Denní souhrn zpráv Zprávy

22-11-2010

Prezident Wulff: V Česku nastal čas pro debatu o období po válce

Německý prezident Christian Wulff si myslí, že v Česku nastal čas pro veřejnou debatu o historickém období po válce v někdejším Československu. Německo do ní podle něj nechce zasahovat, měla by být vedena v Česku. Wulff také nechce, aby se porovnávaly nacistické zločiny na Češích s následnými činy Čechů na sudetských Němcích. Byl by rád, aby debata o situaci po druhé světové válce byla klidná. Český prezident Václav Klaus po schůzce s německým protějškem řekl, že vztahy mezi Českem a Německem jsou nyní nejlepší v historii. Podle Wulffa je nezhorší ani česká debata o poválečném období. S premiérem Petrem Nečasem (ODS) později Wulff hovořil o hospodářské spolupráci obou zemí a celkové ekonomické situaci v Evropské unii. Premiér požádal spolkového prezidenta, aby německá strana vnímala, že pro Čechy jsou citlivou záležitostí kontroly českých řidičů u německých hranic. Požádal ho o "větší pružnost úřadů v zeslabování kontrol".

Výstavba nových zásobníků na plyn musí být podle Nečase prioritou

Výstavba nových zásobníků na zemní plyn a podpora výstavby alternativních tras pro dodávku ropy a plynu do ČR musí být jednou z vládních priorit. Na setkání Slovensko-české obchodní komory to uvedl premiér Petr Nečas. Dodal, že tyto kroky zvyšují energetickou bezpečnost země. ČR by podle něj měla podporovat i výstavbu terminálu na zkapalněný zemní plyn na pobřeží Jaderského moře. Na území České republiky v současnosti funguje osm podzemních zásobníků zemního plynu s celkovou skladovací kapacitou přes tři miliardy krychlových metrů.

Ministr John chce, aby policie zabavovala více peněz z trestné činnosti

Ministr vnitra Radek John (VV) chce, aby byla policie aktivnější při zabavování výnosů z trestné činnosti. V současnosti se totiž podle něho daří zajišťovat zhruba jen tři procenta z celkových škod. V budoucnu by tak zabavování výnosů z trestné činnosti mělo být pro policisty stejnou prioritou, jakou je nyní úspěšnost při objasňování kriminálních činů. Zároveň má jít také o důležité kritérium při hodnocení práce policistů. John to řekl na setkání s novináři, na němž nastínil některé body připravované vládní strategie pro boj s korupcí. V rámci koalice bude podle Johna nutné projednat ještě novelu trestního řádu, která by umožnila nasazovat odposlechy u zločinů s horní trestní sazbou osm let, v současnosti je hranice o dva roky vyšší.

Ministr Vondra: Výsledky auditu na ministerstvu obrany bude předán policii

Ministerstvo obrany v nejbližší době předá orgánům činným v trestním řízení výsledky auditu, který byl proveden na úřadu. ČTK to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) po schůzce s ministrem vnitra Radkem Johnem(VV). Při schůzce, kde kromě auditu hovořili zejména o protikorupčních opatřeních, se také dohodli na omezení role prostředníků při nákupu vojenského materiálu a na vytvoření Národního úřadu pro vyzbrojování.

Bývalý šéf vojenské rozvědky chce promluvit o armádních zakázkách

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství (VZ) Miroslav Krejčík je připraven informovat sněmovní branný výbor o "závažných skutečnostech", týkajících se armádních zakázek, napsal v prohlášení zaslaném ČTK. Informace pocházejí z doby, kdy byl Krejčík ve funkci ředitele VZ, tedy z let 2004 až 2007. Tehdy byli ministry obrany nejprve Karel Kühnl (US-DEU) a po něm Jiří Šedivý (ODS) a Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Krejčík během svého působení v čele vojenské rozvědky upozornil politiky například na to, že zakázka na nákup terénních automobilů Tatra pro armádu je zmanipulovaná a lobbistům vynese miliony na provizích ze státních peněz.

Němci za Lobkovický palác nabízejí pozemek v centru Berlína

Německo za Lobkovický palác v Praze nabízí České republice pozemek v centru Berlína, uvedl premiér Petr Nečas. Ministerstvo zahraničí podle něj nabídku analyzuje a rozhodnutí dosud nepadlo. Barokní palác na Malé Straně už léta využívá německé velvyslanectví. Německo ovšem usiluje o vlastnictví budovy, kterou má pouze v pronájmu. V minulosti už Berlín české diplomacii nabídl například budovu někdejšího amerického velvyslanectví. Premiér připomněl, že na Lobkovickém paláci Německu záleží. "Pro ně představuje kus německé historie, protože z jeho balkonu bylo na podzim roku 1989 oznámeno uprchlíkům z Východního Německa, že mají možnost odejít do demokratické části Německa," řekl předseda české vlády.

Čeští poslanci v Minsku podpořili běloruskou opozici

Předseda a místopředseda sněmovního zahraničního výboru David Vodrážka (ODS) a Jan Hamáček (ČSSD) podpořili minulý týden v Bělorusku tamní opozici před prezidentskými volbami. Cestu obou poslanců hradila běloruská opozice. Organizační výbor české Poslanecké sněmovny ji kvůli úsporám neschválil, ač měli většinu nákladů hradit organizátoři. Čeští poslanci se sešli se zástupci opozičních politických stran a s poslanci běloruského parlamentu. "Místní opozice čelí represím a země je velmi izolovaná. Každá návštěva a každá podpora, kterou dostanou, je prospěšná," tvrdí Vodrážka.

HN: V nemocnici v Hradci Králové dalo výpověď 27 lékařů

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové dala výpověď první větší skupina lékařů, celkem jich odchází 27. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Ke kampani lékařských odborů Děkujeme, odcházíme se připojilo dohromady už více než 4000 doktorů. Kvůli nedostatečným příjmům chtějí hromadné výpovědi podat v průběhu prosince. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale věří, že většina z nich nakonec neodejde. HN uvedly, že šéf lékařských oborů David Doležal rozeslal lékařům v královéhradecké nemocnici formuláře s výpovědí a vyzval je, aby mu ti, kteří to myslí s akcí Děkujeme, odcházíme vážně, výpovědi závazně podepsali. "Podepsanou výpověď mi už poslalo 18 ze 40 anesteziologů a devět z 22 neurochirurgů. Tak vysoké procento jsem opravdu nečekal," uvedl Doležal. Definitivně odejít se lékaři kvůli dvouměsíční výpovědní lhůtě chystají na začátku března.

Ministr Heger chce v reformě určit vstup nových medicínských technologií

Součástí reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) je úprava vstupu nových medicínských technologií do českého zdravotnictví. Drahé přístroje si po zrušení ministerské přístrojové komise kupují krajská či soukromá zařízení bez omezení. Od zdravotních pojišťoven pak požadují, aby jim léčení pacientů na nich zaplatily. Pokud pojišťovny odmítnou, zveřejní v médiích, že pacienti jsou ohroženi, protože nedostanou léčbu. Ministr se byl podívat v Institutu klinické a experimentální medicíny na nový hybridní sál, na který dalo ministerstvo 69 milionů korun. Druhý takový sál je v Brně, s budováním dalších Heger nepočítá, dva prý pro republiku stačí. Zhruba dva roky se bude sledovat, jak se vyvíjí potřeba operačních výkonů. Technologie podle Hegera dospěly tak daleko a jsou tak drahé, že soustředění do několika málo center je rozumné.

Obce, kde má být úložiště jaderného odpadu, chtějí právo veta

Obce, které připadají v úvahu pro umístění úložiště jaderného odpadu, chtějí právo účastnit se řízení a právo veta. S peticí se obrátily na dotčená ministerstva a obě parlamentní komory. Petici s žádostí o změnu procesu vyhledávání hlubinného úložiště jaderného odpadu podepsalo 4207 lidí. "Může se to zdát málo, ale většinou jde o malinké obce," řekl na tiskové konferenci Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla. Sequens bude ve čtvrtek jedním z účastníků prvního setkání pracovní skupiny Dialog, která má najít konsenzus mezi zájmy obcí a státu a ve které zasednou zástupci obcí, nevládních sdružení, Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a ministerstev.

Vlaky ČD ujedou méně kilometrů, jízdné vzroste u víkendové nabídky

Vlaky Českých drah ujedou od nového jízdního řádu, který začne platit 12. prosince, mírně nižší počet kilometrů. Zástupci drah na tiskové konferenci odhadli meziroční změnu zhruba na jedno procento. Jízdné se zásadně nezmění, cena vzroste pouze u víkendových síťových jízdenek. V dálkové dopravě dráhy zruší některé málo vytížené rychlíky, od prosince nebude jezdit například polední pár vlaků mezi Prahou a Hradcem Králové.

Zloděj v Lidicích ukradl sochu z památníku dětských obětí války

Neznámý zloděj ukradl z pietního území v Lidicích na Kladensku zhruba metr vysokou bronzovou sochu. Byla součástí sousoší znázorňujícího 82 lidických dětí, které zemřely v polském koncentračním táboře. Mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová ČTK řekla, že se cena ukradené sochy odhaduje na 220.000 korun. Podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla existují nejméně dvě varianty, proč socha zmizela. Domnívá se, že ji ukradl sběrač kovů nebo že si krádež objednal nějaký sběratel uměleckých předmětů.

Sousoší znázorňuje 82 lidických dětí, které zemřely v červenci 1942 v polském Chelmnu. Za celou dobu existence pomníku nebyl podle internetových stránek památníku na sousoší podniknut žádný vandalský útok ani pokus o jeho krádež. Autorkou sousoší nazvaného Památník dětským obětem války je sochařka Marie Uchytilová, která na něm spolupracovala až do své nenadálé smrti s manželem Jiřím Hamplem. Své životní dílo umístěné v Lidicích však nikdy nespatřila - prvních třicet soch bylo instalováno až v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Soud udělil řidiči z D1 Lacinovi pětiletý trest vězení

Za vytlačení pomaleji jedoucího vozidla z dálnice D1 uložil středočeský krajský soud Luboši Lacinovi pětiletý trest vězení a sedmiletý zákaz řízení. Uznal ho vinným z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Mazda, na kterou svým vozem údajně najel, se několikrát přetočila přes střechu. Řidička a spolujezdec se lehce zranili. Lacina od počátku tvrdí, že nezvládl řízení. Nechtěl prý osádce vozu ublížit. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Nehoda se stala 22. března na 24. kilometru dálnice ve směru na Prahu a zaznamenala ji dálniční kamera. Šestadvacetiletá žena v mazdě tam předjížděla kamion. Řidič vozu Škoda Superb, který ji dojel, se ji údajně snažil blikáním a troubením donutit, aby mu uvolnila cestu. Když řidička předjíždění dokončila a zařadila se do pruhu před kamion, jedenačtyřicetiletý Lacina do ní prý bočně najel a vytlačil ji z dálnice. Mazda vylétla do pole, několikrát se přetočila přes střechu a narazila do stromu. Muž to viděl a následně i přivolal pomoc.

Policie odložila případ třetího propadu tunelu Blanka

Policie odložila případ třetího propadu tunelu Blanka, který se stal letos v červenci. Uvedla to Česká televize. Mluvčí pražské policie Jana Rösslerová ČTK řekla, že nebyl spáchán trestný čin. Zával tehdy zasypal bagristu, po několika hodinách byl zachráněn. Za tento propad dostala stavební firma Metrostav milionovou pokutu od Českého báňského úřadu (ČBÚ). Podle ČBÚ firma podcenila prevenci a neudělala dost pro zajištění bezpečnosti. Tunel Blanka se během stavby propadl už třikrát. Dvakrát vznikl kráter ve Stromovce, naposledy se půda propadla u ministerstva kultury v Praze 6. Policie odložila i minulé dva propady, protože se kriminalistům nepodařilo najít viníka nehody.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se znovu zhoršilo

V Moravskoslezském kraji se opět výrazně zhoršila kvalita ovzduší. Limit pro polétavý prach (50 mikrogramů na metr krychlový) je v Bohumíně na Karvinsku překročen více než trojnásobně. Mezní hranice u průměrné denní koncentrace prašného aerosolu je překonána téměř na všech měřících stanicích v regionu. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Se špatnými rozptylovými podmínkami se přitom region potýkal už minulý týden a teprve v pátek byl odvoláno upozornění, které varuje před smogem a možným vyhlášením signálu regulace, při němž znečišťovatelé s platnými regulačními řády musí dodržovat ekologická opatření uvedená v těchto dokumentech. Hraniční hodnota polétavého prachu je aktuálně překročena na 13 z 15 měřících stanic.

Při sobotní nehodě autobusu v Egyptě se zranili dva lidé z ČR

Při sobotní havárii autobusu nedaleko egyptského letoviska Hurgada utrpěli středně těžká zranění dva lidé z Česka. Mladý česko-německý pár zůstal v Egyptě a je mimo ohrožení života. ČTK to řekl mluvčí CK Fischer Dan Plovajko. Nepotvrdila se tak sobotní informace, podle které ve vozidle žádní občané ČR nebyli. Dva klienti CK Fischer se zranili během výletu, který si podle Plovajka zakoupili individuálně na ulici, nikoliv u cestovní kanceláře. Řidič autobusu ztratil nad vozidlem kontrolu ve vysoké rychlosti na křivolaké silnici. Vozidlo se vzápětí několikrát převrátilo. Osm lidí podle agentury AP zahynulo a čtyři desítky dalších utrpěly zranění.

Na českém pracovním trhu je podle analýzy málo zkrácených úvazků

Jedinou zásadní odlišností českého pracovního trhu v rámci Evropské unie je stagnující podíl zkrácených pracovních úvazků, který patří v Evropě k nejnižším. Vyplývá to z analýzy českého trhu práce, kterou zpracovali členové vědeckého grémia České bankovní asociace (ČBA). V jiných ohledech je podle studie český pracovní trh v rámci EU průměrný. Využívání zkrácených pracovních úvazků je v České republice na nízké a neuspokojivé úrovni, uvedl analytik UniCredit Bank a spoluautor analýzy Pavel Sobíšek. Chybí podle něj aktivní podpora ze strany státu, jehož politika je v této oblasti neujasněná. Opatření vedoucí k rozšíření kratších úvazků by zajistila pro mnoho lidí udržení kvalifikace se všemi jednoznačně pozitivními důsledky pro pracovní trh, ekonomický růst i pro veřejné finance, podotkl.

Podíl lidí pracujících na částečný úvazek je v ČR podle Českého statistického úřadu čtvrtý nejnižší ze všech zemí Evropské unie. V prvním čtvrtletí byl 6,2 procenta, zatímco v EU to bylo průměrně 19,3 procenta. Menší podíl než ČR mělo už pouze Bulharsko se 2,4 procenta, Slovensko se 3,5 procenta a Maďarsko s 5,6 procenta.

Polovina domácností by bez příjmu měla problémy do tří měsíců

Polovina českých domácností by bez hlavního příjmu finančně nevydržela déle než tři měsíce a téměř třetina dotázaných neví, jak by se zachovala v případě finanční tísně. Vyplývá to z průzkumu ČSOB a výzkumné agentury STEM/MARK na téma finanční gramotnosti. Zároveň ovšem téměř čtyři pětiny Čechů si odkládají část svého příjmu stranou pro případ potřeby, přičemž jedna třetina osob to dělá pravidelně. Z průzkumu také vyplynulo, že podíl tzv. zranitelných osob, tedy lidí s nízkým příjmem a nízkými finančními znalostmi činí v celé ČR okolo 23 procent.

Ministr Dobeš: V budoucnu by mohla být etická výchova povinný předmět

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce, aby etická výchova byla povinný předmět, ne jen volitelný jako dosud. Na konferenci k etické výchově však současně dodal, že k tomu základní a střední školy nechce nijak nutit, povinnou etiku by prý zavedl jen v případě, že by o ni školy projevily velký zájem. Nový předmět už od září zavedla do svých osnov asi stovka škol, měla by se tak posílit výchovná funkce školy. Do budoucna chce ministr zavést etickou výchovu povinně i na všechny pedagogické fakulty, aby učitelé věděli, jak děti v tomto předmětu vzdělávat.

Při etické výchově se děti učí chápat starosti jiných, přijímat cizí úspěch bez závisti nebo nacvičovat asertivní chování. Tyto dovednosti se děti učí zážitkovou metodou, kdy učitel s žáky rozehrává scénky ze života a problémové situace. Žáci pak mají debatovat o možných způsobech řešení.

Ministr kultury jmenoval Ksandra ředitelem technického muzea

Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) jmenoval novým ředitelem Národního technického muzea v Praze (NTM) Karla Ksandra. Nastoupit má už 1. prosince. Ksandr ve funkci nahradí bývalého ředitele Horymíra Kubíčka, na něhož ministerstvo podalo na základě výsledků auditu trestní oznámení. Podobně postihlo i jeho ekonomického náměstka Oldřicha Rambouska. "Vím, že mě nečeká procházka růžovým sadem. Mým prvním krokem bude, že se někde na dva dny zavřu, prostuduji všechny audity a budu hledat cestu jak z toho ven," řekl bezprostředně poté Ksandr ČTK. To, že v technickém muzeu už před pěti lety působil v pozici náměstka, nepovažuje za nevýhodu, ale ani za výhodu.

Převoz relikviáře sv. Maura ohlídá Útvar rychlého nasazení

Relikviář sv. Maura se bude převážet a instalovat na Pražský hrad za velmi přísných bezpečnostních opatření. Ze Státního hradu a zámku Bečov převeze významnou památku pancéřový vůz doprovázený policisty Útvaru rychlého nasazení (URNA). Bližší detaily o transportu policie kvůli bezpečnosti památky tají. ČTK to řekl vedoucí Územního odboru Karlovy Vary Policie ČR Michal Šavrňa. Pražský hrad vystaví relikviář od středy. Návštěvníci si budou moct vzácnou památku prohlédnout ve Vladislavském sále až do 27. února příštího roku.

Relikviář vyrobený z pozlaceného stříbra a mědi ozdobený téměř 200 drahými kameny se na Hradě ocitne v těsném sousedství kopií českých korunovačních klenotů. Historie románské zlatnické práce sahá na počátek 13. století. Za dramatických okolností byla památka na Bečově nalezena před 25 lety.

V říjnu přibylo v ČR 11 HIV pozitivních, celkem už letos 149

Dalších 11 nových případů HIV infekce přibylo v říjnu v České republice, jeden člověk zemřel na AIDS. Letos už testy potvrdily nákazu HIV 149 lidem. Je to více než za celý rok 2008. Celkem je tak nyní v tuzemsku už 1493 HIV pozitivních, o kterých se ví. Vyplývá to z informací Národní referenční laboratoře pro AIDS ve Státním zdravotnickém ústavu, které má ČTK k dispozici. Počet nakažených virem stále stoupá, stát přitom paradoxně krátí peníze na prevenci, upozorňuje Miroslav Hlavatý, tajemník České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) a ředitel pražského Domu světla pro pomoc nemocným touto chorobou. Z přislíbené letošní státní dotace 2,7 milionu korun dům obdržel jen zhruba polovinu. Omezuje proto své aktivity. Prioritou je zachovat provoz Domu světla pro přímou pomoc lidem s HIV a bezplatné testování na HIV infekci, řekl ČTK Hlavatý. Už nyní se omezují preventivní programy jako třeba besedy na školách, ruší se tisk a distribuce preventivních materiálů, uvedl.

Monografie představuje všestranné dílo architekta Josefa Gočára

Nově vydaná ucelená monografie Josefa Gočára představuje architektonické dílo, tvorbu nábytku i pedagogickou činnost jednoho z nejvýznamnějších českých architektů. Publikaci novinářům v Gočárově Domě U Černé Matky Boží představil jeden z autorů Zdeněk Lukeš. V každé éře zanechal Gočár velmi výrazné stopy a několik staveb se stalo přímo ikonami jednotlivých stylů, dodal. Případem typického modernistického domu je Wenkeův dům v Jaroměři, kubismus představuje palác U Černé Matky Boží v Praze, stavbou ve stylu národního dekorativismu je budova Legiobanky na pražském Poříčí. Gočár je podepsán rovněž pod jednu z vlajkových lodí funkcionalismu, kostel sv. Václava v pražských Vršovicích. Gočár je v knize představen také jako vynikající urbanista. Jeho cit pro tvorbu a uspořádání města dokládá Hradec Králové, na jehož současné podobě se významně podílel.

Jan Švankmajer byl oceněn za celoživotní tvorbu v Segovii

Necelé dva týdny poté co režisér, scenárista a výtvarník Jan Švankmajer převzal na mezinárodním filmovém festivalu v Bratislavě cenu za uměleckou výjimečnost ve světové kinematografii, obdržel na další mezinárodní přehlídce ocenění za celoživotní dílo. Udělili mu je organizátoři festivalu evropského filmu ve španělském městě Segovia. ČTK to oznámila Michaela Mertová z Národního filmového archivu. Podle Švankmajerova producenta Jaromíra Kallisty zhlédlo španělské publikum vedle jeho nejnovějšího snímku Přežít svůj život i další celovečerní a krátké filmy tohoto originálního tvůrce.

Vsetínské cukrářky získaly zlatou medaili na mistrovství světa

Nejkrásnější medové perníčky na světě pečou studentky vsetínské Střední odborné školy Josefa Sousedíka Marie Kolínková a Markéta Václavíková pod vedením své učitelky Jaroslavy Londové. Za svou sladkou expozici s názvem Dívčí snění získaly zlatou medaili na světové soutěži Culinary World Cup 2010, která se od soboty koná v Lucembursku. ČTK to řekla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Culinary World Cup je čtvrtou největší soutěží na světě, kde se sjíždí světová kulinářská elita. Koná se jednou za čtyři roky, letos začala 20. listopadu a potrvá do 24. listopadu. Účastní se jí přes 50 zemí. Žáci vsetínské školy se na ní představují poprvé. Do Lucemburska odjely obě žákyně společně se svou učitelkou Jaroslavou Londovou s kolekcí pěti medových perníků - kloboukem, deštníkem, zrcadlem, vějířem a košíkem. Práce na pernících jim trvala asi dva měsíce.

Zlatou medaili má v Lucembursku také juniorský tým českých kuchařů. Zvítězil v kategorii studená kuchyně. Kromě pokrmů pro přehlídkovou tabuli účastníci soutěže připravili jako součást sady dezertů čokoládovou sochu vysokou 90 centimetrů. S její kompozicí cukrářům pomáhali studenti Střední průmyslové školy kamenické v Hořicích. Podle kapitána týmu Jana Součka je motivací k účasti v soutěži zejména její prestiž.

Krokodýlí zoo plánuje rekonstrukci, nabídne pak nová terária

Nová velká terária, lepší zázemí pro zaměstnance i návštěvníky a doprovodnou kolekci filipínského ptactva nabídne Krokodýlí zoo v Protivíně na Písecku. Expozice se rozšíří díky plánované rekonstrukci historické budovy, v níž sídlí, řekl ČTK provozovatel zoo Miroslav Procházka. Letos krokodýlí zoo od května do konce října navštívilo 36.000 lidí. "Zájem byl mnohonásobně vyšší, ale kapacity naší zoo bohužel nestačily takové množství návštěvníků pojmout. Krokodýlí zoo v Protivíně je jediná svého druhu v Česku, v Evropě pak fungují další tři. Protivínská zoo je v provozu od roku 2008. V současnosti v ní žije 107 krokodýlů 21 druhů ze všech kontinentů, které tito predátoři obývají.

Kniha Trhy a tržiště je o místech formujících českou společnost

O místech, o nichž je možné s nadsázkou říci, že se tam během 19. století formovala česká společnost, je kniha historičky Pavly Státníkové Trhy a tržiště. Tržiště byla totiž podle autorky nejvýznamnějšími místy, kde se odehrával sociální život Pražanů. Pokřikovaly na nich trhovkyně a smlouvali handlíři. Není náhodou, že o trhoveckém prostředí, kam Pražané chodívali za obchodem, zábavou, ale i s nečestnými úmysly, často psali spisovatelé a malíři ho zobrazovali na svých plátnech.

Kniha o Haně Zagorové bourá mýtus o "milé holce"

Kniha o Haně Zagorové, kterou populární zpěvačka napsala společně s novinářkou Scarlett Wilkovou, bourá mýtus o "milé holce", jak ji ve svém slavném projevu na Červeném Hrádku v roce 1989 označil tehdejší generální tajemník KSČ Miloš Jakeš. Výpravná kniha Legenda Hana Zagorová s podtitulem Málokdo ví otevřeně hovoří o nemoci, která ovlivnila celý život zpěvačky. Doprovodné dokumenty, mezi kterými je na jedné straně DVD s výběrem jejích televizních vystoupení a na druhé protokolu z výslechu Státní bezpečnosti (StB), ukazují paradoxy kariéry zpěvačky, která se těší zájmu publika i médií již více než 40 let. "Vytáhla (Wilková) ze mě úplně všechno, přestože negativní věci obvykle zakrývám. Obě jsme z Ostravy, kde jsou věci věci více černé a bílé a není tolik odstínů šedé," uvedla na křtu v Praze Zagorová. Za zhruba 40 let nazpívala Zagorová 760 písní.

Na Staroměstském náměstí vyroste vánoční strom

Na pražském Staroměstském náměstí vyroste dvacetimetrový vánoční smrk. Oproti minulým rokům nepochází z horského prostředí Krkonoš nebo Beskyd, ale z Berounska. Asi padesátiletý smrk ztepilý pochází ze soukromého pozemku v Zaječově na Berounsku. Jako sazeničku z brdských lesů si ho přinesli předkové bývalých majitelů parcely. Nová majitelka se ho ale rozhodla kvůli bezpečnosti odstranit. Hlavnímu městu ho proto nabídla v soutěži Hledá se strom. Na okraj Prahy ho již v neděli dovezla speciální 30 metrů dlouhá souprava. Strom se slavnostně rozsvítí 27. listopadu.

Sport

Tenista Tomáš Berdych prohrál svůj první zápas na Turnaji mistrů. Český hráč v Londýně nestačil na Novaka Djokoviče, příliš chyboval a ve skupině A prohrál se srbským soupeřem snadno dvakrát 3:6. Finalista Wimbledonu Berdych se nemohl trefit do podání a zdálo se, že se mu nic nedaří. Před zraky rodičů i přítelkyně tenistky Lucie Šafářové se Berdychovi nepodařilo v druhé sadě přeřadit na vyšší rychlostní stupeň, aby byl schopen Srba rozhodit. Z obávaného forhendu Berdych zkazil přes 15 úderů.

Radikální podzimní změna krasobruslaři Tomáši Vernerovi svědčí. Evropský šampion z roku 2008 se po nevydařené předešlé sezoně rozhodl změnit vše, co šlo. Odstěhoval se do Toronta, našel si nového trenéra a prakticky kompletně změnil svůj život. A výsledek přišel až nečekaně rychle, o víkendu poprvé v kariéře vyhrál závod Grand Prix v Moskvě a potřetí za sebou si zajistil postup do finále prestižního seriálu. S podobným úspěchem přitom ani v nejmenším nepočítal. I proto, že si stále zvyká na nové podmínky v Kanadě a tamní styl přípravy. Čtyřiadvacetiletý závodník se nově připravuje pod vedením trenéra Roberta Emersona a jeho přístup i metody si pochvaluje.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, na většině území občas déšt nebo smíšené srážky, teploty 1 až 5 stupňů Celsia.

22-11-2010