Denní souhrn zpráv Zprávy

28-03-2004

Klaus: usmiřme se s minulostí

Prezident Václav Klaus na závěr mezinárodní konference o česko-německých vztazích v Ústí nad Labem vyzval k "usmíření se s minulostí". Podle něj je důležitější než neustále diskutované vzájemné usmiřování akceptování minulosti a smíření se s událostmi, které nelze vrátit. Při slavnostním zakončení třídenní konference v ústeckém městském divadle poukázal Klaus na to, že "v době nadcházejícího rozšíření Evropské unie se zcela logicky orientujeme především na současnosti a budoucnost". "Přesto si nesmíme dovolit luxus zapomínat na minulost," zdůraznil. Připomněl, že z dlouhodobého hlediska byly doby mírové spolupráce Čechů a Němců mnohem delší než doby vzájemného odcizení nebo dokonce otevřeného nepřátelství. "Nejtěžší dobou vzájemného soužití byla druhá světová válka, která přinesla nejosudovější následky. My, kteří žijeme dnes, však tehdejší události nemůžeme zvrátit," zdůraznil prezident a uvedl, že se dnešní lidé mohou jedině snažit odstraňovat předsudky, které tehdy ve vzájemných vztazích vznikly. "Přál bych si, abychom našli ve vztahu k minulosti pokoru a abychom si z ní vyvodili všem srozumitelný morální imperativ: Nedopusťme nikdy opakování tragédií minulosti. Proto vyzývám ke smíření se s minulostí. Jen to vytvoří předpoklad pro dobré sousedské vztahy, které tolik potřebujeme. Naší prioritou je budoucnost. Minulost využijme jako inspiraci a buďme k sobě vstřícní. Jen tak nás bude čekat dobrá budoucnost."

Špidla: Odchod Boeingu by napomohl řešení špatné situace v Aeru

Odchod koncernu Boeing by napomohl řešení špatné situace v Aeru Vodochody, řekl předseda vlády Vladimír Špidla. Premiér zároveň nechtěl komentovat informace televize Nova, podle které americká firma za odchod z Aera požaduje miliardové odstupné a záruku, že se s ní český stát nebude nikdy soudit. "Nemohu se vyjadřovat k tak prosté a jednoduché větě, protože v každém takovém případu je skryto mnoho detailů," uvedl Špidla. Dodal, že státu by se po odchodu Boeingu otevřel prostor pro samostatnější jednání. Stát vlastní většinu akcií Aera Vodochody, manažersky ale zbrojovku ovládá firma Boeing Česká, jež do podniku vstoupila v roce 1998. Vláda nedávno rozhodla, že strategické partnerství s americkou firmou v Aeru ukončí, s čímž Boeing souhlasí. Stát již Aeru vypověděl záruky na úvěry, v důsledku toho za závazky podniku v následujících dvou letech z rozpočtu zaplatí až 9,3 miliardy korun. Zbrojovka se v současnosti potýká s nedostatkem zakázek a do května hodlá propustit 400 lidí.

Slavnostnímu otevření Sazka Areny přihlížely tisíce hostů

Slavnostnímu otevření Sazka Areny v sobotu večer v Praze přihlížely tisíce hostů včetně prezidenta Václava Klause. Před publikem vystoupili předseda Mezinárodní hokejové federace René Fasel a předseda Českého svazu ledního hokeje Karel Gut, kteří poděkovali tvůrcům haly. Dodali, že konání mistrovství světa v hokeji, jehož dějištěm se aréna na přelomu dubna a května stane, již nic nebrání. Celý večer je ve znamení hudby, tance, barev a světel, na pódiu se střídají známí zpěváci a hokejové legendy. Výstavba haly trvala 16 měsíců. Kolaudační rozhodnutí, na základě kterého je možné halu užívat, vydal stavební úřad v pondělí. V hale, ve které je 1700 místností, se vedle sportovních akcí budou moci konat muzikály, opery, koncerty nebo veletrhy. Do arény, která je součástí víceúčelového zábavního centra Zelený ostrov na patnáctihektarové ploše na rozhraní pražských Vysočan a Libně, se vejde až 18.000 diváků. První zápas mistrovství světa se uskuteční 24. dubna a poslední 9. května.

Palas věří, že zákonodárci předejdou hrozbě sankcí z EU

Ministr zemědělství Jaroslav Palas věří, že Česká republika přijme některé chybějící zemědělské a veterinární zákony a předejde tak případným sankcím ze strany Evropské unie. Na hrozbu sankcí v sobotu upozornil tajemník českého zastoupení při EU Zdeněk Hájek. "Nepřipouštím si, že by zákony nebyly do 1. května, kdy vstoupíme do EU, schváleny," řekl ministr při zahájení trojice brněnských zemědělských veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina.

Podle něj už chybějící zákony ohledně rostlinolékařství, potravinářství a hnojiv nutné pro začlenění českého agrárního sektoru do Evropské unie schválila Poslanecká sněmovna a nyní jsou v Senátu. Evropská komise podle Hájka České republice pohrozila vyhlášením ochranných opatření, pokud nebudou zákony schváleny do 1. května. Pro tuzemské obchodníky by to znamenalo značné omezení při obchodování na unijních trzích.

Vláda chce obchodní řetězce donutit k lepší platební morálce

Vláda chce zrovnoprávnit vztah mezi velkými obchodními řetězci a jejich dodavateli. Je třeba, aby tyto řetězce platily svým dodavatelům včas, tedy bez mnohdy několikaměsíčního zpoždění, řekl novinářům ministr zemědělství Jaroslav Palas. Povinnosti obchodních řetězců by měla upravit novela zákona o ochraně hospodářské soutěže, kterou se poslanci zřejmě budou zabývat v dubnu. Tam, kde chybí morálka, musí být alespoň na přechodnou dobu zákon, poznamenal Palas. Na špatnou platební morálku obchodních gigantů totiž doplácejí především zemědělské potravinářské firmy, které se tak zbytečně dostávají do platební neschopnosti. "To, co se děje u nás, se nikde jinde v Evropě neděje," uvedl. To potvrzuje také poslanec Ladislav Skopal. Podle něj si neúnosnost situace uvědomil i Svaz obchodu a cestovního ruchu. Chování velkých obchodních řetězců je trnem v oku i odborářům. Ti již připravili poslancům návrh na regulování otvírací doby obchodů. Chtějí, aby od příštího roku bylo minulostí, že obchody jsou otevřené i celou noc nebo o svátcích. Skopal je ale k legislativnímu úspěchu odborářů skeptický. "Žádná politická jednání se nyní o tom nevedou," uvedl. Podle něj je vše zatím ve stádiu záměru.

Klaus navštívil obce postižené povodněmi a podepisoval svou knihu

Prohlídkou obcí postižených předloni povodněmi zahájil v neděli prezident Václav Klaus s manželkou Livií třídenní návštěvu Ústeckého kraje. Odpoledne se na chvilku převlékl do pracovního oděvu a jel se podívat na ražbu tunelu Panenská na Ústecku, který je součástí dálnice D8. Na všech zastávkách rozdával podpisy do své knihy Rok první, kterou si lidé na setkání s ním přinesli. Klaus dopoledne ocenil práci lidí v obcích, které v srpnu 2002 poničily záplavy. Cestu po kraji, který sužuje nejvyšší nezaměstnanost v zemi, zahájil v Křešicích na Litoměřicku, kde povodně způsobily jen na obecním majetku škodu 180 milionů korun.

Policie obvinila prvních sedm fanoušků Brna za řádění v Ostravě

Policie obvinila prvních sedm fanoušků Brna, kteří v sobotu místo povzbuzování svého fotbalového týmu demolovali stadion Baníku Ostrava. "Byli obviněni z výtržnictví, poškození cizí věci a někteří i z hanobení rasy a národa," řekl bez uvedení bližších podrobností policejní dispečer Radim Vavro. Podle něj je pravděpodobné, že počet obviněných se ještě zvýší. Ostravští policisté přes noc zadržovali a vyslýchali osm příznivců brněnského týmu. Kromě výslechů zadržených zkoumala policie videozáznamy pořízené na stadionu. Všichni zadržení byli podle Vavra během neděle propuštěni. Výtržnosti začaly hned při transportu fanoušků 1. FC Brno z vlakového nádraží na stadion. Ve dvou autobusech ostravského dopravního podniku fanoušci vytloukli okna, vytrhali dveře a zdemolovali další zařízení autobusu. "Jedná se o značné poškození, škody půjdou podle mě až do statisíců," řekl dispečer dopravního podniku František Provazníček. Na stadionu fanoušci před zápasem vytrhali asi 200 sedaček, poškodili sociální zařízení a stánek s občerstvením.

Ostravští Romové předali na Slovensku ošacení a potraviny

Dvě dodávky plné ošacení a trvanlivých potravin přivezli v pátek zástupci ostravské Romské občanské iniciativy (ROI) Romům na východním Slovensku, které trápí chudoba. "To přivítání se nedá popsat. Místní byli opravdu šťastní, byla to první velká pomoc, která k nim dorazila," řekl předseda ROI František Sivák, který se předávání věcí ve Vranově nad Topĺou zúčastnil. Romové v regionu sbírali celý březen trvanlivé potraviny, oblečení a hygienické potřeby. Původně chtěli vybírat také peníze, finanční sbírku však podle zákona musí povolit krajský úřad. Vzhledem k tomu, že ROI vyhlásila číslo bankovního konta, ale sbírku řádně nezaregistrovala, hrozí organizaci až půlmilionová pokuta. "Žádné finance jsme nezískali, takže věřím, že se s úřadem domluvíme jen na symbolické pokutě," řekl Sivák. Zároveň připravuje žádost na vyhlášení finanční sbírky, kterou chce již řádně zaregistrovat na krajském úřadu.

Pekař ze Sobětuch nechce vzdát boj o zrušení letního času

Více než 20 let marně usiluje pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku o zrušení letního času. Nejznámější český odpůrce letního času se nechce vzdát naděje, že politiky nakonec o jeho škodlivosti přesvědčí. Žádosti o zrušení letního času od něj pravidelně dostávají nejvyšší státní představitelé i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Další dostali právě v těchto dnech. "O zrušení vyhlášky, která je podle mého názoru protiprávní, usiluji od roku 1981. To jsem psal předsedovi vlády Lubomíru Štrougalovi. Zbytečně. Pracoval jsem tehdy na národním výboru a viděl, jak jsou lidé po změně času jiní; rozhádaní, unavení," popsal Pecka počátky svého boje. Od té doby napsal stovky obdobných dopisů, jimiž se snaží dosáhnout zrušení vyhlášky. Od boje jej neodradilo ani odmítavé stanovisko nejvyšších představitelů státu. Podporu hledal nejen u českých politiků, ale také u bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. Odpůrce letního času tvrdí, že časové posuny, zaváděné navíc v nepravidelných intervalech, vážně poškozují zdraví lidí. Neuspěl však ani u veřejného ochránce lidských práv Otakara Motejla. Ombudsman při několikaměsíčním zkoumání spolupracoval s předsedkyní Akademie věd ČR Helenou Illnerovou, odbornicí na fyziologii času. Nakonec konstatoval, že ke zrušení letního času není důvod. Letní čas zavádí Česká republika od roku 1979. Tehdy platil šest měsíců. V roce 1996 ČR reagovala na směrnici EU a Evropského parlamentu a letní čas zavádí na sedm měsíců. Letos začal letní čas platit v neděli ráno.

Prestižní ceny Thálie odměnily jevištní výkony v loňském roce

Kolegium letos odměnilo zvláštní cenou dramatika Václava Havla za celoživotní přínos českému divadlu. Skleněnou číši z tvůrčí dílny architekta Bořka Šípka, stylizovanou v duchu benátské masky, převzala za nemocného chotě Dagmar Havlová a přečetla jeho vzkaz. "Vaše volba mě dojímá," uvedl Havel a prozradil, že po divadelním světě se mu dlouho stýská. Od doby, kdy napsal svou poslední hru, uplynulo 15 let, od doby, kdy v divadle pracoval, pětatřicet. "Neztrácím víru, že dříve či později naleznu potřebný čas, soustředění a odvahu a ještě něco zneklidňujícího pro divadlo napíšu," vzkázal Havel. Byl by totiž nerad, aby jeho podivná a nikterak lehká funkce bývalého prezidenta byla natrvalo provázena i funkcí bývalého dramatika. Tháliemi za celoživotní mistrovství byli shodou okolností oceněni umělci, kteří svou kariéru spojili s jedním jevištěm. Dlouholetý člen pražského Divadla na Vinohradech Otakar Brousek, barytonista Antonín Švorc, který české první scéně zasvětil půl století života, a plzeňský tanečník a pedagog Jiří Žalud. I v sedmašedesáti letech je ve formě a baletu se aktivně věnuje.

Počasí

V noci čekáme polojasno, na severu a severovýchodě oblačno. Teploty od nuly do -4. V pondělí bude polojasno, teploty vystoupí na 8 až 12, na horách jen na 2 stupně.

28-03-2004