Denní souhrn zpráv Zprávy

18-01-2005

Ministři financí EU schválili český makroekonomický program

Ministři financí Evropské unie schválili v úterý aktualizovaný český makroekonomický program. Zprávu Evropské komise na toto téma schválili ministři financí 25 zemí bez debaty, stejně jako programy stability čtyř zemí eurozóny - Rakouska, Nizozemska, Švédska a Lucemburska. Obdobně hladce byla schválena opatření, která přijaly Česká republika, Polsko, Slovensko, Kypr a Malta pro odstranění nadměrného rozpočtového deficitu. Ministři se ztotožnili s prosincovým hodnocením Evropské komise, že tato opatření zatím postačují pro dosažení hranice tříprocentního schodku veřejných financí ve lhůtách, které si tito noví členové EU vytyčili. ČR chce stlačit deficit pod tři procenta HDP do roku 2008, aby mohla vstoupit do eurozóny do roku 2010.

Rada EU se ve shodě s komisí domnívá, že ČR tohoto cíle dosáhne, pokud vláda skutečně provede plánované škrty ve veřejných výdajích. Za riskantní považuje vývoj ve vzdálenější perspektivě, pokud nebudou zavedeny reformy, které vezmou v úvahu zvýšené náklady na zdravotnictví a důchody spojené s očekávaným stárnutím obyvatelstva. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky jsou to obvyklé výtky, jejichž naléhavost se nemění. Za hlavní sdělení považuje souhlas Rady EU s českým konvergenčním programem. Zdůraznil, že výsledky české ekonomiky budou letos výrazně lepší, než tento program předpokládal. Ani pak nepočítá s jeho výraznější změnou. "Je lepší mít seriozní a konzervativní program, než nějaký revoluční, který nebudeme schopni už za dva roky plnit," uvedl a poukázal na maďarskou zkušenost. "Ambice jsou dobrá věc, ale je třeba slibovat jen to, co můžeme dodržet," dodal ministr.

Ministři souhlasili s návrhem EK pokračovat v proceduře pro překročení povoleného deficitu vůči Maďarsku. V tomto případě dospěla komise k závěru, že opatření vlády nestačí, aby byly splněny cíle vytyčené v maďarském makroekonomickém programu, a tudíž vznikly v roce 2008 podmínky pro zavedení eura.

Rodiče chtějí napadnout zákon u Ústavního soudu

Stížnost rodičů na novou podobu systému přijímacích zkoušek na střední školy by měla být Ústavnímu soudu odeslána do konce tohoto týdne. ČTK to řekl advokát Jiří Kovanda, zástupce rodičů, jimž se změna nelíbí. Nové opatření podle nich porušuje právo dětí na vzdělání.

Letos poprvé se v prvním kole zkoušek budou děti hlásit jen na jednu školu, zatímco dříve se mohly přihlásit na jednu veřejnou a libovolný počet soukromých a církevních. Oficiálně se bude konat jedno kolo zkoušek, vyhlášení druhého bude záviset na řediteli střední školy. Změnu umožnil nový školský zákon. Kovanda uvedl, že nový systém přihlášek omezuje volbu střední školy. Druhé kolo zkoušek bude podle něj například v Praze pořádat jen jedno gymnázium. Rodiče to vede k tomu, aby pro své dítě volili spíš průměrnou nebo podprůměrnou školu, kde bude mít větší šanci na přijetí, uvedl.

K ústavní stížnosti rodičů se v úterý připojila i ODS. Chce také předložit novelu zákona, která by nový systém změnila. Navrhují, aby se žáci mohli hlásit na libovolný počet škol a bylo více termínů pro pořádání přijímacích zkoušek.

Petr Ibl rezignoval, vedením klubu ČSSD je pověřen Michal Hašek

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl v úterý rezignoval. V čele klubu bude nyní podle očekávání dočasně stát místopředseda této sněmovní frakce Michal Hašek. K dispozici dali své funkce také tři z pěti místopředsedů klubu. Ve vedení ale zatím zůstanou, a to zřejmě do doby, než bude připravena volba nového vedení. Ta by se podle některých informací mohla uskutečnit zřejmě za týden.

Škromach soudí, že kromě něj a Grosse by mohl být další kandidát

Místopředseda ČSSD a kandidát na jejího šéfa Zdeněk Škromach si myslí, že kromě něj a Stanislava Grosse by se mohli objevit ještě další kandidáti na nejvyšší stranickou funkci. "Jenom by to zpestřilo celou tu záležitost," řekl novinářům při příchodu na úterní jednání poslaneckého klubu ČSSD. Žádné jméno dalšího možného kandidáta ale neuvedl. Nového předsedu strany by měl vybrat jarní sjezd ČSSD.

Dosavadní krajské konference v drtivé většině podpořili nynějšího úřadujícího šéfa strany Grosse. V reakci na některé novinové titulky, které s odkazem na dosavadní krajské konference ČSSD a jejich podporu oběma kandidátům převedly souboj Grosse a Škromacha do sportovního skóre 5:0, dnes Škromach upozornil, že před více než rokem vedl tehdejší předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda nad vyzyvatelem Miroslavem Kalouskem 8:0. "A dopadlo to jinak," poznamenal k tomu, že volbu šéfa lidovců nakonec vyhrál Kalousek.

Maltský a český prezident se rozcházejí v názoru na úspěšnost EU

Český prezident Václav Klaus se neshodl se svým maltským kolegou Edwardem Fenechem-Adamim v pohledu na úspěšnost Evropské unie. Zatímco maltský prezident považuje EU za úspěšný příběh, který postoupí ještě dál díky evropské ústavní smlouvě, Klaus poslední vývoj v EU za úspěšný nepovažuje; navíc cítí "nová nebezpečí".

Maltský prezident v úterý novinářům řekl, že v jeho zemi nebude se schválením ústavní smlouvy EU žádný problém, i kdyby se nepodařilo přesvědčit opozici. Klaus uvedl, že v ČR se názory na evropskou ústavu různí, což podle něj ukazuje, že to bude zřejmě komplikovanější proces než na Maltě. Rovněž se obává, že ústavní smlouva nepovede ke zlepšení osobních svobod a ekonomiky. Česká vláda uvažuje o tom, že by o euroústavě rozhodli lidé v referendu. Na Maltě, ležící ve Středozemním moři, to má být v parlamentu během několika měsíců.

Fenech-Adami je přesvědčen o tom, že EU zaznamenala v poslední době úspěchy jak v ekonomické, tak v sociální oblasti a že životní úroveň v členských zemích roste: "EU je úspěšný příběh - ekonomikou a svým rozvojem a také patrně sociálním vývojem. Není pochyb o tom, že členské země profitují, je to vidět na ekonomickém poli a na úrovni života ve všech členských zemích".

S tím, že EU zaznamenala úspěchy na ekonomickém poli, Klaus nesouhlasí. Podle něj mají někteří lidé jen sen, že EU je silnější, neboť ekonomický růst unie je podle něj každé desetiletí slabší. Klaus prohlásil, že EU ztrácí i vůči ostatním kontinentům: "Nevím, jestli je pravdou nebo pouze snem, že EU je obrovským úspěchem z hlediska ekonomického. Ekonomický růst je každé desetiletí slabší a slabší."

Klaus dále kritizoval bruselské ústředí EU za to, že se prý snaží řídit životy lidí centrálně. To je podle něj největší nebezpečí. Proto se bojí o svobodu lidí a demokracii. "Já cítím nová nebezpečí, která my, kteří jsme přecitlivělí díky komunistické minulosti, možná cítíme silněji než mnozí v Evropě," řekl.

Policisté mají další členy Berdychova gangu, jeden jim vyhrožoval

Na 40 už vzrostl počet lidí stíhaných za vraždy a loupeže na bohatých podnikatelích, které má údajně na svědomí gang kolem Davida Berdycha spolčený s elitními policisty. V rámci třetí fáze operace Uniforma policie v neděli zadržela a obvinila čtyři další muže, u jednoho z nich našla nelegálně držený samopal. Týž muž pak při výslechu v noci na úterý vyhrožoval státnímu zástupci i policistům fyzickou likvidací. Pátý se šestým nově obviněným pobývají ve vězení za předchozí kriminální činnost. Při zatýkání jednoho z podezřelých zasahovali kvůli obavě z toho, že je ozbrojen, vedle detektivů pro boj s organizovaným zločinem i příslušníci Útvaru rychlého nasazení, sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Obava se nakonec při domovní prohlídce u obviněného potvrdila. "Našly se legálně držené zbraně, nelegálně držený samopal, větší počet nábojů různých ráží, padělky amerických dolarů a další důkazní předměty a materiály," vypočetla mluvčí.

Zadržením ale potíže s devětadvacetiletým mužem neskončily. Při následném výslechu začal obviněný s postavou kulturisty hrozit přítomnému státnímu zástupci i policistům fyzickou likvidací. "Advokáti začali okamžitě požadovat ukončení výslechu," řekla Kosinová s tím, že z bezpečnostních důvodů byli ihned přivoláni příslušníci Útvaru rychlého nasazení. Obviněného dopravili ještě v noci do cely a v úterý k soudu, který rozhodoval o návrhu na uvalení vazby. Teď už je ve vazební věznici, dodala.

Kauza je zcela ojedinělá zejména podezřením, že se tentokrát s podsvětím spolčili i bývalí elitní detektivové, kteří možná dokonce gangu šéfovali. Důstojníci Josef Opava, Petr Koňařík, Jiří Kaňka a Jiří Žofčín, kteří měli u policie bojovat s organizovaným zločinem, dopravní policista Jiří Železný a expolicista Karel Suchomel, který je ve vězení. Opava s Koňaříkem jsou ve vazbě.

Ze 40 lidí stíhaných za vraždy, loupeže, drogové delikty, nedovolené ozbrojování a další trestnou činnost je nyní ve vazbě přes 20 osob. "Jeden podezřelý čeká ve španělské vydávací vazbě," uvedla Kosinová. Většině obviněných hrozí až patnáctiletý trest vězení, mužům stíhaným za vraždu dokonce trest výjimečný.

Členové gangu se podle policie trestnou činností v letech 1996 až 2002 obohatili o desítky milionů korun. Díky napojení na detektivy při ní využívali znalostí policejní taktiky, používali policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Zpočátku byl za hlavního organizátora považován jednatřicetiletý Berdych, kterému v prosinci prvoinstanční soud vyměřil v jiné kauze 11 let vězení. Postupně se ale začaly karty obracet v neprospěch stíhaných policistů. Z organizátorství je totiž obviněn i Opava. Kdo z nich byl ale opravdu hlavou celého gangu, nelze v této fázi vyšetřování jednoznačně říci.

O takzvaném švarcystému bude ve středu jednat předsednictvo vlády

Ve vládní koalici nepanuje shoda, zda je třeba kvůli takzvanému švarcsystému nutné měnit zákon o zaměstnanosti. Problémem se proto bude ve středu zabývat předsednictvo vlády, tedy premiér a jeho místopředsedové. Po úterním jednání koaličních lídrů to ČTK řekl místopředseda KDU- ČSL Jan Kasal. Zákon zakazuje firmám zaměstnávat živnostníky na práce, jež mohou vykonávat zaměstnanci firem. Lidovci stejně jako opoziční občanští demokraté soudí, že současná podoba zákona o zaměstnanosti komplikuje život desítkám tisíc drobných podnikatelů. ODS chce kvůli tomu v Senátu prosadit změnu do zákona o státní sociální podpoře, KDU-ČSL se chystá ve sněmovně předložit stručnou novelu zákona o zaměstnanosti. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) ale trvá na tom, že změn není třeba. Cílem zákona je podle jeho úřadu eliminovat švarcsystém, nikoli likvidovat živnostníky.

Když Emmerová vyhlášku nepodepíše, chce si Rath stěžovat Grossovi

Pokud ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) nepodepíše do konce týdne vyhlášku o úhradách péče, chce si prezident České lékařské komory David Rath stěžovat na "liknavost postupu ministerstva" premiérovi. Rath to v úterý řekl novinářům. Podle něj s předpisem o úhradách souhlasil předseda vlády již před dvěma týdny, ministryně ale s podpisem otálí. Stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek označil Rathovu výzvu za projev nebývalé destrukce vládní autority.

Vyhláška vyvolala spory a napětí mezi komorou, pojišťovnami a lékaři. Má se týkat úhrad péče lůžkové, domácí a u soukromých ambulantních specialistů v letošním prvním pololetí. Předepisuje pojišťovnám růst plateb o tři procenta. ČLK na přijetí předpisu trvá. Tvrdí, že pomůže uspořit a lépe využít peníze. Sdružení soukromých lékařů i Svaz zdravotních pojišťoven ho odmítají. Podle nich by vyhláška výrazně zvýšila dluhy zdravotního pojištění.

Pojišťovny počítají s tím, že letos vyberou o šest procent více peněz než loni. Rath tvrdí, že přesto lékařům nabízejí méně než v roce 2004. Tříprocentní růst příjmů podle vyhlášky by umožnil zdravotníkům modernizovat péči, zkrátit čekací lhůty i zvýšit platy, uvedl prezident ČLK. Dodal, že i pojišťovnám zbudou prostředky na srovnání dluhu. Deficit loni činil osm miliard korun. Svaz zdravotních pojišťoven odhaduje, že kvůli vyhlášce by zadlužení stouplo na 20 miliard.

Ministerstvo odmítá návrh ministra Bureše na výkonové známky pro kamiony

Ministerstvo dopravy nepodporuje návrh ministra Jaroslava Bureše na dočasné zavedení výkonových známek pro nákladní vozidla nad 7,5 tuny. Podle ministra dopravy Milana Šimonovského je návrh nerealizovatelný. Šimonovského překvapilo, že Bureš prezentoval v tisku svůj záměr, aniž by ho konzultoval s odborníky, řekla mluvčí MD Marcela Švejnohová.

Podle Bureše by si přepravci s vozy nad 7,5 tuny již od poloviny letošního roku museli místo dosavadních dálničních nálepek koupit výkonové známky, jejichž hodnota by odpovídala ročnímu počtu ujetých kilometrů. Má jít o přechodné opatření do doby, než stát zavede elektronické mýtné, tedy v podstatě do roku 2007. Za kilometr by dopravci podle Bureše zaplatili asi čtyři koruny.

Na základě usnesení vlády z minulého týdne připravuje ministerstvo dopravy návrh možných principů zpoplatnění dálnic v přechodném období do zavedení elektronického mýtného. Vládě ho předloží po meziresortních konzultacích začátkem února. Česká republika usilovala o zdražení jednodenní tranzitní známky, což jí nepovolila Evropská unie. Diskutovalo se také o zrušení jednodenní a zavedení dražší třídenní známky. Ve hře je také systém, podle kterého by dopravci předem deklarovali ujeté kilometry a podle toho by platili.

Jahn: Vláda by měla prodat Severočeské doly do rukou ČEZ

Vláda by měla prodat svůj většinový podíl v největší hnědouhelné společnosti Severočeské doly dominantnímu výrobci elektřiny ČEZ. Zahraničním novinářům to podle agentury Reuters řekl místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn. Ten tak podpořil návrh svého kolegy, ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. "ČEZ potřebuje Severočeské doly ze strategických důvodů," řekl Jahn. Dodal, že o tomto návrhu se nyní diskutuje a že názory směřují ke všeobecné shodě. Návrh by mohl přijít do vlády v první polovině roku, řekl Jahn.

Součková podala stížnost kvůli obvinění v kauze Diag Human

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková podala stížnost proti obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie dostala stížnost v úterý, zatím nebyla odůvodněna, řekl ČTK obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Součkové hrozí dva roky až osm let vězení. Jakmile obhajoba stížnost odůvodní, policie ji i se spisem předá příslušnému státnímu zástupci, který o ní rozhodne.

Policie viní Součkovou z trestné činnosti v souvislosti s uzavřením smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human. Bývalá ministryně je podezřelá z toho, že svým jednáním způsobila státu škodu velkého rozsahu, protože smlouva prý byla pro stát nevýhodná. Součková, která pověřila Nováčka zastupováním státu bez výběrového řízení, v pátek vystoupila z ČSSD.

Štěch: Modrá šance ODS by byla pro zaměstnance "vlnou cunami"

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch nazval program Občanské demokratické strany Modrá šance "vlnou cunami" pro zaměstnance. Kdyby ODS prosadila rovnou daň, doplatily by na ni dvě třetiny lidí s nižšími a středními příjmy, tvrdil na setkání s novináři odborový předák, který je rovněž sociálnědemokratickým senátorem. Na Slovensku, které rovnou daň zavedlo, se podle Štěcha zvýšilo procento chudých z 21 na 26. Odbory nestojí o to, aby v Česku stoupl počet chudých, kterých je nyní jen osm procent, což je méně než průměr Evropské unie, uvedl.

Možný návrat Buzkové do vedení ČSSD nemá jednoznačný ohlas

Možný návrat současné ministryně školství Petry Buzkové do vedení sociální demokracie nemá ve straně jednoznačný ohlas. Zatímco někteří sociální demokraté si myslí, že by díky své popularitě ve veřejnosti mohla straně pomoci, jiní soudí, že by se našli vhodnější lidé. Například kandidát na předsedu ČSSD Zdeněk Škromach dal v úterý před novináři najevo, že by spíše než Buzkovou dal přednost současné místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Jitce Kupčové. Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek novinářům řekl, že Buzkovou bere jako člověka, "který může přinést sociální demokracii body svým postavením ve veřejnosti". Buzková podle Práva jednoznačně podporuje Grossovu kandidaturu na předsedu strany. V případě, že by na březnovém sjezdu ČSSD uspěl jeho rival Škromach, o místopředsednický post by se neucházela. Není pro ni totiž přijatelná Škromachova představa menšinové vlády s podporou KSČM.

V zahraničním výboru EP i o chybějícím tlumočníkovi do češtiny

Nejen úskalí rumunského a tureckého vstupu do Evropské unie, íránský jaderný program či vztahy s Ruskem a Ukrajinou, ale i problémy s tlumočením do češtiny se dostaly na pořad úterního zasedání zahraničního výboru Evropského parlamentu. "Nerespektují se tu lidská práva!" postěžoval si na absenci českého překladu ve sluchátkách europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM) během seznamovací debaty výboru s lucemburskými ministry Jeanem Asselbornem a Nicolasem Schmitem. Marně. Zatímco šéf lucemburské diplomacie Asselborn pominul Kohlíčkův apel, aby předsedající země zjednala v europarlamentu pořádek, předseda výboru Elmar Brok vykázal "jazykovou otázku" z pořadu.

Že protest byl spíše "teatrální", připustil po zasedání i Kohlíček. ČTK ale současně řekl, že "je třeba se ozvat", i proto, že ani na písemnou stížnost, sepsanou pro jistotu v češtině i ve francouzštině, dosud od vedení EP odpověď nedostal. "Netlumočí se pouze čeština! Dokonce i slovenština tu je, i maltšina, dánština, finština, estonština či litevština. Je to opravdu skandál, diskriminace," rozhořčil se Kohlíček; na rozdíl od jiných zasedání byl jednací sál vybaven dostatkem tlumočnických kabinek pro všech dvacet úředních řečí. "Jestli uvnitř EU, která se ohání lidskými právy na každém kroku, jsou takové poměry, jak to má vypadat v zahraniční politice?"

Poslanec se sice domluví anglicky, francouzsky, německy či italsky, ale za mateřštinu se míní zasazovat z principu. "Jestli se nebudu prát za svá práva, můžeme tu zanedlouho mít dva tři oficiální jazyky...," vysvětlil.

Ochranáři žalují Bruselu, že vláda dostatečně nechrání ptáky

Česká společnost ornitologická a sdružení Arnika poslaly v úterý Evropské komisi stížnost na vládu kvůli vyhlašování ptačích oblastí Natura 2000. Bruselu oznamují, že kabinet Stanislava Grosse v rozporu s názorem expertů a ministerstva životního prostředí nevyhlásil ptačí oblast na severu Moravy Heřmanský stav kvůli plánované výstavbě průmyslové zóny Nová Lutyně. "Očekáváme, že komise zahájí přestupkové řízení a vyzve českou vládu, aby uvedla věc do pořádku," informoval ČTK mluvčí Arniky Marek Jehlička. Připomněl, že komise může podat na stát žalobu k Evropskému soudnímu dvoru a že sankce za nenaplnění směrnic o ochraně přírody mohou dosáhnout až 100.000 eur (přes tři miliony korun) denně. Už při projednávání návrhů čtyř desítek ptačích oblastí, které jsou na seznamu schváleném Bruselem, ministerstvo životního prostředí upozorňovalo, že jednou navržená oblast nesmí být zamítnuta z politických nebo ekonomických důvodů. "Česká vláda tak zjevně porušila evropské směrnice a my doufáme, že komise podnikne odpovídající kroky," uvedl Jehlička. "Riziko sankcí tady hrozí," potvrdila jeho slova mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

BIS: Zadrželi jsme Brita, který chtěl diskreditovat české úřady

Bezpečnostní informační službě a policii se loni v červnu podařilo zadržet britského novináře Mahmooda Mazhera, který se údajně pokoušel diskreditovat české úřady. Podle mluvčího služby Jana Šuberta chtěl reportér bulvárního nedělníku dokázat, že je možné do Česka tajně přijet, páchat v zemi trestnou činnost a posléze odjet do zahraničí. Všechny tři návštěvy Brita v České republice však policie i BIS sledovaly a muž byl nakonec loni v červnu zadržen na pražském ruzyňském letišti, informoval v úterý ČTK Šubert.

Mazher, který pracoval pro bulvární nedělník News of the World, se údajně vydával za Pákistánce s britským občanstvím. V Česku podle Šuberta jednal s lidmi z balkánských zemí, které policie podezírá z distribuce falešných dokumentů. Po republice prý cestoval s manželkou a dítětem. Kromě obchodování s pasy chtěl Brit podle BIS dokázat, že lze od mafie snadno získat i pravé či falešné lékařské diplomy či potvrzení o lékařské praxi v některé pražské nemocnici. Na základě jeho cest do Prahy vycházely v News of the World články, které hlásaly, že v Česku je snadné a levné podvádět bezpečnostní systém. "Všechno je o penězích. Český doklad je nejlevnější cesta," citoval podle BIS loni v květnu britský nedělník jednoho zločince v Praze.

Po zadržení Mazher českým vyšetřovatelům řekl, že v zemi sháněl materiál pro další reportáže, které by ukázaly, že české úřady nejsou schopny odhalit praktiky mafiánského podsvětí. Při zadržení měl u sebe tři padělané doklady na pákistánské jméno, diplom z lékařské fakulty Univerzity Karlovy a potvrzení o lékařské praxi v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. S ním byl zadržen i britský fotograf Conrad Brown ze stejného týdeníku. "Byli do té doby přesvědčeni, že vodí bezpečnostní složky za nos," komentoval případ Šubert. Po výpovědi před komisařem policie oba cizince propustila, odletěli do Velké Británie.

Na otázku, proč BIS zveřejnila informace o případu až s půlročním zpožděním, Šubert ČTK řekl, že policie ještě vyšetřovala další okolnosti. Kriminalisté později zatkli dva údajné padělatele cestovních pasů, se kterými se Brit sešel. V bytě jednoho z nich policie našla 20 pasů ze zemí bývalé Jugoslávie a téměř půl kilogramu heroinu.

Kladno chce rychlodráhu, a to případně i s přestupem na metro

Kladenský magistrát preferuje vybudování rychlodráhy, která by zajistila rychlé přímé spojení největšího středočeského města s centrem Prahy. Nebrání se ale ani tomu, že by cestující přestupovali z rychlodráhy na metro, prodloužené z dejvického Vítězného náměstí k letišti Ruzyně. "Ideální by pro nás byla rychlodráha z Kladna až na Masarykovo nádraží. Chápeme nicméně, že Praha 6 chce metro. Pokud by rychlodráha byla přivedena z Kladna k metru třeba na Ruzyni, tak je to pro nás pořád přijatelná varianta," řekl ČTK mluvčí kladenského magistrátu Ladislav Pavlík.

Proti nynějšímu projektu modernizace trati mezi Masarykovým nádražím a Ruzyní s odbočkou na letiště se postavila Praha 6. Podle jejích představitelů je plán předložený firmou PRaK pro Prahu 6 nepřijatelný. Záporně by prý zasáhl do života místních obyvatel. Plán počítá s tím, že současná buštěhradská dráha by měla dvě místo jedné koleje a byla by elektrifikována. V části Prahy 6 by vedla v tubusu. Podle zastupitelů by tubus rozdělil městskou část na severní a jižní.

Čeští polárníci mířící na Rossův ostrov jsou ve stanici Marabio

Čeští polárníci mířící na Rossův ostrov v Antarktidě, kde budou stavět první českou polární základnu, jsou nyní v argentinské polární stanici Marabio. Od Rossova ostrova je vzdálena kolem 70 kilometrů, což je asi 45 minut letu vrtulníkem. "Odlet na Rossův ostrov závisí na počasí a vytížení vrtulníku," sdělil v úterý ČTK Hynek Adámek z časopisu National Geographic, který expedici doprovází. "V první skupině nás je devět, pět vědců a tři stavaři a já jako novinář," uvedl Adámek. Odletět na Rossův ostrov, kde právě začalo léto, by polárníci mohli podle jeho odhadu ve středu nebo ve čtvrtek. Skupina tam začne připravovat staveniště před příjezdem lodi, která přiveze stanici složenou v devíti kontejnerech. Místo pro stavbu vybrala a vyměřila expedice geologů, která tam byla před rokem. Ostatní členové expedice dorazí na ostrov rovněž přes stanici Marabio, jakmile loď připluje, uvedl Adámek.

Palas: Stát by mohl školákům vedle mléka dotovat i ovoce

Školáci by mohli od příštího roku vedle dotovaného mléka dostávat i dotované ovoce od českých zemědělců. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to zpravodaji ČTK řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas. Náklady na dotované ovoce pro školy by podle něj měly být nižší než na mléko, které stát ročně podporuje zhruba 80 miliony korun. "Podobně jako mléko je ovoce prospěšné pro zdraví mladé generace," řekl ministr. Zemědělcům by podle něj projekt pomohl při propagaci jejich produkce a tím, že by mladá generace získala návyk na konzumaci ovoce. Ovocnáři projekt školního ovoce přivítali. "Dodávka by se týkala zejména jablek a ročně by mohlo jít řádově o několik tisíc tun. Znamenalo by to pro nás také jistotu odbytu určité části produkce," řekl ČTK tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Rozhodující část dodávky do škol by podle něj měla tvořit jablka, v menší míře hrušky a švestky.

Aby se projekt školního ovoce mohl rozběhnout, musí se k němu jako k druhu národní podpory kladně vyslovit Evropská komise. "Jsme přesvědčeni, že bychom uspěli, protože podobné projekty v některých zemích Evropské unie fungují," řekl Palas s tím, že celý projekt ještě musí ministerstvo podrobně propočítat včetně objemu ovoce i peněz.

Pád cen ovoce loni připravil české ovocnáře o 180 milionů korun

Loňský pád cen ovoce připravil podle Ovocnářské unie ČR české ovocnáře na tržbách zhruba o 180 milionů korun. Snížení příjmů se v příštích letech odrazí v menších investicích do obnovy sadů, ve zhoršení jejich věkové struktury, a tím útlumu produkce. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda unie Jaroslav Muška. Celkový objem sklizně v peněžním vyjádření ovocnáři odhadují na 1,25 miliardy korun.

Největší propad cen loni postihl višně, a to ze 14 na šest korun za kilogram, a červený rybíz, který se propadl z 22 Kč na šest korun za kilo. Výrazné snížení cen postihlo i meruňky a broskve, jež se loni ani ze všech ploch vůbec nesklidily. Zvýšení cen loni zaznamenaly jen třešně. Pád cen má podle Mušky na svědomí neexistence českého zpracovatelského průmyslu, tlak obchodních řetězců na cenu a jen čtyřicetiprocentní organizovanost pěstitelů v odbytových organizacích. K větší organizovanosti dnes pěstitele vyzval ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Také finanční podpora Evropské unie v sektoru ovoce a zeleniny jde výhradně přes producentské organizace," upozornil Palas.

Loňská sklizeň ovoce z českých sadů loni vzrostla o deset procent na nadprůměrných 202.354 tun. Byla tak nejvyšší od rekordního roku 2000, kdy se sklidilo 229.000 tun. S výjimkou broskví vzrostla sklizeň všech ovocných druhů.

Obžalovaný z trojnásobné vraždy v Klučově: Nezabil bych ani kuře

Jaroslav Gančarčík, který je obžalován ze 14 let staré trojnásobné vraždy v Klučově na Kolínsku, tvrdí, že je nevinen. A to přesto, že kriminalisté našli na místě činu jeho sperma s nezaměnitelnou DNA. Jak se tam dostalo, nedokázal Gančarčík, který byl již odsouzen za znásilnění čtyř žen, vysvětlit. Jde prý o nějakou souhru náhod. "Nevěřím, že bych něco takového udělal, nemůžu zabít ani kuře, natož tři ženský," řekl v úterý Gančarčík u Krajského soudu v Praze. Uvedl, že ho nijak nevzrušují sadomasochistické praktiky. "A co se týče těch znásilnění, udělal jsem to vždy, když jsem byl ožralý či pod vlivem drog," dodal Gančařík, který většinu svého produktivního života strávil ve věznicích. Jeho resocializace je podle expertů extrémně nepříznivá až vyloučená.

Muž z Plzně se chtěl upálit, záchranáři mu to rozmluvili

Psychicky labilní Plzeňan v úterý večer vyhrožoval, že se upálí u hřbitovní zdi u kostela svatého Jiří na Doubravce. Rozlil kolem sebe benzin, záchranáři ho však přemluvili a poté odvezli. Poputuje do psychiatrické léčebny. "Je to známá firma. V minulosti vyhrožoval sebevraždou už několikrát. Většinou chtěl skákat z okna nebo z mostu. Předtím vždycky zavolal na tísňové linky," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů František Vaško.

Lidské ostatky nalezené na Přerovsku pocházejí z pravěku

Lidské ostatky, které nalezli v sobotu v příkopu na Přerovsku dva třináctiletí chlapci, pocházejí z pravěku. Přesné stáří v úterý určili soudní experti. Kosti podle policejní mluvčí poputují do archeologických sbírek přerovského muzea. Po pachateli, jenž ostatky odhodil do příkopu, policie nadále pátrá. Je podezřelý z hanobení lidských ostatků. Soudní lékaři původně v pondělí uvedli, že kosti zřejmě pocházejí z druhé světové války. "Během dnešní expertizy nakonec zjistili, že jde o pravěk, dobu železnou. Stáří zjistili podle vzorku zubů. Zajímavostí je, že byly zcela bez kazu," řekla ČTK přerovská policejní mluvčí. Dodala, že ostatky podle znalců patří šesti osobám. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že kostí se někdo zbavil poté, co je nalezl na stavbě.

MF chce výrazně zpřísnit a zprůhlednit odvětví sázek a loterií

Odvětví legálního hazardu by mělo být mnohem průhlednější a mělo by přinášet méně rizik. Návrh novely loterijního zákona, se kterým v úterý přišlo ministerstvo financí, zpřísní podmínky pro nové žadatele o licenci a bude mít dopad i na současné provozovatele. Novou podobu normy by měla dostat po veřejné diskusi vláda v březnu, s platností se počítá od 1. ledna 2006.

"Nelíbí se nám, že do toho byznysu není vidět. Veřejnost nemůže kontrolovat, kdo se v tom byznysu pohybuje. Není jasné, kam se odvádí peníze na veřejně prospěšné účely," řekl při představení návrhu náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Ten nepopírá, že přepracování norem pro loterie a sázky urychlil i prázdninový výbuch před kasinem v centru Prahy, který naznačil spojení se zločinem. "Řada nových opatření zajistí lepší bezpečnost a vyloučení nežádoucích živlů z podnikání v oblasti sázkových her," doplnil.

Lokalita Tajga na Kladské se bude vyvíjet bez zásahu člověka

První oblastí v Karlovarském kraji, která se bude do budoucna vyvíjet bez zásahu člověka, se v úterý stala lokalita Tajga v Kladské na Chebsku. Dohodu o vymezení a monitoringu území podepsali zástupci Lesů ČR a Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Odborníci se brání označení prales, protože ve střední Evropě najít les, ve kterém se neprojevila činnost člověka, je téměř vyloučeno. Pralesu se ale režim chráněného lesa blíží. "V této lokalitě bude naprosto vyloučen zásah člověka, ať už těžbou, nebo úpravou jiných poměrů," řekl hlavní koordinátor CHKO Jan Schlossar. Celkem 146 hektarů lesa a rašelinišť se dotýká rybníka Kladská a jeho částí vede naučná stezka. Vstup do chráněného území Tajga bude zakázán až na obslužné cesty a naučnou stezku. Tajga žila už několik desetiletí téměř bez zásahu člověka. To také umožnilo rychlé vymezení a vyhlášení tohoto území. Jeho podoba se v téměř nezměněné podobě uchovala od poslední doby ledové. Tajga v Kladské je už druhým územím, které bylo po dohodě Lesů ČR a Správy ochrany přírody vyčleněno pro samovolný vývoj. Prvním územím je oblast Doutnáč v CHKO Český kras, která byla vymezena loni.

Televize i rozhlas připomenou sté výročí Voskovce a Wericha

Sto let, které uplynou od narození zakladatelů Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce a Jana Wericha, připomenou začátkem února mnoha různými pořady ve vysílání veřejnoprávní i soukromé televize a také Český rozhlas. Ten na stanici Vltava uvede už od 28. ledna střihový cyklus válečného vysílání Voskovce a Wericha, jehož úryvky vydá Radioservis na kompaktní desce. Česká televize kromě řady archivních snímků uvede 5. února vzpomínkový pořad, který režisér Viktor Polesný natočil s Jiřím Suchým, Josefem Vinklářem, Josefem Zímou, Jaroslavou Adamovou, Martinem Štěpánkem, Jiřím Menzelem a dalšími pamětníky. Televize Prima věnuje mimo jiné Werichovu jubileu o den dříve živý dopolední pořad Prima jízda. Na Nově se bude vzpomínat už 29. ledna. "K výročí odvysíláme mimo jiné 29. ledna komedii Miroslava Cikána z roku 1934 U nás v Kocourkově a 5. února rovněž v poledne snímek s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem Hej rup!, který ve stejném roce natočil Martin Frič," řekla ČTK mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Veřejnoprávní televize ohlašuje na víkend 5. a 6. února dokonce desítku pořadů. Bude mezi nimi aktovka Medvěd, v níž Jan Werich exceloval po boku Stelly Zázvorkové, a kreslený film Eduarda Hofmana z roku 1957 Stvoření světa s Hoffmeisterovým komentářem v přednesu Jana Wericha, kresbami francouzského karikaturisty Jeana Effela a Rychlíkovou hudbou v podání Orchestru Karla Vlacha. Uvedeny budou i dva díly z cyklu Karla Čáslavského Hledání ztraceného času, v němž se věnoval dvojici V+W, dále Svitáčkova adaptace povídky Seana O'Casseyho Uspořená libra s Janem Werichem a Jiřím Sovákem a unikátní záznam inscenace Těžké Barbory z roku 1960 v pražském Divadle ABC, jak ho zkompletovala Alena Berková z archivu České televize. Premiéru na obrazovce měl po osmatřiceti letech v lednu 1998.

"Stanice Praha Českého rozhlasu připomene 6. února Jana Wericha v pořadu Ondřeje Suchého Padesátník. Ve stejný den bude na Vltavě s Janou Klusákovou na téma Jan Werich hovořit teatrolog Vladimír Just," uvedl mluvčí Českého rozhlasu René Zavoral. Divadelní i filmovou tvorbu obou jubilantů připomene stovkami exponátů a doprovodnými programy výstava, která bude od 7. února do konce března otevřena na Staroměstské radnici v Praze.

Sedmnáct českých cyklokrosařů pojede na mistrovství světa

Sedmnáct českých reprezentantů bylo nominováno na 55. mistrovství světa v cyklokrosu, které se uskuteční 29. a 30. ledna v německém St. Wendelu. V hlavní kategorii elite budou na startu Zdeněk Mlynář, Petr Dlask, Jiří Pospíšil, Kamil Ausbuher, Martin Zlámalík a Václav Ježek. Trenér Petr Klouček by byl spokojen s dvěma medailemi. "Ale bude to opět velice těžké. I když letos se zdá, že juniorský výběr není tak silný, někdo z kluků by na medaili mohl dosáhnout," řekl na tiskové konferenci v Praze. Nejreálnější jsou podle něho stupně vítězů v kategorii do 23 let. "Bína, Šimůnek a Štybar patří k absolutní světové špičce," míní kouč.

Lopraisova posádka strávila v poušti dva a půl dne téměř bez vody

Chmurné myšlenky už přepadaly členy posádky kamionu Karla Lopraise, když se museli vypořádat s více než dvoudenním nuceným pobytem v africké poušti. Jejich tatře minulý týden v pondělní desáté etapě praskl homokinetický kříž u přední nápravy a jen s náhonem na zadní kola byl vůz schopen ujet kolem třiceti kilometrů vstříc pomoci. Už o dva dny dříve však měl Loprais velké potíže, když zapadl do soliska a vyprošťování kamionu zabralo pět hodin. "Vyhrabávali jsme to takřka po centimetru," řekl novinářům Loprais po úterním návratu z Afriky. "Byla to velmi náročná práce," vzpomínal šestinásobný vítěz závodu. Potíže jim dělal hlavně vítr a všudypřítomný písek. "Vysušoval nás a byl strašně slaný," vyprávěl závodník přezdívaný 'Monsieur Dakar'. Další problém potkal jeho kamion právě v desáté etapě. Znamenal nejen konečnou pro letošní ročník, ale hlavně velký problém, jak vůz opravit a dostat do Dakaru. "Mohli jsme počkat na sběrný vůz a kamion tam nechat. Ale to jsme nechtěli," řekl navigátor Josef Kalina. Pro něj to byl s velkou pravděpodobností poslední ročník Dakaru. "Je to spíš pro mladé, kteří mají víc rozumu," usmíval se Kalina. K tomuto rozhodnutí dospěl v poušti, kde kvůli poruše zůstali tři členové posádky dva a půl dne pouze se čtyřmi litry vody. "Už jsme si představovali, jak se plazíme vedle kostí mršin a vidíme fatu morgánu. A báli jsme se, že by nás nakonec Karel v noci snědl," snažil se Kalina vtipkovat při vzpomínce na nepříjemný zážitek.

Ani zdánlivě bezvýchodná situace tým nezlomila. "Už jsme zažili na Dakaru hodně, ale dva a půl dne v poušti takřka bez vody jsme tedy ještě nebyli. Bylo to složité, ale zvládli jsme to," řekl s úlevou Loprais. Rozhodně to pro něj neznamená stop pro další ročníky. "Dá se to znova vyhrát, ale musíme zapracovat na technice," shodli se všichni členové týmu. Už letos chtěla Tatra nasadit do dakarské rallye dva kamiony, ale plán byl odložen na další sezonu. "Ale závisí to na technice a financích," prohlásil Loprais. "Rusové měli v závodu tři kamiony, jeden asistenční, šestikolku s náhradními díly, další šestikolku, na které měli karavan se sprchou a třemi pokoji a dvě osobní auta s osmi mechaniky. Bylo jich tam sto padesát," srovnal Kalina.

Enge bude jezdit americkou formulovou sérii IRL za tým Panter

Závody v americké série formulových vozů IRL budou v letošním roce hlavní náplní pro Tomáše Engeho. Jediný český pilot, který se kdy zúčastnil mistrovství světa formule 1, bude hájit barvy týmu Panther Racing. Na úterní tiskové konferenci v Praze to oznámil jeho manažer Antonín Charouz.

Osmadvacetiletý liberecký rodák tak zůstává v prestižní zámořské sérii i přesto, že sešlo z jeho působení v týmu Patrick Racing. Hlavní partner této stáje automobilový koncern General Motors se totiž rozhodl IRL opustit a Charouz musel pro svého svěřence shánět nové angažmá.

Počasí:

Ve středu má být většinou oblačno, místy se objeví sníh s deštěm nebo sněžení. Odpolední teploty -1 až +3 stupně Celsia, na horách kolem mínus dvou. Povane mírný západní vítr.

18-01-2005