Denní souhrn zpráv Zprávy

27-12-2004

Stát pošle obětem zemětřesení v jihovýchodní Asii deset milionů

Česká republika pošle do jihovýchodní Asie, kterou postihlo katastrofální zemětřesení, humanitární pomoc v hodnotě deseti milionů korun. V postižených oblastech pobývá podle ministerstva zahraničí nanejvýš tisícovka českých turistů. Několik Čechů bylo zraněno, s několika desítkami českých turistů se dosud nepodařilo navázat kontakt. Českým občanům úřady zajistí konzulární, lékařskou i psychologickou pomoc, v případě potřeby je do vlasti přepraví armádní speciály.

S dopravou první humanitární pomoci (balené pitné vody) pomohly České aerolinie. "Zdroje pitné vody jsou tam znečištěny. Další humanitární pomoc bude následovat, ať už finanční, nebo materiální. Jde zhruba o deset milionů korun," řekl novinářům po dnešní poradě zástupců zainteresovaných ministerstev ředitel sekce předsedy vlády Miroslav Kostelka. Prvních pět milionů už uvolnilo ministerstvo zahraničí, poskytnutí dalších pěti milionů korun musí ještě začátkem ledna schválit vláda.

Letadlem do Colomba, které z Ruzyně vzlétlo v pondělí po 14:00, odletěli i dva lékaři a psycholog. Ministerstvo zdravotnictví bleskově vybralo specialisty na traumatické a posttraumatické stavy z pražské Všeobecné fakultní nemocnice a z Nemocnice Na Homolce.

Klienti všech velkých českých cestovních kanceláří v jihovýchodní Asii jsou v pořádku, mnozí Češi ale cestovali do turisticky atraktivních zemí na vlastní pěst. "Ministerstvo zahraničních věcí každopádně nedoporučuje českým občanům cestovat do postižených oblastí," řekl náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Černínský palác posiluje počty svých konzulárních pracovníků v oblasti, aby mohli pomoci českým občanům. Na nejvíce postiženou Srí Lanku ministerstvo dočasně přeložilo konzulku z českého velvyslanectví v indickém Dillí, jižní pobřeží Thajska bude mít na starosti diplomat z ambasády v Bangkoku. Do oblasti míří i konzulární specialista na nouzové situace.

V případě potřeby se mohou lidé obrátit na krizové linky ministerstva zahraničních věcí na číslech 224182425, 224182237 a 224182254. Ministerstvo vnitra zprovoznilo psychologickou linku, na níž se mohou obrátit příbuzní českých turistů nebo lidé, kteří se z místa živelní pohromy vrátí. Volat mohou na pevnou linku 974 833 235 nebo na mobilní telefon 603 190 617. "Odborníci jsou na pevné lince k dispozici v pracovní dny od 08:00 do 16:00 a na mobilním telefonu denně od 08:00 do 20:00," informovala ČTK mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Psychologové lidem poskytnou odbornou pomoc nebo jim poradí, kam se mají obrátit.

Česká republika v pondělí jménem prezidenta, premiéra a ministra zahraničních věcí zaslala státům zasažených katastrofálním zemětřesením soustrastné telegramy.

Travel Service v neděli zrušil let na Srí Lanku, ČSA od pondělí do oblasti létá

Letecká společnost Travel Service zrušila po zprávách o důsledcích nedělního ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii večerní let přes Maledivy do hlavního města Srí Lanky Colomba. ČTK to řekla mluvčí firmy Vladimíra Dufková. České aerolinie naopak pondělní odpolední let do Colomba nezrušily, sdělila ČTK mluvčí ČSA Jitka Novotná. Nedělní let na Maledivy a Srí Lanku měli využít například klienti společnosti Čedok. "Část klientů měla vystoupit na Maledivách a část měla letět do Colomba na Srí Lanku. Tento let se ruší," řekla Dufková. Čedok chce svým zákazníkům nabídnout jako náhradu cestu do jiné oblasti.

Volby na Ukrajině jsou velmi klidné, říkají čeští pozorovatelé

Nedělní kolo ukrajinských prezidentských voleb bylo podle českých pozorovatelů nad očekávání klidné a bez incidentů. Nepotvrzují se tak úvahy o možném falšování výsledků, ani o umělém vyvolávání násilností, které by mohlo státní moci posloužit jako záminka ke zrušení hlasování. Druhé kolo prezidentských voleb se na Ukrajině konalo již 21. listopadu. Podle ústřední volební komise tehdy zvítězil premiér Janukovyč - tato zpráva však vyvolala protesty opozičních aktivistů i zahraničních pozorovatelů, podle nichž byl průběh hlasování neregulérní a výsledky zmanipulované. Nejvyšší soud dal těmto výhradám za pravdu a nařídil opakované hlasování. "Žádné závažné problémy nejsou. Atmosféra oproti (listopadovému) druhému kolu je výrazně klidnější, není nervozita," řekl ČTK Ondřej Soukup, kterého na dvě poslední kola voleb akreditovala humanitární společnost Člověk v tísni. Jako pozorovatel pracuje nyní na jižní Ukrajině. Jediné nesrovnalosti podle něj souvisí se sobotním rozhodnutím ústavního soudu, že staří a handicapovaní lidé mohou hlasovat doma. Někteří se totiž nestačili včas zaregistrovat u příslušné volební komise.

Ibl už zřejmě nebude kandidovat na funkci předsedy klubu ČSSD

Poslanci ČSSD si asi budou hledat nového předsedu. Jejich dosavadní šéf Petr Ibl v pondělí ČTK řekl, že už na tuto funkci s největší pravděpodobností kandidovat nebude. Již před Vánocemi pohrozil odchodem, původně ale hovořil o tom, že za určitých okolností je připraven v čele klubu zůstat. V pondělí však řekl, že už se o znovuzvolení pravděpodobně ucházet nebude. Funkci složí asi na lednovém jednání klubu. Svá místa by podle něj měli dát k dispozici i místopředsedové frakce. Vedení klubu se sejde v úterý dopoledne ve sněmovně.

Předseda sociálnědemokratických poslanců před Štědrým dnem pohrozil odchodem z funkce a zároveň kritizoval nejen styl práce klubu, ale i vedení strany a ministry za ČSSD a jejich údajně špatnou komunikaci s vlastními zákonodárci. Ibl své stanovisko poslancům oznámil těsně před svátky a současně jim také rozeslal dopis, kde přidal další vyjádření. Potom se ale poněkud rozcházely i informace o tom, zda už rezignoval, nebo o tom zatím jen uvažuje. Řada poslanců se totiž rozjela domů na Vánoce a dopis ani nečetla. Ibl naznačil, že za jeho nynější nechutí zůstat předsedou klubu jsou i některé výroky, které pak na jeho adresu zazněly v médiích.

Ve francouzském Albertville bude přes zimní sezónu český konzulát

Čeští turisté ve Francii se mohou po celou zimní sezónu obrátit v případě potřeby na české diplomaty v městečku Albertville, které před 12 lety hostilo zimní olympiádu. Ministerstvo zahraničí zřídilo v tomto středisku Savojských Alp konzulární jednatelství, které je otevřeno od neděle 26. prosince do poloviny března příštího roku. Konzulové v Albertville pomohou českým občanům, kteří se dostanou do obtížné situace, jako jsou nehody, krádeže, ztráta dokladů či peněz, vážné onemocnění nebo úrazy.

Většina Čechů zaměstnaných ve Španělsku u VOKD strávila Vánoce doma

Většina ze 150 zaměstnanců dvou dceřiných společností Důlně-stavební společnosti VOKD ze skupiny ostravské těžební firmy OKD, které na severu Španělska razí hornické štoly i silniční tunely, strávila Vánoce se svými rodinami a blízkými. "Ve Španělsku se o vánočních svátcích téměř nepracuje. Zůstalo asi 20 našich zaměstnanců, kteří se tam díky své zahraniční misi už stihli oženit nebo najít vážnou známost," řekl ČTK ředitel obou společností Ladislav Kaplan. Velká část zaměstnanců se už do Španělska téměř přestěhovala. "Někteří si na hypotéku koupili byty, další bydlí v 50 bytech, které si naše firmy pronajaly," vysvětlil Kaplan. Do Česka se vrací jen jednou či dvakrát do roka. Častěji jezdí jejich příbuzní a známí za nimi, takže v městečku Oviedu zní čeština stále častěji. Kvůli zvyšujícímu se počtu Čechů dokonce vznikla v Oviedu pravá česká hospoda s plzeňským pivem. Majitelé ji ale museli brzy zavřít. Místním se příliš nelíbilo, když Češi pravidelně prodlužovali zavírací dobu až do ranních hodin a cestou domů rušili ztichlé městečko. "Mnohem bujařejší ale byli Poláci, kterých v Oviedu pracuje v různých firmách ještě více než našich lidí," dodal Kaplan.

ČSÚ: Česká ekonomika je na 73 % průměru EU, Praha na 164 %

Česká ekonomika se pomalu přibližuje úrovni Evropské unie. V přepočtu na obyvatele dosáhlo bohatství Česka v roce 2003 téměř 73 procent průměru současné EU, uvedl na internetových stránkách Český statistický úřad. Hlavním důvodem přibližování k EU však nejsou úspěchy tuzemské ekonomiky, ale letošní rozšíření unie o chudší státy, které výrazně zamíchalo předchozí statistikou včetně údajů o průměrném HDP unie. Praha se tak dostala na téměř 164 procent unijního průměru.

Hlavní město ČR je suverénně nejbohatším regionem z desítky nových členů EU a jednou z nejbohatších oblastí celé EU. Praha však podle expertů nevytváří takové bohatství, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho českých firem má totiž v Praze pouze administrativní sídlo a ve skutečnosti působí ve středních Čechách nebo třeba na opačném konci republiky. Statisticky se však jejich činnost počítá do bohatství Prahy. Mezi hrubým domácím produktem Prahy a ostatních českých regionů zeje hluboká propast. Zatímco na jednoho Pražana připadá HDP ve výši téměř 564 tisíc korun, na obyvatele dalších krajů připadá výkon kolem 200 tisíc Kč. Metropole se také podílí jednou třetinou na všech investicích v ČR.

Ke statistickému růstu bohatství českých regionů navíc přispěje předpokládané další rozšíření EU o Bulharsko, Rumunsko a případně Chorvatsko. Tyto chudé státy opět sníží průměrné bohatství unie a Česko se v očích statistiků opět posune mezi bohatší státy.

Cena benzinu nadále klesá

Cena benzinu dál klesá. Za poslední týden zlevnil o 30 haléřů. Litr naturalu 95 mohli motoristé pořídit za zhruba 25 korun 20 haléřů. Cena bezinu je tak skoro stejná jako cena nafty, která za uplynulých sedm dní zlevnila zhruba o 20 haléřů na 25 korun a 10 haléřů za litr. Informace společnosti Webfarm ukazují, že ceny pohonných hmot v Česku klesají téměř dva měsíce.

Benzin za posledních osm týdnů zlevnil v průměru o 2 koruny a 50 haléřů na litr, zhruba o deset procent. Pražanům ceny klesly o více než čtyři koruny. Analytici zlevňování vysvětlují znehodnocováním amerického dolaru a klesajícími cenami ropy na světových trzích.

Češi na Štědrý den poslali 53 milionů SMS, o 16 procent více než loni

Češi si letos na Štědrý den poslali opět rekordní počet krátkých textových zpráv SMS. Tuzemští operátoři odbavili celkem 53,1 milionu zpráv, o 7,3 milionu více než před rokem. Každý občan České republiky jich tak v průměru zaslal zhruba pět, nejvíce přání lidé posílali před obědem a v brzkém odpoledni. Zvýšený zájem byl letos o zasílání obrazových MMS, volání výrazné navýšení nezaznamenalo. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli mobilní operátoři. Nejvíce SMS zpráv na Štědrý den odbavila společnost T-Mobile, jejíž zákazníci jich poslali 20,7 milionu, což je o téměř pětinu více než loni. Počet volání zůstal na zhruba stejné úrovni jako minulý rok. "Největší hlasový provoz byl zaznamenán mezi 10:30 až 11:30. Nejvyšší počet hovorů v jednom okamžiku byl však tradičně po večerní nadílce - ve 20:15," uvedla Martina Kemrová z tiskového oddělení firmy. Výrazný nárůst firma zaznamenala u obrazových MMS zpráv - počet stoupl na 88.000, tedy na 2,5násobek loňské skutečnosti. Za posílání krátkých textových a multimediálních zpráv utratili tuzemští uživatelé mobilních telefonů letos na Štědrý den kolem 140 milionů korun. To je zhruba třikrát více, než kolik činí průměr v běžné dny.

Vandal nastříkal hákový kříž na židovský památník v Bohumíně

Přibližně metrový hákový kříž nastříkal koncem minulého týdne neznámý vandal na památník obětem holocaustu v Bohumíně na Karvinsku. Letos odhalený památník na náměstí Budoucnosti se podle mluvčí radnice Lucie Balcarové terčem vandalů stal už potřetí. Koncem července a poté v říjnu jej někdo polil hnědou barvou. Kromě nacistického znaku nyní vandal na památník nastříkal i menší nápis "židi". "Škoda zatím nebyla vyčíslena. Pachatele, po kterém pátráme, kriminalisté podezřívají z hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení, poškozování cizí věci a výtržnictví," uvedla policejní mluvčí. Vandal památník postříkal v noci na Štědrý den.

Památník má připomínat odvlečené a umučené židovské občany z Bohumína v období druhé světové války. Vznikl v rámci rekonstrukce náměstí nedaleko místa, kde od roku 1900 stávala židovská synagoga. Stavbu v roce 1940 němečtí vojáci vypálili. V dlažbě náměstí je zobrazena židovská hvězda, uprostřed níž je na nízkém betonovém podstavci plochý válec z leštěného mramoru s nápisy připomínající památku židovských občanů města.

Děti z Beslanu končí ozdravný pobyt v Česku, další se chystají

Zhruba čtyři desítky dětí z Beslanu, které se letos v září staly terčem útoku teroristického komanda, přijely v pondělí po téměř měsíčním pobytu v karlovarské léčebně Mánes do Prahy. Po dvoudenním volném programu odcestují ve středu do vlasti. Další, zhruba stejně početná skupina dětí by podle sdělení ministerstva zdravotnictví měla do Karlových Varů přijet začátkem příštího roku. Léčebný pobyt by beslanské děti měly opět strávit v karlovarské lázeňské léčebně Mánes.

Podle ředitelky karlovarské léčebny Svatavy Lískové měl ozdravný pobyt kladný vliv na psychický stav dětí. Zatímco zpočátku si prý neustále hrály na válku, ke konci se viditelně uklidnily.

Kněz ekumenického Řádu Svatého Ducha sloužil mši nejen pro Romy

Romský kněz ekumenického Řádu Svatého Ducha Patrik Kraus sloužil v sobotu na Boží narození mši nejen pro Romy. Vánoční ekumenická bohoslužba v kapli svatého Václava v areálu pražské Thomayerovy nemocnice byla určena všem osamělým lidem. Přišlo jich asi 40. Příchozí vítal příjemně vyhřátý prostor kaple. Duchovní hovořil o Ježíši Kristu jako o světle v temnotě. Když se modlil a prosil Boha o shovívavost pro ty, kdo zemřeli, i pro živé hříšníky, Romové i jejich děti naslouchali se zatajeným dechem. Mše byla slavnostní nejen výjimečností křesťanského svátku, ale i křtem tří mladých Romů: Marie, Marka a Andrey. Jiný mladý Rom přistoupil poprvé ke svatému přijímání. Bohoslužba byla netradiční a, jak Kraus řekl ČTK, přizpůsobená Romům. Romové sice sami nezpívali, ale hrály se reprodukované romské duchovní písně. Řečníci hovořili o prvních křesťanech i o duchovním poslaní Romů.

Vánoční lidovou hru sledovali návštěvníci Lorety v Praze

Dva tisíce let starý příběh o zrození Ježíše Krista sledovaly v neděli davy turistů, kteří v tomto svátečním dni přišli k pražské Loretě. Staročeská lidová hra Živý Betlém v režii Filipa Jana Zvolského jim připomněla zrození spasitele. Vystoupení herců předznamenala loretánská zvonkohra. Na balustrádě Lorety stály v mýtické jeskyni jesličky, k nimž za zpěvu koled přišla Svatá rodina s anděly, třemi králi a vesnickým lidem. Na místě zahráli krátkou vánoční hru, jejíž text je pospojován ze staročeských lidových her. Do příběhu se mohli zapojit i diváci, mohli přijít k jesličkám s některou z postav příběhu. Na závěr představení mnozí přispěli do sbírky, jejíž výnos půjde na konto Pomozte dětem. Loni se při betlémském představení vybraly 3000 korun, letošní výnos zatím není spočítán. Představení nastudoval Ateliér PROzy a POesie APROPO jako součást cyklu dobročinných představení pod širým nebem Triptych.

Karlštejn se na Štěpána otevřel návštěvníkům

Podhradí Karlštejna v neděli ničím nepřipomínalo ulice těch českých měst, která se o vánočních svátcích vylidnila. Mimořádná otevírací doba nejznámějšího českého hradu přilákala stovky lidí. Místní stánkaři si podobně jako kastelán Jaromír Kubů pochvalovali vysokou návštěvnost. "Na to, že otevíráme první den a že je to v zimě, tak máme v podstatě obsazeno," řekl ČTK Kubů. Většinu návštěvníků tvořili zahraniční turisté, kteří přijeli do České republiky strávit vánoční svátky. Ani čeští turisté však nebyli výjimkou. "Karlštejn milujeme. Jezdíme sem každé svátky. Strmý výstup na hrad navíc přijde po vánočním hodování velmi vhod. Uděláme tak ještě něco pro zdraví," uvedla Ivana Pavelková z Berouna. Návštěva Karlštejna přinesla jednu novinku. Kvůli stavebním úpravám Mariánské věže turisté absolvovali unikátní prohlídkový okruh. Tradiční první prohlídkový okruh totiž končil o několik místností dříve a navazoval na část druhého prohlídkového okruhu, který bývá otevřen jen v létě. Do kroku turistům navíc hráli karlštejnští pozounisté.

Harfistka Boušková je členkou filharmonie, ale bude hrát i sólově

Světoznámá harfistka Jana Boušková, doposud i ve vlasti známá jako sólistka, je od letošní sezóny členkou České filharmonie. Ani ta sebelepší harfistka si nemůže být se svou sólovou kariérou nikdy stoprocentně jistá, říká ke svému rozhodnutí čtyřiatřicetiletá umělkyně, matka dvou malých dětí. "Post první harfistky České filharmonie přijímám jako svou velkou životní příležitost, která mi otevře další možnosti poznání nových skladeb, vynikajících interpretů a dirigentů," řekla Boušková ČTK. Filharmonii považuje za orchestr výborných kvalit, těleso s velkou tradicí a velikým jménem ve světě. Harfistka si je vědoma časových omezení, která působení v orchestru přinese, ale nic to podle ní nemění na tom, že sólové koncertování bude nadále důležité a že se bude snažit obě aktivity kombinovat.

Čech po třinácté v lize neinkasoval a Chelsea udržela náskok

Brankář Petr Čech po třinácté v sezóně anglické ligy neinkasoval a pomohl fotbalistům Chelsea k výhře 1:0 nad Aston Villou. Londýnský klub si tak udržel v čele tabulky náskok pěti bodů před Arsenalem, jenž porazil 2:0 v derby Fulham. Utkání na Stamford Bridge rozhodl gólem z 30. minuty Duff, který překonal Sörensena střelou levačkou po Robbenově přihrávce. Na lavičce hostů z Birminghamu strávil celý zápas český obránce Václav Drobný, jenž se své premiéry v anglické nejvyšší soutěži ještě nedočkal.

Počasí

V úterý čekáme oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky. Teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem -3. Slabý jihozápadní vítr.

27-12-2004