Denní souhrn zpráv Zprávy

08-11-2004

Rýsují se pravicové koalice, ale ne všude

Lídři KDU-ČSL respektují suverénní vítězství ODS v krajských volbách i právo vítěze mít vlastního hejtmana. Lidovci předpokládají, že udrží svého hejtmana Stanislava Juránka v Jihomoravském kraji, kde těsně porazili ODS. V krajích se tak celkem pohodlně tvoří pravicové koalice. Výjimkou je Ústecký a Moravskoslezský kraj.Možnost, že by jejich člověk řídil kraj i jinde, považují lidovci za spíše teoretickou, byť ne úplně vyloučenou. Rozhodně ale nechtějí získat vlivné funkce za podpory komunistů. Křesťanští demokraté si oproti minulým volbám co do počtu mandátů v krajských zastupitelstev celkově polepšili. Vědí ale, že obhájit dosavadních pět hejtmanských křesel je nereálné. "Vítězství ODS je tak přesvědčivé, že je potřeba to respektovat. Netvrdím, že nemohou být výjimky, ale spíše je nepředpokládám," řekl v pondělí místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Své zástupce nemá KDU-ČSL v Ústeckém a Libereckém kraji. Zvláštní je situace v Moravskoslezském kraji, kde se křesťanští a sociální demokraté dohodli, že budou s vítěznou ODS jednat jako jeden subjekt. V tuto chvíli proto nelze vyloučit ani spolupráci ČSSD, lidovců a KSČM, která skončila ve volbách druhá. Obdobně tomu bylo i na ostravské radnici, kde ODS i přes vítězství ve volbách skončila v opozici. Sociální demokraté mají šanci zůstat ve vedení Ústeckého kraje, a to i přesto, že ODS získala nadpoloviční většinu míst v pětapadesátičlenném zastupitelstvu a žádného koaličního partnera nepotřebuje. Lídři ODS a ČSSD Jiří Šulc a Jaroslav Foldyna se sešli v neděli večer. V pondělí řekli, že obě strany mají vůli pokračovat ve spolupráci, která začala v uplynulém volebním období. V uplynulém volebním období se ČSSD spojila ve vedení kraje s ODS, a to i přesto, že voliči dali více hlasů levici: KSČM vyhrála volby s 18 místy v zastupitelstvu, ODS získala 17, ČSSD 11 a čtyřkoalice devět zastupitelských křesel. Krajskou radu pak vytvořilo šest členů ODS a pět ČSSD. Povolební námluvy ODS a ČSSD nejsou po chuti všem sociálním demokratům. Někteří si myslí, že by ČSSD měla zůstat v opozici. "Budeme pro naše voliče v parlamentních volbách za dva roky nečitelní, když vstoupíme do krajské vlády s ODS," soudí jeden ze sociálních demokratů. Nejblíže ke vzniku koalice má zřejmě Plzeňský kraj. Na západě Čech asi vznikne koalice ODS a lidovců. Podle dosavadního hejtmana Petra Zimmermana (ODS) jeho strana upřednostňuje spolupráci s jedním partnerem. S KDU-ČSL bude ODS jednat ve středu a doufá v rychlou dohodu. Pravicová koalice se rýsuje i v Karlovarském kraji. Blízko ke koalici mají i v Jihočeském kraji, kde se již na spolupráci dohodla vítězná ODS s KDU-ČSL. Nyní se bude jednat o konkrétní podobě krajské rady. Obě strany chtějí oslovit i ostatní strany s výjimkou komunistů.

Klaus: Voliči dali najevo, že vláda nevede zemi správným směrem

Většina občanů dala podle prezidenta Václava Klause v krajských a senátních volbách najevo, že "současná vláda nevede zemi správným směrem". Prezident v prohlášení, které poskytl mluvčí Hradu Petr Hájek, označil výsledky voleb krajských a prvního kola voleb senátních za "mimořádně závažný signál" pro sebe i celou společnost. Ve volbách do krajů i Senátu drtivě zvítězila ODS, jejímž je prezident čestným předsedou. ODS v krajských volbách získala 36,35 procenta hlasů. Druhou nejúspěšnější stranou byli komunisté s 19,68 procenta. Nejsilnější vládní strana ČSSD počtem získaných hlasů skončila až na třetím místě s 14,03 procenta. Koaliční lidovci obsadili s 10,67 procenta místo čtvrté. Voliči podle Klause rovněž potvrdili, že dosavadní krajská zastupitelstva "v rámci svých možností udělala pro život ve svých regionech maximum možného a že si lidé přejí, aby ve své práci pokračovala". ODS měla své hejtmany v osmi krajích. Ve zbývajících pěti byli hejtmani lidovečtí. "Pan prezident se zachoval jako čestný předseda ODS již před volbami. Není se tedy čemu divit, že nyní slaví vítězství. A nemůžeme se divit ani tomu, že ho nemrzí nízká účast voličů ve volbách, což by prezidenta mělo zajímat především," reagoval na prezidentův komentář ministr spravedlnosti Pavel Němec, předseda US-DEU, která ve volbách zcela propadla. Klause podle Němcova soudu nezajímá malý zájem voličů o volby proto, že to pomohlo ODS.

Politologové: Klausova reakce na výsledky voleb není standardní

Kritika vládní koalice kvůli neúspěchu v krajských a senátních volbách, kterou o víkendu otevřeně vyjádřil prezident Václav Klaus, není standardní reakcí hlavy státu, v němž nefunguje prezidentský či poloprezidentský systém. Takto hodnotí Klausův výrok, že většina občanů dala najevo, že současná vláda nevede zemi správným směrem, politolog Rudolf Kučera. "Je naprosto nepřípustné, aby si prezident hrál na vrchního komentátora České republiky," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal. Dodal, že podobně se v minulosti choval i někdejší prezident Václav Havel a ODS mu to právem vytýkala. Klaus teď dělá totéž a ještě hůř, uvedl Doležal. S Kučerou se neshoduje v tom, zda se prezident, který je čestným předsedou ODS, chová, či nechová jako představitel opozice. "Prezident je nepochybně hlava opozice a současně se vydává za nezávislého komentátora," soudí Doležal. Podle politologa Tomáše Lebedy je naivní se domnívat, že se Klaus může v roli prezidenta chovat jednoznačně nestranicky. "Je logické, že když je čestným předsedou nejsilnější opoziční strany, věci komentuje tak, jak je komentuje," soudí Lebeda. Právě dodržování nadstranickosti přislíbil Václav Klaus po zvolení do čela státu.

Vrchní státní zástupce: Zadržení Dalíka a Večerka bylo nezákonné

Zadržení Marka Dalíka a Jana Večerka kvůli údajnému uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky bylo nezákonné. Vyplývá to z dohledové prověrky vrchního státního zástupce v Olomouci, který prověřoval postup krajských kolegů v Ostravě. Podle něho neexistovaly ani vazební důvody. "Shodli jsme se s Krajským státním zastupitelstvím v Ostravě, že v dané věci neexistovaly vazební důvody a nebyly splněny ani zákonné podmínky pro zadržení obviněných," řekl dnes ČTK vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle prověrky nebyly splněny ani zákonné podmínky při vyžadování údajů, jež jsou předmětem bankovního tajemství. Vrchní zastupitelství tak rovněž potvrdilo kroky krajských kolegů. Dalík ČTK řekl, že je rád, protože to potvrzuje jeho slova. "Celá ta kauza je ze strany policie zmanipulovaná a její postup je neobjektivní a neprofesionální," prohlásil Dalík. Vyšetřovatele kauzy za práci na případu postih nečeká. Macháně totiž dnes zopakoval svá dřívější slova o tom, že policie v kauze nechybovala, protože od počátku prověřování postupovala podle pokynů žalobce Fraše. "Policie je viněna z něčeho, kde její vina není," řekl ČTK. Vyvození vlastní odpovědnosti odmítá. "Dělám svoji práci a snažím se ji dělat s nejlepším vědomím a svědomím," prohlásil. Dalík a Večerek byli stíháni kvůli tomu, že Kořistkovi při červencové schůzce údajně nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Žalobce zrušil obvinění 18. října. Vyšetřování ale pokračuje.

Koruna posunula historické maximum k dolaru na 24,18 Kč/USD

Česká měna posunula svou historicky rekordní hodnotu k dolaru o více než deset haléřů na 24,18 Kč/USD. Důvodem byly ztráty americké měny na světových trzích. Po 17:00 koruna končila na 24,25 Kč za dolar. Vůči euru posílila o téměř desetník na závěrečných 31,40 Kč/EUR. Vyplývá to z informací dealingu Komerční banky. "Oslabování dolaru na světových trzích je již tak citelné, že hlavní roli v něm hraje spíš psychologie investorů než reálné ekonomické důvody," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. V krátké době tak podle ní přestane dolar oslabovat a k euru i koruně zase posílí, a to zřejmě až na 25,00 Kč/USD. Koruna vůči dolaru láme rekordy již třetím týdnem.

Marek: Nezaměstnanost poklesla především kvůli sezonním vlivům

Nezaměstnanost v říjnu klesla především kvůli sezonním vlivům. Stavebnictví a cestovní ruch ještě díky teplému počasí nabízely hodně pracovních míst a většina absolventů škol si již našla zaměstnání. Ve snižování počtu lidí bez práce pomáhá také rychlejší ekonomický růst, řekl ČTK hlavní ekonom Patria Online David Marek. Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes potvrdilo pokles říjnové míry nezaměstnanosti na 8,9 procenta ze zářijových 9,1 procenta. Nezaměstnaných ubylo o více než 12.000, práci si tak hledá 517.812 lidí. První informace o říjnové nezaměstnanosti již přinesl deník Právo v sobotu, tedy ve druhý den krajských a senátních voleb. Ministr práce Zdeněk Škromach však spojitost předčasného zveřejnění zdánlivě příznivých výsledků s konáním voleb popírá. Bez sezonních vlivů by nezaměstnanost v říjnu podle Marka téměř stagnovala. Přestože se fronty lidí na úřadech práce zkracují také kvůli svižně rostoucí ekonomice, na výraznější pokles nezaměstnanosti si budou muset Češi ještě počkat. Brání tomu přetrvávající strukturální problémy na trhu práce. Lidé se za novým zaměstnáním jen obtížně stěhují a podle Marka tomu napomáhá i stát tím, že podporuje vlastní bydlení na úkor nájemního, jež je pro stěhování za prací příznivější. Firmy také poptávají jiné pracovníky, než které nabízejí úřady práce.

Vietnamci mají v ČR platit pojištění, ale mnozí to nedělají

V České republice žije téměř 35.000 Vietnamců a měli by si platit zdravotní pojištění. Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter odhaduje, že zdravotní pojištění si ale platí přibližně jen 40 procent z nich. Důvodem podle jeho názoru není snaha nezaplatit, ale nedostatečná informovanost a jazyková bariéra. Svaz připravil několik setkání zástupců vietnamské komunity se zástupci pojišťovny a propagační materiály ve vietnamštině. Svaz chce také vydat brožurku, v níž budou ve vietnamštině základní výrazy, s nimiž se mohou cizinci ve zdravotnických zařízeních setkat, a slovníček, který jim umožní popsat lékařům zdravotní potíže. Pojištění Vietnamcům a dalším cizincům ze zemí, které nejsou členy Evropské unie, poskytuje pouze Pojišťovna VZP, a.s. Její ředitel Robert Kareš ČTK řekl, že klientům nabízí dlouhodobé smluvní pojištění, které je téměř shodné s pojištěním českých občanů, a krátkodobé smluvní pojištění pro případ neodkladné zdravotní péče. Cena ročního pojištění pro dospělé se pohybuje v rozmezí od 10.000 do 20.000 korun. Pojištění dětí je levnější. Pojištěnci získají nárok nejenom na ošetření v případě nemoci, ale i na preventivní prohlídky a očkování. Podle Kareše je cizinecká policie oprávněna kontrolovat potvrzení o zdravotním pojištění. Předseda Svazu Vietnamců v ČR Tran Viet Hung ČTK řekl, že se Vietnamci, pokud mají potvrzení o zdravotním pojištění, nesetkávají s neochotou zdravotníků a mohou se nechat ošetřit u obvodních lékařů, specialistů i v nemocnících. Ve Vietnamu podle něho existuje dobrovolné sociální i zdravotní pojištění, působí tam vedle státních i zahraniční komerční pojišťovny. Ze zákona může pojištění cizinců poskytovat pouze Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Vzhledem k tomu, že nebylo zcela zřejmé, zda VZP může i po vstupu ČR do unie v rámci jednoho veřejnoprávního subjektu provozovat i komerční pojištění, vznikla k 1. květnu 2004 dceřiná společnost Pojišťovna VZP, a.s., uvedl Kareš.

Brněnská technika oslavila výročí udělením čestných doktorátů

Udílením čestných doktorátů a řady medailí a ocenění oslavilo dnes Vysoké učení technické v Brně 105 let své existence. Čestnými doktoráty škola ocenila osobnosti, jež jsou uznávanými experty ve svém oboru a zároveň se školou nějakým způsobem spolupracovali. Zvláštního ocenění se dočkala také trojice studentských aktivistů z listopadu 1989. Těm po 13 letech soudních tahanic nařídil v létě brněnský soud omluvu jejich bývalému pedagogovi Janu Snášelovi za to, že kritizovali jeho angažovanost ve školní organizaci KSČ. Bývalé studenty Zdeňka Hirnšala, Martina Laštovičku a Jiřího Slezáka rektor brněnské techniky Jan Vrbka ocenil za zásluhy o obnovení akademických práv a svobod. Podle něj je politováníhodné, pokud lidé angažovaní v revolučním procesu sklízejí namísto uznání nevděk. Brněnská technika byla založena v září 1899. Ačkoli tehdejší politická situace neumožňovala, aby v Brně vznikla univerzita, byla tehdejší Česká vysoká škola technická druhým vysokoškolským ústavem v Čechách a prvním na Moravě. Od té doby až do současnosti prodělala brněnská technika dvě krize. První v roce 1939, kdy nacisté uzavřeli vysoké školy, druhou pak ve stalinské éře. V roce 1951 nařídilo vedení KSČ přeměnu školy na Vojenskou technickou akademii. Škola byla obnovena a nazvána Vysokým učením technickým až o pět let později. V současnosti má škola osm fakult, od ryze technických až po umělecky orientované. V prvním roce její existence se ke studiu zapsalo 47 posluchačů, letos bezmála 18.000. Za 105 let svého působení škola vychovala přes 85.000 inženýrů všech specializací.

Wabi Daněk se vydal za krajany na koncertní turné po Austrálii

Wabi Daněk se o víkendu vydal za krajany na koncertní turné po Austrálii. Má název, stejně jako dvojalbum, které koncem roku vyjde s výběrem toho nejlepšího z jeho tvorby, Wabi Daněk-pětatřicet let-Na cestě-On the road. Populární folkový bard se 10. a 14. listopadu představí v sokolovnách v Sydney a Melbourne, 20. a 27. listopadu bude koncertovat v československých klubech v Adelaide a Brisbane. "Wabi se vrací do Austrálie po osmi letech, tehdy koncertoval v Sydney, Canbeře a Melbourne," řekla jeho manželka a manažerka Eva Daňková. Už v lednu vyjede na turné po Čechách a Slovensku k pětatřiceti letům své umělecké dráhy. Konec roku 2005 završí vydání alba s novými písničkami. "Wabi Daněk se svým spoluhráčem Milošem Dvořáčkem připravil na nových dvou kompaktních deskách reprezentativní průřez svou tvorbou. Posluchači navíc uslyší nové verze písní už nehraných a písně z připravovaného alba, jehož křtem v prosinci 2005 turné zakončí," dodala Daňková. Stanislav Wabi Daněk je autorem a interpretem mnoha známých melodií, mezi nimi i vítězné písně ankety Trampský hit století - populární Rosy na kolejích. Stejně jako řada dalších hitů zdomácněla nejen u táborových ohňů a národem v maskáčích je považována za hymnu. Nad nastupující generací folkařů Wabi neláme hůl, avšak tvrdí, že "k písničkářské moudrosti je nutno se prochlastat a prostárnout". I když vloni oslavil muzikantská Kristova léta, za sebou má během čtyřiatřiceti let činné služby na koncertních pódiích tisíce vystoupení a kupodivu jen pět alb. První vydal v roce 1983, další v polovině 80. let a pak následovala pauza. Za třetí a čtvrté v pořadí s názvem Pískoviště a Valašský drtivý styl převzal platinové desky. Zatím posledním je album s názvem Nech svět, ať se točí dál. Sedmapadesátiletý písničkář je ve svém žánru legendou a má sedm Autorských Port. "Co to je folk?" ptá se Daněk. Podle něj to nejsou jen ti "židlaři" se svými šanony, kteří musejí číst své písně z listu. Ze třetiny se prý považuje za bigbíťáka, který, když jel poprvé na čundr, zpíval písně Beatles.

Skupina Ahmed má hlad pokřtí v pražském klubu Futurum novou desku

Skupina Ahmed má hlad ve středu v pražském klubu Futurum pokřtí své nové album Magadan. Na desku vydanou brněnskou firmou Indies Records nahrála kapela, která se nechala inspirovat především balkánskou hudbou, 17 písní. Jako hosty si soubor na křest pozval skupinu Rudovous a dýdžeje Gadja&Shimon Orient. Na novém albu zazní zejména písně, které napsal klarinetista souboru Mikuláš Kroupa, a dále řada lidových skladeb zejména z Makedonie, Bulharska, Ukrajiny, Polska a Moravy, řekl klarinetista a saxofonista Michal Hroza. "Syrově zemité aranže a živelný hudební projev navíc dodávají ahmedovským lidovkám rockový až punkový nápřah," konstatoval. Kromě Kroupy a Hrozy jsou nyní členy souboru baskytarista Štěpán Černoušek, bubeník Filip Hrubý, akordeonista Daniel Hůle, kytarista Jan Žemlička a zpěváci Laura Kopecká s Andrejem Novikem. Na desce se podílela také řada hostů, například saxofonista Šimon Ornest a zvukař Ondřej Ježek.

Skupinu Ahmed má hlad založila v roce 1997 skupina spolužáků z pražské filozofické fakulty Univerzity Karlovy, které spojoval zájem o ruský rock a balkánské lidovky. Debutové album Salám a lajka kapela vydala v roce 2002. V prvních letech své existence soubor vystupoval pravidelně na koncertech se spřízněnými formacemi Neočekávaný dýchánek, Kapitán Kajman, Klec, Jarabáci, BFLMPSVZ a Monty Píčusův létající pes v rámci volného hudebního sdružení Festival stejnejch ksichtů. "Na pódiu se střídaly kapely, ale hráli v nich většinou stejní muzikanti. Tak někoho napadlo společné jméno Stejný ksichty," vysvětlil Hroza. "Původně byla ta personální provázanost mnohem větší, než je dnes," dodal.

V noci má sněžit na jihu a západě Čech, vločky padaly i v Praze

Po prvním listopadovém víkendu, který přinesl do českých hor sněhovou pokrývku, se dnes bílé vločky objevily i v Praze. Během noci na úterý a v úterý může napadnout na jihozápadě Čech pět až deset centimetrů sněhu a na horách až 20 centimetrů nového sněhu. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav na svých internetových stránkách. Sníh se o víkendu objevoval především na hřebenech hor, dnes se ale kolem poledne vyskytovala sněhová přeháňka i v Praze Libuši a později padaly sněhové krupky také na Barrandově. Po velmi teplých dnech z přelomu října a listopadu přinesl uplynulý víkend již opravdu podzimní počasí. Během soboty napadlo na horách kolem pěti centimetrů sněhu, v jihočeském Churáňově bylo v neděli kolem sedmi centimetrů, v Libereckém kraji bylo v nejvyšších polohách hor až deset centimetrů sněhové pokrývky. V úterý má být podle meteorologů zataženo s občasným deštěm, v Čechách zpočátku s občasným sněžením. Na jihozápadě Čech se budou sněhové srážky vyskytovat po celý den. Nejvyšší denní teploty mají být mezi čtyřmi a osmi stupni Celsia, ve výšce 1000 metrů na horách kolem pěti stupňů Celsia a na Šumavě kolem nuly. Středeční maxima se budou pohybovat mezi třemi a sedmi stupni Celsia, má být oblačno a déšť se sněhem. Ve čtvrtek se ale již má oteplit, nejvyšší odpolední teploty meteorologové očekávají až deset stupňů Celsia, v pátek až 12 stupňů Celsia, zvýší se i noční teploty. Ve čtvrtek a v pátek již meteorologové neočekávají sněžení, jen oblačno s deštěm.

Sport

Fotbalisté pražské Sparty utrpěli ve 12. ligovém kole první porážku, když doma nečekaně podlehli nováčkovi z Mladé Boleslavi 0:1. Jedinou branku zápasu vstřelil dvě minuty před koncem Rojka.

Hokejová Tipsport extraliga přišla o svůj nejcennější klenot, přesto ale není důvod truchlit. Jaromír Jágr neodolal vábení bohatých ruských celků a podepsal smlouvu s Avangardem Omsk. Někteří naštvaně klejí a proklínají Jágra z chamtivosti. Jeho odchod ale není jen o naditých měšcích ruských týmů. Chce si vyzkoušet něco jiného. Věří, že jej pověstný dril "nakopne" v tréninkovém úsilí a následně i výkonech na ledě. Letošní extraliga je podle mnohých nejkvalitnější v historii, výluka NHL přivála domácím celkům možnost angažovat hvězdy, které obvykle diváci sledují jen díky obrázkům ze zámořské NHL. Populární reprezentanti přitáhli do hledišť davy fanoušků, což lze nejlépe demonstrovat na příkladu Jaromíra Jágra. Kladno loni venku příliš netáhlo, letos je ale situace úplně jiná. Průměrně chce Rabat vidět o více než tři tisícovky lidí víc. A to vše kvůli megastar Jágrova formátu. Z tohoto hlediska je odchod forvarda Kladna nenahraditelný. Kvalita extraligy ale nijak dramaticky neklesne. Jágr je jen jednou z mnoha osobností nejvyšší české soutěže. Až nyní se ukáže, zda dokáží (nejen) jeho kolegové z NHL zvednout hozenou rukavici. Výběr jmen je velice pestrý. Ať je to kanonýr Colorada Hejduk, sparťanské trio Výborný-Nedvěd-Hlaváč, nebo dlouholeté opory reprezentace Ručinský s Reichlem z Litvínova. Zapomenout nelze ani na Jágrova dlouholetého parťáka z Pittsburghu Martina Straku.

Počasí

V noci bude zataženo, od východu se sněžením, které na Moravě a ve Slezsku přejde déšť. Teploty +3 až -1 stupeň. V úterý bude opět zataženo s deštěm, v Čechách zpočátku se sněžením. Teploty 4 až 8 stupňů, na jihozápadě Čech jen slabě nad nulou, na horách kolem pěti. Meteorologové upozorňují, že v jihozápadních Čechách může v noci a zítra napadnout kolem až 10 centimetrů nového sněhu, na horách až 20 centimetrů.

08-11-2004