Denní souhrn zpráv Zprávy

11-11-2010

Prezident Klaus s premiérem Putinem jednali i o dostavbě Temelína

Mimo jiné o ruském zájmu podílet se na stamiliardové zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín hovořil v Moskvě český prezident Václav Klaus s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Prezident Klaus označil ruský zájem za "naprosto logický a pochopitelný". "Ten fakt, že oni (Rusové) slibují, že 60 procent subdodávek půjde z naší domácí české strany, jistě bude jedním z faktorů, který bude ovlivňovat naše definitivní rozhodování," poznamenal na dotaz ČTK. Václav Klaus je v ruské metropoli na soukromé návštěvě, nicméně v moskevském Bílém domě, sídle ruské vlády, s ním asi tři čtvrtě hodiny jednal Vladimir Putin, považovaný i po odchodu z Kremlu za nejmocnějšího ruského politika. Podle hosta se hovořilo hlavně o ekonomice - a i úvodní slova obou politiků, která mohli slyšet novináři, byla věnována česko-ruskému obchodu. Současně připustil, že i zahraničněpolitický faktor bude důležitý. "Ale přeci jen jistý posun v mezinárodním ovzduší vidíme," dodal Václav Klaus a upozornil, že Rusko se příští týden zúčastní summitu NATO v Lisabonu a aliance má zájem o partnerské vztahy s Ruskem.

Petr Nečas: ČR podporuje iniciativu EK na vytvoření jednotného trhu

Česká republika podporuje iniciativu Evropské komise k vytvoření skutečného jednotného vnitřního trhu. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání s eurokomisařem pro vnitřní trh a služby Michelem Barnierem to uvedl premiér Nečas. Zároveň ale upozornil, že v návrzích na uspořádání trhu jsou i věci, které se české vládě nezamlouvají. ČR například nesouhlasí se zavedení bankovní daně, problém má i se sjednoceným základem daně. "Celková tendence je ale pozitivní," řekl premiér. Komisař Barnier uvedl, že výhrady české vlády bere v úvahu při formování evropské politiky. "Jsme připraveni vést další dialog a scházet se s představiteli České republiky. Oni jsou suverénní, ale rádi bychom, aby výsledek jednání zapadl do evropského rámce, který chceme posouvat dopředu. V našem návrhu o vnitřním trhu je hodně bodů, u kterých se shodneme a které mají posílit konkurenceschopnost," uvedl. Návrhy, které byly prezentovány jako Akt o jednotném trhu, se týkají například patentu EU, na jehož podobě se členské země EU zatím nemohou shodnout, ochrany autorských práv, vnitřního trhu služeb, elektronického obchodu, dopravy, podpory malých a středních podniků či posílení konkurenceschopnosti na mezinárodních trzích.

Ministr Bárta chce hledat pro Číňany zkušební projekt dálnice

Ministr dopravy Vít Bárta chce hledat společně se zástupci čínského velvyslanectví zkušební projekt výstavby silnic a dálnic s účastí čínských firem. Na projektu by se vyzkoušel možný budoucí příspěvek čínských stavebních firem k výstavbě českých dálnic. Vít Bárta to uvedl po čtvrtečním setkání s čínským velvyslancem v Praze Jü Čching-tchajem. Takzvaná čínská cesta je podle ministra jednou z možností, jak ušetřit při výstavbě české dálniční sítě. České stavební firmy často čelí kritice, že stavba dálnic v Česku je dražší než v zahraničí. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek k možnému angažmá čínských firem v Česku uvedl, že chce být v tomto ohledu opatrný. Klíčové podle něj budou podmínky vzniku nabídek čínských stavařů a dopad jejich případné přítomnosti v Česku na tuzemský trh. "Budu velmi obezřetně sledovat podmínky případného lákání zahraničních firem do budování infrastruktury a budu se ohrazovat proti tomu, aby práci domácím firmám braly zahraniční firmy jen proto, že můžou využívat dotací zahraničních vlád," uvedl. Premiér Petr Nečas nápad považuje spíše za mediální bublinu než vážně míněný návrh. "Je otázkou, jak by využití těchto firem bylo v souladu s evropskou legislativou a jak by byly firmy ochotny respektovat pravidla trhu a ekologické standardy. Navíc v českých stavebních firmách pracují čeští zaměstnanci a nevidím důvod, proč je připravovat o práci," uvedl na dotaz ČTK premiér.

Městský soud zamítl žalobu na volby do pražského zastupitelstva

Městský soud zamítl žalobu Strany zelených, SNK ED a VV na volby do pražského zastupitelstva, jsou tak platné. ČTK to řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková. Stranám vadilo rozdělení Prahy do více volebních obvodů, prý je to poškodilo. Zástupci Strany zelených a SNK-ED v očekávání takového rozsudku uvedli, že se obrátí na Ústavní soud. Strany u soudu napadly rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů. Podle nich tak byla narušena volná soutěž politických stran a rovnost volebního práva a zároveň měl být porušen princip poměrného zastoupení. Rozdělení Prahy prosadila ODS, která měla v minulém zastupitelstvu většinu. Podle SZ a SNK ED se tím chtěla zbavit menších politických stran. ODS se bránila, že jí takový krok umožňuje zákon a že se v minulých pražských komunálních volbách vždy volilo v jiném počtu obvodů. Kdyby se volilo v jednom volebním obvodu jako před čtyřmi lety, měla by ODS o čtyři mandáty méně, ČSSD o jeden. Dohromady by tak měly v 63členném zastupitelstvu pouze 29 mandátů místo současných 34. Nemohla by tak vzniknout velká koalice občanských a sociálních demokratů, o které se v poslední době intenzivně mluví.

ODS rozhodne o koalici s TOP 09 v pondělí, ta dá návrh ČSSD

Vedení pražské ODS spolu se zastupitelským klubem rozhodne v pondělí, zda půjde na magistrátu do koalice s TOP 09, nebo ne. Stále platí, že občanští demokraté vyjednávají s TOP 09 exkluzivně, řekli po čtvrteční schůzce vyjednavačů TOP 09 a ODS předseda občanských demokratů v metropoli Boris Šťastný a volební lídr Bohuslav Svoboda. TOP 09 to vzala podle svého lídra Zdeňka Tůmy "na vědomí", ač chtěla vyjádření do neděle. Do pátku předá návrh koaliční smlouvy ČSSD, původně to avizovala do konce týdne. "Je to nová situace," reagoval na to Boris Šťastný a poznamenal, že ho tato informace zaskočila. Očekával prý, že ODS dostane pro jednání svých orgánů prostor a TOP 09 exkluzivitu vyjednávání naopak ruší. Zdeněk Tůma na to reagoval, že ODS už koaliční nabídku ČSSD dala. Vyjednávači ODS poukazovali na to, že to bylo na začátku, byl to program ODS s nabídkou čtyř křesel v 11členné radě.

Premiér: Cestou k vyšším platům lékařů je reforma zdravotnictví

České zdravotnictví potřebuje projít hlubokou reformou, která vytvoří finanční předpoklady k vyšším platům nejen lékařů, ale i dalšího zdravotnického personálu. V reakci na čtvrteční dopis Lékařského odborového klubu (LOK) to řekl premiér Petr Nečas (ODS). LOK v dopise varuje před hromadnými odchody lékařů z nemocnic. Premiér Nečas plánuje, že se zástupci LOK se v dohledné době sejde. "Je evidentní, že ve zdravotnictví se může rozdělit pouze to, co je předmětem výběru zdravotního pojištění," řekl premiér. O situaci ve čtvrtek jednal s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Vláda si podle premiéra je plně vědoma faktu, že hrozí riziko odchodu části českých lékařů do zahraničí. Ministr má svou pozici ve vládě jistou stejně, jako kterýkoliv z ministrů, podotkl Petr Nečas. Podle předsedy LOK Martina Engela má kampaň s názvem Děkujeme, odcházíme podporu především v regionech. Za osm týdnů se k ní podle něj připojilo na 4000 z asi 16.000 nemocničních lékařů. LOK požaduje pro lékaře podle kvalifikace v základním platu bez služeb 1,5 až trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy až 71.000 korun. Průměrný plat lékaře je nyní okolo 50.000, polovina ovšem za služby a přesčasy. Na splnění požadavků LOK by bylo potřeba okolo tří miliard korun.

Ministr Heger vyzval LOK ke zmírnění proklamací

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyzval v otevřeném dopise předsedu Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela, aby "zmírnil současné necitlivé kroky a proklamace, které významně přispívají k dalšímu prohlubování krize ve zdravotnictví". Hrozbami, že lékaři hromadně z nemocnic odejdou a pacienty nebude mít kdo léčit, Engel podle ministra jen znejišťuje pacienty a znesnadňuje řešení situace. Dopis má ČTK k dispozici. Martin Engel informoval, že akci Děkujeme, odcházíme podpořilo už téměř 4000 nemocničních lékařů. Chtějí dát ke konci roku hromadnou výpověď, od března by řada nemocnic musela uzavřít některá oddělení, či by se zavíraly celé nemocnice. Na místo nemocničních lékařů by mohli nastoupit kolegové z ambulancí, před tím je ale varoval prezident České lékařské komory Milan Kubek, stali by se tak prý "stávkokazy". Výzvu LOK, aby lékaři po dvaceti letech čekání dostali odpovídající platy, ministr podle Engela bagatelizuje, stejně jako jejich hrozbu odchodu. "Důrazně odmítám, že bych výzvu LOK a aktivitu Děkujeme, odcházíme bagatelizoval nebo jakkoli zlehčoval či podceňoval. Budu principiálně problém řešit a připravím takovou reformu, která odstraní hlavní příčiny stavu, kdy zdroje ve zdravotnictví, které za posledních pět let narostly o 30 procent, plynou do všech oblastí s výjimkou mezd," uvedl ministr.

Severovýchod Čech dostane z EU na opravy silnic 875 milionů korun

Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj získají z evropského Regionálního operačního programu (ROP) na opravy silnic druhých a třetích tříd 875 milionů korun. Největší akcí bude oprava cesty z Chocně do Louček v Pardubickém kraji za 108 milionů korun. Rozhodl o tom výbor regionu Severovýchod, řekla mluvčí úřadu regionu Severovýchod Eva Jouklová. Peníze si ve všech třech krajích rozdělí 22 silničních projektů. V Pardubickém kraji má podporu oprava silnice z Chocně. V Libereckém kraji půjde deseti projektům bezmála 410 milionů korun, v Královéhradeckém kraji půjde z EU na 11 oprav téměř 356 milionů korun.

Židovské muzeum v Praze pomáhá zpřístupnit archivy holokaustu

Zlepšit spolupráci archivů holokaustu v Evropě a usnadnit práci historiků a dalších badatelů, učitelů či studentů je cílem projektu, který bude zahájen 16. listopadu v Bruselu. Má název Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu a v České republice se na něm kromě Židovského muzea v Praze podílí také Památník Terezín. Podle mluvčí Židovského muzea Noemi Holekové čtyřletý projekt koordinuje nizozemský Institut pro výzkum války, holokaustu a genocidy za účasti 20 evropských archivů a výzkumných institutů ze třinácti zemí. "Židovské muzeum v Praze povede pracovní skupinu, jejímž cílem je za pomoci moderních technologií vytvářet virtuální archivní průvodce sbírkami rozdělenými do různých archivů," uvedl v tiskové zprávě muzea vedoucí oddělení pro dějiny šoa Michal Frankl. Vzorovým příkladem jsou podle něj dochované archivní dokumenty o ghettu v Terezíně, kam byli za druhé světové války deportováni téměř všichni Židé z českých zemí a velké skupiny převážně starých lidí z Evropy. Hlavní soubory dokumentů, které nebyly na konci války zničeny, jsou dnes rozděleny mezi Památník Terezín, pražské Židovské muzeum, vzdělávací středisko Bejt Terezín a Jad vašem v Izraeli, přičemž mnoho dalších pramenů je rozptýleno v desítkách dalších archivů.

Česká piva ovládla české kategorie soutěže Evropská pivní hvězda

Dvě zlaté ceny a k nim po jedné stříbrné a bronzové získaly české pivovary v letošním ročníku mezinárodní soutěže Evropská pivní hvězda, jejíž výsledky byly vyhlášeny v německém Norimberku. České značky ovládly "své" kategorie nejlepší plzeňské pivo českého stylu a nejlepší černé pivo českého stylu. Nejvíce ocenění si ze sedmého ročníku soutěže odnesly domácí pivovary. Nejlahodnějším plzeňským českého stylu odborní degustátoři na norimberském výstavišti vyhlásili světlý ležák Zubr Premium vyráběný přerovským Pivovarem Zubr. Ve stejné kategorii uspěl Pivovar Náchod s Primátorem Premium, který skončil na třetím místě. Mezi české zástupce se vklínil texaský pivovar Spoetzl s pilsnerem Shiner 101. Mezi černými spodně kvašenými pivy českého stylu degustátorům nejvíce chutnalo černé pivo Premium z Pivovaru Litovel. Hned za ním se umístila tmavá "jedenáctka" Konrad z Pivovaru Hols z Vratislavic nad Nisou. Třetí v této kategorii skončila pro české pivaře exotická značka Malta Cusqueňa z Peru, které je stejně jako například Plzeňský Prazdroj součástí nadnárodní pivovarnické skupiny SABMiller. O ocenění v některé ze 44 kategorií letos usilovalo rekordních 955 piv z 34 zemí.

Londýn hostí přehlídku současného českého filmu

Projekce snímku Protektor režiséra Marka Najbrta byla v Londýně zařazena na čtvrteční úvod přehlídky současného českého filmu, která londýnským divákům nabídne 14 snímků. Součástí akce je také výstava českých výtvarníků působících v Británii. Přehlídku hostí čtyři londýnská kina, včetně známého střediska Barbican. Kromě Protektora, který získal šest Českých lvů, České centrum v Londýně uvede nejnovější film Jana Švankmajera Přežít svůj život či záznam opery Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude..., který natočil Jan Hřebejk. Celovečerní debut scenáristky a režisérky Miry Fornayové Lištičky natočený v česko-slovensko-irské koprodukci líčí příběh dvou sester, které pracují jako au-pair v irském hlavním městě Dublinu. Během přehlídky bude také uveden dokument Czechinú London Tomáše Doležala a Marty Svobodové o životě sedmi mladých Čechů v multikulturním Londýně. Sté výročí básníka Karla Hynka Máchy připomene promítání němého filmu Cikáni, který podle Máchova románu v roce 1920 natočil Karel Anton. České filmy v londýnském středisku Riverside Studios provází výstava nazvaná Lost in Translation (Ztraceno v překladu), která má zachycovat zkušenosti umělců žijících v cizině. Přehlídka Nový český film 2010 potrvá do 26. listopadu.

Historička Rychterová získala grant ve výši 25 milionů

Česká historička Pavlína Rychterová z Akademie věd získala na svůj výzkum z oblasti středověkých studií grant ve výši jednoho milionu eur (asi 24,6 milionu korun). Její tým bude srovnávat národní literatury pozdního středověku a zkoumat vznik národnějazykových identit. Badatelé z oboru historie, bohemistiky nebo germanistiky budou v rámci výzkumu zkoumat texty vzniklé v českých zemích ve druhé polovině 14. a první polovině 15. století. Informovalo o tom Centrum medievistických studií Filosofického ústavu Akademie věd, kde badatelka působí. Na projektu s názvem Origins of the Vernacular Mode se bude kromě Filosofického ústavu AV podílet také Institut pro středověká bádání Rakouské akademie věd. Grant na podporu mladých vědců poskytne Evropská výzkumná rada. Podle zástupců Akademie věd (AV) jde o mimořádný úspěch na poli humanitního bádání. Granty Evropské výzkumné rady jsou vnímány jako vysoce prestižní ocenění úspěšných žadatelů, společenské vědy se přitom na celkovém rozpočtu rady podílejí jen asi ze 14 procent.

Cenu za studentský design dostal Jindřich Vodička za svítidlo

Národní cenu za studentský design 2010 dostal Jindřich Vodička z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Porotu zaujal interaktivním svítidlem Tvor, který v interiéru vyhledává temná místa a osvětluje je. Porota letos nominovala celkem 39 studentů, z nichž pět získalo ocenění Excelentní studentský design a 12 cenu Dobrý studentský design. Oceněná lampa vypadá trochu jako světelný robot na kolečkách. "Ztvárnění jeho vnější formy včetně pohybových a akustických kvalit přináší svěží zosobnění přívětivého společníka," napsala k vítěznému projektu porota. Vodička obdrží 20.000 korun od Nadačního fondu JUDr. Martina Růžičky a řadu dalších odměn, například botasky, které byly loni oceněny jako nejlepší designový studentský projekt. Cenu si loni za moderní design bot pro firmu Botas odnesli Jakub Korouš a Jan Kloss z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Všech pět cen za Excelentní studentský design si odnesli studenti z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Zátiší s lahví Cherry od Filly se prodalo za 16 milionů Kč

Vzácný kubistický obraz Emila Filly z roku 1914 Zátiší s lahví Cherry se na aukci v Topičově salonu prodal za 16,25 milionu korun (vyvolávací cena byla deset milionů korun). Stal se tak vůbec nejdražším Fillovým obrazem prodaným na české aukci a zároveň pátým celkově nejdražším obrazem prodaným v ČR. Podle Vladimíra Lekeše z pořádající galerie jde o naprosto nevídaný výsledek, světový rekord obrazů Emila Filly. I samotný obraz je ale výjimečný a podobný se na uměleckém aukčním trhu asi nikdy neobjeví.

Do Brna se vrátí festival Cinema Mundi

Snímky z celého světa nominované na prestižní filmovou cenu Oscar uvede Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi, který se bude už podruhé konat v Brně. Na rozdíl od prvního ročníku se soustředí vždy na tři vybrané národní kinematografie, které chce divákům dopodrobna představit. Novinkou je také užší spolupráce s Masarykovou univerzitou - letos se do příprav na festival zapojí sedm kateder Filozofické fakulty, které budou pomáhat hlavně s přípravou titulků. Festival se bude konat od 3. do 9. března 2011. První ročník festivalu Cinema Mundi se uskutečnil loni v Brně na přelomu února a března. Uvedl 80 celovečerních filmů a 50 krátkých filmů. Přes 30 zahraničních snímků mělo na festivalu českou premiéru.

Svatý Martin ukončil opravy Karlova mostu a žehnal vinařům

Příjezdem svatého Martina na bílém koni v doprovodu vozu naloženého sněhem, hejna svatomartinských hus hnaných husopaskami i zbrojnošů začaly ve čtrvtek v Praze na Karlově mostě Svatomartinské oslavy. Položením poslední dlažební kostky byla zároveň symbolicky završena oprava této kulturní památky. Pořadatelé tak navázali na dávnou tradici ukončení stavební sezony. Požehnáním příslušníků řádu křižovníků zároveň byly zahájeny slavnosti vinařů, jejichž patronem je světec od dávných dob. "Tento den vždy znamenal určitý předěl. Končily řemeslnické a tovaryšské smlouvy, vyplácely se mzdy a uzavíraly se nové smlouvy. Pro nás to znamenalo ukončení první etapy ukončení opravy Karlova mostu a oddechnutí si, že je na tuto zimu připraven, že do něj nebude pronikat voda se solí a že je ochráněn před nepřízní počasí a dnešní doby," řekl ČTK za pořadatele slavností ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman. Uvedl, že cílem současných slavností je upozornit na české národní tradice a způsob života našich předků. "Oslavy svatého Martina společně s oslavami Jana Nepomuckého byly nejznámější a nejnavštěvovanější svátky mimo klasických církevních svátků jako jsou Vánoce nebo Velikonoce," zdůraznil.

Ze sportu:

Tomáš Berdych se jako první český tenista po osmi letech kvalifikoval na Turnaj mistrů, který začne 21. listopadu v Londýně. Rozhodla o tom porážka jeho rivala Španěla Fernanda Verdaska na podniku série Masters v Paříži s domácím Gaelem Monfilsem. Po Verdaskově prohře je osmička pro finále sezony ATP kompletní. Již dříve měli účast jistou Rafael Nadal ze Španělska, Švýcar Roger Federer, Srb Novak Djokovič, Brit Andy Murray a Švéd Robin Söderling. Nyní k nim přibyli Berdych, Španěl David Ferrer a Američan Andy Roddick. Pětadvacetiletý Berdych se objeví na Turnaji mistrů podruhé v životě. Atmosféru okusil před třemi lety, kdy jel do Šanghaje jako náhradník, ale nehrál. Náhradnické místo zaujal předloni i Radek Štěpánek, ten se na kurt dostal a dvakrát prohrál.

Králem české cyklistiky za rok 2010 byl vyhlášen biker Jaroslav Kulhavý. Mistr Evropy a stříbrný medailista ze světového šampionátu v cross country horských kol ukončil dvouleté panování silničáře Romana Kreuzigra. Jaroslav Kulhavý vyhrál anketu Českého svazu cyklistiky poprvé.

Pět českých reprezentantů by se mělo v průběhu sezony představit v závodech Světového poháru v rychlobruslení, který bude v pátek zahájen v nizozemském Heerenveenu. Vedle hlavní hvězdy Martiny Sáblíkové by o body do seriálu měli bojovat ještě Karolína Erbanová, Milan Sáblík, Pavel Kulma a Zdeněk Haselberger, tedy stejná jména jako v minulém olympijském ročníku. "Na patnáctistovku máme sice možnost nasadit tři ženy, ale třetí se splněným limitem nemám," řekl ČTK trenér Petr Novák. Dvojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude nadále jezdit hlavně dlouhé tratě tři a pět kilometrů, bude však startovat i na patnáctistovce a občas také na nejkratší pětistovce nebo kilometru.

Slavný americký boxer Mike Tyson přece jen přijede do Prahy. Podle deníku Sport se chystá do české metropole na dva dny v březnu. Poté, co podobný plán skončil v říjnu nezdarem, zajišťují jeho návštěvu noví promotéři boxer Ladislav Kutil a bývalý karatista Pavol Mucha, kteří pořádají galavečery bojových sportů Heroes Gate.

Basketbalistky USK Praha v Evropské lize porazily obhájce prvenství Spartak Moskva 73:72 a získaly první výhru v novém ročníku soutěže. Vysokoškolačky odčinily prohry z úvodu Euroligy se Salamankou a v Tarbes a na výhru nad Spartakem, který porazily poprvé v historii, se pokusí navázat příští úterý v Kaunasu.

Basketbalistky Brna prohrály ve svém třetím vystoupení v Evropské lize ve skupině D v Polsku s domácím Gorzowem 61:74. České mistryně utrpěly druhou porážku v soutěži, naopak současný třetí tým polské nejvyšší soutěže si připsal na konto vytoužené první vítězství.

ČHMÚ: Česko zasáhne silný vítr

České a moravské hory zasáhne od čtvrtečního večera velmi silný vítr, který v nárazech může dosáhnout až 145 kilometrů v hodině, na hřebenech Krkonoš i více, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pátek podle něj vítr přechodně zeslábne a v noci na sobotu opět mírně zesílí. Výstraha před extrémně silným větrem platí pro vrcholky Krkonoš od čtvrtečních 22:00 do pátečního rána. S velmi silným větrem by měli počítat i lidé ve vyšších polohách Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Extrémně silný vítr může způsobit výpadky elektrického proudu, omezit dopravu a zavinit polomy v lesích. Z tohoto důvodu by lidé měli sledovat vývoj situace ve sdělovacích prostředcích a na horách omezit vycházení a nevydávat se zejména do hřebenových partií, upozornil ČHMÚ.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Proměnlivá oblačnost, místy přeháňky. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

11-11-2010