Denní souhrn zpráv Zprávy

04-12-2004

Václav Klaus: Verdikt soudu o zrušení voleb v pražském obvodu je nebezpečný precedens

Prezident Václav Klaus ostře kritizoval rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který v pátek zrušil výsledky senátních voleb v Praze 11. Verdikt soudu považuje za průlomový zásah do politické svobody v zemi a "riskantní precedens". Podle soudu by měl nyní Klaus vyhlásit v Praze 11 nové volby. Konat by se měly nejpozději v první polovině března. Předseda vlády Stanislav Gross k tomu řekl, že kritizovat rozhodnutí soudu bez věcných argumentů není možné. Gross upozornil, že nezná přesné odůvodnění soudu a neznají ho podle něj zřejmě ani další, kteří výrok soudu komentují.

V jedenácté části metropole se stal senátorem kandidát ODS Jan Nádvorník. Soud ale vyhověl stížnosti lidovce Antonína Zápotockého, kterému těsně unikl postup do druhého kola. Neúspěšný kandidát se cítil poškozen články v regionálním tisku. Proti rozhodnutí správního soudu není odvolání. Nádvorník ale zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud. Klaus míní, že podobné výroky, na jaké si stěžoval Zápotocký, jsou běžnou součástí předvolební kampaně. Zažil je v minulosti jako dlouholetý předseda ODS i sám.

Klausovy výroky kritizoval ministr spravedlnosti a šéf unionistů Pavel Němec. "Pan prezident byl vždy zastáncem férové hry. Pokud tedy někdo pravidla férové hry porušil a potvrdil to i nezávislý soud, pak by měl pan prezident toto rozhodnutí respektovat. Pokud je nerespektuje, chová se jako předseda ODS a ne jako prezident," sdělil Němec ČTK. Vicepremiér verdikt správního soudu respektuje a odmítá jeho zpochybňování.

Ministr obrany Kühnl navštívil české vojáky v Iráku

Za českými vojáky do Iráku na jeden den zavítal ministr obrany Karel Kühnl. Prohlédl si základnu Šaíba na jihu země, kde na místní policejní akademii cvičí irácké studenty čeští vojenští instruktoři, zhlédl ukázku zasahující jednotky a ocenil medailemi české chirurgy a vojáky.

Na základně Šaíba v jižním Iráku působí zhruba 90 českých vojenských policistů a malý chirurgický tým, který pracuje v britské nemocnici. Původně měla v zemi své nemocniční zařízení i Česká republika, její činnost však skončila loni v prosinci. Mezi místními lidmi se těšila výborné pověsti; čeští vojáci v oblasti tvrdí, že díky ní dodnes požívají u Iráčanů velké důvěry. Současný český kontingent je předposlední, který v zemi působí. Domů se po třech měsících bude vracet před Vánocemi. Poslední skupina vojenských policistů zůstane v Iráku do konce února. Bude tak v zemi přítomna v době konání parlamentních voleb, které jsou naplánovány na konec ledna.

Opakování 2. kola ukrajinských voleb považuje Havel za úspěch

Za veliký úspěch demokratických sil a celého vzepětí společnosti považuje český exprezident Václav Havel rozhodnutí ukrajinského nejvyššího soudu, který v pátek zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb. Havel je přesvědčen, že v nové volbě uspěje předák opozice Viktor Juščenko. "Je ale třeba bděle kontrolovat průběh voleb. Je opravdu důležité, aby se tam už tentokrát nefalšovalo," řekl Havel v interview, které poskytl českým a ukrajinským novinářům v prostorách rehabilitační kliniky na pražských Malvazinkách. Zde se zotavuje po zranění kyčelního kloubu. I když na Ukrajině zvítězí vláda, která se přikloní k západním strukturám, neměla by opomíjet východní část země, připomněl Havel.

Topolánek věří, že se ODS vrátí do vlády

Předseda ODS Mirek Topolánek věří ve vítězství své strany v parlamentních volbách. V necelých dvou letech, které do voleb zbývají, musí však občanští demokraté dokázat, že jsou schopni realizovat pravicový program. Jen tak budou s to se po osmi letech vrátit na centrální úrovni k vládě nahradit v čele státu socialisty. Vládu sociálních demokratů, lidovců a unionistů označil na kongresu ODS za lživou. Topolánek, který je na kongresu v Praze jediným kandidátem nedělní volby nového lídra ODS, v úvodním projevu zdůraznil, že "přístav vítězství" je sice v dohledu, ale ne vše je vyhráno. Před předčasným usnutím na vavřínech varovaly i další špičky ODS - místopředseda Petr Nečas či předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Ten si je jistý, že ODS za dva roky porazí sociální demokraty, varoval ale před růstem obliby KSČM. Komunisté podle něj budou za dva roky druhou nejsilnější stranou.

Topolánek čtyřem stovkám delegátům řekl, že občanští demokraté mají své vize a nyní musí pro koncepce získat veřejnost. Vládu tradičně podrobil zdrcující kritice. "Bezohledně zadlužuje nás i naše děti. Trestá aktivní, ožebračuje chudé a zaprodává se nejbohatším," uvedl Topolánek. Před ztrátou středových voličů varoval Petr Nečas. "Nežijme v žádných iluzích, zdaleka ne všichni nás volí z přesvědčení. Až čtvrtina nás volí proto, že vadíme nejméně. Tyto voliče musíme přesvědčit, aby se stali stálými," uvedl Nečas. Vyzval také ODS, aby se připravila vysvětlovat voličům negativa nynější podoby celoevropské ústavy a doporučila lidem pro smlouvu nehlasovat.

Kongres ODS začal bouřlivým přivítáním prezidenta Klause, který z čela ODS odešel před dvěma lety. Na občanské demokraty se přijel podívat slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Dalším z hostů je šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Už loni naznačil, že lidovci by měli zájem s občanskými demokraty po volbách 2006 spolupracovat na vládní úrovni. Nyní uvedl, že se během uplynulého roku lidovci s ODS sblížili na úrovni Evropy i v krajských koalicích. KDU-ČSL i ODS podle Kalouska cítí nutnost strukturální změny v sociálním a zdravotním systému. Lidovci jsou ochotni s ODS snižovat míru přerozdělování a zjednodušit daňovou legislativu. V té však mají zůstat prvky solidarity, které lidovci v návrhu ODS zavést rovnou daň postrádají.

Premiér Gross chce škrtat sociální výdaje, ale udržet i sociální model státu

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross chce škrtat sociální výdaje, ale udržet i sociální model, který by obstál v globálním světě. Uvedl to v projevu k členům Ústředního výkonného výboru ČSSD. Jak dodal, škrty v rozpočtu jsou nutné pro vstup republiky do měnové unie. Vystupování ODS a KSČM proti Evropské unii může podle Grosse zavést ČR pouze do izolace. Protože to ČSSD nechce, musí přistoupit na kroky, které "budou bolet". Podle Grosse se musí miliardy uspořit na nemocenské, protože systém není efektivní. Ušetřit se musí také na dávkách nezaměstnaným. ČSSD musí dokázat, že není stranou flákačů, uvedl premiér. Reformovat je nutné i důchodový systém. ČSSD se musí stát pro voliče atraktivní, musí inovovat svůj volební program, učinit své kroky srozumitelnými a musí změnit svou personální politiku, představil Gross své plány. Připustil, že by stranu pročistilo to, pokud by na čtyři či osm let přešla do opozice. V Česku ale podle něj není demokratická opozice, která by zemi udržela v hlavním evropském proudu.

Návrat bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana by podle premiéra a úřadujícího šéfa strany Stanislava Grosse sociální demokracii neprospěl. "Pokud si někdo myslí, že Miloš Zeman je budoucností pro ČSSD, tak se šeredně mýlí. Uvedl, že už nenabídne Zemanovi spolupráci, ačkoli byl k tomu na pátečním jednání předsednictva strany vyzván. Premiér podotkl, že to učinil již dvakrát, dvakrát byl odmítnut. Na projev Grosse reagoval bývalý předseda Miloš Zeman. Uvedl, že šetření na sociálních výdajích je jenom dalším důkazem zrady volebního programu sociální demokracie. "Jít touto pohodlnější cestou je odbourávání sociálního státu," komentoval Zeman.

Politologové: Zasedání ČSSD odstartovalo boj o křeslo šéfa strany

Zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD podle politologů odstartovalo předvolební boj o křeslo šéfa strany. Hlavními aktéry klání budou dosavadní předseda a premiér Stanislav Gross a jeho místopředseda ve vládě i ve straně Zdeněk Škromach. Gross chce omezit sociální stát, Škromach to odmítl. Politolog Tomáš Lebeda upozornil na skutečnost, že v ČSSD se zcela jasně rýsují dvě cesty, a to cesta vyloženě levicové strany a cesta strany pro všechny, která se snaží dělat moderní levicovou politiku. Nového šéfa ČSSD mají sociální demokraté volit v březnu.

Komunisté se chtějí otevřeně distancovat od své minulosti

Komunisté mění stranickou rétoriku. Podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka je třeba, aby všichni straničtí členové hodnotili zločiny totalitní komunistické vlády objektivně. "Já se s věcmi, které se děly v padesátých letech a v roce 1968 rozhodně neztotožňuji," řekl ČTK na zasedání ÚV KSČM v Nymburku. Zároveň podrobil kritice vedení pražské komunistické organizace, které se k návaznosti na KSČ před rokem 1989 otevřeně hlásí. Grebeníček se domnívá, že dělení společnosti na dělníky, rolníky a bohaté je již přežitkem.

Podle předsedy Grebeníčka by nejsilnější levicová strana měla nalézt nové způsoby myšlení a nové nápady, jak oslovit větší část voličů. Částečně tak vyhověl reformnímu křídlu komunistů v čele s Jiřím Dolejšem a Miloslavem Ransdorfem, kteří po modernizaci KSČM volali již na posledním stranickém sjezdu. Podle Grebeníčka jsou změny, ke kterým strana nepochybně směřuje, příležitostí pro seberealizaci jeho stranických protivníků. Jejich několikrát veřejně proklamovaný nesouhlas s vedením KSČM však považuje za velmi nešťastný. Část komunistů se dokonce domnívá, že KSČM by se měla inspirovat u ODS a KDU-ČSL, které na veřejnosti vystupují jako jednotné strany, byť rozpory v jejich členské základně podle KSČM nepochybně existují.

Stranický předseda varoval před přílišným nadbíháním sociálním demokratům. Podle něj přílišná snaha o spolupráci s ČSSD komunisty v mnoha případech poškozuje. "Sociální demokraté projevují neschopnost při vládnutí i zvládnutí vnitřních problémů vlastní strany," dodal. Vedení KSČM se na zasedání navíc netají snahou odebrat sociálním demokratům jejich voliče. Místopředsedovi KSČM Jiřímu Dolejšovi se nelíbí, že ČSSD chce v příštích letech uspořit zhruba 70 miliard korun, aby Česko mohlo v roce 2010 přijmout společnou evropskou měnu. "Nejsme proti euru, ale nesmí být přijato na úkor hospodářského růstu a na úkor porušení rovnováhy na trhu práce," řekl Dolejš ČTK.

Kamiony v Chotěbuzi byly přetížené

Celníci kontrolovali během listopadu na česko-polském hraničním přechodu v Chotěbuzi na Karvinsku váhu projíždějících kamionů. Výsledky měření ukázaly, že přetíženy jsou více než tři procenta vážených vozidel, řekl ČTK tiskový mluvčí Celního ředitelství Ostrava Karel Moškoř. Celníci během tří týdnů zvážili téměř 1700 vozidel, z nichž více než 50 bylo přetíženo. "Závěry z této kontrolní činnosti pracovníků celní správy jsou alarmující, stejně jako i v jiných regionech České republiky," uvedl Moškoř.

Jaderná elektrárna Temelín má certifikát ekologické bezpečnosti

Jaderná elektrárna Temelín získala v závěru listopadu certifikát systému řízení ochrany životního prostředí. Jak uvedl mluvčí elektrárny Milan Nebesář, získání certifikátu potvrzuje, že elektrárna zavedla systém řízení ochrany životního prostředí a tento systém je plně funkční. "Z evropského pohledu jsme na Temelíně zjistili velmi vysokou úroveň kultury bezpečnosti, otevřený přístup a velkou snahu po zlepšování s využíváním nejpokrokovějších přístupů v ochraně životního prostředí," citoval mluvčí ze závěrečného hodnocení vedoucího auditora firmy Det Norske Veritas Juraje Kramara.

Det Norske Veritas, založená v roce 1864, je jednou z vedoucích certifikačních společností ve světě. Pracuje v ní kolem 5000 zaměstnanců prostřednictvím 300 kanceláří ve 100 zemích světa. V České republice působí od roku 1991. Mezi její klienty patří například Ford, Opel, General Motors, British Petroleum a Ferrari.

Na Ukrajině vzniká zdravotnické letadlo, které Česko nabídne NATO

V lednu příštího roku si čeští vojáci přijedou do ukrajinského hlavního města pro zdravotnickou verzi svého vojenského letadla An-26. Letoun je nyní do nové podoby přestavován v opravárenském podniku na kyjevském letišti Žuljany. Stroj pro zdravotnické mise chce česká armáda nabídnout k dispozici Severoatlantické alianci v roce 2006. Opravárenský podnik už jednu přestavbu letadla An-26 pro české vojenské letectvo letos provedl. Tehdy šlo o přebudování původní transportní verze na letoun s komfortem pro cestování pasažérů.

Podle velitele českého letectva Ladislava Minaříka, armáda začne příštím rokem s intenzivním výcvikem dvou posádek a pak stroj nabídneme do NATO. Čeští vojáci by tak při zdravotnických evakuačních letech, označovaných jako Medevac, mohli do evropských nemocnic přepravovat vojáky zraněné při misích NATO v zahraničí.

Odbory: Textilnímu průmyslu hrozí ztráta až 40.000 pracovních míst

Kvůli uvolnění obchodu s asijskými zeměmi po 1. lednu příštího roku hrozí českému textilnímu a oděvnímu průmyslu ztráta až 40.000 pracovních míst. "Nejvíce to postihne ženy, které tvoří 70 procent zaměstnanců odvětví," uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Miroslava Palečková. Tento tlak podle odborů řada firem zřejmě nepřežije, proto žádají vládu a Evropskou unii o opatření, která by takovýto vývoj co nejvíce omezila. Podle Palečkové jsou čínské výrobky velmi levné i proto, že se vyrábí za nesrovnatelných podmínek. V některých případech se na nich podílí i dětská práce, nejsou dodržovány bezpečnostní standardy. Prodejní cena je však často ještě nižší než odpovídá reálným nákladům, což svědčí o dotacích produkce. Odboráři žádají kontrolu množství i ceny dováženého zboží.

Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn nedávno uvedl, že nemá smysl držet dotacemi nad vodou celý sektor, ale má smysl podporovat ty oblasti v odvětví, která mohou dlouhodobě přežít. Pád kvót podle něj povede k zániku některých pracovních míst, Česká republika však na liberalizaci obchodu vydělá a celkově vznikne více pracovních míst, než ubude.

Slováci v ČR ocenili herce Ladislava Chudíka a historika Jana Rychlíka

Slovenský herec Ladislav Chudík a český historik Jan Rychlík dostali od Obce Slováků v České republice Cenu Matěje Hrebendy za rok 2004. Udílení ceny, která slouží jako ohodnocení přínosu k rozvoji česko-slovenských vztahů, se konalo v pražském Kongresovém centru, informoval šéfredaktor časopisu Korene Jozef Gáfrik.

Cena byla poprvé udělena v roce 1997. Od té doby každý rok oceňuje jednoho Čecha a Slováka za jejich přínos k upevňování a pěstování česko-slovenských vztahů. Oceňuje práci umělců, vědců, novinářů a pracovníků v oblasti kultury. Matěj Hrebenda (1798 až 1880), podle něhož je cena pojmenována, patřil k prvním propagátorům česko-slovenské vzájemnosti. I když byl kvůli slepotě odkázán na pomoc druhých, věnoval se sbírání a šíření knih, které po Slovensku a Moravě roznášel v batohu na zádech. Zabýval se příležitostným veršováním a cenné spisy, které zachránil, věnoval školám i Matici slovenské.

Obraz od Josefa Šímy se prodal za 3,850.000 korun

Olej Leda a labuť od Josefa Šímy, klasika českého moderního umění, našel na aukci kupce ochotného zaplatit 3,850.000 korun. Bylo to o 50.000 Kč více než činila vyvolávací cena. Rozměrné dílo, které v restitucích musela vrátit Národní galerie, se tak nyní stalo třetím nejdražším obrazem na letošním tuzemském aukčním trhu a v pořadí sedmým nejdráže prodaným obrazem v českých zemích od roku 1990. Restitucí z Národní galerie byl také obraz Hnědý bar od Karla Černého, prodaný za 2,150.000 korun. Podle pracovníků aukční síně se o něj utkalo šest dražitelů. Jeho cena se tak nakonec zvedla z 900.000 korun více než dvojnásobně. Celkově se vydražily předměty za více než 15 milionů korun. Ze 340 nabízených děl se podařilo prodat téměř dvě třetiny.

V centru Prahy začaly vánoční trhy

Vánoční trhy v centru Prahy přilákaly hned první den tisíce lidí, i když vánoční stromy se poprvé rozsvítí až v neděli. Desítkám stánků na dvou místech - v dolní části Václavského náměstí a na Staroměstském náměstí - vévodily shodně dřevěné mosty se stále zaplněnými vyhlídkovými plošinami. Historickým prostranstvím uprostřed Starého Města pod věžemi Týnského chrámu se po celé odpoledne nesla hudba - adventní zpěvy v podání dětských sborů i pěveckých souborů dospělých. Ze skupinek obhlížejících nabídku vánočního zboží nebo popíjejících svařené víno či punč, zněla vedle češtiny často také němčina, italština a angličtina. Nový provozovatel vánočních trhů pro letošek slíbil atmosféru pohody, pokory a skromnosti bez bombastických show a bez prodeje věcí, které se k této době nehodí.

Ke svátku Barbory, patronky horníků, patří zvyky a pranostiky

Řada pranostik vztahujících se k svátku Barbory (4. 12.) hovoří o sněhu. "Má-li Barborka bílou zástěru, bude hodně trávy," říkávalo se, stejně jako když se například tvrdilo "O svaté Barboře, leží sníh na dvoře". Toto jméno se však v předvánočním čase spojuje především s třešňovými větvičkami uříznutými tak, aby na svátky kvetly. Děvčata je obvykle dávala do chléva a na půlnoční je nosila za šněrovačkou. Jestliže větvička do Štědrého dne vykvetla, věřilo se, že se dívka do roka vdá. Tento velmi starý zvyk se udržel dodnes, ale spíše jako způsob, jak ozdobit vánoční stůl.

"Barborka" však také v lidových zvycích představovala tajemnou osobu, která vpředvečer svátku nadělovala hodným dětem drobné dárky. Zlobivé vyplácela metličkou. Barborkami byly dívky v bílých hábitech. Katolická světice tohoto jména je patronkou horníků, tunelářů a dělostřelců. Vložením sošky svaté Barbory proto začala i letos na jaře ražba 380 metrů dlouhého dálničního tunelu Valík u Plzně.

Rammstein do Prahy opět přivezli velkou ohnivou show

Drsné písně a ohnivé efekty byly hlavními lákadly pro tisíce fanoušků, kteří přišli do haly na pražském Výstavišti. V rámci turné ke svému novému albu Reise, Reise zde vystoupila německá skupina Rammstein. Koncert zahájila právě titulní písní desky, "námořnický song" zahrála na scéně připomínající atmosférou loď plující v mlze. Chrlení ohňů, ohňostroje a dalších žhavých efektů se návštěvníci dočkali hned poté.

Nejhezčí ženou světa v letošním roce je Peruánka Garcíová

Peruánka Maria Julia Mantilla Garcíová se stala pro letošní rok nejkrásnější ženou světa v soutěži Miss World. Česká zástupkyně mezi světovými krasavicemi Jana Doleželová se dostala mezi patnáct finalistek. Probojovala se do skupiny, která zvítězila v pěti rámcových soutěží, řekla ČTK Jana Dvořáková z agentury Miss Models, která letošní českou miss zastupuje. O titul nejkrásnější ženy světa bojovalo od začátku listopadu přes stovku kandidátek, z nichž do semifinále v sobotu postoupilo patnáct nejlepších, zatímco v minulých dvou letech bylo semifinalistek dvacet.

Janda si doskočil na můstku v Trondheimu pro životní druhé místo

Jakub Janda dosáhl druhým místem na Světovém poháru v norském Trondheimu životního úspěchu. Český skokan na lyžích, který byl v pohárovém seriálu zatím nejlépe dvakrát třetí, nestačil jen na suverénního Fina Janneho Ahonena.

Skokan na lyžích Jan Mazoch byl stříbrný v Kontinentálním poháru ve finském Rovaniemi. Závod vyhrál Rakušan Balthasar Schneider, který v druhém kole skočil 136,5 metru, což byl nejlepší výkon závodu. Mazoch přeskočil hranici 130 metrů v prvním kole, ale v druhém ubral jedenáct metrů a byl druhý, což je jeho nejlepší umístění v kariéře v Kontinentálním poháru.

Lyžařský sprint v Bernu ovládli Norové, Koukal a Kožíšek bodovali

Mistři světa Tor Arne Hetland a Marit Björgenová vybojovali v Bernu prvenství norských barev ve sprintu Světového poháru v běhu na lyžích. Při neúčasti Kateřiny Neumannové byli ve startovním poli zastoupeni jenom čeští muži, ale Martin Koukal ani Dušan Kožíšek se mezi šestnáctku postupujících nedostali. Koukal jako šestadvacátý potřeboval být na trati dlouhé 1350 metrů o půldruhé sekundy rychlejší, Kožíšek byl o dvě místa horší. Oba alespoň bodovali.

Snowboardistka Elsterová se blýskla na SP v Itálii osmým místem

Nejlepšího výsledku v kariéře se dočkala česká snowboardistka Petra Elsterová na Světovém poháru v italském Kronplatzu. V paralelním obřím slalomu se probojovala až do čtvrtfinále a osmé místo znamenalo pro jednatřicetiletou závodnici i premiérovou účast v elitní desítce v pohárovém seriálu.

Počasí

Bude převážně zataženo, teploty nula až plus 4 stupně Celsia.

04-12-2004