Denní souhrn zpráv Zprávy

07-11-2010

Konkurence na železnici má být do července 2013

Podmínky pro České dráhy a soukromé železniční dopravce by se měly začít narovnávat o něco dříve, než se dosud předpokládalo. Konkurence na železnici by se měla objevit nejpozději od 1. července 2013. V televizi Prima to prohlásil ministr dopravy Vít Bárta. Podle dosavadních informací se měli alternativní dopravci na tuzemských tratích objevit od jízdního řádu 2013/2014, tedy od prosince, případně o rok později. "Jsem přesvědčen, že 1. července 2013 nejpozději konkurence na železnici bude," řekl Bárta. Počítá přitom s tím, že se objeví daleko dříve. Nechává si však určitou rezervu pro nepředvídané komplikace. První kroky k uvedení konkurence na tuzemskou železnici ministerstvo dopravy (MD) podniklo v říjnu, kdy požádalo o zveřejnění záměru v úředním věstníku Evropské unie. Součástí záměru je plán, podle kterého by se mělo za rok soutěžit o tratě Ostrava - Opava - Krnov - Olomouc, Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb a Praha - Roudnice nad Labem - Ústí nad Labem - Děčín. Bárta při zveřejnění záměru tisku sdělil, že na zmíněných spojích by se mohli alternativní dopravci objevit od jízdního řádu 2013/2014, případně o rok později. Rychlíky provozují nyní výhradně České dráhy, které mají od loňska s ministerstvem desetiletou smlouvu. Předchozí ministr Gustav Slamečka do ní ale prosadil klauzuli, podle které lze každý rok ze smlouvy vyjmout 15 procent výkonů, do deseti let by se tak mělo soutěžit až o 75 procent výkonů dálkové osobní dopravy. MD jako objednatel platí za rychlíky Českým drahám čtyři miliardy korun ročně.

Schwarzenberg přiznal, že pomoc Afghánistánu mizí kvůli korupci

Vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přiznal, že část zahraniční pomoci Afghánistánu se ztrácí na centrální úrovni kvůli místním podmínkám. Připustil, že afghánská vláda je zkorumpovaná podobně jako jiné vlády v regionu, přesto ji ale spojenci musí nadále podporovat. "Podívejte se v okolí, kde není vláda zkorumpovaná," uvedl ministr s tím, že korupci nelze vykořenit během pěti let působení spojenců v této asijské zemi. "Češi nemají právo jiným národům vytýkat zkorumpovanost, my jsme toho dokázali dost taky," dodal. Češi realizovali v Afghánistánu zatím 131 projektů za 200 milionů korun. Patří mezi ně například vybudování škol pro 12.000 afghánských dětí, jak připomněl předseda senátního zahraničního výboru Jiří Dienstbier (za ČSSD). "Je to investice, která má smysl," uvedl. K aktuálním projektům patří vybudování věznice evropské úrovně za deset milionů korun v provincii Lógar.

Vondra chce prosadit pevný limit výdajů státu na obranu

Ministr obrany Alexandr Vondra chce ve vládě prosadit, aby stát dával stabilně na armádu asi čtyři až pět procent z celkového ročního rozpočtu. Vondra tímto krokem chce v budoucnu stabilizovat armádní rozpočet, který v minulosti klesal vinou ekonomického útlumu. "Rád bych, abychom stabilizovali armádní rozpočet kupříkladu tak, abychom stanovili fixní částku, pokud jde o výdaje státního rozpočtu," uvedl Vondra. Částka by se měla pohybovat mezi čtyřmi a pěti procenty výdajů státního rozpočtu, dodal vzápětí ministr. Kdy by se měl armádní rozpočet začít zvyšovat, Vondra neprozradil. Více o budoucnosti financování armády bude zřejmé po dokončení bílé knihy obrany, která by měla být hotova na jaře, dodal ministr. Obrana letos hospodaří s výdajovým limitem 49 miliard korun. V příštím roce by podle plánů vlády premiéra Petra Nečase měla mít k dispozici asi 44 miliard korun. Sněmovna tento týden odsouhlasila navýšení české přítomnosti v Afghánistánu asi o dvě stovky vojáků. V zemi jich bude moci působit až 720, o rok později o 80 méně. Součástí mise má být i dopravní letoun CASA. Opozice mise opakovaně kritizuje. Naposledy se ve sněmovně ohradila proti navyšování afghánského kontingentu. Podle Alexandra Černého (KSČM) nelze proti terorismu bojovat vojenskými prostředky. "Spojenci vystupují v Afghánistánu jako novodobí kolonizátoři," soudí. Jan Hamáček (ČSSD) si postěžoval, že koalice návrh neprojednala s opozicí a rezignovala na politické řešení situace v Afghánistánu.

Paroubek vidí za neúspěchem přímé volby "stranickou oligarchii"

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že za neúspěchem návrhu na zavedení přímé volby šéfa strany je "stranická oligarchie", která se obávala ztráty mocenských pozic. O tom, že nového předsedu ČSSD budou opět volit delegáti sjezdu, rozhodl v sobotu těsnou většinou ústřední výkonný výbor. O přímé volbě šéfa ČSSD se ve straně diskutovalo už několik let, měla se stát symbolem její modernizace a nové tváře. Paroubek uvedl, že když stál v čele strany, přímou volbu předsedy ČSSD prosazoval spolu s dalšími prvky modernizace strany - hlavně přímou volbou předsedů okresních a krajských organizací. "Považoval jsem to za nutnou podmínku pro to, aby se ČSSD otevřela novým lidem a novým myšlenkám. Bohužel, stranická oligarchie tento projekt zamítla, neboť se obávala ztráty svých mocenských pozic. Ze stejného důvodu došlo i k zamítnutí přímé volby předsedy sobotním ÚVV ČSSD," dodal. Paroubek se ve svém stanovisku dotkl i nadcházejícího souboje o vedení strany. Po prostudování programových dokumentů obou kandidátů na vedení sociální demokracie prý postrádá jasnou odpověď na otázku, která je podle něj zásadní pro důvěryhodnost ČSSD - "totiž zda budou pokračovat v prosazování principu tzv. presumpce viny". Jen tak lze podle bývalého předsedy ČSSD zaručit vyšší důvěryhodnost ČSSD v boji s korupcí.

Aktuálně.cz: Ústavní soud smázl důkazy 80 pct. hospodářských kauz

Justiční úřady momentálně řeší, zda nebudou muset v desítkách hospodářských kauz hromadně rušit obvinění a případy uzavírat. Uvedl to server Aktuálně.cz. Cestu k očištění lidí, kteří jsou podezřelí z největších ekonomických zločinů uplynulých let, podle serveru otevřel Ústavní soud. Několika nálezy totiž znemožnil, aby se u soudu použily důkazy, jež zabavili policisté při prohlídkách kanceláří a firemních sídel. U pražského vrchního státního zastupitelství, které se specializuje na nejzávaznější hospodářské delikty v zemi, se to týká 80 procent všech případů, které řeší. Jde v nich o téměř osm miliard korun. Ústavní soud totiž v červnu vydal verdikt, že k jakékoliv policejní prohlídce - nejen té domovní, ale i té ve firmě - musí dát bezpodmínečně souhlas soud. Do té doby policisté při sbírání důkazů na pracovištích spoléhali jen na svolení státního zástupce. Hlavní nález pak přišel v září: tehdy ústavní soudci rozhodli, že námitky proti důkazům z domovních prohlídek nařízených žalobcem lze uplatnit i zpětně. Nález se může týkat také již zahájených či uzavřených případů. Podle Aktuálně.cz už skutečně někteří advokáti, specializující se na obhajobu lidí vyšetřovaných kvůli závažné hospodářské kriminalitě, kvůli zmíněnému nálezu ÚS oficiálně napadli oprávněnost stíhání svých klientů. A nejméně v jednom případě už jim soud vyhověl, uvedl server.

Vláda zřejmě zamítne návrh ČSSD na zdanění solární elektřiny

Vláda s největší pravděpodobností zamítne návrh ČSSD, který má zavést 50procentní daň z příjmů za každou kilowatthodinu vyrobené elektřiny ze solárních elektráren. Zabývat se jím bude na svém středečním zasedání. Podle návrhu usnesení vlády zveřejněného na internetu není zdanění navrhované ČSSD nezbytné. Kabinet už totiž přijal jiný návrh, který zdanění fotovoltaiky upravuje; v úterý ho má schvalovat sněmovna. Vláda proti schválení novely navrhované ČSSD argumentuje také tím, že předloha obsahuje celou řadu legislativně technických nedostatků. ČSSD návrh připravila proto, aby zamezila očekávanému růstu cen energií v příštím roce. Elektřina by podle odhadu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zdražila příští rok bez úprav nynějšího zvýhodnění solárních zdrojů až o skoro 13 procent pro domácnosti a přes 18 procent pro firmy. Strana proto navrhla zdanit každou vyrobenou kilowatthodinu 50procentní daní z příjmů. Takto vybrané peníze by vláda měla vracet distribučním společnostem, které by z nich pokryly náklady na vysoké výkupní ceny solární elektřiny. Z návrhu usnesení vlády ovšem vyplývá, že kabinet toto řešení odmítá. "Vláda na své schůzi dne 20. října přijala opatření, které pokládá za systémovější a komplexnější přístup k navrhované problematice," píše se v dokumentu.

ČEZ jedná s EIB o úvěru 4,9 mld. Kč na solární elektrárny

Energetická společnost ČEZ jedná s Evropskou investiční bankou (EIB) o úvěru 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy korun) na investice do solárních elektráren. Uvedla to ČT s tím, že státem většinově vlastněná firma se snaží vykupovat fotovoltaické projekty, jejichž financování může být ohroženo nyní schvalovanými změnami zákonů. "Mohu potvrdit, že ČEZ s EIB jedná," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Více ale jednání nechtěla komentovat. Firma podle mluvčí nicméně nemá zájem rozšiřovat svůj malý podíl v české fotovoltaice. Česká fotovoltaická průmyslová asociace ale varuje, že hlavně zdanění bude pro malé investory zničující, daň 26 procent na solární elektřinu podle asociace poškodí zhruba 1450 firem. Mnoho investorů za své fotovoltaické projekty ručí bankám majetkem a zavedení daně jim způsobí existenční problémy, uvedl v pátek prezident asociace František Smolka, když asi stovka investorů do solárních elektráren protestovala před Poslaneckou sněmovnou proti možnému schválení daně.

Euro:Petrolejáři a výrobci biopaliv se přou o přidávání biosložek

Tuzemští petrolejáři se snaží do zákonů prosadit nový článek, takzvanou třetí osobu, na kterou by rafinerie, dovozci a další distributoři pohonných hmot mohli přehrát povinnost plnit minimální podíl biosložky v palivech. Píše to týdeník Euro. Výrobci biopaliv jsou proti, nová úprava by podle nich vytvářela další prostor pro daňové úniky. Miliardové podvody s pohonnými hmotami přitom celníci řeší už nyní, připomíná Euro. Podle petrolejářů zavedení "třetí osoby" přispěje k naplnění závazku nahradit do roku 2020 deset procent motorových paliv obnovitelnými zdroji, píše týdeník. "Hrozí fiktivní vykazování biopaliv a obrovské nebezpečí daňových úniků," varuje ale výkonný ředitel Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič. Šéf České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Ivan Ottis ovšem oponuje, že výrobci, dovozci a distributoři pohonných hmot by si jako "třetí osoby" museli najít spolehlivé partnery. "Navíc povinnost dodržet zákonný podíl biopaliv by v důsledku zůstala na nás. Celnímu úřadu budeme dokazovat, že jsme ji splnili - částečně prostřednictvím třetí osoby," uvedl.

Soud bude rozhodovat o vazbě pro čtyři lidi kvůli potyčce cizinců

Státní zástupce v Plzni podal návrh, aby soud vzal do vazby čtveřici lidí v souvislosti s páteční potyčkou cizinců v jedné z plzeňských firem. Tři cizince a jednoho Čecha policie obvinila z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví. Podle dostupných informací se v pátek vzbouřila velká skupina cizinců proti špatným podmínkám v práci i v ubytování. Při následné potyčce s další skupinkou lidí utrpěl jeden z nich zranění. Dvě skupiny cizinců se dostaly do hádky kvůli slíbeným pracovním podmínkám. Kolem 14:00 cizinci telefonovali na tísňovou linku 112 s tím, že dochází k fyzickým atakům a dva z nich byli druhou skupinou odvezeni neznámo kam. Následně na policii přišlo na 200 Rumunů a domáhali se odjezdu domů do Rumunska. V noci odjelo v autobusech celkem 199 cizinců. Autobusy objednal magistrát. Podle vedoucího oboru krizového řízení magistrátu Petra Lišky bude město zhruba 400.000 korun žádat u ministerstva vnitra. "V 15:00 dojely autobusy za asistence rumunské policie do města Aradu. Tam je (cestující Rumuny) přebraly místní úřady. Vše proběhlo v pořádku," řekl Liška. Rumuni si stěžovali na špatné pracovní podmínky a minimální plat. V souvislosti s tím se začalo v médiích hovořit o novodobém otrokářství.

Slepci soutěžili ve čtení a psaní Braillovým písmem

V Praze soutěžili slepci ve čtení a psaní Braillovým písmem za pomocí elektronické čtečky. V prvním ročníku soutěže se nevidomí z Česka a Polska utkali ve čtení na čas, psaní diktátu a úpravě textu. Podle zástupců Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, která soutěž organizuje, má klání přimět nevidomé písmo víc používat. Slepci prý totiž upřednostňují při elektronické komunikaci hlasový výstup, mnoho z nich tak slepecké písmo zapomíná. Soutěže ve čtení a psaní Braillovým písmem se pořádají už dlouho, tato soutěž ale kromě znalostí písma testuje i práci s komunikační technikou. Tři soutěžící z Česka a tři z Polska tak v Městské knihovně museli pomocí braillského zobrazovače číst na čas, napsat co nejpřesněji diktát a provést korekturu neuspořádaného textu. Letos si nevidomí na celém světě připomínají 185. výročí vytvoření šestibodové soustavy pro čtení a psaní. Jejím tvůrcem byl šestnáctiletý nevidomý Francouz Louis Braille.

Po stopách husitských bojovníků se z Telče vydalo přes 130 lidí

Tradiční dálkový pochod Cestou Jana Hvězdy z Vícemilic aneb Po stopách husitských bojovníků přilákal do Telče přes 130 lidí. Na různě dlouhé trasy vyrazili za podmračeného počasí rodiny s dětmi i senioři. Nejdelší, 47kilometrovou trasu si vybralo 32 turistů, řekl organizátor z telčského Klubu českých turistů Vladimír Mazal. Dálkový pochod se letos konal už potřiatřicáté. Telčští turisté se s letošním rokem opět rozloučí silvestrovským výstupem na Javořici, nejvyšší místo Českomoravské vrchoviny.

Obraz Vinobraní od Toyen se prodal za 6,5 milionu korun

Při aukcích výtvarného umění se v Praze prodala díla za milionové částky. Nejvíce dal kupec za obraz Vinobraní od Toyen, a to 6,5 milionu korun bez dvacetiprocentní aukční přirážky. Z aukce pořádané společností Prague Auctions si dále milovníci umění odnesli za 3,7 milionu dílo Emila Filly Já som bača velmi starý nebo za 3,05 milionu obraz Linie č. 206 od Zdeňka Sýkory z roku 2002. Obrazy od Toyen (vlastním jménem Marie Černínové) patří mezi nejdražší česká výtvarná díla. Její obraz Spící se prodal za 20 milionů korun bez aukční přirážky. Další prodej uměleckých děl pořádala aukční síň Meissner-Neumann. Z českého umění dal nejvíce kupec na telefonu za olej na plátně Nevěsta od Alfonse Muchy z roku 1917, a to dva miliony korun. Při této aukci byla ale k prodeji především zahraniční díla. Olej na plátně s názvem Jeune fille aux perles od francouzské malířky a grafičky Marie Laurencinové se prodal za vyvolávací cenu tří milionů korun. Za více než dva miliony korun získali zájemci další tři díla francouzských malířů. Mezi malíře, kteří v České republice zatím dosáhli rekordních prodejních hodnot, se řadí především František Kupka, ale i Toyen a Filla. Zajímavých částek dosahují i Josef Čapek a Jindřich Štýrský.

O Batlinerovu sbírku v NG je zájem, prohlídku povede i Knížák

Výstavu mistrovských děl takzvané Batlinerovy sbírky z vídeňské Albertiny v Národní galerii v Praze (NG) navštěvuje téměř 1000 lidí v průměru denně. Na výstavě lze spatřit obrazy Clauda Moneta, Andyho Warhola, Vasilije Kandinského, Maxe Ernsta a mnohých dalších světových umělců 19. a 20. století. Jednu z komentovaných prohlídek, které galerie k výstavě pořádá, povede 25. listopadu přímo ředitel NG Milan Knížák. Za komentované prohlídky se platí zvýhodněné vstupné 80 korun a trvají zhruba hodinu. Sraz účastníků je u pokladny Veletržního paláce. Týden po Knížákovi provede zájemce historik umění Petr Wittlich, ve čtvrtky 9. prosince a 6. ledna pak kurátorka expozice Olga Uhrová. Díky spolupráci mezi Albertinou a NG byla díla zapůjčena bez poplatku, hradily se pouze provozní náklady. Neplatilo se ani pojištění, za díla se zaručil stát. Výstava potrvá do 7. ledna 2011.

Motocyklista Abraham senzačně ovládl závěrečnou Grand Prix ve Valencii

Karel Abraham se dočkal premiérového prvenství v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Ve Valencii vyhrál poslední závod sezony ve třídě Moto2 a stal se po Františku Šťastném a Lukáši Peškovi historicky třetím českým vítězem závodu Grand Prix. Abraham si lepší rozlučku s třídou Moto2 ani nemohl přát. Dvacetiletý jezdec týmu Cardion AB i s bolavým loktem, který si narazil při minulém závodě v Estorilu, od začátku tlačil na soupeře před sebou. Z deváté startovní pozice se neustále přibližoval čelu a zhruba od poloviny závodu se přetahoval o stupně vítězů s letošním mistrem světa Tonim Elíasem, Andreou Iannonem a Julianem Simónem. Před závěrečným kolem se zdálo, že už Iannone před sebe nikoho nepustí, pak jej ale v zatáčce rozhodil dotyk chybujícího Elíase, jenž skončil v kačírku. Abraham situace beze zbytku využil a svým soupeřům ujížděl vstříc historickému úspěchu. Iannone za ním v cíli zaostal o půl sekundy.

České volejbalistky dostaly na MS lekci od Německa

Nejhorší zápas na mistrovství světa v Japonsku odehrály české volejbalistky proti Německu a po špatném výkonu podlehly rozdílem třídy 0:3. S jednou výhrou zůstaly na chvostu čtvrtfinálové skupiny F v Nagoji a po dni volna budou ve zbývajících zápasech proti Kubě a Thajsku bojovat o deváté až dvanácté místo. Stejně jako před měsícem na světovém šampionátu mužů v Itálii si právě proti německému soupeři prožil český celek nejslabší den. Němky nastoupily do zápasu čtyřbodovou šňůrou a už za stavu 0:4 donutily trenéra Jiřího Šillera k prvnímu oddechovému času. Ani po něm však nebyla jediná činnost, na níž by se jeho svěřenkyně chytly. Němky hrály po celý zápas bezchybně, českým hráčkám pomohly pouhými třemi body. Zato na opačné straně hřiště počet nevynucených chyb závratným tempem rostl a zastavil se na ostudných sedmadvaceti. Češky měly problémy hned od přihrávky, takže k útoku středem se dostávaly sporadicky, a na kůlech si je soupeřky ubránily.

Dvojskif sester Antošových byl na veslařském MS čtvrtý

Dvojskif sester Lenky a Jitky Antošových obsadil čtvrté místo na mistrovství světa ve veslování na Novém Zélandu. České reprezentantky na jezeře Karapiro dlouho bojovaly o bronzové medaile, ve finiši ale podlehly zkušenějším obhájkyním titulu z loňského šampionátu Magdaleně Fularczykové a Julii Michalské z Polska. Zlato dnes získaly suverénní Britky Anna Watkinsová a Katherine Graingerová. Sestry Antošovy do finále dobře odstartovaly, v první polovině trati byly čtvrté, ale po kilometru se posunuly na třetí pozici. V závěru závodu ale svěřenkyně trenéra Josefa Lukše nedokázaly odolat polskému ataku a dojely s odstupem 0,64 sekundy od bronzu čtvrté. O jedno místo tak vylepšily svůj výsledek z předcházejícího světového šampionátu v Poznani. Mužský dvojskif David Jirka, Petr Vitásek se představil v B-finále, ve kterém obsadil třetí místo. Bronzová posádka z letošního evropského šampionátu tak byla celkově devátá.

Bláha s Hochmannem vyhráli na ME bodovací závod dvojic

Čeští jezdci Petr Bláha a Jiří Hochmann vybojovali evropském šampionátu v dráhové cyklistice v polském Pruszkówě zlato v bodovacím závodu dvojic. Druhý český pár Alois Kaňkovský a Milan Kadlec skončil na 8. místě. Sprinteři Tomáš Bábek a Denis Špička obsadili páté a šesté místo. Zlato v královské disciplíně vybojoval nečekaně ruský sprinter Denis Dmitrijev, který porazil ve finále ve dvou jízdách francouzského cyklistu Kevina Sireaua.

Junior Skála vybojoval na ME v cyklokrosu stříbro

Český junior Jakub Skála vybojoval na mistrovství Evropy v cyklokrosu ve Frankfurtu nad Mohanem stříbrnou medaili. Nestačil pouze na vítězného Larse Förstera ze Švýcarska. Mezi ženami skončila Pavla Havlíková pátá. Z titulu se radovala Daphny Van den Brandová z Nizozemí, která zvítězila před svou krajankou Sanne van Passenovou. Mezi muži do 23 let dominoval Lars der Haar z Nizozemska, nejlepší z českých jezdců byl Lubomír Petruš na 25. místě.

Fotbalová Olomouc pěti góly smetla neškodné Budějovice

Fotbalisté Olomouc zdrtili v 15. kole první ligy České Budějovice, které po velké převaze v poli porazili vysoko 5:1. Sigma tak popáté v sezoně doma vyhrála vyšším než tříbrankovým rozdílem. Desátý gól v sezoně dal Michal Hubník a opět se dotáhl na špici tabulky střelců. Neškodné Dynamo nemělo nárok, jediný gól dal v samém závěru po hrubé chybě olomoucké obrany Otepka. Sigma se vrátila na druhé místo s dvanáctibodovým odstupem za vedoucí Plzeň, odkud ji ale může sesadit Sparta, pokud v pondělí zaboduje proti Ústí nad Labem.

O Český pohár volejbalistek si zahrají i Olomouc, Slavia a Brno

O Český pohár volejbalistek budou vedle obhájce trofeje Prostějova usilovat také hráčky Slavie Praha, Olomouce a Králova Pole Brno. Tato trojice si účast v semifinále vybojovala ve víkendových turnajích, které se konaly v hale pražského Olympu a brněnského KP. Prostějov, který od letoška nehraje domácí soutěž, ale Středoevropskou ligu, byl nasazen rovnou do semifinále. V něm se utká v repríze loňského duelu o pohárovou trofej s Brnem, Slavia s Olomoucí vytvoří druhou dvojici. Hrát se bude 19. a 26. ledna, finále je na programu jen na jeden zápas 9. února. Vítěz Českého poháru má nárok bojovat o Česko-Slovenský pohár a také startovat v evropském Vyzývacím poháru.

Počasí

Většinou zataženo s občasným deštěm. Teploty maximálně 5 až 9, na východě 11 stupňů Celsia.

07-11-2010