Denní souhrn zpráv Zprávy

12-11-2010

Do vyšetření údajné korupce nesmí náměstek Barták působit na resortu financí

Náměstek ministra financí a někdejší ministr obrany Martin Barták odešel na dlouhodobé neplacené volno poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil jeho možné korupční chování. Za vysokou finanční částku měl podle někdejšího amerického velvyslance v ČR a šéfa vedení společnosti Tatra Williama Cabanisse nabízet urovnání problému mezi firmami Tatra a Praga, které blokovaly byznys Tatry s ministerstvem obrany. Po zveřejnění případu na vládu ostře zaútočila opozice a kauza spustila i další měření sil mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a Bartákovým nadřízeným, vlivným ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). O případ se už začala zajímat i policie.

Barták hned v pátek ráno obvinění v tisku odmítl. Uvedl, že doufá v rychlé vyšetření kauzy, které by jej očistilo. Jeho nadřízený ministr financí Kalousek později doplnil, že věc je v rovině "tvrzení proti tvrzení", a proto "příslušná rozhodnutí" učiní až po konci vyšetřování. Později Barták poslal další prohlášení, v němž zveřejnil své rozhodnutí vzít si mimořádné neplacené volno. Svůj postup tak sladil s názorem předsedy vlády Nečase, který prohlásil, že si nedovede představit, aby Barták do vyšetření kauzy s Tatrou působil na ministerstvu financí. Vzápětí si Nečas s Kalouskem začali přes média vysvětlovat, zda Bartákovo rozhodnutí bylo důsledkem varovného telefonátu předsedy vlády či zda se náměstek rozhodl na neplacenou dovolenou odejít sám.

Opoziční politici mají na situaci jednoznačný názor. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky musí Barták okamžitě zcela opustit ministerstvo. "Já pokládám za absurdní, že člověk s tak špatnou pověstí, jako je pan Martin Barták, má na ministerstvu financí na starosti kontrolu praní špinavých peněz," řekl novinářům. Premiér na výpad reagoval výčtem velkého množství armádních zakázek zadaných bez výběrového řízení za vlády ČSSD v první polovině desetiletí. Za skandál, který překročil české hranice a který svou nečinností vůči korupci na ministerstvu obrany způsobila vláda, kauzu označil také předseda KSČM Vojtěch Filip. Ministr obrany Alexandr Vondra slíbil plnou součinnost svého rezortu při vyšetřování kauzy. Případ podle něj opět poukázal na nutnost změny armádního akvizičního systému i způsobu zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany.

Senát schválil úsporná opatření

Senát schválil balíček úsporných opatření v sociální oblasti. Návrh omezuje vyplácení porodného, snižuje příspěvek na péči zdravotně postižených v prvním stupni a mění vyplácení rodičovského příspěvku. Jeho součástí je mimo jiné i změna v odměňování státních zaměstnanců, kvůli níž odbory vyhlásily na 8. prosince stávku. Návrh nyní posoudí prezident. Senát návrh posuzoval ve zkráceném jednání ještě v předvolebním složení, kde má vláda většinu. O návrhu vedli téměř tříhodinovou rozpravu. Vládě nejčastěji vytýkali zrušení porodného, snížení příspěvku na péči či změnu v odměňování státních zaměstnanců. V Poslanecké sněmovně byl projednáván v režimu legislativní nouze. Vláda argumentovala tím, že úzce souvisí se státním rozpočtem, a pokud by nebyl schválen, hrozily by státu velké hospodářské škody. Tento postup kritizuje opoziční ČSSD. Kvůli způsobu, jakým vláda zákon ve sněmovně prosadila, se chce obrátit na Ústavní soud. Kromě režimu legislativní nouze jí vadí i to, že se o návrhu nevedla rozprava. Cílem změn jsou úspory ve státním rozpočtu, aby jeho schodek nepřesáhl 135 miliard korun.

Senátoři schválili snížení státní podpory stavebního spoření

Senátoři ve zkráceném jednání schválili novelu, která snižuje státní podporu stavebního spoření. Předloha přinese státu příští rok zhruba šest miliard korun. Sociálnědemokratičtí senátoři novele vyčítali hlavně zpětnou působnost. ČSSD už ohlásila, že podá ústavní stížnost, podle ministerstva financí však předloha je v souladu s právem. Novela nyní míří k podpisu prezidentovi. Státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok se má podle návrhu zdaňovat sazbou 50 procent. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 procent na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše má být 2000 korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření.

Jan Hajda (ČSSD) nazval novelu trestem pro zodpovědné lidi, kteří spoří. Někteří senátoři - třeba Václav Koukal (KDU-ČSL) - také upozorňovali na to, že změna u stavebního spoření může snížit důvěru lidí v neměnnost podmínek u důchodového připojištění. Podle Jaroslava Kubery (ODS) by se však zákon o stavebním spoření měl správně jmenovat zákon o výhodném spoření a státní podpoře výhodného spoření.

Senát schválil pětiprocentní snížení příspěvků stranám za mandát i povodňovou daň

Senát přes odpor levice schválil pětiprocentní snížení příspěvku politickým stranám a hnutím za mandáty v parlamentu a krajských zastupitelstvech. Vláda tak chce snížit výdaje státu o více než 21 milionů korun. Sociální demokraté namítali, že to státní rozpočet nezachrání, prý je to elegantní cesta k politické likvidaci opozice. Celkem za rok za mandáty stát vyplácí zhruba 437 milionů korun. Po snížení to bude přibližně 416 milionů korun.

Senátoři schválili také zavedení takzvané povodňové daně, zdanění platu prezidenta a poslaneckých náhrad a řadu dalších daňových změn. Vládní novela obsahuje také například konec daňového osvobození solárních zdrojů energie. Předloha by měla přinést příští rok státnímu rozpočtu 4,3 miliardy korun a dalším veřejným rozpočtům 1,3 miliardy korun.

Pražská TOP 09 předala sociální demokracii návrh koaliční dohody

Pražská TOP 09 předala sociální demokracii návrh koaliční dohody. Nabízí jí v radě pět křesel, TOP 09 by měla šest míst. ČSSD si vzala čas na rozmyšlení a zpracování připomínek. Novinářům to po setkání řekli Zdeněk Tůma (TOP 09) a Petr Hulinský (ČSSD). "Jednalo se o předání nabídky, ne o vyjednávání v tom smyslu, že bychom debatovali obsah koaliční smlouvy," řekl Tůma. Dodal, že návrh koaliční dohody je podobný tomu, co TOP 09 předala občanským demokratům, bere ale v potaz program sociální demokracie.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný se domnívá, že TOP 09 se sociální demokracii podbízí. Dala jí údajně lepší nabídku než ODS. Občanští demokraté na to budou muset adekvátně reagovat, aby neskončili v opozici, řekl. ODS ve čtvrtek po jednání s TOP 09 oznámila, že v pondělí se vedení strany spolu se zastupitelským klubem rozhodne, zda půjde na magistrátu do koalice s TOP 09, nebo ne. Předseda občanských demokratů v metropoli Boris Šťastný ve čtvrtek uvedl, že stále platí, že ODS vyjednává s TOP 09 exkluzivně.

V Praze začal třídenní sjezd Strany zelených

V Praze začal třídenní sjezd Strany zelených, který by měl zvolit nové vedení. Předsednictvo se rozhodlo rezignovat po květnovém debaklu ve sněmovních volbách. Třídenní akci zahájil předseda Ondřej Liška. Ten se bude znovu ucházet nejvyšší stranickou funkci. Zájem projevili také vedoucí analytické sekce SZ Karel Helman z Prahy 4 a Giuseppe Maiello, předseda základní organizace Strany zelených v Klánovicích. Jejich šance na zvolení ale nejsou velké.

Ministr zdravotnictví Heger trvá na pozvolné reformě, začne zrušením zákazu připlácení

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) není pro radikální a rychlou reformu, jako se dělala na Slovensku. Nechce jako jeho předchůdce z ODS Tomáš Julínek předložit naráz sedm zákonů a vše od základu otočit. Chce systém měnit pozvolna. Začne zrušením zákazu připlácení, což mu umožní rozdělit péči na standard a nadstandard, na který si lidé budou moci připlatit. Ministr to řekl v rozhovoru s ČTK. Počítá s tím, že v půli příštího roku by si pacienti mohli začít připlácet na lepší materiál a v roce 2012 také na lepší péči. Do té doby se pro pacienty nic nezmění. Startem k reformě má být novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle zdravotnických odborů ale je vymezení nároku pacienta v ní nedostatečné, hrozí, že pojišťovny kvůli nedostatku peněz přestanou část péče hradit dřív, než bude nadstandard vymezen. Ministr řekl, že vymezení nadstandardu, pokud není nějaká katastrofická situace, kdy zdravotnictví finančně kolabuje, nejde ze dne na den.

Zhruba miliarda korun by se ve zdravotnictví dala podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) ušetřit výrazným omezením korupce. Úspor chce dosáhnout kontrolou nákupů nových technologií a úhradových standardů, tedy co zdravotní pojišťovny za léčení těmito technologiemi platí. Zatím si nemocnice nakupují drahé zařízení bez kontroly a pak bojují za podpory místních politiků, aby jim zdravotní pojišťovny léčbu na nich uhradily.

Ministr Heger neustoupí tlaku lékařů

Tlaku lékařů na vyšší platy a více peněz za léčení v úhradové vyhlášce na příští rok ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) neustoupí. Nepočítá příští rok s penězi navíc, naopak platby od zdravotních pojišťoven poprvé za mnoho let klesnou. Ministr nemá v úmyslu postavit se do čela nespokojených lékařů, aby vymohl peníze hned, jak mu nabízejí. "Zatím jsem akceptoval zadání vlády, že se máme snažit zdravotnictví vyčistit bez dalšího přísunu peněz. Já se o to pokusím, ale má to své meze, protože na ten objem péče, který je u nás poskytován, těch peněz je definitivně málo," řekl. Zdravotnictví vnitřní rezervy najde, ale nebudou všespasitelné.

V čele Asociace krajů zůstává jihomoravský hejtman Michal Hašek

Asociaci krajů ČR i nadále povede jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), do funkce ho na další dva roky zvolili jeho kolegové na schůzi v Náchodě. Hašek za dosavadní úspěchy rady asociace označil například vyjednání memoranda o financování regionální železniční dopravy, asociace stála také u zrodu značky Regionální potravina. Hejtmani během jednání v Náchodě hovořili o zdravotnictví. "Vyzýváme ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby v co nejkratší době svolal kulatý stůl, ke kterému zasednou hetmani i další dotčení. To, co se teď děje ve zdravotnictví, je chaos. A samotný stát ho ještě prohlubuje, například přípravou úhradové vyhlášky," řekl Hašek. Rada asociace jednala také o dopravě. "Jsme znepokojeni, jak chaotická je příprava strategické výstavby klíčových komunikací v České republice," řekl Hašek. Kraje jsou znepokojené například zvýšením mýtného, podle Haška budou po vládě žádat kompenzace. Do budoucna kraje navrhují zpoplatnění i silnic nižších tříd, které jsou ve správě kraje.

Ministerstvo dopravy chce přesunout devět miliard z peněz EU z železnice na silnice

Ministerstvo dopravy by rádo prosadilo změnu v rozdělení peněz z evropských fondů. V rámci Operačního programu Doprava chce úřad přesunout 360 milionů eur (téměř devět miliard korun) z železničních projektů na silnice. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Gustav Slamečka a potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Projekty obchvatů na hlavních tazích v rámci celoevropské sítě TEN-T by si měly případným přesunem peněz nejvíce polepšit. Zkrátka naopak přijde především čtvrtý železniční koridor, který vede z Prahy do Českých Budějovic.

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o tři procenta

Oživení české ekonomiky je silnější, než se očekávalo, což podporuje úvahy o dřívějším nárůstu úrokových sazeb. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK s tím, že jedním z faktorů nečekaného růstu mohly být investice do solární energie. Růst HDP by letos podle nich mohl dosáhnout dvou procent. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o tři procenta. "První odhad HDP za třetí čtvrtletí napovídá, že ekonomice se dařilo lépe, než se čekalo," reagoval analytik ČSOB Petr Dufek. Nejsou sice známy podrobnosti, nicméně dá se podle něj odhadovat, že ekonomice pomáhá především export průmyslových firem. Příliš se prý asi nedá spoléhat na domácí poptávku, která doposud zaostávala. Za celý letošní rok HDP překoná hranici dvou procent, což se ještě před rokem zdálo skoro nepředstavitelné, dodal. "Jde o pozitivní překvapení, které by mohlo vyvolat úvahy o potřebě dřívějšího utáhnutí měnové politiky," doplnil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Nicméně zpomalování růstu HDP v evropských zemích včetně Německa podle něj signalizuje, že v dalších čtvrtletích česká ekonomika pravděpodobně rovněž výrazněji zpomalí.

Expert: Evropská unie se musí více starat o vlastní obranu

Evropská unie se bude muset více starat o svou obranu, pokud chce uspět v měnícím se světovém bezpečnostním prostředí. ČTK to na Pražské bezpečnostní konferenci řekl vedoucí Střediska bezpečnostní politiky při Fakultě sociálních věd UK Miloš Balabán. V budoucnu je podle něj možné, že USA již nebudou chtít bránit své evropské spojence, kteří podle nich žijí v blahobytu a mohou se o sebe postarat sami. Pražská bezpečnostní konference se v hlavním městě koná již po šesté. Tentokrát je zaměřena na vizi světa okolo roku 2030. Politici, vědci a odborníci debatují například o trendech ve vývoji světové populace, stárnutí Evropy nebo o energetické bezpečnosti.

Kárná komora NKÚ napomenula šéfa úřadu Dohnala kvůli jeho výrokům

Kárná komora Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) uznala prezidenta úřadu Františka Dohnala vinným z toho, že ohrozil důvěru v nezávislost a nestrannost úřadu. Uložila mu za to napomenutí, řekl novinářům předseda kárné komory a viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Dohnal v minulosti v rozhovoru pro týdeník Respekt uvedl, že někteří členové kolegia ovlivnění politickými stranami prosadili to, že se neuskuteční některé plánované kontroly. Dohnal se proti rozhodnutí může odvolat, pak se by případem zabýval Nejvyšší soud.

Podle Kaly prezident NKÚ naznačoval, že je úřad zpolitizovaný a že se někteří členové na této politizaci podílí. "Kárná komora posoudila veškeré důkazy a konstatovala, že tato tvrzení nejsou pravdivá," prohlásil. Podle rozhodnutí o výběru jednotlivých kontrol rozhodoval Dohnal a nemusel vyhovět požadavkům a návrhům členů kolegia úřadu. Dohnalův právní zástupce Václav Vlk se opět podivil, že o případu jeho klienta mohla rozhodovat komora pod vedením viceprezidenta a bývalého poslance ČSSD Kaly. Právě on totiž byl podle Vlka jedním z lidí, které měl ve svém prohlášení o politickém ovlivnění Dohnal na mysli. Právník již dříve požadoval vyloučení Kaly z důvodu podjatosti.

Gruzínec odsouzený za vraždu se zatím nemusí vrátit do vlasti

Gruzínec Zurab Nadiradze, jenž byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen za vraždu k 15 rokům vězení, se zatím nemusí vrátit do Gruzie. Ústavní soud (ÚS) zrušil verdikty, jimiž české soudy rozhodly o jeho vydání do vlasti. Nadiradze žije v Česku od roku 1994 a opakovaně žádá o mezinárodní ochranu. Tvrdí, že je v Gruzii pronásledován z politických důvodů, vraždu prý nespáchal. Podle Nadiradzeho v Gruzii chybějí záruky spravedlivého procesu. Stav tamních věznic je prý kritický, není v nich řádná lékařská péče, kterou muž kvůli onemocnění žloutenkou typu C nutně potřebuje. Obává se také krevní msty ze strany rodiny poškozeného, jejíž členové se zúčastňovali soudních jednání o extradičním řízení v České republice.

Při požáru v bytovém domě v Jihlavě zemřeli dva muži

Při požáru v bytovém domě v Jihlavě zemřeli dva muži. Jednu ženu se hasičům podařilo zachránit. ČTK to řekli primář krajských záchranářů Miroslav Havlík a mluvčí hasičů Petra Musilová. Na místě zasahovaly dvě hasičské jednotky. Příčiny požáru vyšetřují policisté. Podle Havlíka se podařilo zachránit devětaosmdesátiletou ženu. V nemocnici skončil také dvaadvacetiletý muž, který bydlí v domě a pomáhal při záchraně seniorky. "Rovněž se nadýchal zplodin, ale je mimo ohrožení života," dodal Havlík. Dva muži ve věku 57 a 38 let na následky požáru zemřeli. Podle zatím nepotvrzených informací byl jeden z nich synem zachráněné ženy, druhý jeho kamarád.

STEM: Lidé čekají, že v budoucnosti se zvýrazní problém chudoby

Tři čtvrtiny občanů ČR očekávají, že se v blízké budoucnosti u nás výrazněji projeví problém chudoby, v současné době však svou rodinu za chudou označují necelé dvě pětiny lidí. Výrazná většina si zároveň nemyslí, že by si člověk dnes mohl za svou chudobu především sám. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti STEM, o němž firma informovala ČTK.

Vychází monografie, která kompletně představuje Gočárovo dílo

Vychází monografie, která poprvé kompletně představuje jednoho z nejvýznamnějších českých architektů - Josefa Gočára. Současní čeští architekti Gočára před časem vyhodnotili jako největšího českého architekta 20. století. Jeho tvorba zanechala výrazné stopy v secesi, moderně, kubismu, národním dekorativismu, takzvaném holandském racionalismu, moderním klasicismu i v avantgardním konstruktivismu a funkcionalismu. Gočárův modernistický Wenkeův dům v Jaroměři, předznamenávající další vývoj architektury, nebo kubistický palác U Černé Matky Boží v centru Prahy se staly ikonami. Jednou z "vlajkových lodí" funkcionalismu se stal kostel svatého Václava v pražských Vršovicích. Pozoruhodné jsou i Gočárovy studie a projekty, které se realizace nedočkaly, například projekt dostavby Staroměstské radnice z roku 1909 nebo různé varianty areálu Státní galerie, která měla stát na pražské Kampě nebo na Letné. Gočár navrhoval také vnitřní zařízení, nábytek a ve spolupráci se špičkovými umělci dekoroval četné interiéry.

Thomové chystají časosběrný soubor fotografií ze vsi v Himálaji

Časosběrný výstavní soubor Manang po třiceti letech připravují fotografové Zdeněk a Michal Thomovi. Manang je horská vesnice v himálajském Nepálu, leží na úpatí třinácté nejvyšší hory světa Annapurny. Známý fotograf Zdeněk Thoma navštívil Manang na podzim 1979 a několik dní tam fotografoval horskou scenérii a život místních obyvatel. Později ze své cesty vytvořil výstavu Vesnice ve stínu Annapurny, kterou viděly tisíce lidí v mnoha českých a slovenských městech. K nejslavnějším patřila fotografie "Čertíci" (maskované děti), kterou otiskly desítky časopisů. Téměř o 30 let později, na jaře 2008, se do Manangu vypravil jeho syn Michal. Nesl si s sebou balík otcových fotografií s úmyslem nalézt lidi na snímcích a dokumentovat třicetileté změny. Staré fotografie vyvolaly v Manangu nadšení. Vesničané, kteří je dosud neviděli, s nadšením hledali na snímcích sami sebe či alespoň své příbuzné a známé.

Do Manangu by výstava měla putovat po pražské premiéře a po vystavení v Káthmándú. Autoři ji tam dopraví za pomoci přátel a nosičů. Z vesnice je to totiž i nyní pět dní pochodu daleko k nejbližší silnici. Po návratu zhotoví druhý totožný soubor fotografií a doplní ho o dokumenty, který expedice pořídí. Putovat bude po výstavních prostorách českých a slovenských měst. Výstavu doplní katalog v češtině a angličtině.

Masopustní masky z Hlinecka se ucházejí o zápis do seznamu UNESCO

Tradiční masopustní průvody s maskami na Hlinecku se možná brzy dostanou na seznam nehmotného světového kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Česko s desítkou dalších států nyní také prosazuje na seznam tradiční sokolnictví. UNESCO bude o obou kandidaturách rozhodovat na svém zasedání od 15. do 19. listopadu v keňském hlavním městě Nairobi. Vyplynulo to z oficiálních webových stránek organizace. Na takzvaném Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva již figuruje 166 tradic ze 77 zemí. Česko zatím zastupuje jen slovácký verbuňk - tanec mladíků odvedených na vojnu.

Vedle masopustních obchůzek s rejem maškar na Hlinecku, které se rozkládá na rozhraní Žďárských vrchů a Železných hor, se letos bude posuzovat 50 kandidatur. Mezi nimi je například francouzská gastronomie či španělská hudební a taneční kultura flamenco.

Festival otevřených sklepů představí kyjovskou podoblast

Na Kyjovsko se přesouvá podzimní festival otevřených sklepů. Šest obcí v regionu kyjovského Slovácka otevře o víkendu více než třicítku sklepů. Kyjovsko je čtvrtou vinařskou podoblastí, která se milovníkům vína v rámci festivalu představí. Naposledy sklepy otevřeli na jaře vinaři na Znojemsku. ČTK to řekli organizátoři akce z obecně prospěšné společnosti Partnerství. Atrakcí budou i degustace ve Vlkošských búdách či v milotických Šidlenách. "Degustace vína s konkrétním vinařem a přímo v jeho sklepě je jednou z věcí, která návštěvníky na festivalu nesmírně přitahuje. Za každým vinařem se skrývá zajímavý příběh, který zákazník z etikety na lahvi nevyčte," dodává ředitel festivalu Juraj Flamik.

Sport

Částečně uvolnění a zároveň vzrušení cítil tenista Tomáš Berdych poté, co se kvalifikoval na Turnaj mistrů v Londýně. Místo mezi elitní osmičkou na vrcholu sezony získal v Paříži po zaváhání svých rivalů. "Jsem strašně rád, že se mi to povedlo, že můžu do Londýna jet," řekl Berdych Radiožurnálu po prohře v třetím kole s Nikolajem Davyděnkem, která už ale neměla vliv na jeho postup na Turnaj mistrů. Osmička pro finále sezony ATP už je kompletní. Již dříve měli účast jistou Rafael Nadal ze Španělska, Švýcar Roger Federer, Srb Novak Djokovič, Brit Andy Murray a Švéd Robin Söderling. Nyní k nim přibyli Berdych, Ferrer a Američan Andy Roddick. Pětadvacetiletý Čech bude jediným debutantem. Berdych se objeví na Turnaji mistrů podruhé v životě. Atmosféru okusil před třemi lety, kdy jel do Šanghaje jako náhradník, ale nehrál.

Dlouho si čeští hokejisté mohli užívat zápas se Švédy v úvodu nového ročníku série Euro Hockey Tour. Ve vyprodané českobudějovické Budvar Aréně vedli ještě na začátku 48. minuty 3:1 a zdálo se, že navážou na úspěšný závěr minulé reprezentační sezony, kterou zakončili ziskem titulu mistrů světa. Opak byl však pravdou, z tříbodového zisku se po obratu na 4:3 radovali Švédové.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer vynechá jako loni úvodní díl Světového poháru. Kvůli zánětu nosohltanu nepojede za týden do švédského Gällivare, bude trénovat a do sezony naskočí 26. listopadu ve finském Kuusamu. Bauer před olympijskou sezonu vynechal začátek SP v norském Beitostölenu a začal rovněž až v Kuusamu. V sezoně pak jasně vyhrál Tour de Ski, získal dva bronzy na olympiádě ve Vancouveru a celkově skončil v hodnocení SP druhý. Letošní odklad začátku sezony způsobil zánět nosohltanu a nezbytná antibiotika, která bral deset dnů.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, na severu území zpočátku ještě zataženo a místy déšť. Nejvyšší teploty 13 až 17 stupňů Celsia, na horách kolem 10 a čerstvý jihozápadní vítr.

12-11-2010