Denní souhrn zpráv Zprávy

29-11-2010

MZV: O úniku diplomatických telegramů nás USA informovaly dopředu

České ministerstvo zahraničí připustilo, že bylo o úniku amerických diplomatických dokumentů na server WikiLeaks informováno v předstihu. Praha prý chápe, že důvěrná komunikace má ze své podstaty jiný charakter než komunikace oficiální nebo veřejná. Černínský palác to napsal v prohlášení pro ČTK s tím, že Praha byla informována americkým velvyslanectvím. Obsah velkého množství telegramů americké diplomacie z poslední doby plánuje server WikiLeaks zveřejnit postupně v tomto týdnu. Podle médií kvůli úniku těchto telegramů do některých zemí osobně volala šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Do ČR ale nevolala, řekl už v sobotu mluvčí MZV Vít Kolář. Zatím jediná zveřejněná depeše z pražské ambasády pochází z loňského října. Týká se také předchozí zářijové schůzky tehdejšího ministra zahraničí Jana Kohouta s Clintonovou v New Yorku. Setkání se uskutečnilo krátce poté, co USA ustoupily od původního plánu protiraketové obrany, který počítal s vybudování radarové základny v Česku. Clintonová podle depeše "vyzvala Čechy, aby spolupráci obou zemí 'pojímali široce' a nesoustředili se jen na vojenskou spolupráci". Zmiňuje nicméně také silné odhodlání české strany podílet se významným způsobem i na novém systému protiraketové obrany. "ČR dlouhodobě řadí vztahy s USA mezi priority své zahraniční politiky. V rámci společného Strategického dialogu s USA úzce diskutuje širokou škálu zahraničně-politických témat a rozvíjí spolupráci v bezpečnostně-vojenské, stejně jako obchodně-ekonomické oblasti," napsalo ministerstvo zahraničí s tím, že k obsahu zveřejňovaných amerických diplomatických telegramů se nebude vyjadřovat.

Ukrajina chce účast ČR na jednání s EU o transportu plynu

Ukrajina si přeje, aby se Česko podílelo na jednání mezi ní a Evropskou unií o modernizaci ukrajinské transportní plynové soustavy. Českému ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který je na návštěvě Kyjeva, to podle agentury Interfax řekl ukrajinský premiér Mykola Azarov. Řekl rovněž, že Ukrajina je zainteresována na spolupráci s koncernem Škoda Auto v dopravním sektoru, a nabídl České republice ukrajinskou pomoc při modernizaci její letecké flotily, napsala agentura Interfax.

Podle Schwarzenberga ukrajinský exministr požádal v Česku o azyl

České úřady posuzují žádost ukrajinského exministra Bohdana Danylyšyna o politický azyl a rozhodnou podle zákona. Prohlásil to v rozhovoru, který publikoval kyjevský list Dělo, český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Danylyšyn, který byl v říjnu zadržen v Praze na základě mezinárodního zatykače, je na Ukrajině obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek. O Danylyšynově žádosti o politický azyl informoval v polovině listopadu kyjevský tisk, ale právníci zadrženého ministra ani české justiční orgány tuto zprávu dosud nepotvrdili. Danylyšyn po svém zadržení prohlásil, že veškerá obvinění vznesená na jeho adresu jsou politicky vykonstruovaná. Nynější ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podle něj využívá všech prostředků, aby zúčtoval s ukrajinskou opozicí. Schwarzenberg, který je v Kyjevě na návštěvě, se setkal se svým ukrajinským partnerem Kosťantynem Hryščenkem. Kauza Danylyšyn ale podle ukrajinského ministra na pořadu jednání nebyla. "Jde o záležitost mezi právními orgány obou zemí, není v tom žádná politika," řekl Hryščenko na tiskové konferenci po jednání se Schwarzenbergem.

Změna volby prezidenta nemá umožnit Klausovi kandidovat potřetí

Autoři návrhu na přímou volbu prezidenta nepočítají s tím, že by se po změně pravidel mohl o funkci v roce 2013 potřetí ucházet současný prezident Václav Klaus. Zavedením přímé volby prezidenta není dotčen článek ústavy, který stanoví, že nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. "Nepředpokládá se tedy, že zavedení nového způsobu volby povede ke zvolení kandidáta, který před zavedením přímé volby již vyčerpal svá dvě funkční období," uvádí důvodová zpráva k návrhu, zveřejněná ve vládní legislativní knihovně. Přímou volbu hlavy státu chce koalice ODS, TOP 09 a VV prosadit v příštím roce tak, aby zákon začal platit v návaznosti na lhůty Klausova mandátu. Nového prezidenta by tak měli voliči vybírat počátkem roku 2013. Návrh rozeslaný do připomínkového řízení obsahuje tři varianty volby, a to jednokolovou, nebo dvoukolovou, ze které postoupí buď dva nejúspěšnější kandidáti, nebo všichni, kteří získají nad 12,5 procenta hlasů. K debatě o změně pravidel volby hlavy státu chce vládní koalice pozvat i sociální demokraty, jejichž hlasy potřebuje pro prosazení návrhu v horní parlamentní komoře.

Kandidáty bude moct podle ústavní novely navrhovat každý občan nad 18 let v případě, že získá pod petici 50.000 voličů. Autoři návrhu vycházejí z toho, že je nutné, aby počet signatářů deklaroval dostatečně silnou podporu kandidáta a zamezil nadměrnému užívání tohoto práva. Ministr vnitra ale v návrhu volebního kodexu, který s přímou volbou počítá, upozorňuje, že jeho úřad bude mít s ověřováním 50.000 podpisů problémy. Navrhnout kandidáta bude moct také skupina dvaceti poslanců nebo deseti senátorů. Návrh z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) zároveň mění rozsah imunity prezidenta. Nově prezidenta nebude možné zadržet nebo stíhat pro trestný čin, přestupek nebo jiný správní delikt pouze po dobu výkonu funkce. Volby prezidenta by měl podle návrhu vyhlašovat předseda Senátu, který je podle dosavadní platné právní úpravy vyhlašoval pouze v případě rozpuštění Poslanecké sněmovny. Do rukou šéfa Senátu bude také prezident skládat slib. Pouze v případě, že by předseda Senátu nebyl zvolen, vyhlašoval by volby prezidenta předseda Poslanecké sněmovny. Ústavní novela se zabývá i pravomocemi v době, kdy funkce prezidenta není obsazena. Pravomoc vyhlašovat sněmovní volby by měla v takovém okamžiku připadnout předsedovi Senátu a naopak pravomoc vyhlašovat volby do Senátu předsedovi sněmovny.

Premiér se chce sejít s Johnem i policejním prezidentem

Premiér Petr Nečas (ODS) chce v příštích dnech jednat "mezi čtyřma očima" s ministrem vnitra a vicepremiérem Radkem Johnem (Věci veřejné). Předseda vlády řekl, že jej John neinformoval předem o svém rozhodnutí vyzvat policejního prezidenta Oldřicha Martinů k rezignaci. Martinů, který na Johnovu výzvu reagoval přáním sejít se s předsedou vlády, se podle Nečase zachoval "zodpovědně". Nečas novinářům po jednání výkonné rady ODS řekl, že Johna požádal o schůzku v nejbližších dnech a rozhovor "mezi čtyřma očima". "To znamená bez přítomnosti kohokoliv jiného například ze strany Věcí veřejných, což se mimochodem ne vždy daří úplně úspěšně," podotkl předseda vlády. Nechtěl spekulovat, zda Johnova výzva k odchodu Martinů byla reakcí na tuto žádost o schůzku.

John v pondělí Martinů vyzval k rezignaci na tiskové konferenci. Zástupci ministerstva vnitra tam hovořili o údajně neutěšené situaci v policii, co se týče personálních věcí i ekonomiky. Nástupce Martinů má vybrat expertní tým, mělo by to být do konce letošního roku. Končícího náměstka policejního prezidenta Viktora Čecha jmenoval John svým náměstkem pro mezinárodní vztahy. Mluvčí policejního prezidenta reagoval slovy, že Martinů požádal o schůzku s premiérem. Problémy v policii ale podle Johna eskalují. Policie prý potřebuje personálně uklidnit. John prý necítí, že by dobře fungovaly protikorupční policie a další celostátní útvary; elitní policisté podle něho nemají důvěru ve vedení policejního prezidia. Ministr vnitra se pozastavil i nad údajnými úniky informací z policie. Martinů prý upozornil dopisem, aby jim zabránil. Podle stínového ministra vnitra z opoziční ČSSD Jeronýma Tejce ale John svým postupem jen hledá další oběť, která by mohla za špatný stav v resortu způsobený jeho vlastní prací. "Vyzývat policejního prezidenta k rezignaci je jen dalším zoufalým krokem k odvrácení neodvratitelného, tedy k odchodu ministra Johna z funkce," podotkl Tejc.

Banky jsou i podle nových testů ČNB odolné vůči rizikům

Tuzemské banky by podle aktuálních zátěžových testů České centrální banky nebyly ohroženy ani v případě vysoce nepravděpodobného nepříznivého scénáře. Ten kombinuje slabý vývoj domácí i zahraniční ekonomiky a obnovenou nejistotu na finančních trzích, vyvolanou problémy s financováním vládních dluhů. Ve všech scénářích možného vývoje by si tak bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou. Jedním z důvodů stability bankovního sektoru je podle ČNB i nadále jeho vysoká kapitálová přiměřenost, která ve srovnání s minulými testy dále mírně vzrostla a ke konci září činila téměř 15,5 procenta. Naposledy centrální banka zveřejnila zátěžové testy bank v srpnu 2010. I tehdy by banky odolaly bez zásadnějších dopadů i velmi nepříznivému vývoji.

Brusel: Česká ekonomika letos vzroste o 2,4 procenta

Evropská komise zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošek na 2,4 procenta z 1,6 procenta, které očekávala ve své jarní prognóze. Pro příští rok tempo růstu mírně snížila na 2,3 procenta z dříve odhadovaných 2,4 procenta. V obou případech je očekávání komise optimističtější než odhady českého ministerstva financí či ČNB. Ministerstvo financí na začátku měsíce zlepšilo odhad růstu české ekonomiky na 2,2 procenta a pro rok 2011 čeká navýšení o dvě procenta. Česká národní banka odhaduje letos růst o 2,3 procenta a příští rok jen 1,2 procenta. Rozpočtový deficit letos podle Bruselu v Česku dosáhne 5,2 procenta hrubého domácího produktu. V dalších dvou letech by se měl postupně ale snižovat na 4,6 procenta příští rok a 4,2 procenta v roce 2012. Loni hospodářství ČR kleslo o 4,1 procenta. Brusel čeká, že se české veřejné finance v příštích letech zlepší, na čemž se bude podílet zejména relativně významné konsolidační úsilí české vlády.

Odboráři začínají v nemocnicích rozdávat formuláře výpovědi

Výpověď v pondělí zřejmě jako první podepsal v akci lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme" pražský chirurg Miloš Voleman z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který vede tamní odborový klub. Podepsal i dohodu o solidaritě, tím stvrdil, že na rozhodnutí bude trvat. Voleman ČTK řekl, že začal rozdávat tiskopisy na kliniky, kde na společných setkáních lékaři výpověď podepíšou. Podobně to bude ve všech nemocnicích, kde se formuláře také začínají distribuovat. V úterý začnou s podpisy například lékaři na Vysočině, kde akce odborů získala největší podporu v celé republice. Podporu akci vyjádřily zhruba 4000 z 16.000 nemocničních lékařů, neznamená to ale, že všichni výpověď také podepíšou, ani to, že odejdou pracovat do ciziny. Na nedávném veletrhu s nabídkou práce pro lékaře v německých a rakouských nemocnicích, kam se přišlo podívat přes 6000 zájemců, byla volná místa pro 150 lékařů. Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel řekl, že formuláře výpovědí se budou sbírat dva týdny, pak je dostane ke kontrole právní kancelář.

Lékaři požadují 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, podle kvalifikace. Nyní mají zhruba 50.000 korun měsíčně za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger v pátek uvedl, že za odcházející lékaře převezmou práci jejich kolegové a dostanou také jejich peníze. Lékaři, kteří z nemocnic neodejdou, tak mohou počítat s tím, že si polepší.

ČR dostala od Norska miliony na boj se zločinem cizinců

Česká republika získala z takzvaných norských fondů 469.000 eur (asi 11,7 milionu korun) na projekt zlepšení boje proti zločineckým strukturám. Projekt se soustředil hlavně na organizované skupiny Vietnamců, Mongolů a Ukrajinců. Jeho výsledkem byla nová technika pro Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a vzdělávací semináře. Celkem stál projekt 552.000 eur (zhruba 13,8 milionu korun), řekl novinářům ministr vnitra Radek John. ÚOOZ podle svého ředitele Roberta Šlachty získal nové počítače a analytické programové vybavení, díky kterému může zločinecké struktury lépe sledovat. Policisté z útvaru také prošli školením, a to i v zahraničí, uvedl Šlachta.

Vzdělávací část projektu se zaměřila podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martina Linharta na lepší spolupráci specialistů na odhalování organizovaného zločinu a odborníky na národnostní menšiny. Zapojeni do ni byli i lidé z nevládních organizací, vznikla brožurka o menšinách. "Pomůže nejen policistům, kteří jsou na ulicích, ale také specialistům, aby se mohli o menšinách dozvědět víc než jen o zločinu," uvedl Linhart. Lidé z neziskového sektoru pomáhali policistům svými zkušenostmi z prostředí menšin. "Pokud budou jednat s Vietnamcem, nebude jim důvěřovat, protože funguje v uzavřené komunitě a vidí v nich ohrožení nepřítelem. Když pochopíme, proč tomu tak je, můžeme lépe spolupracovat," řekl Martin Kovalčík ze společnosti Člověk v tísni.

Fotovoltaici předali Senátu výzvu k zamítnutí zdanění elektráren

Investoři do solárních elektráren předali Senátu výzvu, aby odmítl novelu zákona o zdanění fotovoltaické energie. Celkem se pod výzvu podepsalo 592 podnikatelských subjektů. Na veřejném slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice o tom informovali zástupci signatářů. Jestli novela vejde v platnost, hrozí investoři ústavní stížností. Podle investorů je novela protiústavní a odporuje mezinárodním závazkům ČR na ochranu investic. Nárůst instalovaného výkonu a nákladů spojených s rozvojem výroby elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách považují za již dostatečně regulovaný. Novela také podle investorů prodlužuje návratnost investic do solárních elektráren na 19 let z původně zamýšlených zhruba 15 let. Investoři také tvrdí, že novela může znamenat zánik zhruba 10.000 tuzemských pracovních míst.

Ministr Dobeš: Českobudějovická vysoká škola zrušena nebude

Českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) prošla hodnocením akreditační komise. Ministr školství Josef Dobeš (VV) rozhodl na jeho základě, že škola nebude zrušena, i když se o tom uvažovalo. "Já budu respektovat zprávu a závěr akreditační komise, která říká, že souhlasí s prodloužením platnosti akreditace bakalářského studijního programu ekonomika a management a ekonomika podniku na dobu šesti let," řekl Dobeš Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Dobeš bude hodnotící zprávu akceptovat a nebude vyvíjet žádný tlak, který by vedl ke zrušení této školy. Předtím avizoval, že budoucnost školy závisí na výsledcích hodnocení akreditační komise. Kontrolu na školu poslalo podle ČRo1-Radiožurnálu ministerstvo, a to kvůli pochybnostem o kvalitě výuky. O zrušení školy už uvažovalo ministerstvo za vedení Miroslavy Kopicové, na jaře ale od záměru upustilo.

Pražští zastupitelé půjdou kvůli demonstraci rovnou na jednání

Pražský magistrát zrušil akci na Staroměstské radnici, na níž si měli v úterý ráno zastupitelé převzít osvědčení o svém zvolení. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení magistrátu. Důvodem jsou obavy z chystané demonstrace, která se před novou radnicí na Mariánském náměstí chystá. Demonstranti chtějí protestovat proti vzniku koalice ODS a ČSSD na pražské radnici. Magistrát se obává, že by dav mohl nově zvolené zastupitele při příchodu ohrozit. Zastupitelé v úterý tak půjdou rovnou do zastupitelského sálu. Podle tiskového oddělení bude kvůli demonstraci uzavřen také zadní vchod do radnice, který jinak bývá otevřen. Mluvčí magistrátu Jiří Wolf už minulý týden ČTK řekl, že se na úterní ráno chystá zvýšená ostraha. Účast na demonstraci totiž na sociální síti Facebook přislíbilo asi 3000 lidí, mnozí pak chtějí jít i na jednání zastupitelstva. Na zasedání, na kterém by měl být zvolen nový pražský primátor, se chystají také iniciátoři petice proti koalici občanských a sociálních demokratů. Petici na internetu podepsalo přes 22.000 lidí. Proti dohodnuté koalici se konala již demonstrace při výročí 17. listopadu. Na Václavské náměstí přišlo více než tisíc lidí.

Za pobodání dětí v Ostravě byl obviněn jen jeden z mladíků

Za sobotní pobodání tří dětí v Ostravě-Zábřehu policie v neděli večer obvinila šestnáctiletého mladíka. Podezírá ho z pokusu o vraždu. Policie podá státnímu zástupci návrh na jeho vzetí do vazby. Druhý stejně starý mladistvý byl propuštěn, ale policie ho stále prověřuje. Uvedla to policejní mluvčí Darina Majková. Policii se zatím stále nepodařilo najít útočnou zbraň a dále vyšetřuje i motiv jednání mladého útočníka. Tři děti ve věku devět, 13 a 14 let byly postupně pobodány v sobotu v podvečer v ulicích Svazácká a Patrice Lumumby v ostravské čtvrti Zábřeh. Záchranáři nejprve vyjížděli ke čtrnáctiletému chlapci, který měl podle mluvčího záchranné služby Lukáš Humpla pobodaná záda a ruku. Pak ošetřovali devítiletého hocha, který měl ze všech tří nejvážnější zranění - vícečetná bodná poranění v oblasti krku, ruky, břicha a pánve a byl v ohrožení života. Nakonec lékaři ošetřovali podle Humpla třináctiletého chlapce s bodným poraněním hrudníku. Podle nedělních informací z nemocnic byl stav chlapců stabilizovaný a i nejvážněji zraněný hoch byl mimo ohrožení života. Obviněný mladík by mohl jít do vězení až na deset let.

Vědci se v Praze zabývají nanomateriály

Bezpečností nanomateriálů a nanotechnologií, bez kterých se neobejde současný potravinářský, textilní či automobilový průmysl ani moderní medicína, se začali v pondělí v Praze zabývat čeští i zahraniční odborníci na konferenci s názvem Bezpečnost nanotechnologií je velký úkol. Konferenci pořádá Akademie věd ČR. Nanotechnologie využívá materiálů z částic o velikosti jedné miliontiny milimetru a uplatňuje se ve velkém množství vědních disciplín i ve výzkumu vesmíru. Pražská konference by měla shrnout dosavadní vědecké poznatky nanotoxikologie a upozornit na nejistoty a směry dalšího výzkumu. Diskutovat na ní budou po dva dny vědci ze šestnácti evropských zemí a z USA.

Rakouští a čeští vědci odhalili mechanismus ochrany DNA před UV

Údajně zásadní mechanismy, které chrání molekuly DNA nesoucí dědičné informace před agresivním ultrafialovým zářením se podařilo objasnit rakouským vědcům ve spolupráci s českými kolegy. Nové vědecké poznatky byly zveřejněny v nejnovějším vydání prestižního amerického vědeckého časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences. Vědecký tým v čele s rakouským expertem na kvantovou chemii Hansem Lischkou ukázal, jak se ultrafialové světlo v molekulách bleskurychle proměňuje v teplo, a tím se stává neškodným. Podle agentury APA výzkum financoval rakouský fond pro vědu FWF a prováděl se na Institutu teoretické chemie Vídeňské univerzity ve spolupráci s Českou akademií věd.

Dirigent Mácal oslaví s Českou filharmonií 75. narozeniny

Dirigent Zdeněk Mácal na nadcházejících abonentních koncertech oslaví s Českou filharmonií (ČF) své 75. narozeniny. Koncerty se uskuteční 2. a 3. prosince. Ve Dvořákově síni Rudolfina společně provedou Akademickou slavnostní předehru c moll a Třetí symfonii od Johannese Brahmse. V premiéře také představí Koncert pro violoncello a orchestr od Karla Reinera, v jehož sólovém partu vystoupí violoncellista Sebastian Foron. Mácal působil v ČF jako šéfdirigent v letech 2003 až 2007. Ačkoli se před třemi lety předčasně vzdal šéfdirigentského mandátu, zůstaly jeho vztahy s českými filharmoniky přátelské. Od prvního setkání jej pojí s předním českým tělesem silné pouto. V letech 2003 až 2009 kromě různých festivalových vystoupení řídil ČF v Praze na 80 abonentních a mimořádných koncertech, absolvoval 30 zahraničních turné s více než stovkou koncertů a natočil na dvě desítky CD, především komplety Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Johannese Brahmse a zejména Gustava Mahlera, kromě Osmé symfonie.

Moravská vína zvítězila v mezinárodní soutěži v Izraeli

Celkem 25 ocenění získali moravští vinaři na mezinárodní soutěži Terravino 2010 v Izraeli. Hlavní ocenění získal Sauvignon 2009 slámové víno z vinařství Štěpán Maňák v Žádovicích u Kyjova na Hodonínsku. Moravští vinaři získali také tři Velké zlaté medaile. Mezi oceněnými byly kabinetní víno Veltlínské zelené 2009 z Vinselektu Michlovský, Ryzlink rýnský 2009 ledové víno ze Znovínu Znojmo a Cabernet Sauvignon 2007 ledové víno z Vinných sklepů Lechovice. Vinselekt Michlovský se stal nejúspěšnějším zahraničním účastníkem letošního ročníku soutěže. V soutěži Terravino 2010 bylo hodnoceno přes 700 soutěžních vzorků z 29 zemí světa, v tom polovina domácích izraelských, především červených vín.

Dopravu v České republice zkomplikoval sníh

Přívaly sněhu, kterými se ohlásila letošní zima, od rána komplikovaly dopravu zejména ve vyšších polohách, zvýšený počet nehod je ale hlášen i z níže položených oblastí. Nejdramatičtější havárie se stala na Blanensku, kde havaroval autobus s 50 dětmi. Největší problémy mají kamiony ve vyšších polohách, a to zejména pokud mají ještě letní pneumatiky. Kvůli nehodě kamionu byla asi na tři hodiny uzavřena silnice I/38 mezi Vílancem a Stonařovem na Jihlavsku, těžkosti měli také řidiči kamionů, kteří se vydali přes Červenohorské sedlo v Jeseníkách. Složitá byla situace u Říčan, kde kamiony zatarasily nájezd na dálnici D1. Zapadlé nákladní vozy komplikovaly dopravu například v Krušných horách, na Třebíčsku i na dalších místech. Silničáři pracují v terénu už od nočních hodin, například v Karlovarském kraji napadlo až 30 centimetrů sněhu, na Rychnovsku musela metrovou navátou vrstvu prorážet fréza. Hlavní tahy se však podařilo udržet sjízdné. Do úterý napadne ještě až 15 centimetrů sněhu, na horách až 30 centimetrů.

Ze sportu:

Český tenista Tomáš Berdych zakončil sezonu šestým místem ve světovém žebříčku, které si udržel i po Turnaji mistrů v Londýně. Další český hráč Radek Štěpánek je v novém vydání na 62. pozici.

Lyžařka Šárka Záhrobská obsadila ve slalomu Světového poháru v Aspenu, který v minulých dvou letech vyhrála, až dvanáctou pozici. Bronzová olympijská medailistka zaznamenala ve své nejoblíbenější disciplíně nejhorší umístění od ledna 2009, kdy byla třináctá v Mariboru. Pro premiérové vítězství v kariéře si v Coloradu dojela Švédka Maria Pietiläová-Holmnerová, jež dosáhla nejlepších časů v obou kolech.

Počasí v úterý

Zataženo až oblačno, místy sněhové přeháňky nebo slabé sněžení. Teploty -7 až - 3 stupně Celsia.

29-11-2010