Pokud se jedná o zdravotně závadné výrobky, tak co nám brání je stáhnout z trhu," uvedl Hojdar s tím, že zákony toto umožňují. "Vidím v tom zejména neochotu některých úředníků, kteří raději kontrolují české výrobce, než chodí na tržiště," poznamenal.

Výstava k jubileu Voskovce a Wericha potrvá v Praze dva měsíce

Téměř dva měsíce potrvá na Staroměstské radnici v Praze rozsáhlá výstava, která prostřednictvím stovek exponátů připomene nejen divadelní a filmovou tvorbu Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Od narození těchto zakladatelů Osvobozeného divadla uplyne 6. února, respektive 19. června, 100 let. "Expozici zahájíme 7. února a v Křížové chodbě, Rytířském sále a Sále architektů bude otevřena až do 29. března. Uskuteční se pod záštitou ministra kultury Pavla Dostála a primátora Pavla Béma," řekla Marie Nosková z vydavatelství Lotos, které projekt organizuje. Připravilo několik zvukových nosičů s archivními nahrávkami a při pátrání po jejich historii přišlo do kontaktu se sběratelem Jaromírem Farníkem. Tak vznikl nápad na tuto ojedinělou expozici, která představí spoustu vzácných originálů a unikátů. Mezi nimi i původní kostýmy z Vest Pocket Revue a vstupenku do Osvobozeného divadla.

Teatrolog Vladimír Just nesouhlasí s názory, které se objevují v médiích, že tvorba Voskovce a Wericha již nemá co říci. Upozornil, že jejich dílo bylo předmětem řady dezinterpretací, už za první republiky si je přivlastňoval kde kdo a za minulého režimu byly z jejich her odstraňovány narážky směřující "vlevo". "Denunciací a ideologických posunů jejich díla byla řada. Už to svědčí o tom, že je stále živé," uvedl Just a dodal, že jejich hry se spolu s tvorbou Tylovou, Shakespearovou či Moliérovou objevují mezi dvacítkou nejuváděnějších textů na českých jevištích. Voskovec to ze všech českých herců - emigrantů dotáhl nejdál, hrál i s Richardem Burtonem a Meryl Streepovou, spolu s Werichem do 33 let napsal 28 her, uvedl Just. I tato fakta výstava připomene. Podle Justa je proto jediným způsobem, jak jejich jubileum oslavit, představit jejich dílo bez ideologické předpojatosti a ukázat na bílá místa. Jan Werich zemřel v říjnu 1980 jako pětasedmdesátiletý, Jiří Voskovec ho v Americe přežil o pouhých osm měsíců.

Uměleckoprůmyslové muzeum letos slaví 120. výročí založení

Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum chystá řadu programů a výstav k letošnímu 120. výročí svého založení. "Když jsme před deseti lety slavili 110. výročí, měli jsme výstavu Více prostoru sbírkám a měli jsme představu, že při 120. výročí budeme mít více prostoru pro sbírky, že se budeme chlubit novými prostory. Ale bohužel, s touto krásnou nadějí můžeme žít do dalších výročí, nic zásadního se v tomto směru nestalo," řekla ve středu novinářům ředitelka Helena Koenigsmarková.

Zásadním výstavním projektem pro rok 2005 u příležitosti výročí založení bude expozice Česká fotografie 20. století. Tato výstava se bude konat od června do září zároveň na třech místech v Praze - ve výstavním sále UPM, v Městské knihovně a v domě U Kamenného zvonu. Dále se uskuteční výstava Mistrovská díla ze sbírek UPM, která bude od června uvedena v Lisabonu a zájem o ni projevilo také Španělsko. "Kromě toho připravujeme k výročí od listopadu rozšíření stálé expozice Příběhy materiálů o sál hodin a přístrojů z našich sbírek nazvaný Stroje času," uvedla Koenigsmarková. V zámku Kamenice nad Lipou bude také dokončena stálá expozice Kované železné práce ze sbírek UPM. Pro veřejnost chystají pracovníci muzea pravidelné úterní komentované prohlídky výstav i stálé expozice.

Národní krojový ples ve Žďáru zahájí folklorní sezónu v Česku

Ve Žďáru nad Sázavou se 5. února poosmé uskuteční Národní krojový ples Folklorního sdružení ČR. Vystoupí na něm několik lidových muzik a více než 400 tanečníků v lidových krojích z různých koutů Čech, Moravy a Slezska. "Národní krojový ples tradičně zahajuje folklorní sezónu, která letos zahrnuje přes pět desítek akcí," řekl ČTK ředitel plesu Ladislav Michálek. Plesu se zúčastní také zástupci folklorních souborů a federací z několika evropských zemí - Bulharska, Ruska, Polska, Rakouska, Slovenska a Itálie. Na nákladech přesahujících půl milionu korun se podílí kraj Vysočina, město Žďár nad Sázavou, Folklorní sdružení České republiky a sponzoři. V posledních letech bývá každý ročník věnován některému z národopisných regionů Česka. Letos bude patřit Valašsku, představí se ale i jižní Čechy, které převezmou štafetu za rok, řekl Michálek. Kromě více než deseti cimbálových muzik z Valašska se představí také Prácheňský soubor písní a tanců ze Strakonic. Nebude chybět ani tradiční účastník cimbálová muzika vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna.

Sport

Český fotbalista Pavel Nedvěd se podruhé v řadě dostal do ideální jedenáctky fanoušků. Více než milión hlasujících se zúčastnilo ankety na internetové stránce evropské asociace UEFA. Záložník Juventusu je zatím jediným českým fotbalistou, kterého fanoušci zvolili do ideální jedenáctky.

Počasí

Ve čtvrtek čekáme zamračeno, od západu postupně sněžení, které bude přecházet v déšť. Ráno a dopoledne může namrzat. Odpolední teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem nuly. Západní až jihozápadní vítr dosáhne v nárazech rychlosti až kolem 70ti kilometrů za hodinu. V horských polohách na severu území se mohou tvořit sněhové jazyky.

19-01-2005