Denní souhrn zpráv Zprávy

29-10-2010

Summit EU: Porušit rozpočtová pravidla už nikdy nebude tak snadné

Současná situace, kdy drtivá většina států Evropské unie porušuje unijní rozpočtová pravidla, by se již nikdy neměla opakovat. Šéfové států a vlád EU se na dvoudenním summitu, který skončil v Bruselu, shodli, že v budoucnosti případní rozpočtoví hříšníci za špatné hospodaření a nadměrné zadlužení zaplatí tučné pokuty. Nová pravidla se zatím týkají jen zemí používajících euro, ale v létě příštího roku by měla být známá jejich podoba i pro zbytek zemí, tedy i pro Českou republiku.

EU se také obecně dohodla na potřebě zavedení nového mechanismu pro záchranu zemí, které by se dostaly do podobných problémů, jaké v nedávné době postihly silně zadlužené Řecko. Nyní bude na Evropské komisi, aby do prosincového summitu přišla s konkrétními návrhy.

Česko odmítlo návrh na harmonizaci daní v Evropské unii

Česko podle prohlášení premiéra Nečase zabouchlo dveře možnosti harmonizovat daně v Evropské unii. S návrhy v tomto směru podle něj na vrcholné schůzce v Bruselu přišli Finové. Podle nich je pro Evropu škodlivé, když mají různé země různě velké daňové sazby. To přispívá k tomu, že firmy přesouvají výrobu do zemí s nižším zdaněním. Mezi ně patří hlavně nové členské země Unie včetně Česka. Premiér Petr Nečas se spolu s dalšími státníky postavil ostře proti finskému požadavku. Do závěrů summitu se tak návrh Finska prosadit nepodařilo.

Česko se také připojilo ke skupině zemí vedených Británií, které ostře nesouhlasí s tím, aby se rozpočet EU pro příští rok zvýšil o šest procent. "My jsme přesvědčeni, že za situace, kdy se dělají úspory, kdy se dělají rozpočtové škrty, tak není možné, aby Evropská unie žila jako nějaký izolovaný ostrov, který si žije svým životem bez ohledu na to, že se všude jinde šetří," řekl český premiér Nečas. Rada EU zastupující členské státy navrhla navýšení rozpočtu na místo šesti procent o "pouhých" 2,91 procenta. Podle této skupiny 11 zemí není možné připustit vyšší navýšení než toto. EU se teoreticky kvůli sporům o podobu hospodaření v roce 2011 může ocitnout vůbec poprvé v historii v rozpočtovém provizoriu.

Václav Klaus odjede v neděli na třídenní návštěvu Kuvajtu

Prezident Václav Klaus odjede v neděli na třídenní státní návštěvu Kuvajtu. Jednat bude s nejvyššími představiteli země - kuvajtským emírem, předsedou vlády a předsedou parlamentu. Prezident se také zúčastní kuvajtsko-českého podnikatelského fóra. Hlavním tématem návštěvy bude zřejmě obchodní spolupráce ČR s touto bohatou zemí na pobřeží Perského zálivu. České firmy v Kuvajtu stavěly například linky vysokého napětí či vodárenské věže. Česko do Kuvajtu vyváží také textilní a elektrotechnické výrobky.

Předsedkyně PS Němcová vyhlásila na začátek listopadu stav legislativní nouze

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) vyhlásila stav legislativní nouze na dobu od 1. do 15. listopadu. Současně rozhodla, že během této doby by sněmovna měla projednat čtyři novely, které mají zajistit úspory v rozpočtu pro příští rok. Jde například o zdanění výnosů ze stavebního spoření nebo o balíček úsporných opatření v sociální oblasti. O vyhlášení legislativní nouze požádala v úterý vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Sociální demokraté nevylučují, že se budou bránit ústavní stížností.

Vláda ve sněmovně neuspěla s návrhem na rychlé schválení nižších platů ústavních činitelů

Vláda v Poslanecké sněmovně podle očekávání neuspěla s návrhem na rychlé schválení zákona, který počítá se snížením platů ústavních činitelů. Proti schválení se už v prvním čtení postavili poslanci ČSSD. Návrh tak čeká klasická legislativní cesta, poslanci ho vyslali do druhého čtení. Novela zákona počítá s tím, že se platy politiků sníží o pět procent a zůstanou stejné do roku 2014. Základní plat poslanců a senátorů by tak měl v příštích letech dosahovat asi 56.000 korun. To je o 3000 méně než letos. Předloha se týká i soudců a státních zástupců, soudcům by se měly platy snížit pouze pro příští rok.

Poslanci schválili omezení podpory výroby elektřiny ze slunce

Podpora výroby elektřiny ze slunce se v budoucnu zřejmě zúží jen na solární panely na střechách a budovách. Elektrárny na zemědělské půdě o ni naopak přijdou. Podpora již existujícím a připojeným zdrojům však zůstane zachována. Počítá s tím vládní novela zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, kterou ve zrychleném režimu schválila sněmovna a odeslala ji do Senátu. Vláda si od návrhu slibuje, že omezí nárůst cen elektřiny pro konečné spotřebitele. Solární elektrárny, které ještě nejsou připojeny, ale podaří se je zprovoznit do konce letošního roku, mají 12 měsíců na to, aby je provozovatelé připojili do rozvodné sítě. Pokud se připojí, jejich právo na podporu zůstane zachováno. Zákon má nabýt účinnosti k 1. lednu příštího roku.

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh, který dává distributorům elektřiny právo žádat dotace ze státního rozpočtu na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ty by pak distributoři použili na výkup elektřiny, za kterou musí výrobcům platit vyšší cenu. Změna se týká hlavně slunečních elektráren, návrh má pomoci vládě omezit růst cen elektřiny pro spotřebitele. Vláda do něj chce v dalším kole projednávání prosadit koncept vícezdrojového financování podpory obnovitelných zdrojů.

Odbory navrhnou vlastní změnu zákoníku práce

Odbory sdružující zaměstnance ve státní a veřejné správě předloží premiéru Petr Nečasovi (ODS) vlastní návrh změny zákoníku práce týkající se úpravy mzdových tarifů. S jeho návrhem, který jim v úterý předložil, nesouhlasí. Stávková pohotovost stále trvá. Jejím důvodem jsou plány vlády na změnu tarifních tabulek, podle kterých se určují platy ve státní s veřejné správě. ČTK to sdělila předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Pozměňovací návrh novely zákoníku práce vzešel z jednání jednotlivých odborových svazů o Nečasovu návrhu, který odborům předložil na vzájemném setkání v úterý. Premiér Nečas při něm zopakoval, že vláda trvá pro příští rok na desetiprocentním snížení objemu mezd ve státní a veřejné správě. Nadále chce také definovat oblasti, kam by se mohlo rozšířit takzvané pásmové odměňování, které je nyní možné například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí. V jeho rámci je možné určit tarifní plat bez ohledu na počet odpracovaných let. Také chce zavést smluvní platy. A právě to se odborům na návrhu nelíbilo.

V úterý a ve středu odhalili celníci 270 nelegálních pracovníků

V úterý a ve středu objevili pracovníci celních úřadů u více než stovky zaměstnavatelů v celé zemi 270 nelegálně zaměstnaných cizinců ze států, které nejsou členy EU. Odhaleným pracovníkům a jejich zaměstnavatelům hrozí správní řízení. Podezřelí cizinci nepředložili pracovní povolení nebo vykonávali práci v rozporu s ním. Navíc 12 nelegálním pracovníkům hrozí i vyhoštění, protože v Česku pobývali neoprávněně. Kontrola se zaměřila na vytypované provozovny, kde už v minulosti celní orgány objevily cizince podezřelé z porušení zákona o zaměstnanosti. Nynější kontrola objevila stejné problémy v každé druhé prověřované firmě.

Německé nemocnice hledají v Praze české lékaře

Německé nemocnice hledají v České republice lékaře a zdravotnický personál. Na pracovní veletrh "Lékařství a zdraví 2010", který se koná v Praze, přijeli zástupci 32 nemocnic, mezi nimi i jedné rakouské. "Nepřijeli pouze pro vysoké specialisty nebo zdravotní sestry. Zájem je plošný," řekl obchodní ředitel pořádající Agentury RTK International Randolf T. Kunert. Pořadatelé očekávají, že se veletrhu zúčastní zhruba 1000 až 1200 návštěvníků. Důvodem poměrně vysoké účasti je přitom podle návštěvníků veletrhu především situace v českém zdravotnictví. "Pokud se v České republice podmínky pro lékaře nezlepší, tak plánujeme, že budeme shánět místo v Německu," řekl ČTK na veletrhu chirurg Michal Fajt s odvoláním na akci Děkujeme, odcházíme.

Kampaň vyhlásil v polovině září Lékařský odborový klub (LOK). Do současné chvíle se k ní připojilo zhruba 3500 lékařů. Požadují, aby základní plat lékaře bez přesčasů činil 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy, jinak hrozí ke konci roku hromadnými výpověďmi.

Žebříček: VŠE je nejlepší ekonomická škola střední a vých. Evropy

Pražská Vysoká škola ekonomická (VŠE) je nejlepší ekonomická univerzita ve střední a východní Evropě. Ukázal to žebříček Eduniversal, v němž mezinárodní nezávislá komise odborníků porovnávala 1000 ekonomických vysokých škol z 53 zemí světa. V celosvětovém hodnocení se umístila VŠE v první stovce, sdělil novinářům ředitel hodnotící firmy Martial Guiette. "Mezi kritéria hodnocení patří například mezinárodní vliv a pověst školy, kvalita výukových programů, kvalita vyučujících, ocenění získaná školou, akreditace školy na celostátní i mezinárodní úrovni, výsledky v důležitých žebříčcích či účast v různých mezinárodních sdruženích a organizacích," uvedli zástupci VŠE.

Údaje v občanských průkazech možná budou na volbě lidí

Lidé si možná budou moci sami zvolit, zda budou mít v budoucnu v občanských průkazech údaje rodinném stavu, místě bydliště a rodné číslo. Návrh padl při projednávání novely, podle které měly tyto údaje z průkazů postupně zcela zmizet. Podle ministra vnitra Radka Johna (VV) jde o kompromis. Například ČSSD navrhuje údaje v průkazech zachovat.

Rodinný stav se měl podle původní novely zapisovat do občanských průkazů do konce příštího roku. Místo bydliště mělo z průkazů zmizet od roku 2017 a rodné číslo od roku 2020 kvůli stávajícím informačním systémům České správy sociálního zabezpečení. Postup souvisí se zaváděním základních registrů, v nichž údaje budou. Kritici ale poukazovali na to, že údaji, které mají z průkazů zmizet, se lidé neprokazují jen před státnímu úřady. Jsou nutné i v různých soukromých vztazích. Lidé by si museli za poplatek pořizovat příslušná potvrzení. Kompromisní návrh spočívá podle Johna v tom, že údaje se budou do občanských průkazů zapisovat nadále s výjimkou případů, kdy občan oznámí, že si je nepřeje. Třeba lidé, kteří se stále stěhují, si nenechají zapsat trvalé bydliště, aby si průkaz nemuseli často měnit, uvedl John. Poukázal na to, že řada žen nechce mít v průkazu zápis "rozvedená". Vláda původní návrh zdůvodňovala ochranou osobních údajů.

Místostarostka Tůmová (ČSSD): Bankovky předané v autě byla půjčka, ne úplatek

Místostarostka Brna-sever Zdeňka Tůmová (ČSSD) odmítla tvrzení, že vzala úplatek. Bankovky, které převzala v autě, prý byly půjčka od jejího známého, podnikatele Davida Lacíka. Přesto požádala o přerušení svého členství v ČSSD, řekl ČTK brněnský stranický šéf Jeroným Tejc. Místostarostku natočila skrytá kamera, jak jí někdo předává v autě do tašky balíček bankovek. Tejc prý věří tomu, že Tůmová udělá vše pro to, aby se před veřejností i orgány činnými v trestním řízení očistila. Tůmová záležitost označila za tvrdý pokus o její politickou diskreditaci.

Kvůli porušení léčby přišlo aspoň o část nemocenské už 2549 lidí

Kvůli porušení léčebného režimu přišlo letos o celou nebo aspoň o část nemocenské už 2549 lidí. Vyplývá to z údajů za první tři čtvrtletí letošního roku, které zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Postihů bylo uděleno o 538 víc než ve stejném období loňského roku. Celkem provedli pracovníci ČSSZ v lednu až září přes 141.000 kontrol toho, jak lidé v pracovní neschopnosti dodržují léčebný režim. Kontrolu provádějí pověření zaměstnanci ČSSZ na základě vlastního výběru nebo z podnětu ošetřujícího lékaře, úřadu práce či zaměstnavatele.

Na Václavském náměstí se demonstrovalo na Kajínkovu podporu

Na Václavském náměstí v Praze demonstrovalo asi sto zastánců vězně Jiřího Kajínka, který si odpykává doživotní trest. Přesně před deseti lety Kajínek utekl z věznice Mírov. Protestující požadují obnovení jeho procesu. Uprchlý trestanec byl roku 1998 odsouzen na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše a pokusu o vraždu. Kajínek však tvrdil, že policie obvinění proti němu vykonstruovala. Novou žádost o obnovu procesu obdržel Krajský soud v Plzni, který ho roku 1998 odsoudil k doživotí, v uplynulých týdnech. Podle informací deníku Právo chce Kajínek a jeho advokát dokázat, že Pokoše nemohl v osudný květnový den roku 1993 zastřelit.

Výlovy rybníků na jihu Moravy lákají tisíce lidí

Výlovy rybníků na jižní Moravě, které začaly před týdnem, lákají tisíce lidí. Návštěvníkům navíc přeje pěkné počasí. Probíhá i výlov rybníka Vrkoč, který se s rozlohou kolem 150 hektarů řadí k největším v kraji. Ve čtvrtek, v den státního svátku, si na rybník udělaly výlet tisíce rodin, které si akci spojily s kulinářským zážitkem. Ve stáncích na březích rybníků se totiž připravovali kapři, pstruzi, amuři nebo sumci na různé způsoby, nejvíc lákaly kapří hranolky nebo grilovaný pstruh. Podle zástupců rybářství, které je nejvýznamnějším producentem sladkovodních ryb na Moravě, by letos po čtyřdenním výlovu mělo z Vrkoče na trh mířit kolem 2900 metráků ryb, z toho více než 90 procent kaprů. Výlovy na jihu Moravy končí letos po půlce listopadu.

Svatomartinského vína by mělo být rekordních 1,75 milionů láhví

Tuzemští vinaři by letos mohli dodat na trh až 1,75 milionu láhví mladých vín označených jako Svatomartinské. To by oproti loňsku, kdy bylo vyrobeno 1,1 milionu láhví, znamenal nárůst o více než polovinu. Již nyní je potvrzeno, že na trh půjde minimálně 1,6 milionu láhví. "Letos se nám přihlásilo 98 vinařských firem, které dodaly k senzorickému ohodnocení rekordních 310 vzorků vín. Na základě posouzení nezávislých komisí může jít letos na trh 238 Svatomartinských vín od 90 vinařských firem," uvedl hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz. Již dříve řekl, že je očekávané navýšení produkce úspěchem, neboť vzhledem k nepříznivému počasí měli vinaři o jeden až dva týdny kratší dobu na přípravu vína.

První otevírání láhví nového Svatomartinského se uskuteční jako v předchozích letech 11. listopadu na svátek Martina na slavnostních akcích, ve vinotékách a restauracích po celém Česku. Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku.

Jižní Morava chce lákat "církevní turisty" z jihu Evropy

Jih Moravy se chce stát oblíbenou destinací církevní turistiky. Centrála cestovního ruchu v regionu se chce zaměřit na návštěvníky především z Itálie nebo jiných katolických zemí. Turisty z Itálie chce nalákat na prohlídku kostelů, na jejichž stavbě se podíleli italští architekti. ČTK to řekla Zuzana Vojtová z Centrály cestovního ruchu jižní Moravy. Snaha regionu souvisí s oslavami 1150. výročí příchodu křesťanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, na které je v roce 2013 pozván i papež a kdy se očekává výrazný nárůst "církevních turistů" z jihu Evropy, ale i Latinské Ameriky.

Česko má podle agentury CzechTourism obrovský potenciál stát se oblíbenou destinací především křesťanských turistů. Do země by prý mohlo jezdit ročně i několik stovek tisíc poutníků z celého světa. "Česká republika je v tomto směru stále neobjevenou destinací, i přesto, že má skutečně co nabídnout," uvedl mluvčí CzechTourism Filip Remenec.

V Sasku začaly 12. dny české a německé kultury

Podvanácté v Sasku začaly Dny české a německé kultury, které v drážďanském kostele Tří králů za českou stranu zahájil senátor Jaromír Jermář a koncert skupiny Hradišťan. Ta odstartovala českou část festivalu už ve čtvrtek v Ústí nad Labem. Do 14. listopadu se v jeho rámci na obou stranách hranice uskuteční 90 kulturních a vzdělávacích akcí, dvě třetiny z nich právě v saské metropoli a jejím okolí. Podle pořadatelů největší zahraniční přehlídka české kultury v Evropě, která loni přilákala přes 11.000 návštěvníků, se letos zaměřuje hlavně na prezentaci mladých umělců a přeshraniční spolupráce.

Na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se představili Rafani

Filmovým traktátem zabývajícím se mapováním pražské převážně alternativní kultury se na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě představila umělecká skupina Rafani. Ve filmu vystupuje 21 osobností především z oblasti noisové hudby, konceptuálního umění, populární literatury či politického aktivismu. Podle mluvčího festivalu Jana Hlubka je to první filmový projekt umělecké skupiny.

O festival je podle Hlubka velký zájem, přijíždějí fanoušci z Česka i zahraničí. Loni se na největší přehlídku dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě akreditovalo kolem 2000 lidí. "Letos by jich mohlo přibýt i několik stovek," uvedl Hlubek. Ve festivalovém programu je zastoupeno 52 zemí z celého světa, dvacítka filmů bude uvedena ve světových premiérách.

Tom Cruise poděkoval Praze za natáčení Mission: Impossible IV

Americký herec Tom Cruise zvláštním dopisem poděkoval Praze za podmínky, které tu měl k natáčení čtvrtého pokračování filmové série Mission: Impossible. Mimo jiné uvedl, že se v hlavním městě Česka se svou rodinou cítil vítaný a jako doma. Cruise se tak s Prahou rozloučil v příjemnějším duchu než v roce 1995 při natáčení prvního dílu. Tehdy jej údajně rozladily nesplněné sliby místních úřadů. Dále vyzdvihl, že se během natáčení mohl setkat s bývalým prezidentem Václavem Havlem, kterého "velmi obdivuje a respektuje", či se studenty pražského Gymnázia Jana Palacha. Čtvrté pokračování příběhů agenta Ethana Hunta, jehož Cruise ztvárnil i v předchozích třech filmech, se v Praze začalo natáčet na přelomu září a října. Další zastávkou amerických filmařů je Dubaj.

Číně se bude v sobotu volit Miss World 2010

Na tropickém čínském ostrově Chaj-nan se v sobotu utká 120 dívek z celého světa o korunku královny krásy v soutěži Miss World 2010. Ve městě San-ja se tam uskuteční jubilejní 60. ročník a pořadatelé prý chystají pompézní show. Česko na ní bude zastupovat devatenáctiletá rodačka z Rokycan Veronika Machová, která v domácím klání letos získala titul Česká Miss World. Jedinou Češkou, která dosud získala titul Miss World, je Taťána Kuchařová, která vyhrála v roce 2006 ve Varšavě.

Výstava diamantů představuje korunku pro královnu krásy i šperky

Korunku pro slovenskou královnou krásy Miss Universe, luxusní diamantové šperky, volné diamanty ve velikosti od jednoho do 12,5 karátu či exkluzivní dámské a pánské hodinky mohou obdivovat návštěvníci výstavy, kterou v Praze zahájila česká společnost D.I.C. Výstava představuje také diamantové vejce, které se stane součástí sochy Salvadora Dalího v životní velikosti. Vytvořil ji před 35 lety český sochař Josef Nálepa. Vejce je osázeno téměř 1000 diamanty s celkovou váhou 100 karátů. Cena diamantů přesahuje hodnotu čtyř milionů korun.

České mramorové housle jsou vystaveny v Pekingu

Mramorové housle českého sochaře Jana Řeřichy jsou vystaveny v Pekingu. Originální kamenný nástroj, který byl součástí české prezentace na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, přijala do své expozice Pekingská koncertní hala. "Je to velký úspěch. Nikdy jsem v Číně nebyl, ale velmi si toho vážím," řekl ČTK Řeřicha. Housle jsou v koncertní síni vystaveny jako vzácný exponát ve skleněné krychli na podstavci. Podle Řeřichy jde o první zahraniční prezentaci nástroje. Housle, které sochař představil na výstavě Expo 2010, jsou už pátým modelem z mramoru. Výroba trvala přibližně čtvrt roku. Naladil je houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, který podobný nástroj využívá i při koncertech.

Ve Velkých Karlovicích se bude soutěžit o nejlepší frgál

Profesionálové i amatéři změří síly v pečení pravého valašského frgálu. Soutěž se uskuteční v rámci Karlovarského gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Klání o nejchutnější tradiční pečivo, které se na Valašsku připravuje podle stejného receptu již několik století, se uskuteční v neděli 14. listopadu. V soutěži, která se letos koná již podeváté, se tradičně objevují klasické koláče s povidly, hruškami, tvarohem a mákem, ale i méně obvyklé meruňkové, ořechové, borůvkové či rynglové. Například v roce 2005 se objevil dokonce zcela originální zelný frgál - zelňák, jehož tvůrci tehdy obsadili první místo.

Frgál se na Valašsku připravuje podle stejného receptu již několik století. Toto tradiční pečivo se peklo většinou na velké svátky, například na Vánoce a Velikonoce, ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli. Pravý valašský frgál má v průměru 30 centimetrů, váží 600 gramů. Nejčastější náplní dříve bývaly sušené hrušky.

Sport

České volejbalistky zahájily mistrovství světa v Japonsku porážkou. Ve skupině B v Hamamacu svěřenkyně trenéra Jiřího Šillera v utkání s vicemistryněmi Evropy z Nizozemska neuhrály ani set a prohrály 0:3. Dalším soupeřem Češek budou v sobotu olympijské šampionky Brazilky, které si poradily s Keňou 3:0. České reprezentantky startují na MS po osmi letech.

Počasí

Ve východních Čechách, na Liberecku, Vysočině a na celé Moravě hrozí silný vítr. Zasáhne polohy nad 700 metrů nad mořem. Na hřebenech může v nárazech dosáhnout rychlost větru až 125 kilometrů za hodinu, může tedy mít sílu orkánu. Během neděle by měl vichr od západu ustávat. Bude jasno až polojasno, teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

29-10-2010