Denní souhrn zpráv Zprávy

05-11-2010

V Karlových Varech začal summit prezidentů visegrádské skupiny

Na dvoudenní summit prezidentů zemí visegrádské skupiny (V4) v pátek do Karlových Varů přijeli prezidenti Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Václav Klaus, Ivan Gašparovič, Pál Schmitt a Bronislaw Komorowski v lázních mají jednat o společných strategických zájmech zemí V4 a o budoucích iniciativách skupiny. Klaus v úvodním projevu uvedl, že pravidelné setkání čtyř prezidentů je velmi důležité pro vzájemnou spolupráci zemí visegrádské skupiny. Poznamenal, že je rád, že se po čtyřech letech jednání V4 opět koná právě v České republice. "Myslím, že je dobře, že jsme pro tento summit vybrali nejzápadnější kout České republiky a Karlovy Vary. Vím, že to sem měli páni prezidenti sice hodně daleko a nic vzdálenějšího jsme už nemohli vybrat, ovšem Karlovy Vary si to zaslouží. Budeme tu projednávat řadu věcí důležitých pro naše země," řekl Klaus. Karlovarský summit visegrádské skupiny považuje Klaus do jisté míry za přelomový, protože se zásadně obměnilo vrcholné složení tohoto seskupení. "Bylo to naše první setkání s maďarským a polským prezidentem.

V4 podpoří polská a maďarská témata při jejich předsednictví EU

Země visegrádské skupiny (V4) sdružující Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko podpoří jako celek témata prosazovaná při maďarském a polském předsednictví Evropské unii v roce 2011. Půjde mimo jiné o energetickou bezpečnost nebo odstraňování bariér mezi V4 a některými státy, které jsou členy EU už delší čas. Novinářům to řekl prezident Václav Klaus po jednom z jednání V4 v Karlových Varech. Podle Klause je energetická bezpečnost nejen prioritou Polska, ale za svou ji přijala celá čtyřka. Jedním z důležitých projektů z této oblasti má být například obousměrné potrubí na Těšínsku, které má už od podzimu příštího roku propojit českou a polskou plynárenskou soustavu.

Prezidenti Polska a Maďarska podle Klause přednesli na plenárním zasedání V4 i další témata svých předsednictví. Poznamenal, že teď půjde o to, nakolik se shodují se zájmy zbývajících zemí visegrádské skupiny. Určitě to je však polský cíl zrušit bariéry v Evropě. "To bylo rovněž prvotním heslem českého předsednictví. Země V4 mají ještě pořád pocit, že jsou mezi nimi a tou starou Evropskou unií určité překážky a bariéry," podotkl.

Brusel nenavrhl víza pro kanadské diplomaty

Evropská komise zatím zavedení víz pro kanadské diplomaty kvůli tomu, že Kanada loni v červenci jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy, nenavrhne. Ukázala to páteční zpráva o vízové reciprocitě. Loni tím přitom hrozila. Jenže nyní podle komise Ottawa splnila obě podmínky, které jí Brusel dal. Zjednodušilo se vydávání víz pro Čechy tím, že Kanada otevřela pracoviště v Praze, zatímco předtím si lidé z ČR museli jezdit pro víza do Vídně. Druhá podmínka souvisela s tím, že měla vzniknout jakási "cestovní mapa", na jejímž konci by mělo být zrušení víz pro Čechy. Kanada slíbila, že změní azylový systém, po čemž by měla podle slibů Ottawy následovat případná změna její vízové politiky. Kdy budou moci Češi jezdit do Kanady zase bez víz, je nicméně stále nejasné. Případné změny se dají očekávat zřejmě po zavedení nového azylového systému, což by mělo být na konci roku 2011.

Sněmovna zamítla předlohu, aby Praha byla jeden volební obvod

Sněmovna v pátek zamítla hlasy koalice už v prvním čtení předlohu ČSSD, podle které by Praha byla ve volbách do městského zastupitelstva jedním volebním obvodem. Nyní Pražané volili v sedmi obvodech, o čemž rozhodli pražští zastupitelé z ODS. Podle opozice to bylo volební inženýrství, které uškodilo malým stranám. Proti předloze hlasovali i poslanci Věcí veřejných, ačkoli se strana připojila k soudní stížnosti SNK Evropských demokratů a Strany zelených na volby. Poslanci VV vysvětlovali svůj postoj tím, že vládní koalice připraví podle smlouvy i vládního prohlášení do konce příštího roku nový volební kodex.

Ačkoli koalice hlasovala pro zamítnutí, myšlenku jednoho obvodu podpořil Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové). Podle něho ale byla předloha podána pozdě a nyní bude lepší počkat na nový kodex. Návrh na zamítnutí podala Jana Černochová (ODS), podle níž jde o dílčí účelovou změnu. S novelou nesouhlasila ani vláda.

V okolí letišť se zřejmě nebudou smět používat lasery

V okolí letišť by měla vzniknout ochranná pásma, kde se nebudou smět používat laserová zařízení. Za porušení zákazu by měla hrozit pokuta až do výše pěti milionů korun. Počítá s tím novela zákona o civilním letectví, kterou Poslanecká sněmovna schválila ve zrychleném řízení. Jejím cílem je zvýšit bezpečnost pilotů, kteří si stěžují na to, že je neznámí pachatelé při vzletech a přistáních v okolí letiště Ruzyně ohrožují laserem. Návrh nyní posoudí Senát. O podobném trestu za toto jednání debatovala už Poslanecká sněmovna před jarními volbami, zákon ale nestihla včas schválit. Podle novely by mělo v okolí každého letiště vzniknout ochranné pásmo, ve kterém by bylo zakázáno používat laserová zařízení. Velikost tohoto pásma by vymezil Úřad pro civilní letectví. Za porušení zákazu by pachatelům hrozila pokuta až pět milionů korun.

Mezi poslanci opět jiskřilo, přeli se Sobotka s Gazdíkem

Mezi poslanci to při pátečním jednání sněmovny opět jiskřilo. Tentokrát se do sebe pustili úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík v debatě o reorganizaci úřadů práce. Sobotka zaspekuloval, zda není název strany jen podvodem na voličích. Za paradox označil to, že předlohu o úřadech práce prakticky předkládá ministr Jaromír Drábek nominovaný TOP 09 a Starostové. Chtěl po seskupení seznam starostů, kteří údajné rušení kontaktních míst úřadu podporují. "Abychom si mohli ověřit, jestli ten přídavek Starostové náhodou není jenom podvod na voličích," řekl lídr ČSSD. Gazdík mu na oplátku vyčetl, že si pořídil bydlení z poslaneckých náhrad. "Je to stejné, jako když mluví o těch nejchudších. Co o nich pan Sobotka ví? Viděl je snad ze své vily postavené z poslaneckých náhrad, či ze svého luxusního vozu?," tázal se předseda poslanců TOP 09 a Starostové.

NSS má pět volebních stížností, TOP 09 napadla volby v Praze 6

Nejvyšší správní soud (NSS) letos obdržel pět stížností souvisejících s volbami do Senátu. Lhůta pro jejich podávání skončila v pátek v 16:00, na rozhodnutí má soud 20 dní. TOP 09 zpochybnila volby v Praze 6, kde v druhém kole těsně prohrál Bedřich Moldan s kandidátem ODS Petrem Bratským. Zbývající čtyři stížnosti podaly fyzické osoby. ČTK to bez dalších podrobností řekla vedoucí kanceláře předsedy NSS Renáta Balíková. Nestraník Moldan kandidoval za TOP 09 v obvodu číslo 25, který zahrnuje Prahu 6. V druhém kole získal 10.781 hlasů. Bratskému přineslo vítězství 10.851 voličských hlasů. Dalších 11 podání už Nejvyšší správní soud odložil bez věcného projednání, protože chybě směřovaly proti volbám do zastupitelstev. "Stížnosti týkající se voleb do zastupitelstev v obcích musely být odmítnuty, protože pro jejich projednání a rozhodnutí není Nejvyšší správní soud příslušný," uvedla Balíková.

Většina starostů ve velkých pražských částech bude z ODS

ODS pravděpodobně opět získá křesla starostů na většině velkých pražských radnic. Dosud si v koaličních vyjednáváních zajistila místa devíti šéfů radnic, velmi blízko k tomu má v dalších dvou městských částech. Do vedení většiny městských částí se dostala také sociální demokracie. Vyplývá to z dosavadních výsledků koaličních vyjednávání. Z 22 větších městských částí se již politici dohodli na 13 koalicích. Občanští a sociální demokraté dosud vyjednali spolupráci v pěti městských částech. V Praze 7 a 10 přitom budou vládnout pouze ODS a ČSSD. V Praze 2 si ke spolupráci přizvaly Stranu zelených, v Praze 11 Pražany za svá práva a v Praze 17 - Řepích Hnutí Lepší Řepy. Ve všech z nich bude starostenskou funkci zastávat občanský demokrat.

Starostou Sokolova zvolila koalice ČSSD a ODS Zdeňka Berku

Starostou Sokolova byl na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva zvolen Zdeněk Berka (ČSSD). Bude spolupracovat se dvěma místostarosty z ODS, Karlem Jakobcem a Pavlem Čáslavou. V devítičlenné radě má po pátečním zasedání ve volbách vítězná ČSSD pět křesel, ODS čtyři křesla. Devětapadesátiletý Berka pracoval dosud jako druhý místostarosta. Na postu starosty vystřídal po deseti letech Jakobce. Dosavadní první místostarosta ze sdružení Radnice středu, Jaromír Dvořák, z radnice odchází, protože sdružení nedostalo pozvánku do koalice.

Teplice povede dál Kubera (ODS), jeho náměstkem je Hanza

Teplickým primátorem zůstává Jaroslav Kubera (ODS), který město vede už od roku 1994. Na své první schůzi o tom rozhodlo teplické zastupitelstvo, které zároveň zvolilo náměstkem primátora třiatřicetiletého Hynka Hanzu. Ve funkci vystřídá Kuberova dlouholetého spolupracovníka Pavla Šustáčka. Kubera si po zvolení užíval gratulací kolegů. "Je to úplně stejné jako poprvé. Ale vlastně to ani nijak emotivní nebylo," řekl ČTK po zasedání třiašedesátiletý Kubera. O jeho zvolení se prakticky nepochybovalo, protože jím vedená ODS získala v Teplicích přes 47 procent hlasů a obsadila 17 z 33 míst v zastupitelstvu.

Šéf ČSSD neprosadil ve vedení strany zákaz koalice s ODS v Praze

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka neprosadil v předsednictvu strany doporučení, aby sociální demokracie neuzavírala na pražské radnici koalici s ODS. Novinářům řekl, že většina členů vedení se při hlasování o doporučení zdržela. Sobotka si to vysvětluje tím, že vedení strany nechtělo zasahovat do formování koalic na místní úrovni. "Pokládal jsem za užitečné, aby ve vedení strany na toto téma proběhla otevřená debata a aby se vedení strany k této otázce hlasováním vyjádřilo. Musím říci, že návrh usnesení přijat nebyl a většina členů předsednictva se zdržela hlasování," řekl.

Předsednictvo ČSSD nedalo doporučení ke způsobu volby šéfa strany

Předsednictvo ČSSD nedalo žádné doporučení ústřednímu výboru strany, který bude v sobotu rozhodovat, zda nového předsedu sociální demokracie bude volit březnový sjezd, nebo všichni členové strany v přímé volbě. Novinářům to po jednání užšího vedení ČSSD řekl úřadující předseda Bohuslav Sobotka. "Meritorní rozhodnutí o tom, zdali bude využito příslušného článku stanov o přímé volbě, přísluší sobotnímu jednání ústředního výkonného výboru. Dnes se meritorně o této věci na jednání předsednictva strany nerozhodovalo," uvedl v pátek Sobotka. Podotkl, že pokud by nejvyšší orgán strany mezi sjezdy o přímé volbě nerozhodl, předseda bude zvolen na březnovém sjezdu. Předpokládá však, že výbor v sobotu o způsobu volby "v každém případě" rozhodne.

Onkologové zatím nebudou dělat čekací listiny, pojišťovny zaplatí

Onkologové nebudou zatím dělat čekací listiny pro pacienty, nepovažují to za aktuální. Zdravotní pojišťovny slíbily, že léčení pacientů s rakovinou zaplatí. Žádné centrum dosud pacienty neodmítlo, řekl ČTK po pátečním jednání onkologů se zdravotními pojišťovnami a zástupci ministerstva zdravotnictví předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček. V médiích se objevily informace, že nemocnicím došly peníze pro letošní rok, a tak nové pacienty s rakovinou berou na léčení do center jen za ty, kteří se vyléčí, nebo zemřou. "Čekací listiny dělat nebudeme, zatím to nevnímáme jako nutnou potřebu. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) slíbila, že péči zaplatí," zdůraznil profesor.

Ambulantní specialisté varují, že budou muset asi omezit péči

Ambulantní specialisté varují, že pokud v příštím roce nedostanou od zdravotních pojišťoven více peněz, dají pacientům méně péče. Požadují, aby jim ministerstvo zdravotnictví navýšilo v připravované úhradové vyhlášce platby za léčení. ČTK to řekl předseda Sdružení ambulantních specialistů (SAS) Zorjan Jojko. "Za méně peněz méně muziky," řekl Jojko krátce před zahájením pátečního sjezdu sdružení, na němž budou dvě stovky členů diskutovat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).

Ministr Kocourek odvolal ústřední ředitelku ČOI Příhodovou

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek s platností od pondělí 8. listopadu odvolal z funkce ústřední ředitelku České obchodní inspekce (ČOI) Janu Příhodovou. Vedením ČOI dočasně pověří Jana Štěpánka, ředitele inspektorátu ČOI pro Středočeský kraj a hlavní město Prahu. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček. Příhodová, která stála v čele ČOI od dubna 2007, s odůvodněním svého odvolání nesouhlasí a tvrdí, že zlepšila práci inspekce. "Ředitelku ČOI Příhodovou jsem se rozhodl odvolat na základě skutečností, které se negativně podepisují jak na samotné kontrolní činnosti, tak na hospodaření inspekce. ČOI je zmítána vnitřními a vnějšími spory a dokonce musí čelit soudním žalobám. Ústřední inspektorát vedle toho dlouhodobě neplnil správní lhůty, panují pochybnosti o zadávání zakázek a množí se stížnosti na jeho vedení," uvedl Kocourek.

Ministr Dobeš odvolal náměstka Hajna, nahradí ho Koucký

Ministr školství Josef Dobeš (VV) v pátek odvolal svého náměstka Kryštofa Hajna, na kterého podala českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) trestní oznámení. Hajnovo odvolání nesouvisí s tímto trestním oznámením, řekl novinářům Dobeš. Hajna, který je také členem Věcí veřejných, si přitom na místo prvního náměstka přivedl sám Dobeš. Ve funkci ho od pondělí nahradí ministrův dosavadní poradce Jan Koucký. "Důvodem odvolání je, že chci oživit a posílit 3. skupinu (pro vysoké školy)," komentoval ministr personální změny. Hajn ale na ministerstvu zůstane, bude mít na starost evropské záležitosti. VŠTE na náměstka podala trestní oznámení, protože se prý při schůzce se zástupci školy dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání.

MD podepíše s dopravci dohodu o mýtném, podle kritiků nesmyslnou

Ministerstvo dopravy podepíše v pondělí se sdružením silničních dopravců Česmad Bohemia dohodu k dalšímu vývoji mýtného v České republice. Obsah dohody nechce zatím žádná ze stran komentovat, zřejmě ale půjde o přímé podpory pro dopravce, množstevní slevy na mýtném a další úlevy. Kritici těchto kroků smlouvu označili za nesmyslnou. Ministerstvo dopravy plánuje zvýšení mýtných sazeb od příštího roku o čtvrtinu, za což dopravci požadovali kompenzace. Jak nedávno napsaly Lidové noviny, dohoda by měla v příštím roce dopravcům zajistit přímou podporu ve výši 300 milionů korun. O rok později by měli přepravci získat i množstevní slevy na mýtném.

Příspěvek na benzin pro postižené navrhuje Drábek nechat snížený

I příští rok možná zůstanou sníženy příspěvky postiženým na provoz automobilu či motocyklu. Kvůli úsporným opatřením je omezila minulá vláda na dobu letošního roku. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) nyní připravil vyhlášku, podle které mají být letošní pravidla pro příspěvky na benzin zachována i v roce 2011. Ušetřit tak chce 600 milionů korun. Informace o tom ministerstvo zveřejnilo na vládním webu připravované legislativy. Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) proti záměru bude protestovat. Ve zprávě k návrhu vyhlášky je zmíněna i varianta úplného zrušení příspěvku, což by státu přineslo 1,2 miliardy korun. V tom případě je ale "rizikem silná nepopularita i nepatrně restriktivních opatření mezi osobami se zdravotním postižením", uvádějí autoři návrhu.

Češi se cítí poměrně nemajetní, ukázal průzkum STEM

České domácnosti se cítí poměrně nemajetné. Nad pět milionů korun si cení veškerý svůj majetek, tedy dům či byt, auto, chatu, chalupu, zahradu, veškeré zařízení domácnosti, veškeré úspory, pozemky, živnost, firmu a všechen ostatní majetek, pouze sedm procent domácností. Stejné procento populace si myslí, že jejich majetek má hodnotu jen do 100.000 korun. Ukázal to průzkum společnosti STEM. Nejpočetnější skupinu (32 procent) podle výsledků průzkumu tvoří ti, kteří si svůj majetek cení na milion až dva miliony korun. Téměř čtvrtina populace (23 procent) ho odhaduje na dva až pět milionů. Devět procent si myslí, že se hodnota jejich veškerého majetku pohybuje mezi 100.000 až 300.000 korun. Zjišťovat, jakým majetkem lidé disponují, je podle STEM velmi obtížná věc. Lidé prý totiž svůj majetek, ať už záměrně či z nepochopení "co tam patří", podceňují. Pokud jde o souhrnné hodnocení zajištění domácností (majetkové zajištění, životní úroveň, finanční zajištění), cítí se Češi převážně bohatí než chudí. Za bohaté se jich označilo 18 procent, za převážně bohaté 30 procent a průměrně hodnotilo zajištění své domácnosti 14 procent dotázaných. Naopak za chudé se označilo 22 respondentů a převážně chudými se cítí 16 procent českých domácností.

Soud zamítl ministerskou stížnost v případu vraždy věřitele

Nejvyšší soud zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou podala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová ve prospěch Jiřího Horta potrestaného za vraždu. Hort si odpykává trest 13,5 roku vězení. Podle pravomocného rozsudku střelil do týla svého věřitele a jeho tělo ukryl v garáži v Trýbově ulici v Brně. Nejvyšší soud rozhodl o stížnosti Kovářové bez veřejného jednání a v pátek verdikt zpřístupnil v databázi.

Podnikatel: Bankovky pro místostarostku Tůmovou nebyl úplatek

Podnikatel David Lacík, kterého skrytá kamera nahrála, jak v autě předává místostarostce Brna-sever Zdeňce Tůmové balíček bankovek, odmítl, že by uplácel. V písemném prohlášení v pátek nepřímo potvrdil verzi Tůmové, a to, že šlo o půjčku. Neví prý, kdo a jak záznam pořídil. Uvedl jen, že se někdo do jeho auta vloupal. Prohlášení ČTK zaslal jeho advokát Libor Buchta. Lacík poprvé oficiálně potvrdil, že mužem, který peníze předává, je skutečně on. Uvedl, že se na trhu se svou stavební firmou pohybuje dlouho a celou dobu si zakládá na dobrém jméně svém i firmy. "Předmětem naší schůzky s paní Tůmovou byla soukromá záležitost a nejednalo se o úplatek," uvedl. Zdůraznil, že se nenechá "vydírat politiky ani kýmkoli jiným", ani nechce být "vmanipulován do jakýchkoli her".

Úřad vyslechl Pence kvůli zveřejnění databáze StB

Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v pátek vyslechl aktivistu Stanislava Pence, který na internetu zveřejnil databázi lidí, o které měla zájem někdejší komunistická Státní bezpečnost (StB). ÚOOÚ kvůli tomu Pence obvinil z porušení zákona. Penc po jednání ČTK řekl, že rozhodnutí v jeho případu zatím nepadlo. Ve výpovědi na ÚOOÚ Penc zopakoval, že zákon podle svého názoru neporušil, protože pouze zveřejnil archiválii, na níž se ochrana osobních údajů nevztahuje. Řediteli ÚOOÚ Igoru Němcovi vyčetl, že je v jeho případu podjatý.

Výběrové řízení na ředitele Národního technického muzea bez výsledku

Páteční výběrové řízení na šéfa Národního technického muzea (NTM) nepřineslo jednoznačného vítěze. Ministerská komise doplněná o odborníky se neshodla na jednom jméně a doporučila dva ze tří kandidátů, kteří postoupili z předchozích kol. Rozhodnout musí ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). Jméno by měl oznámit v týdnu od 15. listopadu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík. Jména favoritů nechce ministerstvo zatím zveřejnit, podle informací ČTK se rozhodovalo mezi náměstkem ředitele Národního muzea (NM) Karlem Ksandrem, právníkem Karlem Kosem a architektem Michalem Crkvou. Naopak do závěrečného kola nepostoupil nikdo z pracovníků NTM, kteří se do konkurzu hlásili. Mezi kandidáty bylo několik lidí přímo z technického muzea, například náměstek ředitele pro sbírkotvornou činnost Jan Novotný, kurátorka Jitka Zamrzlová a ředitel Železničního muzea Jiří Střecha. Kromě nich se do výběrového řízení hlásili například bývalý děkan Fakulty architektury VUT v Brně Vladimír Šlapeta, Martin Lang ze Strašického muzea Středních Brd nebo Antonín Kostlán z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Václav Havel převzal v Trutnově čestné občanství a kulturní cenu

Bývalý prezident Václav Havel v pátek v Trutnově převzal čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova. Ocenění mu město udělilo za mimořádný přínos české a světové kultuře a propagaci Trutnova. Havel je desátým nositelem Čestného občanství města Trutnova, toto ocenění v minulosti získal například prezident Edvard Beneš. Podle trutnovského starosty Ivana Adamce je Václav Havel s Trutnovem spjatý od druhé poloviny 60. let, kdy si v nedaleké osadě Hrádeček koupil chalupu. V letech 1974 až 1975 Havel pracoval jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru, práce ho inspirovala k napsání divadelní hry Audience. Havel navštěvoval Trutnov a pobýval na své chalupě také po svém zvolení prezidentem, například v roce 1999 na Hrádeček přijel generální tajemník OSN Kofi Annan, aby s Havlem projednal situaci v Kosovu. Havel také pravidelně navštěvuje trutnovský hudební festival Open air music festival.

V Divadle Minor začala třídenní přehlídka loutkářských souborů

Hry lidových loutkářů Don Šajn a Johanes doktor Faust v podání plzeňského Divadla Alfa zahájily v pátek v podvečer v pražském Divadle Minor oborovou přehlídku nazvanou Přelet nad loutkářským hnízdem. Dvacátý ročník festivalu nabídne během tří dnů ve všech prostorách Minoru vystoupení 11 souborů, skupin či sólových interpretů. Celkem uvedou 13 představení určených dětem i dospělým. Oborovou přehlídku pořádá České středisko Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA) a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář za podpory ministerstva kultury. Podle hlavní koordinátorky Niny Malíkové nabízí to nejlepší a nejinspirativnější z tvorby profesionálních i amatérských loutkářů.

Premiérou hry z dopisů Voskovce a Wericha začal v Brně Redfest

Premiérou představení Korespondence V+W, sestaveného z dopisů Jiřího Voskovce a Jana Wericha, v Brně začal činoherní festival Redfest. Inscenace režiséra Jana Mikuláška vznikla v Redutě, alternativní platformě Národního divadla Brno. Právě historická budova Reduty na Zelném trhu je dějištěm přehlídky, jíž se kromě domácího souboru účastní čtyři pražské soubory a ruské Divadlo Zoopark z Nižního Novgorodu. Redfest se specializuje na poprvé uváděné texty s dobrým hereckým obsazením a zajímavým režijním provedením. Omezené rozměry jeviště v Redutě předem vylučují z přehlídky příliš okázalé a výpravné inscenace. Největším diváckým lákadlem letošního Redfestu se stalo představení Pornohvězdy, které se jinak hrává v pražském klubu Roxy. Lidé s předstihem rozebrali všechny lístky na festivalové uvedení Pornohvězd.

Tenista Lendl porazil v ostravské exhibici Švéda Borga

Tenista Ivan Lendl se vrátil do rodné Ostravy vítězně. Někdejší první hráč světa porazil v páteční exhibici Advantage Tennis III v Ostravě Švéda Björna Borga 6:4 a 7:6. Padesátiletý Lendl se letos objevil na kurtu po šestnáctileté pauze a první výhry se po pěti prohrách a remíze dočkal právě v pátek v Ostravě. "Slavit nebudu, ale říkají, že šťastná je třináctka, teď možná i sedmička. Samozřejmě, že jsme se trošku naběhali, ale taky jsme se na kurtu pobavili a věřím, že diváci také," řekl Lendl v rozhovoru na kurtu, zatímco obecenstvo ocenilo legendárního hráče potleskem vstoje. "Měl jsem šance, ale Ivan hrál dobře. Doufal jsem, že bych mohl vyhrát, ale jsem rád, že si tady mohl zahrát," uvedl Borg.

V prvním utkání exhibice Tennis Advantage III porazil Mats Wilander Karla Nováčka na jeden set poměrem 6:3. Švéd tak zopakoval svoji výhru z loňského roku, kdy porazil Nováčka na exhibici v Praze.

Krasobruslař Verner je po krátkém programu na GP v Pekingu třetí

Český krasobruslař Tomáš Verner je po krátkém programu v závodu Grand Prix v Pekingu třetí. Čtyřiadvacetiletého mistra Evropy z předloňského roku v pátek v čínské metropoli předčili pouze Francouz Brian Joubert a Japonec Takahiko Kozuka, který do sobotních volných jízd vstoupí z prvního místa. Čínský pohár, třetí díl Grand Prix, je pro Vernera prvním startem v nové sezoně, v níž se chce po nepovedeném olympijském roce vrátit mezi světovou elitu. Za nový krátký program na motivy Zpívání v dešti získal 70,31 bodu. Joubert byl lepší o čtyři a půl bodu, Kozuka o sedm.

V Klementinu padl teplotní rekord, naměřili tu 18° Celsia

V pražském Klementinu v pátek odpoledne naměřili 18° Celsia, padl tak teplotní rekord z roku 1948, kdy tam teploměr ukázal 16,9°. Klementinum je nejstarší česká stanice, teploty se zde měří od roku 1752. Nezvykle teplo bylo i na jiných místech republiky, například stanice v Brně-Tuřanech hlásí aktuálně 19,2°, v Ostravě-Mošnově naměřili 17,5° Celsia. Dlouhodobý klementinský průměr pro 5. listopad je přitom jen 6,6°. Začátek letošního listopadu je nadprůměrně teplý, teplotní rekordy byly tento týden překonány už na několika místech ČR.

Také na jižní Moravě padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Brodu nad Dyjí na Znojemsku, kde se rtuť vyšplhala až na 20,4° Celsia. ČTK to řekla Jitka Kučerová z brněnského Českého hydrometeorologického ústavu. Příjemně teplé počasí by mělo přetrvávat také o víkendu.

Počasí

Silný vítr trvá do soboty, na horách může dosáhnout síly vichřice. Je oblačno, na severu až zataženo, místy s deštěm. Teploty 14° až 18° Celsia, na horách kolem 10°C.

05-11-2010