Denní souhrn zpráv Zprávy

18-11-2010

Petr Nečas: O uvolnění "zmražených" peněz rozhoduje vláda

O "rozmražení" části výdajů, které ministerstva zatím nemohou používat kvůli případnému propadu v hospodaření státu, nerozhoduje ministr financí, ale celá vláda. Uvedl to premiér Petr Nečas. Pokud k tomuto kroku kabinet přistoupí, uvolní jen "zlomeček" z těchto peněz, maximálně do miliardy korun, doplnil premiér. Výše vázaných výdajů ministerstev v rozpočtu činí celkem 12 miliard korun. O případném uvolnění části výdajů hovořil ministr financí Miroslav Kalousek ve středu v Bruselu. "Mohu stoprocentně zaručit, že schválený deficit 163 miliard korun státního rozpočtu a 5,3 procenta HDP nebude překročen. Možná, že bude možné velmi malé prostředky těm kapitolám, které mají největší potíže, rozvázat. V každém případě dodržíme schválený deficit," uvedl. "Zavázání rozpočtových výdajů bylo rozhodnutím celé vlády, čili není na vůli pouze ministra financí zda rozmrazí nebo nerozmrazí," uvedl Petr Nečas.

TOP 09 dále odmítá tajemníka pro EU, Petr Nečas o tom chce debatu

Koaliční strana TOP 09 nadále odmítá vytvoření nové pozice státního tajemníka pro EU na úřadu vlády a nehodlá ze svého postoje ustoupit. ČTK to řekl předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Premiér Petr Nečas (ODS) ale chce o vzniku nového postu dále debatovat. Věří prý, se s ministrem zahraničí dohodne. Pro Karla Schwarzenberga je nepřípustná představa, že by "zadními dvířky" vzniklo ministerstvo pro evropské záležitosti. "Jsem přesvědčen, že se s premiérem Nečasem jsem schopen domluvit, dokud nebude požadovat věci, které pro nás možné nejsou," prohlásil ministr Schwarzenberg. "Proč mám já postupovat pravomoci ministerstva zahraničí úřadu vlády. Není pro to jediný rozumný důvod," dodal. Podle Petra Nečase ale debata o státním tajemníkovi pro EU vyplývá z koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády. "O fungování útvaru podřízenému předsedovi vlády, který bude mít na starosti koordinaci evropské politiky, je rozhodnuto na základě koaliční smlouvy. Povedeme s ministrem Karlem Schwarzenbergem další věcnou diskusi a věřím, že se dohodneme," sdělil Petr Nečas ČTK.

Karel Schwarzenberg: Napětí mezi ODS a TOP 09 může ovlivnit vládu

Pokud bude pnutí a nevraživost mezi ODS a TOP 09 pokračovat delší dobu, bude to mít vliv na vládu, řekl ČTK předseda TOP 09 a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Koalice podle něj bude dále spolupracovat, ale jinak jeho strana nemůže od občanských demokratů očekávat nějakou vstřícnost. Premiér Petr Nečas (ODS) trvá na tom, že komunální politika by neměla vládní spolupráci nijak ovlivnit. Karel Schwarzenberg reagoval na to, že v mnoha velkých městech včetně Prahy utvořily koalici ODS a ČSSD a také na to, že TOP 09 nezíská v Senátu místopředsedu. To podle něj naznačuje, že "to mezi stranami bude velice tvrdé". "Bude-li dole delší pnutí a nevraživost, tak to také bude mít vliv na vládu, víc k tomu teď nemohu říct," uvedl bez bližších podrobností. Důvod k personálním změnám v kabinetu v současnosti ale nevidí. Petr Nečas míní, že komunální koalice vládní spolupráci neovlivní. "Nikdy tomu tak v minulosti nebylo. V letošním roce bylo koalic s účastí ODS a ČSSD uzavíráno méně než v letech 2002 a 2006. Zároveň v desítkách měst nad 10.000 obyvatel byly vytvořeny koalice s účastí TOP 09 s ČSSD, a to i bez účasti ODS a nehodláme z toho dělat žádné ukvapené závěry na celostátní úrovni," sdělil Petr Nečas ČTK.

Václav Klaus i Petr Nečas vyzvali ministra Vondru k restrukturalizaci resortu

Prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas (ODS) dali na tradičním velitelském shromáždění české armády plnou důvěru novému ministru obrany Alexandru Vondrovi. Má podle nich restrukturalizovat a zeštíhlit úřad, který kazí armádě pověst. Prezident konstatoval, že armádu poškozuje zpochybňování vojenských zakázek. Uvedl, že není z těch, kteří populisticky kritizují vše, mnoho zakázek podle něj nicméně vyvolává otázky o jejich racionalitě. Podle Nečase kazí pověst armádě, která se těší důvěře veřejnosti, právě ministerstvo obrany. Policie nyní vyšetřuje kauzu údajné korupce náměstka ministra financí a někdejšího ministra obrany Martina Bartáka v armádním obchodě s Tatrou. Nový ministr Vondra má premiérovu důvěru a podporu v chystaných "absolutně nezbytných" změnách. "Máte ministra, který bojuje a dýchá za armádu, kterému o armádu jde," zdůraznil. Téměř stovku přítomných velitelů pak požádal, aby ho společně se svými podřízenými podpořili a v jeho snaze mu pomohli.

STEM: Nízká podpora VV, ODS je druhá za ČSSD

Strany vládní koalice by podle listopadového průzkumu volebních preferencí agentury STEM neobhájily svou nynější nadpoloviční většinu ve sněmovně. Výsledky přepočtené na zisk mandátů ukazují, že by získaly jen 96 křesel. O jedno křeslo si tak ale koalice polepšila proti srovnatelnému průzkumu z minulého měsíce. Podle STEM je patrná stále klesající podpora straně Věci veřejné, ODS naopak svůj propad zřejmě dokázala zastavit. Voliči však s výrazným náskokem preferují opoziční sociální demokracii. Podle modelu, který má ČTK k dispozici, by měly menší zastoupení ve sněmovně všechny tři vládní strany: ODS by měla 48 poslanců (ve skutečnosti jich má 53), TOP 09 by podle modelu získala 37 křesel (nyní 41) a VV 11 mandátů (nyní 24). Oproti tomu obě levicové opoziční strany by podle modelu měly mandátů více - ČSSD 81 (56) a KSČM 23 (26). Podle modelu STEM by tak současná koalice měla 96 a levicová opozice 104 poslanců. Odchylka v modelu jsou dva mandáty. Podle analytiků STEM získaly v průzkumu preferencí všechny velké strany na úkor stran malých. Postavení stran je zřetelnější, a prý patrně dochází k posílení polarizace pravicových a levicových příznivců.

Dvě třetiny lidí nespokojeny s vývojem země, 17. listopad neslaví

Dvě třetiny lidí nejsou spokojeny s vývojem v České republice po pádu komunistického režimu. Podle více než 70 procent dotázaných země stále nedosáhla úrovně vyspělého demokratického a právního státu. Svátek 17. listopadu spojený s pádem totality většina lidí neslaví. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti Sanep, který má ČTK k dispozici. Navzdory všeobecné skepsi ale většina lidí deklaruje hrdost na svoji zem a národnost. Češi se považují za vlastence, uvedl průzkum. Největší nespokojenost prý pociťují především voliči komunistů a sociální demokracie. Někteří z nich se domnívají, že v minulém režimu bylo lépe než dnes. Je jich ale menšina. Skoro dvě třetiny Čechů by totiž i přes kritiku politických poměrů a úrovně demokracie dobu totality zpět nechtěly, zjistil Sanep.

SB: Hospodářský růst ČR se v příštím roce může zrychlit na 2,6 pct

Hospodářský růst České republiky se v příštím roce může zrychlit na 2,6 procenta z letošních dvou procent, předpovídá Světová banka (SB). Regionu s deseti východoevropskými členy Evropské unie banka předpovídá zrychlení růstu na 3,2 procenta z letošních 1,8 procenta. Bude ale záviset na stavu hospodářského oživení ve světě a na stabilitě finančních trhů, řekli představitelé banky ve Varšavě. "Obnovený růst desítky (východních) zemí EU je stále odkázaný na externí poptávku a čelí řadě rizik," uvádí zpráva. Hlavním rizikem je podle ní slabé oživení hospodářského růstu v Evropě, protože na západoevropské patnáctce závisí východoevropské vyhlídky pro vývoz, dostupnost úvěrů i trh práce. SB vyzvala vlády v regionu, aby zlepšily stabilitu finančních systémů svých zemí a odstranily strukturální bariéry růstu. Do desítky zemí regionu banka řadí Bulharsko, Českou republiku, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Banka doporučila zavést spolehlivé střednědobé fiskální strategie včetně racionalizace nároků na státní příspěvky a stabilizace výdajů spojených se stárnutím populace. Region by měl také posílit své daňové příjmy a zlepšit výběr daní, napsala agentura Reuters.

WIIW: Střední Evropa se z krize zotavuje rychleji, než se čekalo

Země střední a východní Evropy se z krize zotavují rychleji, než se původně předpokládalo. V desítce nových členských států EU by mělo HDP letos v průměru růst o 1,4 procenta. Ještě v létě se přitom očekával růst o 1,2 procenta. Vyplývá to z aktuálních prognóz Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářská srovnání (WIIW), které na tiskové konferenci ve Vídni představil zástupce ředitele WIIW Petr Havlík. Česko by letos podle odhadu mělo vykázat růst o 1,5 procenta. "Pro většinu zemí jsme prognózu korigovali směrem vzhůru. Jedinou výjimkou je Rumunsko. Ukazuje se, že vývoj konjunktury v západní Evropě - ale i v Číně nebo Rusku - je lepší, než jsme původně očekávali. Také hospodářský růst v Německu je daleko větší, než se čekalo před dvěma nebo třemi měsíci. To má samozřejmě velký vliv na růst vývozu a ekonomiky jako celku v takových zemích, jako je Česká republika, Slovensko, Maďarsko či Polsko," řekl ČTK Havlík.

Problémy Irska podle guvernéra Singera českou ekonomiku příliš neovlivňují

Současné ekonomické problémy Irska českou ekonomiku příliš neovlivňují, protože příliš nezasahují exportní trhy důležité pro Českou republiku. Na setkání s prezidentem Václavem Klausem to uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer. "Zatím to nezasahuje to jádro EU, se kterým máme ekonomické vztahy," uvedl guvernér k problémům Irska. Irsko nyní čelí ekonomickým problémům kvůli špatnému stavu svého bankovního sektoru. Singer rovněž prezidentovi předal stanovisko ČNB k protikrizovým opatřením Evropské unie. Materiál ještě bude projednávat vláda. Ta již dříve vyslovila výhrady k plánu Evropské komise na zavedení peněžních odvodů do zvláštních fondů s cílem získat peníze na případnou záchranu krachujících finančních ústavů. Podle českých představitelů by to znevýhodnilo evropské bankovní odvětví proti světové konkurenci a banky by náklady na odvody převedly na své klienty.

EK: Diskriminace farmářů z nových členských zemí po 2013 skončí

Současný systém zemědělských dotací, který diskriminuje farmáře z nových členských zemí Evropské unie, po roce 2013 skončí. Uvedla to Evropská komise v novém návrhu společné zemědělské politiky EU. Unie sice nemá mít jednotnou sazbu dotací ani v budoucnu, ale každý farmář v EU získá záruku, že nedostane méně než určité procento z průměrné sazby pro celou EU. Průměrná sazba v evropské sedmadvacítce v současnosti činí 250 eur na hektar, tedy zhruba 6250 korun. Mezi starými a novými členskými státy, mezi nimiž je i Česko, ovšem panují obrovské rozdíly. Zatímco Řekové získávají na dotacích až 500 eur (12.500 korun) na hektar, Lotyši například jen 100 eur (zhruba 2500 korun). "Současný systém má různá pravidla pro země EU 15 (staré členské státy) a EU 12 (nové členské státy), která nemohou po roce 2013 pokračovat," řekl eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos. Bližší podrobnosti k systému EK neuvedla. Celkově by měl být unijní rozpočet pro zemědělce podle předpokladů Evropské komise zachován po roce 2013 na zhruba stejné úrovni jako v současnosti.

Obamův poradce nejspíš novým velvyslancem v Praze nebude

Naděje na to, že se Česká republika v dohledné době dočká amerického velvyslance, se podle Českého rozhlasu (ČRo) rozplývají. Se jmenováním Normana Eisena, který je etickým poradcem prezidenta Baracka Obamy, totiž nadále nesouhlasí republikánský senátor Charles Grassley. Roste tak pravděpodobnost, že americká administrativa bude muset najít jiného kandidáta, což by příjezd nového velvyslance Spojených států do Prahy kvůli komplikovanému schvalovacímu procesu opět oddálilo. Českému rozhlasu neměnný Grassleyho postoj potvrdila senátorova kancelář. Ještě před nedávnými volbami do Kongresu přitom byly zdroje z americké administrativy optimistické a naznačovaly, že Eisenova kandidatura nakonec Senátem projde. Nevylučovaly přitom, že by se tak mohlo stát během nynějšího posledního zasedání starého Kongresu po volbách.

Čeští a němečtí biskupové hovořili o smíření Čechů a Němců

Čeští a němečtí biskupové ve čtvrtek v pražském Arcibiskupské paláci vzpomínali na dobu před 20 lety, kdy začala cesta k pojmenování válečných a poválečných traumat a ke smíření mezi Čechy a Němci. Začátkem 90. let kardinál František Tomášek označil poválečný odsun Němců z Československa za "protiprávní nelidský čin, který je skvrnou na cti českého národa". Němečtí biskupové na to tehdy reagovali děkovným dopisem a omluvou za hrůzy, které museli Češi podstoupit za nacistické okupace. "Korespondence, kterou si připomínáme, symbolizuje počátek nové éry našeho sousedství po pádu Berlínské zdi a po sametové revoluci," uvedl předseda sudetské křesťanské organizace Ackermann-Gemeinde Martin Kastler. "To byl začátek procesu česko-německého dialogu na křesťanské straně a v tomto směru církve do jisté míry předběhly občanský dialog," řekl ČTK na slavnostním setkání biskupů historik Jaroslav Šebek. Čeští a němečtí křesťané si mají podle něj co říci i do budoucna. Stojí před nimi výzvy budoucnosti Evropy, například důležitost dialogu mezi církví a sekulární společností.

Pavel Kučera už soudit nebude, Iva Brožová navrhla změnu rozvrhu práce

Místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Kučera již do konce roku, kdy odejde do důchodu, nebude soudit. Předsedkyně NS Iva Brožová oficiálně podala návrh na změnu rozvrhu práce. Plné znění návrhu je na stránkách soudu. Brožová sice musí změnu projednat s orgány soudu, její názor je ale nakonec rozhodující. Brožová svůj krok odůvodnila zachováním důvěryhodnosti Nejvyššího soudu. Kučera nedávno sám rezignoval, a vyhnul se tak dočasnému zproštění funkce kvůli nepříznivému vývoji kárného řízení. Do důchodu musí odejít kvůli dosažení 70 let. Podle Brožové Kučera svou rezignací zabránil tomu, aby byl dán průchod spravedlnosti. "Tímto jednáním zpochybnil svoji důvěryhodnost a ve svých důsledcích i důvěryhodnost Nejvyššího soudu, respektive důvěryhodnost rozhodnutí, na kterých by participoval," uvedla Brožová v návrhu. Kučera již dříve označil postup Brožové za šikanování. Ve čtyřčlenném senátu po Kučerově vyloučení zůstanou tři soudci. Kučera se bude věnovat jen svým místopředsednickým povinnostem, tedy výkonu státní správy.

Soud v Brně potrestal členy zrušené DS za výroky na demonstraci

Městský soud v Brně potrestal šest členů zrušené Dělnické strany podmínkami a pokutami za výroky na loňské prvomájové demonstraci v Brně. Podmínečné tresty soud uložil v rozmezí čtyři až osm měsíců, pokuty se pohybují od 20.000 do 30.000 korun. Státní zástupce Jan Lata s trestem souhlasil a práva na odvolání se vzdal. Obhájci obžalovaných si vzali lhůtu na rozmyšlenou. Předseda rozpuštěné Dělnické strany Tomáš Vandas před soudní síní řekl, že se odvolá. Soudkyně Šárka Schinzelová uznala obžalované vinné dohromady ze tří trestných činů, a to z podněcování nenávisti vůči skupině osob, z hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Svými výroky se obžalovaní dotkli menšin, zejména Romů a přistěhovalců. Někteří z nich vyjádřili podle rozsudku podporou neonacismu. "Dělnická strana a hnutí Svobodná mládež Brno jsou organizace, které jednoznačně navazují na neonacismus," uvedla soudkyně. Poukázala i na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který Dělnickou stranu rozpustil a který podle ní propojení Dělnické strany na neonacistické hnutí prokázal.

ČSA uzavřely smlouvu za dvě miliardy s CK Blue Style

Dceřiná společnost Českých aerolinií pro charterovou dopravu Holidays Czech Airlines uzavřela tříletou smlouvu o přepravě rekreantů na dovolenou s cestovní kanceláří Blue Style. Hodnota kontraktu přesahuje dvě miliardy korun. Obě strany smlouvu stvrdily na radnici formou svatebního obřadu. Podle prezidenta aerolinií Miroslava Dvořáka se Blue Style staly dosud největším klientem charterové přepravy ČSA. Ročně by měly aerolinie přepravit sto tisíc zákazníků této "cestovky". Jak uvedl šéf cestovní kanceláře Imed Jeddai, CK Blue Style dosud na charterové přepravě převážně spolupracovala s českou společností Travel Service. Dceřiná společnost Český aerolinií Holidays Czech Airlines získala licenci k letecké přepravě letos v říjnu, předtím chartery ČSA fungovaly jako divize mateřské společnosti. Holidays Czech Airlines mají k dnešku zhruba čtyři desítky klientů z řad cestovních kanceláří.

Automobilky v Česku letos zřejmě poprvé vyrobí přes milion vozů

Tuzemská výroba osobních a lehkých užitkových automobilů letos zřejmě poprvé překročí jeden milion vozů. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Loni linky automobilek v Česku opustilo 979.085 vozů. Od ledna do října vyrobily automobilky Škoda, TPCA a Hyundai spolu s malými výrobci celkem 889.546 aut, což představuje meziroční nárůst o téměř 11 procent. V pololetí byl nárůst o více než 18 procent. Celková výroba motorových vozidel v Česku se za deset měsíců zvýšila o 10,7 procenta na 893.221 vozů. Na konci roku by to mělo být 1,006.500 vozidel. Produkce nákladních aut stoupla do října o čtvrtinu na 1081 vozů, výroba autobusů naopak klesla o 17 procent na 2054 vozidel. Výroba motocyklů vzrostla o 14 procent na 540 strojů.

Umělci vybraní Milanem Knížákem do Benátek odmítli účast

Výběrové řízení na expozici v národním pavilonu na 54. bienále výtvarného umění v Benátkách v roce 2011 nemá vítěze. Komise odborníků doporučila Národní galerii projekt výtvarníka Dominika Langa, generální ředitel galerie Milan Knížák se ale rozhodl vybrat projekt jiných umělců, ti na protest proti takovému postupu účast v Benátkách odmítli. Národní galerie vzala doporučení komise na vědomí, rozhodla se ale jinak. "Generální ředitel po důkladném posouzení obou projektů a zvážení všech skutečností s nimi souvisejících vybírá projekt Vasila Artamonova, Alexey Klyuykova, Pavla Sterece," uvádějí webové stránky Národní galerie. Trojice umělců vybraných Knížákem s takovým postupem nesouhlasí, proto se rozhodli účast v Benátkách odmítnout. "Nám je to velmi líto, ale situace je taková, že principiálně to nelze přijmout," řekl Artamonov. Knížákovým postupem je rozhořčena také komise. "Stanovisko většiny členů komise je nesouhlasné s postupem Národní galerie," řekl zástupce komise Václav Magid.

Bachova opera Amadis de Gaule v SOP nabídne mezinárodní projekt

Koncertní provedení opery Amadis de Gaule, které zazní 1. prosince ve Státní opeře Praha (SOP), bude mezinárodním projektem umělců z Česka, Slovenska a Francie. Poslední lyrické dílo Johanna Christiana Bacha, nejmladšího ze synů velkého Bacha, uvede Francouzský institut v Praze s francouzskými sólisty, které doprovodí slovenské těleso Solamente Naturali a český soubor Musica Florea interpretující hudbu tak, jak byla provozována v čase svého vzniku. Opera zazní také 26. listopadu v Bratislavě v rámci festivalu Bratislavské hudební slavnosti. Z pražského představení vznikne záznam, který vyjde na CD. "Natáčet se bude v Praze, protože ve Státní opeře Praha jsou dobré podmínky a hudebníci zde také zkouší," řekl ČTK vedoucí souboru Musica Florea Marek Štryncl. Nahrávka by měla být k dispozici i na tuzemském trhu. Dirigentem představení bude Didier Talpain, bývalý ředitel Francouzského institutu v Bratislavě, v této sezoně dirigent SOP. V titulní roli rytíře Amadise se představí tenorista Philippe Do, který v SOP zpíval již několikrát.

Pavel Haas Quartet představil nové CD a cenu Zlatá ladička

Světově uznávaný komorní soubor Pavel Haas Quartet ve čtvrtek v pražském kostele sv. Vavřince slavnostně představil nové album s dvěma populárními kvartety od Antonína Dvořáka. Deska nabízí Smyčcový kvartet č. 13 G dur a slavný Smyčcový kvartet č. 12 F dur nazývaný Americký, oba skladatel vytvořil po svém návratu z USA. "Haasovci" jsou čerstvými držiteli významného francouzského ocenění Zlatá ladička (Diapason d'Or), které jim bylo v Paříži předáno toto úterý. Výrazným úspěchem tak potvrdili, že v současnosti patří k nejúspěšnějším mladým smyčcovým kvartetům na světě. "Je to velká pocta a ocenění práce, kterou se snažíme dělat co nejlépe. Ukazuje to, že jdeme správným směrem," řekl ČTK violista Pavel Nikl o ceně, s níž se kvarteto pochlubilo. Prestižní cenu významného francouzského hudebního časopisu Diapason získalo za nahrávku nepříliš často uváděných Prokofjevových smyčcových kvartetů.

Ze sportu:

Čeští fotbaloví reprezentanti se rozloučili s letošním rokem bezbrankovou remízou v dnešním přípravném utkání s Dánskem. Zápas v Aarhusu příliš šancí nenabídl. V prvním poločase měli blízko ke gólu domácí, ale brankář Petr Čech chytil penaltu. V závěru pak Michal Kadlec trefil z přímého kopu tyč. Češi se rozešli s Dány smírně potřetí za sebou. Kouč Michal Bílek vsadil na rozestavení s pěti středopolaři, které chtěl otestovat před březnovým kvalifikačním duelem ve Španělsku. Na hrotu operoval samotný Necid a nováček Rezek nastoupil na levém kraji zálohy. Zhruba z poloviny zaplněný stadion v Aarhusu bude příští rok hostit finále evropského šampionátu do 21 let.

Basketbalistky týmu Frisco Sika Brno prohrály ve čtvrtém kole Evropské ligy s francouzským Bourges 62:67, když nezvládly vypjatou koncovku. Přitom po tři čtvrtiny měly české mistryně zápas ve své režii, ale v poslední části neodolaly tlaku a agresivní hře soupeřek. V soutěži utrpěly Brňanky už třetí prohru.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer nakonec nevynechá úvodní díl Světového poháru a v sobotu se ve švédském Gällivare postaví na start volné patnáctky. Dvojnásobný bronzový medailista z olympiády ve Vancouveru se rozhodl změnit plány na základě dobrých pocitů při tréninku v Muoniu. Bauer koncem minulého týdne oznámil, že v Gällivare nepojede, protože předtím musel antibiotiky léčit zánět nosohltanu a do sezony chtěl naskočit 26. listopadu ve finském Kuusamu.

Rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková by neměla chybět na startu druhého dílu Světového poháru, který se od pátku do neděle uskuteční v Berlíně. Dvojnásobná olympijská vítězka ze zdravotních důvodů minulý týden nenastoupila do žádného závodu v nizozemském Heerenveenu, v současnosti už je však relativně fit. "Pokud se její stav nezhorší, pojede," řekl trenér Petr Novák. Sáblíková měla v minulém týdnu střevní virózu, v úterý ale začala opět trénovat na ledě.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

18-11-2010