Denní souhrn zpráv Zprávy

29-12-2004

Většina pohřešovaných je zřejmě v pořádku, oběti ale nelze vyloučit

Převážná většina z asi dvou stovek českých občanů, kteří se po zemětřesení v jihovýchodní Asii stále neozvali svým příbuzným, je podle ministerstva zahraničí zřejmě v pořádku. S domovem či českými úřady zatím desítky lidí nedokázaly obnovit kontakt kvůli poškozené telefonní a dopravní síti v oblasti. Diplomaté dosud nemají ověřené informace o úmrtí českých občanů, ale takovou možnost nelze podle nich vyloučit. "S ohledem na množství obětí mezi domácím obyvatelstvem i zahraničními turisty však do budoucnosti nelze tuto eventualitu vyloučit," uvedl Černínský palác ve středečním prohlášení.

Českým občanům, kteří se při přírodní pohromě zranili, přišli o přístřeší, osobní věci, pasy a peníze, jsou na místě k dispozici konzulární pracovníci z českých velvyslanectví v oblasti. Pomáhají jim zajistit přístřeší, jídlo, náhradní doklady, kontakt s blízkými i přepravu do České republiky. První Češi přicestovali ze Srí Lanky linkou ČSA v úterý, další ve středu. Ministerstvo zahraničí znovu žádá občany, kteří již navázali kontakt s dosud pohřešovanou osobou, aby to oznámili na telefonní číslo 224 182 425.

V Thajsku jsou hospitalizovány tři Češky, sedm lidí se pohřešuje

Dvě vážně zraněné Češky, které po nedělním zemětřesení ležely v nemocnici v jihothajském Pchúketu, jsou nyní v péči lékařů v Bangkoku. Pětadvacetiletá česká topmodelka Petra Němcová se z těžkých zranění léčí v nemocnici ve městě Hat Yai. "Její zdravotní stav neumožnil převoz do bangkokské nemocnice," řekl ČTK pracovník českého velvyslanectví v Thajsku. Stav všech tří zraněných žen je stabilizovaný, nejsou v ohrožení života, dodal.

Diplomaté v Thajsku v současné době pohřešují sedm českých občanů. Mají o ně vážné obavy, protože se v době ničivé přírodní pohromy prokazatelně pohybovali v některé postižené oblasti, ale nyní tam nejsou a zatím se neozvali. Dalších 140 Čechů, kteří trávili dovolenou v zasažených letoviscích, už se zastupitelským úřadem v Bangkoku navázalo kontakt a postupně se vracejí domů. O případném převozu zraněných žen do České republiky se rozhodne individuálně, podle jejich zdravotního stavu, případně po dohodě se zdravotní pojišťovnou. Náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda uvedl, že minimálně jednu z hospitalizovaných by mohl domů dopravit armádní letoun. Zdůraznil, že lékařská péče thajských zdravotníků je na velmi vysoké úrovni. Příbuzní Němcové zvažují, zda si modelka zranění doléčí ve Spojených státech, nebo v Praze.

Další Češi se vrátili ze Srí Lanky, šťastní, že přežili

Další Češi se ve středu odpoledne vrátili do Prahy ze Srí Lanky. Vyhlíželi unaveně, ale byli viditelně šťastní, že přežili řádění přílivové vlny. Na letišti v Praze - Ruzyni je kromě řady novinářů čekali jejich příbuzní, kteří pro řadu z nich měli kromě objetí i náhradní oblečení.

Mnozí z cestujících, kteří přiletěli do Prahy airbusem z Kolomba, neměli chuť podělit se o své zážitky, někteří byli sdílnější. "Měli jsme ohromné štěstí, byli jsme na pahorku. Viděli jsme tu vlnu přicházet, viděli jsem, jak to smetlo veškeré chýše a lidi," řekla novinářům Karla Doležalová. "Pár minut předtím jsme ještě plavali v moři. Tím, že jsme šli nahoru na skály, tak jsme si zachránili život. Bylo to neuvěřitelný," dodal Petr Lubinský. Oba mladí Češi byli ve středisku Unawatuna zhruba 120 kilometrů jižně od Kolomba. Postrádají jednu Češku a jednu Angličanku. "Byly to dvě starší paní, které ráno byly na pláži, uvedl Lubinský. Záchranné práce podle nich vázly. "Moc toho tam nefungovalo, tam záleželo na každém člověku, jak to udělá, jestli se vrátí dolů do zaplavené oblasti, jestli bude jíst nahoře s domorodci kokosy, nebo jak se dokáže postarat," řekl Lubinský. Na letiště do Kolomba se přepravili po dvou dnech, když se podařilo od trosek a nánosů bahna očistit cesty; cestovali i armádním vrtulníkem. Ocenili naopak práci českých úředníků i aerolinek.

Rodina Jana Čermáka z Liberce ve stejnou dobu zrovna snídala v hotelu. Poté, co udeřila přílivová vlna, viděli na pobřeží několik mrtvých. Podle Čermáka zavládl chaos, následující dva dny se o sebe museli starat sami. "Všichni místní utekli. Byli jsme tam bez vody, bez elektřiny, bez jídla," řekl novinářům. "Bylo to jako v nějakém katastrofickém filmu, jako když to vidíte v televizi," dodal.

Podle dalšího Čecha, který byl po příletu očividně ještě rozrušen a nechtěl říct své jméno, chyběla na místě jakákoli pomoc místních úřadů. "Tam nejsou žádní záchranáři, ti domorodci říkali, že tam takovou vlnu nikdy neviděli," řekl ČTK. Pomoc přišla až později od české cestovní kanceláře, podotkl.

"Nemají nic, zachránili si holý život," řekla novinářům matka jedné z turistek, které přílivová vlna zastihla v hotelu při snídani. Rázem se tak ocitli bez dokladů i dalších svých věcí. Její dceři a jejímu příteli pomohl český honorární konzul, opatřil jim ošacení i nějaké kapesné.

S každou linkou ČSA posílá stát do jihovýchodní Asie humanitární pomoc

České aerolinie vypravily ve středu další speciální linku z Prahy přes Dubaj do srílanského Kolomba, která může přepravit z oblastí postižených zemětřesením až 209 cestujících. "Součástí posádky bude i lékař, který bude zajišťovat zdravotní péči během letu zpět na palubě," sdělila ČTK mluvčí ČSA Jitka Novotná. Do postižených oblastí jihovýchodní Asie v těchto dnech pravidelně létají dva letouny se zvýšenou kapacitou, kterými se domů z místa přírodní katastrofy postupně vracejí čeští turisté. České aerolinie nabízejí využití volné kapacity zpátečních letů ze Srí Lnaky a Malediv do Prahy i pro klienty cestovních kanceláří a leteckých společností, které zrušily své linky do oblasti. Bližší informace lze získat na zastoupení ČSA v Kolombu na telefonu 009411345704 nebo na Call centru ČSA.

Další pravidelná linka ČSA z Prahy do Kolomba odletí ve čtvrtek. Při zpáteční cestě bude mít mezipřistání na Maledivách, kde nabere další české občany. Mezi nimi je i skupina českých umělců. Na letišti v Male po zemětřesení nefungují navigační systémy, proto ČSA poslaly do oblasti jednoho z nejzkušenějších pilotů - kapitána Michala Šášinku, který bude přistání pilotovat, uvedla mluvčí společnosti.

S každou linkou ČSA posílá stát do jihovýchodní Asie humanitární pomoc, zatím ve formě 16 tun balené pitné vody. Letecká společnost posílá z vlastních zdrojů pomoc v podobě balíčků první pomoci, hygienických potřeb a oblečení. Ve čtvrtek odlétá do Thajska armádní speciál s dalším nákladem humanitární pomoci a zdravotníky. Zpátky do republiky vojenský letoun přiveze další skupinu českých turistů.

ČSA nabízejí cestujícím, kteří se chystali na Srí Lanku v nejbližších dnech odletět, možnost změnit si termín odletu. Mohou tak učinit bezplatně do 31. ledna příštího roku, pokud zvolí náhradní termín přepravy s ČSA do konce dubna 2005. Konkrétní informace podá Call centrum ČSA na tel. 239 007 007.

Čeští lékaři na Srí Lance nejčastěji léčí zhmožděniny a infekce

Čeští lékaři, kteří po katastrofálním zemětřesení pomáhají na Srí Lance, musejí nejčastěji ošetřovat zhmožděné rány a léčit infekce. Pomáhají především českým občanům, ale i turistům z jiných zemí nebo místním obyvatelům. Čeští lékaři, kteří pracují v Kolombu, již vybudovali základní zázemí pro svoji práci. K tomuto účelu slouží zřejmě recepce jednoho z místních hotelů.

Na kontech veřejných sbírek pro Asii už se shromáždily statisíce

Na kontech veřejných sbírek, které počátkem týdne vyhlásila řada organizací na pomoc obětem katastrofy v jihovýchodní Asii, už se shromáždily statisíce korun. Prostředky zasílají firmy i jednotliví lidé, mnoho zájemců už také přislíbilo finančně přispět telefonicky. Veřejnou sbírku na pomoc jihovýchodní Asii vyhlásil také předseda Senátu Přemysl Sobotka, který se sám rozhodl věnovat 100.000 korun.

Přesun lidí do nezasažených oblastí nedává záruku, že neonemocní

Přesun do oblastí nezasažených nedělním zemětřesením a následně ničivými mořskými vlnami nedává podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého záruku, že turisté pobývající v zemích jihovýchodní Asie neonemocní. Podle něj by se měli co nejrychleji vrátit do vlasti. "Voda i potraviny jsou tam závadné, kanalizační systémy nefungují," řekl Polanecký ČTK. Připomněl situaci před dvěma lety při povodních v Praze, kdy se obchodníci snažili prodávat i kontaminované zboží. "To se tam bude dít také," varoval. Do zasažené oblasti by se podle Polaneckého neměli lidé vracet přinejmenším půl roku, než se přímořská voda a vodní toky stabilizují. "Je na zdravém rozumu lidí, aby pochopili, co se tentokrát stalo a že poškození v přímořských oblastech je totální," poznamenal. V oblasti hrozí epidemie tyfu, malárie, anebo cholery. Jsou tam zdroje SARS a ptačí chřipky, v Indonésii hrozí nemoc přenášená na lidi z prasat nipah a z koní hendra. Podle Polaneckého není vyloučeno, že turisté zavlečou do Česka nějakou nákazu, ale není to kritické. "Nepředpokládáme, že se všichni nakazili. A jsme schopni ohnisko izolovat a postarat se o kontakty, takže z epidemie v Česku obavy nemáme," dodal.

Plzeňský lékař přežil zemětřesení v Thajsku, zatím čeká na pomoc

Šestatřicetiletý lékař z Plzně Radek Kresl přežil cunami na thajském ostrůvku Lipe jen s poraněnou nohou, nyní tam čeká na pomoc. Domů poslal SMS, že jsou na ostrově desítky mrtvých i těžce zraněných a nikdo se o ně nestará. On sám si zdraví zachránil díky antibiotikům, která si vozí na cesty s sebou. Jeho přítelkyně, plzeňská lékařka Věra Makrlíková, zatím bezúspěšně "bombarduje" dotazy velvyslanectví v Česku i v Thajsku. "Radek se mi ozval v úterý ráno, tedy téměř po třech dnech. Poslal mi SMS na mobil. Do té doby jsem byla úplně nešťastná, pořád jsem jen brečela. Zoufalá byla i jeho matka a bratr. Pro jeho mámu to bylo ještě o to horší, že jeden její syn se zabil na motorce," řekla ČTK lékařka. S Kreslem čeká v únoru dítě.

Kresl se vydal na dobrodružnou dvouměsíční cestu do Asie koncem listopadu. Měl strávit měsíc na západním pobřeží a další měsíc na východním pobřeží. V době katastrofy se nacházel na ostrůvku Lipe, který je asi 70 kilometrů od jižního pobřeží Thajska směrem k Sumatře. Ostrůvek má tři pláže a rozměry zhruba 300 krát 700 metrů. Pohybovalo se na něm několik stovek turistů, kteří tam jeli na vlastní pěst bez cestovních kanceláří.

"Radek psal, že mu voda spláchla skoro všechny věci. Nohu mu zranil nějaký neznámý předmět. Zůstal mu mobil, ale nefungoval. Prý se mu pak podařilo dát si SIM kartu k někomu do mobilu, a tak nám mohl napsat," řekla Makrlíková. S napětím teď čeká na nějakou novou informaci. Kreslův kamarád Libor Obšil, který se původně chystal na cestu do Thajska s ním, ale neměl tolik peněz, je teď jenom rád. "Jsem šťastný, že je Radek živý a taky, že jsem já nikam nejel. Možná bych neměl tolik štěstí jako on," řekl.

Matka modelky Němcové: Den jsme žili v nejistotě a strachu

Hodiny strachu a nejistoty prožili rodiče pětadvacetileté české topmodelky Petry Němcové, která na thajském ostrově Pchúket utrpěla zranění při nedělním úderu ničivé vlny cunami. Zpráva o přírodní katastrofě je zastihla během druhého vánočního svátku. Okamžitě začali telefonicky zjišťovat informace. Teprve v pondělí přišla uklidňující zpráva, že dcera je sice zraněná, ale v péči lékařů.

S modelkou umístěnou v nemocnici v Hat Yai se už v úterý telefonicky spojil i New York Daily News. "Kolem byla spousta lidí s hroznými zraněními, všude plno krve, bylo to jako válečný film," citoval Němcovou, kterou přílivová vlna po zemětřesení u indonéských břehů zastihla v letovisku Khao Lak na ostrově Pchúket. Na vrcholku palmy se údajně i se zraněními držela osm hodin, než ji našli záchranáři. Společně s ní trávil dovolenou i její přítel - britský fotograf Simon Atlee, který je stále nezvěstný. "O něm žádné zprávy nemáme. Musíme ale věřit a doufat," řekla modelčina matka.

Na česko-slovenské hranici začalo zimní setkání Čechů a Slováků

Zimní setkání Čechů a Slováků začalo ve středu na chatě Kordárna ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku. Součástí společných silvestrovských oslav bude čtvrteční přechod hřebene Bílých Karpat do Strání. V pátek se všichni účastníci vydají na nejvyšší vrchol pohoří Velkou Javořinu. "Zájem se zdá být zatím větší než v loňském roce. Alespoň to tak vypadá podle předběžného projeveného zájmu a přihlášek, které lidé zaslali. Očekáváme, že se nás na Silvestra na Velké Javořině sejdou stovky," řekl ČTK a Českému rozhlasu organizátor Radovan Kunc. Loni se u hraničního kamene bratrství obou národů sešly asi tři stovky lidí.

V poslední den roku se turisté vydají na nejvyšší vrchol Bílých Karpat Velkou Javořinu. U hraničního kamene bratrství Čechů a Slováků podpoří myšlenku česko-slovenské vzájemnosti. Lidé na vrcholu obnoví také mohylu z kamínků u pomníčku zakladatele akce Josefa Vavroušky, který s dcerou Petrou zahynul v roce 1995 ve Vysokých Tatrách. "O půlnoci zapálíme ve Strání vatru přátelství a tak jako každý rok přivítáme společně nový rok. Jako v jediné obci bývalého Československa zde zazní původní československá hymna, nikoliv samostatně česká a pak slovenská," dodal Kunc.

Děti z Beslanu se po léčebném pobytu v Česku vracejí domů

Asi čtyři desítky ruských školáků, které letos v září přepadlo v severoosetském Beslanu teroristické komando, ukončily ve středu léčebný pobyt v Česku. Po zhruba čtyřech týdnech strávených v karlovarské léčebně Mánes, si děti tři dny užívaly Prahy. Prohlédly si zde památky a navštívily také smíchovský pivovar.

"Léčebný pobyt zcela splnil svůj účel. Už po týdnu jsme viděli, že se děti adaptovaly. Projevilo se to v jejich chování i ve výtvarných pracích. Také dospělí už mají jiné téma k rozhovoru. Bylo to pro ně určitě ozdravné a do smutného Beslanu přivezou trochu jiné téma rozhovoru. Otázkou ale je, co je čeká doma," řekla ČTK ředitelka karlovarské léčebny Svatava Lísková, která děti a jejich rodiče doprovázela i v Praze.

Většina dětí byla ve věku do deseti až dvanácti let. V Karlových Varech absolvovaly léčebnou kúru, která zahrnovala koupele, masáže, saunování a také tělocvik, plavání a hipoterapii. Na programu měly i četné výlety.

"Podle výtvarných i herních projevů to vypadá, že se oprostily od motivů jako je válka, boj, tanky nebo děla. Teď začaly malovat barevně a jiná témata," uvedl Lísková. Dodala ale, že na své hrůzné zážitky děti neustále vzpomínají a vyprávějí je. "To je ale správné. Je to i terapie dospělých. Musí to téma opakovat, prožívat znovu a znovu. Jen tak se z toho vypovídávají. Bylo by špatné, kdyby to v sobě drželi a naopak se bránili o tom hovořit," řekla ředitelka.

Teroristé zadržovali v beslanské škole přes tisíc lidí z nichž 330 zemřelo. Mezi oběťmi bylo 172 školáků. Většina dětí, které byly v Karlových Varech, ztratila někoho ze svých blízkých. Pobyt v Česku jim měl především pomoci oprostit se od stresu.

Podle Lískové očekává léčebna Mánes už 5. ledna další skupinu z Beslanu. Mělo by opět jít o 43 dětí a 30 dospělých, jako při prosincovém turnusu. Ruská strana nyní řeší problémy s jejich dopravou do Česka, kterou má podle vzájemné dohody hradit.

České ministerstvo zahraničí poskytlo na léčebný pobyt ruských dětí více než 1,8 milionu korun. Podobná částka by měla být vyčleněna také v lednu. Zatím však není jasné, který resort bude financování zajišťovat a o kolik turnusů celkem půjde. Jednají o tom ministerstva zdravotnictví a zahraničí.

Výrobci musí zajistit údaje o původu potravin až po suroviny

Potravináři musí od příštího roku zajistit takzvanou dosledovatelnost své produkce, tedy vést přesné údaje o původu surovin v daném výrobku i o tom, kam byl dodán. Požadují to předpisy Evropské unie a podle prezidenta Potravinářské komory Jaroslava Camplíka bude jejich dodržení představovat pro odvětví náklady v desítkách milionů korun.

Potravináři investovali do přípravy na vstup do EU miliardy korun, aby splnili požadavky na technologii a hygienu. Tlak na podniky a další investice do bezpečnosti potravin ale zdaleka nekončí, podotkl Camplík. Vznikají tak nové neproduktivní náklady, které výrobce zatěžují.

Na účtu sociálního pojištění ČSSZ je přebytek téměř 10 miliard

Na účtu sociálního pojištění spravovaného Českou správou sociálního zabezpečení byl na konci listopadu přebytek 9,8 miliardy korun. Z toho 4,8 miliardy korun bylo na účtu důchodového pojištění a pět miliard korun na účtu nemocenského pojištění, sdělila ČTK mluvčí ČSSZ Štěpánka Mikešová.

Vývoj příjmů a výdajů na dávky nemocenského pojištění ukazuje, že změny systému nemocenského pojištění platné od začátku letošního roku byly prospěšné. Příjmy z pojistného na nemocenské pojištění podle Mikešové dokonce zcela pokryly výdaje na mimořádný tisícikorunový jednorázový příspěvek důchodcům, který dostali po vstupu České republiky do Evropské unie.

Daewoo Avia skončil s výrobou vlastních motorů a bude propouštět

Letňanský výrobce nákladních vozů Daewoo Avia skončil s výrobou vlastních motorů a po doprodání zbývajících kusů bude do všech aut montovat pouze britské agregáty Cummins. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Yong-Ki Choi. Kvůli ukončení výroby motorů firma počítá se snížením počtu pracovníků z nynějších 800 o 180 až 200 lidí. Většinový vlastník, korejská Daewoo Motor, se již několik měsíců snaží dojednat vstup strategického investora, který by měl firmu zachránit.

Ekol opraví v Kazachstánu do deseti let turbíny za miliardy korun

Brněnská společnost Ekol získala v Kazachstánu zakázku na opravy turbín za miliardy korun. V první fázi zrekonstruuje pět turbín za sedm milionů dolarů, což je asi 158 milionů korun. Další kontrakty počítají do deseti let s opravami 75 turbín kazašských plynovodů a ropovodů, což představuje ročně asi deset milionů dolarů, tedy zhruba 225 milionů Kč. ČTK to řekl generální ředitel firmy Stanislav Veselý. Pro splnění podmínek kontraktu vznikla se státním podnikem Kaztransgaz společná firma Ekol Kazachstán. Podle Veselého chce ale firma na východ od Uralu dále expandovat, protože potřeba oprav turbín v zemi je daleko vyšší. Snaží se konkurovat nejen cenami, ale i reakcí na konkrétní přání zákazníka.

Ekol je ryze česká firma, která uplatňuje až 90 procent své produkce v zahraničí. Celkové výnosy podniku se 150 zaměstnanci se pohybují kolem jedné miliardy korun.

Na případu prodeje tzv. červené rtuti BIS od počátku spolupracuje

Bezpečnostní a informační služba od počátku spolupracuje se španělskými partnery na případu prodeje takzvané červené rtuti. ČTK to sdělil mluvčí BIS Jan Šubert. Španělská policie minulý týden zadržela čtyři Maročany podezřelé z teroristického spolčení. Jeden z nich vypověděl, že mu údajně český občan nabízel červenou rtuť. Šubert připustil, že zveřejněné informace mají "reálný základ", nicméně některé z nich jsou nepřesné. Zatím lze podle něj pouze říci, že Maročané chtěli v Česku "něco" nakoupit. Co to bylo a kdo měl být kontaktní osobnou, není možné v současné situaci sdělit, uvedl mluvčí.

Státní zástupce obžaloval čtyři muže z bývalého vedení ČEZ

Státní zástupce obžaloval čtveřici mužů z bývalého vedení elektrárenské společnosti ČEZ. Její někdejší šéf Jaroslav Míl čelí zároveň s dalšími třemi muži z představenstva obvinění z porušování závazných pravidel hospodářského styku. "Obžaloba byla k soudu odeslána v úterý," řekl ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka.

Vedle Míla policie podle tisku podezírá z obcházení zákona o zadávání veřejných zakázek Pavla Hejkala, Josefa Sedláka a někdejšího ředitele jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého. Vedení ČEZ podle policie před pár lety porušilo zákon, když bez výběrového řízení rozhodovalo o výstavbě nové administrativní budovy v Praze 4 za zhruba 630 milionů korun. Čtveřici obviněných hrozí až dva roky vězení, zákaz činnosti, případně peněžitý trest.

Veksláci dávají turistům místo českých dvoutisícovek bulharské

Pražští veksláci si našli další způsob, jak ošidit zahraniční turisty. Při výměně peněz jim místo českých dvoutisícikorunových bankovek dávají bulharské. Jejich hodnota je však v přepočtu menší než 130 korun a podvodníci tak turisty na každé bankovce okradou o více než 1870 Kč.

"Veksláci turistům skutečně dávají bulharské bankovky, ale zkoušejí to pouze u dvoutisícovek," řekl ČTK pracovník jedné směnárny na Václavském náměstí v Praze. Právě toto náměstí a přilehlé ulice patří k ráji podvodníků. Turisty od směny neodradí ani odlišná podoba bankovek, ani skutečnost, že texty na bulharské bankovce jsou psané azbukou.

Soud poslal hasiče za úmyslné zakládání požárů do vězení na 5 let

Za úmyslné založení nejméně pěti požárů poslal ve středu pražský městský soud čtyřiadvacetiletého dobrovolného hasiče Roberta Frančeho do vězení na pět let a nařídil mu léčení v ústavu. Franče založil například požár v pražské budově tiskárny Naše Vojsko či ve skladu papírových rolí v Praze 6. "Oheň na mě působí tak, že v tom vidím tu práci a pomoc, mám rád, když se toho mohu zúčastnit," popisoval u soudu Franče, který se podílel na hašení některých požárů, které způsobil. Proč požáry sám zakládal, však vysvětlit nedovedl. "Vůbec jsem si neuvědomoval, co dělám," tvrdil. Podle psychiatra trpí Franče pyromanií.

Policie obvinila sedm sparťanů za vykřikování rasistických hesel

Policie obvinila sedm fotbalových příznivců pražské Sparty ve věku od 19 do 40 let za pokřik, v němž fanoušci označovali obyvatele Ostravy za polské židy. Muži vyvolávali rasistická hesla na nádraží v Ostravě- Svinově, když dorazili na říjnový zápas Sparty s Baníkem. Policie je usvědčila pomocí videozáznamu. ČTK to řekla mluvčí městského ředitelství policie.

"Vy jste špína české ligy, vy jste přece polští židi," zpívaly 23. října desítky fanoušků pražského mužstva krátce poté, co vystoupily z vlaku. Ještě předtím fandové provolávali slávu Spartě a přáli smrt Baníku.

Všech osm fanoušků čelí obvinění z výtržnictví a hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Pokud se dostanou před soud, můžou ve vězení strávit až tři roky.

Odsouzená šéfka kanceláře hejtmana se vrátila na krajský úřad

Marie Tomčová, která kvůli svému odsouzení za podvod v 90. letech musela v září opustit místo vedoucí kanceláře ústeckého hejtmana a odešla i z krajského úřadu, je od poloviny prosince opět jeho zaměstnankyní. "Tomčová se přihlásila o práci a úřad ji přijal jako specialistku na evropský program příhraniční spolupráce se Saskem," řekl ČTK ředitel krajského úřadu Jiří Kubricht. Hejtman Jiří Šulc (ODS) dodal, že Tomčová je schopná organizátorka. "Je to jedna z mála úřednic, která ovládá angličtinu tak, aby mohla zpracovávat evropské projekty," řekl ČTK Šulc.

Návrat Tomčové, která je členkou ODS, vyvolal nevoli některých radních z řad jejích stranických kolegů. Nesdílejí názor hejtmana a obávají se poškození pověsti krajského úřadu a ODS u budoucích voličů.

Ustavit a registrovat se chce nezávislá církev českých Romů

Ustavující schůzi by měla mít v pátek v Praze nezávislá alternativní katolická církev českých Romů. Její aktivista a duchovní Patrik Kraus, který o tom ČTK informoval, uvedl, že by v příštím roce mělo následovat podání žádosti ministerstvu kultury o státní registraci. Kraus, který tvrdí, že je knězem, uvedl, že jeho církev vychází na rozdíl od oficiální církve vstříc kultuře Romů a že působí již několik let.

Kraus, hovořící o nezávislé práci pro Romy jako o svém poslání, opakuje, že byl v roce 1998 vysvěcen nejprve na jáhna, poté na kněze od neoficiálně působícího biskupa Fridolína Zahradníka. Poté začal působit jako kněz v rodině a mezi Romy. "Neznám ho. A po roce 1989 jsem už nikoho světit nemusel, biskupů bylo dost," řekl ČTK Zahradník, který se od počátku 90. let angažuje v sociální práci pro lidi na okraji společnosti. V době komunistického režimu jako biskup takzvané podzemní katolické církve tajně světil kněze pro případ nouze.

Babička po 150 letech dětem nic neříká, ale starší ji čtou

Babička Boženy Němcové, stěžejní dílo české literatury, má své místo v knihovnách už 150 let. I dnes tuto klasiku lidé čtou, v anketě o nejoblíbenější knihu českých čtenářů skončila Babička na pátém místě z 12.000 titulů, ale dětem už mnoho neříká.

Především učitelé ale míní, že dnešní děti Babičku příliš nečtou. I když jsou v současné době na trhu nejméně čtyři vydání, podle knihkupců Babičku kupují spíše rodiče a prarodiče svým potomkům a při té příležitosti si své oblíbené dílo znovu přečtou. Těm dětem, které Babičku neznaly z domova, dříve přicházela knížka do ruky ve škole v rámci povinné četby. Jestliže ji ale dnešní třicátníci s námahou a někteří i se sebezapřením přečetli, dnešní děti by titul nečetly, ani kdyby musely - povinná četba však dnes už není a je na každém učiteli, která díla dětem doporučí.

"Úroveň čtenářské dovednosti je dnes velmi nízká, děti nejsou schopny tento komplikovaný text vstřebat, ztrácejí se v něm," řekla ČTK Pavla Borovičková, učitelka ze základní školy v Praze 2. Děti podle ní nejsou ochotny přečíst ani pohádky Boženy Němcové.

Jirovský: Rolníci si na zimu nestěžují, mohlo by ale nasněžit

Zemědělci si na průběh zimy zatím nemohou stěžovat, ale uvítali by sněhovou pokrývku, řekl ČTK předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Sníh by totiž ochránil porosty před případnými holomrazy a pomohl doplnit vláhový deficit v půdě a spodních vodách. Ani loni zemědělci neměli se zimou problémy, předloni ale počasí značnou část porostů poškodilo a rolníci je pak museli zaorat.

Zima zatím nepřinesla výrazné teplotní výkyvy, které mohou plodiny na polích negativně ovlivnit. "Teď ale bude záležet na dalším vývoji počasí," uvedl Jirovský. Podle dostupných údajů se klima v Česku otepluje. Zimní ochlazení ale letos přišlo včas, takže plodiny předčasně nevzešly.

Podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jana Veleby je počasí sice atypické, ale z hlediska zemědělců zatím nepředstavuje problém. "Porosty jsou ještě nadějnější, než byly loni touto dobou, a z těch vzešla rekordní úroda," uvedl. Rizikem podle něj mohou být především silné holomrazy.

Lidé mohou nový rok přivítat polévkou s čerstvými houbami

Skalní milovníci hub si i v těchto dnech mohou uvařit pokrmy z čerstvých hub. Nemusejí vyrážet ani daleko do lesů, neboť hojně rostoucí penízovku sametonohou najdou i v městských parcích či v okolí řeky Bečvy v Přerově. Hodí se zejména do polévek, třeba i do slavnostní novoroční.

"Penízovka sametonohá roste v trsech zejména na vrbách, ořešácích či topolu. Podobá se václavce, má medově zbarvený klobouček," popsal jedlou houbu přerovský mykolog Jiří Polčák. Houbu lze podle něj v hojné míře nyní najít například v Přerově v okolí řeky Bečvy na vrbách, ale i na pařezech, kmenech a větvích ořešáků a topolů v parcích. "Nevadí jí ani mráz. Při nízkých teplotách zastaví růst a po oteplení se zase rozroste," doplnil mykolog.

Kvůli velkému zájmu o Moju zoo omezila provoz v pavilonu goril

Jen po malých skupinách pouštějí od středy návštěvníky ošetřovatelé pražské zoo do pavilonu goril. Kvůli velkému zájmu Pražanů o gorilí miminko Moju totiž v uplynulých dnech začal být nervózní otec mláděte Richard. Malá gorila také dostala rýmu. V úterý na několik hodin zoo pavilon úplně uzavřela. "Dnes už je vše v pořádku, do pavilonu ale zájemce pouštíme pouze ve skupinkách," řekl ČTK mluvčí zahrady Vít Kahle. Návštěvníky zoo také prosí, aby v pavilonu nefotografovali.

Jméno gorilí slečny Moja znamená ve svahilštině "první". Má být trvalou připomínku toho, že se narodila jako první gorila na území Čech a Moravy. Zatím není určen den křtin vzácného přírůstku. Slavnost se uskuteční zřejmě během ledna.

Hokejisté pražské Sparty si zahrají finále Spenglerova poháru

Hokejisté pražské Sparty postoupili do finále 78. ročníku tradičního Spenglerova poháru v Davosu. Rozhodla o tom jejich výhra nad výběrem Kanady 4:2, o kterou se gólově zasloužili David Výborný, Jan Hlaváč, Martin Chabada a Michal Broš. Pět ze šesti branek padlo v nerovnovážném počtu hráčů na ledě. Na jméno soupeře, s nímž se na Silvestra utkají o celkové prvenství, si ještě sparťané musejí počkat. Ve čtvrtek změří síly s domácím Davosem, s nímž se zřejmě střetnou i o den později přesně v poledne ve finále. Pražané v letošním ročníku nejstaršího evropského hokejového turnaje postupně zdolali ruský Metallurg Magnitogorsk, IFK Helsinky a ve středu i zámořské obhájce prvenství. Český zástupce naposledy vyhrál Spenglerův pohár před dlouhými 22 lety. Postarali se o to hokejisté Jihlavy. Také sparťané už v turnaji dvakrát triumfovali, v letech 1962 a 1963, tehdy ještě pod názvem Spartak Sokolovo.

Čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Železník je po smrti

Čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Železník zemřel. Svěřenci trenéra Čestmíra Olehly bylo 26 let. V přepočtu na lidský věk se dožil více než úctyhodných sta let. Železník, kterého k jeho pardubickým triumfům pokaždé dovedl jezdec Josef Váňa, se stal třikrát nejlepším koněm roku v České republice, na kontě měl celkem 30 vítězství. Slavný kůň trávil dostihový důchod ve stájích v Bruntále-Světlé Hoře, v souvislosti s věkem však měl řadu zdravotních problémů, a proto veterinář rozhodl o jeho uspání.

Dříve zvíře na odpis, později rekordman - to byl Železník, jeden z nejslavnějších dostihových koní v zemi. Železníkův životní příběh až nápadně splývá s kariérou muže, s kterým společně vstoupili mezi legendy dostihového sportu. Na svět přišel tento anglický plnokrevník v hřebčíně v Šamoríně 29. dubna 1978, tedy ve stejné době, kdy ve stáji ve Světlé Hoře u Bruntálu začal se závoděním nový, nadaný jezdec - Josef Váňa. V říjnu 1979 koupila nenápadného ryzáka za 120 tisíc korun stáj Agrochemického podniku ve Slavkově u Brna. Zde ale jeho kariéra málem skončila dřív, než skutečně začala. Železník se po nevýrazné první závodní sezoně zranil ve výběhu a výsledkem bylo vypadávání kolena na zadní noze. O to, že neskončil na jatkách, se nejvíce zasloužil tamní trenér Josef Miška, který trpělivou léčbou koně problémů s kloubem zbavil.

Železník byl přesto na prodej. V roce 1982 ho Miška nabídl právě Váňovi, který sháněl koně pro svého kolegu, a Železník putoval do Světlé Hory. Byl to risk, neboť byl prodán jako neperspektivní zvíře. Lacino, za pouhých 90 tisíc korun. Cesty Železníka a Váni, jemuž byl svěřen, se trvale spojily v roce 1987 a ještě téhož podzimu začala nová dvojice hýbat historií Velké pardubické.

Váňa, jediný pětinásobný vítěz pardubické steeplechase, zvítězil v sedle Železníka čtyřikrát: v letech 1987-89 a 1991. Za příznivějších okolností nemuselo zůstat jen u tohoto čísla, jenže v roce 1990, při stém ročníku Velké, žokej z Železníka spadl. Za dva roky vběhla pod kopyta startovního pole skupina extrémních ochránců koní a osm koní z rozhozeného stáda popadalo na Taxisu, včetně favorizovaného Železníka. Nikdo tehdy netušil, že to byl jeho poslední ročník. Krátce nato si během tréninku zlomil korunkovou kost na zadní noze. Se závody byl konec a slavný kůň si odešel užívat zasloužený "důchod". Ve Světlé Hoře se trojnásobný nejlepší kůň České republiky a držitel 30 vítězství stal obletovanou hvězdou i turistickou atrakcí.

Angličané si pochvalují Čecha

Český brankář Petr Čech si vysloužil veřejnou pochvalu od trenéra Josého Mourinha za svůj výkon v úterním utkání Chelsea v Portsmouthu. Reprezentační gólman sice nebyl v permanenci střel, ale v prvním poločase předvedl klíčový zákrok, jímž pomohl londýnskému klubu k výhře 2:0 a sobě ke čtrnácté nule z dvaceti ligových zápasů. Čechův zářivý moment přišel ve 20. minutě, kdy vyškrábl nad břevno tvrdou ránu Nigela Quashieho v momentě, když už hráči Portsmouthu málem zvedali radostí ruce. "Byla to fantastická střela a už jsem myslel, že je to gól. Petr Čech ale předvedl neuvěřitelný zákrok," pochválil Mourinho reprezentačního brankáře na oficiálních internetových stránkách klubu.

Čechova zázračného zásahu si všimly všechny britské listy, které měly na stadionu zpravodaje. "Domácí nevedli do poločasu pouze díky úžasnému zákroku Petra Čecha, jenž nějakým způsobem strčil ruku do Quashieho rány z 30 yardů," píše The Sun, jenž Čechovi udělil po utkání známku 7, společně s Eidarem Gudjohnsenem nejvyšší v týmu. Chelsea má po výhře náskok osmi bodů před druhým Arsenalem.

O fotbalistu Jarošíka se zajímají čtyři přední anglické kluby

Český fotbalista Jiří Jarošík možná odejde z CSKA Moskva do anglické ligy. Vedle londýnské Chelsea, za kterou hraje také reprezentační brankář Petr Čech, jsou údajně ve hře i tři další přední kluby Premier League. Přestupní částka by podle tisku mohla dosáhnout osmi milionů eur (asi 245 milionů korun). "Patří vesměs do nejvyšších pater nejvyšší anglické soutěže, ale nebudu to zatím specifikovat," řekl ČTK Jarošík, který si na život v Moskvě už zvykl a má tam řadu přátel. S prezidentem CSKA je prý sedmadvacetiletý středopolař nicméně dohodnutý, že pokud přijde lukrativní nabídka ze zahraničí, bude moci po dvou letech z ruské metropole odejít.

Fotbalista Limberský si začíná zvykat na život v Tottenhamu

Český fotbalista David Limberský vstupuje do nové životní etapy. Záložník druholigové Plzně před vánočními svátky uspěl na testech v anglickém klubu Tottenham Hotspur a v úterý ráno se už opět hlásil ve svém novém působišti, kde by měl na hostování strávit jarní část sezony. "Zatím všechno klape na jedničku." pochvaloval si v telefonickém rozhovoru s ČTK Limberský.

Eliáš ještě čeká na ruské vízum, chce hrát na mistrovství světa

Hokejista Patrik Eliáš se chce v druhé polovině sezony vedle angažmá v Magnitogorsku zaměřit i na reprezentační starty, rád by si totiž zahrál na mistrovství světa v Rakousku. Eliáš má do Ruska odletět v neděli 2. ledna, zatím však stále čeká na vízum. Měl by jej obdržet nejpozději v pátek, ovšem raději se připravuje i na náhradní alternativu.

Na ruskou štaci se příliš netěší a otevřeně přiznává, že se mu ze Znojma příliš nechtělo. "Přislíbil jsem, že pokud bude v NHL stávka, tak ve Znojmě zůstanu celý rok. Jenže ruská nabídka byla velmi lukrativní a dostanu takovou částku, jako kdyby začala NHL. Přesto jsem nad nabídkou dlouho přemýšlel a dal jsem teprve na přemlouvání svého okolí," řekl Eliáš. Proto také uvítá, pokud jej reprezentační trenér Vladimír Růžička vybere už do týmu pro Švédské hry. Počítá s tím, že právě akce národního mužstva by mu mohla angažmá v Magnitogorsku zpestřit.

Sultán vyznamenal Máčalu

Fotbalový trenér Milan Máčala obdržel v Ománu nejvyšší státní vyznamenání za své působení u národního týmu arabské země. Český kouč vede ománskou reprezentaci od roku 2001 a v minulých dnech s ní dosáhl úspěchu na turnaji Gulf Cup v Dauhá. Tam jeho mužstvo postoupilo do finále, v němž až v penaltovém rozstřelu podlehlo domácímu Kataru. "Řád za zásluhy" propůjčil Máčalovi sultán Kábus bin Saíd. Vystoupením fotbalistů na 17. ročníku Gulf Cupu se podle listu Oman Times zabývala i vláda a ocenila výsledky Máčalových svěřenců. Podle ministra sportu Alího bin Masúda, jenž trenérovi řád předal, je udělení tohoto ocenění Máčalovi motivací pro všechny ománské sportovce. Bývalý kouč československé reprezentace vystřídal v březnu 2001 ve funkci Brazilce Carlose Alberta Torrese. V minulosti Máčala trénoval také fotbalisty Saúdské Arábie, Kuvajtu či Spojených arabských emirátů.

Počasí:

Ve čtvrtek má být oblačno až polojasno a ojediněle sněhové přeháňky. Odpoledne v Čechách od západu přibývání oblačnosti, k večeru může na severozápadě Čech místy sněžit. Teploty přes den od nuly do 4, na horách kolem -3 stupňů. Foukat má jen mírný severozápadní vítr do 20 km za hodinu.

29-12-2004