Denní souhrn zpráv Zprávy

24-10-2010

Poslanci budou jednat o daních a fotovoltaice

Poslance čeká na říjnové schůzi sněmovny projednávání změn hned v několika daňových zákonech. Jde o novely zákona o daních z příjmů, spotřební dani, dani z přidané hodnoty a dani z nemovitostí. Kromě toho by měli rozhodovat o pětiletém odkladu elektronických dálničních vinět i o omezení zisků z fotovoltaických elektráren. Jedním z nejdůležitějších bodů schůze, která začne v úterý, bude první čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Řada změn v daňových zákonech má pomoci tomu, aby bylo možné pro příští rok schválit rozpočet se schodkem 135 miliard korun. Poslanci by se měli zabývat i vládním návrhem, který krátí státní podporu stavebního spoření. Novela snižuje státní příspěvek na deset procent z naspořené částky, nejvýše však na 20.000 korun. Vláda si od toho slibuje, že v roce 2012 vyplatí na státní podpoře místo plánovaných 11,4 miliardy korun 6,5 miliardy korun. Podpora připsaná za rok 2010 by se navíc měla zdanit srážkovou daní 50 procent. Sociální demokracie už ohlásila, že tento návrh je podle ní protiústavní. Pokud ho parlament schválí, obrátí se ČSSD na Ústavní soud.

Němcová a Škromach se shodli na přímé volbě prezidenta

Nástupce Václava Klause v prezidentském úřadu by měl být volen přímo, myslí si předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Němcová v pořadu Otázky Václava Moravce podotkla, že v souvislosti se zřízením přímé prezidentské volby očekává diskusi o jejím konkrétním způsobu. Přímá volba hlavy státu je zakotvena v koaliční smlouvě nynější vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, připomněla Němcová. Upozornila, že v případě zavedení přímé volby prezidenta přibude v ČR další typ voleb. Podle Němcové se příslušné ústavní změny podaří uskutečnit tak, aby mohl být nový prezident občany přímo volen už před vypršením současného funkčního období Václava Klause v roce 2013.

Štěch by vedl Senát, pokud ho podpoří klub

Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) řekl, že by přijal křeslo předsedy Senátu, pokud by ho senátorský klub navrhl a měl by jeho významnou podporu. Současně doplnil, že se ČSSD bude s ostatními stranami dělit o funkce podle poměrného zastoupení. Uvedl to v televizní debatě na Primě. Senát bude volit nové vedení po volbách, které skončily v sobotu a které přinesly většinu v Senátu sociální demokracii. Podle Štěcha proto nový předseda horní komory vzejde z ČSSD. Senátorský klub by měl o svém kandidátovi jednat v úterý. V médiích se spekuluje i o tom, že by se šéfkou Senátu mohla stát jeho současná první místopředsedkyně Alena Gajdůšková (ČSSD). Dosavadní předseda horní parlamentní komory Přemysl Sobotka (ODS) je ve své funkci od roku 2004.

Pražská TOP 09 předloží ODS i ČSSD vyvážené nabídky ke koalici

TOP 09 předloží ODS i ČSSD vyvážené nabídky na spolupráci na pražském magistrátu. Šanci na vznik koalice vidí zatím 50 na 50 u obou stran. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl předseda pražské TOP 09 František Laudát. Doplnil, že vůči ODS zatím strana neuplatňovala žádné personální nároky. Komunální volby na pražský magistrát vyhrála v minulém týdnu TOP 09. Koalici by mohla sestavit s ODS či ČSSD. Stejně tak by mohla vzniknout velká koalice ODS a ČSSD. V tomto složení už v minulosti obě strany Praze vládly. S tímto spojenectvím nesouhlasí mimo jiné předseda ODS a premiér Petr Nečas, proti se vyslovil také volební lídr sociálních demokratů v Praze Jiří Dienstbier mladší. Jednání o budoucí vládě na pražském magistrátu by měla pokračovat příští týden. V pondělí nebo úterý se chce sejít ODS s ČSSD, v úterý večer by měly obě strany dostat od TOP 09 návrh možné koaliční smlouvy.

V Ústí nad Labem vznikla velká koalice ČSSD, ODS a SZSP

V Ústí nad Labem bude vládnout velká koalice. V sobotu večer ji dojednali zástupci ODS, ČSSD a Strana zdraví, sportu a prosperity (SZSP). Ze 37 mandátů budou mít v zastupitelstvu 25. V radě města zasedne pět zástupců z ODS i ČSSD a jeden ze SZSP. Primátor bude z ČSSD, stejně jako jeden náměstek, ODS bude mít náměstky dva. Jméno budoucího primátora zatím ČSSD nezveřejnila.

PwC: Česká ekonomika letos poroste o 1,7 pct, v 2011 o 2,1 pct.

Tuzemská ekonomika by měla letos stoupnout podle odhadů poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) o 1,7 procenta a v příštím roce zrychlit svůj růst na 2,1 procenta. V roce 2012 by se tempo ekonomiky mohlo přiblížit čtyřem procentům. Česká národní banka podle srpnové prognózy odhaduje růst tuzemské ekonomiky letos na 1,6 procenta. Pro příští rok předpovídá zlepšení na 1,8 procenta. Podle odhadů ministerstva financí čeká letos ekonomiku růst o 1,6 procenta, příští rok MF počítá s růstem hrubého domácího produktu o 2,3 procenta. MF zveřejní novou makroekonomickou prognózu ve středu 27. října.

ERÚ: Výkon letos připojených solárních elektráren překročí 1600 MW

Výkon solárních elektráren připojených do konce roku může překročit 1600 megawattů. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Původní odhad ERÚ počítal s připojením 1400 až 1600 MW. Nyní je připojeno 1350 MW. Předseda České průmyslové fotovoltaické asociace František Smolka odhad úřadu zpochybnil. Rozvoj solárních elektráren zdražuje elektrickou energii. Vláda kvůli tomu zavedla srážkovou daň, která má zvednout návratnost investic do solárních zdrojů ze současných sedmi na zhruba 15 let. Elektřina pro domácnosti a podniky by tak příští rok neměla zdražit o více než 5,5 procenta. Dřívější odhady zdražení elektřiny kvůli rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu z těchto zdrojů hovořily o 12 procentech pro domácnosti a 17 procentech pro podniky.

Z Hradeckého rybníka v Tovačově vylovili 64 tun ryb

Zhruba 64 tun ryb, zejména kaprů, vylovili o víkendu rybáři z Hradeckého rybníka v Tovačově na Přerovsku. Výlov si podle organizátorů za oba dny nenechalo ujít kolem 10.000 návštěvníků. Víkendový výtěžek odhadl správce Hradeckého rybníka Jiří Zahradníček zhruba na 3,5 milionu až čtyři miliony korun. Většina vylovených ryb podle Zahradníčka poputuje na zarybnění do dalších revírů. Menší část je určena na vánoční trh. Za zakladatele rybníků v Tovačově je považován jeden z významných držitelů zdejšího panství a zámku Jan Tovačovský z Cimburka. Povolení k této činnosti získal v roce 1464. Třicetiletá válka však napáchala na rybnících v zemi velké škody. Rybníky na Tovačovsku byly obnovovány až po druhé světové válce. Hradecký rybník byl obnoven v roce 1953 Státním rybářstvím Přerov a v roce 1977 rozdělen na čtyři samostatné rybníky.

Do pátrání po zmizelé Anně se v neděli zapojilo 120 lidí a také psi

Do pátrání po zmizelé Anně Janatkové, která se ztratila v pražské Troji, se v neděli zapojilo asi 120 lidí a také psi. K policistům se připojily týmy vojenské policie, městské, hasičů, záchranářů a lezců, řekla mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Pátrání se přesunulo do oblasti blíže zoologické zahradě. Policie neodmítá ani pomoc dobrovolníků, ale vyzývá je, aby zvážili, co je pro ně vhodné z hlediska bezpečnosti. Terén je značně nepřehledný a nebezpečný. S příchodem tmy se policisté stáhli a do pátrání se dají znovu v pondělí ráno, zřejmě se vrátí na stejné místo, řekla Zoulová. Policisté hledají Aničku už dvanáctým dnem. Naposledy byla spatřena 13. října odpoledne, když se vracela ze školy. Našel se jen její batoh a láhev s pitím.

Prima: Letadlo z Barcelony do Prahy nouzově přistálo v Itálii

České letadlo společnosti Smart Wings směřující z Barcelony do Prahy muselo ve čtvrtek večer nouzově přistát ve Veroně. Televize Prima informovala, že důvodem bylo to, že na palubě letadla nefungovalo vyrovnávání tlaku. Mluvčí společnosti Smart Wings Vlaďka Dufková potvrdila, že důvodem naplánovaného přistání byla technická závada na přetlakování letounu. "Velitel letounu postupoval zcela v souladu s bezpečnostními předpisy a přistál na nejbližším vhodném letišti, kam jsme pro cestující vypravili náhradní letoun," řekla televizi mluvčí. Všichni cestující se dostali v pořádku do Prahy v pátek kolem půlnoci, dodala Prima.

Opravy litoměřického hradu končí

Rekonstrukce litoměřického gotického hradu za 160 milionů korun se blíží k závěru. Zázemí v jeho prostorách najde Centrum cestovního ruchu a agentura České Středohoří. Bude v něm i konferenční místnost, vinárna, degustační místnosti a archiv vín. Klenotem je však už kompletně opravená gotická kaple se zachovalou klenbou. "V kapli se modlil i král Karel IV., když v Litoměřicích pobýval," informoval litoměřický starosta Ladislav Chlupáč. Kaple bude veřejnosti přístupná. Stavební část obnovy hradu má být dokončená v prosinci, celý projekt by pak měl skončit v březnu. Peníze na větší část rekonstrukce šly z Evropské unie a město se podílelo asi 15 procenty. Samotná stavba stála přibližně 50 milionů korun, zbylé peníze jsou určeny na vybavení interiérů.

V Brně končí mezinárodní bienále grafického designu

Milovníci výtvarného umění měli o víkendu poslední příležitost zhlédnout expozice 24. Mezinárodního bienále grafického designu Brno. Bienálové výstavy od června plnily hlavní budovy Moravské galerie v Brně. Velkou cenu 24. ročníku bienále získal výtvarník Cornel Windlin ze Švýcarska. Končící bienále se věnovalo především plakátu, firemní, informační a reklamní grafice. Toto téma se na bienále pravidelně střídá se zaměřením na ilustrace a písmo v knihách, časopisech, novinách a digitálních médiích.

Moravia Music Fest představí v Brně hvězdy jazzu, swingu i popu

Hudbu na pomezí jazzu, swingu a popu nabízí brněnskému publiku v nadcházejících týdnech festival Moravia Music Fest. Třetí ročník přehlídky vyvrcholí 18. listopadu koncertní poctou legendárnímu americkému zpěvákovi Franku Sinatrovi ve sportovní hale Vodova, kde společně vystoupí více než 80 umělců. Melodie ze Sinatrova repertoáru zazpívají Dan Bárta, Vojtěch Dyk, Matěj Ruppert a Tereza Černochová za doprovodu brněnského swingového orchestru B Side Band. Většina koncertů se koná v klubu Metro. Na programu přehlídky je jako mimořádný koncert zařazeno společné vystoupení Karla Gotta s pěvkyní Evou Urbanovou v hale Rondo. Jazzové fanoušky potěší koncerty amerického baskytaristy Victora Baileyho s kapelou a trumpetisty Laca Decziho. Přesný program festivalu najdou zájemci na webových stránkách www.moraviamusicfest.cz.

Ze sportu

Mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar vyhrál také druhý závod Světového poháru v Plzni a v letošní sezoně zůstal i po sedmém startu neporažen. Na domácí půdě triumfoval suverénně před Belgičany Kevinem Pauwelsem a Nielsem Albertem.

Kateřina Nashová obsadila třetí místo v druhém závodu seriálu Světového poháru v cyklokrosu. Na okruhu v Plzni ji porazily jen Nizozemky Sanne van Passenová a Daphne van den Brandová. Úspěch českých barev navíc podtrhla čtvrtým místem Pavla Havlíková.

Plzeňští fotbalisté poprvé v sezoně prohráli. Lídr první ligy v 13. kole neuspěl v Mladé Boleslavi a po prohře 3:4 přišel o svou sérii 18 zápasů bez porážky a jedenácti výher v řadě. Plzeň zároveň inkasovala nejvíc branek od března, kdy prohrála 0:4 právě v Mladé Boleslavi. Olomouc se Spartou se tak v případě výher mohou dotáhnout na devět bodů.

Fotbalisté Příbrami remizovali při domácí premiéře svého nového kouče Romana Nádvorníka s Ústím nad Labem 0:0 a popáté v sezoně doma nedali branku.

Basketbalisté Nymburka ve čtvrtém kole Jadranské ligy poprvé prohráli, chorvatskému Zadaru podlehli na jeho palubovce 60:73.

Házenkářky Slavie vyhrály i sedmý zápas v interlize. Úřadující šampionky porazily nováčka soutěže Porubu v překvapivě vyrovnaném utkání 30:26. Na prvním místě mají Pražanky už čtyřbodový náskok, neboť druhý Zlín v moravském derby jen remizoval s Olomoucí 23:23.

Pět zlatých medailí získali čeští reprezentanti na mistrovství světa ve sportovním aerobiku a fitness v Eindhovenu. Svou první zlatou ze světového šampionátu získala mezi ženami Denisa Barešová, která po třinácti letech navázala na vítězství Olgy Šípkové. Tituly obhájili Veronika Šindelářová a Pavel Sirotek v párech, tříčlenné družstvo Radka a Tereza Cihlářovy se Zuzanou Reissovou, stejně jako týmy Scorpions Aerobic Dancers Kladno a Oxygen Příbram. Jediný titul, který Čechům unikl, byl v kategorii mužů. V ní skončil Jan Pochobradský druhý.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková má za sebou úspěšný vstup do nové sezony. Při svém prvním startu vyhrála v sobotu v Berlíně závod na tříkilometrové trati. Dařilo se také další reprezentace Kateřině Erbanové, která obsadila třetí příčku.

Český sjezdař Ondřej Bank nepostoupil do druhého kola obřího slalomu v Söldenu, úvodního závodu letošního ročníku Světového poháru. Na vítěze prvního kola Cypriena Richarda z Francie ztratil 2,57 sekundy a obsadil 33. pozici.

Tenistky Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová na turnaji v Lucemburku titul nezískaly. Ve finále čtyřhry prohrály se švýcarsko-italským párem Timea Bacsinszká, Tatiana Garbinová dvakrát 4:6.

Volejbalisté mistrovského Kladna prohráli v repríze finálového duelu minulého ročníku extraligy s Libercem hladce 0:3. Středočeské mužstvo nastoupilo kvůli rozsáhlé marodce bez libera, do zápasu byl dokonce připraven zasáhnout i sedmačtyřicetiletý trenér Jindřich Licek. Vedoucí České Budějovice si i pošesté připsaly tříbodový zisk. Jihočeši doma zdolali Havířov 3:1. Stejným poměrem vyhrály i druhé Benátky nad posledním Brnem.

Druhé vítězství během tří týdnů vybojovala na dostizích v Praze-Velké Chuchli klisna Pikardie. Ryzka stáje Pegas vyhrála Cenu Schaumann ČR na 1500 metrů pro dvouleté koně českého chovu. Pod vedením žokeje Pavla Hlavatého zvítězila před důrazně útočícím Fencerem, jehož v cíli dělilo od Pikardie jen půl délky. Třetí doběhla Anjou a čtvrtý skončil favorizovaný Wladan, jenž utrpěl ve třetím dostihu kariéry první porážku.

Počasí

V noci bude oblačno až zataženo, na horách srážky smíšené nebo sněhové. Teploty klesnou na 5 až 1 stupeň. V pondělí má být oblačno až zataženo s deštěm. Teploty 5 až 9, na horách bude kolem 1 stupně.

24-10-2010