Denní souhrn zpráv Zprávy

20-11-2010

Vondra: Češi by protiraketovým štítem měli být chráněni od roku 2018

Česká republika by měla být vznikajícím protiraketovým štítem NATO chráněna až někdy od roku 2018. V Lisabonu to během summitu aliance řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Nejdřív se totiž začne chránit nejohroženější část aliance, tedy jihovýchod Evropy. "Důležité je, aby ta obrana byla, protože ta nebezpečí v nějakém horizontu let 2015 až 2020 jsou skutečně reálná. Evropa ochranu mít musí... Pro nás je důležité, že budeme chráněni novým systémem. Počítá se s Českou republikou. Není nějakým bílým místem, které by se z toho vymykalo," zdůraznil Vondra.

NATO se na summitu dohodlo, že vytvoří protiraketový deštník, který by měl pokrývat celé území aliance a jeho obyvatele. Nyní NATO vyvíjí jen systém ochrany bojiště, tedy vojáků v akci. Nová protiraketová architektura bude založena na propojení jednotlivých národních systémů (radarů, protiraket a dalších zařízení). Tento "páteřní systém", do kterého se postupně budou různé zbraňové i detekční komponenty zapojovat, by pak měl stát v příštích deseti letech 200 milionů eur. Do systému aliance se hodlá zapojit i Česká republika. Mohla by hostit mimo jiné středisko včasného varování, což už v pátek podotkl i premiér Petr Nečas. Jak velký finanční podíl na budování systému připadne ČR, zatím není jasné.

Německý prezident přijede v pondělí na pracovní návštěvu ČR

Německý prezident Christian Wulff přijede v pondělí na pracovní návštěvu České republiky. Setká se s českým protějškem Václavem Klausem a jednat bude i s premiérem Petrem Nečasem. S českými politiky chce hovořit o sousedských vztazích a partnerství v NATO a EU. Chystá se také na pražskou Národní třídu k památníku studentských protestů 17. listopadu 1989 a pokud to program dovolí, projde se i po Karlově mostě. Český předseda vlády chce podle svého tiskového odboru s Wulffem hovořit mimo jiné o pracovním trhu v Německu či příhraničních kontrolách, na jejichž nepřiměřenost si v poslední době stěžovali čeští řidiči. Tématem rozhovoru má být také automobilka Škoda, která je součástí německého koncernu Volkswagen a sídlo německého velvyslanectví v Lobkowiczkém paláci na pražské Malé Straně, které by Německo rádo získalo do vlastnictví. Nečas chce s německou hlavou státu probrat také takzvané východní partnerství EU nabízející pomoc šesti postsovětským republikám.

Lidovce povede tajemník pardubické krajské organizace Pavel Bělobrádek

Předsedou KDU-ČSL se stal třiatřicetiletý veterinář z Náchoda Pavel Bělobrádek. Dosud neznámý tajemník pardubické krajské organizace lidovců získal 280 hlasů ze 425 platných. Na sjezdu ve Žďáru nad Sázavou drtivě porazil místopředsedkyni strany Michaelu Šojdrovou, která získala pouze 84 hlasů. Mandát získal Bělobrádek do roku 2013. Soupeřil ještě s Jaroslavem Orlem, kterému dali delegáti 20 hlasů, a Ludvíkem Hovorkou s 41 hlasem. Stranu chce Bělobrádek profilovat jako subjekt pravého středu se sociálním akcentem. Myslí si, že lidovci nyní ve vysoké politice chybějí jako "nesocialistická alternativa liberální bezohlednosti".

Kulturním domem ve Žďáru nad Sázavou zněla kritika do vlastních řad. Za nuceným odchodem ze sněmovny vidí lidovci zejména dlouhodobý odliv členů a voličů, přičemž v posledním roce trend posílil odchodem části straníků do TOP 09. Špatná byla podle delegátů i předvolební kampaň vedená nedůvěryhodným lídrem Cyrilem Svobodou. KDU-ČSL se nyní podle všech vystupujících musí postavit za lidi postižené plánovanými vládními reformami.

Pro ODS i TOP jsou lidovci stále partnery na politické scéně

Vládní ODS a TOP 09 považuje lidovce i potom, co KDU-ČSL na jaře neobhájila křesla ve sněmovně, za partnery pro jednání, a to na úrovni krajů i ve vysoké politice. První místopředsedkyně ODS a šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová popřála delegátům mimořádného sjezdu KDU-ČSL ve Žďáru nad Sázavou, aby se vrátili do pozic, které museli vyklidit. Pro TOP 09 bude podle předsedy jejího poslaneckého klubu Petra Gazdíka významné, jaký postoj zaujme pět senátorů KDU-ČSL k plánovaným vládním reformám. Lidovci nicméně patří na českou politickou scénu, míní. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pozdraví účastníky sjezdu v neděli. Podle jihomoravského hejtmana a uchazeče o funkci předsedy ČSSD Michala Haška může být KDU-ČSL stabilním partnerem ČSSD. "Za sebe i ČSSD bych uvítal posílení lidovců jako přirozených programových partnerů, kteří mají v řadě oblastí podobný pohled na řešení problémů občanů České republiky," uvedl v písemném prohlášení.

Vláda projedná návrh na snížení příplatků za funkce v parlamentu

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) by měl ve středu posoudit komunistický návrh na snížení příplatků za funkce v parlamentu. Předloha počítá s tím, že by klesly o třetinu. Opatření by mělo přinést úspory v řádu milionů korun ročně. Vláda už před časem schválila vlastní návrh, který má snížit plošně platy všech ústavních činitelů o pět procent. KSČM navrhuje snížit koeficienty, kterými se platy funkcionářů násobí. Například příplatek předsedů parlamentních komor by klesl zhruba ze 107.300 na 71.300 korun a místopředsedům přibližně z 57.800 korun na 38.300 korun. Pokles příplatků o třetinu by se týkal dále předsedů výborů, podvýborů, komisí, delegací a klubů stejně jako jejich místopředsedů kromě podvýborů. Místopředsedové podvýborů by brali místo nynějších asi 6500 korun necelých 600 korun navíc. Základní plat zákonodárců nyní činí zhruba 59.000 korun.

Sněmovna momentálně projednává návrh vlády, podle něhož by příští rok klesly platy politiků o pět procent. Už samotným schválením tohoto vládního návrhu by příplatky klesly. Pokud by pak parlament schválil i komunistickou předlohu, snížily by se ještě víc a razantněji. Tyto odměny se nesčítají, zákonodárci berou vždy jen jednu, a to tu nejvyšší. Ve sněmovně by měl podle dohod z organizačního výboru proti minulému volebnímu období počet placených funkcí klesnout asi o 30 procent. Podvýbory by měli vést lidé, kteří už nějakou funkci mají. Ne vždy se to ale dodržuje. Také výbory mají o něco více místopředsedů než v uplynulých čtyřech letech.

Kubek obhájil funkci prezidenta lékařské komory

Milan Kubek obhájil funkci prezidenta České lékařské komory (ČLK). Z 369 delegátů sjezdu pro něj hlasovalo 245. Povede stavovskou organizaci dalších pět let. Jeho protikandidátka Jana Hercogová dostala 75 hlasů. Podle bývalého odborářského šéfa Kubka čekají lékaři 20 let na lepší ohodnocení své práce, a pokud nebudou umět bojovat za svá práva, budou čekat donekonečna. "Lékaře dokáže hájit pouze silná a jednotná komora," zdůraznil. Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky a profesorka Univerzity Karlovy, v projevu řekla, že komora by měla vyjednat podmínky přijatelné pro všechny lékaře, pokud se to nepodaří, měli by lékaři poskytovat jen péči, kterou jim zaplatí zdravotní pojišťovny. Hercogovou přišel na sjezd osobně podpořit přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk, Kubka zase přední český chirurg profesor Pavel Pafko. Kubek po ohlášení výsledků delegátům poděkoval a slíbil, že jako prezident bude nadále hájit zájmy všech lékařů. Kubek řekl, že v příštích pěti letech hodlá prosazovat zvýšení peněz na zdravotnictví, aby bylo dost na zásadní zvýšení ceny lékařské práce. Chce také zajistit kvalitní a dostupné vzdělávání pro lékaře a uhájit autonomii lékařského stavu. "Lékař nemůže být existenčně závislý na tom, o co ošidí pacienta, lékaři nemohou být závislí na přesčasové práci, nebo na tom, že nebudou pacientům dávat to, na co mají nárok. Musejí proto být v rozhodování autonomní, jejich autonomie je ohrožena tlakem ekonomů a politiků," řekl.

Heger chce odstátnit nemocnice, které ministerstvo řídí

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plánuje odstátnit velké nemocnice a ústavy, které ministerstvo řídí. Řekl to novinářům na sjezdu České lékařské komory (ČLK). Řízení těchto velkých institucí je podle něj pro ministerstvo reálně nemožné, jen na ně dohlíží. Heger zdůraznil, že v žádném případě nepůjde o privatizaci. Byly by převedeny na typ neziskové organizace. "Nikdy jsem se netajil s tím, že nejsem příznivec současného uspořádání, kdy ministerstvo má celou řadu přímo řízených organizací, z nich 20 velkých nemocnic a ústavů, které reprezentují zhruba polovinu potenciálu nemocniční péče. Řídit je z ministerstva je v realitě nemožné, můžete je dohledovat, ale nemůžete za ně ručit," řekl.

O převody nemocnic na neziskové organizace se v době, kdy byl ministrem, pokoušel David Rath (ČSSD). Prosadil k tomu i speciální zákon, který nadále platí, žádná nemocnice se podle něj ale na neziskovou zatím nepřeměnila. Naopak další Hegerův předchůdce Tomáš Julínek (ODS) chtěl nemocnice privatizovat, což vzbudilo velký odpor univerzit a byl to i jeden z důvodů, proč zdravotníci požadovali Julínkovo odvolání.

Sasko podalo oficiální protest proti stavbě jezu na Labi u Děčína

Německá země Sasko podala oficiální protest proti plánované stavbě jezu na Labi u Děčína, s níž prý nesouhlasí z ekologických důvodů. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na informaci webového portálu Dresdner Neuesten Nachrichten. Saské ministerstvo životního prostředí podle DPA sdělilo, že jejich pochybnosti o projektu nebyly na základě předložených informací odstraněny. Důkladně vypracované posudky o díle, čítající 600 stran, byly dosud k dispozici pouze v češtině, proto Sasko již dříve požádalo kolegy v Praze o prodloužení lhůty, do kdy se bude moct ke stavbě vyjádřit - ovšem údajně bez výsledku. Saský ministr životního prostředí Frank Kupfer (CDU) tedy zvolil jako poslední prostředek při řešení této záležitosti oficiální stížnost. Mluvčí ministerstva životního prostředí Ilona Chalupská ČTK řekla, že Sasko dostalo možnost účastnit se posuzování vlivů plánované stavby na životní prostředí. Čas na vyjádření má do konce února příštího roku, pak budou německé připomínky vypořádány. "Naší povinností není dávat jim dokumentaci v němčině, proto dostali tak nezvykle dlouhý čas na prostudování obsáhlé dokumentace," uvedla.

Dlouho diskutované vodní dílo má umožnit splavnost dolního toku Labe 345 dní v roce lodím s ponorem 140 centimetrů. Jez má podle českého Ředitelství vodních cest stát kolem 4,2 miliardy korun a vodní elektrárna, s jejímž vybudováním se také počítá, další jednu miliardu korun. Děčín si od něj slibuje pomoc pro rozvoj podnikání v regionu, zlevnění přepravy zboží a ulehčení přetížené silniční a železniční dopravě. Podle kritiků však plánovaný jez ovlivní zbytek toku Labe, ohrožena bude druhová rozmanitost v řece a hrozí i pokles množství vody přitékající do její německé části. Chystané dílo kritizují i čeští ekologové.

V Rozvadově by mohlo vzniknout centrum o historii hranice

V budově bývalého hraničního přechodu v Rozvadově by mohlo vzniknout česko-německé Dokumentační centrum, které by prezentovalo dlouhou historii života na česko-bavorské hranici. Zachránila by se tím cenná část historie soužití, řekl ČTK europoslanec Pavel Poc (ČSSD). Projekt, který se zrodil před pár týdny, má tři fáze. V prvé řadě chce zabránit zbourání budovy bývalého přechodu, protože německá federální agentura Immobilienaufgaben (BIMA) oznámila, že má být do konce roku stržena. "Pokud se to povede, tak další kroky budou hledání partnerů projektu výstavby Dokumentačního centra na české straně a nakonec hledání způsobu financování," doplnil Poc. Podle představ iniciátorů projektu by se měly zachovat objekty bývalé celní a pasové kontroly, které by měly být jakousi upoutávkou na expozici v hlavní budově. "Jenže právě kvůli pravidlům schengenského prostoru by měly být tyto objekty zbourány. Chceme nyní jednat o pozdržení demolice a nějakém technickém řešení, které by vyhovovalo schengenským podmínkám," uvedl Poc. Centrum by podle europoslance nemělo být jen statickou expozicí o historii, ale mělo by jít i o vzdělávací centrum, kam by mohly jezdit například školy. "Mělo by být zaměřeno na celou historii hranice, od doby Zlaté stezky, která sice vedla o kousek dál, přes doby, kdy byla hranice nepropustná, až po dnešní stav, kdy je opět volně průchodná," popsal Poc. Přípravu projektu podpořilo město Waidhaus, které bylo hraničním městem přechodu. Iniciátoři projektu chtějí nyní získat partnera i na české straně a umožnit tak vznik ojedinělé expozice o historii hranice.

Pardubické muzeum chystá výstavu historických hodin

Celkem 85 exemplářů historických hodin si budou moci prohlédnout návštěvníci Východočeského muzea v Pardubicích. Výstava v Kaňkově sále na pardubickém zámku začne ve čtvrtek 25. listopadu. Je sestavena z muzejních sbírek a mapuje stroje na měření času od 17. do počátku 20. století. Muzeum jich vlastní více, expozice by však byla při využití všech přeplněná, řekl ČTK historik muzea a kurátor výstavy Ivo Křen. "Hodiny dříve nebyly určené pouze k tomu, aby odměřovaly čas, ale také působily i jako výrazný výtvarný a umělecký element v interiéru. Chtěli jsme, aby to tak zůstalo zachováno a hodiny byly zvýrazněny jako umělecká díla své doby," uvedl kurátor. K vidění bude spektrum hodin od slunečních a přesýpacích přes skříňkové, závěsné rámové, lidové "švarcvaldky", krbové a jiné druhy velkých hodin až po elegantní kapesní hodinky.

Krajkářský trh ve Valašském Meziříčí navštívilo na 2000 lidí

Na 2000 lidí navštívilo tradiční krajkářský a řemeslný trh, který se od pátku konal ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Oblíbená řemeslná přehlídka se letos konala po osmé. Lidé si mohli prohlédnout práci mistrů lidových řemesel z České republiky i ze sousedního Slovenska, obdivovat zručnost krajkářek a další textilní techniky, ale také práci se dřevem, kůží či sklem, keramiku nebo umění šperkařů. "Spektrum bývá velmi rozmanité. My se snažíme, aby bylo co nejpestřejší a aby nic nepřevažovalo," řekla ČTK pořadatelka Dana Šmelcerová. "Hlavní je tady pestrost," zdůraznila. Na jarmarku nechyběla ani inspirace pro nadcházející vánoční čas. K vidění byly ukázky výroby vánočních svíček, kouliček a dalších ozdob. Cílem pořadatelů jarmarku je udržet tradiční ráz trhu a zachovat co nejvíce lidových řemesel, která nenávratně mizí, nebo se stěhují do skanzenů a muzeí.

Sport

Český krasobruslař Tomáš Verner díky osobnímu rekordu ve volné jízdě vyhrál závod Grand Prix v Moskvě, kde porazil i vicemistra světa Patricka Chana z Kanady. Evropský šampión z roku 2008 triumfoval v některém ze závodů elitního seriálu poprvé v kariéře.

Dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková obsadila v závodu Světového poháru v rychlobruslení v Berlíně druhé místo na tříkilometrové trati. Česká reprezentantka nestačila pouze na Američanku Jilleanne Rookardovou, na kterou ztratila téměř vteřinu a půl.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer vstoupil do Světového poháru 8. místem na volné patnáctce ve švédském Gällivare. Vyhrál Švéd Marcus Hellner, který porazil o 11,4 sekundy Švýcara Daria Colognu. Třetí skončil další domácí závodník Daniel Rickardsson.

Příští týden přijde do Česka zimní počasí se sněhem a mrazem

Příští týden začne do Česka pronikat studený vzduch od severu a přinese sněžení i do nížin. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Teploty budou do konce listopadu postupně klesat, v noci může být místy až desetistupňový mráz. Nízké noční teploty vydrží i na začátku prosince, později se mírně oteplí, ale bude oblačno a mlhavo se smíšenými srážkami.

Počasí v neděli

Zataženo nízkou oblačností, místy mrholení nebo slabý déšť. Na jihu Moravy má pršet na většině území. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

20-11-2010