Denní souhrn zpráv Zprávy

26-10-2004

Ministr vnitra policejního prezidenta neodvolá

Ministr vnitra František Bublan nehodlá odvolat policejního šéfa Jiřího Koláře, k čemuž ho v pátek vyzval prezident Václav Klaus. ČTK to v úterý řekl premiér Stanislav Gross (ČSSD). "Hovořil jsem o této věci s ministrem vnitra Bublanem. Jeho i můj názor je shodný. Lze v tuto chvíli konstatovat, že Jiří Kolář zůstává policejním prezidentem. Považujeme tuto věci za vyřízenou," prohlásil předseda vlády.

Klaus a Gross se stále neshodují na vážnosti problému odposlechů

Prezident Václav Klaus a premiér Stanislav Gross se stále neshodují na tom, zda rostoucí počet telefonních odposlechů v posledních letech je problém. Gross po úterním jednání s prezidentem přislíbil předložit do konce roku analýzu, která by popsala, jak to s problematikou odposlechů v České republice je. Klaus a Gross uvedli, že se nebavili o konkrétních kauzách, například o záležitosti unionistického poslance Zdeňka Kořistky či údajném odposlouchání Klause.

Žalobce chce stíhat exministra Lachnita za nevýhodné pronájmy

Bývalý ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit je podle státního zástupce zodpovědný za dřívější nevýhodné pronájmy budov ministerstva a policie by ho měla obvinit z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Nejdřív ale bude muset požádat Poslaneckou sněmovnu, aby poslance ČSSD zbavila imunity a k trestnímu stíhání ho vydala. "Policii jsem dal pokyn ke stíhání," řekl v úterý ČTK státní zástupce Pavel Suchánek s tím, že ze všeho nejdřív je nutné vyřešit otázku Lachnitovy poslanecké imunity. Podle dřívějších informací médií přišel stát v letech 1995 až 2002 kvůli neprůhledným operacím a pochybným smlouvám na ministerstvu minimálně o 150 milionů korun. Ministerstvo údajně pronajímalo majetek výrazně pod cenou, podle médií tratil stát hlavně na pronájmech budov právě za působení Lachnita.

Klaus navrhne ústavní soudkyní státní zástupkyni Novotnou

Další kandidátkou prezidenta Václava Klause na ústavního soudce je Jaroslava Novotná z pražského vrchního státního zastupitelství. ČTK o tom v úterý informoval mluvčí Hradu Petr Hájek. Kandidaturu Novotné bude posuzovat Senát, bez jehož souhlasu nemůže hlava státu jmenovat žádného kandidáta. Po případném jmenování Novotné by v patnáctičlenném týmu ústavních soudců zůstalo neobsazené už pouze jediné křeslo.

Devět Čechů bude hlasovat zřejmě proti EK, 14 ji podpoří

Ze třiadvaceti českých poslanců Evropského parlamentu bude zřejmě ve středu devět hlasovat proti nové Evropské komisi, zatímco 14 ji s největší pravděpodobností podpoří. Vyplývá to z informací, které získali na místě zpravodajové ČTK. Jediní dva čeští poslanci za ČSSD v Evropském parlamentu pravděpodobně nepodpoří novou komisi, v níž je za ČR i jejich bývalý stranický šéf Vladimír Špidla. Poslanec za ČSSD Libor Rouček v úterý ČTK řekl, že zamítavý postoj ke komisi by mohl do středy změnit asi jen odchod kontroverzního italského komisaře Rocca Buttiglioneho. Stranickou disciplínu dodrží šest českých poslanců za KSČM; předseda jejich klubu Francis Würz z Francie v úterý oznámil, že budou všichni hlasovat proti. Podobně by se měl zachovat i poslanec Vladimír Železný, který sedí v euroskeptickém klubu Nezávislí/Demokraté, jeho vyjádření se však nepodařilo získat. Nezařazená Jana Bobošíková zatím neví. Pro Barrosovu komisi naopak bude jistě hlasovat 14 českých poslanců za ODS, KDU-ČSL a SNK/ED, kteří patří do klubu Evropské lidové strany-Evropských demokratů. Jejich šéf Jan Zahradil (ODS) již sdělil předsedovi frakce Hansi-Gertu Pötteringovi, že s českými hlasy může počítat.

Němec: Půjčka pro mladé by měla být vyšší; MMR se tomu nebrání

Půjčka pro mladé lidi na pořízení bydlení by se měla zvednout minimálně na 500.000 korun. Nižší částka je nedostatečná, sdělil v úterý ČTK bývalý ministr pro místní rozvoj a nynější ministr spravedlnosti a předseda Unie svobody Pavel Němec. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní navrhuje půjčku 300.000 korun, vyšší částce se ale nebrání. "Záležet bude na možnostech rozpočtu," řekl ČTK mluvčí MMR František Tlapák. Podle Němce půjčka ve výši 300.000 korun i při využití stavebního spoření nebo dalšího úvěru nebude mladým lidem na pořízení bydlení stačit. "Ve svém důsledku se tak může stát, že půjčku budou moci využít jen relativně zabezpečení lidé, kteří nemají problém využít úspor či sjednat úvěr," domnívá se Němec. Nebudou-li prostředky fondu bydlení na vyšší částky stačit, je Unie svobody podle Němce připravena navýšit kapitál fondu o část výnosů z prodeje Českého Telecomu.

Česká republika a Turecko zjednoduší udělování víz

Česká republika a Turecko "ve velmi krátké době" výrazně zjednoduší udělování víz občanům obou zemí. Po setkání se svým tureckým protějškem Abdulláhem Gülem to v úterý prohlásil český ministr zahraničí Cyril Svoboda. V příštím týdnu by se kvůli tomu měli setkat odborníci obou zemí, kteří mají připravit potřebné materiály pro zrušení vízové povinnosti. "Přinášíme dobrou zprávu občanům České republiky i Turecka. Naši experti do 14 dnů vyřeší zbývající problematiku, která se týká vízového režimu, tak abychom mohli volně překračovat hranice obou států," prohlásil Svoboda. Cílem tohoto kroku je podle něj mimo jiné podpořit rozvoj turistiky a vzájemné obchodní i kulturní vztahy obou států. Oba ministři se shodli, že vzájemné vztahy obou zemí jsou výborné a že je kromě vízové povinnosti nezatěžují žádné jiné problémy.

ČR pro rozhovory o členství Turecka v EU, výsledek ale otevřený

Česká republika podporuje zahájení vstupních jednání mezi Evropskou unií a Tureckem o jeho možném budoucím členství v unii. Po setkání se svým tureckým protějškem to v úterý prohlásil šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Zároveň ale na tiskové konferenci zdůraznil, že výsledek procesu tureckého přibližování k unii je "otevřený". "Je zřetelné, že tento proces nemá garantovaný výsledek, tak jako neměl ani v našem případě," řekl Svoboda (KDU-ČSL). Na dotaz novinářů, jestli on osobně vstup Ankary do unie podporuje, přímo neodpověděl. Uvedl jen, "ministři zahraničí nemají soukromý názor na věc, ale jsou od toho, aby reprezentovali vůli vlády". "A vůle vlády je jasná. Zní takto: proces vyjednávání bude zahájen."

Koncepce zdravotnictví dostala od Emmerové počátkem října zelenou

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) dala podle zápisu sociálnědemokratické odborné komise kontroverzní socialistické koncepci zdravotnictví zelenou už počátkem října. Nyní ji odmítá a změnu postoje na dotaz ČTK zatím nevysvětlila. Koncepce podle výkladu některých odborníků a médií počítá se zestátňováním nemocnic i soukromých ambulancí. Její autoři to však popírají. V zápise z jednání předsednictva zdravotní komise ČSSD z 5. října, který získala ČTK, se uvádí, že "ministryně vyslovila s předloženým materiálem souhlas s tím, že je ještě třeba uspořádat jednotlivé body ve stati Vlastní koncepce". Dokument je označen za "důvěrný" do té doby, než ho ministryně zveřejní. Zabránit se tak prý mělo úmyslnému deformování textu tiskem a vytrhávání pasáží ze souvislostí. Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví si vyžádal písemně dotaz, ve kterém ČTK chtěla po ministryni vysvětlení změny jejího postoje. Emmerová na něj neodpověděla. Když se dokument, osahující určité zestátňování ambulancí, objevil koncem minulého týdne v médiích, distancovali se od něj čelní představitelé nejsilnější vládní strany i Emmerová.

Václav Havel varuje před některými důsledky globalizace

Bývalý český prezident Václav Havel v úterý varoval, že soudobá civilizace směřuje k určitému typu diktatury a že tento vývoj neblaze ovlivňuje lidské mravy. V projevu na konferenci na téma Život v synchronizované globální ekonomice, kterou v Paříži pořádá americká společnost UPS, také kriticky poukázal na technokratismus západních vlád i na nežádoucí důsledky "vývozu euroamerických vymožeností" do jiných oblastí světa. Před auditoriem tvořeným podnikateli a ekonomy Václav Havel řekl, že dnešní civilizace ze své podstaty směřuje "k určitému nenápadnému, skrytému a velmi sofistikovanému typu diktatury. Můžeme to nazývat diktaturou kartelů, diktaturou reklamy, konzumu, zisku, korporací (...). Ale stále jde o totéž směřování k centralizaci, a tím ke kumulaci moci, k monopolizaci a obecné unifikaci." S tím, jak řekl, souvisí nebezpečí "zestejňování" života, odosobňování a posléze i rozkladu lidské odpovědnosti.

Zmocněncem pro lidská práva by se mohl stát poslanec Karásek

Novým vládním zmocněncem pro lidská by se mohl stát poslanec vládní Unie svobody-DEU Svatopluk Karásek. Podle informací ČTK má nahradit Jana Jařaba, který odchází z Úřadu vlády k evropskému komisaři Vladimíru Špidlovi. Jmenování Karáska, kterého navrhl ministr spravedlnosti a předseda unionistů Pavel Němec, musí podpořit vláda. Ministři by mohli o Jařabově nástupci rozhodnout už ve středu. Karásek v úterý ČTK řekl, že nominaci přijal a nemá informace o tom, že by proti němu měli námitky koaliční partneři unionistů. "Nejsem tolik stranicky vyhraněný," míní poslanec a místopředseda vládní strany.

ÚS nařídil znovu projednat případ karlovarské kandidátky US-DEU

Ústavní soud v úterý nařídil plzeňskému krajskému soudu, aby se znovu zabýval případem odmítnutí kandidátky karlovarské US-DEU pro krajské volby. Odvolání unionistů totiž neměl z formálních důvodů odmítnout. Šance US-DEU ještě se zapojit do volebního klání, pokud by nyní krajský soud jejímu odvolání vyhověl, jsou ale mizivé. Volebním zákonem stanovený termín pro registraci kandidátek totiž už uplynul minulý týden ve čtvrtek. "Neznám ale žádný důvod, na základě kterého bychom mohli kandidátní listinu zaregistrovat, protože minulý čtvrtek uplynul termín," řekl novinářům zástupce karlovarského krajského úřadu Tomáš Tesarčík s tím, že ale vyčká na verdikt krajského soudu. Poznamenal ovšem, že "ani na základě verdiktu soudu bychom nemohli stranu zaregistrovat, protože nám to zakazuje zákon".

Nomura napadla rozhodnutí EK, žádá prošetření státní pomoci ČSOB

Japonská banka Nomura napadla u Evropského soudu první instance rozhodnutí Evropské komise, podle něhož není EK oprávněna přezkoumávat veřejnou podporu poskytnutou Československé obchodní bance při převzetí IPB. ČTK to v úterý sdělil mluvčí Nomury Jiří Hrabovský. Ministerstvo financí nedává Nomuře příliš velkou šanci na úspěch. "Nomura je toho názoru, že přezkoumání odhalí protiprávnost podpory poskytnuté ČSOB a že ČSOB bude muset tuto podporu vrátit České republice," uvedla Nomura. Ministerstvo financí na dotaz ČTK uvedlo, že nelze určit, o jakou částku přesně jde. Podle odhadů jde o několik desítek miliard korun. Nomura s odkazem na mezinárodní studie však hovoří o více než 200 miliardách korun.

Česká republika prohrála ve Štrasburku čtyři spory, v pátém smír

Česká republika v úterý u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku prohrála hned čtyři spory kvůli délce řízení před domácími soudy. V pátém případě potvrdil štrasburský tribunál smírné urovnání sporu, v němž šlo rovněž o délku soudního řízení. ČTK to sdělilo české ministerstvo spravedlnosti. Republika musí pěti stěžovatelům vyplatit dohromady asi 470.000 korun. Nejvyšší částku - 4500 eur z titulu kompenzace utrpěné morální újmy a 450 eur jako náhradu soudních výdajů, tedy v přepočtu skoro 160.000 korun - přiřkl štrasburský soud Lubomíru Konečnému, který vedl v letech 1989 až 2004 v Brně spor o ochranu osobnosti. Stěžovatel ovšem původně požadoval v přepočtu víc než čtyři miliony korun. Přes sto milionů korun jako náhradu hmotné škody žádala Helena Pištorová, která vedla u českých soudů různých stupňů osm let spor o restituce. Štrasburský tribunál jí ale přisoudil jen 1600 eur (asi 51.000 korun) z titulu morální újmy. Další dva čeští občané, v jejichž případě evropský soud uznal jejich stížnost na délku soudního řízení za oprávněnou, mají dostat v přepočtu asi 120.000 a 70.000 korun. V posledním případě štrasburský soud schválil smírné urovnání, v jehož rámci se republika zavázala stěžovateli vyplatit 2200 eur (asi 70.000 korun).

Poslanci ODS napadli regulaci trhu s cukrem u Ústavního soudu

Poslanci ODS podali Ústavnímu soudu stížnost proti systému regulace trhu s cukrem. Nelíbí se jim zejména způsob rozdělení kvót na cukrovary podle jejich výrobní kapacity. Kvóty by měly být přiděleny pěstitelům cukrovky, řekl na úterní tiskové konferenci stínový ministr zemědělství ODS Jiří Papež s tím, že stížnost reaguje na petici producentů řepy. Vyjádření ministerstva zemědělství zatím není k dispozici. Vstup do Evropské unie přinesl podle Papeže desetiprocentní snížení národního limitu pro výrobu cukru. Kvóty se tak měly krátit všem účastníkům trhu o desetinu, nakonec se ale snižovaly různě a některým výrobcům se i přidávalo, uvedl Papež. Dodal, že rozptyl v úpravě se pohyboval od mínus 35 do plus deseti procent.

Noční prodej v supermarketech možná parlament zakáže

Noční prodej v supermarketech a prodej o státních svátcích možná parlament zakáže. Počítá s tím návrh zákona, který společně předložila skupina komunistických a sociálnědemokratických poslanců. Větší obchody by podle nich mohly mít otevřeno jen od 06:00 do 22:00, a to včetně sobot a nedělí. O státních svátcích by ale směly otevřít jen na Štědrý den do 14:00. Předloha má zřejmě slušnou šanci na schválení. Už ČSSD a KSČM mají v dolní komoře pohodlnou většinu. Navíc i lidovecký místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Josef Janeček v úterý ČTK řekl, že KDU-ČSL by mohla podobné omezení podpořit. "Negativních informací, které přicházejí z obchodních řetězců, je nějak moc," uvedl. Měl tím na mysli zprávy o tom, že majitelé velkých supermarketů své zaměstnance přetěžují, mimo jiné například právě nočními směnami. Proti návrhu je ale Svaz obchodu a cestovního ruchu. Jeho prezidenta Helena Písková v prohlášení napsala, že návrh je nepatřičným a neodůvodněným zásahem do liberálního podnikatelského prostředí. Je podle ní také diskriminační vůči jedné skupině podnikatelů a zaměstnavatelů a rovněž je v rozporu s aktivní politikou zaměstnanosti.

Incoma: V ČR stále roste obliba velkých nákupních center

Velká nákupní centra se u Čechů těší stále větší oblibě. Podle nejnovějšího výzkumu společností Incoma Research a GfK Praha jich chodí aspoň jednou týdně nakupovat do obchodních center rovná polovina. Oproti roku 2002 lidé v nákupních centrech také utrácejí podstatně více peněz. Zákazníky do nákupních center láká nejen velká nabídka zboží, ale například i možnost pobavit se v multikinech. "Téměř polovina oslovených chodí do nákupního centra aspoň jednou týdně, další čtvrtina každý druhý týden. Čtvrtina návštěvníků tráví ve svém oblíbeném nákupním centru v průměru více než dvě hodiny, polovina se zde zdrží po dobu jedné až dvou hodin," řekl v úterý ČTK Tomáš Drtina ze společnosti Incoma Research. Dodal, že jen asi pětině oslovených lidí zabere návštěva nákupního centra méně než jednu hodinu.

MF zvýšilo odhad letošního růstu HDP na 3,8 z 3,1 procenta

Česká ekonomika letos vzroste o 3,8 procenta a příští rok mírně zpomalí tempo růstu na 3,6 procenta. Předpokládá to ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze, kterou v úterý zveřejnilo na svých internetových stránkách. MF je v nové prognóze podstatně optimističtější; ještě v červenci odhadovalo, že si ekonomika letos polepší o 3,1 procenta a v příštím roce o 3,2 procenta. "Určitá rizika pro udržení pozitivního vývoje vidíme v rovnováze veřejných financí. Dalším rizikem je pak vývoj cen ropy, případně i kovů," uvedlo MF v komentáři.

NKÚ: Grantová agentura ČR má dobrý systém poskytování dotací

Grantová agentura České republiky (GA ČR) má dobře nastavený systém poskytování státní podpory na výzkum a vývoj. Přesto nedokázala v některých případech zajistit, aby organizace použily dotaci podle daných pravidel. Neoprávněně bylo využito 7,5 milionu korun, uvádí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě zabývající se hospodařením s rozpočtovými prostředky poskytnutými Grantovou agenturou ČR. Mezi nejzávažnější prohřešky, které NKÚ zjistil, bylo nesprávné použití peněz získaných na uskutečnění projektu. Některé řešitelské týmy peníze použily k účelům, které přímo nesouvisely s jejich prací, nebo nadhodnocovaly své finanční požadavky. V některých případech neevidovaly hospodaření s grantovými prostředky odděleně od ostatních peněz. Zprávou NKÚ se bude ve středu zabývat vláda.

Z firem Unipetrolu je letos za devět měsíců ve ztrátě jen Benzina

Ziskovými společnostmi petrochemické skupiny Unipetrol se za devět měsíců letošního roku staly Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Unipetrol Rafinérie i Chemopetrol a Spolana, které byly loni ve ztrátě. Nejvíce ziskovou firmou skupiny je litvínovský Chemopetrol, který vykázal hrubý zisk 1,033 miliardy korun. Ztrátu letos vykázala pouze Benzina. ČTK to v úterý řekl mluvčí holdingu Tomáš Zikmund. V hospodaření firem se příznivě projevila silná poptávka, snižování nákladů a posilující koruna, uvedl Zikmund. Vliv také měly rostoucí ceny ropy a ropných produktů.

Komise pro privatizaci doporučuje prodej Telecomu přes trh

Mezirezortní komise pro privatizaci Telecomu na svém úterním jednání rozhodla doporučit vládě prodej 51procentního státního podílu v této firmě přes kapitálové trhy. ČTK to sdělila mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová. "Komise se na základě zhodnocení všech předložených možností a po zvážení doporučení poradce (konsorcium Credit Suisse First Boston Ltd. a Česká spořitelna a.s.) rozhodla doporučit vládě prodej prostřednictvím kapitálových trhů," uvedla Krainová. Vláda by měla o způsobu prodeje Telecomu podle dosavadního harmonogramu rozhodnout v listopadu, ministři však nemají shodný názor. Ve hře je přitom přímý prodej jednomu investorovi, nabídka akcií na kapitálovém trhu nebo kombinace obou variant.

České pojišťovně stoupl zisk o půl miliardy na 2,9 miliardy Kč

České pojišťovně, která je s 39procentním tržním podílem největší tuzemskou pojišťovnou, stoupl za tři čtvrtletí čistý zisk o 523 milionů na 2,9 miliardy korun. Na pojistném vybrala ČP 31 miliard korun, tedy o 14 procent více než ve stejném období loni. ČTK to v úterý řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Ostatní pojišťovny zatím výsledky za tři čtvrtletí nezveřejnily. Stejně jako v prvním pololetí podpořily podle Bálka zisk vyšší výnosy z finančního umístění peněz. Hlavním impulzem pro meziroční růst předepsaného pojistného bylo životní pojištění, které meziročně vzrostlo o 31 procent na 11,7 miliardy korun.

Celníci v rámci akce Šalvěj zabavili desítky kilogramů heroinu

Celníci zabavili v poslední době desítky kilogramů heroinu. O víkendu se jim také podařilo zatknout dva hlavní organizátory mezinárodního gangu s drogami. Tím skončila akce Šalvěj, která trvala rok, sdělil v úterý ČTK mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Podrobnosti k případu zveřejní celníci na středeční tiskové konferenci. "Jednalo se o roční akci pod krycím názvem Šalvěj. V rámci této akce bylo zadrženo několik desítek kilogramů heroinu. Nemohu upřesnit, kolik toho bylo, zítra na tiskové konferenci o tom budou mluvit ti, kteří na tom pracovali," řekl ČTK Barták. Celoroční akce byla zaměřena právě na pašeráky a obchodníky s drogami a její součástí bylo podle mluvčího několik dalších zátahů. Nechtěl však sdělit, v kterých částech Česka celníci zasahovali. "Teprve v neděli se vše dokončovalo a víc toho zatím nevím," podotkl Barták.

Odborník navrhuje místo přehrady N. Heřminovy úpravu koryta Opavy

O protipovodňové ochraně části Bruntálska a stavbě retenční nádrže, která by si vyžádala likvidaci obce Nové Heřminovy, v úterý v Krnově jednali zástupci radnic, ekologové a veřejnost. Brněnský vodohospodář Václav Čermák představitelům měst ohrožených povodní předložil nový návrh, který se stavbou přehrady nepočítá. Naopak by se zvýšila kapacita koryta řeky Opavy protékající Krnovem, řekl ČTK Čermák. "Vypočítali jsme, že jsme schopni takto městem bez větších následků protáhnou povodňovou vlnu, která by odpovídala té z roku 1997," dodal Čermák. Podle výpočtů upravené koryto ochrání Krnov stejně jako nádrž. "Řešení bude navíc levnější a s minimálním sociálním dopadem," řekl ČTK autor studie.

Kvůli údajnému odposlechu radnice se sejdou pražští starostové

Kvůli údajnému policejnímu odposlouchávání radnice Prahy 13 se ve středu sejdou pražští starostové. Podle starosty třinácté městské části Davida Vodrážky (ODS) by měla policie doložit, že na případný odposlech radnice měla povolení soudu. Starostové také chtějí podle něj ujistit občany, že se mohou se svými problémy na úřady bez obav obracet. Starostové by chtěli deklarovat to, že úředníci budou vystupovat vždy profesionálně, a nedají na to, zda je nějaké podezření na odposlechy, nebo není, řekl v úterý ČTK Vodrážka. O možném odposlouchávaní radnice Prahy 13 informovaly úterní Lidové noviny (LN). Podle listu začali kriminalisté patrně i na základě záznamu telefonického rozhovoru stíhat ženu, která údajně nabídla úřednici stotisícový úplatek.

Median: Hrdost na své češství nejvíce pociťuje nejstarší generace

Nejvíce lidí, kteří odpověděli kladně na otázku, zda člověk může být hrdý na to, že je Čech, patří do generace sedmdesátníků. S výrokem souhlasí celkem 74,6 procenta lidí ve věku 70 až 79 let. U šedesátníků je to jen o 0,8 procenta méně. Pocit národní hrdosti naopak nejvíce postrádají třicátníci; svého češství si cení jen 64,2 procenta dotázaných. Údaje vyplývají z průzkumu agentury Median. Třetí nejvyšší podíl "hrdých Čechů" je u dětí a mládeže ve věku 12 až 19 let. S výrokem souhlasí 69,2 procenta mladých lidí. Z dvacátníků pociťuje národní hrdost 67,5 procenta. U čtyřicátníků a padesátníků je to 66,1, respektive 66,5 procenta dotázaných.

Lékař, který prý spolupracoval s StB, se už nechce soudit

Někdejší primář českolipské nemocnice Alois Tichý v úterý sám ukončil soudní řízení, kterým se chtěl u ústeckého krajského soudu bránit nařčení ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností (StB). Lékař údajně na pokyn StB nechal hospitalizovat kněze Václava Gaislera a omezil tak jeho osobní svobodu. Stíhání Tichého zastavila v roce 1999 prezidentská amnestie z roku 1990. Lékař ale tvrdil, že je nevinen a požádal o pokračování soudního jednání. Okresní soud loni rozhodl, že je vinen. Letos na jaře bylo stíhání lékaře znovu zastaveno kvůli promlčení. Tichý ale stále trval na pokračování soudního jednání.

Čeští piloti ve Švédsku poprvé vzlétli na gripenech

První piloti z Česka provedli v pondělí samostatné lety ve stíhačkách Jas-39 Gripen, a to na základně švédského letectva F7 u městečka Satenäs. ČTK o tom v úterý informovala švédská zbrojařská firma FMV, která v rámci celkového kontraktu české piloty zaškoluje. "Byl to velice příjemný let a letadlo se výborně ovládalo," prohlásil podplukovník Michael Borůvka, který byl prvním českým pilotem, jenž bojový letoun Gripen samostatně pilotoval. "Vše bylo dobře připraveno, navíc jsme měli hezké počasí a můj první let na Gripenu tak měl vynikající podmínky," dodal.

Veterináři mají podezření na patnáctý případ BSE v Česku

Státní veterinární správa má podezření na patnáctý případ tzv. nemoci šílených krav (BSE) v tuzemsku. Sedmiletá kráva pochází ze zemědělského obchodního družstva Lubná u Poličky na Svitavsku. "Výsledky kontrolního vyšetření očekáváme ve středu," řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že podezření se zřejmě potvrdí. Veterináři předpokládají, že preventivně bude utraceno a vyšetřeno kolem 45 vrstevnic nakaženého dobytčete. Nemoc ukázal dvakrát provedený rychlý test ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. V samotném družstvu si případný výskyt nemoci nedovedou vysvětlit, protože masokostní moučkou nekrmí. "Za sedm let života mohlo dojít tolika způsoby k nakažení, že nevidím důvod, jak to mohlo vzniknout," řekl v úterý ČTK předseda družstva Ladislav Klusoň.

Policie: Chlapec podezřelý z vraždy svého spolužáka se přiznal

Chlapec podezřelý z vraždy třináctiletého spolužáka z Hanušovic na Šumpersku se ke pondělnímu činu doznal. ČTK to řekl policista, který je o případu informován. Severomoravská policejní mluvčí to však nechtěla komentovat. Školáka chtějí policisté umístit do diagnostického ústavu. Hrozí totiž obava, že by si sám ublížil. Podle zdroje ČTK měl školák při zadržení u sebe i nůž, kterým spolužákovi v způsobil dvě bodné a jednu řeznou ránu. "Ze začátku údajně lhal a vykrucoval se. Tvrdil, že nůž od někoho dostal, pak se však zlomil a přiznal," uvedl policista. Případ z Hanušovic na Šumpersku je v poslední době již několikátým případem, kdy se pachateli brutálních trestných činů staly děti.

Podle severomoravské policejní mluvčí Dagmar Bednarčíkové se policisté snažili umístit podezřelého hocha v některé z psychiatrických léčeben na území České republiky. "To se ani přes veškeré vynaložené úsilí nepodařilo. Odmítli jej převzít," řekla v úterý ČTK mluvčí. Upřesnila, že policisté proto podali podnět odboru sociálně právní ochrany dětí šumperské radnice, aby vydal okresnímu soudu návrh na umístění chlapce do diagnostického ústavu. "Vyvstala důvodná obava, že podezřelý je ohrožen na životě a zdraví. Mohl by si sám ublížit," řekla Bednarčíková.

Šance na vyléčení v nemocnicích se liší, lidé to nesmějí vědět

Lidé mají v různých nemocnicích různé šance na vyléčení, ale nesmějí to vědět. Zveřejňování dat o konkrétních nemocnicích totiž brání zákon. Také lékaři varují, že by data nemusela být správně pochopena. Zdravotní pojišťovny proto nyní zpracovaly alespoň srovnání mezi kraji. Občané tak budou mít poprvé možnost dozvědět se, s jakými výsledky se v jejich kraji léčí. "Zjistili jsme, že nemocnice léčí rozdílným způsobem a výsledky krajů se liší," řekl v úterý novinářům ředitel Národního referenčního centra (NRC) Pavel Kožený. Ze srovnání péče o lidi s rakovinou dýchacího ústrojí vyšlo, že v Pardubickém kraji bylo loni 350 případů, úmrtnost činila 22,5 procenta, průměr ČR je 16,3 procenta. Při srovnání cévních mozkových příhod měl Ústecký kraj 2000 případů, úmrtnost byla přes deset procent, průměr ČR je kolem osmi procent.

Ve věku 82 let zemřel dětský psycholog Zdeněk Matějček

Ve věku 82 let v úterý zemřel Zdeněk Matějček, nestor české dětské psychologie. Popularizátor vědeckých poznatků, jeden z prvních kritiků socialistického modelu kolektivní výchovy a zastánce klasického modelu rodiny byl znám jako autor mnoha článků a knih o výchově. Informaci potvrdila ČTK Karla Topičová, jeho asistentka ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Profesor Matějček, do poslední chvíle odborně aktivní, se pro nemoc už nemohl před týdnem zúčastnit prezentace své poslední knihy Rodičům na nejhezčí cestu. Nemohl ani odpovědět na otázky v plánovaném internetovém rozhovoru. Kniha je pozváním k objevování dětského světa a k radosti z jeho jedinečnosti. Pro tohoto věřícího křesťana byl charakteristický laskavý a citlivý přístup k dítěti a k lidskému životu vůbec, schopnost dodávat odvahu a vyzývat k naději za všech okolností.

Malá Kristýnka přišla na svět na policejním parkovišti

Policejní lékař pomohl v úterý ráno v Praze na svět malé Kristýnce, jejíž maminku nestačil nastávající otec dovézt autem do porodnice. Kvůli hustému provozu nemohl přejet magistrálu, a proto zastavil na parkovišti policie, kde požádal o pomoc. ČTK to sdělila mluvčí pražské policejní správy. Událost se odehrála po 09:00 v Kongresové ulici. Rodičce poskytl pomoc lékař, který měl v budově policie právě službu. Zjistil, že porod již začal a ukázala se hlavička dítěte. Za několik minut se ozval hlasitý křik zhruba dvouapůlkilogramového zdravého novorozeněte. Lékař za asistence dvou sester ošetřil matku i dítě. Ještě před 10:00 převezla oba do porodnice přivolaná záchranná služba, uvedla mluvčí.

Vrchní soud potvrdil ženě za vraždu ročního syna trest 13,5 let

Za vraždu svého téměř ročního syna Vojtěcha si dvaadvacetiletá Lucie Marečková z Ostravy odpyká ve vězení 13,5 let. Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Olomouci, který tak potvrdil rozhodnutí krajského soudu. Žena, která se při vyhlášení rozsudku rozplakala, svou vinu i v úterý popřela. Podle rozsudku žena dítě uškrtila loni na Silvestra v bytě Domu pro matky s dětmi v Ostravě. Obžalovaná však tvrdila, že se chlapec oběsil nešťastnou náhodou na šňůře od žaluzií v době, kdy věšela prádlo v sušárně.

Pod kasárnami na náměstí Republiky byl románský palác

Archeologický průzkum v bývalých kasárnách na náměstí Republiky v Praze odhalil existenci městského osídlení z 12. a 13. století. Největším překvapením byl pro archeology letošní nález torza románského kamenného paláce. V roce 2007 má být na tomto místě otevřeno komerční centrum. "Našlo se i zlato - prsten typu, jaké se dělaly v 10. až 13. století. Je zřejmě nejstarším movitým nálezem, který je možno spojit s židovskou komunitou v Praze," řekl na úterní tiskové konferenci Petr Juřina ze společnosti Archaia, vedoucí výzkumného projektu. O budoucím osudu vzácných pozůstatků suterénu zahloubeného dřevozemního domu s kamennými částmi se podle archeologů ještě jedná. Například gotické sklepy, odkryté pod bývalou jízdárnou, budou však po zdokumentování zasypány a investorem posléze při stavbě podzemních podlaží komplexu nevratně vybagrovány. "Povedou se ještě jednání o zakomponování některých prvků, například patek románských sloupů, do projektu a o jejich zpřístupnění návštěvníkům v podzemí centra," řekla ČTK Veronika Kozová, mluvčí investorské společnosti EPD. Prezentovat se mají podle ní v interiéru výstavní formou i některé nalezené stavební fragmenty. Práce na výstavbě začnou asi počátkem příštího roku, uvedla.

Viklický zhudebnil Havlovy texty, melodram zazní v New Yorku

Newyorské Lincolnovo centrum bude v příštích dnech svědkem netradiční hudební pocty velkým světovým osobnostem, které se zasloužily o lidská práva a sociální spravedlnost. Mezi šesti skladateli vyzvanými k dodání nových kompozic zhudebňujících texty těchto velikánů je i český jazzman Emil Viklický. Jeho úkolem bylo představit Václava Havla. Pro melodram zvolil Viklický Havlem navržené libreto - otevřený dopis z poloviny 80. let týkající se sledování "tajnými", část projevu z 1. ledna 1990 a úryvky z Dopisů Olze. Texty podle zdrojů z USA přednesou Ossie Davis a Ruby Dee. Program, v němž dílo zazní, je nazván "Ať svoboda swinguje" a jeho protagonistou má být Wynton Marsalis a Jazzový orchestr Lincolnova Centra. Mezi zhudebněnými autory je dále například Robert Kennedy, Martin Luther King a Nelson Mandela. Dalšími skladateli jsou Toshiko Akiyoshi, Darin Atwater, Darius Brubeck a Zim Ngqawana, Billy Childs a Jimmy Heath.

Švýcarský dramatik Urs Widmer v Praze četl ze své knihy

Divadelní festival německého jazyka pokračoval v úterý večer v pražském Divadle Komedie autorským čtením. Před publikum předstoupil švýcarský dramatik Urs Widmer, autor i v Česku známé hry Top Dogs, a četl ze svého románu Otcova kniha. Pražský divadelní festival německého jazyka bude pokračovat 29. října dalším scénickým čtením. Rakouský herec Heribert Sasse v něm odhalí vídeňského "muže z lidu", když se začte do legendárního textu Carla Merze nazvaného Pan Karl.

Dražba většiny plastových krav bude začínat na 50.000 korun

Třiatřicet plastových krav, které byly přes léto spolu s dalšími vystaveny po celém centru Prahy, se bude 3. listopadu dražit ve prospěch několika charitativních organizací. Do dražby půjde například kráva, kterou pomalovali bývalý prezident Václav Havel, designér Bořek Šípek, zpěvák Karel Gott, fotograf Jan Saudek, herec Marek Vašut, malíř Jiří Slíva nebo návrhář Osmany Lafitta. Většina krav bude mít vyvolávací cenu 50.000 korun, některé 70.000 či 80.000 korun a dražba čtyř plastových zvířat bude začínat na 100.000 korun. Jsou to díla vytvořená Janem Saudkem, Václavem Havlem, Bořkem Šípkem a Jiřím Anderlem.

Dvanáct dívek se utká o titul tvář kolekce Osmanyho Laffity

Příležitostí pro začínající modelky bude letošní volba tváře módní kolekce návrháře Osmanyho Laffity na příští rok. Dvanáct finalistek se utká o tento titul 11. listopadu v Obecním domě v Praze. "Předkola už proběhla. Přihlásit se mohla jakákoli dívka, pokud jí bylo mezi 15 a 25 lety a měřila minimálně 175 centimetrů," sdělila v úterý ČTK mediální zástupkyně Daniela Pavlíková. Uznávaný návrhář pořádá soutěž od roku 2002. I letos odborníci z módního průmyslu, zástupci sponzorů a hosté z domova i ze zahraničí vyberou během velké revuální show novou tvář pro prezentaci kolekce na rok 2005. V porotě by měly podle Pavlíkové usednout i francouzská herečka Sophie Marceauová a modelka Alena Šeredová.

Čeští "dragoni" se vrátili z MS jako nejlepší evropský tým

Jako nejlepší zástupce Evropy se v pondělí večer vrátila domů z mistrovství světa v Šanghaji česká posádka dračí lodě. Dvacítka kanoistů, bubeník udávající rytmus a kormidelník vybojovali medaili na každé ze čtyř tratí, což se žádné další posádce na šampionátu nepodařilo. Medaile slavili také kanoista Martin Doktor a veslař Václav Chalupa. "Jako jediná země jsme měli medaili ze všech disciplín a z evropských posádek nikdo lepší nebyl," pochlubil se v rozhovoru pro ČTK Petr Klíma, předseda České asociace dračích lodí a člen posádky. "Jsme náramně spokojení, navázali jsme na minulé výsledky," radoval se Klíma. Loni na MS v Poznani měl český tým rovněž čtyři medaile - zlato, dvě stříbra a bronz.

Rozhodčí Vidlák uspěl s odvoláním, trest mu byl zkrácen na rok

Rozhodčí Karel Vidlák uspěl se svým odvoláním k revizní a odvolací komisi Českomoravského fotbalového svazu. V souvislosti s jeho účastí v korupční aféře mu komise snížila dvouletý trest zákazu činnosti na polovinu. Po jednání komise to oznámil její člen Lubomír Sedláček, který zastoupil nemocného předsedu Jiřího Volného. Proti rozhodnutí komise již není odvolání. Dalších sedm již dříve potrestaných rozhodčích, delegátů i funkcionářů se svými odvoláními v úterý neuspělo, odvolání rozhodčího Václava Zejdy, funkcionáře Jaroslava Hastíka i delegáta Jiřího Vlčka byla zamítnuta.

Santarius přerušil působení v opavském fotbalovém klubu

Sportovní manažer fotbalistů Slezského FC Opava Gustav Santarius nebude do vyřešení korupční aféry zastávat žádnou ze svých funkcí v klubu. O pozastavení výkonu činnosti požádal sám, aby spojitost jeho osoby s úplatkářskou aférou nekomplikovala klubu jednání se sponzory. Santarius čelí obvinění, že před březnovým utkáním s Olomoucí se pokusil uplatit hlavního rozhodčího Václava Zejdu. Slezský FC tehdy prohrál 1:2. "Představenstvo vyhovělo žádosti pana Santariuse, aby v zájmu lepších výchozích podmínek pro jednání se sponzory dočasně, do vyřešení kauzy s Policií ČR a orgány Českomoravského fotbalového svazu, pozastavilo výkon jeho činností jak v představenstvu, tak jako sportovního manažera," sdělil ČTK mluvčí klubu Jiří Berousek.

Počasí

V noci na středu zataženo až oblačno s mlhami, v Čechách na většině území déšť. Teploty 11 až 7 stupňů C. V úterý teploty vysoupí na 11 až 15 stupňů C.

26-10-2004