Denní souhrn zpráv Zprávy

08-11-2010

Celodenní stávka proti vládním úsporám se uskuteční 8. prosince

Celodenní stávka na protest proti vládním úsporným opatřením čeká Česko 8. prosince, oznámilo v pondělí vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). K zaměstnancům státní a veřejné sféry se připojí i další odborové svazy. Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, naplánovaly vlastní protest na 15. prosince, doplnil předseda konfederace Jaroslav Zavadil. S vládou chtějí odboráři ještě jednat, a požádají proto o mimořádnou schůzku tripartity. Zavadil uvedl, že podrobnosti o stávce probere ještě zasedání ČMKOS. Hlavním důvodem stávky je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet Petra Nečase (ODS) platy snižovat. Půjde zřejmě o jeden z největších protestů od roku 1989. Ještě minulý týden hovořili odboráři například jen o dvouhodinové stávce. "Budeme stávkovat nejen za naše platy, ale za všechny občany této republiky," řekla novinářům například předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. V 

Premiér Nečas: Vláda neustoupí od snížení platů ve veřejném sektoru

Vláda ani po oznámení odborů státní a veřejné sféry o stávce neustoupí od svého rozhodnutí snížit objem platů ve veřejné sféře o desetinu. V reakci na prohlášení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vláda je podle něj ale připravena k dalším jednáním, nechce přerušit sociální dialog. "Vláda i já osobně jsme strávili jednáním s představiteli odborových svazů, kteří zastupují pracovníky veřejného sektoru, mnoho a mnoho hodin," poznamenal v reakci na rozhodnutí odborů premiér. Podle něj byli ministři připraveni další hodiny jednat a nabízeli celou řadu kompromisů. Byli však odmítnuti s tím, že jakékoliv změny současného stavu jsou nepřijatelné. "Ve chvíli, kdy máte vyjednat kompromis a druhá strana říká, že jakékoliv změny jsou prakticky nepřijatelné, tak každý jistě chápe, že prostor pro kompromis je nulový," podotkl předseda vlády. "Veškeré vstřícné pokusy vlády o hledání společného východiska selhaly vinou nekonstruktivního jednání odborových předáků. Způsob jednání odborů připomíná francouzský model - tedy stávku za každou cenu," napsal v tiskovém prohlášení ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Za dostatečně vstřícné gesto prý považuje svůj kompromisní návrh, který nyní čeká na projednání Senátem.

Ministr John: Nesolidarita EU s ČR ve věci kanadských víz je skandální

Český ministr vnitra Radek John v pondělí v Bruselu na setkání s kolegy ostře kritizoval Evropskou komisi i členské země Evropské unie za to, jak se stavějí k česko-kanadskému vízovému sporu. Nesolidarita s ČR v této věci je podle něj skandální. Kanada vízovou povinnost pro Čechy jednostranně obnovila loni v červenci, proti čemuž Praha ostře protestovala. Nelíbilo se to ani Bruselu, který o tom sice s Ottawou jednal, žádná protiopatření ale nenavrhl a zatím se nezdá, že by k tomu hodlal něco podniknout. Loni Evropská komise hrozila, že by mohla navrhnout, aby státy EU zavedly víza pro kanadské diplomaty. V pátek ale vydala novou hodnotící zprávu, podle níž Ottawa splnila oba požadavky, které na ní Brusel měl. S tím ale John jednoznačně nesouhlasí. Zjednodušilo se vydávání víz pro Čechy tím, že Kanada otevřela pracoviště v Praze, zatímco předtím si lidé z ČR museli jezdit pro víza do Vídně. Druhá podmínka souvisela s tím, že měla vzniknout jakási "cestovní mapa", na jejímž konci by mělo být zrušení víz pro Čechy. Kanada slíbila, že změní azylový systém, a potom by měla podle slibů Ottawy následovat případná změna její vízové politiky. "Nelze hovořit o pokroku," řekl Radek John. "Pozice České republiky v rámci Evropské unie je zcela nedůstojná a naprostá nesolidarita s Českou republikou je skandální," podotkl český ministr.

Václav Klaus na Hradě poděkoval končícím senátorům za jejich práci

Prezident Václav Klaus se na Pražském hradě rozloučil se senátory, kterým po volbách skončí funkční období. Poděkoval jim za práci v horní komoře a pozval je na slavnostní přípitek. Odcházející místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) připomněl, že Senát během minulých let většinou stál na Klausově straně a pomohl k jeho znovuzvolení prezidentem. "Myslím, že je řada důvodů pro to, abychom nepodléhali takové té dnešní anarchisticko-kritizující době, všeho a vždy a vůči všemu, takže já bych vám chtěl opravdu poděkovat za vaše fungování v Senátu. Věřím, že všichni jste připraveni na další budoucnost," řekl Václav Klaus. Říjnové senátní volby se týkaly třetiny z jednaosmdesátičlenného pléna horní parlamentní komory. Senát po nich opustí 21 dosavadních senátorů. Pozvání na Hrad přijalo 13 z nich.

Jiří Dienstbier mladší odstoupil z vyjednávacího týmu ČSSD

Jiří Dienstbier mladší odstoupil z vyjednávacího týmu pražské ČSSD, který by jednal s občanskými demokraty o vytvoření koalice na pražském magistrátu. Důvodem je jeho nesouhlas s případnou spoluprací mezi sociálními a občanskými demokraty. V týmu, který by případně jednal s TOP 09, ale zůstává. Jiří Dienstbier to oznámil po pondělním zasedání zastupitelského klubu ČSSD. Členové klubu se zároveň usnesli, že budou dále vyjednávat o případné koalici s ODS i TOP 09. "Důvody jsou jasné, nezměnil jsem názor na koalici s ODS. A po určité debatě jsme dospěli k závěru, že jestliže jsem proti koalici, nemůžu vyjednávat," řekl ke své rezignaci Jiří Dienstbier. Zatímco TOP 09 i přes několik roztržek z posledních dnů stále za prioritního partnera považuje ODS a ČSSD nabídku dohody nepředložila, od občanských demokratů již sociální demokraté návrh obdrželi. Vyjednávací tým nebudou sociální demokraté v případě rozhovorů s ODS doplňovat.

Nemocnice požádaly o pomoc premiéra, pokles peněz ohrozí pacienty

Nemocnice požádaly premiéra Petra Nečase (ODS) o pomoc. Podle připravené úhradové vyhlášky by za akutní péči měly v roce 2011 dostat od zdravotních pojišťoven méně o pět procent a za následnou péči méně o deset procent než v roce 2009, který je srovnávacím obdobím pro nové úhrady. Předseda Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) Eduard Sohlich to v prohlášení pro ČTK označil za hazard se zdravím a životy občanů. K takovému omezování plateb není podle něj důvod. V úterý se sejdou zástupci všech poskytovatelů v sídle České lékařské komory (ČLK), ta bude další postup koordinovat. Vyjádření ministerstva zdravotnictví k úhradové vyhlášce ČTK zjišťuje. V AČMN jsou menší a regionální nemocnice, které jsou vzhledem k nižším platům více ohroženy odlivem lékařů v odborářské akci Děkujeme, odcházíme. Ministerstvo soudí, že právě tato zařízení by se kvůli nedostatku lékařů uzavírala. "V podstatě se zastaví téměř všechny plánované operace a bude omezena ambulantní péče. Akutní pacienty při těchto penězích regionální nemocnice nezvládnou a budou je posílat do fakultních nemocnic, které na ně také nebudou mít peníze," řekl ČTK právník AČMN Stanislav Fiala. Pro LDN znamená tato úhrada podle něj jistý krach.

Mýtné od ledna vzroste o čtvrtinu, další rok opět o čtvrtinu

Mýtné se od ledna zvýší o 25 procent, stejný nárůst čeká silniční dopravce i od začátku roku 2012. Uvedl to ministr dopravy Vít Bárta. Příští rok by tak autodopravci měli platit pět korun za kilometr. Ministerstvo zároveň uzavřelo s dopravci dohodu, jejíž součástí je přímá státní podpora 300 milionů korun a množstevní slevy z mýtného. Růst sazeb mýtného se netýká nejekologičtějších vozidel. Ministr Bárta označil jednání se sdružením autodopravců Česmad Bohemia za "krvavé". "Nebojíme se dramaticky zvednout sazby, ale zároveň chceme podpořit konkurenceschopnost českých dopravců," uvedl ministr. Zvýšení sazeb má podle něj především regulační význam, Česká republika je prý často "zneužívána" k tranzitu. Podle prezidenta sdružení Vladimíra Starosty se zdražení mýtného nutně musí projevit v růstu cen pro zákazníky.

Míra nezaměstnanosti ve 3. čtvrtletí klesla na 7,2 procenta

Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí byla 7,2 procenta, meziročně se tak snížila o 0,2 procentního bodu. V porovnání s druhým čtvrtletím ale zůstala na stejné úrovni. Počet nezaměstnaných dosáhl 374.700, což je proti stejnému loňskému období o 12.400 lidí méně. Informoval o tom Český statistický úřad. Podle něj stagnace počtu nezaměstnaných i v době, kdy na pracovní trh přicházejí absolventi škol, ukazuje na postupné zlepšování situace na trhu práce. Předběžné výsledky za 3. čtvrtletí potvrzují podstatné zpomalení meziročního poklesu zaměstnanosti. Průměrný počet zaměstnaných očištěný od sezónních vlivů se zvýšil proti předchozímu čtvrtletí o 17.100.

Schodek agrárního obchodu ČR do září vzrostl na 24,1 miliardy Kč

Schodek agrárního zahraničního obchodu České republiky se za letošní tři čtvrtletí meziročně zvýšil o jedno procento na 24,1 miliardy korun. Údaje vyplývající z celní statistiky Českého statistického úřadu ČTK poskytl Zemědělský svaz ČR. Dovoz zemědělských produktů a potravin za prvních devět měsíců roku do Česka vzrostl téměř o čtyři miliardy korun na 103,2 miliardy. Hodnota vyvezeného zboží 79 miliard Kč byla o 3,5 miliardy korun vyšší než loni. Podle odhadů svazu by schodek agrárního zahraničního obchodu za celý letošní rok měl činit přibližně 32 miliard Kč. To by znamenalo jeden z nejhorších výsledků v historii. Hodnota dovezeného zboží má být vůbec nejvyšší v dějinách státu. Saldo je záporné nepřetržitě od roku 1994. Největší bylo v roce 2006, agrární obchod České republiky tehdy skončil s deficitem více než 34 miliard korun. Letos se zatím zhoršovala záporná bilance obchodu s masem a droby, schodek zde přesáhl devět miliard Kč. Schodky se prohloubily také v obchodě s ovocem a ořechy a zeleninou. V obou případech již přesahují 6,5 miliardy korun, zároveň se jedná o nejčastěji dovážené komodity. Přebytek naopak vzrostl v obchodě se živými zvířaty, o téměř 400 milionů korun na 2,3 miliardy Kč.

Průmyslová výroba v září meziročně vzrostla o 12,2 procenta

Průmyslová výroba v září meziročně vzrostla o 12,2 procenta po srpnovém růstu o 12,9 procenta. V porovnání s předchozím měsícem byla po očištění od sezonních vlivů vyšší o 1,1 procenta, uvedl Český statistický úřad. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 14,6 procenta. V celém třetím čtvrtletí byla průmyslová produkce meziročně vyšší o 10,2 procenta. K meziročnímu růstu průmyslové produkce přispěla zejména výroba strojů a zařízení o 33 procent, výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 14,4 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 27,5 procenta. Naopak největší pokles produkce statistici zaznamenali ve výrobě nápojů o 9,3 procenta, výrobě nábytku o 8,6 procenta a výrobě potravinářských výrobků o dvě procenta.

České stavebnictví v září zrychlilo propad na 7,3 pct

Tuzemská stavební výroba v září ve stálých cenách meziročně zrychlila pokles na 7,3 procenta ze srpnových 2,1 procenta. Počet zahájených bytů se propadl o 36,7 procenta na 2436 bytů. Oznámil to Český statistický úřad. Produkce v pozemním stavitelství klesla o 1,7 procenta, výroba inženýrského stavitelství se snížila o 17,2 procenta. Po očištění od sezonních vlivů byla stavební produkce v září na úrovni předchozího měsíce. Počet zahájených bytů v rodinných domech meziročně klesl o 16,4 procenta, v bytových domech o 64,4 procenta. V září stavaři dokončili 3363 bytů, což bylo meziročně o 8,9 procenta méně. V rodinných domech činil pokles dokončených jednotek 16,5 procenta, v bytových domech 1,6 procenta.

Při generálce maturit bylo špatně vyhodnoceno 12.000 testů

Při generálce státních maturit bylo špatně vyhodnoceno 12.000 testů, přiznalo na svém webu centrum pro přípravu maturit Cermat. Celková chybovost činila sedm procent, způsobili ji prý hlavně zadavatelé a hodnotitelé testů na školách. Správné výsledky byly studentům doručeny do pondělí. Kvůli množství špatně opravených testů chystá Cermat některá opatření, aby se při ostrých maturitách na jaře 2011 tato situace neopakovala. "Šlo jednoznačně o porušení metodických pokynů a instrukcí ze strany hodnotitelů a zadavatelů. Většinově se chyba projevila tak, že žák nebyl hodnocen pro nepřítomnost nebo byl hodnocen výsledkem nula navzdory tomu, že zkoušku vykonal," popsal nejčastější zádrhele ředitel Cermat Pavel Zelený. Chyby se vyskytly na 343 středních školách, do generálky se jich přitom zapojilo 1228.

Armáda pozastavila provoz radaru u Slavkova, rušil totiž signál

Armáda musela v říjnu dočasně pozastavit provoz radaru NATO na slavkovském bojišti. Rušil totiž televizní digitální příjem části obyvatel Sokolnice. U Českého telekomunikačního úřadu si na to stěžovalo sedm obyvatel obce. Jejich námitky byly uznány jako oprávněné, řekl ČTK Jiří Caletka z ministerstva obrany. Závady budou odstraněny. V prosinci začne opětovný test radiolokátoru, při němž by měl být opět uveden do nepřetržitého provozu. Radar byl postaven v letech 2006 až 2009 za bezmála půl miliardy korun. Jde o zařízení NATO kontrolující vzdušný prostor nad Moravou. Do testovacího režimu byl spuštěn v srpnu. Radar s označením FADR vznikl na místě staré radarové základny. Měření nové techniky sice neukázala, že by měla negativní dopad na zdraví lidí žijících v okolí, vyvstaly ale potíže s příjmem nově zaváděného digitálního televizního signálu. Výrobce radiolokátoru se již zavázal, že nechá na své náklady závadu na příjmu vysílání u všech sedmi stěžovatelů odstranit.

V Dukovanech stojí druhý ze čtyř atomových bloků kvůli revizi

V Jaderné elektrárně Dukovany byl podle plánu odstaven druhý ze čtyř atomových bloků. V rámci modernizace elektrárny a zvyšování výkonu se bude provádět revize zařízení společných pro tyto dva bloky. Společná odstávka bloků číslo tři a čtyři potrvá skoro do konce tohoto měsíce, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Všechny dukovanské bloky budou fungovat od ledna. Nyní byl odstaven blok číslo tři. Snižování výkonu začalo v neděli.

Čeští poutníci míří za papežem ukázat, že ČR není země ateistů

Přes tisíc českých věřících zamířilo v pondělí do Vatikánu na pouť, kterou chtějí poděkovat papeži Benediktu XVI. za loňskou návštěvu ČR. Poutníci budou mít při generální audienci na Svatopetrském náměstí v rukou české vlaječky a budou chtít papeži ukázat, že Česko není národ ateistů, řekl ČTK koordinátor pouti Pavel Dokládal. Papež Benedikt XVI. o víkendu při své návštěvě Španělska uvedl Česko jako příklad země, kde podobně jako ve Francii hrozí převaha světskosti nad duchovnem. Papež Evropu vyzval, aby se vrátila k víře a odklonila se od světskosti, která se podle něj projevuje právě ve Francii, Španělsku a České republice. Pražský arcibiskup Dominik Duka ČTK před odletem do Vatikánu řekl, že nepovažuje papežovo porovnávání těchto tří zemí za zcela šťastné. Situace v Česku po roce 1989 je podle něj velmi odlišná od silně polarizovaného Španělska s levicovou antiklerikální vládou i od Francie. Ani statistika podle něj nenaznačuje, že by na tom bylo Česko tak zle. Podle výsledků posledního sčítání lidu z roku 2001 se z celkového počtu deseti milionů obyvatel České republiky za věřící označila třetina lidí. Konkrétně ke katolické církvi se tehdy přihlásilo 27 procent obyvatelstva.

Židovské děti z Brna hrály v ghettu "terezínské" Monopoly

Známá desková hra Monopoly se hrála i v terezínském koncentračním táboře za druhé světové války. Měla ale jinou, děsivější podobu, než ji známe dnes. Speciálně upravenou hru, která kopírovala život v ghettu, pro brněnské sourozence, osmiletého a desetiletého Michu a Dana Glassovy, a další židovské děti vyrobil ve 40. letech umělec zadržovaný nacisty v Terezíně. Podle serveru CNN ji sourozenci Glassovi, kteří dnes žijí v Izraeli, věnovali jeruzalémskému muzeu holokaustu Jad Vašem. V pravých Monopolech si hráči kupují pozemky v "normálním" městě, existují tak verze hry, které se hrají ve velkých světových metropolích včetně Chicaga nebo Berlína. V terezínských Monopolech postupovaly děti figurkami po objektech nacházejících se v ghettu. "Ty velké byly nazvané po velkých německých městech, Hamburg, Magdeburg, a tak dál," řekli Glassovi CNN. Glassovi přežili věznění v Terezíně i se svou matkou, jejich otec zemřel v Osvětimi. Sourozencům se na konci války podařilo hru schovat a vzít ji sebou do Izraele. Muzeu ji věnovali před 15 lety.

Drážďanská činohra zahájila divadelní festival německého jazyka

Projekt drážďanské činohry složený i z opery, zábavy a mnoha kouzel a vytvořený podle knihy Zlatý kořenáč jednoho z nejdůležitějších německých romantických spisovatelů Ernsta Theodora Amadea Hoffmanna (1776-1822), otevřel v neděli v historické budově Národního divadla Pražský divadelní festival německého jazyka. Do 17. listopadu uvede šestnáct vesměs už vyprodaných představení, s nimiž přijedou divadelníci z Curychu, Lucemburku, Hamburku a Berlína. Odlehčená zahajovací inscenace patnáctého ročníku festivalu, označovaná za pohádku nové doby, kterou podle této fantaskní novely nastudoval mladý talentovaný režisér Sebastian Baumgarten, stírá hranice reality a fikce. "Vždycky je dobré uvést na začátku něco velkého a barevného, kde jsme si jisti, že to publikum zaujme. Myslím, že tato inscenace je k tomu jako stvořená," vysvětlila dramaturgii zahajovacího večera ředitelka přehlídky Jitka Jílková. Sehraný ansámbl Státní činohry Drážďany nabídl ve dvouhodinové inscenaci divákům napětí i komiku a barvitou vizuálnost.

Vyšel nejrozsáhlejší český přehled evropských vánočních obyčejů

Dosud nejrozsáhlejším kompendiem evropských lidových obyčejů a zvyků spojených s Vánocemi je kniha Evropské Vánoce v tradicích lidové kultury autorek Evy Večerkové a Věry Frolcové. Více než pětisetstránkovou publikaci se stovkami fotografií, rytin a kreseb vydalo v těchto dnech nakladatelství Vyšehrad. Autorky navázaly na publikaci znalce lidové kultury Václava Frolce a kolektivu Vánoce v české kultuře, která se dočkala tří vydání, naposled v roce 2001. Jejich kniha je určena nejen odborníkům, ale i všem čtenářům, kteří se zajímají o lidové obyčeje nejen své země, ale i zbytku Evropy.

Houslový virtuos Pavel Šporcl odstartoval v Plzni nové turné

Svůj nový koncertní projekt nazvaný Pocta mistrům odstartoval v neděli před vyprodaným sálem Měšťanské besedy v Plzni houslový virtuos Pavel Šporcl. V doprovodu symfonických orchestrů navštíví během listopadu a prosince sedm měst a přiblíží posluchačům skladby, jimiž se proslavili uznávaní housloví virtuosové Itzhak Perlman, Jascha Heifetz či Josef Suk, řekla ČTK Jana Dioszegi ze Šporclovy kanceláře. "Na turné Pocta mistrům chci vyprávět strhující příběh třech mých oblíbených houslových virtuosů 20. století, kteří mě ovlivnili. Americký houslista Perlman, u něhož jsem měl tu čest studovat, byl můj největší vzor, jeho neopakovatelný styl jsem obdivoval a obdivuji," uvedl k novému projektu Šporcl. Za své další velké vzory označil také elektrizující tóny jednoho z nejlepších houslistů poloviny minulého století Heifetze a vřelou hru českého mistra Suka. Na jednotlivých koncertech turné Šporcla doprovodí buď Severočeská filharmonie Teplice, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo Filharmonie Brno.

Česká kadeřnice Jana Burdová uspěla ve světové soutěži

Česká kadeřnice Jana Burdová uspěla v prestižní světové soutěži, kterou pořádá Mezinárodní asociace profesionálního kadeřnického tisku (AIPP). Při sobotním finále v Paříži získala třetí cenu v kategorii dámský komerční účes. ČTK o tom informovala Zlata Jílková ze Studia Egoo. Teplická rodačka Burdová, která je dvojnásobnou vítězkou soutěže Czech & Slovak Hairdressing Awards a Kadeřník roku, získala třetí místo ve světové soutěži považované za "kadeřnického oscara" již podruhé. Při letošním ročníku AIPP-Awards 2010-2011 soutěžilo 283 kolekcí ze 24 zemí. Vítězství patří Francouzům, stříbro Australanům. "Je to nejprestižnější kadeřnická soutěž na světě. Je šťastná, že získala bronz," řekla ČTK Zalata Jílková. AIPP sdružuje 69 odborných kadeřnických časopisů ze 33 zemí světa.

Ze sportu:

Tři změny v nominaci na turnaj Karjala v Českých Budějovicích a Helsinkách musel udělat trenér českých hokejistů Alois Hadamczik. První reprezentační akci v sezoně vynechají kvůli zraněním obránci Michal Barinka z Vítkovic, Vladimír Sičák z Kärpätu Oulu a útočník Zbyněk Irgl z Atlantu Mytišči. Nahradili je zadáci Filip Novák z Dynama Moskva, Petr Gřegořek z Karlových Varů a nováček Lukáš Klimek z Vítkovic. Ten nahradil až také dodatečně povolaného forvarda Petra Kumstáta z Karlových Varů, jemuž rovněž nedovolí reprezentovat zdravotní potíže. ČTK to sdělil mluvčí reprezentačního týmu Jan Černý.

Hokejisté Třince zvítězili ve 20. kole extraligy na ledě Českých Budějovic 6:5 a udrželi se před reprezentační přestávkou v čele tabulky o tři body před Vítkovicemi. Oceláři rozhodli čtyřmi góly mezi 43. a 49. minutou, kdy otočili stav z 2:3 na 6:3. České Budějovice po druhé porážce za sebou klesly na čtvrté místo.

Trenér Václav Sýkora zůstane u hokejistů Petrohradu, které vedl v Kontinentální lize tři týdny jako dočasný kouč, až do konce sezony. Osmapadesátiletý kouč, jenž na jaře dovedl Pardubice k extraligovému titulu, povýšil v říjnu z role asistenta po odvolání Kanaďana Ivana Zanatty. V následujících devíti zápasech získal s týmem plným hvězd 23 bodů, což Petrohrad katapultovalo ze sedmého místa v tabulce Západní konference na třetí příčku.

Velmi blízko má tenista Tomáš Berdych k účasti na Turnaji mistrů. Jistotu ale nejlepší český hráč ještě nemá a o jeho cestě do Londýna, kde si letos zahrál na trávě finále Wimbledonu, se rozhodne tento týden v Paříži na akci série Masters. Berdych je v žebříčku sezony pro Turnaj mistrů šestý. Zbývá obsadit tři volná místa, o které se teoreticky vedle Berdycha uchází ještě pět hráčů, přičemž českého hráče ohrožují čtyři.

Český tenista Martin Damm ukončil po jednadvaceti letech kariéru. Největším úspěchem elitního deblisty byl triumf na US Open 2006 s Indem Leanderem Paesem. Bývalý daviscupový reprezentant nyní bude koučem amerického juniora Ryana Harrisona. Informaci přinesl tenisový a lifestylový magazín Tennis Arena. Martin Damm se rozhodl ukončit kariéru v 38 letech. "Protože výsledky ani žebříček už neodpovídaly tomu, na co jsem byl zvyklý. Věk člověk nezastaví a ta chvíle zkrátka přišla," řekl Martin Damm magazínu.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

08-11-2010