Denní souhrn zpráv Zprávy

02-12-2010

Dopravu v Česku stále komplikují následky silného sněžení

Sněhová kalamita způsobená přívaly sněhu a silným větrem, které sužovaly Česko od středečního odpoledne, na řadě míst stále komplikuje dopravu. Kolaps nastal například na několika místech Prahy. Pražský krizový štáb při svém ranním zasedání vyzval k ukázněnosti řidiče kamionů. Podle něj jsou pro pražskou dopravu v současné době největším problémem. Zastavila se doprava na Jižní spojce i na příjezdech do Prahy. Časně ráno se však podařilo obnovit provoz na pražském letišti. Situace se postupně zlepšuje. Na dálnici D5 byl po havárii kamionů obnoven provoz, podařilo se zprůjezdnit některé silnice. V pátek se ale počasí opět zhorší, Moravu má zasáhnout další silné sněžení, Čechy čeká tuhý mráz.

Provoz na železnici se vrací k normálu

Českým drahám a Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) se postupně daří zprovozňovat zaváté tratě. ČTK to řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla. Dráhy přesto preventivně prodloužily vyhlášený kalamitní stav až do dnešní půlnoci. "Je to spíše varování pro cestující, že stále může docházet ke zpožděním, případně mohou třeba vlaky zastavit popadané větve a podobně. Především v regionální dopravě už se situace stabilizovala, řada rychlíků ale stále jede se zpožděním," řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Podle Hally je situace nejsložitější v mladoboleslavském uzlu, kde z dosud neznámých příčin vykolejil vlak na přejezdu.

MF čeká schodek rozpočtu 156 mld. Kč

Ministerstvo financí očekává, že deficit státního rozpočtu letos bude 155,6 miliardy korun, schválený rozpočet přitom počítá se schodkem téměř 163 miliard korun. Vyplývá to ze Strategie financování státního dluhu pro rok 2011, kterou zveřejnilo ministerstvo financí. Nižší schodek MF čeká díky úspoře úrokových nákladů státního dluhu. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že letos úspora činí 21 miliard korun z původně plánovaných 57 miliard korun. Ve srovnání s loňskem stát uspořil letos na úrokových nákladech deset miliard korun. "Investoři tak ocenili závazek nové vlády transparentním způsobem dlouhodobě snižovat deficity veřejných rozpočtů a požadovali nižší rizikovou přirážku," uvedl ministr.

MF si plánuje příští rok půjčit 220 miliard korun

Ministerstvo financí si chce v příštím roce půjčit 220 miliard korun, v roce 2012 téměř 219 miliard a v roce 2013 si hodlá půjčit 207 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2011, kterou MF zveřejnilo. Letos úřad počítá s půjčkami ve výši 252 miliardy korun. Ve srovnání s loňskou strategií ministerstvo financí objem plánovaných půjček snížilo. Na zahraničních trzích si chce ministerstvo financí půjčit maximálně 40 procent z hrubé výpůjční potřeby vlády, tedy zhruba 88 miliard korun.

MF nabídne příští rok dluhopisy občanům

Ministerstvo financí v příštím roce plánuje vydat pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o objemu maximálně deset miliard korun. Uvedl to mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Minimální objem jedné objednávky bude 1000 korun. Dluhopisy budou moci nabízet banky i další finanční zprostředkovatelé. Záměr nabídnout spořicí dluhopisy domácnostem není podle MF motivován nedostatkem jiných zdrojů, protože financování výpůjční potřeby státu je pokryto. "Naším cílem je posílit fiskální odpovědnost státu prostřednictvím přímého vztahu k majetku občanů. Pokud budou přímo držet státní dluhopisy, budou preferovat odpovědné hospodaření státu, a nikoli populistický přístup vedoucí k nekontrolovanému růstu státního dluhu," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Brožová navrhla Klausovi čtyři jména na místopředsedu NS

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová se shodla s prezidentem Václavem Klausem na tom, že nový místopředseda NS musí být odborník s morální integritou. "My jsme hovořili o tom, aby to v každém případě byla osobnost nejen odborně zdatná, ale i požívající důvěryhodnosti z hlediska morální a mravní integrity," vysvětlila předsedkyně s tím, že její nový zástupce by měl mít důvěru i české veřejnosti. Klaus, který by měl kandidáta vybrat a jmenovat z řad soudců Nejvyššího soudu, prý na čtvrtečním setkání nezmínil jméno svého případného vlastního favorita. Brožová řekla, že prezidentovi nabídla čtyři možná jména. Ještě tento měsíc prý bude s Klausem o novém místopředsedovi soudu znovu jednat. Současný místopředseda Pavel Kučera odchází na konci roku do důchodu.

Vláda asi kvůli Senátu neprosadí Klausovu výjimku k Lisabonu

Pokud by vláda prosazovala smluvní zakotvení výjimky z Listiny základních práv EU, jejímž dojednáním prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis pod lisabonskou smlouvou, riskovala by odmítnutí v Senátu. ČTK to řekla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) s tím, že kvůli výjimce by měli Češi nižší právní ochranu než ostatní občané zemí EU. "Ta výjimka je pro nás prostě nepřijatelná," prohlásila Gajdůšková. Sociální demokraté mají po letošních volbách v Senátu nadpoloviční většinu a vláda k přijetí mezinárodních smluv potřebuje souhlas obou komor parlamentu. Jestliže by vláda případně dojednala připojení výjimky ke smlouvě o přistoupení některé z kandidátských zemí, šla podle Gajdůškové "do rizika, že v Senátu to bude smeteno". Místopředsedkyně Senátu by takový postup navíc vnímala jako omezení svobody rozhodování zákonodárce a věc by zřejmě postoupila Ústavnímu soudu. Senátorka ale nemá signály, že by kabinet Petra Nečase takovouto formu zvolil. Předchozí vláda Jana Fischera nicméně výjimku loni vyjednala s tím, že by byla včleněna do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU.

WikiLeaks: USA se zajímaly o chystaný obchod Omnipolu se Sýrií

Spojené státy se podle amerických diplomatických depeší zveřejněných serverem WikiLeaks v roce 2006 zajímaly o financování chystané dodávky českého obchodníka se zbraněmi Omnipol do Sýrie. USA ji považují za rizikovou zemi. Na věc se dotazovaly rakouské vlády. Podle amerických informací totiž transakci měla financovat rakouská banka Bank Austria Creditanstalt (BA/CA). Z hlášení amerických diplomatů není patrné, zda se obchod nakonec uskutečnil. Američané se podle depeše obávali, že se "Sýrie připravuje na nákup reaktivních motorů pro výcvikové letouny od české dodavatelské společnosti Omnipol". Rakouská vláda jim odpověděla, že BA/CA s Omnipolem přímo neobchoduje. Firma podle ní ale měla účet u její české dceřiné firmy HVB Czech, stojí v depeši americké ambasády ve Vídni ze 17. února 2006.

Svoboda bude po radním Plachém požadovat prokázání neviny

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) bude požadovat po radním Lukáši Plachém (ČSSD) prokázání neviny. Plachý je podezřelý, že si kupoval vnitrostranickou podporu. Jinak bude chtít po ČSSD vyvození důsledků. Plachý podle Lidových novin slíbil 100.000 korun spolustraníkovi za zařízení podpory při tvorbě kandidátky pro volby na magistrát. V prohlášení, které zaslal ČTK, vinu odmítá s tím, že ho očistily v minulých měsících vnitrostranické orgány. "Politik musí svou nevinu prokázat. Pokud ji (Plachý) neprokáže, budu žádat koaliční partnery, abychom z toho vyvodili důsledky," řekl Svoboda. Plachý by podle něj musel například doložit, že nahrávka, která má jeho vinu prokazovat, je nepravdivá nebo zfalšovaná. Osobně prý s Plachým nemluvil, komunikuje ale s vedením ČSSD.

Sobotka: Skandál pražského radního bude řešit vedení ČSSD

Pražská organizace ČSSD by měla ve vlastním zájmu rychle vyřešit skandál svého radního Lukáše Plachého, který je podezřelý, že si kupoval vnitrostranickou podporu. Pokud to neudělá, rozhodne o něm tento pátek politické grémium ČSSD. Skandál nesmí zatěžovat pražskou ČSSD ani nové vedení hlavního města, řekl ČSSD Bohuslav Sobotka. Uvedl také, že o prošetření kauzy požádal Ústřední kontrolní komisi (ÚKK). Přál by si také, aby případ prošetřila policie. Plachý v rozhovoru s Lidovými novinami připustil, že sumu za pomoc při hlasování skutečně slíbil, prý to ale bylo jen naoko. Později řekl, že nic nezaplatí. Celou kauzu považuje za komplot vůči své osobě.

Pospíšil navrhne trestní odpovědnost právnických osob

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) navrhne vládě začátkem roku zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Jeho cílem je, aby se lidé nemohli vyhýbat trestní odpovědnosti tím, že se odvolají na rozhodnutí kolektivního orgánu právnické osoby. Zavedení trestní odpovědnosti právnických osob jako jedno z možných protikorupčních opatření zmiňuje vláda ve svém programu. Ministr vnitra Radek John (VV) dříve uvedl, že na nutnost zavedení trestní odpovědnosti právnických osob opakovaně upozorňovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Pokud prý změna nepřijde co nejdříve, tak hrozí, že bude Česko označeno za zemi podporující korupci.

Ministr Heger představil svůj reformní tým

Zdravotnickou reformu chce ministr Leoš Heger (TOP 09) udělat s týmem šesti náměstků. Ve čtvrtek představil posledního člena, náměstka pro zdravotní péči Vítězslava Vavrouška (ODS). Post patří podle koaliční dohody ODS, Heger by si ho prý ale vybral i bez této dohody. Sestavení týmu trvalo Hegerovi pět měsíců, objevily se už i spekulace, že by ho v čele resortu mohl nahradit Jaromír Drábek, který vede ministerstvo práce a sociálních věcí. Heger nyní musí řešit protesty lékařských odborů. Pod výzvu Děkujeme, odcházíme se podepsalo zhruba 4000 lékařů. Pokud splní své hrozby a dají výpověď, budou od března 2011 chybět v nemocnicích stovky lékařů. Ministr ale znovu potvrdil, že v jeho rozpočtu peníze na vyšší platy pro lékaře nejsou.

Bárta chystá zdravotní reformu VV

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) chystá návrh zdravotní reformy Věcí veřejných. O problémech ve zdravotnictví jednal s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem. Po jednání Bárta novinářům mimo jiné řekl, že hrozící odchod lékařů z českého zdravotnictví vnímá jako riziko. Kubek označil ohlášené odchody více než 4000 lékařů za "devastaci zdravotnictví". Lídři Věcí veřejných po debaklu strany v komunálních a senátních volbách dali najevo, že VV chtějí ve vládě více akcentovat sociální témata a dbát na to, aby reformy koalice ODS, TOP 09 a VV neměly příliš tvrdé sociální dopady. Bárta byl už v minulosti kritizován za to, že působí i mimo svůj resort a zasahuje do rozhodování na ministerstvu vnitra, v jehož čele stojí předseda VV Radek John.

Dobeš se s kraji domluvil na rušení středních škol

Ministr školství Josef Dobeš (VV) začal jednat s hejtmany o postupném rušení a slučování středních škol, žáků je totiž méně než volných míst. Na středeční tiskové konferenci oznámili, že prioritou budou technické školy a učiliště, ministerstvo naopak nebude podporovat vznik dalších soukromých škol. Aby se zvýšila kvalita vzdělávání, chtějí hejtmani zavést přijímací zkoušky na všechny střední školy s maturitou. "Věřím, že se se zástupci krajů domluvíme," uvedl ministr s tím, že optimalizací sítě škol chtějí zvýšit kvalitu vzdělávání. Protože dětí ubývá, na střední školy se často dostanou i ty, které by dřív šly na učiliště. Proto hejtmani chtějí, aby se na všechny maturitní obory musely skládat přijímací zkoušky, a na tyto školy se tak dostali opravdu jen žáci s dobrými znalostmi.

Proti rušení části gymnázia v Hořicích demonstrovaly stovky lidí

Zhruba tři stovky studentů na jednání zastupitelů Královéhradeckého kraje protestovaly proti rozhodnutí krajských radních zrušit v Hořicích na Jičínsku čtyřletý obor gymnázia. Zastupitelé na návrh zastupitelky Martiny Berdychové (SNK-ED) hlasovali o doporučení, aby rada své usnesení týkající se omezení hořického gymnázia zrušila. Její návrh však nezískal dostatečnou podporu. Krajský úřad tvrdí, že rušením tříd na hořické škole a dalších středních školách v kraji reaguje na úbytek žáků.

Část senátorů ČSSD chce zabránit zpětnému danění fotovoltaiky

Část senátorů sociální demokracie chystá podle místopředsedkyně horní komory Aleny Gajdůškové (ČSSD) úpravy zákona o zdanění fotovoltaické energie, které by zabránily jeho zpětné platnosti. Nelze jednostranně měnit už uzavřené smlouvy, řekla k podobě úprav Gajdůšková. Úpravu podle ní podporuje většina senátorů sociální demokracie, s konkrétní podobou návrhu mají příští týden přijít na jednání výboru pro veřejnou správu. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v neděli připustil, že by Senát mohl umožnit přijetí zákona ještě před koncem roku, pokud by se jím na schůzi nezabýval. Gajdůšková ale nevěří, že by se Senát takto zachoval. "To by bylo velmi alibistické," řekla. Varovala ve shodě s investory do solárních elektráren, že by schválení zákona v navrhované podobě mohlo mít soudní dohru s důsledky pro státní rozpočet.

E.ON chce od ledna zdražit elektřinu, naopak zlevní plyn

Zákazníci společnosti E.ON z řad českých domácností si od příštího roku za elektřinu připlatí o jedno procento více. Je však nutné, aby začala platit novela zákona, která omezuje zdražení způsobené podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. V případě, že by zákon neprošel, bude E.ON v roce 2011 za elektřinu účtovat o šest procent více. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Vladimír Vácha. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) by cena elektřiny pro domácnosti od ledna, po předpokládaném schválení novely o obnovitelných zdrojích, měla vzrůst v průměru o necelých pět procent. Zdražení u jednotlivých dodavatelů by mohlo být ale mírnější, neboť se do konečné ceny promítne letošní pokles ceny takzvané silové elektřiny. Konečnou cenu naopak tlačí vzhůru regulovaná složka ceny elektřiny, kterou tvoří náklady na distribuci a příspěvky na obnovitelné zdroje. Společnost E.ON naopak od ledna 2011 sníží cenu plynu pro domácnosti o 4,7 procenta. Pro poslední čtvrtletí letošního roku společnost ceny nezměnila, od července zdražil E.ON plyn pro domácnosti průměrně o šest procent.

Agrární odbory zablokují 8. prosince dálnici do Prahy

Zemědělští odboráři chtějí 8. prosince zablokovat vjezd do Prahy na jedné z dálnic. Uvedl to šéf odborů Bohumír Dufek. Odbory požadují, aby stát zemědělcům dorovnal přímé platby, chtějí také, aby jim zemědělští podnikatelé v příštím roce zvýšili platy. Mzdy v zemědělství výrazně zaostávají za průměrem celé ekonomiky. Pokud odboráři blokádou nedosáhnou svých požadavků, zablokují 10. prosince všechny dálnice do Prahy. Podnikatelé jsou ochotni svým zaměstnancům pro příští rok platy mírně zvednout. Odbory požadovaná čtyři procenta jsou ale podle dřívějšího vyjádření předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského příliš. Situaci podniků prý komplikuje návrh státního rozpočtu na příští rok.

Kvůli úsporám končí Česká centra v Košicích a Buenos Aires

Kvůli škrtům ve státním rozpočtu skončí ke konci února příštího roku pobočky Českého centra v Košicích a Buenos Aires. Ústředí Českých center zrušením uvedených zastoupení ušetří přes 5,5 milionu korun, sdělil jejich mluvčí Jiří Rosenkranz. Podle něj ale činnost košické pobočky částečně převezme České centrum v Bratislavě. Síť Českých center má v současné době ve světě 24 poboček na třech kontinentech. Mimoevropská centra jsou vedle Argentiny centra v USA, Japonsku a Izraeli. Posláním Českých center je rozvíjet dialog se zahraniční veřejností v kultuře, vzdělávání, obchodu a turismu. Loni centra zorganizovala přes 3000 akcí pro 3,5 milionu diváků. V roce 2008 uspořádala přes 2000 akcí pro asi 1,6 milionu návštěvníků.

Fond ohrožených dětí řešil za 20 let 36.000 případů dětí

Fond ohrožených dětí (FOD) slaví 20 let své existence. Za tu dobu řešil téměř 36.000 případů dětí v nouzi. Před deseti lety vznikly z iniciativy fondu takzvané Klokánky, zařízení poskytující dětem péči podobnou rodině. Za deset let Klokánky prošlo skoro 3000 dětí. Ve 120 bytech v současnosti žije 451 dětí, průměrně v nich zůstávají půl roku, některé ale i léta. Klokánky jsou neustále plné, úřady je často upřednostňují před zařízeními ústavní výchovy, řekla zakladatelka FOD Marie Vodičková. Klokánky slouží jako azylové zařízení pro ohrožené děti, soudy je tam posílají na nezbytně nutnou dobu, než se rozhodne, jak se vyřeší jejich situace. Podle Vodičkové se přes 60 procent dětí vrací do původní rodiny, čtvrtina dětí zamíří do náhradní rodinné výchovy.

ČT: Pyrotechnici našli na Českokrumlovsku tři tuny granátů z války

Pyrotechnici našli na Českokrumlovsku asi tři tuny nevybuchlé munice z 2. světové války. Informovala o tom Česká televize (ČT). Jihočeská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková ČTK řekla, že specialisté budou odstraňovat munici asi týden. Zatím nalezli 1,5 tuny munice a údajně ještě zhruba další dvě tuny zůstávají pod zemí. "Všechno odvezeme na místo, kde se nález bude bezpečně likvidovat," řekla Pavlíčková. Místo nálezu je tajné. Podle dostupných informací ČT jde o jakési bažiny, kam vojáci na konci války naházeli velké množství hlavně protiletadlových dělostřeleckých granátů, bylo jich zřejmě několik nákladních aut. Pyrotechnici chtějí munici odstranit co nejdříve, protože se obávají toho, že by ji mohla objevit veřejnost.

K dostání bude domácí test na HIV

Na český trh vstupuje tento týden domácí test na zjištění viru HIV. Stát bude 450 až 500 korun, z malé kapky krve zjistí s téměř stoprocentní spolehlivostí, zda má testovaný člověk virus způsobující nevyléčitelnou nemoc AIDS. U příležitosti světového dne boje proti AIDS novinku představili lékaři, upozornili však, že virus je zjistitelný až po dvou měsících od nakažení a dříve jej test neodhalí. V ČR se v současnosti eviduje 1493 nakažených virem HIV. "Je lepší vědět, jak na tom jsme, než onemocnět AIDS a navíc ohrozit své okolí," podpořil domácí test třeba sexuolog Radim Uzel. Test odhalí, zda jsou v krvi obsažené protilátky proti HIV. Pokud ano, je jedinec s 99,97procentní pravděpodobností HIV pozitivní a na testu se ukážou dva puntíky. Definitivně však může určit diagnózu jen lékař po sérii testů. Testování u doktora totiž zjišťuje v krvi přítomnost samotného viru, trvá to několik dní až týdnů.

Havel dostal cenu za svědectví o totalitě

Bývalý prezident Václav Havel dostal letošní Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Při převzetí ceny Havel řekl, že je důležité připomínat lidi, kteří se nenásilně postavili komunistickému režimu. Disent je podle něj potřeba i dnes, i když v jiné podobě než v dobách totality. Cenu exprezidentovi předalo občanské sdružení PANT. Cena připomíná ostravského spisovatele a novináře Jaromíra Šavrdu, vězněného komunistickým režimem. Podle organizátorů je ocenění určeno těm, kteří se aktivně snaží šířit pravdu o časech komunistického Československa. "Jsem rád, že někdo připomíná ty temnější doby, které pamatujeme, a že někdo připomíná odpor, který byl proti tehdejšímu režimu veden nenásilným způsobem," řekl Havel při převzetí ceny. Podobné iniciativy jsou podle něj možná důležitější dnes než před několika lety. "Jak tak z povzdálí pozoruji český politický život, stupnici hodnot nabízených společnosti, a jak tak pozoruji to, co jsem sledoval na vlastní oči v zastupitelstvu hlavního města Prahy, nezbývá mi než podléhat pocitu, že něco jako disidentský odpor bude ještě zapotřebí. Bude mít samozřejmě v demokratických poměrech jinou podobu, než míval v dobách totality," řekl Havel.

Po Havlových Dopisech Olze přicházejí Dopisy od Olgy

Po proslulých Dopisech Olze, které posílal disident a budoucí prezident Václav Havel své manželce Olze z komunistického vězení, se dostávají do rukou čtenářů Dopisy od Olgy, tedy odpovědi na jeho filozofující dopisy. Jejich hlavním autorem je Václavův bratr Ivan. Publikaci představila veřejnosti Knihovna Václava Havla. A proč Dopisy od Olgy, když je Olga nepsala? To je podle Ivana Havla třeba chápat tak, že jde o dopisy z okolí Olgy. A jejich čtenářem nebyl jenom Václav Havel. "Psal jsem to pro dva lidi, jeden byl bachař ve věznici a jeden můj bratr," řekl žertem jejich autor. I Dopisy Olze četli lidé z jejího okolí. Ivan je sice hlavním, ne však jediným autorem dopisů. Do korespondence s bratrem přes překážky vězeňské cenzury zapojil i další autory a disidenty, především filosofa Zdeňka Neubauera, hlavního komentátora Havlových úvah o etice a zodpovědnosti. Vědomě či nevědomě se do odpovědí na Dopisy Olze zapojili intelektuální přátelé bratrů Havlových Radim Palouš, Petr Hájek, Anna Šabatová, Jiří Dienstbier či Vladimír Holan.

V Praze vzniklo Muzeum ruského umění

Sbírku obrazů významných ruských malířů 18. až 20. století představuje nové soukromé Muzeum ruského umění. V budově pražského Hotelu Rott u Staroměstského náměstí bude oficiálně otevřeno od 7. prosince. Více než 150 pláten tam vystavuje majitel sbírky a muzea Valerij Larionov. Jde o díla zakoupena převážně na území České republiky. "Obrazy jsem kupoval ve starožitnostech, bazarech, v aukcích i od soukromých sběratelů," řekl Larionov, který v Česku žije zhruba 15 let. Upozornil, že veřejně přístupná tak budou mistrovská díla Isaaka Levitana, Ivana Ajvazovského, Ilji Repina, Vasilije Polenova, Alexeje Bogoljubova, Alexandra Benuae či Zinaidy Serebrjakovové, jejichž obrazy se pyšní ruské i světové galérie. Jsou tu také díla ruských tvůrců, kteří ve 20. letech hledali v tehdejším Československu útočiště před bolševickým režimem.

V Senátu jsou vystaveny české betlémy

Přes šedesát betlémů z desítky zemí vystavuje Senát na své již páté výstavě těchto symbolů vánočních svátků. Jsou mezi nimi nejen historické exponáty z 19. století, například Trutnovský nebo Podkrkonošský betlém z roku 1890, ale i současná tvorba. Nechybí ani betlémy ze zemí jako Barma, Keňa nebo Kostarika. Nejen děti zaujmou tři pohyblivé betlémy, jejichž autorem je Bohumil Dušek. Výstavu v předvánočním čase poprvé doprovodí možnost zhlédnout betlemáře při jejich práci a výtvarná soutěž pro děti. Samotná výstava potrvá do 9. ledna a je přístupná ve všední dny i ve svátek, včetně Štědrého dne. Výstavu uspořádaly Kancelář Senátu a Spolek českých betlemářů. Exponáty zapůjčili soukromí sběratelé a muzea v Jindřichově Hradci a Frýdlantu.

Ze sportu:

Česká tenistka Petra Kvitová byla organizací WTA zvolena nováčkem sezony. Prestižního ocenění se jí dostalo mimo jiné za postup do semifinále Wimbledonu, přestože předtím nikdy na trávě nevyhrála jediné utkání. Letos skončila až v semifinále na raketě tehdejší světové jeničky Sereny Williamsové. Během turnaje vyřadila mimo jiné i Dánku Carolinu Wozniackou, která je aktuální jedničkou. Kvitová se tak probojovala do nejlepší třicítky světa, ze které však v závěru roku vypadla a aktuálně ji patří 34. místo v žebříčku.

Vedení extraligové Plzně se podle očekávání odvolalo proti odpočtu devatenácti bodů, o které přišlo kvůli chybě při registrace svých dvou hráčů před sezonou. O trestu pro Plzeň, Mladou Boleslav a Kladno, jejichž zástupci udělali shodnou administrativní chybu, rozhodl ředitel soutěže Stanislav Šulc 19. listopadu. Odvolat se chce i Mladá Boleslav. Kladno, které přišlo o nejméně bodů, Šulcův verdikt akceptovalo.

Počasí

V noci bude polojasno až oblačno, teploty -10 až -14, při vyjasnění až -20 stupňů. V pátek čekáme oblačno až zataženo, od jihu sněžení, na Moravě a ve Slezsku může napadnout až 15 cm nového sněhu. Teploty -9 až -5 stupňů Celsia.

02-12-2010