Denní souhrn zpráv Zprávy

15-12-2012

Peake jmenovala do vedení obrany Štrupla, Klepka a Kotrbu

Ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) jmenovala ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štrupla (50), šéfem svého kabinetu Aleše Klepka a vedoucím svých poradců Pavla Kotrbu. Štrupl, který povede vyzbrojování, dosud působil jako zástupce ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování a jako šéf odboru řízení vyzbrojování, výzkumu a vývoje. Klepek dříve vykonával funkci zástupce vrchní ředitelky sekce kabinetu předsedy vlády, Kotrba dosud vedl kabinet Peake coby místopředsedkyně vlády.Kvůli personálním změnám ji už ve čtvrtek ji kritizovala opozice, překvapily premiéra Petra Nečase (ODS) i prezidenta Václava Klause. "Každý ministr má právo zvolit si své nejbližší spolupracovníky. Tito lidé mají moji důvěru a schopnosti potřebné k tomu, aby ministerstvo obrany fungovalo jako moderní a efektivní úřad," uvedla Peake. Funkci svého prvního náměstka, ze které ve čtvrtek nečekaně odvolala Vlastimila Picka, nová ministryně zatím neobsadila. Ve funkcích po nástupu Peake na ministerstvo skončili také šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a poradce František Šulc.

ODS: Prioritou revize koaliční smlouvy budou prorůstová opatření

Opatření zajišťující ekonomický růst země by měla mít podle ODS prioritní postavení v připravované revizi koaliční smlouvy. Po jednání Výkonné rady ODS Plzni to řekl místopředseda strany a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Podpora hospodářského růstu má být komplexem řady opatření, nemá být na úkor zadlužování státu a zdraví veřejných financí. "ODS je přesvědčena, že vláda by teď měla zaměřit všechny svoje kroky na maximální podporu hospodářského růstu ČR. Považujeme to za klíčové v této fázi vlády," řekl Kuba ČTK. Sérii opatření, na jejichž návrhu spolupracovali také zástupci podnikatelské sféry, bude projednávat vláda. Jednotlivé kroky by měly být zahrnuty právě do nové podoby koaliční smlouvy. "Je důležité v koaliční smlouvě vypíchnout taková (opatření), která jsme schopni rychle realizovat a která mají dobrý dopad na hospodářství," uvedl Kuba.

Pražskou ČSSD povede její dosavadní místopředseda Klíma

Pražská ČSSD si za předsedu zvolila svého dosavadního místopředsedu Karla Klímu. Nahradí pověřeného předsedu Jiřího Bodenlose, který pražské sociální demokraty dosud vedl. ČTK to řekl informovaný zdroj. Sociální demokracie v Praze byla bez předsedy od loňského prosince. Tehdy po rozpadu koalice ODS a ČSSD na pražské radnici rezignoval tehdejší předseda Petr Hulinský a řízením byl pověřen Bodenlos. Klíma získal 99 hlasů, Bodenlos 63 hlasů. Delegáti mají zvolit ještě místopředsedy. Sedmdesátiletý Klíma bývá spojován s lidmi kolem bývalého předsedy pražské ČSSD a poslance Petra Hulinského, který po rozpadu pražské koalice rezignoval a který byl spojován s kauzou kolem údajných manipulací s dary městských firem pro postižené. Spojení s Hulinským ale Klíma odmítá a zastávají se ho i někteří straníci.

Stanjura v LN: Klíčovou prioritou je pro mě ulevit přetížené D1

Pro nového ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS) je klíčovou prioritou ulevit přetížené dálnici D1. Místo rychlostní silnice R3 v jižních Čechách by prosazoval stavbu rychlostní silnice R35, tedy druhého spojení Moravy s Čechami přes Olomouc na Hradec Králové a Liberec. Řekl to Lidovým novinám (LN). "Bylo by to lepší než budovat na D1, já nevím, osm proudů. To by podle mého měla být klíčová priorita. Budu se o tom snažit přesvědčit i ostatní," řekl deníku ministr. Uvedl, že se chce zaměřit i na železniční koridory. Výstavba dálnic, silnic a železničních koridorů má podle něj pomoci při rozhýbání české ekonomiky. Důležitým předpokladem je dobrá příprava takových staveb. Už by se nemělo stávat, že v průběhu stavby neuvěřitelným způsobem rostou náklady. "A musíme taky dávat pozor, aby se skutečně soutěžilo. Aby ty ceny byly nejlepší na trhu. A pořád zkoumat, jestli některé stavby nevznikají jen proto, aby se investovalo," řekl Stanjura.

Novým předsedou Česko-vietnamské společnosti se stal Miloš Kusý

Novým předsedou Česko-vietnamské společnosti (ČVS) zvolila její valná hromada Miloše Kusého. Ve funkci Kusý střídá Marcela Wintera, který ČVS vedl řadu let a kterému valná hromada udělila titul čestného předsedy. Vietnamci jsou třetí nejpočetnější skupinou cizinců v Česku po Slovácích a Ukrajincích. "Budeme pokračovat v tom, co jsme úspěšně rozjeli a co se daří - spolupráce s občanskými iniciativami vietnamských spoluobčanů a tak dále," řekl Kusý, který je obchodním ředitelem firmy zabývající se pomocí handicapovaným a zdravotně postiženým. Připomněl, že Česko-vietnamská společnost se rozrůstá a dnes má okolo dvou stovek členů. Proto chce její nový předseda zřídit pobočky v regionech, aby se členové mohli častěji scházet a spolupracovat na místní úrovni. Dalším úkolem je podle něj intenzivnější propagace Vietnamců, kteří jsou v Česku úspěšní. "Aby byl vidět také ekonomický přínos, který České republice dávají. Tady je 57.000 poctivých pracujících Vietnamců," vysvětlil Kusý. K vietnamské národnosti se při loňském sčítání lidu přihlásilo 29.660 lidí. Podle statistik ministerstva vnitra letos ke konci září pobývalo v ČR legálně 57.762 Vietnamců. Z nich 39.035 mělo povolení k trvalému pobytu, zbytek k přechodnému. V letech 2001 až 2010 dostalo české občanství podle statistiků 482 Vietnamců.

Brandýs nad Labem hostil největší setkání Barmánců v Česku

Brandýs nad Labem hostil dosud největší setkání Barmánců žijících v Česku. Většina z více než stovky přesídlenců, kteří se do země dostali ve třech vlnách, v hotelu Sportcentrum rozebírala své zkušenosti s pobytem v ČR. Barmánci, vyznávající křesťanskou víru, zároveň dostali jedinečnou příležitost sejít se v předvánočním čase s krajany. V neděli v Brandýse společně zavítají na bohoslužbu. "Ty rodiny jsou po celé České republice a sejít se jim z finančních, logistických a jiných důvodů jen tak nepodaří," podotkla ředitelka Barmského centra Praha Sabe Amthor Soe. Česko začalo přijímat lidi z Barmy, jež patří po desetiletích vlády junty k nejchudším zemím světa, v roce 2008. I s poslední vlnou, která přišla tento týden, bylo do ČR přesídleno 24 rodin, včetně dětí narozených už v Česku jde dohromady asi o 110 lidí. Nové domovy našli Barmánci po celé republice, zejména na Moravě. Integrace Barmánců v Česku není jednoduchá, bariérou je zejména jazyk. Potíže mají hlavně rodiče, u dětí je to jednodušší. "Často ti lidé přicházejí také bez kvalifikace, nicméně pokud je tam snaha z jejich strany, tak se je velmi často daří začlenit do společnosti tak, aby neztráceli svou identitu," uvedla vedoucí české kanceláře UNHCR Petra Levrincová.V Brandýse, kde žijí dvě barmské rodiny, jsou podle starosty Ondřeje Přenosila (ODS) zaměstnáni například ve firmách dodávajících díly pro automobilový průmysl.

Na Mendelovu stanici v Antarktidě zamíří dvacetičlenná expedice

V poslední den roku vyjede do Antarktidy na Mendelovu polární základnu, kterou vlastní a provozuje brněnská Masarykova univerzita, dvacetičlenná expedice. Je to nejpočetnější skupina, která byla za uplynulých sedm let, co je stanice v provozu, na jih vyslána. ČTK to řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Základem týmu je 14 vědců. Zbytek tvoří hlavně specialisté starající se o provoz stanice. Vědci budou mimo jiné zkoumat lokální klimatické podmínky odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, měřit a hodnotit rychlost ústupu ledovců či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy.Budou také měřit a modelovat škodlivé UV záření během každoročního úbytku stratosférického ozonu nad Antarktidou. Navážou na dosavadní výzkum, při němž sledují vliv drsných klimatických podmínek na tamní vegetaci. Zaměří se také na biodiverzitu mikroorganismů či parazitologii antarktických ryb. Expedice se tradičně koná pouze v období, kdy je sice v republice zima, ale kdy v Antarktidě vrcholí léto. Vědecký výzkum v Antarktidě se zaměřuje na tzv. antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec. Vědci sledují, jak se na nich uchycuje život v podobě řas a lišejníků. Zabývají se výzkumem klimatu, sledují a pečlivě zaznamenávají změny počasí. Předmětem jejich zájmu je také geologický vývoj ostrova.

V Dyji u Břeclavi závodilo 55 otužilců, doplavali všichni

Všech 55 plavců ze sedmi zemí, kteří se zúčastnili čtvrtého ročníku závodu v zimním plavání Z České republiky do Rakouska, zvládlo předepsanou trať. Všichni si tak připsali stejný počet bodů do klasifikace Českého poháru. Voda v Dyji u Břeclavi měla jeden stupeň, vzduch čtyři a pršelo, řekl ČTK moderátor z pořádajícího klubu TJ Haná Prostějov Michal Mucha."Letos jsme závod, jehož start je u celnice v Poštorné, pojali jako oslavu pátého výročí vstupu Česka do schengenského prostoru," řekl Mucha. Závodníci plavali buď na trati 250 metrů, 500 metrů nebo na hlavní kilometrové trati. "Vítězi jsou de facto všichni, protože nejde o čas, ale o to, aby závodník trať uplaval. Na kilometr mají 22 minut a v tomto limitu to všichni stihli," vysvětlil Mucha princip závodu.Závod vedle prostějovského klubu pořádá ještě Nautilus Břeclav, jejich zástupci před čtyřmi lety přišli na myšlenku pořádat závod jako pietní vzpomínku na léta 1948-89, kdy se člověk nemohl svobodně v těchto místech pohybovat.

Ledovka na mnoha místech země způsobila stovky nehod a úrazů

Ledovka ve velké části České republiky od rána způsobila stovky automobilových havárií a poranění, která lidé utrpěli po pádu na kluzkých chodnících. K nejpostiženějším patřily střední Čechy a Praha, řada autobusů na Kladensku a v okolí metropole nedojela k cestujícím. Na Moravě a ve Slezsku na rozdíl od většiny Čech počasí zatím problémy nedělalo.Řidičům i chodcům ledovka komplikovala život od brzkého rána. V Praze záchranáři k 13:00 ošetřili už 80 případů poranění po pádu na chodníku, což je stejné množství jako za poslední dva týdny. Ohroženi jsou hlavně senioři. "Navíc stav chodníků, které nejsou odhrnuté, tomu (zlepšení situace) vůbec nepomáhá," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Plné ruce práce mají i pražští policisté. Při nárazu auta do stromu zemřel ráno sedmatřicetiletý muž na silnici u Majdaleny na Jindřichohradecku a při dopravní nehodě v Mostě zemřel třiačtyřicetiletý muž. "Řidič pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost vozu stavu a povaze vozovky a na namrzlé silnici narazil do sloupu tramvajového vedení. Na místě zemřel," uvedla ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody anebo kapičky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především bývá mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká ledovka nejen na cestách, ale i na větvích a podobně.

Aukce na podporu Mánesa opět vynesla zhruba tři miliony korun

Zhruba tři miliony korun vynesla benefiční aukce, v níž se dražila díla ze sbírek Nadace českého výtvarného umění. Výtěžek dražby bude zahrnut mezi peníze určené na rekonstrukci pražského Mánesa. Podobnou částku na opravu slavné funkcionalistické budovy na vltavském nábřeží se již podařilo získat i při jarní aukci. Aukce byla rozdělena na dvě části, v první z nic společnost Galerie Art Praha nabídla sběratelům 260 obrazů a plastik. Mezi autory byla jména jako Josef Čapek, Václav Špála, Antonín Slavíček, Otto Guttfreund, Jiří Načeradský, Karel Nepraš, František Tichý nebo Josef Váchal. "Za nejvyšší cenu se vydražil Čapkův obraz Cikáni," řekl ČTK jednatel společnosti Vladimír Neubert. Prodal se podle něj za tři miliony korun. Druhý nabízený olej Josefa Čapka Muž ležící v trávě dosáhl ceny dvou milionů korun. Obě díla ze 30. let pocházejí ze sbírky továrníka Jana Wiedemanna. Špálovo Zátiší se pak vydražilo za 2,4 milionu. "Lidé ale také hodně dražili na pomoc Mánesu," dodal Neubert. V této části měla díla vyvolávací ceny od 2000 do 20.000 korun. Částky se podle jednatele ale nakonec většinou zdvojnásobily až ztrojnásobily. Šest desítek děl ze sbírek nadace reprezentovaly zejména práce členů někdejšího Fondu českého výtvarného umění, nadace, které budova Mánesa patří.

Ze sportu:

Čeští hokejisté utrpěli na Channel One Cupu v Moskvě debakl s domácím Ruskem 0:6 a zůstávají na turnaji bez bodu. Sborné pomohl udržet stoprocentní bilanci na turnaji třemi góly a jednou asistencí Pavel Dacjuk. Svěřenci Aloise Hadamczika budou po suverénním triumfu na listopadovém turnaji Karjala hrát na druhém dílu Euro Hockey Tour v neděli se Švédskem o únik z posledního místa. V čele EHT už je předstihla o bod právě sborná.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru. V čínském Charpinu byla dvacetiletá česká reprezentantka nejrychlejší na trati 1000 metrů. Po premiérovém umístění na stupních vítězů v elitním seriálu se svěřenkyně Petra Nováka posunula na druhé místo celkové klasifikace v disciplíně. Erbanová je po slavnější tréninkové kolegyni Martině Sáblíkové druhou Češkou v historii, která v SP dokázala zvítězit. Jejím dosavadním maximem v seriálu byla čtvrtá pozice, kterou před rokem obsadila na kilometrové trati v Heerenveenu.

Čeští hráči curlingu vybojovali poprvé medaili na mistrovství Evropy. Výběr vedený skipem Jiřím Snítilem porazil ve švédském Karlstadu v boji o třetí místo Dánsko 12:4 a získal bronz. V boji o bronz v Karlstadu Češi hned na začátku prohrávali s Dánskem 0:1, ale rychle vývoj otočili. Po třetím endu vedli 3:1. Ještě jednou nechali soupeře snížit, ale pak je jasně přehráli - získali třikrát po třech bodech a zápas ukončili předčasně už po osmém endu. Reprezentanti zvládli výtečně už základní část elitní skupiny A, v které se hraje systémem každý s každým. Prohráli pouze se Švédy a Nory, sedmkrát zvítězili a skončili druzí. V play off pak nestačili ve čtvrtek na suverénní Švédy a v pátečním semifinále o postup do boje o zlato ani na Norsko, nad kterým vedli 2:1, ale prohráli 4:6.

Biatlonistka Gabriela Soukalová se po triumfu ve sprintu dostala na stupně vítězů i ve stíhacím závodu Světového poháru. Česká reprezentantka v deštivém počasí v Pokljuce přišla o vedení až 600 metrů před cílem a dojela druhá za skvěle běžící Němkou Miriam Gössnerovou. Dařilo se také Veronice Vítkové, která se posunula z osmého na páté místo. Soukalová se díky dalšímu úspěchu posunula už na druhé místo Světového poháru za Norku Toru Bergerovou, Vítková je devatenáctá. Obě Češky tak budou startovat v nedělním závodu s hromadným startem na 12,5 kilometru od 15:00.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová zahájila sezonu čtvrtým místem v paralelní jízdě v boulích na Světovém poháru ve Finsku. Na sjezdovce, kde se před sedmi lety stala vicemistryní světa, prohrála v malém finále o bod s Japonkou Aiko Uemuraovou. Prvních sto bodů na konto si připsala americká vítězka Heather McPhieová. "Na to, co jsem předváděla dva dny v tréninku a v kvalifikaci, jak jsem se trápila, tak jsem s výsledkem dost spokojená," řekla Sudová ČTK.

Sdruženář Tomáš Slavík skončil v závodu Světového poháru v Ramsau patnáctý a poprvé letos bodoval. V Rakousku se naopak na malém můstku nedařilo Miroslavu Dvořákovi, který vyšel na 39. místě bodově naprázdno. Slavík figuroval po skoku na 12. místě a v balíku běžců finišoval po deseti kilometrech patnáctý. Skokanská část naopak nevyšla Dvořákovi, skončil čtvrtý od konce a v běhu se dokázal z 46. místa posunout jen na 39. pozici. Nebodoval ani Pavel Churavý, který se z třicátého místa po skoku propadl o šest příček.

Simona Baumrtová vyrovnala na mistrovství světa v krátkém bazénu vlastní český rekord na znakařské padesátce a časem 26,68 sekundy postoupila v Istanbulu už potřetí do závodu o medaile. Petra Chocová ve finále prsařské stovky doplavala osmá. Bronzová medailistka ze stometrového závodu Baumrtová obsadila mezi semifinalistkami čtvrté místo. Dosažený čas by jí před necelým měsícem stačil na titul na mistrovství Evropy v Chartres, kde tehdy brala bronz. Baumrtovou těsně porazily ještě Polka Aleksandra Urbanczyková a Američanka Olivia Smoligová, šampionka ze stovky.

Český záložník Rudolf Skácel vstřelil svůj první gól od říjnového návratu do skotské ligy. Fotbalistům Dundee United pomohl svou trefou k tříbrankovému vedení nad Invernessem, které však v divokém utkání 18. kola soutěže stačilo nakonec jen na remízu 4:4.

Počasí v ČR v neděli:

Čekáme většinou oblačno, místy občasný déšť, od vyšších poloh to budou srážky smíšené nebo sněhové. Teploty do 6 stupňů, na horách kolem 2 nad nulou. Vát má jen mírný jihozápadní vítr.

15-12-2012