Denní souhrn zpráv Zprávy

07-12-2010

Premiér Nečas: Odbory s levicí rozehrávají hru hrozící destabilizací země

Odborům nejde o korektní obhajobu práv zaměstnanců, ale spolu s levicovou opozicí se snaží rozehrát politickou hru, která by mohla destabilizovat zemi. Premiér a předseda ODS Petr Nečas tak reagoval na chystanou středeční celodenní stávku zaměstnanců ve státní a veřejné sféře a záměr Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) využít ji k protestům proti připravovaným vládním reformám. Zopakoval, že vláda považuje své úsporné kroky za nutné.

Odbory zastupující zaměstnance ve státní a veřejné správě vyhlásily na středu celodenní stávku. Podle odborů se jí zúčastní 100.000 lidí. Stávku doplní demonstrace ve 21 českých městech. Například v Praze, Plzni, Hradci Králové či Mladé Boleslavi. Státní zaměstnanci protestují jak proti desetiprocentnímu snížení objemu mezd v příštím roce, tak proti změnám v odměňování ve státní sféře, která by umožnila méně zohledňovat v platu počet odpracovaných let.

Podle předsedy Českomoravské konference odborových svazů Jaroslava Zavadila prý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zakázal účast na stávce zaměstnancům České správy sociálního zabezpečení a úřadů práce. Podobné informace prý mají odbory i z pozemkových úřadů. Dochází tím podle nich k porušení ústavy a Listiny základních lidských práv a svobod. Ministr Drábek tvrzení odborů odmítl. "Žádnému státnímu zaměstnanci jsem ani náznakem nezakázal účast na zítřejší stávce," sdělil ČTK. Vysvětlovat podle něj pokles počtu stávkujících uměle vytvořeným prohlášením někoho jiného je "prostě ubohé".

ČSSD podporuje stávku, protest prý vyprovokovala vláda

ČSSD podporuje středeční stávku zaměstnanců veřejné správy proti snížení platů. Protest je oprávněný, vyprovokovala jej vláda svou asociální politikou, řekl novinářům úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sám se prý spolu s dalšími představiteli sociální demokracie zúčastní odborářské demonstrace na Palackého náměstí. Sobotka vládu kritizoval také za to, že údajně ignoruje hrozící krizi ve zdravotnictví. Způsob, kterým chce vláda hledat úspory ve státním rozpočtu, je podle něj nespravedlivý a ponižující pro řadu zaměstnanců. Lídr ČSSD upozornil na to, že vládní škrty ve mzdách ve veřejné sféře povedou spolu s inflací k tomu, že platy státních zaměstnanců v příštích třech letech klesnou reálně až o dvacet procent. Tvrdě to postihne například rodiny, kde jsou oba rodiče státní zaměstnanci, varoval Sobotka. Vládě znovu vyčetl, že údajně přesouvá veřejný dluh na bedra státních zaměstnanců, místo aby bilanci rozpočtu zlepšila zvýšením některých daní.

Zemědělské odbory zrušily plánovanou blokádu Prahy, platy vzrostou

Zemědělské odbory zrušily plánovanou středeční blokádu Prahy. Dohodly se se zaměstnavateli na růstu platových tarifů v příštím roce v průměru o 2,7 procenta. ČTK to řekl šéf agrárních odborů Bohumír Dufek a potvrdil předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Odboráři hrozili, že na některé z dálnic zablokují vjezd do Prahy, aby prosadili růst mezd v oboru. Chtěli také, aby jim stát dorovnal přímé platby. S případnými akcemi hodlají vyčkat stejně jako jejich zaměstnavatelé do konce února. Zemědělcům hrozí, že jim stát v příštím roce poprvé od vstupu země do Evropské unie nevyplatí na dorovnání přímých plateb ani korunu, ačkoliv by podle smluv podepsaných před vstupem ČR do EU mohli dostat až zhruba 4,8 miliardy korun.

Protest hasičů a policistů proti snížení mezd bude před sněmovnou

Hlavní protest policistů a hasičů proti snižování mezd se uskuteční příští středu před budovou Poslanecké sněmovny, která má ten den na programu schvalování státního rozpočtu. Chtějí tak ovlivnit rozhodování poslanců. ČTK to sdělil předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk J. Oberreiter. Před sněmovnou jsou demonstrace zakázány, organizátoři protestu chtějí proto procházet po chodníku, vyšlou také své zástupce na galerii jednacího sálu. Organizátoři protestu podporují pozměňovací návrh Martina Peciny (ČSSD), který chce hasičům přidat 700 milionů korun a policii 1,3 miliardy korun.

Dopravu v ČR od rána ztěžuje počasí, v Čechách hrozí náledí

Dopravu v Česku komplikoval sníh, déšť, snížená viditelnost i ledovka. V Kladně a některých okresech Plzeňského kraje byla vyhlášena kalamita, vydatná sněhová nadílka v úterý dopoledne zpožďovala letadla na ruzyňském letišti. V Moravskoslezském kraji se znovu zhoršilo ovzduší, špatná je i situace na severu Čech. Meteorologové varují před ledovkou a náledím, které až do čtvrtečního rána hrozí v Čechách a po celý čtvrtek na Moravě a ve Slezsku.

Kvůli přívalům sněhu byl v Kladně už v pondělí večer vyhlášen kalamitní stav, město má problémy především s odklízením sněhu ze silnic a chodníků na sídlištích. Radnice zapojila do úklidu veškerou techniku a povolala pracovníky veřejně prospěšných prací, strážníky a 15 vězňů. Kalamitní stav vyhlásili také silničáři na Tachovsku, Rokycansku a jižním Plzeňsku, hlavním problémem jsou stromy padající pod tíhou mokrého sněhu a namrzající silnice. Vydatná nadílka sněhu dopoledne zpožďovala letadla na ruzyňském letišti, některé lety se zpozdily o více než dvě hodiny, čtyři byly zcela zrušeny. Sníh komplikoval také železniční dopravu. Téměř všechny dopolední vlaky odjížděly z pražského Hlavního nádraží se zpožděním, někdy až 100 minut.

V pražské Dlouhé ulici se po pádu sněhu propadla plexisklová výplň podhledu a dopadla poblíž procházejících dětí, skleněná střecha se pod vahou sněhu a ledu propadla také v pasáži Jiřího Grossmanna. Na Žižkově sníh padající ze střechy zranil mladého muže.

Ministr Kalousek: Zvýšení příspěvku ČR do MMF je s podmínkami možné

Česko by mohlo za určitých podmínek zvýšit svůj příspěvek do Mezinárodního měnového fondu (MMF). Novinářům to v Bruselu po jednání ministrů financí EU řekl český ministr financí Miroslav Kalousek. O možném navýšení příspěvků členských států fondu se spekuluje v souvislosti s krizí v eurozóně, která by v budoucnosti mohla potřebovat více finančních prostředků a MMF by mohl být jedním z případných zdrojů. Kalousek řekl, že si navýšení příspěvků umí představit, ale jen v případě, že by to nebyla přímá platba. Jedinou možností je vyhrazení devizových rezerv České národní banky, ale centrální banka by s tím musela souhlasit. "Umím si to představit operací, kterou už jsme jednou učinili. To znamená, že došlo k deponování devizových rezerv České národní banky k Mezinárodnímu měnovému fondu, to byla ona miliarda eur," uvedl Kalousek. V případě, že by příspěvek měl mít podobu přímé platby, Česko by jej ostře odmítlo.

EK umožní odečíst z rozpočtu náklady důchodové reformy, ČR je pro

Evropská komise chce povolit zemím Evropské unie, aby si mohly odečíst z vlastního rozpočtu náklady na penzijní reformu. Původně mělo být odečítání jen částečné, což se nelíbilo novým členským státům EU, které již reformy provádějí, nebo je plánují. Se současným návrhem jsou Češi spokojeni. Novinářům to po jednání ministrů financí EU v Bruselu řekl český ministr financí Miroslav Kalousek.

Kdyby chtěl stát hypoteticky na financování důchodové reformy v současnosti využít dividendy energetické společnosti ČEZ, nemůže je započítat mezi příjmy, ale musí je naopak započítat mezi výdaje. To by ovšem zvýšilo rozpočtový schodek ČR a země by se tak mohla teoreticky ocitnout blíž k porušení unijních rozpočtových pravidel. Komise nakonec stížnostem Česka a několika dalších vyhověla. Navrhuje, aby vlády mohly náklady odečíst, pokud nebudou zvyšovat celkový dluh země. Ten by v EU neměl překročit hranici 60 procent HDP, přičemž Česko se pohybuje kolem 40 procent HDP.

Sněmovna povolila firmám s anonymními akciemi přístup k zakázkám

Sněmovna znovu prosadila přístup firem s anonymními akciemi k veřejným zakázkám. Zachovala přitom částečná omezení, která Senát požadoval zrušit jako neúčelná. Akciové společnosti tak například budou muset zadavateli zakázky poskytnout seznam všech svých akcionářů, kteří vlastní víc než deset procent akcií. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela má zmírnit sporné ustanovení, které od letošního 15. září zcela vylučuje společnosti s akciemi na majitele, respektive doručitele, z účasti ve veřejných tendrech. Cílem tohoto ustanovení bylo vyjasnit vlastnickou strukturu společností, které se o veřejné zakázky ucházejí. Kvůli této pasáži byly ale z tendrů zároveň vyloučeny společnosti s akciemi na majitele, kteří jsou veřejně známi. Platné znění zákona navíc znemožnila účast v zadávacích řízeních firmám z jiných zemí EU s anonymními akciemi, které vznikly podle platného práva domovského státu. Na schválení novely s částečnými omezeními se dohodla vládní koalice s opoziční ČSSD kvůli rychlému schválení předlohy.

Podle expertů schválená novela ale z protikorupčního hlediska nic nevyřeší. "Vlastnictví akcií na majitele se může snadno měnit ze dne na den a těžko lze proto prokázat, že prohlášení z konkrétního dne bylo lživé," uvedl partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark Jan Spáčil.

ČSSD chce zachovat imunitu zákonodárců pro politické přestupky

ČSSD chce nechat zákonodárcům přestupkovou imunitu pro jednání související s mandátem. Podle Jeronýma Tejce (ČSSD) by to zabránilo případné šikaně poslanců a senátorů za účast na demonstracích a za politické projevy. Tejc dne tuto změnu navrhl začlenit do ústavní novely, kterou chce vládní koalice zrušit přestupkovou imunitu zcela. Trestní imunitu členů parlamentu a ústavních soudců pak navrhla omezit jen na dobu výkonu jejich mandátu.

Předloha má změnit současný stav, kdy členové parlamentu nemohou být trestně stíháni, pokud je zákonodárný sbor k tomuto stíhání nevydá. Po dobu mandátu by také neplynula promlčecí lhůta. V případě přestupkové imunity si mohou vybrat způsob projednání jejich přečinu, a to buď v obvyklém řízení, nebo v mandátovém a imunitním výboru. Od vzniku samostatné České republiky v roce 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 19 poslanců či senátorů.

Nečas: Nižší náklady na dluh umožní dát miliardu vysokým školám

Premiér Petr Nečas (ODS) navrhne jako pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu své vlády pro příští rok přidat miliardu vysokým školám. Předseda vlády to řekl novinářům s tím, že podobný krok umožňuje velmi pozitivní hodnocení České republiky na finančních trzích, které dovolí uvolnit miliardu z dosud předpokládaných nákladů na dluhovou službu. Novinářům řekl, že už nyní se "dostavují první pozitivní výsledky odpovědné rozpočtové politiky vlády". Je podle něj cílem kabinetu směřovat úspory do oblastí, které pomohou v dlouhodobém hledisku posílit konkurenceschopnost ČR, tedy do výzkumu, vývoje, inovací a právě podpory vysokého školství.

Westinghouse se prý může považovat za favorita tendru na Temelín

Společnost Westinghouse ze Spojených států se může považovat za jednoho z favoritů výběrového řízení na dostavbu temelínské jaderné elektrárny, řekl novinářům ve Washingtonu ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. O vítězi tendru by se mělo rozhodnout v roce 2013. Zájem o lukrativní zakázku ve výši několik set miliard korun mají ještě česko-ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport a francouzská společnost Areva. Kocourek v hlavním městě USA podepsal s americkým ministrem obchodu Garym Lockem deklaraci o spolupráci v jaderné energetice. Měla by mít jak komerční, tak civilní podobu. Do tendru na dostavbu Temelína se podle českého ministra přímo nepromítne. "Nicméně zároveň samozřejmě říká, že americká strana je v oblasti jaderné energetiky kvalifikovaná, to znamená, že české vládě v podstatě říká, že není žádná překážka pro to, aby onen americký dodavatel byl v rámci soutěže brán jako rovnocenný s ostatními," uvedl Kocourek. Šance Westinghousu podle něj bude záležet na konkrétní nabídce, kterou příští rok podá a která "samozřejmě bude muset být konkurenceschopná s těmi ostatními nabídkami".

Analytici: Za horším výsledkem průmyslu nižší počet pracovních dní

Horší výsledky průmyslu za říjen přičítají analytici oslovení ČTK především nižšímu počtu pracovních dní v tomto měsíci. Pro zbytek roku jsou optimističtí, a to především díky vývoji zakázek a situaci v Německu. Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 6,9 procenta, což je zpomalení po zářijovém revidovaném růstu o 12,4 procenta. "Výsledek průmyslu je slabší než v předchozích měsících, avšak svůj vliv měl nižší počet pracovních dní. Celkový růst o necelých o sedm procent je ovšem pořád velmi dobrý výsledek. Oživení pokračuje, ČR se veze na vlně zahraniční - především německé - poptávky," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Analytik Patria Finance David Marek upozornil na to, že v meziměsíčním srovnání dokonce výroba klesla o 0,3 procenta a jde o první pokles od září loňského roku. K růstu celkové produkce podle něj přispívají nejvíce automobilový průmysl, produkce kovů a kovodělných výrobků, elektronika a počítače. V útlumu naopak zůstávají potravinářství, oděvní průmysl a výroba nábytku.

Asociace sester nechce, aby se platy lékařů řešily na úkor jiných

Česká asociace sester (ČAS) varovala vládu před tím, aby se mzdy lékařů pod tlakem odborů a České lékařské komory řešily na úkor jiných zdravotníků. V takovém případě by se prý o svá práva začaly víc brát i sestry a další zdravotnické profese. "ČAS by byla v takové situaci nucena aktivizovat nelékaře a podniknout podobnou nátlakovou akci, jakou předvádějí lékaři. Nelékaři jsou odpovědnější. Jsou možná méně slyšet než určitá skupina lékařů, nicméně není možné, aby na svůj pragmatický postoj k problémům českého zdravotnictví doplatili," uvedla prezidentka asociace a bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v tiskovém prohlášení.

Vědci budou v Praze diskutovat o obřím rentgenovém dalekohledu

O nových technologiích pro mezinárodní projekt obřího vesmírného rentgenového dalekohledu, který výrazně posune poznání vesmíru, budou v Praze diskutovat odborníci z devíti zemí. Pracovní konference se koná ke 40. výročí prvního českého rentgenového objektivu. O konferenci svolané na 8. až 10. prosince ČTK informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Vývoj rentgenové kosmické optiky má v ČR dlouhou tradici a čeští vědci v tomto oboru dosáhli mezinárodně uznávaných výsledků. První český astronomický rentgenový objektiv byl vyroben v roce 1970, šlo o optiku o průměru 50 milimetrů k zobrazení Slunce v rentgenovém záření z paluby rakety Vertikal.

Výzkum: Znalosti českých žáků se zhoršily nejvíc ze všech zemí

Čtenářské dovednosti českých žáků jsou podprůměrné, v matematice a přírodních vědách jsou děti průměrné. Ukázaly to výsledky mezinárodního srovnání znalostí žáků PISA (Programme for International Student Assessment), do něhož se zapojili patnáctiletí žáci ze 65 zemí světa. Z průzkumu vyplynulo, že znalosti českých dětí se v posledních letech zhoršily nejvíc ze všech zemí. Srovnání se koná každé tři roky, připravuje je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). "České republika klesá nejrychleji ze všech zemí OECD," konstatoval ministr školství Josef Dobeš (VV), který zveřejněné výsledky označil za hořkou pilulku. Propad znalostí je podle něj způsoben hlavně chybějící dlouhodobou koncepcí českého školství, která by přežila střídání ministrů. Problémem je prý ale i nízké ohodnocení učitelů a nezájem rodičů o vzdělávání jejich potomků. U minulého testování byly znalosti českých dětí z matematiky a přírodních věd nadprůměrné.

Asi výbuch zničil dům v Petrovicích, trosky se stále prohledávají

Pravděpodobně výbuch poničil část rodinného domu v Petrovicích u Karviné. Pes, který prohledával trosky domu, označil jedno místo, které nyní budou dále zkoumat městští strážníci z Ostravy specializovaní na prohledávání sutin. Podle mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačkové to však neznamená, že pod troskami musí být člověk, pes mohl cítit například domácí zvíře. Policie spíše považuje za nepravděpodobné, že by pod sutinami někdo byl. Škodu majitel odhadl na 4,5 milionu korun. Úlomky předmětů či předměty se rozlétly do vzdálenosti odhadem až 50 metrů a poškodily další dva domy. Co výbuch způsobilo se i podle policie zatím neví.

Ústí n.L. má nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v Česku

V Ústí nad Labem začala jezdit lanovka spojující obchodní centrum a zámeček Větruše. Jde o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v Česku, řekl ČTK náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha. Lanovka stála zhruba 80 milionů korun. Většinu zaplatila Evropská unie. Město na ni dalo asi 7,5 procenta. Stavba trvala necelý rok. Provozovatelem bude Dopravní podnik města Ústí nad Labem. Lanovka je dlouhá 330 metrů, dvě kyvadlově jezdící kabiny pro 15 osob vzdálenost překonají za dvě minuty. Lano, na kterém obě kabiny visí, měří 760 metrů a má průměr 3,6 centimetru. Lanovka překonává padesátimetrové převýšení.

Ústečtí strojníci se učili na dalším unikátu, na lanovce na Komáří vížku na Teplicku, která je nejdelší lanovkou bez mezizastávky ve střední Evropě. Je dlouhá téměř 2,5 kilometru. Od lanovky si město slibuje oživení okolí Větruše, kde loni na podzim znovuotevřela restauraci a konají se tam různé společenské akce. Do oprav zámečku a jeho okolí město v uplynulých letech investovalo kolem 130 milionů korun, jsou tam nová sportoviště i bludiště.

Zemřela spisovatelka a překladatelka Hana Pražáková

Ve věku 80 let zemřela 4. prosince v Brně spisovatelka Hana Pražáková, dcera spisovatele Františka Křeliny. Pohřeb manželky historika a hungaristy Richarda Pražáka, který zemřel v září tohoto roku, se bude konat 10. prosince v 15:00 v kostele svatého Augustina v Brně. ČTK o tom informovala Markéta Hejkalová, dcera Hany Pražákové. Pražáková se narodila 13. července 1930 v Českém Dubu. Vystudovala češtinu a ukrajinštinu na Karlově univerzitě v Praze, po studiích pracovala jako nakladatelská redaktorka a překladatelka, v letech 1972 až 1990 byla redaktorkou literárně-dramatické redakce Československého rozhlasu v Brně.

Pražáková je autorkou devíti knih pro děti a dívky, nejúspěšnější z nich Dárek pro Moniku, byla přeložena do několika jazyků. V roce 2001 vydala Hana Pražáková memoárovou prózu Nadějí tu žijem, v níž líčí život své rodiny v padesátých letech, kdy byl její otec vězněn v komunistických kriminálech. Na ni pak navázala kniha Dobrý den Brno, v níž autorka zachycuje období normalizace v Brně, ale i devadesátá léta v Budapešti, kde její manžel působil jako první velvyslanec České republiky.

Ve věku 73 let zemřel architekt a pedagog Jan Bočan

Ve věku 73 let dnes zemřel významný český architekt a pedagog Jan Bočan. S jeho jménem je spojena dostavba Hlavního nádraží v Praze, hotel InterContinental či několik budov zastupitelských úřadů v zahraničí. ČTK jeho úmrtí oznámila Fakulta architektury Českého vysokého učení technického v Praze, kde působil. V roce 2009 mu Obec architektů udělila Grand Prix architektů za celoživotní dílo.

V Praze začne výstava Amedea Modiglianiho, jedna z nejdražších

Výstava děl Amedea Modiglianiho a jeho současníků v Obecním domě je jednou z nejdražších v Praze, je pojištěna na pojistnou částku 46,5 milionu eur, to je asi 1,2 miliardy korun. Výstava začne tento čtvrtek a potrvá do 28. února příštího roku. Celkem představuje přes 60 exponátů, olejů, kreseb, fotografií a dokumentů. Jedním z nejdražších vystavených obrazů je Žák v pojistné hodnotě osm milionů eur (200 milionů korun). Podobně drahých výstav se v Praze nepořádá tolik. Srovnatelná co do ceny exponátů může být například s aktuální výstava v Galerii Rudolfinum Decadence Now!, která představuje současné světové autory proslulých jmen jako Damien Hirst, Cindy Shermanová, Joel Peter Witkin či Keith Haring.

Návštěvníci Obecního domu se dozví i mnohé ze zajímavého života Modiglianiho. Výstava se soustředí především na vztah mezi umělcem a jeho osudovou ženu a model jeho prací Jeanne Hébuterneovou. Stala se předobrazem pro Modiglianiho typické ženské akty a portréty s prodlouženými tvářemi, mandlovýma očima, dlouhými ostrými nosy a melancholickými výrazy. Láska mezi umělcem a jeho múzou neměla dlouhého trvání. Pár dní před svatbou malíř zemřel na tuberkulózu, bylo mu teprve 36 let. Jeanne nesnesla utrpení ze ztráty svého milovaného a skočila z okna domu svých rodičů. Modigliani po sobě zanechal 356 děl.

David Ondříček začne na jaře natáčet film Ve stínu koně

Čtyři roky připravoval režisér David Ondříček se scenáristou Markem Epsteinem film s pracovním názvem Ve stínu koně. Poté, co se mu podařilo zajistit sedmdesátimilionový rozpočet této klasické detektivky s politickým nádechem odehrávající se v roce 1953, začne s natáčením v březnu příštího roku. Významným prvkem bude podle režiséra v tomto příběhu měnová reforma z jara 1953. Příběh se odehrává zhruba dva týdny před ní, dosud existuje čtrnáct verzí scénáře. Režisér námět snímku získal od svého otce, předního kameramana Miroslava Ondříčka. Příběh pracuje s vykonstruovaným případem loupežného přepadení, které sehraje Státní bezpečnost, aby odvrátila pozornost od blížící se měnové reformy.

Cestovatel Zikmund pokřtil výběr reportáží z Afriky a Ameriky

Výběr nejzajímavějších reportáží z expedice po Africe a Latinské Americe cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda v Praze představil Miroslav Zikmund. Původní texty jednadevadesátiletý cestovatel přepracoval a ve spolupráci s editorem doplnil o dosud nezveřejněné dobové dokumenty a fotografie. Jedním z kmotrů publikace nazvané Legenda H+Z, První cesta se stal bývalý prezident Václav Havel. Na svou první cestu, kdy projeli celou Afriku a Ameriku od jihu až do Mexika vyrazil Zikmund s Hanzelkou 22. dubna 1947 v osobním voze Tatra 87. Na 368 stránkách si tak čtenáři mohou připomenout dobrodružství, které za tři a půl roku trvající výpravu zažili. Hanzelka se Zikmundem spolu navštívili třiaosmdesát zemí světa, napsali přes 20 knih a proslavili vozy Tatra i Československo.

Čáslavská převzala Řád vycházejícího slunce

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská v Praze převzala vysoké japonské vyznamenání - Řád vycházejícího slunce. Zlaté paprsky s nákrční stuhou někdejší sportovní gymnastce předal japonský velvyslanec v České republice Čikahito Harada jako projev přínosu ke kulturním vztahům mezi Japonskem a Českou republikou. V Japonsku získala Čáslavská tři zlaté olympijské medaile. Japonce si získala výkony, úsměvem i bojovností a dodnes je tam populární.

Sport

Olympijská vítězka Kateřina Neumannová se vrátí do Val di Fiemme a v lednu si vyběhne pověstný finiš Tour de Ski. Do sjezdovky Alpe Cermis bude stoupat spolu s dalšími bývalými hvězdami a asi dvoustovkou odvážných běžců v rámci závodu nazvaného "Stoupání s hvězdami!" Exhibiční Stoupání s hvězdami se uskuteční v neděli 9. ledna od 10:00, jen krátce před finišem nadcházejícího ročníku Tour de Ski.

Počasí

Zataženo, na většině území déšť nebo déšť se sněhem. Teploty mezi -1° až 3° Celsia, na horách kolem 0. Meteorologové stále varují před ledovkou, výstraha platí až do úterní půlnoci.

07-12-2010