Denní souhrn zpráv Zprávy

10-11-2004

Vláda souhlasí se zahájením rozhovorů o vstupu Turecka do Unie

Česká diplomacie bude podporovat zahájení rozhovorů o vstupu Turecka do Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu vláda, řekla ČTK její mluvčí Věra Dušková. Premiér Stanislav Gross pojede s tímto stanoviskem na prosincový summit unie, který má definitivně rozhodnout o startu integračního procesu se sedmdesátimilionovou muslimskou zemí. České "ano" je ovšem opatrné a podmíněné. Zástupci české vlády totiž stejně jako představitelé Evropské komise zdůrazňují, že Ankara musí splnit všechna kritéria členství a navíc nemá automatickou záruku, že přístupové rozhovory nakonec povedou k přijetí do EU.

Česko se chystá na případnou pandemii chřipky

Pokud svět postihne pandemie chřipky, budou obyvatelé Česka chráněni antivirovými léky do doby, než bude vyrobena vakcína. O plánu, kterým bude stát své obyvatele v případě pandemie chřipky chránit, ve středu rozhodla vláda. ČTK to sdělil Luboš Šikula z tiskového odboru úřadu vlády. Nikde na světě se zatím nová varianta viru neobjevila, vědci se ale obávají, aby nevznikla proměnou viru ptačí chřipky. I když na světě již oběti ptačí chřipky mezi lidmi byli, všichni se nakazili od zvířat. Zatím se ani v jednom případě nepřenesl virus z jednoho člověka na druhého. Přímá hrozba šíření chřipky zatím neexistuje. Situace v celé Evropě, včetně Česka, je nyní klidná, chřipka se vyskytuje pouze sporadicky, řekl ČTK hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Ročnímu období podle něj odpovídá to, že počet nachlazených lidí stoupá, ale většinou jsou to záněty horních cest dýchacích.

Vláda schválila doporučení, jak by EU měla utrácet peníze

Česká vláda doporučuje Evropské unii, aby se v letech 2007 až 2013 zaměřila na podporu chudých regionů a financování vědy a výzkumu. Dále požaduje, aby unie zvýšila financování projektů až na 85 procent jejich hodnoty. Stát doufá, že tak ušetří část veřejných prostředků, které by musel vynaložit na spolufinancování. Kabinet ve středu schválil priority pro vyjednávání o podobě budoucího unijního rozpočtu, řekl ČTK Luboš Šikula z tiskového oddělení vlády. Česká republika zůstane i v letech 2007 až 2013 čistým příjemcem prostředků, bude tedy z EU více peněz dostávat, než jí odevzdávat. Cílem vlády je získat maximum peněz, teoreticky až 140 miliard korun ročně. Protože však Brusel financuje maximálně 75 procent hodnoty projektů, musela by vláda kromě více než 50 miliard, které bude do společného rozpočtu každoročně posílat, najít dalších až 47 miliard Kč na spolufinancování.

Výpisy z rejstříků budou na poštách a u notářů

Ověřené výpisy z rejstříků, jako jsou katastr nemovitostí či obchodní rejstřík, již nebudou vydávat pouze příslušné úřady, ale od května příštího roku i pošty a notáři. Rozhodla o tom vláda v rámci návrhu novely zákona o informačních systémech veřejné správy a souvisejících zákonů. ČTK to sdělil Luboš Šikula z tiskového oddělení vlády. Návrh ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. Již minulý týden kabinet schválil věcný záměr zákona o sdílení dat při výkonu státní správy. Ten má snížit počet registrů z několika set na čtyři a sjednotit pravidla nakládání s nimi.

Spor mezi poslanci a Ambrozkem urovnán, Ambrozek se omluvil

Ostrý spor, který vznikl minulý týden mezi členy sněmovního hospodářského výboru a ministrem životního prostředí Liborem Ambrozkem (KDU-ČSL) a při němž se obě strany veřejně počastovaly hrubými a vulgárními nadávkami, byl urovnán. Ambrozek se ve středu ráno osobně dostavil na jednání hospodářského výboru a jeho členům se omluvil. ČTK to řekli místopředseda výboru Karel Vymětal (KSČM) a jeho člen Jaroslav Plachý (ODS). Podle obou výbor ministrovu omluvu akceptoval. "Proběhla okolo toho krátká rozprava, jejímž předmětem bylo hledání způsobu spolupráce do budoucna tak, aby se předcházelo podobným pnutím, která vznikla při projednávání zákona o obchodování s emisemi," řekl Plachý. Vymětal doplnil, že Ambrozek označil své jednání za zkratkovité.

Vláda o bodovém systému pro řidiče rozhodne až za 14 dní

Obsáhlou změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která zavádí i bodový systém hodnocení dopravních přestupků, vláda zatím do sněmovny neposlala. O návrhu ministerstva dopravy má rozhodnout až za 14 dní. Do té doby má ministr Milan Šimonovský (KDU-ČSL) zapracovat do dokumentu pozměňovací návrhy, které při minulém projednávání zákona vznesli poslanci z hospodářského výboru. "Takto upravený návrh projedná vláda 24. listopadu," řekla ČTK mluvčí ministerstva dopravy. Původní vládní návrh v říjnu sněmovna neschválila kvůli nesouhlasu i absenci značné části koaličních poslanců. Šimonovský věří, že napodruhé už změny prosadí, kvůli tomu je připraven zahrnout do zákona i některé změny navržené poslanci. Pokud vláda napodruhé uspěje, změny nezačnou platit dříve než ve druhé polovině příštího roku, podle některých názorů možná až od roku 2006.

Soud vyměřil za vraždu patnáctiletého Vietnamce 13,5 roku vězení

Za ubodání patnáctiletého Vietnamce má jít známý jeho rodiny, o čtyři roky starší krajan, na 13 a půl roku do věznice se zvýšenou ostrahou. V hlavním líčení o tom ve středu rozhodl pražský městský soud. Zároveň ustanovil, že Pham Anh Toan bude po odpykání trestu z Česka vyhoštěn na dobu neurčitou. Obžalovaný chlapce úmyslně a zvlášť surovým způsobem usmrtil, prohlásil předseda senátu Petr Novák. Tragédie se odehrála v polovině dubna v bytě rodičů oběti v Praze 4 - Modřanech. Pham Anh Toan tam podle nepravomocného rozsudku chlapce zavraždil poté, co mu odmítl půjčit 200 korun. "Matka poškozeného přitom obžalovanému poskytovala ubytování i práci, jednali s ním, jako se členem rodiny," uvedla státní zástupkyně Jana Bugárová. Obžalovaný se proti verdiktu odvolal, Bugárová si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Případ bude mít dohru u pražského vrchního soudu.

Předseda ČMFS vyzval místopředsedu kvůli korupční aféře k rezignaci

Předseda Českomoravského fotbalového svazu Jan Obst si ve středu ověřil autentičnost policejních odposlechů zveřejněných v úterním vydání deníku Sport a písemně vyzval místopředsedu svazu Milana Brabce k rezignaci. Vzápětí se k němu připojili i zbývající členové výkonného výboru, kteří dosud váhali. Brabec však odpověděl, že odstoupit nehodlá. Předseda disciplinární komise Alexander Károlyi, který je v korupční aféře zmocněncem svazu pro styk s policií, Obstovi potvrdil, že přepisy rozhovorů mezi Brabcem a ředitelem Viktorie Žižkov Ivanem Horníkem jsou autentické. Z odposlechů vyplývá, že se Brabec s už potrestaným žižkovským funkcionářem domlouval na tom, kteří rozhodčí budou řídit zápasy Viktorie. Brabec prohlásil, že bude reagovat až po "zjištění určitých okolností", a výzvu k rezignaci označil za mocenský boj v českém fotbale.

Ruzyně čeká letos až 9,8 mil. cestujících, o 30 procent více než loni

Letiště Ruzyně by letos mohlo podle nejoptimističtějších odhadů odbavit až 9,8 milionu cestujících. Meziročně by to byl nárůst o 30 procent. V každém případě projde letištěm 9,5 milionu lidí, řekl generální ředitel ČSL Martin Kačur. Teoretická maximální kapacita letiště je přitom 6,5 milionu lidí za rok. Letiště ji ale rozšířilo doplněním dalších odbavovacích míst. Přetíženost současného terminálu řeší také přesunem letů do méně atraktivních časů mimo špičku.

Čeští hokejisté chtějí ukončit sérii neporazitelných Finů

Náročný vstup do letošní série Euro Hockey Tour (EHT) mají před sebou čeští hokejisté. Karjala Cup v Helsinkách zahájí ve čtvrtek proti Finsku, které na tradičním turnaji ve své metropoli nepoznalo již sedm let hořkost porážky. Zápas začne v 17:30 SEČ. Finové od roku 1997, kdy skončili poslední, před vlastním publikem vládnou. Osmnáct zápasů nepoznali přemožitele a všech šest turnajů vyhráli. Naopak český tým na celkový triumf na Karjale stále čeká. "Finové se budou chtít opět doma ukázat. Bude to těžké, ale my se o výhru popereme. Naše mužstvo je schopné dělat dobrý výsledek. Rádi bychom finskou sérii ukončili," řekl novinářům Ondřej Weissmann, hlavní kouč pro první podnik EHT.

Extraliga ztrácí další hvězdu, Havlát jde do Dynama Moskva

Hokejová extraliga přichází v krátké době o další hvězdu. Útočník Ottawy Martin Havlát, který doposud oblékal dres Znojma, se dohodl na spolupráci s vedoucím celkem ruské superligy Dynamem Moskva. Následoval tak například Jaromíra Jágra, jenž odešel do Omsku, či Karla Rachůnka, který se dohodl na spolupráci s Jaroslavlí. "Během úterý jsme se domluvili. Zájem Dynama byl velký a Martin dostal velmi lukrativní nabídku, která se podle mého neodmítá," řekl ČTK hráčův zástupce Josef Machala. Juniorský i seniorský mistr světa by měl do Ruska odletět příští týden a nejpozději 20. listopadu se hlásit na prvním tréninku v Moskvě. "Momentálně se vyřizují potřebná víza," uvedl Machala.

Počasí

Oblačno až zataženo, na jihozápadě místy, jinde jen ojediněle může občas mrholit nebo slabě pršet. Teploty 7 až 11, na západě a jihozápadě Čech 3 až 6 stupňů. Na horách kolem 6, na Šumavě a v Krušných horách jen okolo 1 stupně.

10-11-2004