Denní souhrn zpráv Zprávy

06-11-2010

Skupina V4 bude spolupracovat v romské problematice a energetice

Země visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko) budou v příštích letech spolupracovat ve stěžejních bodech, jakými je například řešení romské problematiky nebo energetické bezpečnosti. Novinářům to oznámili po dvoudenním summitu prezidenti V4 Václav Klaus, Ivan Gašparovič, Pál Schmitt a Bronislaw Komorowski. Rovněž se chtějí zabývat vztahem tohoto seskupení k dalším zemím východní Evropy a chtějí také koordinovat svůj postup při předsednictví Maďarska a Polska v Evropské unii v příštím roce. Především slovenský prezident Gašparovič považuje romskou problematiku za velmi palčivou s tím, že se týká zejména Slovenska, ale také České republiky. Podle něho ovšem nelze zúžit záležitost na tyto dvě země, je třeba otázku otevřít v rámci Evropské unie. Uvedl, že Slovensko a Česko se občas stávají terčem kritiky kvůli romské komunitě. Ta by ovšem neměla být pouze pasivním příjemcem různé formy pomoci. "Je třeba najít společnou filozofii v přístupu k těmto otázkám. Jednotlivé země nejsou schopny problém samostatně vyřešit v krátkém čase," podotkl Gašparovič.

Brusel nenavrhl víza pro kanadské diplomaty

Evropská komise zatím zavedení víz pro kanadské diplomaty kvůli tomu, že Kanada loni v červenci jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy a Moravany, nenavrhne. Ukázala to páteční zpráva o vízové reciprocitě. Loni tím přitom hrozila. Jenže nyní podle komise Ottawa splnila obě podmínky, které jí Brusel dal. Zjednodušilo se vydávání víz pro Čechy a Moravany tím, že Kanada otevřela pracoviště v Praze, zatímco předtím si lidé z ČR museli jezdit pro víza do Vídně. Druhá podmínka souvisela s tím, že měla vzniknout jakási "cestovní mapa", na jejímž konci by mělo být zrušení víz pro Čechy a Moravany. Kanada slíbila, že změní azylový systém, po čemž by měla podle slibů Ottawy následovat případná změna její vízové politiky. Kdy budou moci občané ČR jezdit do Kanady zase bez víz, je nicméně stále nejasné. Případné změny se dají očekávat zřejmě po zavedení nového azylového systému, což by mělo být na konci roku 2011.

Vláda asi zamítne novelu ČSSD o střetu zájmů

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) s největší pravděpodobností odmítne novelu zákona o střetu zájmů, kterou předložili poslanci ČSSD. Novela počítá s tím, že by zastupitelé obcí a krajů neměli nárok na odměnu za členství ve statutárních orgánech městských a krajských firem. Vládě ale vadí, že návrh by postihl i ty zastupitele, kteří v nich pracovali už před zvolením, nebo práci vykonávají nezávisle na funkci zastupitele. Vyplývá to z návrhu usnesení, které úřad zveřejnil na internetu. Zastupitelům členství v orgánech firem často vynáší nemalé částky, můžou činit stovky tisíc až miliony korun. Podle novely by uvolnění zastupitelé, tedy ti, kteří za práci pro město pobírají plat, nesměli brát odměny za členství v orgánech firem, ve kterých má město podíl. To samé se týká i krajských zastupitelů a krajských firem. Obdobné ustanovení už platí pro poslance a senátory, kteří nesmí dostávat odměny za členství v orgánech firem, ve kterých má stát nebo jím ovládané firmy, případně Česká národní banka podíl. Vládě ovšem podle návrhu usnesení vadí, že novela se týká paušálně všech uvolněných zastupitelů a nerozlišuje okolnosti. Změna by prý totiž postihla i zastupitele, kteří v orgánech firem působili už před zvolením, a také ty, kteří zde pracují nezávisle na funkci zastupitele. "To je sice zřejmě nezamýšlený, ale z hlediska předkladateli sledovaného cíle těžko obhajitelný negativní důsledek příliš paušálně formulované změny zákona," uvádí se v návrhu usnesení.

Heger: Kdyby šli lékaři do ciziny, musela by se zavírat oddělení

Ministerstvo zdravotnictví chystá zlepšení podmínek pro specializační vzdělávání mladých lékařů, aby alespoň částečně zabránilo jejich odchodům do ciziny, které by nejspíš vedly k zavírání některých oddělení nemocnic. Na dnešním sněmu sdružení Mladí lékaři to uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Peníze prý do systému přidat nemůže. Chystá proto alespoň vyhlášku rozšiřující takzvané kmeny vzdělávání. Zároveň také pracuje na zákonu, který by zrušil smlouvy nutící mladé lékaře pracovat pět let po atestaci v nemocnici, kde absolvovali specializační vzdělávání. "Jestliže někde bude malé množství personálu a bude opravdu výkon toho oddělení tak špatný a tak rizikový, tak potom bude muset být to oddělení dočasně zavřeno a lékaři soustředěni do dalších nemocnic, aby ta péče byla poskytována efektivněji," odpověděl ministr na dotazy, co se stane, pokud mladí lékaři opravdu začnou ve velkém odcházet do zahraničí, jak tvrdí. Lékařský odborový klub (LOK) totiž vyzval lékaře, aby na konci roku podali hromadné výpovědi. K výzvě se dosud přihlásilo 3600 ze 16.000 nemocničních lékařů, další se přidávají. Takovou krizovou situaci by však podle Hegera museli řešit manažeři nemocnic nebo kraje. Lékařům se například nelíbí, že přípravu na atestaci si buď hradí sami, nebo podepíšou s nemocnicí dohodu, že dalších pět let po atestaci pro ni budou pracovat. Právě tuto stabilizační smlouvu by chtěl Heger zrušit. "Mzdy českých lékařů jsou hanebné," podpořil mladé lékaře také přednosta III. chirurgické kliniky v Motole profesor Pavel Pafko. Zároveň upozornil, že jen v České chirurgické společnosti, která čítá 1500 členů, je 51 procent lékařů starších padesáti let.

Předsedu ČSSD bude opět volit sjezd, přímá volba neuspěla

Nového předsedu ČSSD budou opět volit delegáti sjezdu, návrh na přímou volbu, kdy by mohli hlasovat všichni členové strany, neuspěl. Řekl to mluvčí sociální demokracie Martin Ayrer. Rozhodlo tak širší vedení sociálních demokratů, tedy ústřední výkonný výbor. Sjezd se má konat v březnu v Brně. O přímé volbě šéfa ČSSD se v sociální demokracii diskutovalo už několik let, měla se stát symbolem její modernizace a nové tváře. Pro přímou volbu lídra ČSSD se již dříve vyslovili oba hlavní kandidáti: úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Odpůrci přímé volby poukazovali na to, že by stála tři miliony korun a že ji ČSSD nezvládne zorganizovat.

Kalousek nařkl lídra pražské ODS Svobodu ze lži

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nařkl pražského lídra ODS Bohuslava Svobodu ze lži, bude od něj žádat veřejnou omluvu. Svoboda podle něj lhal, když v rozhovorech pro Lidové noviny (LN) a Mladou frontu Dnes (MfD) mluvil o návrhu nového rozpočtového určení daní (RUD), který by měl připravit Prahu až o 14 miliard korun. "Toto tvrzení je naprosto nepravdivé," uvedl Kalousek. Neexistuje podle něj žádný relevantní návrh ministerstva financí, v němž by úřad zákon o RUD s takovými dopady pro Prahu připravoval k projednání ve vládě. "Jako ministr financí hájící dobré jméno vlády i svého úřadu požádám pana docenta Svobodu písemně, aby se za svá nepravdivá tvrzení veřejně omluvil," uvádí Kalousek. Svoboda se v rozhovorech pro uvedené deníky vyjadřuje k vyjednávání mezi ODS a TOP 09 o vzniku koalice pro pražskou radnici. To po nedávné roztržce obou stran vázne a podle zástupců ODS není šance na vznik pravicové radnice ani padesátiprocentní. "...získat nějaký program od topky je obtížné, protože dlouho žádný neměli. A že je těžká shoda u rozpočtového určení daní, kde oni jsou vázáni Starosty a kde by ta změna Praze vzala 13, 14 miliard," řekl Svoboda.

Dobeš říká, že Johna podporuje, tisk píše o Johnově slabé pozici

Ministr školství Josef Dobeš v reakci na spekulace o nejisté pozici ministra vnitra Radka Johna na místě předsedy Věcí veřejných (VV) Johna podpořil. Současně však v tiskovém prohlášení dodal, že na prosincové ideové konferenci VV se bude mluvit o silném mandátu každého z ministrů strany, přičemž podle Dobeše je silný mandát spojen se "silným nasazením ve svém resortu". O slábnoucí Johnově pozici píšou některé listy poté, co Dobeš pátečnímu Deníku řekl, že bude prosazovat, aby "v čele VV nestál žádný ministr". Dobeš již v pátek svá slova vysvětloval tak, že nebyla namířena proti Johnovi, Mladá fronta Dnes a deník Právo se ale k jeho vyjádření vracejí. Prvně jmenovaný deník mimo jiné píše, že vlivní členové VV se už Johna nabažili. Chtějí prý, aby příští rok na volebním sjezdu předal funkci předsedy strany, případně aby měl aspoň soupeře. MfD připomíná slabý výsledek VV v podzimních volbách a Johnův sestup na žebříčcích popularity v průzkumech veřejného mínění. "Dobešova slova mají smysl. Myslím si, že předseda by se měl naplno věnovat řízení strany a být mimo vládu. Představu o jménu mám, ale nechám si ho pro sebe," cituje MfD místopředsedu VV Jaroslava Škárku. Dobeš v prohlášení také zdůrazňuje, že se nehodlá ucházet o post předsedy VV.

Právo: Bárta propustí náměstkyni kvůli partnerce ministra Bessera

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) propustí náměstkyni Ditu Schautovou, nahradit ji má vrchní ředitel kabinetu ministra dopravy Jakub Hodinář. Podle deníku Právo Bárta změny oznámí v pondělí. Hlavním důvodem odvolání Schautové je, že se neshodla se svou podřízenou, vedoucí odboru kosmických technologií a družicových systémů Blankou Kosinovou. Deník píše, že o propuštění Schautové Bártu žádal ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09), který je partnerem Kosinové. "Zpočátku, když na ministerstvo přišel Bárta, tak za ním přišlo několik lidí, aby ve funkci nechal Schautovou, že je schopná a že ji tam chtějí. Podporovala ji dokonce i Kosinová. Pak se ale mezi nimi něco stalo a Schautová s Kosinovou se pohádaly. A už se nemohou ani cítit," řekl Právu zdroj z ministerstva dopravy. Schautová zaštiťuje celou sekci družicových systémů, kam spadá i oddělení Kosinové. Oddělení má na starosti zavádění projektu Galileo, tedy odpovědi Evropské unie na americký systém GPS. Ještě v pátek vyjednávala o Galileu v Bruselu. Kosinová do ledna 2008 pracovala jako mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), z postu odešla spolu se svým někdejším šéfem Janem Kubicem.

Šéf ČSSD neprosadil ve vedení strany zákaz koalice s ODS v Praze

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka neprosadil v předsednictvu strany doporučení, aby sociální demokracie neuzavírala na pražské radnici koalici s ODS. Novinářům řekl, že většina členů vedení se při hlasování o doporučení zdržela. Sobotka si to vysvětluje tím, že vedení strany nechtělo zasahovat do formování koalic na místní úrovni. "Pokládal jsem za užitečné, aby ve vedení strany na toto téma proběhla otevřená debata a aby se vedení strany k této otázce hlasováním vyjádřilo. Musím říci, že návrh usnesení přijat nebyl a většina členů předsednictva se zdržela hlasování," řekl. Ve volbách do pražského zastupitelstva zvítězila TOP 09 před ODS a třetí ČSSD. Spekuluje se o tom, že vyjednávači ODS a ČSSD směřují ke koaliční spolupráci, i když to oficiálně nepotvrdili. Přání TOP 09 uzavřít pravicovou koalici s ODS a její kritika na adresu pražských občanských demokratů způsobily i napětí mezi předsedy stran Petrem Nečasem a Karlem Schwarzenbergem. Koalice ODS a ČSSD vznikly už v několika statutárních městech.

Onkologové zatím nebudou dělat čekací listiny, pojišťovny zaplatí

Onkologové nebudou zatím dělat čekací listiny pro pacienty, nepovažují to za aktuální. Zdravotní pojišťovny slíbily, že léčení pacientů s rakovinou zaplatí. Žádné centrum dosud pacienty neodmítlo, řekl ČTK po pátečním jednání onkologů se zdravotními pojišťovnami a zástupci ministerstva zdravotnictví předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. V médiích se objevily informace, že nemocnicím došly peníze pro letošní rok, a tak nové pacienty s rakovinou berou na léčení do center jen za ty, kteří se vyléčí, nebo zemřou. "Čekací listiny dělat nebudeme, zatím to nevnímáme jako nutnou potřebu. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) slíbila, že péči zaplatí," zdůraznil profesor.

MD podepíše s dopravci dohodu o mýtném

Ministerstvo dopravy podepíše v pondělí se sdružením silničních dopravců Česmad Bohemia dohodu k dalšímu vývoji mýtného v České republice. Obsah dohody nechce zatím žádná ze stran komentovat, zřejmě ale půjde o přímé podpory pro dopravce, množstevní slevy na mýtném a další úlevy. Kritici těchto kroků smlouvu označili za nesmyslnou. Ministerstvo dopravy plánuje zvýšení mýtných sazeb od příštího roku o čtvrtinu, za což dopravci požadovali kompenzace.

Dům v Uherském Hradišti zachvátil požár; škoda asi pět milionů Kč

Škodu nejméně pět milionů korun způsobil podle předběžných odhadů v noci na dnešek rozsáhlý požár obytného domu v Uherském Hradišti. Oheň poškodil také devět vozidel zaparkovaných u nemovitosti. Hasiči z domu evakuovali 12 osob včetně dvou batolat, nikdo nebyl zraněn, řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Příčina požáru se vyšetřuje. Před příjezdem hasičů dům stačilo opustit několik osob. Další požár v objektu uvěznil. "Nájemníci se sami nemohli dostat ven přes zakouřené chodby ani přes plameny ohrožující okna i balkony. V nařízené evakuaci se hasičům podařilo dostat ven celkem 12 osob včetně dvou batolat, těhotné ženy, seniorů a domácích zvířat," popsal Mitáček. Požár podle něj poškodil vnější plášť obytného domu a devět zaparkovaných aut. Příčina jeho vzniku je v šetření. Jednou z variant je, že požár způsobil hořící kontejner u domu.

Skifař Synek ovládl veslařské MS

Skifař Ondřej Synek se stal historicky prvním českým mistrem světa ve veslování v olympijské disciplíně. Král letošní sezony porazil na šampionátu na Novém Zélandu domácího obhájce prvenství Mahého Drysdala, třetí skončil Brit Alan Campbell. Osmadvacetiletý Synek letos vyhrál všechny závody Světového poháru i mistrovství Evropy a svůj životní rok zakončil i triumfem na jezeře Karapiro. Do finále sice veslař pražské Dukly postoupil z druhého místa za Drysdalem, jenž ovládl předešlé čtyři šampionáty, ale v bojích o medaile byl nejlepší. Do závodu sice nejlépe odstartoval Campbell, ale Synek vše kontroloval z druhé pozice. Po 750 metrech se dostal svěřenec kouč Milana Dolečka do čela a první místo již neopustil. Vypracoval si sekundový náskok, který v závěru zdvojnásobil a jistě si dojel pro životní výsledek. Mezi ženami se tolik nedařilo Miroslavě Knapkové, která medailové ambice nenaplnila. "Její" finále skončilo nečekaným triumfem Fridy Svenssonové ze Švédska, který vyhrála systémem start - cíl. Seveřanka tak dokázala ukončit vítěznou sérii Bělorusky Jekatěriny Karstenové-Chodotovičové, která ovládla předešlé čtyři světové šampionáty a celkem má doma šest zlatých medailí z MS. Boj o medaile čeká ještě dvojskif žen ve složení Lenka a Jitka Antošovy, které se ve finále představí v neděli.

Na MS šermířů postoupili fleretistka Šabartová a kordista Beran

Hned dva čeští zástupci prošli z kvalifikace mezi 64 nejlepších šermířů na mistrovství světa v Paříži. Mezi fleretistkami se dařilo Elišce Šabartové, dál jde i největší česká naděje Jiří Beran. Oba tak doplnili dosud jediného postupujícího fleretistu Václava Kunderu. Šabartová v kvalifikaci sice z šesti zápasů třikrát prohrála, postup jí však neunikl. V prvním kole vyřazovací části ji ale čeká osmá nasazená zkušená Francouzka Maitrejeanová, která dvakrát skončila pátá na mistrovství Evropy. Třikrát v kvalifikaci prohrál i Beran. Ve vyřazovacích bojích pak nejprve o dva body porazil svého přemožitele z kvalifikace Američana Matterna, následně o jediný bod vyřadil Brita Willise. Nyní ho čeká desátý nasazený Portugalec Videira. Na rozdíl od Berana kvalifikace nevyšla dalším kordistům. Martin Čapek skončil na 97. místě, Zdeněk Coufal byl 130. a Jakub Ambrož obsadil 157. příčku. Nepostoupila ani šavlistka Eva Prokešová (99.).

Volejbalistky prohrály na MS v Japonsku s Američankami

Volejbalistky vstoupily do čtvrtfinálové skupiny mistrovství světa v Japonsku prohrou. Tým Jiřího Šillera dnes v Nagoji podlehl Američankám hladce 0:3. Vítězky letošní Grand Prix Američanky byly v utkání výrazně lepší v útoku, jehož úspěšnost dosáhla skoro padesáti procent. Češkám se ve srovnání s duely v základní skupině nepovedlo soupeřky zastavit na bloku a smečařky se neprosadily přes vysokou americkou obranu. Ve všech sadách Američanky téměř nekazily a Češky nemohly chytit rytmus hry. Přesto se nadějně vyvíjel druhý set. Volejbalistky po zlepšené obraně i útoku vedly 17:15, ale náskok neudržely. V koncovce se opět prosadily zkušenější a razantnější americké hráčky. V neděli se Češky utkají s Němkami, po dni volna pak s relativně příjemnější, avšak neznámou dvojicí Kuba, Thajsko. Dva nejlepší celky budou hrát o medaile, další čtyři rovněž v Tokiu o umístění.

Krasobruslař Verner vstoupil do nové sezony třetím místem v Číně

Český krasobruslař Tomáš Verner má za sebou úspěšný vstup do nové sezony. Evropský šampion z roku 2008 obsadil ve třetím závodu seriálu Grand Prix Čínském poháru v Pekingu třetí místo. Čtyřiadvacetiletý Verner získal 214,81 bodu a nestačil pouze na vítězného Japonce Takahika Kozuku, na kterého ztratil 18 bodů. Za druhým Američanem Brandonem Mrozem zaostal český reprezentant o dva body. Verner se po nevydařené olympijské sezoně představil v Číně se zcela novým programem na motivy Zpívání v dešti a písní Michaela Jacksona. Druhý start v Grand Prix ho čeká za dva týdny v Moskvě.

Nissim v posledních vteřinách zajistil Nymburku výhru nad Cibonou

Basketbalisté Nymburka si připsali čtvrté vítězství v Jadranské lize. V 6. kole zvítězili na půdě Cibony Záhřeb 86:85 košem rozehrávače Nissima v poslední sekundě. Pro Nymburk je výhra nad týmem, který hraje nejprestižnější evropskou klubovou soutěž Euroligu, jedním z nejcennějších triumfů v historii. Zápas mezi Cibonou, kde odstartoval kariéru například legendární rozehrávač Dražen Petrovič, a Nymburkem byl po celou dobu hodně vyrovnaný a oba týmy se průběžně střídaly ve vedení. Český mistr se opíral především o výkon tradiční opory Simmonse, který zaznamenal 23 bodů, nejvíce ze všech hráčů na hřišti. Tentokráte mu však výrazně sekundoval překvapivě pivotman Chán, který zaznamenal jen o dva body méně. Nymburk příští sobotu ve velkém šlágru přivítá v Pardubicích Partizan Bělehrad s českou hvězdou Janem Veselým.

Liberec díky Štajnerovi vyhrál při domácí premiéře Rady

Fotbalisté Liberce vyhráli pod koučem Petrem Radou i druhý zápas. Po vítězství na Slovácku dnes porazili v 15. kole zásluhou dvou branek Jiřího Štajnera v druhé půli nováčka z Hradce Králové 3:0 a připravili novému trenérovi úspěšnou domácí premiéru. Slovan přeskočil svého soupeře v tabulce a posunul se na sedmé místo.

Počasí

Většinou zataženo s občasným deštěm. Teploty maximálně 5 až 9, na východě 11 stupňů Celsia.

06-11-2010