Denní souhrn zpráv Zprávy

19-11-2010

Václav Klaus: Češi na summitu podpoří vznik protiraketové obrany NATO

Česko bude na summitu Severoatlantické aliance (NATO) podporovat vznik alianční protiraketové obrany. Českým novinářům to řekl prezident Václav Klaus krátce před dvoudenní vrcholnou schůzkou, která začala v Lisabonu. Podle Klause je vhodné spolupracovat na tomto projektu NATO i s Ruskem. Alianční summit, který potrvá v portugalské metropoli do soboty, by měl schválit vybudování "páteře" protiraketové obrany, do níž se budou moci zapojovat jednotlivé národní či alianční systémy a zbraňové komponenty (radary, protirakety a podobně). Stát by to mělo během deseti let kolem 200 milionů eur. Do alianční protiraketové obrany by se mohla zapojit i Česká republika, která by kupříkladu mohla hostit centrum včasného varování. V minulosti to opakovaně připustili čeští představitelé. Podle Klause by bylo chybou, pokud by Česko "vypadlo" z budování alianční protiraketové architektury.

Prezident Wulff: Němci nesmí zapomenout, jaké utrpení Čechům dřív způsobili

Němci způsobili Čechům v době okupace nevýslovné utrpení a nikdy na to nesmějí zapomenout. V reakci na aktuální debatu o poválečných osudech Němců v bývalém Československu to v rozhovoru s ČTK a Českým rozhlasem řekl německý prezident Christian Wulff, který v pondělí přijede na svou první návštěvu Prahy ve funkci hlavy německého státu. O to víc si prý cení současných dobrých vztahů mezi oběma národy. V české metropoli má Wulff na programu setkání s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem, s nimiž bude jednat o sousedských vztazích a partnerství v NATO a Evropské unii. Právě Václav Klaus naposledy rozvířil diskusi o česko-německé minulosti, když v projevu k výročí zásahu nacistické moci proti českým vysokým školám 17. listopadu 1939 zdůraznil, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích, a kritizoval, že se na tuto proporci i časovou posloupnost těchto činů zapomíná. "My Němci jsme Čechům v době okupace způsobili nevýslovné utrpení. Když myslím na vyhlazení Lidic a Ležáků a zločiny Terezína, tak jsou to nepochopitelné hrůzné činy," nezastírá německý prezident. "O to větší je dar, že v době usmíření a porozumění vycházíme spolu tak dobře a s takovým respektem," ocenil jednapadesátiletý Wulff současné vztahy mezi oběma zeměmi, které jejich představitelé opakovaně označují za nejlepší v dějinách.

ČR podle studie zkrátila čas nutný ke splnění daňových povinností

Tuzemské podniky vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 557 hodin ročně, tedy o 53 hodin méně než loni. Vyplývá to ze studie Světové banky a firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes 2011). I když se tak ČR zlepšila o čtyři místa na 167. místo, stále patří její daňový systém k časově nejnáročnějším. Nejlépe na tom jsou ze 183 sledovaných zemí stejně jako loni firmy na Maledivách, nejhůře v Brazílii. V celkovém hodnocení studie, jak snadno lze zaplatit daně, si ovšem ČR pohoršila na 128. místo z předchozího 121. místa. Země je přitom podle studie jedním ze států, které placení daní usnadnily.

Podpora produkce solárních elektráren se omezí, umožní to Václav Klaus

Státní podpora výroby elektřiny ze slunce se od příštího roku omezí jen na malé elektrárny, které budou mít solární panely na budovách. Nové fotovoltaické elektrárny s panely na zemědělské nebo lesní půdě už na ni nárok mít nebudou. Podporu nicméně neztratí již existující elektrárny, pokud budou dodávat proud do rozvodné sítě. Počítá s tím vládní novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, jejíž přijetí umožní prezident Václav Klaus. V dopise předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové uvedl, že novelu nepodepsal, ani nevrátil poslancům k novému projednání. "Tím umožním, aby zákon nabyl účinnosti, aniž bych s jeho zněním vyjádřil souhlas, který bych musel udělat s velkými rozpaky," uvedl prezident v dopise zveřejněném na svých internetových stránkách. Václav Klaus již dříve řekl, že nebude blokovat žádné iniciativy v tomto směru.

Investoři do solárních elektráren v Česku nevzdali boj za zrušení novely, která omezuje podporu fotovoltaiky. Snaží se přesvědčit senátory, aby pro novelu nehlasovali, a chtějí získat podporu minimálně 17 senátorů, kteří by kvůli zákonu podali ústavní stížnost. Investoři do fotovoltaiky zdanění elektráren považují za protiústavní.

Výzvou k jednotě začal sjezd České lékařské komory

Výzvou k jednotě lékařského stavu zahájil prezident Milan Kubek třídenní sjezd České lékařské komory (ČLK). V čele stavovské organizace stojí pět let. Zda funkci obhájí, rozhodne 350 delegátů zastupujících 44.000 lékařek a lékařů, kteří jsou ze zákona povinně členy ČLK. Protikandidátkou mu je Jana Hercogová, další kandidáti se mohou přihlásit na sjezdu. Delegáti mají podle něj na sjezdu dát odpověď, zda ČLK má bojovat za zájmy lékařů, včetně ekonomických, nebo jen hlídat dodržování zásad lékařské etiky.

Kubek po uzavření diskuse k programu sjezdu přednesl zprávu o činnosti ČLK a aktuálních problémech a jednáních s ministerstvem zdravotnictví, například o úhradové vyhlášce na příští rok či o změnách platových tarifních tabulek, které by nejzkušenější zdravotníky prý připravily až o 40 procent tarifu. ČLK marně žádala pro zdravotníky výjimku. Naproti tomu při hodnocení celého pětiletí ve funkci neskrýval Kubek spokojenost. Přiznal, že přes všechnu snahu se nepodařilo prosadit, aby výdaje státu na zdravotnictví stouply.

STEM: Nejpopulárnějším politikem je B. Sobotka, Němcová a Pospíšil

Nejpopulárnějším politikem se po několika měsících opět stal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který byl na této pozici naposledy na začátku letošního roku. Naopak ministr vnitra Radek John (VV), který byl nejpopulárnější v polovině roku, se propadl na 12. místo pomyslného žebříčku. Druzí a třetí skončili místopředsedové ODS Miroslava Němcová a Jiří Pospíšil. V těsném závěsu za nimi jsou lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) a šéf ODS Petr Nečas. Vyplynulo to z listopadového průzkumu agentury STEM. Průzkum, který se zaměřil na čelné představitele parlamentních politických stran a na členy koaliční vlády, se uskutečnil v době od 1. do 8. listopadu. Zúčastnilo se ho 1255 respondentů.

Rektoři nepodpořili zápisné, není to prý dlouhodobé řešení

Rektoři nepodpořili stávající návrh zápisného na veřejných vysokých školách. Česká konference rektorů (ČKR) ve svém stanovisku uvedla, že zatím není jasné, jestli by bylo zápisné zavedeno jen na přechodnou dobu či natrvalo, před zavedením poplatků prý navíc musí fungovat systém finanční pomoci studentům. Ministr školství Josef Dobeš (VV) reagoval na odmítnutí rektorů tím, že návrh už není aktuální a že bude hledat jiné cesty, jak školám finančně přilepšit. Zápisné se mělo začít platit od září, jeho maximální výše měla činit 6000 ročně. S návrhem na placení zápisného přišlo ministerstvo školství před třemi týdny, po vlně kritiky však úředníci řekli, že bez podpory akademiků a veřejnosti zápisné nezavedou.

MfD: MF chce zvýšit daň z nemovitostí na atraktivních místech

Ministerstvo financí připravuje změnu daně z nemovitosti, měla by být vyšší pro ty, kteří vlastní nemovitost na atraktivním místě. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. O výši daní by rozhodovala jako dosud zastupitelstva obcí. Ministerstvo už připravuje cenové mapy, změny chce dokončit do roku 2012. Obce změnu vítají, majitelé domů očekávají zvýšení nákladů na bydlení v atraktivních lokalitách. "Chceme, aby základna pro stanovení daně byla blíže tržním cenám nemovitostí," řekl listu náměstek ministra financí pro daně Ladislav Minčič. Podle něj by se daně měly zvednout nejvýše dvojnásobně. O tom, jak vysoká daň bude, rozhodnou zastupitelé obcí, daně jdou totiž do obecní pokladny.

Na Třebíčsku spadl z nebe kus ledu a prorazil střechu domu

V obci Jaroměřice nad Rokytnou spadl ve čtvrtek večer z nebe kus ledu na obytný dům a prorazil jeho střechu. Nikomu se nic nestalo. Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pochází ledový balvan zřejmě z námrazy na letadle, které nad obcí prolétalo. Experti nicméně označili událost za "značně neobvyklou" a jeli spadlý led prozkoumat. Majitelka domu si jej uchovala v lednici. "Led prorazil střechu a dopadl do podkroví, asi dva metry od dětské postýlky. Z meteorologického hlediska se nemohlo jednat o projev bouřky nebo přirozený pád ledových částic z oblaků, protože v té době se nad naším územím nevyskytovala oblačnost s tvorbou námrazy a velké kusy ledu by se samovolně v atmosféře neudržely," uvedl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Led podle odborníků nemohl pocházet ani z vesmíru, je tak prý téměř jisté, že ledový balvan musel spadnout z nějakého vysoko letícího letadla. Protože však ve čtvrtek nepanovaly v Česku podmínky, aby se na letadlech vytvářela námraza, je prý možné, že šlo o letadlo z Polska.

Podle kyjevského tisku chce Bohdan Danylyšyn v ČR získat azyl

Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který je od října zadržován v Praze na základě ukrajinského zatykače, v České republice požádal o politický azyl. Oznámil to kyjevský tisk s odvoláním na nejmenované informované zdroje. Ukrajinská prokuratura ani ministerstvo zahraniční v Kyjevě zprávu nepotvrdily. Podle webového serveru ukrajinského listu Kyiv Post není jasné, kdy se Danylyšyn pro podální žádosti o azyl rozhodl. Politik je na Ukrajině obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek. Státu údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionu korun). Letos v srpnu na něj byl vydán mezinárodní zatykač. Exministr, který veškerá provinění odmítá, byl zadržen v Praze v polovině října. V současné době je v předběžné vazbě. Ukrajinské justiční orgány se nedávno obrátily na české úřady s prosbou, aby bylo Danylyšynovo vydání urychleno. Podle kyjevské generální prokuratury ukrajinské úřady už do České republiky odeslaly všechny potřebné dokumenty.

Soud začal řešit spor Klapky a Vlčka o 2,5 milionu korun

Obvodní soud pro Prahu 3 dnes začal projednávat spor Zdeňka Klapky a bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka. Někdejší Vlčkův asistent a prostějovský právník zažaloval sociálnědemokratického politika proto, že mu údajně dluží 2,5 milionu korun s úroky. Vlček však tvrdí, že si od Klapky peníze nepůjčil. Aféra přispěla k Vlčkovu odchodu z čela sněmovny. Klapka podle svých slov půjčil Vlčkovi peníze v říjnu 2005 na volební kampaň. Originál smlouvy o půjčce nemá, prý existoval jen jeden, který si ponechal Vlček. Peníze podle svých slov předal politikovi ve své kanceláři v hotovosti. Vlček tvrdí, že smlouva mezi ním a jeho bývalým asistentem nikdy neexistovala, peníze od něj také nepřebral. "Je to vymyšlený dokument," prohlásil. Situaci, podle které by existoval pouze jeden originál dohody o půjčce, považuje za absurdní. Od Klapky si podle svých slov půjčil peníze pouze jednou. Šlo o 1,1 milionu pro přítele, které následně právníkovi vrátil. Přiznává, že tím, že mu je donesl v hotovosti, spáchal přestupek.

Ve prospěch Klapky u soudu vypovídaly jeho sekretářka a bývalá brigádnice. Uvedly, že byly u předání peněz. Podle sekretářky je její šéf nechal u ní několik dní v úschově. Šlo podle ní o pět balíčků pětitisícových bankovek. Tehdejší brigádnice prohlásila, že přinesla Vlčkovi na peníze obálky. Výpovědi žen však bývalý předseda sněmovny a jeho právní zástupce Jan Žák zpochybňují, předloží prý k tomu ještě důkazy. Podle Žáka například Klapkova sekretářka svědčila pro svého nadřízeného i v jiných podobných případech. Navíc podle něj situaci popisovala jinak u policejního výslechu.

Podle FOD se v ČR péče o děti v tísni zlepšuje jen pomalu

Podle předsedkyně Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičkové se za posledních 20 let v Česku jen málo proměnila péče o ohrožené děti. Hodně jich stále končí v ústavech; jen loni jich fond 739 odmítl kvůli nedostatečné kapacitě svých Klokánků. Ve srovnání se zeměmi západní Evropy je v ČR také málo pěstounských rodin. Podle Vodičkové je to administrativními překážkami, které mnoho zájemců odradí. Při bilancování dvacetileté historie FOD to řekla ČTK. Pomalu se podle ní rozjíždí také profesionální pěstounství, kdy jsou rodiny schopny přijímat děti i na krátký čas. Fond spolupracuje se 12 takovými rodinami, část z nich však už přešla na dlouhodobé pěstounství nejčastěji proto, že si tam děti zvykly a jinam nechtěly. V jednom případě patnáctiletý chlapec v adoptivní rodině, kam odtud odešel, ukradl 5000 korun, ačkoli u pěstounů s ním potíže nebyly. Po návratu přiznal, že chtěl, aby ho nová rodina vyhodila a mohl se vrátit zpět. Podle Vodičkové by se právě na přání dětí mělo hledět nejvíc. Pět spolupracujících rodin v systému krátkodobého pěstounství zůstává, jednou z nich prošlo za deset let 158 dětí. Jen málokdo má však na takovou práci nervy. Pěstouni musejí svým svěřencům umožnit kontakt s jejich biologickými rodiči, a rodinu tak mnohdy navštěvují lidé žijící ve složitých existenčních podmínkách.

Dvacet let fungování Fondu ohrožených dětí popisuje Vodičková jako neustálý boj o přežití. Organizaci se však podle ní za tu dobu podařilo vytvořit velké dílo. Provozuje 28 Klokánků pro děti v tísni, z toho 12 rodinných. Za pět let existence všemi prošlo 2905 dětí. Zřizuje také pět azylových domů pro rodiny v tísni, jimiž prošlo 1400 dětí. Má 20 poboček s terénními pracovníky, kteří pomáhají rodinám v tísni a snaží se o to, aby se děti například kvůli materiální nouzi nedostaly pryč od rodičů a do zařízení. Fond také za dobu existence poskytl bezúročné půjčky v hodnotě 30 milionů korun a dary na výživu dětí v hodnotě 20 milionů korun. Má kolem 500 zaměstnanců a ročně státu z mezd odvede 30 milionů korun. Péči může podle předsedkyně poskytovat jen jen díky dárcům. V posledních dvou letech získal ze sbírky kolem 24 milionů korun ročně.

Dárci krve s více než 250 bezplatnými odběry dostanou ocenění

Přes 250 bezplatných odběrů krve či jejích složek má na kontě každý ze 14 mnohonásobných dárců, kterým v sobotu poděkují ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a prezident Českého červeného kříže (ČČK) Marek Jukl. Ocenění nejzasloužilejších dárců pořádá ČČK podruhé v historii, sdělil ČTK ředitel Úřadu ČČK Josef Konečný. Česku chybí téměř 130.000 dárců, aby dostálo doporučením EU. Pacienti to nepociťují jen díky tomu, že bezplatní dárci, kterých je téměř 300.000, chodí na odběry častěji. Jak stárnou, ubývá jich. Dárce odlákávají také komerční centra, která za odběr platí.

Brahovy ostatky byly potřetí uloženy do hrobky v Praze

Ve zcela zaplněném pražském Týnském chrámu byl potřetí v historii pochován dánský astronom Tycho Brahe. Po mši, modlitbách v dánštině i češtině a proslovech byla cínová rakev převázaná červenou stuhou uložena do hrobky. Poté byl chrám uzavřen veřejnosti a hrobka se večer zakryje. Ostatky zkoumal od pondělí mezinárodní tým vědců. Experti potvrdili, že v hrobce jsou pozůstatky slavného astronoma, jeho manželky a také dalších osmi lidí, z toho pěti dětí. Na další výsledky bádání se čeká.

Po velkolepém pohřbu v roce 1601 byla hrobka otevřena přesně o 400 let později, kdy z ní vyzvedli sametový klobouk, rukáv z kabátce, pletené punčochy a střevíc. Při nynějším třetím otevření vyzvedli vědci v pondělí z hrobky v Týnském chrámu Brahovy kosti, dvě skleněné nádoby a kus textilu. Z Brahovy rakve vědci odebrali vzorky, které umožní ověřit hladinu rtuti ve vlasech i kostech a mimo jiné tak zjistit, zda příčinou jeho smrti byla otrava. Další vzorky budou podrobeny izotopové analýze, což umožní zjistit informace o výživě dánského astronoma. V budoucnu se počítá také s DNA analýzou a histologickou analýzou. Vědci rovněž plánují pomocí počítače zrekonstruovat jeho podobu. Hvězdář Tycho Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. Dodnes není jasné, jak astronom zemřel, zda za to mohly jeho problémy s ledvinami nebo jeho pokusy se rtutí. V nedávné době se objevily také teorie o tom, že mohl být zavražděn, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána.

Slovanská epopej Alfonse Muchy se stala kulturní památkou

Slovanská epopej Alfonse Muchy se stala kulturní památkou. Rozhodnutí o prohlášení Epopeje kulturní památkou nabylo právní moci 8. listopadu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva kultury. Epopej se měla stát památkou již v říjnu, ale na poslední chvíli proti rozhodnutí dorazil rozklad Prahy. Rozklad byl spíše formální, Praha požádala ministerstvo o upřesnění některých formulací. Podle dřívějšího vyjádření radního Ondřeje Pechy (ODS) z rozhodnutí jednoznačně nevyplývalo, že unikátnost obrazů je v tom, že jde o kompletní soubor a že obrazy nebyly "rozprášeny". Vlastník, tedy Praha, nyní musí oznamovat veškeré změny užívání a nakládání s památkou obecnímu úřadu. V tomto konkrétním případu budou v kontaktu především památkový odbor pražského magistrátu a Galerie hl. města Prahy (GHMP). Nutnost vydávat stanovisko se nicméně netýká přesunu z jednoho veřejného místa na druhé. To, že se epopej stala památkou, tedy s největší pravděpodobností nezastaví stěhování obrazů z Moravského Krumlova do Prahy.

Filmová přehlídka o násilí na dětech má upozornit na týrání

V Praze se v pátek a v sobotu koná filmová přehlídka Odvrácená strana dětství, tématem vybraných snímků je násilí na dětech. Osmý ročník festivalu pořádá Dětské krizové centrum, akce má připomenout světový den prevence týrání a zneužívání dětí. V kině Atlas se tak bude promítat třeba jihoafrické drama Tsotsi o násilníkovi starajícím se o dítě své oběti nebo český dokument Čekárna na dospělost o problémových dětech. "Cílem přehlídky není jen upozornit veřejnost na závažné společenské problémy, ale také ukázat jejich možná řešení," uvedl v tiskové zprávě Jiří Kocourek z Dětského krizového centra. Přehlídka čítá celkem 11 filmů. Na programu je mimo jiné dvěma Oscary oceněný americký snímek Precious o šestnáctileté Afroameričance, která se svým otcem čeká už druhé dítě a navíc ji týrá vlastní matka. Švédské drama Mamut zase zachycuje příběh pracovně vytížených rodičů a jejich osmileté dcery, kterou vychovává filipínská chůva. Festival má připomenout světový den prevence týrání a zneužívání dětí, který připadá na 19. listopadu. Zároveň se v těchto dnech připomíná i přijetí Úmluvy o právech dítěte z roku 1989.

Smíchovský festival alpinismu nabízí setkání s osobnostmi

Příznivci hor a horolezectví, které láká romantika vertikál a výjimečné sportovní výkony na laně, se sešli na festivalu alpinismu, který začal v Národním domě na pražském Smíchově. Třídenní program sedmého ročníku nabízí videoprojekce, přednášky a panelové diskuse s významnými osobnostmi alpinismu. Pořadatelé akce chtějí upozornit také na historii alpinismu. Úvod patřil pozvání do východotyrolských Alp, s nimiž je český alpinismus tradičně spojen. "Praha stála u kolébky historie alpinismu," řekl ČTK za pořadatele festivalu Ladislav Jirásko. Upozornil, že se o to postaral pražský rodák Johann Stüdl, který byl jedním ze zakladatelů prvního horského svazu v Evropě - německého Alpenvereinu. Postavil také první chatu ve východní části Alp a založil spolek horských vůdců v rakouském Kalsu. V sobotu bude v premiéře uveden dokumentární film věnovaný této výrazné osobnosti alpinismu.

V Brně vystaví stovku replik bojovníků terakotové armády

Setkání se stovkou hliněných bojovníků slavné terakotové armády prvního čínského císaře čeká návštěvníky velké putovní výstavy, která se 27. listopadu zastaví v Brně. Věrné repliky jsou podle organizátorů výstavy vyrobeny tradiční metodou ze žluté sprašové hlíny ze stejného regionu jako původní sochy. Pořadatelé to oznámili v tiskové zprávě. Terakotová armáda bývá někdy označována jako osmý div světa. "Nejpoutavější pasáží výstavy je velký příkop s bojovníky, který navozuje dojem, jako byste stáli u originálních vykopávek," prohlásila koordinátorka projektu Hana Navrátilová z pořádající agentury. Originální sochy Čína nikdy nezapůjčuje.

Sport

Dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková vstoupila po nemoci do Světového poháru v rychlobruslení sedmým místem v závodě na 1500 metrů v Berlíně. Stejně jako před týdnem v Heerenveenu vyhrála Kanaďanka Christine Nesbittová, která o 96 setin sekundy porazila Norku Idu Njaatunovou. Třetí skončila Ireen Wüstová z Nizozemska.

Český krasobruslař Tomáš Verner je na závodě Grand Prix v Moskvě po krátkém programu třetí. Mistr Evropy z roku 2008, který se připravuje v Kanadě pod vedením nového trenéra Roberta Emersona, nestačil jen na úřadujícího vicemistra světa Patricka Chana z Kanady a Američana Jeremyho Abbotta.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, místy mlhy nebo nízká oblačnost, ojediněle i mrholení. Nejvyšší teploty 3 až 7stupňů Celsia a na horách kolem 2.

19-11-2010