Denní souhrn zpráv Zprávy

14-11-2010

Schwarzenberg v Respektu nevyloučil kandidaturu na prezidenta

Ministr zahraničí a předseda vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg nevyloučil, že by za určitých okolností mohl v roce 2013 kandidovat na funkci prezidenta republiky, pokud by hlava státu byla volena přímo občany. "Možná. Uvidíme, jaká bude situace za dva roky," řekl v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt. Aby se o prezidentství ucházel, musel by prý mít Schwarzenberg "závažné důvody".

V roce 2013 skončí druhé funkční období současného prezidenta Václava Klause. Podle Ústavy nemůže potřetí kandidovat. Hlavu státu nyní volí parlament, vládní strany i opoziční ČSSD ale občanům na rok 2013 slibují přímou volbu. V politických kuloárech i médiích se už začalo spekulovat o tom, kdo by Klause mohl nahradit - padlo přitom rovněž jméno Schwarzenberga, který se těší velkému respektu ve veřejnosti.

Premiér Nečas: Po skončení pronájmu gripenů bude nový tendr

Po skončení pronájmu letounů Jas-39 Gripen, vypíše ČR nový tendr na stíhačky. V České televizi to řekl premiér Petr Nečas. Dodavatel gripenů, britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab, se podle něj bude moci tendru zúčastnit jen v případě, že Británie a Švédsko poskytnou ČR veškeré údaje, které mají o korupci při pořízení gripenů. Pronájem končí v roce 2015. "Musí být vypsáno nové výběrové řízení, které bude otevřené, do kterého se mohou přihlásit zadavatelé z více zemí. Nedovedu si představit, že by se jenom tak prodloužila existence letounů gripen v českém letectvu," řekl Nečas.

S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na nákup stíhaček přišla v únoru 2007 švédská televize. Dopustil se ho údajně rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, který působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems. Britská policie jej kvůli korupci stíhala, společnost BAE Systems se ale dohodla s americkými a britskými úřady na pokutách výměnou za to, že vyšetřování údajné korupce skončí.

Premiér Nečas: Barták by měl zvážit, zda kvůli aféře úplně neodejít

Náměstek ministra financí Martin Barták by měl zvážit, zda v případě delšího vyšetřování své kauzy kolem korupce v armádním obchodě s Tatrou nebude lepší, aby z ministerstva úplně odešel. V České televizi to řekl premiér Petr Nečas. Barták si vzal kvůli aféře neplacené volno. Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka v debatě premiéra kritizoval za to, že vláda Bartáka z funkce rovnou neodvolala. Zopakoval také, že ČSSD chce parlamentní vyšetřovací komisi, která by se zabývala korupcí v armádě od začátku devadesátých let. Nečas zopakoval, že žádá důkladné vyšetření Bartákovy kauzy a chce, aby v této věci policie měla úplně volnou ruku. Barták podle něj v době neplaceného volna nebude do ničeho na ministerstvu zasahovat a nebude tam docházet. Barták tvrdí, že vyšetřování kauzy prokáže jeho nevinnu.

Podle premiéra nebyly pro stávku splněny všechny podmínky

Premiér Petr Nečas (ODS) si myslí, že pro vyhlášení prosincové stávky nebyly splněny všechny zákonné podmínky. V České televizi Nečas ale současně řekl, že nechce dál zvyšovat politické nebo sociální napětí. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila bude stávka 8. prosince protestní. Odbory totiž nevěří, že by vláda ještě mohla změnit rozhodnutí o desetiprocentním snížení platů státních zaměstnanců či o dalších úsporných opatřeních. Zákonnost stávky definované jako protestní zpochybnil vedle Nečase také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) v televizi Prima. Dodal ale, že tento svůj názor nepovažuje nyní za směrodatný. Šéf odborů i Drábek se shodli, že stávka je už v současné situaci neodvratitelná. Úřadující předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka konstatoval, že vláda nevyslala žádný signál o tom, že by se chtěla dohodnout se zástupci zaměstnanců o kompromisu. Nezbývá jim tedy podle Sobotky než "zoufalý krok" v podobě stávky.

Premiér Nečas nevyloučil změnu zákonů i kvůli výrobě elektřiny z biomasy

Premiér Petr Nečas (ODS) nevyloučil, že kvůli spalování biomasy vláda navrhne změnu zákonů. Důvodem je riziko, že výroba elektrického proudu spalováním biomasy může vyvolat obdobné problémy jako podpora solárních elektráren. Nečas to uvedl v pořadu České televize. Kvůli podpoře solárních elektráren hrozilo v příštím roce skokové zdražení elektřiny. Sněmovna již ovšem schválila novelu zákona, která podporu fotovoltaiky omezuje. Biomasa společně se sluneční, vodní a větrnou energií patří mezi obnovitelné zdroje. Rozvodné společnosti tak vykupují takto získaný proud za vyšší dotovanou cenu.

Nečas zároveň uvedl, že vláda si nechá vypracovat analýzu, jak fungoval Energetický regulační úřad. Cílem analýzy je podle premiéra zabránit opakování situace, která by vedla ke stejným problémům jako se solárními elektrárnami. Předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt v pořadu uvedl, že do roku 2013 zatím závažné problémy kvůli biomase nehrozí. Zároveň je ale podle něj nutné případné změny učinit v dostatečném předstihu tak, aby investoři věděli, jak velká kapacita bude státem podporována. Již dříve přitom také upozornil, že zatím není dostatečně znám potenciál biomasy.

Zelené povede dále Ondřej Liška, sjezd strany ho zvolil předsedou

Stranu zelených povede i nadále její dosavadní předseda Ondřej Liška. V tajné volbě na sjezdu strany získal 125 hlasů z 209. Liška byl jasným favoritem volby, jeho protikandidáti výraznou podporu nezískali. Předsednictvo strany se rozhodlo rezignovat po květnovém debaklu ve sněmovních volbách. Na sjezdu sice zazněla i kritika dosavadního vedení a bilancování politického pádu zelených. Většina delegátů ale nakonec potvrdila Liškovi mandát vést stranu dál.

Zvolení Lišky bylo nicméně jediným personálním rozhodnutím, na kterém se zelení poměrně snadno shodli. Delegáti se na několik hodin zadrhli hned u dalšího bodu, kterým byla volba prvního místopředsedy. Nakonec se jím stal bývalý poslanec SZ Přemysl Rabas, který se ale původně o funkci vůbec neucházel. Jako východisko z patové situace navrhl Rabase staronový šéf strany Liška. Jednání sjezdu tak ukázalo, že strana je stále rozdělená na různé tábory a těžko hledá širší shodu.

Zelení by se podle Lišky měli nyní soustředit na vybudování silné struktury a členské základny v regionech a stát se "hlídacím psem veřejného zájmu". Za svou chybu považuje to, že se mu zatím nepodařilo stranu více sjednotit. Někteří z delegátů Liškovi vyčetli i to, že dost nespolupracuje s někdejším šéfem strany a ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Bursík a někdejší poslankyně strany Kateřina Jacques mezi delegáty přišli i se svou roční dcerou Noemi. V kuloárech si ale stěžovali na to, že nedostali oficiální pozvánku. "Já si myslím, že jsme se nedopustili žádného faulu ani faux pas, nebyl v tom rozhodně žádný zlý úmysl," řekl Liška ČTK. Zdůraznil, že Bursík je členem republikové rady strany, a má tak automatický přístup na sjezd.

Brožová nechce, aby Kučera ještě soudil, podle něj je to šikana

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová nechce, aby místopředseda soudu Pavel Kučera před svým odchodem do penze ještě rozhodoval jakékoliv případy. Navrhne kvůli tomu změnu rozvrhu práce soudu. Důvodem je to, aby někdo později nemohl zpochybňovat rozhodnutí Nejvyššího soudu kvůli problematickému ukončení kárného řízení, v němž Kučera nepravomocně přišel o talár. Kučera to považuje za šikanování. "Po těch zkušenostech, které mám, tak už počítám se vším, ale tohle se mi zdá přímo extrémní," řekl Kučera v pořadu České televize. Brožová podle svých slov již přemýšlí o Kučerovu nástupci, uvažuje o "čtyřech, pěti jménech". Místopředsedu NS jmenuje prezident republiky.

Kárnou žalobu na Kučeru podala Brožová kvůli ovlivňování vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a někdejšího šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kučera vše popírá. Tento týden byl nejprve ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) dočasně zproštěn funkce soudce. Udělal však nečekaný protitah a sám rezignoval. Tím pozbylo dočasné zproštění platnost a začala běžet zákonná tříměsíční lhůta, v níž Kučera po rezignaci ještě zůstává soudcem.

Vědci otevřou hrob astronoma Tychona Braha

Česko-dánský tým vědců a výzkumníků otevře v pondělí hrobku s ostatky Tychona Braha a jeho manželky, které jsou uloženy v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Zkoumání ostatků má pomoci mimo jiné objasnit příčiny astronomovy smrti. Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. Vědci doufají, že najdou zachovalé zbytky kostí a vousů astronoma, které by jim mohly pomoct získat informace o jeho zdravotním stavu a lécích, které užíval. V učebnicích se píše, že Brahe zemřel v souvislosti s ledvinovými kameny. Podle některých indicií ale mohl být Brahe otráven, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána IV.

"S napětím očekáváme, v jakém stavu nalezneme ostatky Tychona Braha, který zemřel v roce 1601, a také ostatky jeho manželky, která byla o tři roky později pohřbena vedle něj," uvedl vedoucí týmu Jens Vellev z dánské univerzity v Aarhusu. "V současné chvíli samozřejmě nevíme, jaké jsou podmínky v hluboké pohřební kryptě, kde jejich ostatky ležely nedotčené od roku 1901," doplnil Vellev. K vyšetření ostatků se bude používat i počítačový tomograf (CT) nebo rentgenová analýza. Výsledky těchto analýz chtějí vědci publikovat v roce 2011. Další klíčovou částí projektu je analýza vzorovaného hedvábného oděvu, ve kterém byl Tycho Brahe pohřben. Odebrané vzorky se budou zkoumat pravděpodobně do čtvrtka, v pátek se vrátí na své místo do Týnského chrámu na Staroměstské náměstí. V kostele se při té příležitosti bude sloužit mše.

Sněm zubařů odmítl zásah ministerstva do dohod s pojišťovnami

Sněm České stomatologické komory (ČSK) oficiálně odmítl postup ministerstva zdravotnictví, které návrhem úhradové vyhlášky na rok 2011 údajně vůbec poprvé zasáhlo do dohod mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli zubní péče. Ministerstvo v případě vyhlášky argumentuje snahou ušetřit. Komora neuvedla, o kolik peněz mají zubaři podle návrhu ministerstva dostat méně, protože o tom teprve bude v pondělí jednat její prezident s ministrem zdravotnictví. Sněm proto vyzval ministerstvo, aby respektovalo výsledek dohodovacího řízení a svůj návrh úhradové vyhlášky změnilo.

Navržená vyhláška by podle nich vedla k nárůstu objemu úhrad z veřejného zdravotního pojištění, byť záměr ministerstva zdravotnictví byl opačný. Například zmiňuje tři prohlídky u dětí do 18 let ročně místo dosavadních dvou, které postačují. Ministerstvo v případě vyhlášky argumentuje snahou ušetřit. Ze strany pojišťoven ale nebyly podle ČSK letos vůči stomatologii vyvíjeny žádné tlaky na snížení výdajů. "Opakovaně se prokázalo, a to už několik let po sobě, že úhrady stomatologické péče jdou dolů," dodal Chrz.

Na Prostějovsku byl na honu postřelen jeden z myslivců

Postřelením jednoho myslivce skončil v sobotu hon v katastru Nezamyslic na Prostějovsku. Starší muž byl zasažen při lovu broky do břicha a nohou. Se zraněním byl převezen do nemocnice. Jeho stav není život ohrožující. V celém Česku byli loni při honech zastřeleni dva lidé a pět dalších utrpělo střelná zranění. Policisté při kontrolách na honech také přistihli celkem 35 myslivců, kteří byli pod vlivem alkoholu.

Na Olomoucku se zřítil malý vrtulník, pilot na místě zahynul

Na poli u pískovny nedaleko obce Náklo na Olomoucku se zřítil malý vrtulník. Při nehodě na místě zemřel čtyřiačtyřicetiletý muž. Na místo vyrazila letecká záchranná služba, ale pilotovi již nebylo pomoci, řekl ČTK mluvčí krajské záchranky Jan Weinberg. V krátké době se v Olomouckém kraji jedná o druhou leteckou nehodu. Na konci října se v Jeseníku při pokusu o nouzové přistání zřítilo na střechu objektu tamního koupaliště ultralehké letadlo. Jednasedmdesátiletý pilot utrpěl lehká zranění.

Na rušném silničním tahu Brno-Svitavy muselo nouzově přistát jednomotorové dvoumístné letadlo. Událost se stala na severním okraji Brna. Složitý manévr se obešel bez nehody s projíždějícími auty i bez zranění pilota, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. Z dostupných informací vyplývá, že pilotovi došlo za letu ve stroji palivo. Problém ohlásil na letovou věž, která se spojila s policií. Pilot se rozhodl nouzově přistát na rušné komunikaci, která je v neděli večer obvykle plná aut. Dříve, než policie stihla zorganizovat záchrannou akci a komunikaci neprodyšně uzavřít, musel pilot s letounem dolů. Riskantní manévr se mu překvapivě podařil. Při přistání se rozbilo jedno křídlo o sloup u komunikace. Co přesně způsobilo, že ve stroji došlo náhle palivo, to se zatím neví.

K výročí 17. listopadu bude v Praze u Hybernů Slovenský den

K výročí 17. listopadu bude v Praze u Hybernů Slovenský den. Nabídne slovenské zajímavosti a speciality. Návštěvníci mohou ve středu ochutnat dobré jídlo a víno a zaposlouchat se do lidové hudby. Kmotrem je oblíbený zpěvák Miro Žbirka. Chybět nebude ani tradiční slovenská kapustnice, sýry, Tatramelky, víno či likér Demänovka. Slovenskou atmosféru bude dokreslovat hra na fujaru a slovenský folklór.

Česká i polská část Těšína bude žít v listopadu jazzem

Česko-polské pohraničí bude koncem listopadu opět patřit jazzové hudbě. Česká i polská část Těšína bude totiž hostit už 37. ročník Těšínského jazzového festivalu. Příležitost na něm tradičně dostávají nejen profesionálové z Česka, Polska a dalších zemí, ale také mladé začínající kapely a umělci. Festival letos začne 24. listopadu a potrvá čtyři dny.

Otevřené sklepy vinařů na Kyjovsku přilákaly 1200 lidí

O tom, že víno z koštýře chutná zcela jinak než nápoj z lahve koupené v supermarketu, se o tomto víkendu mohli přesvědčit lidé na Kyjovsku. Uskutečnil se tam Svatomartinský Festival otevřených sklepů. Dvoudenní akce přilákala 1200 návštěvníků. Lidé se mohli s malými i velkými vinaři seznámit, příště k nim mohou vyrazit sami, řekl ČTK Martin Gillár z pořadatelské obecně prospěšné společnosti Partnerství. Hostům otevřelo své sklepy 31 vinařů v šesti obcích. Kolem 60 procent návštěvníků přijíždí z českých měst.

Putovním Festivalem otevřených sklepů se pořadatelé snaží představit vždy nějaký region ze čtyř moravských vinařských podoblastí. Loni to byly Modré hory, Podluží a Mikulovsko. Letos na jaře navázalo Znojemsko, na příští jaro připravují pořadatelé festival pro okolí Pavlova nedaleko Mikulova. Součástí programu byla vystoupení cimbálových muzik, autorské čtení i možnost projít si jednu z vinařských uliček s průvodcem.

Ve vsetínské škole vrcholí přípravy na světovou soutěž cukrářů

Dívčí snění. To je název sladké, voňavé prezentace perníků, se kterou chtějí uspět studentky vsetínské Střední odborné školy Josefa Sousedíka Marie Kolínková a Markéta Václavíková pod vedením své učitelky Jaroslavy Londové na letošním ročníku světové soutěže Culinary World Cup v Lucembursku. Na akci představí svůj neobyčejný talent pro jemnou a velmi přesnou práci. Chybět nebude například perníkový krajkový vějíř, zdobený košík či zrcadlo.

Culinary World Cup je čtvrtou největší soutěží na světě, na kterou jezdí nejlepší cukráři a pekaři; koná se jednou za čtyři roky. Letos bude 20. do 24. listopadu, přihlášeno je přes 50 zemí. Žáci vsetínské školy se na ní budou prezentovat poprvé. Marie Kolínková podle své učitelky disponuje nebývalým talentem právě na zdobení perníků, když například na vějíři dokáže polevou doslova vykreslit krajku tak, že od opravdové je k nerozeznání. Dlouho přitom neměla jasno, jaký obor půjde studovat.

Nejlepší valašský frgál je z hrušek a pochází z Velkých Karlovic

Soutěž o nejlepší valašský frgál vyhrál ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku hruškový koláč domácí pekařky Marie Schmidtové. Porotci letošního devátého ročníku klání hodnotili celkem 49 frgálů, což je nejvíce za celou dobu konání soutěže. Možnosti ochutnat tradiční valašské pečivo využily stovky návštěvníků. Nejvíce přihlášených frgálů, 13, bylo hruškových, časté byly i tvarohové a makové. Nechyběla však ani řada dalších tradičních či méně obvyklých příchutí. Ke zvláštnostem patřil frgál zelný, z lískových ořechů, celých hrušek či jablkového pyré. Předsedou poroty byl podobně jako v minulých letech Ladislav Frgal z Kroměříže, který se o valašské pečivo zajímá i díky svému příjmení. Frgál se na Valašsku připravuje podle prakticky stejného receptu již několik století. Pravý valašský frgál má v průměru 30 centimetrů, váží 600 gramů a má jen jeden druh náplně.

Češi mají tradičně zájem trávit závěr roku na horách

Horské hotely očekávají v závěru roku větší zájem turistů. Podobně jako v předchozích letech tam přijedou strávit hlavně silvestrovské oslavy - trávit konec roku na horách totiž patří k českým tradicím a ani horší ekonomická situace to mnohde příliš nezměnila. Slabší bude naopak jako obvykle zájem o Vánocích, které Češi tradičně tráví spíše doma v rodinném kruhu. Některé horské hotely, hlavně v západní části Šumavy, v Krušných horách, Jeseníkách a na Olomoucku a Zlínsku, tak již nyní mohou nabídnout jen několik posledních volných míst zájemcům o silvestrovské ubytování.

Sport

Čeští hokejisté nezískali na turnaji Karjala ani bod. V závěrečném utkání na první reprezentační akci po květnovém zisku titulu mistrů světa svěřenci trenéra Aloise Hadamczika podlehli v Helsinkách Rusku 1:3. Autorem jediného gólu byl Jakub Klepiš. Turnaj Karjala vyhráli hokejisté Finska, kteří zdolali Švédsko 4:1.

Český triatlonový reprezentant Filip Ospalý se v americkém Clearwateru stal vicemistrem světa v půlironmanské distanci (1,9 km plavání, 90 km jízda na kole, 21 km běh). Titul získal Němec Michael Raelert, závod žen ovládla Jodie Swallowová z Británie. Po úvodní plavecké části patřilo Ospalému šesté místo. Poté se na kole český reprezentant propracoval dokonce na první příčku, na běžecký půlmaraton ale vyrazil ze sedmého místa. V něm se postupně v čele závodu osamostatnil s Raelertem, německý závodník však Ospalého setřásl. Pro třetí místo si doběhl exmistr světa Timothy O'Donnell.

Český lyžař Ondřej Bank vstoupil do nové sezony Světového poháru 13. místem ve slalomu ve finském Levi. Bodoval i Filip Trejbal na 17. pozici, závod vyhrál Francouz Jean-Baptiste Grange.

Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar obsadil v třetím závodu série Superprestige v Hamme-Zogge na těžkém rozbahněném terénu šesté místo a zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně. Pro vítězství si dojel domácí Sven Nijs před čtveřicí svých krajanů a o bod předstihl Štybara v celkovém hodnocení. Vítěz úvodních dvou dílů Superprestige Štybar nastoupil do dnešního závodu přesto, že nebyl úplně zdravotně v pořádku. Vedoucí muž světového žebříčku si v týdnu během soustředění na Mallorce poranil záda a raději vynechal čtvrteční závod v Nielu.

Počasí - opět padaly teplotní rekordy

V Praze a na západě a severu Čech opět padly teplotní rekordy. V Praze na Karlově vyšplhala teplota v neděli odpoledne na 21,2 stupně Celsia. Dosavadní nejvyšší teplota byla z roku 1926 a činila 16,7 stupně. Teplotní rekordy padly rovněž v Plzni, Chebu, Ústí nad Labem-Kočkově a v Doksanech na Litoměřicku, sdělili ČTK meteorologové. Podle nich je pro toto období spíše obvyklá denní teplota tři až osm stupňů. Současné neobvykle vysoké teploty v Česku způsobilo proudění velmi teplého vzduchu od jihozápadu do celé střední Evropy.

Bude polojasno, až oblačno, na Moravě místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Později se má na severozápadě Čech zatahovat, k večeru místy s deštěm. Přes den vystoupí teploty na 10 až 14, na horách bude kolem 9 stupňů Celsia.

14-11-2010