Denní souhrn zpráv Zprávy

31-10-2010

Státní maturity v generálce neudělala třetina studentů

Zhruba třetina studentů neuspěla u zkušební státní maturity. Požadavky ale zůstanou stejné i pro "ostré" maturity v příštím roce, v České televizi to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Výsledek generálky ho prý překvapil, věří ale, že u skutečné maturity budou studenti úspěšnější, protože se lépe připraví. Neúspěšných studentů by podle něj nemělo být více než 20 procent. Smyslem generálky nebylo prioritně testovat znalosti studentů, ale ověřit, jestli bude nový systém fungovat. Podle Dobeše lehčí obtížnost maturity při generálce neudělalo 33 procent studentů. Například lehčí zkoušku z matematiky nezvládlo 48 procent studentů, 34 procent neuspělo v anglickém jazyce a 22 procent v češtině. Maturitní zkoušku z němčiny ve zkušebním kole neudělalo 40 procent studentů, uvedl Dobeš. Kompletní výsledky zkušební státní maturity představí ministerstvo školství v pondělí.

Heger: Masivní odchod lékařů by mohl zavřít menší nemocnice

Případný masivnější odchod lékařů do zahraničí by mohl vést podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) i k uzavírání menších nemocnic. Zařízení je příliš mnoho a nebyla politická vůle některé zavírat, řekl Heger v Otázkách Václava Moravce České televize. Ministr se ale nedomnívá, že velký exodus lékařů do ciziny nastane. K výzvě Lékařského odborového klubu (LOK) s názvem Děkujeme, odcházíme, se dosud přihlásilo asi 3600 z 16.000 nemocničních lékařů. Důvodem jsou údajně nízké mzdy. LOK chce, aby vzrostly na 1,5násobek až trojnásobek průměrného platu. Mladí lékaři mají nástupní plat bez služeb 17.000 korun, po atestaci 34.000 korun. Průměrný plat lékaře je kolem 50.000 korun, asi polovinu ale činí služby a přesčasy.

"Zcela otevřeně říkám, naprosto konzistentně a dlouhou dobu, že v současnosti lékařům přidat nemůžeme, a už vůbec ne na násobky, které požadují," uvedl Heger. Zdravotnictví by se případným odchodům podle něho přizpůsobilo: přednostně by se poskytovala jen akutní péče, prodloužily by se čekací doby. Lékaři by měli na pacienty méně času, měli by více práce, ale také více peněz.

Za nadstandard by lidé platili nejspíš až od ledna 2012

Za lepší péči by si lidé podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) začali platit nejspíš až od ledna 2012. Nejprve je podle něj nutné vymezit standard a nadstandard v zákoně pro jednotlivé výkony. Heger to řekl v Otázkách Václava Moravce v ČT. Novela, kterou dá vládě do konce listopadu, jen otevře možnost nadstandard zavést. Pro pacienty se zatím nic nezmění. Ministr chce novelou zvýšit zřejmě od poloviny příštího roku regulační poplatek v nemocnici z 60 na nejméně sto korun a změnit stanovení cen a úhrad léků tak, aby se k českým pacientům rychleji dostaly levnější generické léky. Poplatek za položku na receptu by se podle něj měnil až od ledna 2013. "Pokládám za první krok k reformě zrušení paragrafu, že není možno připlácet na péči, kterou platí zdravotní pojišťovna," řekl Heger. Klíčem k připlácení je podle něj stanovení úhradových standardů. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath řekl, že s navyšováním plateb za pobyt v nemocnici nesouhlasí. Sociální demokracie bude požadovat při projednávání ve sněmovně, aby v případě důchodců tento poplatek byl zahrnut do ochranného limitu.

Pražská ODS bude jednat o nabídce koalice od TOP 09

Pražská ODS se zřejmě v pondělí večer rozhodne, zda přistoupí na nabídku koaliční spolupráce s TOP 09. Hlasovat o tom budou na společném večerním jednání členové regionální rady a klubu zastupitelů. Předseda pražské ODS Boris Šťastný ČTK řekl, že účastníci zasedání budou jednat také o nabídce spolupráce pro ČSSD. Členové regionální rady a klubu zastupitelů dostanou k posouzení analýzu nabídky, kterou ODS v úterý dostala od TOP 09. Další schůzka vyjednávacích týmů obou stran by se pak měla uskutečnit v úterý odpoledne. Podle návrhu TOP 09 by obsazení v radě hlavního města bylo šest ku pěti ve prospěch TOP 09. Vítězná strana by získala místo primátora, ODS by dostala funkci prvního náměstka. Primátor by pak měl ještě další tři náměstky, jeden by zastupoval ODS a dva TOP 09. Volební lídr ODS Bohuslav Svoboda na pondělním jednání zřejmě předloží také svůj návrh personálního obsazení postů ve vedení města. Svoboda už dříve řekl, že na posty pěti radních bude navrhovat jen nové tváře. Podle Svobody je počet členů pro jednotlivé strany akceptovatelný, ODS by ale ráda s TOP 09 ještě diskutovala o rozdělení resortů.

Bárta: Část SŽDC se možná vrátí pod dráhy, cargo musí expandovat

Pod vedením ministra dopravy Víta Bárty se mohou uskutečnit největší změny v uspořádání české železnice za poslední léta. Ministr pro ČTK připustil opětovné propojení Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Českých drah do jednoho holdingu, nákladní dopravce ČD Cargo by zase měl expandovat do zahraničí, především na východ. "Je to tak, určitě tu myšlenku máme a zabýváme se jí," řekl Bárta na dotaz k možnému propojení ČD a SŽDC. Obě firmy vznikly v roce 2003 rozdělením tehdejší státní organizace České dráhy. Znovuspojení by ale podle Bárty nebylo úplné. Správa železnic by se rozdělila na dvě části. Menší z nich, která vlastní a staví koleje, by se mohla sloučit s Ředitelstvím silnic a dálnic, které má stejné úkoly v silniční výstavbě. "Logika je pořád stejná, chceme snížit počet organizací, které máme pod ministerstvem dopravy," uvedl Bárta. Druhá větší část SŽDC, která má na starosti provoz na tratích, by se mohla stát dcerou nebo divizí ČD. Podobný model funguje například u německých Deutsche Bahn.

Rybáři a ekologové nechtějí stavbu jezu u Děčína

Ředitelství vodních cest (ŘVC) se nemůže s rybáři a ekology shodnout na tom, jaký vliv bude mít plánovaná stavba jezu na Labi u Děčína na rybí populaci. Zatímco ŘVC tvrdí, že připravovaná opatření, zejména dva rybí přechody, budou dostatečná, rybáři a ekologové jsou opačného názoru. Rybářům podle Pavla Vrány z Českého rybářského svazu vadí, že jezy budou znamenat překážku pro migrující ryby, jako je losos a úhoř. "Rybí přechod je asi něco podobného, jako kdyby vám někdo uřízl nohu a dal vám místo ní nějakou náhradu. Také budete moci chodit," uvedl. Dodal, že svaz za pomoci peněz z Evropské unie třeba letos vysadí do českých vod dva miliony kusů úhořů, kteří budou za deset let po Labi migrovat do moře. Jez by podle něho mohl mnoho z nich zabít. Drahé je podle něho i vysazování lososů do českých řek. Dodal, že jez by měl vliv i na proudomilné druhy ryb, které v řece žijí, protože síla proudu by se oslabila. ŘVC naopak tvrdí, že ryby v řece ohrožené nebudou. Elektrárna, která má být součástí jezu, je prý navržena tak, aby nepoškozovala rybí populaci.

Ostravské hutě se dohodly na obnovení dodávek železa

Ostravské hutní firmy ArcelorMittal a Evraz Vítkovice Steel (EVS) se dohodly na obnovení dodávek surového železa. ČTK to potvrdil jeden ze zástupců hutí. Podrobnosti chtějí firmy zveřejnit na pondělní tiskové konferenci. Evraz kvůli sporu o ceně přestal odebírat od ArcelorMittal surové železo na začátku července a odstavil kvůli tomu ocelárnu s 320 zaměstnanci. Výroba v ocelárně by se měla díky obnovení dodávek znovu rozjet. Firmy nemohly najít společnou řeč čtyři měsíce. Zástupci EVS, který patří do ruské ocelářské skupiny Evraz Group, poukazovali, že dodávané železo od ArcelorMittal je předražené. Ten to odmítal s tím, že jeho cena odpovídá cenám na trzích.

V Choryni na Vsetínsku se zapálil muž, jeho stav je kritický

V Choryni na Vsetínsku se na zahradě domu polil hořlavinou a zapálil čtyřiašedesátiletý muž. Záchranáři jej v kritickém stavu vrtulníkem transportovali do ostravského popáleninového centra. Mluvčí krajské záchranky Petr Olšan ČTK řekl, že muž utrpěl popáleniny na 90 procentech těla. Jeho stav je kritický. "Muž transport přežil. Jeho stav je ale opravdu kritický. Srdeční i oběhovou soustavu lékaři ve vrtulníku stabilizovali," řekl ČTK mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. Kritický stav pacienta potvrdil i mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. "Vzhledem k tomu, že případ je čerstvý, budu další otázky schopen zodpovědět během zítřejšího dne (v pondělí)," dodal. Pro dobrovolnou smrt s použitím ohně se zřejmě rozhodl i sedmapadesátiletý muž, jehož ohořelé tělo bylo v sobotu nalezeno v lese u Kašavy na Zlínsku. Případ si převzala kriminálka, nicméně pravděpodobně šlo o sebevraždu, řekla ČTK mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Kriminalisté dál intenzivně pracují na případu zmizelé Aničky

Policisté a kriminalisté nadále intenzivně pracují na případu devítileté Aničky Janatkové, která 13. října zmizela v pražské Troji. Zatím už ale neplánují rozsáhlou pátrací akci v terénu jako v předchozích dnech, na místo zmizení dítěte se ale budou na základě výsledků vyšetřování nadále vracet, řekla ČTK mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Rozhodnutí nezveřejňovat detaily z vyšetřování nadále trvá. Po dívce naposledy viděné v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy, pátrali od jejího zmizení takřka každý den desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím, později byly v prohledávané oblasti nalezeny klíče, které děvčeti údajně také patřily. V souvislosti se zmizením Aničky policie koncem minulého týdne obvinila z trestného činu zbavení osobní svobody jedenačtyřicetiletého muže. Soudce ale zamítl jeho vazbu a muž je svobodě.

Do Benešovy vily v Sezimově Ústí zavítalo o víkendu na 700 lidí

Téměř 700 lidí si o víkendu prohlédlo Benešovu vilu v Sezimově Ústí na Táborsku. Památka, která je od roku 1975 ve správě úřadu vlády, a je jedinou mimopražskou rezidencí premiéra České republiky, prošla v posledních letech rozsáhlou obnovou. Mimořádné prohlídky úřad letos organizoval celkem šestkrát. Vila po tříleté obnově, která skončila v roce 2009, odpovídá původnímu projektu architekta Petra Kropáčka ze 30. let minulého století. Při obnově architekti odstranili necitlivé stavební úpravy, které v ní nechali udělat komunističtí politici.

V Praze začala největší přehlídka komiksu Komiksfest!

Vernisáž německé výtvarnice Moki doplněná o prohlídku dvou graficko-designérských značek známých ve sféře komiksu a počítačových her Amanita Design a DRAWetc v sobotu v pražském klubu MeetFactory zahájila pátý ročník největší tuzemské přehlídky komiksu. Týdenní festival Komiksfest! nabídne na 16 místech po celé Praze výstavy, filmy, divadelní představení, autogramiády a besedy. Party ve smíchovském MeetFactory doplnil doprovodný program. Celotýdenní program předznamenala již v pátek vernisáž ikon současného českého komiksu Jiřího Gruse a Lely Geislerové. "Festival představí české i zahraniční projekty, přijede Igor Baranko z Ukrajiny nebo výtvarníci slovinského časopisu Stripburger, Prahu navštíví výstavy Greetings from Cartoonia, litevská The Last Match, česká Phantastyx a další," uvedla Jana Fantová ze sdružení na podporu komiksu Sequence, který festival organizuje. Dodala, že hlavní hvězdou festivalu bude francouzský autor dokumentárních komiksů Emmanuel Guibert.

Ostravský Dům umění představí grafická díla s andělskou tematikou

Ostravská Galerie výtvarného umění připravila na podzimní a zimní měsíce tematickou výstavu Andělská tvář. V Domě umění představí nejméně dvě desítky grafických děl s andělskou tematikou. Věnovány jí budou i dvě doprovodné přednášky, řekla ČTK kurátorka výstavy Gabriela Pelikánová. Výstava představí grafická díla převážně evropské provenience od gotiky až po 20. století, v nichž se objevuje motiv andělů; všechna jsou ze sbírek ostravské galerie. "Chybět nebude tvorba zvučných jmen jako Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Ignác Zeidler, ale také Rudolf Jettmar či Luděk Marold," upřesnila kurátorka.

V Národní galerii bude kvůli úsporám zřejmě méně výstav

V Národní galerii bude od příštího roku kvůli úsporám zřejmě méně výstav a je možné, že některé expozice budou dočasně uzavřeny. Českému rozhlasu 1 - Radiožunál to řekla mluvčí NG Petra Jungwirthová. Souvisí to s 15procentním snížením rozpočtu v příspěvkových organizacích ministerstva kultury. "S velkou pravděpodobností dojde na omezení provozu výstavních prostor, což je nová informace a nachází se ve fázi hledání řešení. Nerada bych říkala konkrétní opatření, ale rozsah omezení výstavních prostor bychom upřesnili v prosinci letošního roku," uvedla Jungwirthová. Také ministr kultury Jiří Besser Radiožurnálu potvrdil, že o zmíněném návrhu bude jeho úřad jednat. Generální ředitel Milan Knížák se ale k tématu financí zatím vyjadřovat nechtěl, bližší informace prý zveřejní až v prosinci.

Pietní vzpomínka připomněla 30 let od úmrtí Jana Wericha

Kolem půl stovky nejen pamětníků si v neděli na pražských Olšanech připomnělo třicet let od úmrtí Jana Wericha. U jeho společného hrobu s Jiřím Voskovcem položili kytice zástupci nadace Život umělce a sdružení Werichovci. Při té příležitosti zazněly některé archivní nahrávky. Jedna z nich byla dialogem obou klaunů, kteří se v této roli poprvé představili v dubnu 1927 při premiéře své burlesky Vest Pocket Revue v Malostranské besedě v Praze - začala tak nová éra českého divadla. Werich má společný hrob s Voskovcem od roku 1990. Dvě slavné postavy českého i světového divadla, známé pod zkratkou V+W, se totiž mohly v Praze setkat až po listopadu 1989, kdy byla na Olšanech po boku Jana Wericha a členů jeho rodiny uložena urna s Voskovcovým popelem.

Městské divadlo Brno uvedlo novou inscenaci tragédie Oidipus král

Městské divadlo Brno v sobotu v premiérovém představení uvedlo novou inscenaci antické tragédie Oidipus král v režii Stanislava Moši. V hlavní roli se představil Jiří Mach, v roli královny Iokasty Ivana Vaňková. Dramatický příběh o zločinu a trestu z pera Sofokla se odehrává v Thébách ve starověkém Řecku, děj posouvají dopředu dialogy mezi králem Oidipem a jeho poddanými a příbuznými. Moša, který je zároveň ředitelem brněnského Městského divadla, v inscenaci vycházel z překladu básníka Jana Skácela. "Existují celkem tři verze jeho překladu, které jsem pouze kompiloval. K žádným úpravám nedošlo, hrajeme přesně to, co Jan Skácel přebásnil," řekl Moša Českému rozhlasu. Hudbu k představení složil Zdeněk Merta, scénu a kostýmy navrhli Jan Dušek s Andreou Kučerovou. Podle Moši se na scéně bude v zásadě vyskytovat pouze motiv černé a bílé barvy. Představení bude mít ještě dvě reprízy.

Štybara nezastavil v cestě za dalším triumfem ani nepozorný divák

Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar vyhrál i druhý závod Superprestige. V belgickém Zonhovenu zvítězil před domácími jezdci Kevinem Pauwelsem a Svenem Nijsem a připsal si osmý triumf v sezoně. Nevyhrál jen čtvrteční Memoriál Radomíra Šimůnka v Táboře, kde dojel čtvrtý. V čele průběžného pořadí seriálu Superprestige, který v minulé sezoně vyhrál stejně jako mistrovství světa a Světový pohár, má Štybar 30 bodů. Za ním následují se ztrátou čtyř bodů Belgičan Bart Aernouts a Nijs.

Na náročné písčité trati v Zonhovenu se dlouho vpředu držela skupina šesti jezdců a pokusy o její roztrhání nikdy neměly dlouhého trvání. V průběhu osmého okruhu nastoupil razantně Štybar a rychle si získal rozhodující náskok, který při nájezdu do posledního kola činil 12 sekund. V sólové jízdě za dalším vítězstvím českého cyklokrosaře málem zastavil neopatrný divák, který mával sklenicí piva do kamery a Štybara téměř srazil z kola. "Rozhodilo mě to, bylo to hloupé. Jel jsem hodně po okraji, protože tam byl hluboký písek. Lidi nedávají pozor," postěžoval si Štybar. "Byl to hodně těžký závod, ale na konci jsem už nemusel jet nadoraz a ještě mi zbyly nějaké síly i na zítra," uvedl směrem k pondělnímu závodu seriálu GVA Trofee v Meldenu-Oudenaarde.

Cenu prezidenta republiky ovládl znovu Mariydi s Chaloupkou

Cenu prezidenta republiky v Praze-Velké Chuchli vyhrál stejně jako před rokem hnědák Mariydi s žokejem Jiřím Chaloupkou, který si v tomto dostihu připsal již páté vítězství. Čtyřletý svěřenec trenéra Tomáše Šatry triumfoval na trati dlouhé 3200 metrů s náskokem dvou a půl délky před Omnibusem, třetí doběhl Taro. Mariydi pomohla k obhajobě prvenství i taktika stáje Dr. Charvát, jejíž druhý účastník Ceny prezidenta republiky Connex udával 2600 metrů tempo. Pak nastoupil Mariydi a v jednom z nejdelších domácích dostihů o 400.000 korun suverénně zvítězil.

Abraham i přes zranění opět dojel v elitní desítce

Karel Abraham skončil na desátém místě třídy Moto2 při Grand Prix Portugalska i přesto, že jel v Estorilu s naštípnutým loktem po sobotním pádu. Celkově si český motocyklista v sezoně připsal již sedmé umístění v elitní desítce a před závěrečným závodem ve Valencii mu patří v seriálu MS 14. pozice. Abraham v sobotu doplatil na velmi kluzkou trať a po pádu na obrubník si naštípl loketní kost. Lékaři jej nakonec na start nedělního závodu pustili, kvůli zrušené kvalifikaci však startoval až z šesté řady. Trať během úvodních kol postupně osychala a stejně se zlepšovala i pozice dvacetiletého českého jezdce na stroji FTR.

Sáblíková v Berlíně vyhrála další závod, blýskla se i Erbanová

Dvojnásobná olympijská šampionka Martina Sáblíková vyhrála další závod nové sezony. Stejně jako před týdnem opanovala v Berlíně trať na 1500 metrů, navíc se hned za ní umístila reprezentační kolegyně Karolína Erbanová. Čerstvě osmnáctiletá juniorka zajela druhý nejlepší čas i na sprinterské pětistovce, kde ji porazila jen německá rychlobruslařská legenda Jenny Wolfová. Sáblíková si časem 1:58,25 vylepšila maximum v této sezoně, totéž se povedlo i Erbanové na obou tratích. V konkurenci rychlobruslařů z 16 zemí se neztratili ani Pavel Kulma a Zdeněk Haselberger, kteří obsadili třetí respektive čtvrtou příčku na pětikilometrové trati.

Slavia potřetí za sebou nevyhrála v Příbrami, remizovala 1:1

Fotbalisté pražské Slavii remizovali v utkání 14. kola první ligy v Příbrami 1:1 a potřetí za sebou nedokázali u Litavky naplno bodovat. Domácí poslal po sedmi minutách do vedení Klesa, krátce po změně stran vyrovnal Hora a hosté se minimálně do večera posunuli do horní poloviny tabulky na osmé místo. Kouč Středočechů Roman Nádvorník se ani na třetí pokus nedočkal premiérové výhry v nejvyšší soutěži.

Počasí

Polojasno až oblačno, místy zataženo nízkou oblačností. Teploty v pondělí vystoupí na 13° až 17° Celsia.

31-10-2010