Denní souhrn zpráv Zprávy

11-12-2004

Václav Klaus: Vláda není schopná řešit dlouhodobé problémy

Česká vláda není schopná řešit zásadní dlouhodobé problémy a posiluje moc státu nad člověkem. Řada ministrů také není vidět a je pro občany nečitelná. Kabinet se dopustil i některých přehmatů, řekl v rozhovoru pro sobotní deník Právo prezident Václav Klaus. Rovněž také uvedl, že v případě jmenování nového kabinetu by zřejmě jmenoval pouze většinovou vládu. "Vidím totální absenci koncepčních přístupů k problémům. Vidím, že vláda pouze záplatuje a příštipkaří, že není schopná utkat se se zásadními dlouhodobými problémy naší země," řekl Právu Klaus. Podle prezidenta se kabinet efektivně nezabývá například problémy veřejných financí, zdravotnictví nebo penzijního systému. "To je obrovský balík problémů, které se prostě neřeší," dodal Klaus.

Prezident se také domnívá, že současná vláda "zásadním způsobem" posiluje moc státu nad člověkem. Podle Klause tak kabinet činí "tisíci svými zákroky, které jsou opravdu špatné a omezují naši svobodu". Některým členům vlády také znovu vytýká, že "nejsou vidět". "Žádný občan České republiky by si s nimi nemohl nic spojit, žádnou strategickou koncepci, žádnou iniciativu, žádnou politiku, žádné konání," řekl Právu Klaus. Za závažný problém hlava státu považuje i "viditelné přehmaty, chaosy" kolem koncepčních dokumentů o reformě zdravotnictví nebo v případě jednání o platech policistů.

Klaus se také domnívá, že ODS v současné situaci žádnou změnu z hlediska postavení vlády udělat nemůže. "Jediná možná změna by byla, kdyby se ty vládní strany samy rozhodly, že už dále s touto chatrnou většinou vládnout nechtějí," řekl deníku prezident. Dodal však, že strany vládní koalice v žádném případě nevybízí k tomu, aby odstoupily. Pouze nevidí jinou možnost, jak by mohlo dojít k nějaké zásadní změně.

Škromach věří, že Grossova vláda vydrží do konce volebního období

Vláda Stanislava Grosse navzdory výtkám prezidenta Václava Klause vydrží do konce nynějšího volebního období. Věří v to vicepremiér a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Nepředpokládá proto, jak řekl ČTK, že by byl prezident postaven před variantu jmenování menšinové vlády. Právě Škromach je přitom považován za příznivce menšinové vlády ČSSD, která by se spoléhala na podporu napříč politickým spektrem v parlamentu. Škromach poznamenal, že menšinová vláda může vzniknout i bez jmenování prezidentem za situace, kdy by některý z koaličních partnerů - tedy KDU-ČSL nebo US-DEU - z kabinetu vystoupil.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek byl ve svém hodnocení Klausovy kritiky stručný. "Je to prostě názor prezidenta republiky na vládu, kterou jmenoval," uvedl Kalousek s tím, že prezidentův postoj k menšinové vládě "bere na vědomí".

Místopředseda unionistů František Pelc odmítl Klausův názor, že vláda pouze záplatuje a příštipkaří. "Prezident nemá pravdu, tato koalice ještě cosi vyzařuje a má tady smysl, protože žádnou jinou rozumnou alternativu nemá," řekl Pelc ČTK. Klausovu kritiku pokládá za legitimní, ale prezident by měl také podle něj naznačit řešení kritizovaných problémů. Pelc přiznal, že současná vláda má mnoho nedostatků, které souvisejí i s její slabou většinou ve sněmovně a odlišnými pohledy koaličních stran na řešení problémů. "Ale prokázala, že je schopna řešit některé záležitosti například v oblasti reformy veřejných financí a dělat méně populární kroky, než by se čekalo," uvedl Pelc.

Premiér Gross: BIS neprovádí žádné diskreditační kampaně

Bezpečnostní informační služba podle premiéra Stanislava Grosse neprovádí žádné diskreditační kampaně, ani se jinak nezapojuje do předvolebního boje, neboť je to naprosto nepřípustné a znamenalo by to porušení zákona. Jakékoliv ovlivňování politické scény ze strany BIS je zákonným vymezením i do budoucna zcela vyloučeno, napsal Gross v písemné odpovědi na interpelaci poslance KSČM Zdeňka Maršíčka. Tento poslanec před měsícem při parlamentních interpelacích obvinil BIS, že se zapojila do předvolebního boje s cílem poškodit KSČM. Zajímalo ho, zda to BIS udělala na pokyn vlády.

Gross v odpovědi uvedl, že BIS je podle zákona o zpravodajských službách státní orgán pro získávání, shromažďování a vyhodnocování informací důležitých pro ochranu ústavního zřízení, významných ekonomických zájmů, bezpečnost a obranu Česka. "Slouží státu, nikoli politickým stranám. Při své činnosti důsledně dodržuje zákon, který přesně upravuje její působnost a činnost," napsal Maršíčkovi o BIS předseda vlády.

Lidovci schválili postup svých zástupců při projednávání rozpočtu

Celostátní konference KDU-ČSL schválila v sobotu postup svých zástupců při projednávání státního rozpočtu. Informoval o tom předseda strany Miroslav Kalousek. Dostal tak svolení pro svůj návrh převést polovinu z osmi miliard korun v rozpočtu ministerstva vnitra, které byly původně určeny na navýšení platů policistů či hasičů, na podporu zemědělství či regionální kultury. Ministr financí Bohuslav Sobotka už varoval, že přijetí tohoto návrhu může ohrozit koaliční spolupráci. Rozpočet by měla sněmovna schvalovat příští týden ve středu.

Lidovci schválili rozpočet strany na příští rok, v němž počítají s výdaji 79,5 milionu korun. Stanovili také místo a termín svého sjezdu, na němž bude vedení strany obhajovat své funkce. Stane se tak 12. a 13. listopadu 2005 v Plzni. Hlavním programovým tématem sjezdu bude podpora malého a středního podnikání nejen z ryze ekonomického hlediska. Tato podpora se týká i rozvoje regionů, rodinné politiky a sociální oblasti, uvedl Kalousek.

Celostátní konference se zabývala také hodnocením výsledku listopadových krajských a senátních voleb. Lidovci jsou vcelku spokojeni. Podílejí se na koalicích v devíti ze 14 krajů. I když namísto pěti mají jediného hejtmana v Jihomoravském kraji, počet krajských zastupitelů se oproti předchozímu volebnímu období zvýšil. I krajských radních mají více - 28 místo 22, dodal Kalousek.

KDU-ČSL chce chránit nenarozený život, ne kriminalizovat potraty

KDU-ČSL chce pomáhat ochraně nenarozených dětí pozitivní rodinnou politikou, nikoli kriminalizací potratů. Usnesli se na tom účastníci sobotní celostátní konference strany v Praze. "Zápas za úctu k nenarozenému životu je naší zásadní prioritou," řekl předseda strany Miroslav Kalousek s tím, že KDU-ČSL k prosazování této priority "nedoporučuje svým poslancům a senátorům používat represivní prostředky trestního zákoníku". Právě někteří lidovečtí poslanci loni předložili návrh na zákaz potratů, avšak ve sněmovně neuspěli. "Trestní zákon není nástroj, který by v současné době v České republice vedl k pozitivním výsledkům chránit nenarozený život," citoval z usnesení konference místopředseda strany Jan Kasal.

ČT: Ministerstvo zvažuje trestní oznámení na Součkovou

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje trestní oznámení na bývalou šéfku resortu Marii Součkovu kvůli pokutě od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pokutu 60.000 korun musí ministerstvo zaplatit, protože porušilo zákon při zadání zakázky na právní služby ve sporu se společností Diag Human. Informovala o tom Česká televize. Součková loni podepsala s advokátem Zdeňkem Nováčkem lukrativní smlouvu s desetimilionovým honorářem bez výběrového řízení. "Ministerstvo zdravotnictví by se mohlo domáhat finančního odškodnění od bývalé pani ministryně," sdělil televizi jeho mluvčí Václav Šebor. O tom, zda se tak skutečně stane, rozhodne současná ministryně Milada Emmerová příští týden.

"Já jsem přesvědčena, že jsem postupovala správně, protože jsem si dané výběrové řízení nechala prokonzultovat," reagovala v ČT Součková. Zakázku získal Nováček formou písemné výzvy jednomu zájemci, ale pro toto zjednodušené zadání nebyly podle ÚOHS splněny zákonné podmínky. V dokumentaci totiž úřad nezjistil doklady, které by prokazovaly naléhavou potřebu nebo hrozbu nebezpečí velkého rozsahu. Pouze tyto okolnosti totiž připouštějí zjednodušené zadání. O prošetření případu požádal někdejší ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi.

Česko ještě nebude moci obchodovat s emisemi

Obchod s emisemi skleníkových plynů začne v Evropské unii od 1. ledna příštího roku bez České republiky. V pátek to v Bruselu oznámil evropský komisař pro otázky životního prostředí Stavros Dimas. Z 25 členských zemí EU se bude od začátku na těchto obchodech podílet jen 21 států, sdělil Dimas. Česká republika je spolu s Polskem, Itálií a Řeckem mezi čtveřicí zemí, kterých se evropský program obchodování s emisemi zatím týkat nebude, protože národní plány regulace emisí skleníkových plynů z ČR, Polska a Itálie nestihne Evropská komise vzhledem k pozdnímu dodání včas schválit.

Podle českého ministerstva životního prostředí to ale neznamená, že české podniky budou z obchodování vyřazeny po celý rok. Podle Tomáše Chmelíka z ministerstva životního prostředí dostanou firmy povolenky zpětně a celý mechanismus bude fungovat, jako by se začalo od Nového roku. Vedle národního alokačního plánu, který posuzuje Evropská komise, chybí ještě Česku k rozjetí obchodu legislativa. Teprve ve čtvrtek totiž zákon o obchodování s emisemi přijal Senát. Předloha čeká na podpis prezidenta Václava Klause.

Armáda: Přes tragédii se režim ve speciální jednotce nezměnil

Přes obrovskou čtvrteční tragédii na železnici, při níž jednotka speciálních sil z Prostějova ztratila pět mužů, se režim těchto specialistů nijak nezměnil. Podle zástupců armády elitní jednotka i nadále plní všechny své úkoly včetně výcviku. Vojáky však jejich velitelé o celé situaci poučili. Muži, kteří byli těžce zraněni, jsou mimo hlavní ohrožení života. Jejich stav zůstává podle zástupců olomoucké fakultní nemocnice i nadále velmi vážný. "Je to špičková profesionální jednotka, kterou taková tragédie nemůže ovlivnit. Pracuje se a cvičí dál," řekl ČTK mluvčí vojenských tajných služeb Ladislav Šticha. Podotkl však, že všichni vojáci byli o nehodě a možném nebezpečí při přepravě poučeni.

Také sám velitel speciální jednotky Ondřej Páleník ministra obrany Karla Kühnla při jeho páteční návštěvě v Prostějově ujistil, že i přes tragédii je jednotka v dobrém stavu a plní všechny své úkoly. Případný stres ze smrti kolegů pomáhá příslušníkům prostějovské jednotky zvládat armádní psycholog.

Při nehodě bylo kromě pěti obětí zraněno šest vojáků; tři z nich záchranáři odvezli v kritickém stavu do olomoucké fakultní nemocnice. "Žádná změna vzhledem k jejich stavu nenastala. Nadále zůstávají mimo hlavní ohrožení života, jejich stav je ale vážný," řekla ČTK mediální zástupkyně nemocnice Hana Matulová. Podle policie nese vinu za nehodu vojenské tatry, která se na předměstí Prostějova na přejezdu srazila s rychlíkem, zřejmě její řidič. Nejpravděpodobnější příčinou je podle policistů jeho nepozornost.

Záchranářští psi si v Kroměříži vyzkoušeli nové úkoly

Zcela nové úkoly si na stanici hasičů v Kroměříži vyzkoušeli v sobotu při cvičení integrovaného záchranného systému psovodi a jejich svěřenci ze záchranných brigád Zlínského a Olomouckého kraje. Psi se například museli při hledání zraněné osoby pohybovat po úzké římse či se nechat vysadit z výsuvného žebříku. ČTK to řekl krajský mluvčí hasičů Ivo Mitáček. "Cvičení bylo zaměřeno především na výcvik a prověření zdatností psů v podmínkách práce ve výškách a v neznámém prostředí," uvedl Mitáček s tím, že některé prvky si mohli kynologové ve Zlínském kraji vyzkoušet vůbec poprvé. "Kynologům jsme například zpřístupnili podzemní cvičební polygon, který se používá k nácviku zásahu v neznámém a stísněném prostředí," dodal.

Do Kroměříže se kromě 15 kynologů-záchranářů sjeli i policejní psovodi, kteří nacvičovali například zadržení pachatele na střeše, a lezci z řad hasičů. "Pro kynology a záchranáře je tento typ cvičení přínosný tím, že je hodně přiblíží k reálným situacím, kde je možné využít speciálně cvičené psy," dodal Mitáček.

Horská služba má opět trvalé stanoviště na hřebenech Krkonoš

Horská služba má po dvou letech opět trvalé stanoviště na hřebenech nejvyšších českých hor Krkonoš. Nepřetržitá služba je od pátku na Labské boudě a záchranáři se na ní budou střídat v zimě i v létě. "Pomoc k lidem v nouzi se tak na hřebenech v okolí boudy dostane dřív," řekl ČTK náčelník krkonošské Horské služby Adolf Klepš. Stálá služba na Labské boudě bude také obsluhovat meteorologickou stanici. "Údaje bude předávat meteorologům i nám, takže získáme daleko přesnější informace o počasí na hřebenech," řekl Klepš. Úkolem záchranáře bude i kontrola tyčového značení a bude také ovlivňovat chování turistů na hřebenech.

V minulosti měla horská služba v Krkonoších služebny na hřebenech právě na Labské boudě a také na Luční boudě. Známé boudy soukromí majitelé z provozních důvodů v minulých letech zavřeli a horská služba je opustila, naposledy před zimou roku 2002 odešla z Luční boudy. S chystaným znovuotevřením Labské boudy se na ni záchranáři vrátili. Počítají i s návratem na Luční boudu, která je opět v provozu od letošního léta. "Místnost pro nás tam ale ještě není připravena. Snad příští léto," řekl Klepš.

Stanice horské služby jsou v Krkonoších ve všech větších lyžařských střediscích. V zimní sezoně má krkonošská horská služba 14 stálých, 18 sezonních a 170 dobrovolných pracovníků. Naplno letošní zimní sezona záchranářům začala již na konci listopadu, kdy se v Horních Mísečkách a Janských Lázních rozjely první vleky.

Želivští premonstráti odhalili pamětní desku opata Tajovského

Želivští premonstráti si v sobotu připomněli páté výročí úmrtí opata Bohumila Víta Tajovského. Po slavnostní bohoslužbě mu byla odhalena pamětní deska v křížové chodbě kláštera. Oslav se zúčastnili zástupci několika řádů, církevní hodnostáři i političtí vězni, s nimiž Tajovský sdílel společný osud. V komunistických kriminálech strávil 11 let.

Mramorovou desku s portrétem usměvavého opata odhalili diecézní biskup Dominik Duka a želivský opat Ignác Kramár. Památník podle Kramára připomíná i stovky kněží a řeholníků, kteří byli v želivském klášteře internováni v 50. letech minulého století. "Jsme vděčni bohu, že spolu s opatem Vítem jsme se mohli vrátit do těchto prostor a obnovit řeholní život," řekl.

Želivský klášter byl založen v roce 1139 pro benediktiny, kteří přišli ze sázavského kláštera. Po nich se v něm usadila komunita premonstrátů z Porýní. Od roku 1950 byl v klášteře internační tábor. V letech 1957 až 1992 tam byla psychiatrická léčebna. Řeholní komunita se mohla do části kláštera vrátit v květnu 1991. Nyní v něm žije deset řeholníků.

Karlínský kostel nabídl návštěvníkům další opravené malby

Velké plochy rozzářených nástěnných maleb a fresek si v sobotu poprvé mohli prohlédnout návštěvníci kostela svatého Cyrila a Metoděje v Praze-Karlíně. Chrám byl slavnostně otevřen po ukončení druhé etapy oprav, které začaly po povodních. Divákům se tak naskytl pohled na restaurované portréty svatých a další výjevy, které pokrývají 8000 metrů čtverečních. Opraveno bylo zatím 60 procent z nich. "Malby jsou již z větší části zachráněny. Máme nyní naději, že vydrží díky novým technologiím déle," upřesnil jeden z trojice vedoucích restaurátorského týmu Tomáš Záhoř. Dodal, že nyní odborníci již naštěstí nepostupují jako jejich předchůdci v roce 1938. Tehdy se totiž při opravách malby oškrabávaly či zamalovávaly. Také zlato na zlacení nahradil v minulosti bronz nebo okr.

Položení základního kamene karlínského kostela, zasvěceného věrozvěstům, se v roce 1854 zúčastnil dokonce císař František Josef I. V roce 1863 byl chrám dokončen. Na malbách pracovali přední umělci, například Karel Jobst, Petr Maixner, Josef Mánes či František Ženíšek, až do konce století. Restaurátory i dnes překvapuje množství použitých technik.

Výstava vamberecké krajky ve Frýdku-Místku vynesla peníze dětem

Charitativní výstava ručně paličkovaných vambereckých krajek ve frýdecko-místeckém Národním domě vynesla téměř 14.000 korun. Výtěžek si rozdělí organizace pracující s dětmi, řekla ČTK mediální zástupkyně společnosti Vamberecká krajka CZ Eva Kijonková. V Národním domě přibližně tisícovka návštěvníků výstavy viděla na 200 kusů krajkových uměleckých děl. "Peníze ze vstupného, z prodeje krajek a dobrovolných příspěvků poputují do sbírky Pomozte dětem, kde budou později rozděleny mezi nezisková zařízení a organizace zaměřené na pomoc postiženým, týraným nebo jinak strádajícím dětem," upřesnila Kijonková. Výstava podle ní přinesla i původně nezamýšlenou spolupráci mezi společností vyrábějící krajky a studenty Střední odborné školy řemesel a podnikání ve Frýdku-Místku. Módní přehlídka jejich prací totiž byla součástí doprovodného programu výstavy.

Technické muzeum v Brně vystavuje mechanický betlém z Frýdlantska

Dřevěné i papírové betlémy či vyřezávané, paličkované a skleněné vánoční ozdoby mohou do 9. ledna zhlédnout návštěvníci výstavy Řemesla a betlémy v brněnském Technickém muzeu. Zlatým hřebem celé expozice je mechanický betlém z Frýdlantska dlouhý 3,5 metru. Betlém pochází z první poloviny 20. století; vznikal postupně a jeho nejstarší části jsou z roku 1911, řekl ČTK spoluorganizátor výstavy Ivo Hubr. Pohyb figur obstarává složitý systém mechanických převodů, poháněných dvacetikilogramovým závažím. V betlému je na sto postav. Po zapojení mechaniky mohou diváci vidět pohyblivý průvod velbloudů, dívky žnoucí trávu, pasoucí se stáda krav a ovcí, pohybující se lopatky vodního mlýnu a podobně. Další raritou je podle Hubra také dva metry dlouhý papírový betlém Viléma Markla z přelomu 19. a 20. století.

Kromě betlémů mohou návštěvníci muzea v rámci Víkendu tradičních řemesel spatřit i výrobu betlémových figurek, tradičního vizovického pečiva nebo ozdob z kukuřičného šustí a navlékaných skleněných ozdob. Nechybí ani ukázky zdobení perníčků, paličkování a drátování.

Skauti do Brna přivezli symbol Vánoc - betlémské světlo

Devadesátičlenná výprava skautů v sobotu večer přivezla z Vídně do Brna betlémské světlo, jeden z novodobých symbolů Vánoc. Týden bude uchováváno ve skautských domácnostech a těsně před Vánocemi ho skauti rozvezou do všech koutů republiky. Světlo, které se štafetovitě šíří do řady domácností, je symbolem lidské solidarity a naděje. Betlémské světlo se začne po celé republice rozvážet 22. prosince. Zájemci jej většinou naleznou v kostelech a na některých radnicích. Jako první však budou moci světlo získat Brňané, a to 19. prosince při dopolední bohoslužbě v biskupské katedrále na Petrově.

Pro betlémské světlo do Vídně přijeli skauti z celé Evropy. Předávání světla v evropských zemích iniciovali v roce 1986 pracovníci rakouského rozhlasu a televize. V Česku se tento novodobý vánoční zvyk šíří od prosince 1989. První světlo přivezli do revolučními událostmi zmítaného Československa čeští exiloví skauti z Rakouska. Plamen betlémského světla každoročně zažehne dítě v jeskyni Narození Páně v Betlémě.

Ze sportu:

Český skokan na lyžích Jakub Janda obsadil v sobotním závodu Světového poháru v Harrachově čtvrté místo. V domácím prostředí předvedl skoky dlouhé 136,5 a 137 metrů. Zvítězil Polák Adam Malysz, který v prvním kole vylepšil rekord můstku na 143 metrů. Druhý skončil Janne Ahonen z Finska, třetí příčku obsadil Němec Georg Späth.

Norská mistryně světa ve sprintu Marit Björgenová vyhrála letošní premiérový závod Světového poháru ve skiatlonu, tedy 7,5 kilometru klasicky a poté stejně dlouhý úsek volnou technikou. České lyžařce Kateřině Neumannové se nepovedlo v italském Val di Fiemme navázat na umístění na stupních vítězů a skončila dvanáctá, což je její nejhorší výsledek v sezoně.

Výsledky pátečního 31. kola extraligy ledního hokeje: Vsetín - Zlín 1:0, Třinec - Kladno 2:2, Jihlava - Plzeň 1:4, Karlovy Vary - Litvínov 5:3, Znojmo - Liberec 1:2 v prodloužení a Vítkovice - Sparta Praha 4:3. Zápas Pardubice - Slavia Praha byl odložen na úterý 11. ledna 2005. V tabulce vede Sparta před Zlínem a Slavii. Poslední je Jihlava.

Ještě čtyři zápasy by měl odehrát v dresu Znojemských Orlů hokejový útočník Patrik Eliáš, a pak v případě, že nezačne NHL, odletí 2. ledna do ruského Magnitogorsku. Dvojnásobný český vítěz Stanleyova poháru s New Jersey z ruských nabídek dlouho vybíral, ve hře bylo ještě Dynamo Moskva a Kazaň.

Vedení Olympique Marseille prý oživilo svůj zájem o fotbalového útočníka Jana Kollera, kterého se snažilo získat už v létě. Třetí tým francouzské ligy stále nenašel náhradu za Didiera Drogbu, který před sezonou odešel do londýnské Chelsea. Podle internetové stránky televize Sky Sports se zástupci Marseille rozhodli znovu zkusit štěstí u vytáhlého českého kanonýra, který s Borussií Dortmund neprožívá právě šťastné časy.

Plavkyně Ilona Hlaváčková si z Vídně přiveze devátou medaili z mistrovství Evropy v krátkém bazénu v kariéře, ale teprve první bronzovou. Letošní mistryně Evropy z dlouhého bazénu předvedla ve finále padesátimetrové znakařské trati výkon 27,57 sekundy a prohrála s Němkou Antje Buschschulteovou a Ukrajinkou Katarinou Zubkovovou.

I druhý zápas na mistrovství Evropy v maďarském Debrecínu české házenkářky prohrály. Ve skupině A podlehly bronzovým olympijským medailistkám z Atén Ukrajinkám 20:25 a je téměř jisté, že šampionát pro ně skončí nedělním utkáním s Noskem.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy mlhy. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.

11-12-2004