Denní souhrn zpráv Zprávy

18-12-2004

Šéf klubu ČSSD hrozí rezignací, v sociální demokracii to opět vře

Sociální demokracií opět otřásají spory. Předseda jejího poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl pohrozil odchodem z funkce. Styl práce klubu i někteří členové jeho vedení by se podle něj měli změnit. Ibl ale kritizoval i vedení strany a ministry za ČSSD a jejich údajně špatnou komunikaci s vlastními poslanci. Politologové se shodují na tom, že nejnovější rozepře mohou již tak oslabenou sociální demokracii srazit ještě níž. Premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross považuje Iblův postup za impulz ke zlepšení parlamentní práce sociální demokracie. Vyžaduje to "změnu jak v práci poslaneckého klubu a jednotlivých poslanců, tak větší aktivitu členů vlády", tlumočila Grossovo stanovisko mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková

Kvůli skinheadskému koncertu jsou v pohotovosti desítky policistů

Desítky policistů pořádkové, kriminální i dopravní služby jsou v pohotovosti kvůli koncertu tří skinheadských skupin v mosteckém rockovém klubu Záchytka. "Situaci v klubu i v jeho okolí budeme monitorovat, uvidíme, jak se vyvine. Nemáme žádné informace o tom, že by akci chtěli narušit anarchisté," řekla ČTK mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Anarchisté upozornili na koncert skinheadských kapel plakáty, které vylepili po celém městě. Informovali o tom, že lídrem kapely Randall Gruppe je Brňan Martin Korec, spoluzakladatel Bohemia Hammer Skinheads, a texty skupiny ostře útočí na Romy či homosexuály. Mostecká romská komunita je i přes prohlášení policie o zajištění pořádku znepokojena. Dvakrát do roka se totiž příznivci extremistických hnutí v Mostě shromažďují, a to u příležitosti narození Adolfa Hitlera a úmrtí mladého skinheada, jehož v potyčce usmrtil Rom. Mezi Romy se podle Milana Siváka z občanského sdružení Společné soužití vždy při shromážděních extremistů zvedne vlna obav z napadení, násilí i projevů rasismu.

Dopravu komplikuje sníh

Na mnoha místech České republiky komplikuje dopravu napadaný sníh. Nejhorší situace je zřejmě na Českomoravské vrchovině, kde se také stalo mnoho dopravních nehod. Námraza zde činí potíže i energetikům. Lidský život si vyžádala nehoda na Zlínsku. V Libereckém a Ústeckém kraji intenzivně sněží, podobně je tomu i v krajích Královéhradeckém a Pardubickém. Vozovky pokrývá sníh především ve výše položených oblastech. Na Českomoravské vrchovině jsou vozovky kluzké, většinou se na nich drží slabá vrstva sněhu, na řadě míst pak nánosy spadlé jinovatky ze stromů. Cestáři je odstraňují radlicemi. Chemicky ošetřované trasy jsou mokré. Na Žďársku a Jihlavsku sněží. Jinde padá sníh s deštěm. I přes varování meteorologů před námrazou se na Vysočině v pátek stalo 49 dopravních nehod, dva lidé při nich byli těžce zraněni a 13 lehce. Škoda dosáhla 2,4 milionu korun. Námraza na Českomoravské vrchovině netrápí jen řidiče, ale také energetiky. Po celou noc, i dnes ráno dispečink Jihomoravské energetické zaznamenal řadu krátkodobých výpadků elektrické energie na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku.

Výtěžek z prodeje katolického kalendáře půjde na obnovu památek

Na obnovu církevních památek půjde výtěžek z prodeje katolického kalendáře pro rok 2005. Autor projektu Tomáš Zdechovský pro něj vyfotografoval málo známé, ale unikátní církevní památky Vysočiny. Prodalo se ho už několik set kusů, řekla ČTK Gabriela Hánečková z České biskupské konference. Zdechovský se dlouhodobě zabývá studiem a propagací církevních památek a snaží se sehnat peníze na jejich obnovu. V kalendáři je série soch, křížů, domovních znamení a kostelů. Mimo jiné unikátní žebrové klenby z hrnčířské hlíny v kostele svatého Petra a Pavla v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, detail ledečské madony, či lidový betlém. Další tematickou část tvoří zimní putování po křížích u cesty kolem vrchu Melechov na Pelhřimovsku. Zachyceny jsou v něm mimo jiné kostely svatého Jana Křtitele v Kalištích u Humpolce, či kostel Proměnění Páně v Kožlí. Výtěžek by měl přispět na opravu varhan v kostele v Ledči, obnovu kostela v Kožlí či podlipnických gotických kostelíků. Sérii dalších fotografií má už Zdechovský připravenou i pro kalendář na rok 2006.

V pankrácké věznici se zpívalo a rozdávaly se vánoční dárky

Zpěv koled a předávání dárků završilo v sobotu vánoční setkání vězňů pankrácké vazební věznice v Praze s jejich rodinnými příslušníky. Vánoční program, který pro odsouzené připravili zaměstnanci věznice, byl doplněn soutěžemi pro děti. Vedení věznice pořádá vánoční setkání odsouzených s rodinami už od roku 1995. Podobné akce pomáhají podle Grebera odsouzeným lépe se vyrovnávat se stresovými situacemi, které ve vězení zažívají. Vězni vstřícnost vedení oceňují a citlivě vnímají, pomáhá jim prý za branami zařízení. "I když se navenek snaží vystupovat jako tvrďáci, vánoční atmosféra na ně dokáže dýchnout a oni změknou," vysvětluje Greber. Během roku pořádá věznice pro odsouzené řadu kulturních akcí, naposledy se v areálu představila česká rocková skupina Harlej. Ve vazební věznici Pankrác se v současnosti nachází asi tisícovka vězňů. Zhruba 450 z nich jsou odsouzení, kteří jsou ve věznici ve výkonu trestu. Pankrácká věznice není určena pouze pro nejnebezpečnější skupinu odsouzených s tresty se zvýšenou ostrahou.

V Třešti vrcholí stavění betlémů, přibyly desítky nových figurek

Za nefalšovanou vánoční atmosférou se mohou vydat zájemci po "Betlémské cestě" v Třešti na Jihlavsku. Od Božího hodu až do Hromnic (2. února) mohou zavítat do šestnácti domácností, kde po několik generací staví betlémy. Někde je mají ve zvláštní místnosti ve stálých expozicích, jinde právě teď vrcholí jejich stavění. V téměř každém unikátním díle přibyly nové figurky. Nejvíce práce má teď Josef Bílý. Je, jak říká, pravověrným betlémářem a letos staví hned tři nové betlémy. S přípravou začal už koncem listopadu, kdy se vypravil do lesů sehnat nový mech, nějaký ten pařez či vřes. "Jinak to nejde, betlém by jen se starým mechem nevoněl," říká. Potom snesl z kůlny staré pařezy a z komory figurky. V sobotu měl hotový základ, po neděli začne umisťovat stromy a naposledy přijdou na řadu figurky. Ty jsou pravděpodobně nejstarší v Třešti a jejich autor není znám. Každý rok k nim přibudou nové postavičky. Letos se Bílému povedlo třicet oveček, asi pět pastýřů, darovníci a dvě svaté rodiny. Jednou z nich podaruje příbuzné. Příběh narození Ježíše Krista přenesla většina místních betlémářů na Českomoravskou vrchovinu. Odehrává se v krajině plné kopců, protkané potůčky a zamrzlými rybníky, kde nechybí pasoucí se ovečky, husopasky či koňské povozy. V řadě však také na stráních rostou palmy. Darovníci připomínají známé postavičky z města z minulého století. V jeskyni pod andělem je umístěna svatá rodina a 6. ledna k darovníkům přibudou tři bibličtí králové.

Arnošt Lustig získal prestižní Cenu Vladislava Vančury

Spisovatel Arnošt Lustig převzal dnes v Berouně cenu Vladislava Vančury. Za dlouholetý autorský a scenáristický přínos české filmové a televizní tvorbě mu ji udělil Český filmový a televizní svaz (FITES). Současně svaz vyhlásil držitele výročních cen Trilobit. Stali se jimi Jan Lukeš a Jan Schmid za cyklus literární revue Třistatřicettři. Marka Najbrta porota ocenila za režii filmu Mistři, za postavu Pavla v něm dostal cenu Jiří Ornest. Ivan Fíla převzal cenu za scénář a režii filmu Král zlodějů, který je výpovědí inspirovanou skutečnými případy obchodu s dětmi. Jasmína Blaževičová byla oceněna za dokumentární portrét Cesta, v němž zachytila uměleckou a lidskou osobnost filmové režisérky Věry Chytilové.

Otužilci otestovali dnes v Olomouci teplotu řeky Moravy

Bezmála 60 otužilců z Česka, Slovenska a Belgie otestovalo v sobotu poblíž centra Olomouce vodu v řece Moravě, jejíž teplota dosahovala jednoho stupně Celsia. Mezi vyznavači zimního plavání tradičně nechyběl jednadevadesátiletý nestor českých otužilců Ladislav Nicek. V chladné vodě se také objevil letošní přemožitel kanálu La Manche David Čech. "Dnešní plavání bylo docela ostré. Byla to asi druhá nejstudenější voda, ve které jsem v životě byl. Plavalo se mi ale docela dobře," řekl novinářům Čech. Uvedl, že v srpnu, kdy přeplaval La Manche, měla voda v kanále teplotu 16 stupňů Celsia. Osmnáctiletý David Čech překonal kanál v českém rekordu. Se svým dnešním výkonem nebyl naopak spokojený Nicek. Uvedl, že jeho výkonnost ustupuje. Neplaval prý v takové pohodě, na kterou je zvyklý. "Je to dost smutné, když se s tím člověk loučí. Na druhé straně je ale na pováženou, že v jednadevadesáti člověk do té vody vůbec vleze," prohlásil nestor českých otužilců. Zimní plavání v řece Moravě v Olomouci se uskutečnilo již potřiačtyřicáté.

Vánoční ozdoby v zoo na Svatém kopečku budou chutnat ptákům

Vánoční ozdoby, které budou chutnat především ptákům, rozvěsily děti z Olomouce a okolí na stromy v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Zahájení Vánoc v zoo se zúčastnilo asi 200 lidí, mezi nimi i děti z dětských domovů. Ozdoby z ovoce či ořechů připravili členové zooklubu, který funguje pod domem dětí a mládeže. Část přinesli také návštěvníci, řekla ČTK tisková mluvčí zahrady Hana Labská.

Sport

Čeští hokejisté nedokázali ve svém druhém vystoupením na turnaji Rosno v Moskvě porazit Finsko, přestože ještě na začátku třetí třetiny vedli o tři branky. Díky výbornému výkonu dvojice Olli Jokinen, Jussi Jokinen Seveřané duel vyrovnali a v prodloužení díky třetí brance slavnějšího Olliho vyhráli 5:4. Český tým má přesto stále šanci na celkové prvenství ve druhém dílu série Euro Hockey Tour. Musí však v neděli porazit domácí sbornou, která zatím dvakrát zvítězila.

Trenér František Straka se hodlá bránit proti nařčení, že byl odvolán od fotbalistů pražské Sparty proto, že bral kokain. Kvůli této spekulaci, kterou otiskla Mladá fronta Dnes, žádá kouč omluvu a chystá se podat žalobu. "Obsah článku může výrazně poškodit moji budoucí kariéru a již zle ublížil mé rodině," uvedl Straka v prohlášení, které zaslal ČTK a internetovému serveru Sportovní noviny. MfD s odvoláním na nezávislé zdroje napsala, že prezident Sparty Vlastimil Košťál přistihl Straku v kanceláři, jak šňupe kokain. Košťál tyto informace v rozhovoru pro list odmítl a důrazně je popřel také Straka. Informace, že by za Strakovo odvolání mohlo údajné užívání kokainu, popřeli i zástupci letenského klubu.

Na 360 závodníků vyběhlo v sobotu na trať 14. ročníku Mezinárodního silničního běhu Hodonín - Holíč - Skalica. Letos se však oproti loňsku museli diváci obejít bez očekávaných hvězd. Zatímco loni cílovou páskou proběhli předsedové české a slovenské vlády Vladimír Špidla a Mikuláš Dzurinda, letos byl ohlášen jen Dzurinda a ani on nakonec nepřijel. Vzkázal, že se vrátil pozdě z Bruselu a nestíhá to, řekl ČTK jeden z organizátorů. Nepřicestoval ani ohlášený staronový jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Z 360 závodníků jich 310 doběhlo do cíle. Mezi nimi s časem jedna hodina a dvanáct minut i vůbec nejstarší závodník František Zikeš, šestasedmdesátiletý člen běžeckého oddílu Slezan Frýdek- Místek.

Počasí

V noci a v neděli čekáme proměnlivá oblačnost, místy se sněhovými přeháňkami. Jen na jihu a jihozápadě bude zataženo se sněžením. Noční teploty -1 až -5 stupňů, denní -1 až +3 stupně, na horách 4 pod nulou.

18-12-2004