Denní souhrn zpráv Zprávy

01-12-2010

Sněžení zkomplikovalo železniční dopravu, vlaky nabírají zpoždění

Vydatné sněžení od středečního odpoledne komplikuje železniční dopravu. Výhybky zapadávají sněhem, železničáři je musejí vymetat, vlaky proto nabírají až hodinové zpoždění. Nejhorší situace je v železničních uzlech Brno a Přerov. V extrémních případech mohou být spoje zrušeny. Železničáři však zatím nemuseli na žádné trati kvůli počasí zastavit dopravu. ČTK to o tom informovali mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský a Radek Joklík. Kromě jižní a východní Moravy mohou mít vlakové spoje zpoždění i na trati Praha - Plzeň nebo v pražském železničním uzlu. Zpožďují se také vlaky, které přijíždějí ze Slovenska a Polska, kde se zdržení pohybuje v rozsahu 40 až 60 minut. Cestující by měli podle Joklíka sledovat informace ve stanicích a na webu Českých drah.

Doprava v Praze kvůli sněžení kolabuje, je svolán krizový štáb

Doprava v Praze kvůli sněžení kolabuje. Problémy má městská hromadná doprava i řidiči osobních aut. Nejezdí tramvaje mezi Řepy a Motolem. Dopravní podnik (DPP) a Technická správa komunikací (TSK) svolaly na 20:00 kvůli kalamitě krizový štáb. ČTK to řekli šéf dozorčí rady pražského dopravního podniku Karel Březina a Monika Lojínová z DPP. Sněžit má celou noc. "Vypadá to hodně špatně. Řekl bych, že doprava zkolabovala," řekl ČTK dispečer silničních dopravních informací. Na většině silnic je podle něj situace na stupni pět, což znamená kolony. Dopravu prý často blokují kamiony, které nemohou vyjet například kopec na Spořilovské ulici.

Vláda asi kvůli Senátu neprosadí Klausovu výjimku k Lisabonu

Pokud by vláda prosazovala smluvní zakotvení výjimky z Listiny základních práv EU, jejímž dojednáním prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis pod lisabonskou smlouvou, riskovala by odmítnutí v Senátu. ČTK to řekla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) s tím, že kvůli výjimce by měli Češi nižší právní ochranu než ostatní občané zemí EU. "Ta výjimka je pro nás prostě nepřijatelná," prohlásila Gajdůšková. Sociální demokraté mají po letošních volbách v Senátu nadpoloviční většinu a vláda k přijetí mezinárodních smluv potřebuje souhlas obou komor parlamentu.

Jestliže by vláda případně dojednala připojení výjimky ke smlouvě o přistoupení některé z kandidátských zemí, šla podle Gajdůškové "do rizika, že v Senátu to bude smeteno". Místopředsedkyně Senátu by takový postup navíc vnímala jako omezení svobody rozhodování zákonodárce a věc by zřejmě postoupila Ústavnímu soudu. Senátorka ale nemá signály, že by kabinet Petra Nečase takovouto formu zvolil. Předchozí vláda Jana Fischera nicméně výjimku loni vyjednala s tím, že by byla včleněna do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU.

Stát do prosince hospodařil se schodkem 141 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 140,8 miliardy korun z říjnových 96,7 miliardy Kč. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Loni za stejné období vykázal státní rozpočet deficit 169,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy Kč a podle MF bude schodek letos dodržen. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory je rozpočet stále velmi nezdravý. "Ministerstvo financí v tiskové zprávě sice hned v závorce za tímto (aktuálním) číslem upozorňuje, že vloni činil deficit 169,4 miliardy Kč, což má asi vytvářet pocit zlepšení, ale my to jako zlepšení nevnímáme. Vloni byla recese. Letos není. A stávající výsledek je druhý historicky nejhorší, a to zásadně," upozornil Pikora.

Řežábek nepodpoří žádost České republiky o přijetí do eurozóny

Člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek nepodpoří případnou žádost České republiky o přijetí do eurozóny. V diskusi se studenty Řežábek uvedl, že by pro přijetí eura v Česku nehlasoval, protože pro to nevidí jediný důvod. Česká republika by se podle Řežábka neměla zavázat ke vstupu do něčeho, co nepřijala od začátku. Dodal, že se eurozóna proměnila a že již není tím, čím byla, když Češi případný budoucí vstup do ní přislíbili. Řežábek připomněl, že je na centrální bance a kabinetu, aby o žádost o členství v eurozóně zažádaly. Česká republika přitom nemá v plánu předložit v následujících letech žádost o přijetí evropské měny za svou, napsala agentura Reuters. Země pro to nyní nemá stanovený ani žádný termín.

Vláda schválila zprávu o situaci v boji s násilím na stadionech

Vláda souhlasila s materiálem ministerstva vnitra, který popisuje násilí na českých fotbalových stadionech a boj s ním. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Policii se podle něho v této oblasti podařilo dosáhnout pozitivních výsledků. Zpráva konstatuje, že scéna českých "hooligans" je v útlumu. Přesto ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) zdůraznil, že policisté hodlají v nastoupeném trendu pokračovat. Významně prý chtějí využívat například možnosti zakázat konkrétním fotbalových chuligánům vstup na stadiony.

Historikové: Zákon o protikomunistickém odboji je nedomyšlený

Za "krajně nedomyšlený" považují historikové nejnovějších dějin senátní návrh zákona o protikomunistickém odboji. Ve stanovisku, které poskytli ČTK, uvedli, že ve stávající podobě zákon budí dojem "moralistní hry", proto pochybují o jeho účelu. Stanovisko, které dosud podepsaly víc než čtyři desítky historiků z ústavů Akademie věd, několika univerzit a dalších vědeckých pracovišť, zašlou zákonodárcům. Návrh zákona odmítají opoziční strany, vláda jej naopak podpořila. Tvůrci zákona v čele s bývalým místopředsedou horní komory Jiřím Liškou (ODS) podobnými námitkám, s nimiž nyní přišli historici, čelili během jeho tříleté přípravy. Liška zdůraznil, že zákon byl zamýšlen jako morální ocenění těch, kteří se s nasazením života i majetku aktivně komunismu o hodnoty svobody a demokracie. O normu jako morální satisfakci usiluje Konfederace politických vězňů, podobný zákon byl přijat na Slovensku.

Dobeš se s kraji domluvil na rušení středních škol, dětí je málo

Ministr školství Josef Dobeš (VV) začal jednat s hejtmany o postupném rušení a slučování středních škol, žáků je totiž méně než volných míst. Na středeční tiskové konferenci oznámili, že prioritou budou technické školy a učiliště, ministerstvo naopak nebude podporovat vznik dalších soukromých škol. Aby se zvýšila kvalita vzdělávání, chtějí hejtmani zavést přijímací zkoušky na všechny střední školy s maturitou. "Věřím, že se se zástupci krajů domluvíme," uvedl ministr s tím, že optimalizací sítě škol chtějí zvýšit kvalitu vzdělávání. Protože dětí ubývá, na střední školy se často dostanou i ty, které by dřív šly na učiliště. Proto hejtmani chtějí, aby se na všechny maturitní obory musely skládat přijímací zkoušky, a na tyto školy se tak dostali opravdu jen žáci s dobrými znalostmi.

TIC vyzývá vládu k reformě justice a posílení její nezávislosti

Systémové a další personální změny jsou podle české pobočky organizace Transparency International (TIC) jedinou možností, jak navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství. Z funkcí by měli odejít vrchní státní zástupci v Praze i Olomouci, změnit by se mělo postavení žalobců i způsob jmenování nejvyššího státního zástupce. Novinářům to řekl ředitel organizace David Ondračka. Tyto a další kroky jsou součástí výzvy TIC vládě ke koncepční reformě justice a k posílení její nezávislosti. Ministerstvo spravedlnosti s některými návrhy souhlasí, o některých vede diskusi. "Na státním zastupitelství panuje neutěšený stav vnitřního rozkolu," tvrdí organizace. Podle jejího člena Stanislava Beránka mediálním ukončením aféry bývalého předsedy lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka nebo odvoláním nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké hrozba uplatňování politického vlivu v justici nezmizí.

Na předsedu pražské ODS bude opět kandidovat Boris Šťastný

Předseda pražské ODS Boris Šťastný, který byl do čela pražské buňky zvolen letos v červnu, bude znovu kandidovat na tuto funkci. Řekl to ČTK. Současné vedení má mandát pouze do poloviny prosince. Šťastný k tomu řekl, že spojoval své další působení s úspěchem vyjednávání o koalici na radnici. Protože se ODS podařilo v koalici s ČSSD získat primátora, chce předsednický post obhajovat. Sněm, který nové vedení pražské ODS zvolí, se sejde 13. prosince. Pražská ODS si v červnu zvolila vedení s tím, že podle výsledku podzimních voleb bude nejpozději do 15. prosince zvoleno nové. Šťastný byl označován za krizového manažera, který má za úkol pomoci občanským demokratům poté, co je v Praze v květnových sněmovních volbách porazila TOP 09.

Část senátorů ČSSD chce zabránit zpětnému danění fotovoltaiky

Část senátorů sociální demokracie chystá podle místopředsedkyně horní komory Aleny Gajdůškové (ČSSD) úpravy zákona o zdanění fotovoltaické energie, které by zabránily jeho zpětné platnosti. Nelze jednostranně měnit už uzavřené smlouvy, řekla ČTK k podobě úprav Gajdůšková. Úpravu podle ní podporuje většina senátorů sociální demokracie, s konkrétní podobou návrhu mají příští týden přijít na jednání výboru pro veřejnou správu. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v neděli připustil, že by Senát mohl umožnit přijetí zákona ještě před koncem roku, pokud by se jím na schůzi nezabýval. Gajdůšková ale nevěří, že by se Senát takto zachoval. "To by bylo velmi alibistické," řekla. Varovala ve shodě s investory do solárních elektráren, že by schválení zákona v navrhované podobě mohlo mít soudní dohru s důsledky pro státní rozpočet.

E.ON chce od ledna zdražit elektřinu, naopak zlevní plyn

Zákazníci společnosti E.ON z řad českých domácností si od příštího roku za elektřinu připlatí o jedno procento více. Je však nutné, aby začala platit novela zákona, která omezuje zdražení způsobené podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. V případě, že by zákon neprošel, bude E.ON v roce 2011 za elektřinu účtovat o šest procent více. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Vladimír Vácha. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) by cena elektřiny pro domácnosti od ledna, po předpokládaném schválení novely o obnovitelných zdrojích, měla vzrůst v průměru o necelých pět procent. Zdražení u jednotlivých dodavatelů by mohlo být ale mírnější, neboť se do konečné ceny promítne letošní pokles ceny takzvané silové elektřiny. Konečnou cenu naopak tlačí vzhůru regulovaná složka ceny elektřiny, kterou tvoří náklady na distribuci a příspěvky na obnovitelné zdroje.

Společnost E.ON naopak od ledna 2011 sníží cenu plynu pro domácnosti o 4,7 procenta. ČTK to sdělil mluvčí firmy Vladimír Vácha. Pro poslední čtvrtletí letošního roku společnost ceny nezměnila, od července zdražil E.ON plyn pro domácnosti průměrně o šest procent.

Ekonom.cz: Menší obce dostanou z daní až o čtyři miliardy víc

Až o čtyři miliardy korun by si podle serveru týdeníku Ekonom měly za dva či tři roky na daňových příjmech polepšit středně velké obce. Uskromnit by se naopak měla velká města, hlavně Brno, Ostrava a Plzeň. Část této sumy pro menší obce chce ministerstvo financí zajistit i za cenu zastavení některých dotací, které do regionů posílají jednotlivé resorty. Praze na peníze sahat nebude, napsal Ekonom.cz.

Výzkum potvrdil, že děti z Bartovic jsou kvůli ovzduší nemocnější

Děti ve věku do šesti let, které žijí v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice, jsou několikanásobně častěji nemocné než jejich vrstevníci z jiných částí Ostravy. Na vině je především průmyslem a dopravou znečištěné ovzduší. Potvrdil to výzkum, který na vzorku 1900 dětí narozených v letech 2001 až 2004 provedl Ústav experimentální medicíny Akademie věd České republiky. Vědci, které vedl Radim Šrám, vycházeli především z karet malých pacientů. Děti z nejvíce znečištěné lokality do prvního roku věku podle výsledků výzkumu stonají s onemocněním dýchacích cest v průměru šestkrát do roka. Naopak stejně staré dítě z Ostravy-Poruby jen jedinkrát.

ČT:Pyrotechnici našli na Českokrumlovsku tři tuny granátů z války

Pyrotechnici našli na Českokrumlovsku asi tři tuny nevybuchlé munice z 2. světové války. Informovala o tom Česká televize (ČT). Jihočeská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková ČTK řekla, že specialisté budou odstraňovat munici tak týden. Zatím nalezli 1,5 tuny munice a údajně ještě zhruba další dvě tuny zůstávají pod zemí. "Všechno odvezme na místo, kde se nález bude bezpečně likvidovat," řekla Pavlíčková. Místo nálezu je tajné. Podle dostupných informací ČT jde o jakési bažiny, kam vojáci na konci války naházeli velké množství hlavně protiletadlových dělostřeleckých granátů, bylo jich zřejmě několik nákladních aut. Pyrotechnici chtějí munici odstranit co nejdříve, protože se obávají toho, že by ji mohla objevit veřejnost.

K dostání bude domácí test na HIV

Na český trh vstupuje tento týden domácí test na zjištění viru HIV. Stát bude 450 až 500 korun, z malé kapky krve zjistí s téměř stoprocentní spolehlivostí, zda má testovaný člověk virus způsobující nevyléčitelnou nemoc AIDS. U příležitosti světového dne boje proti AIDS novinku představili lékaři, upozornili však, že virus je zjistitelný až po dvou měsících od nakažení a dříve jej test neodhalí. V ČR se v současnosti eviduje 1493 nakažených virem HIV. "Je lepší vědět, jak na tom jsme, než onemocnět AIDS a navíc ohrozit své okolí," podpořil domácí test třeba sexuolog Radim Uzel. Test odhalí, zda jsou v krvi obsažené protilátky proti HIV. Pokud ano, je jedinec s 99,97procentní pravděpodobností HIV pozitivní a na testu se ukážou dva puntíky. Definitivně však může určit diagnózu jen lékař po sérii testů. Testování u doktora totiž zjišťuje v krvi přítomnost samotného viru, trvá to několik dní až týdnů.

Havel dostal cenu za svědectví o totalitě, volal po novém disentu

Bývalý prezident Václav Havel dostal letošní Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Při převzetí ceny Havel řekl, že je důležité připomínat lidi, kteří se nenásilně postavili komunistickému režimu. Disent je podle něj potřeba i dnes, i když v jiné podobě než v dobách totality. Cenu exprezidentovi předalo občanské sdružení PANT. Cena připomíná ostravského spisovatele a novináře Jaromíra Šavrdu, vězněného komunistickým režimem. Podle organizátorů je ocenění určeno těm, kteří se aktivně snaží šířit pravdu o časech komunistického Československa. "Jsem rád, že někdo připomíná ty temnější doby, které pamatujeme, a že někdo připomíná odpor, který byl proti tehdejšímu režimu veden nenásilným způsobem," řekl Havel při převzetí ceny. Podobné iniciativy jsou podle něj možná důležitější dnes než před několika lety. "Jak tak z povzdálí pozoruji český politický život, stupnici hodnot nabízených společnosti, a jak tak pozoruji to, co jsem sledoval na vlastní oči v zastupitelstvu hlavního města Prahy, nezbývá mi než podléhat pocitu, že něco jako disidentský odpor bude ještě zapotřebí. Bude mít samozřejmě v demokratických poměrech jinou podobu, než míval v dobách totality," řekl Havel.

Korespondence Lasici a Stránského vychází knižně

Populární herec a režisér Milan Lasica a spisovatel Jiří Stránský představili ve Slovenském institutu v Praze knihu Dopisy bez hranic. Vznikla totiž jejich společným úsilím, když si po celé dva roky vyměňovali své nápady a postřehy o době, o sobě, o paměti osobní i společenské prostřednictvím dopisů. Knížka vyšla v nakladatelství Andreje Šťastného, který ji označil za epištoly moudrých mužů, které oslňují jako krásná literatura svým obsahem i vzletnou formou. "Že je tento žánr v našem běžném životě už téměř zcela nahrazen stručnými SMS zprávami či elektronickou poštou, ve kterých je čím dál více prostoru pro nedbalý jazyk plný gramatických chyb a překlepů, víme všichni. Zato hlubokou myšlenku, bonmot či poezii v nich najdeme málokdy," uvedl.

V Moskvě začal veletrh intelektuální literatury s českou účastí

Davy Moskvanů opět zamířily na zahájení veletrhu intelektuální literatury non/fiction. Letošní české zastoupení se opět vrátilo do podoby skromného stánku, zatímco loni, kdy Česku patřila role hlavního hosta, prostupovala česká expozice všemi podlažími Ústředního domu umělců. Tato role letos patří Francii, ale na veletrh zamířila i početná skupina britských a rakouských vydavatelů. Celkově se moskevské výstavy účastní na 300 vydavatelství z 19 zemí. "Něco z loňských projektů se uskutečnilo, je však pravda, že všechny přísliby se nenaplnily," řekla ČTK Dana Kalinová, ředitelka společnosti Svazu českých knihkupců a nakladatelů Svět knihy. Slibně kupříkladu vypadal zájem jednoho z velkých ruských nakladatelství o české tituly, ale pak se věc zadrhla. Nicméně dvířka do podvědomí ruského čtenáře už byla podle Kalinové pootevřena a například momentálně se tiskne v ruštině kniha Františka Kožíka Fanfáry pro krále a chystá se vydání Otokara Březiny. Celkově však průnik na ruský trh zůstává pro české autory "během po dlouhé trati".

Gott křtil knihu s Jiřím Štaidlovi

Karel Gott pokřtil knihu o svém bývalém dlouholetém spolupracovníkovi Jiřím Štaidlovi. Autorem publikace je publicista a fotograf Jaroslav Kříženecký. Portrét textaře písní, scenáristy a divadelního manažera připomíná Štaidlovy pestré osudy a dílo, ale také přibližuje atmosféru druhé poloviny 60. let v tuzemské populární hudbě a osobnosti s ní spojené.

Na úvod biatlonové sezony bodovaly Vejnarová i Vítková

Česká biatlonistka Zdeňka Vejnarová vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem v závodu na 15 km ve švédském Östersundu. Bodovala i čtyřiatřicátá Veronika Vítková. Z dvanáctého vítězství v kariéře se radovala domácí favoritka Anna Carin Zideková, které pomohla bezchybná střelba. Z přesné střelby těžila i Vejnarová, která na čtyřech střeleckých položkách minula jediný terč a kompenzovala tak pomalejší běh. V polovině závodu jí patřila šestačtyřicátá příčka, ovšem postupně se propracovávala pořadím vzhůru a nakonec jí to stačilo na dvaadvacátou pozici, což je její druhé nejlepší umístění od roku 2008.

Kvitová byla zvolena nováčkem roku

Česká tenistka Petra Kvitová byla organizací WTA zvolena nováčkem sezony. Prestižního ocenění se jí dostalo mimo jiné za postup do semifinále Wimbledonu, přestože předtím nikdy na trávě nevyhrála jediné utkání. Hlavní cenu pro nejlepší tenistku roku získala Belgičanka Kim Clijsterová. Dvacetiletá Kvitová se sice na okruhu WTA Tour objevuje již tři roky, nejvýrazněji se však prosadila letos. Překvapila především na Wimbledonu, kde skončila až v semifinále na raketě tehdejší světové jeničky Sereny Williamsové. Během turnaje vyřadila mimo jiné i Dánku Carolinu Wozniackou, která je aktuální jedničkou a ocenění pro nováčka sezony získala před rokem. Kvitová se tak probojovala do nejlepší třicítky světa, ze které však v závěru roku vypadla a aktuálně ji patří 34. místo v žebříčku.

Počasí

Vytrvale sněží, ve čtvrtek budou srážky postupně ustávat a částečně se bude vyjasňovat. Bude oblačno, místy až polojasno. V noci se ochladí až k -9° Celsia, přes den bude -6° až -2°C.

01-12-2010