Denní souhrn zpráv Zprávy

21-12-2010

Poslanci začali jednat o vyslovení nedůvěry vládě

Poslanci začali jednat z podnětu ČSSD o vyslovení nedůvěry koaliční vládě. Podle úřadujícího předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky je kabinet nevěrohodný, devastuje státní správu. Sněmovna si také odhlasovala, že bude moci jednat případně i po půlnoci. Sobotka podotkl, že vláda postavila svůj program na boji proti korupci. Dosud podle něho žádné výsledky nemá. Kabinet není schopen ani vyřešit skandál na ministerstvu životního prostředí. Podle nahrávek pořízených exředitelem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem existuje podezření, že z fondu měly být vyváděny peníze pro ODS a Drobilovu kariéru. Poukázal na to, že o věci věděl už dříve i Nečas, ale nezasáhl. Podle Sobotky existuje podezření, že mohl s postupy na fondu "tiše souhlasit".

Nečas: Kauzu údajné korupce v SFŽP je nutné důsledně vyšetřit

Premiér Petr Nečas (ODS) připustil, že kauza údajné korupce na ministerstvu životního prostředí a ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) vládu poškodila. Na mimořádné schůzi sněmovny zdůraznil, že policie musí případ důsledně vyšetřit. Zároveň poslance vyzval, aby nepodpořili návrh na vyslovení nedůvěry vládě, který kvůli kauze předložila opoziční ČSSD. Opozice tak reagovala na údajný pokus vyvést z fondu půl miliardy korun na financování ODS. "Nikdo nemá zájem a nikdo nebude v této kauze cokoli zametat pod koberec," ujistil Nečas. Prohlásil, že je nutno postupovat standardními postupy. Pokud se tedy státní úředník domníval, že se stal trestný čin, měl podle něj jít na policii nebo státní zastupitelství. Na novináře se měl obrátit až, kdyby policie selhala nebo nekonala.

Od opozice se však Nečasovi za jeho projev uznání nedostalo. "Vy sám jste zásadní překážkou jakéhokoli objektivního vyšetřování," obvinil premiéra poslanec ČSSD David Rath. "Pane premiére, odstupte," vyzval ho.

Klaus: Koaliční strany chtějí pokračování této vlády

Koaliční strany se před hlasováním o nedůvěře vládě shodly na tom, že kabinet by v dosavadním stranickém složení měl fungovat i nadále. Po jednání se špičkami koaličních stran to na Pražském hradě prohlásil prezident Václav Klaus. Koaliční K9 podle něj na Hradě nalezla dohodu v několika oblastech, mimo jiné v otázce personálního obsazení funkce policejního prezidenta. Prezident řekl, že je garantem dohody. Hlasování o nedůvěře vyvolala opozice kvůli korupčnímu skandálu na ministerstvu životního prostředí. Demisi ministra Pavla Drobila (ODS) v úterý dopoledne Klaus z rukou premiéra přijal.

Po jednání na Hradě se ještě sešli poslanci Věcí veřejných a poté předseda strany Radek John oznámil, že VV koaliční kabinet podpoří. VV do té doby váhaly, zda se za vládu postaví. Podle Johna strana spojí důvěru vládě s realizací protikorupčních opatření. Trvá také na odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Při prověřování korupčního skandálu na Státním fondu životního prostředí podle Johna unikají informace z policejního spisu, což prý znemožňuje vyšetření úplatkářství.

Premiér Petr Nečas (ODS) ocenil, že se koaliční strany dohodly na podpoře vlády a nevyslaly zprávu o nestabilitě země. Prezident Václav Klaus podle něj svým vstupem do zablokovaného koaličního jednání přispěl k uklidnění situace. Konkrétní obsah dohody z Hradu premiér novinářům nepopsal, uvedl pouze, že vláda začátkem roku přijde s reformními zákony, schválí protikorupční strategii a zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů.

Ačkoli vláda hlasování o nedůvěře zřejmě ustojí, její pověst podle médií aféra poškodila. Nejvíce údajně ztratí premiér Nečas. Odborníci na boj s korupcí mu vyčítají, že se nechal o vyšetřování případu, ve kterém sám figuruje, informovat policejním prezidentem, aniž o tom věděl ministr vnitra. Martinů podle Lidových novin jednal o víkendu i s prezidentem Klausem. Hlava státu se do řešení krizové situace zapojila podle médií i v pondělí večer potom, co Věci veřejné odmítly s koaličními partnery jednat o podpoře při hlasování o nedůvěře. Reagovaly tak na Nečasovo vyjádření, že pokud má odejít policejní prezident, musí dojít ke změnám i na ministerstvu vnitra vedeném předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem. Po krachu koaličního jednání se podle Lidových novin Klaus nejprve setkal s lídrem VV Vítem Bártou a později k němu do bytu přišel i premiér.

ČSSD chce, aby koalice zveřejnila dohodu s prezidentem Klausem

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval představitele koalice, aby zveřejnili podmínky dohody, kterou na Hradě uzavřeli s prezidentem Václavem Klausem. Speciálně od Věcí veřejných chce, aby zveřejnily, za jakých podmínek změnily svůj postoj ke skandálu ohledně údajné korupce na ministerstvu životního prostředí. Sobotka mimo jiné obvinil prezidenta, že se svým účinkováním ve vládní krizi stal čtvrtým členem vládní koalice.

Knetig v prohlášení tvrdí, že Michálkovi záměrně říkal nesmysly

Poradce exministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila Martin Knetig, který se údajně snažil ze státního fondu získat peníze pro ODS, rozeslal médiím prohlášení, podle kterého si při rozhovorech s ředitelem fondu Liborem Michálkem záměrně vymýšlel a říkal nesmysly. Drobil o jeho chování údajně nevěděl. Ředitel fondu jednání nahrával a nahrávky vykreslující snahy o vyvedení peněz z fondu poskytl médiím. Drobil ho za to ještě před svou rezignací odvolal. V prohlášení stejně jako Drobil Knetig uvedl, že chybou bylo vybrání Michálka do vysoké funkce. Připomenul, že se s Michálkem znal přes deset let a měli spolu přátelské vztahy. Tvrdí, že kvůli změně Michálkových postojů se v jejich soukromých rozhovorech v rozporu se skutečností snažil vyvolat dojem, že má pověření od ministra. Drobil se od Knetiga minulý týden distancoval. Podle Knetiga nemohlo k věcem popisovaným v nahrávkách vůbec dojít, protože to neumožňují vnitřní předpisy fondu. V prohlášení se také omluvil jak Drobilovi, tak ODS a vládě, která kvůli skandálu čelí hlasování o nedůvěře.

Martinů kvůli schůzce s premiérem vyslýchala inspekce

Policejního prezidenta Oldřicha Martinů kvůli páteční schůzce s premiérem Petrem Nečasem (ODS) vyslýchala policejní inspekce. Informovaly o tom servery Novinky.cz a iDnes.cz. Podnět dal inspekci o víkendu ministr vnitra Radek John (VV). Podle něj bylo jednání nestandardní a Martinů na něm údajně vynášel citlivé informace z vyšetřování údajné korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Martinů ale řekl, že žádné informace z vyšetřovacího spisu nevynesl, protože ho ani nezná.

Sněmovna zamítla program schůze svolané ke zdravotnictví

Poslanecká sněmovna zamítla program mimořádné schůze svolané ke zdravotnictví. Jednání tím definitivně skončilo. Proti programu hlasovali poslanci koalice ODS, TOP 09 a VV. Opoziční ČSSD nechala schůzi svolat kvůli krizi ve zdravotnictví, která podle nich hrozí v příštím roce kvůli iniciativě odborů Děkujeme, odcházíme. V rámci ní už podalo výpověď více než 3500 lékařů nemocnic. Podle opozice se krize plně projeví na přelomu února a března, kdy lékaři opustí svá pracovní místa. Požadují po vládě, aby začala situaci řešit a připravila krizový plán, jak se s odchody lékařů vyrovnat.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvedl, že jakmile budou mít nemocnice v lednu konečné údaje o výpovědích, zmapuje ministerstvo situaci geograficky i po oborech. Zmínil také, že pokud dojde ke skutečné krizi, najde vláda peníze, kterými ji napraví. "Pokud se odehraje nějaká velká krize, například zemětřesení, tak ty peníze také budou, kdyby se měly natisknout. Ale my uděláme všechno pro to, aby se to nestalo," dodal Heger.

Opozice téma otevře znovu v lednu, až bude jasné, kolik lékařů přesně z nemocnic odchází, uvedl stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

Klaus udělil milost prokurátorce v procesu s Horákovou

Prezident Václav Klaus dnes udělil milost devětaosmdesátileté Ludmile Brožové-Polednové. ČTK to oznámil mluvčí Hradu Radim Ochvat. Prokurátorka v procesu zinscenovaném komunistickým režimem s demokratickou političkou Miladou Horákovou měla být ve vězení tři roky.

Bývalou dělnickou prokurátorku poslal v září 2008 pražský vrchní soud za účast na justiční vraždě pravomocně na šest let do vězení. Prezidentská kancelář však později upozornila na to, že obecné soudy při rozhodování nezohlednili amnestie z let 1953,1955 a 1990, které by se jí mohly týkat. Soud následně rozhodl, že se na Brožovou-Polednovou opravdu dvě amnestie vztahují, a zkrátil jí trest na tři roky. O podmínečné propuštění by bývala mohla požádat po uplynutí dvou třetin trestu, tedy v březnu 2011. Prezident udělil bývalé prokurátorce milost spolu s dalšími devíti lidmi. "Přihlédl k vysokému věku odsouzené, k tomu, že část trestu již vykonala, a k jejímu zdravotnímu stavu," uvedl Ochvat. Brožová-Polednová se narodila v prosinci 1921 a je nejstarší vězenkyní v Česku. Je také jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let. Kvůli svému zdraví žádala prokurátorka dříve o přerušení trestu, soudy však její požadavek zamítly.

Web pirátské strany chce bojovat proti podezřelým zakázkám

Bojovat proti podezřelým zakázkám a zvýšit otevřenost české politiky a úřadů je cílem nového webu, který spustila Česká pirátská strana. Na server PirateLeaks mohou lidé zasílat například dokumenty o podezřelých zakázkách na ministerstvech nebo radnicích.. Prvními zveřejněnými "úniky" informací se staly dokumenty z ministerstva kultury a Ústeckého kraje. Web chce totiž pokrývat kauzy nejen celostátní, ale i regionální, uvedl předseda ČPS Ivan Bartoš. Web má od svého spuštění technické problémy.

Prvním zveřejněným dokumentem s celostátním dopadem je příprava velké novely kopírovacího zákona, která podle "pirátů" ukazuje na velký vliv organizací vybírajících poplatky za autorská díla na výslednou podobu zákona. Strana si tento zákon vybrala, protože se silně dotýká jejího hlavního politického tématu, kterým je šíření a kopírování informací. Dokumenty mohou lidé na server zasílat anonymně. "Piráti" podle svých slov nechtějí, aby se na stránce objevily dokumenty, které by mohly ohrozit bezpečnost státu.

Cizinci se v ČR musí víc pojistit

Cizinci si budou muset v Česku sjednat cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče pro pobyt nad 90 dní. Schválila to sněmovna v novele cizineckého zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Koalice tak přehlasovala Senát pod vedením opoziční ČSSD, která prosazovala zrušení této povinnosti. Případnou zdravotní péči o cizince podle sociálních demokratů v dostatečné míře řeší navrhované zvýšení limitu pojistného plnění na dvojnásobek, tedy na 60.000 eur (zhruba 1,5 milionu korun). ČSSD také požadovala, aby se toto pojištění výslovně vztahovalo i na léčení duševních poruch. Ministr vnitra Radek John (VV) už dříve tyto úpravy označil za nadbytečné s tím, že dílčí změny budou předmětem další novely. Podle něj byly pasáže novely o zdravotním pojištění výsledkem kompromisu ve vládě i ve sněmovně. Ministr upozornil také na to, že pokud by novela nebyla přijata nejpozději na Štědrý den, Česko by se tím vystavilo hrozbě sankčního řízení za porušení práva EU.

Ministr financí od ledna ztratí svou pravomoc promíjet daně

Ministr financí ztratí od ledna svou pravomoc promíjet daně. Nově také začne platit to, že pokud finanční úřad dodatečně doměří daň a poplatník se odvolá, zaplatí tuto daň až po konečném pravomocném rozhodnutí. S novinkami v daňovém řádu, který začne platit od ledna 2011, seznámili odborníci ministerstva financí. "Nový daňový řád je srozumitelnější a přehlednější, snižuje administrativní zátěž a odstraňuje dosavadní nejasnosti a tvrdosti," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Transformační náklady na změnu informačních systémů činí zhruba 100 milionů Kč, doplnil šéf daňové správy Jan Knížek. Díky novému řádu ale podle něj odpadnou některé spory, řízení budou rychlejší, efektivnější a méně nákladná. Vyčíslit tyto přínosy ale bude možné až po roce fungování nového systému, podotkl.

Do Kábulu dorazil vánoční dárek pro české vojáky: čtyři Pandury

Do Afghánistánu z Česka dorazil letoun AN-124 Ruslan se čtyřmi obrněnými transportéry Pandur II. Ty se po vlastní ose přesunou na základnu Shank v provincii Lógar, kde posílí techniku používanou tamním českým Provinčním rekonstrukčním týmem (PRT). Operační úkol začnou plnit v první polovině ledna, sdělila tisková a informační služba ministerstva obrany ČR. Kolové obrněné transportéry Pandur budou na území Afghánistánu nasazeny poprvé od zavedení do výzbroje naší armády. Tři pandury byly od dubna tohoto roku také nasazeny na území Kosova. "Je to dárek k Vánocům. Budou sloužit pro posílení bezpečnosti našich výjezdových skupin," řekl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek. Provinční rekonstrukční tým v Lógaru, v němž kromě 261 vojáků působí i 11 odborníků ve službách ministerstva zahraničí, má na starosti obnovu oblasti. Vzhledem k neutěšené bezpečnostní situaci už ale například nepoužívá terénní vozy Humwee, zapůjčené Američany. Ty nejsou odolné vůči výbuchu nastražené nálože.

Letiště Praha zrušilo 15 letů, nejvíc mezi Prahou a Frankfurtem

Počet letů, které muselo Letiště Praha od dnešního rána zrušit, dosáhl patnácti. Nejvíce zrušených letů je na frekventované trase mezi Prahou a Frankfurtem. Jde dohromady o čtyři odlety a čtyři plánované přílety na Ruzyň. Nově se zrušení letů týká i francouzské společnosti Air France, jejíž let do Lyonu kvůli počasí rovněž nemohl odstartovat. Dříve už byly odvolány lety do Lipska, Bruselu a Londýna. Na pražském letišti je u ostatních linek zatím provoz plynulý, bez zpoždění. Veškeré dopravní komplikace jsou způsobeny potížemi na ostatních evropských letištích, kde je kvůli množství čerstvého sněhu provoz zcela ochromen.

V listopadu bylo zjištěno 27 nových případů HIV, nejvíc za 25 let

V listopadu bylo zjištěno 27 nových případů nakažených HIV, což je nejvíc od roku 1985, kdy se virus začal testovat. Jen v Praze přibylo deset nově nakažených lidí, v Moravskoslezském kraji šest lidí. ČTK to sdělila Džamila Stehlíková z Národního programu HIV/AIDS při Státním zdravotním ústavu. Od začátku roku lékaři zaznamenali už 176 nových případů, což je o 19 HIV pozitivních více, než za celý loňský rok. Statistiky nakažených přitom stoupají už osmým rokem. "Celkem se v ČR nakazilo virem HIV už 1520 osob, z toho 320 lidí onemocnělo AIDS, 169 lidí tomuto onemocnění podlehlo," uvedla Stehlíková. Přitom podle odhadů minimálně čtvrtina všech nakažených v ČR o své nemoci ani neví a přenáší ji dál. Nejčernější statistiky vykazuje Praha, kde je evidováno 724 nakažených.

První část technického muzea bude zpřístupněna 15. února

První část expozic Národního technického muzea v Praze na Letné (NTM) bude po čtyřleté rekonstrukci budovy přístupna od 15. února. Oznámil to nový generální ředitel muzea Karel Ksandr. Na tiskové konferenci v Praze uvedl, že muzeum hodlá otevírat postupně, jak budou jednotlivé stálé expozice dokončovány. Zatím jich návštěvníci uvidí pět. Jedním z jeho prvních úkolů po nástupu do funkce 1. prosince bylo jmenovat novou vědeckou radu této instituce. To se také stalo, devětadvacetičlenný orgán se poprvé setkal začátkem tohoto týdne. Už ve středu 29. prosince budou moci zájemci zavítat do opravené dopravní haly. Den otevřených dveří je seznámí s novou expozicí, která ukazuje historický vývoj automobilové, motocyklové, cyklistické, letecké a lodní dopravy. V kratších exkurzech pak i úseky z dějin dopravy železniční a vývoje hasičské techniky na území České republiky.

Návrh prvního zákona o Národním parku Šumava bude mít zpoždění

Návrh zákona o Národním parku Šumava nebude hotový do konce roku, jak plánovalo ministerstvo životního prostředí. Důvodem je spor mezi striktními zastánci divočiny a Plzeňským i Jihočeským krajem. Regiony požadují výrazné zmenšení plochy bezzásahových zón na celkové rozloze parku. Jednání desetičlenné pracovní skupiny, která návrh připravuje, se stále více rozmělňují, řekl ČTK radní Plzeňského kraje pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD).

Sbormistr Košler na koncertu SOČRu převzal medaili Artis Bohemiae Amicis

Medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za dlouhodobý přínos a šíření dobrého jména české kultury převzal v pondělí večer sbormistr Miroslav Košler v pražském Rudolfinu na adventním koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR). Přední osobnost české sbormistrovské reprezentace ocenění obdržela za své zásluhy a při příležitosti nadcházejících 80. narozenin, které připadají na 25. července příštího roku.

Miroslav Košler od roku 1951 působí jako umělecký šéf Pražského smíšeného sboru, s nímž sklidil úspěchy v mnoha zemích Evropy, v Japonsku a USA. K vrcholům jeho kariéry patří spolupráce se světovými dirigenty jako Zubin Mehta, Ricardo Mutti, Giuseppe Sinopoli, Kent Nagano, Jiří Bělohlávek a Vladimír Válek. Jako uznávaná kapacita je častým členem porot mezinárodních sborových soutěží a uměleckým vedoucím sborových kurzů v Pamploně a Avile. Bratr dirigenta Zdeňka Košlera je uměleckým ředitelem mezinárodního sborového festivalu Praga cantat.

Vánoční bazar v Mokré čtvrti vynesl přes 650.000 Kč pro charitu

Prodej dobročinných darů v sedmém ročníku vánočního bazaru v Mokré čtvrti, který tradičně pořádají herečky Tatiana Vilhelmová, Aňa Geislerová, vynesl přes 650.000 korun. Akce, která začala v pražském divadle Disk minulý pátek, skončila v pondělí charitativním koncertem v Lucerna Music Baru. Zájemci mohli přispívat také prostřednictvím internetové aukce. Třetinu získaných prostředků získají pořadatelé bazaru na projekty Nadace Terezy Maxové, které sami vyberou. Část výtěžku je určena spolku Rozmarýna, který pomáhá dětem z dětských domovů začlenit se do života. Podpory se letos dočká také Česká obec překladatelů a Společnost E, která pomáhá nemocným epilepsií.

Národní galerie zařadila do sbírek moderního umění motocykl

Ojedinělý motocykl Just Bike českého konstruktéra Václava Vávry do svých sbírek moderního a současného umění zařadila Národní galerie v Praze (NG). Stříbrný stroj s širokou gumou zadního kola, který jako první na světě používá klikovou skříň jako nosný prvek pro přední i zadní vidlici, novinářům představil ředitel NG Milan Knížák, jenž se na jediném vyrobeném exempláři této motorky za pomoci ochranky s vypnutým motorem povozil prostorami galerie. "Díky našemu mecenáši jsme motocykl pořídili za jeho výrobní cenu, která činí 850.000 korun," řekl ČTK Knížák. Konstruktér Vávra dodal, že skutečná cena jeho stroje je mnohem vyšší, přibližně 150.000 až 200.000 dolarů (2,9 až 3,8 milionu korun). "Jedná se o jediný kus, nemám ambice ho vyrábět dál, Národní galerie tedy bude mít jediný originál," sdělil Vávra. Poté s úsměvem dodal, že zatímco řada lidí musela zemřít, aby se dostala do Národní galerie, jemu se to podařilo již za života.

Pražská galerie představuje známé projekty manželů Machoninových

Nejvýznamnější projekty architektů Věry a Vladimíra Machoninových, jako jsou obchodní dům Kotva, Dům bytové kultury a okolí metra Budějovická v Praze, lázeňský hotel Thermal v Karlových Varech nebo budova bývalé československé ambasády v Berlíně, představuje do 30. ledna výstava v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Záměrem výstavy prací známého architektonického páru je mimo jiné ukázat, že hromadné spojování veškeré architektury 70. let s komunistickým režimem nemá opodstatnění. Návštěvníci také uvidí designovou tvorbou autorů. V galerii jsou vystavena křesla a židle z budovy velvyslanectví v Berlíně, kterou magazín Bild označil za "vesmírnou loď uprostřed pulsujícího města", a také poslední zachovaná židle z Domu bytové kultury.

Student liberecké univerzity navrhnul lahve jako hrozen vína

Unikátní lahve na víno v podobě hroznu navrhnul student Technické univerzity v Liberci Filip Albrecht. Jde vlastně o sadu tvořenou nosičem s 24 ampulemi ve tvaru kuliček hroznů. Ojedinělý návrh vynesl Albrechtovi absolutní vítězství v mezinárodní studentské soutěži zaměřené na design PET lahví, kterou vypsala anglo-švédská firma Petainer. Ta také bude zajímavé designové lahve vyrábět. Ojedinělou lahev tvoří vnitřní nosič v podobě ježka, k němuž se s pomocí vrutového šroubu zavrtaného dovnitř korku připevní každá z ampulí. "Vtip je v tom, že ampule o obsahu dvou decilitrů si každý kupující může sestavit podle vlastního výběru. Celé balení včetně nosiče je možné přenést či zavěsit na vhodném místě pomocí horního textilního ucha," popsal svůj návrh čtyřiadvacetiletý Filip, který je studentem šestého ročníku liberecké Fakulty umění a architektury.

Mezinárodní soutěže se zúčastnila zhruba stovka studentů z univerzit ve Švédsku, Velké Britanii a v České republice. Českých studentů se zapojily zhruba tři desítky. Soutěžilo se ve třech kategoriích obalů, pivo, víno a míchané alkoholické nápoje. Jako materiál byl určen PET nebo jeho směsi. Vyhlašovatel soutěže - firma Petainer, se na výrobu obalů na nápoje a potraviny z těchto materiálů specializuje. Materiálu se musel podřídit i Filip, který původně uvažoval o skle.

Na poštách stoupl před Vánoci počet balíků na trojnásobek

Počet doručovaných balíků Českou poštou vzrostl těsně před Vánoci až na trojnásobek proti běžnému provozu. O posledním adventním víkendu pošta doručila téměř 130.000 zásilek. Pošta i ostatní přepravci balíků zažívají v posledních dvou týdnech výrazný nápor. V největší pražské třídírně pošty v Malešicích v současnosti odbavují okolo 170.000 zásilek denně. V běžném provozu je to zhruba 60.000 zásilek. Během uplynulých dvou týdnů pošta doručovala balíkové zásilky nad rámec běžného pracovního týdne, tedy i o víkendu.

O svátcích vyjede do zahraničí o desetinu víc Čechů než loni

V letošním roce plánuje zahraniční dovolenou během vánočních svátků o deset procent více Čechů, než tomu bylo loni. Vyplývá to ze statistiky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Nejvíce Čechů, kteří budou trávit dovolenou za hranicemi, vyjede během vánočních svátků lyžovat zejména do Rakouska a Itálie. Celkově stráví dovolenou na zahraničních horách 100 až 110 tisíc českých turistů. Zhruba 20.000 Čechů dá přednost před sněhem dovolené v teplých krajích.

V Blansku se podstatně rozšířila expozice Moravská vesnička

V Blansku se v uplynulých dnech podstatně rozšířila expozice Moravská vesnička, připomínající život na venkově v 18. a 19. století. Jde o maketu rozkládající se na 140 metrech čtverečních. Tvoří ji domečky, kostel, mlýn a další stavbičky s více než 800 postavičkami, z nichž mnohé jsou pohyblivé. Novinkou na maketě je zámek s altánem, tyčící se nad zástavbou, cihelna s partou dělníků a také kamenolom s vápenkou. ČTK to řekl tvůrce vesničky Miroslav Mužík. V budoucnu se chce pustit například do stavby pivovárku, školy a hasičské zbrojnice. Nové části makety budou věnovány také včelařům a holubářům. Moravskou vesničku začal Mužík budovat pro svého syna před sedmi lety.

Ze sportu:

Česká lyžařka Šárka Záhrobská skončila desátá ve slalomu Světového poháru ve francouzském Courchevelu. Z vítězství se podruhé v sezoně radovala Rakušanka Marlies Schildová. Bronzová olympijská medailistka z Vancouveru Záhrobská zajela v prvním kole sedmý čas, ale v druhé jízdě ztratila v horní třetině svahu čtyři desetiny sekundy a celkově o tři místa klesla.

Lyžařka Nikola Sudová skončila v závodu Světového poháru v jízdě v boulích v čínském Pej-ta Lake šestá, což je její nejlepší výsledek od operace kolenních vazů po minulé sezoně. Vyhrála Hannah Kearneyová z USA, která porazila Kanaďanku Jennifer Heilovou o osm desetin bodu. Osmadvacetiletá závodnice liberecké Dukly Sudová byla po kvalifikaci sedmá. Ve finále si o místo polepšila, jelikož Italka Deborah Scanziová svou jízdu nezvládla.

Hokejista Tomáš Kaberle z Toronta jako druhý český obránce v historii NHL po Romanu Hamrlíkovi (605) překročil hranici 500 bodů. Dvaatřicetiletý kladenský odchovanec si připsal dvě asistence v pondělním utkání proti Atlantě, ale musel strávit porážku 3:6 a bučení domácího publika po neúspěšném výsledku.

Počasí

Astronomická zima začíná ve středu 22. prosince, kdy Slunce v 0:38 vstoupuje do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Opravdová zima už ale trvá celé týdny a podle meteorologů jsou bílé Vánoce jisté, přestože odpolední teploty mají stoupat nad nulu. Sníh by měl vydržet a ještě další napadat v celém Česku snad jen kromě jižní Moravy. Na Štědrý den prý přituhne. Bude oblačno, teploty -1 až plus 3 stupně Celsia.

21-12-2010