Denní souhrn zpráv Zprávy

13-12-2010

Vláda by o protikorupční strategii měla jednat ještě v prosinci

Vláda by se měla protikorupční strategií, kterou jí v pátek zaslal ministr vnitra Radek John (VV), zabývat na svém příštím jednání. Kabinet by se měl sejít pravděpodobně 22. prosince, nejpozději však na počátku ledna, řekl ČTK John. Ministerstvo v rámci strategie vyčlenilo jedenáct bodů, které považuje za prioritní. Vláda by měla zejména do konce příštího roku odsouhlasit zpřísnění pravidel pro nakládání s majetkem obcí a krajů. Nový zákon by měl pak podle materiálu, který úřad zaslal ČTK, posílit osobní odpovědnost úředníků za způsobenou škodu a zlepšit možnost vymáhání náhrady. Političtí představitelé by podle materiálu měli být v budoucnosti vybíráni do představenstev či dozorčích rad státních nebo polostátních společností podle odbornosti. Poté by museli zveřejňovat odměny za činnost v těchto orgánech.

Pražský nábor lékařů pro výpovědi začal v Thomayerově nemocnici

Pražský nábor lékařů pro hromadné výpovědi začal v pondělí ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Na setkání Lékařského odborového klubu - Sdružení českých lékařů (LOK-SČL) přišlo šest desítek lékařek a lékařů, aby vyslechli argumenty, proč se připojit k akci Děkujeme, odcházíme a podat na konci roku hromadně výpověď. Lékařské odbory chtějí dosáhnout zvýšení platů. Předseda LOK-SČL Martin Engel ČTK řekl, že přijít mohli jen ti, kdo nejsou ve službě. I v krajích chodilo kolem stovky lidí. Engel očekává, že z pražských nemocnic se pro výpověď rozhodnou "stovky lékařek a lékařů". Mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová ČTK řekla, že vedení zatím nechystá krizový plán, počká, kolik lékařů skutečně výpověď dá. To se dozví 29. prosince, pak má ještě dva měsíce čas na to, aby péči zorganizovalo a léčbu pacientům zajistilo.

Na Vysočině podalo výpověď přes 80 procent lékařů, v Novém Městě na Moravě dokonce 90 procent. "Prahu jsme si nechali strategicky na konec, abychom mohli před kolegy předstoupit s tím, že republika je připravena, ať se Praha přidá," vysvětlil načasování kampaně Engel.

Za platy v krajských nemocnicích zodpovídají podle Hegera kraje

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v otevřeném dopise vedení Pardubického kraje připomněl, že za platy v krajských nemocnicích odpovídají kraje. Reagoval tak na výzvu kraje, aby urychleně řešil situaci, kdy nespokojení lékaři hrozí hromadnou výpovědí. Pokud nebude vláda s lékaři jednat a oni skutečně odejdou, není prý vedení kraje schopno zajistit akutní ani neakutní zdravotnickou péči. V minulých dnech ministr jednal s předsedou Rady Asociace krajů Michalem Haškem a domluvil se s ním na společném postupu. Vznikne společná pracovní skupina, která bude mít mimo jiné za úkol transformaci péče v jednotlivých krajích. "Rád bych připomenul, že za výši platů v nemocnicích zřizovaných krajskými úřady jsou zodpovědné právě kraje," uvedl ministr v otevřeném dopise, který zveřejnil na ministerském webu. Podle Hegera kraj neřešil včas a dostatečně platy lékařů, místo toho upřednostňoval investice. Nejde tedy podle Hegera o problém, který by mělo řešit jeho ministerstvo.

Nečas navrhl na policejního prezidenta Koutného

Novým policejním prezidentem by se podle některých internetových serverů mohl stát šéf policie Zlínského kraje Bedřich Koutný. Informaci přinesl server Aktuálně.cz. S odkazem na zdroj dobře obeznámený s jednáním uvedl, že jméno možného nástupce Oldřicha Martinů navrhl ministru vnitra Radku Johnovi (VV) premiér Petr Nečas (ODS). Serveru Novinky.cz informaci potvrdil zdroj z ministerstva vnitra. Mluvčí ministerstva Pavel Novák ČTK řekl, že to úřad nechce komentovat do středy, kdy se má sejít John, Nečas a Martinů. "Oficiálně jsem nebyl osloven žádným z aktérů," řekl Koutný serveru Aktuálně.cz. "A jak bych na to reagoval - k tomu se nebudu v tuto chvíli vyjadřovat," dodal. Podle serveru Novinky.cz by John souhlasil se jmenováním Koutného s podmínkou, že by se obměnilo i nejvyšší vedení policie.

John asi bude poslancům vysvětlovat výzvu k odchodu Martinů

Ministr vnitra Radek John (VV) bude asi muset vysvětlovat poslancům důvody, proč chce vyměnit policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Jednání branného a bezpečnostního výboru na toto téma svolal jeho předseda František Bublan (ČSSD) na čtvrtek. O osudu Martinů se však možná rozhodne už ve středu, kdy se sejde John, Martinů a premiér Petr Nečas (ODS). Ministr ani vláda však nemůže policejního prezidenta odvolat. Poslanci mají jednat o situaci na vnitru a zejména o tom, proč John vyzval před časem Martinů k rezignaci. Ministr vnitra hovoří o 19 důvodech, na veřejnost ale pronikly jen některé z nich. Bublan poukázal na to, že John na jednu stranu volá po odchodu policejního prezidenta, na druhou stranu mu nabízí místo v Europolu. "Vidím v tom velký rozpor," řekl ČTK Bublan.

V Praze bude ve středu jednat šéf britské diplomacie Hague

V Praze bude ve středu jednat britský ministr zahraničí William Hague, zjistila ČTK. V delegaci má být také britský ministr pro EU David Lidington. Britští politici se setkají s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, sdělilo následně ČTK české ministerstvo zahraničí. Jednat by mohli o aktuálních otázkách, jako jsou potíže některých členských států EU s veřejnými financemi. Dalším tématem by mohla být mezinárodní vojenská operace ISAF v Afghánistánu. V ní působí přes 130.000 zahraničních vojáků z více než čtyř desítek zemí. Další tisíce se tam účastní operace Trvalá svoboda.

Obrana má tři varianty ochrany nebe, dvě počítají se stíhačkami

Ministerstvo obrany uvažuje pro období po roce 2015, kdy končí pronájem švédských stíhaček Jas-39 Gripen, o třech variantách ochrany českého vzdušného prostoru. Dvě z nich počítají se stíhačkami, na které by mělo být vypsáno výběrové řízení. ČTK to sdělil první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, pod jehož vedením vzniká takzvaná Bílá kniha obrany, tedy koncepční dokument navrhující příští kroky resortu. Podle první z variant by měla pokračovat současná koncepce protivzdušné obrany, tedy kombinace pozemních obranných prostředků a stíhacího letectva. Druhou zvažovanou možností je rezignace na pozemní protivzdušnou obranu při současném využití stíhaček s českými znaky na křídlech. Třetí možností je pak koncentrace na protiletecké střely a rakety s tím, že by takzvaný "air policing", tedy vzdušné patrolování a pomoc civilním letadlům v nouzi, zajišťovaly spojenecké síly. Podobně nyní alianční piloti včetně českých chrání vzdušný prostor tří pobaltských zemí.

Předsedou pražské ODS byl opět zvolen Boris Šťastný

Předsedou pražské ODS byl podle očekávání zvolen dosavadní šéf a poslanec Boris Šťastný. Šťastný neměl protikandidáta. Dostal 73 hlasů, 11 delegátů se ve volbě zdrželo. Čtyřicetiletý Šťastný pražskou buňku vede od června, kdy nahradil bývalého primátora Pavla Béma. Bém rezignoval po květnových sněmovních volbách, kdy ODS v Praze porazila TOP 09. V kandidátském projevu Šťastný podle delegátů vyzval k jednotě ve straně a k odstranění skupinových zájmů.

Meziročně se narodilo méně dětí

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 19.900, na konci září tak v republice žilo 10,527 milionu lidí. Nejnovější demografické údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj ale skončilo období vyšší porodnosti. Proti stejnému období loňského roku se totiž narodilo o 1500 dětí méně. Na nové minimum klesl i počet uzavřených manželství. Na nárůstu obyvatelstva se mimo jiné podílelo to, že počet narozených převýšil počet zemřelých. Narozených bylo o 10.300 více než zemřelých. Do země se také přistěhovalo více lidí, než kolik se z ní odstěhovalo. Počet přistěhovalých byl o 9600 vyšší než počet vystěhovalých. Přitom loni v prvních třech čtvrtletích přibylo do Česka ze zahraniční 25.900 lidí.

CVVM: Polovina má za to, že se vláda málo stará o rodiny s dětmi

Polovina lidí se domnívá, že se vláda dostatečně nestará o sociální situaci rodin s dětmi, dvě pětiny mají za to, že péče o tyto rodiny je přiměřená. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Podíl lidí nespokojených s péčí vlády o rodiny s dětmi v posledních čtyřech letech mírně klesl. Více než polovina lidí nesouhlasí s novými podmínkami pro vyplácení porodného a přídavků na děti, které začnou platit příští rok. K názoru, že péče vlády o sociální situaci rodin s dětmi je nedostatečná, se častěji přikláněli dotázaní s nižším vzděláním, se špatnou životní úrovní a ženy. Od roku 2007 podíl lidí s tímto názorem klesl o sedm procent.

Radio Česko povede Václav Sochor

Šéfredaktorem zpravodajsko-publicistické stanice Českého rozhlasu Rádio Česko bude od ledna Václav Sochor (37). Nahradí tak Roberta Břešťana, který po necelých dvou letech odchází do týdeníku Ekonom. ČRo o tom informoval v tiskové zprávě. Sochor v médiích působí od roku 1994, začínal v zahraniční redakci tehdy nově vzniklé televize Nova. Poté působil v řadě dalších médií, pracoval v rádiích, televizích i v odborných časopisech. V lednu tohoto roku se vrátil do Českého rozhlasu jako moderátor autorských pořadů a zpravodajských pásem na Rádiu Česko a Radiožurnálu. Zpravodajská stanice Český rozhlas Rádio Česko je obsahově i formátem založena čistě na zpravodajství a na aktuální publicistice.

MF chce zlepšit finanční vzdělání obyvatel, je velmi nízké

Ministr financí Miroslav Kalousek chce ve snaze posílit finanční vzdělávání v Česku předložit vládě výsledky komplexního průzkumu finanční gramotnosti v ČR. Podle zjištění studie totiž většina lidí přistupuje k financím lehkomyslně a nezná ani základní finanční termíny. Ministr Kalousek to uvedl na pondělní tiskové konferenci. "Ty výsledky jsou pro mne zcela šokující. Ne že bych byl optimista, ale že míra negramotnosti je taková, to mne opravdu překvapilo," uvedl ministr. Téměř dvě třetiny lidí nečte podle ministra smlouvy, ve kterých se zavazují k dlouhodobým platbám, v celém rozsahu. "Lidí tak podepisují smlouvu, která je neodvolatelná a přitom může být likvidační pro něj i jeho rodinu," upozornil Miroslav Kalousek. Stejně tak je podle něj na průzkumu vidět, jak se míjí účinkem pravidla, která pro zprůhlednění trhu zavedl stát.

Hrubá střední mzda v podnikatelské sféře vzrostla na 21.675 Kč

Hrubá střední mzda v podnikatelské sféře se od prvního do konce třetího čtvrtletí 2010 v Česku meziročně zvýšila o 1,7 procenta na 21.675 korun. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí. Hrubá střední mzda, známá také jako medián, dělí vyplácené mzdy na dvě stejné poloviny, a není tak na rozdíl od průměrné mzdy ovlivněna extrémy. Zaměstnanci soukromých firem strávili měsíčně v práci průměrně 149,7 hodiny. Počet přesčasových hodin se od ledna do konce září meziročně zvýšil o 16,2 procenta. Zároveň klesla doba strávená na dovolené, což podle ministerstva svědčí o pozvolném oživení české ekonomiky. Medián hodinového výdělku se ve třetím čtvrtletí v podnikatelské sféře zvýšil meziročně o 1,8 procenta na 121,2 koruny. Podobně jako v předchozím období nedosáhlo u soukromníků na průměrný hodinový výdělek 67,3 procenta pracovníků.

Podíl ekologického zemědělství má do roku 2015 vzrůst na 15 pct.

Podíl zemědělské půdy obhospodařované podle pravidel ekologického zemědělství v Česku by měl do roku 2015 vzrůst ze současných deseti na 15 procent. Podíl biopotravin na tuzemském trhu s potravinami by do pěti let měl dosáhnout tří procent, nyní představuje zhruba jedno procento. To jsou cíle Akčního plánu pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 až 2015, se kterým v úterý ministr zemědělství Ivan Fuksa seznámí vládu. K dosažení těchto cílů má vést například posílení marketingu či zvýšení informovanosti veřejnosti o přínosech ekologického zemědělství. Ministerstvo zemědělství dále chce, aby podíl českých produktů na trhu biopotravin vzrostl na 60 procent. V současné době nadpoloviční většina bioproduktů pochází z dovozu. Dalším z dílčích cílů je větší zastoupení orné půdy na celkové ploše ekologického zemědělství. Nyní je zhruba 11 procent, do pěti let by měla dosahovat alespoň pětiny výměry.

Vláda projedná novelu, která ČOI umožní zveřejnit nekvalitní pumpy

Česká obchodní inspekce (ČOI) by od ledna mohla mít možnost zveřejňovat jména čerpacích stanic, u nichž zjistila nekvalitní pohonné hmoty. Počítá s tím novela zákona připravená ministerstvem průmyslu a obchodu, kterou v úterý projedná vláda. ČOI dosud tvrdila, že jména nekvalitních stanic nemůže zveřejňovat, neboť k tomu nemá oporu v legislativě. Novela má také omezit možnost daňových úniků při prodeji pohonných hmot. "Aby bylo možné zajistit ochranu trhu před prodejem nekvalitních pohonných hmot, bude mít Česká obchodní inspekce oprávnění zveřejňovat informace o prodeji paliva, u kterého kontrola zjistí, že jeho jakost neodpovídá předpisům," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Za nezveřejňování čerpacích stanic se špatnými vzorky pohonných hmot ČOI dlouhodobě kritizují nevládní organizace.

Soud zrušil prohlášení konkurzu na majetek Oděvního podniku

Krajský soud v Brně zrušil prohlášení konkurzu na majetek zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově. ČTK to sdělil soudce Jan Kozák, jenž doposud vedl řízení s OP a jejími věřiteli. Verdikt vydala soudkyně Eva Krčmářová. Vyhověla tak části žaloby největšího věřitele OP České spořitelny, která podávala proti řízení žalobu pro zmatečnost. ČTK verdikt potvrdila i mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová, firma podle ní rozhodnutí soudu vítá. Rozhodnutí soudu je nepravomocné, je možné se proti němu do 15 dnů odvolat, uvedl deník E15. V březnu brněnský soud povolil zadlužené oděvní firmě reorganizaci, podnik ale neměl dostatek peněz na provoz a plán reorganizovat výrobu vzdal. Konkurz soud vyhlásil 3. května. Nyní se situace vrací o stupeň zpět, opět do fáze reorganizace.

Ústavní soud odmítl stížnost Sdružení akcionářů IPB jako předčasnou

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Sdružení akcionářů IPB ve sporu o náhradu škody způsobené postupem státu při prodeji bývalé Investiční a poštovní banky (IPB). Sdružení se prostřednictvím žaloby u Městského soudu v Praze domáhalo 171,7 milionu korun. Soud ale uvedl, že o podobných nárocích zatím nelze rozhodovat. Konkurz IP banky, která je nástupnickou organizací IPB, totiž dosud neskončil. Stejný názor nyní zopakoval i ÚS, zjistila ČTK z databáze usnesení. "Do skončení likvidace společnosti, jejíž akcie stěžovatelé vlastní, nelze učinit jednoznačný závěr, k jakému zásahu do majetkových práv stěžovatelů došlo, tedy zda tento zásah má povahu kvalifikovaného zásahu do ústavně zaručených práv," stojí v usnesení Ústavního soudu. Verdikt padl bez veřejného jednání.

Cenu Listů Pelikán v Olomouci převzal duchovní Anton Otte

Katolický kněz Anton Otte převzal v Olomouci cenu Pelikán 2010. Ocenění za občanskou kulturu a politický dialog uděluje dvouměsíčník Listy, který založil olomoucký rodák Jiří Pelikán v roce 1971 v exilu v Římě. Otte získal cenu za celoživotní úsilí o nápravu německo-českých vztahů, řekl ČTK Tomáš Tichák z redakce Listů. "Usmíření není cílem, cílem je, aby tady byl mír. To není zprofanované slovo, naopak. Mír a Evropa, to je to, na čem mi stále moc záleží. Zajistit to lze právě dobrými sousedskými vztahy," řekl krátce po převzetí ceny laureát. Podle něj zřejmě nejde napravit všechny křivdy z minulosti, ale důležité je vzájemné setkávání se a poznávání se navzájem. "Nevím, jestli se dají všechny rány z minula zahojit tak, aby nebyly vidět. A myslím, že to ani není potřeba. Jizvy dělají člověka zajímavým, i když občas pálí. Každý člověk je obraz boží a zaslouží si úctu," doplnil Otte.

Britští kritici oceňují primabalerínu Klimentovou v Louskáčkovi

Britští kritici vyzdvihují českou primabalerínu Dariu Klimentovou v novém nastudování Louskáčka Petra Iljiče Čajkovského v Anglickém národním baletu (ENB). List The Guardian dokonce píše o tom, že tančí představení své kariéry. Klimentová je již 14 let primabalerínou ENB. Tentokrát tančila premiéru nového nastudování Louskáčka, který patří neodmyslitelně k vánočnímu repertoáru a bude se v londýnském Coliseu uvádět až do 30. prosince. Recenzentům se zdála nová verze příliš tradiční a vesměs ji ocenili třemi hvězdičkami. London Evening Standard ale napsal, že Daria Klimentová a její partner Vadim Muntagirov jsou "silnými představiteli hlavních rolí". Také recenzent deníku The Daily Telegraph napsal, že k přednostem inscenace patří "Klimentová a Muntagirov, kteří tančí s finesou". Daria Klimentová a Vadim Muntagirov se překonávali, uvedl The Guardian. "Klimentová určitě tančila představení své kariéry."

Veletržní palác vystavuje vietnamské plakáty propagandy

Více než stovku vietnamských propagandistických plakátů od 60. do 90. let 20. století vystavuje od pondělka Národní galerie v Praze ve spolupráci s Nadačním fondem Eleutheria. Plakáty jsou řazeny chronologicky, rozlišit lze dvě vývojové fáze. První fáze končí rokem 1975, závěrem studenoválečného konfliktu mezi severem a jihem Vietnamu. Plakáty z této doby pocházejí z komunistického severního Vietnamu a obsahově se zaměřují zejména proti Spojeným státům, které bojovaly po boku jižního Vietnamu. První plakát ale podle kurátora Tomáše Vlčka z Národní galerie pochází už z roku 1945, tehdy se propaganda obracela proti francouzským kolonizátorům. Další plakáty pocházejí z konce 70. let téměř do současnosti, i když datace prý podle Vlčka není vždy jednoznačná. Jde o dobu, kdy se z Vietnamu stáhla americká vojska, skončila válka, obě části Vietnamu se spojily a začaly budovat komunistický režim. "Jedná se o typické budovatelské obrázky, které čeští diváci znají z plakátů 50. let 20. století, posílit mír a budovat vlast," řekl ČTK Vlček.

Kraj hledá nového ředitele Galerie Středočeského kraje

Středočeští radní vyhlásili výběrové řízení na nového ředitele Galerie Středočeského kraje. Dosud byl touto funkcí pověřen Jan Třeštík, jehož úkolem bylo nastartovat a rozvinout činnost této instituce. To se podle vedení hejtmanství podařilo a nyní kraj hledá Třeštíkova nástupce. Vybrán bude během ledna či února příštího roku, do funkce by měl nastoupit v březnu, řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Připomněl, že galerie se za Třeštíkovy éry přestěhovala z Prahy do opravené Jezuitské koleje v Kutné Hoře. To byl podle něj náročný úkol, který údajně Třeštíkův předchůdce nezvládal. Třeštíka podle Ratha neláká běžný provoz galerie a úřednická práce. Kraj však chce jeho kreativity využít i do budoucna, při zprovoznění infocentra v pražské Husově ulici. Třeštík se navíc zapojí do hledání svého nástupce, bude členem komise, která nového ředitele vybere.

Mladá Boleslav zaplatí pokutu tři miliony, v extralize zůstává

Valná hromada Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) potrestala Mladou Boleslav na svém pondělním jednání ve Velké Bíteši pokutou ve výši tři miliony korun za chyby v situační zprávě, která je součástí licenčního řádu soutěže. Středočechům hrozilo i vyloučení z extraligy, proti kterému se však při hlasování ostatní kluby postavily. Mladá Boleslav byla oficiálně potrestána za poškozování zájmů a dobrého jména soutěže řádnou valnou hromadou APK LH. Té předcházelo mimořádné jednání, na kterém bylo pouze rozhodnuto, že klub nebude ze soutěže vyloučen. Proti bylo dvanáct zástupců klubů, dva se hlasování zdrželi. Udělená pokuta, která je splatná do 30. dubna 2011, je nejvyšší v historii soutěže. Nelze se proti ní odvolat.

Pokuta je vysoká, ale mohli nás i vyloučit, uznal Hořejší

S rozporuplnými pocity opouštěl valnou hromadu Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) ředitel Mladé Boleslavi Václav Hořejší. Zástupci třinácti dalších týmů i díky jeho aktivitě nevyloučili Středočechy z nejvyšší soutěže, ale udělili klubu vysokou třímilionovou pokutu. "Z výše jsem trochu zdrcen, je hodně vysoká. Tajně jsem doufal, že by se mohla pohybovat kolem milionu korun. Tahle částka je dost hraniční. Kdyby byla vyšší, tak by bylo daleko obtížnější se s tím srovnat," řekl Hořejší novinářům po jednání APK LH ve Velké Bíteši. "Věřím, že se nám podaří zdroje najít a už to nějak se ctí smeteme ze stolu," uvedl. Za pozitivní informaci u pokuty považoval fakt, že její splatnost byla posunuta až do konce dubna 2011.

Sníh a ledovka ztěžují dopravu, několik silnic muselo být zavřeno

Namrzající silnice, sněhové jazyky a padající stromy v pondělí na mnoha místech komplikovaly dopravu, některé silnice musely být uzavřeny. Dálnici D1 ráno blokoval převrácený kamion, kvůli ledovce zůstaly stát kamiony na hraničním přejezdu na Chomutovsku, potíže měli také řidiči na Pražském okruhu. Odpoledne se zlepšila situace na Moravě, na severu Čech však řidiče stále trápí sněžení a silný vítr. V Praze zemřel na podchlazení další člověk. Do rána se výrazně ochladilo, řada krajů se potýkala s přívaly sněhu. Třeba ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje napadlo až deset centimetrů, na severu Moravy místy dokonce 25 centimetrů. Dopravu navíc ztěžoval vítr, který na cesty navál sníh, na horách se tvořily závěje.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, na většině území občas sněžení, odpoledne a večer od severu trvalejší. Teploty přes den -7° až -3° Celsia. Mírný severozápadní až západní vítr.

13-12-2010