Denní souhrn zpráv Zprávy

18-10-2010

ČR a SR chtějí automatické sankce EU kvůli rozpočtové nekázni

Česká republika a Slovensko chtějí automatické sankce pro země EU porušující rozpočtová pravidla Evropské unie. Shodují se také v tom, že by EU měla změnit kritéria pro posuzování deficitu rozpočtů tak, aby byla objektivní. Hodnocení národních rozpočtů by podle obou zemí mělo zohlednit náklady na penzijní reformu. Po jednání s premiérem Petrem Nečasem to novinářům řekla slovenská premiérka Iveta Radičová. Nečas i Radičová nicméně zdůraznili, že slovenský a český pohled na nová rozpočtová pravidla EU se částečně liší kvůli tomu, že Slovensko je na rozdíl od ČR členem eurozóny. "Shoda je v tom, že má být vytvořený systém sankcí pro země, které nedodržují pakt stability, a shoda je v tom, že jestli má být funkční, tak musí tento systém být automatický, a ne uplatňovaný případ od případu, protože by to mohlo vytvářet nerovné podmínky při vyhodnocování," řekla Radičová.

TOP 09 otevře programová jednání s ODS i ČSSD koncem týdne

Vítěz voleb do zastupitelstva hlavního města - TOP 09 zahájí programová jednání s možnými partnery koncem týdne. Dohodla se tak dopoledne s druhou ODS, odpoledne se pak její zástupci setkali se sociálními demokraty, kteří obsadili ve víkendových volbách do pražského zastupitelstva třetí příčku. "Debata o programu začne v pátek, zcela jistě budeme jednat, teď šlo o první schůzku," řekl ČTK pražský lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší. TOP 09 zahájila podle dostupných informací rozhovory s oběma možnými partnery podobně. Dopoledne po schůzce s občanskými demokraty na tiskové konferenci zaznělo, že pražští lídři TOP 09 a ODS začnou jednat o programu případné koalice na radnici hlavního města koncem týdne po vzniku zastupitelských klubů. Jejich předsedové dostanou za úkol hledat programovou shodu. Lídr ODS Bohuslav Svoboda novinářům také řekl, že respektuje Zdeňka Tůmu z TOP 09 jako možného příštího primátora.

Místopředsedkyně VV: Strana probere možné personální změny

Věci veřejné budou na plánované ideové konferenci hovořit o možných personálních změnách ve straně. ČTK to sdělila místopředsedkyně VV Lenka Andrýsová. Strana chce konferenci uspořádat v reakci na nepříznivý volební výsledek v komunálních a senátních volbách. Podle další místopředsedkyně strany a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřiny Klasnové ale není výsledek hlasování důvodem k "příšerné revoluci" ve straně. Stranického šéfa Radka Johna podpořil po volbách ministr dopravy Vít Bárta (VV) i poslanci VV, napsal server idnes.cz. Klasnová připomněla, že John bude obhajovat předsednickou funkci na jaře v pravidelném online hlasování "véčkařů". Bárta se staví odmítavě i k otázce odvolání zástupců strany ve vládě. Kromě něj a Johna (vnitro) jsou ministry také Josef Dobeš (školství) a Kamil Jankovský (místní rozvoj). "Ministři potřebují hlavně klid, udělat reformní kroky a sklidit úrodu. Jediné, co je potřeba učinit směrem k (vládní) koalici, je tlak na rychlé provedení sociálních reforem," napsal ČTK Bárta v sms zprávě. Andrýsová za jednu z příčin volebního neúspěchu VV označila načasování voleb. "Způsobilo, že očekávání voličů předčilo reálné možnosti k uskutečnění velkých změn. Naše témata jsou během na dlouhou trať. Například s korupcí se za pár týdnů nevypořádáme," sdělila Andrýsová.

Státní volební komise vzala na vědomí výsledky víkendových voleb

Státní volební komise vzala na vědomí výsledky víkendových voleb do zastupitelstev obcí a do třetiny Senátu. Oficiálně budou vyhlášeny v úterý. ČTK to řekl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. V komunálních volbách sice získala ze stran nejvíce hlasů ODS, přišla ale o výlučné postavení na radnicích mnoha měst včetně statutárních. Občanští demokraté poprvé prohráli klání o pražské zastupitelstvo, kde je předběhla TOP 09. ODS získala 18,83 procenta hlasů a 5181 zastupitelských křesel, bude jich mít v porovnání s volbami 2006 o 2000 méně. Více hlasů, ale méně mandátů získala ČSSD, která dokázala ODS sebrat vítězství v mnoha velkých městech. Sociální demokraty, kteří obsadili 4633 křesel, volilo 19,72 procenta lidí. Z druhé na třetí příčku mezi stranami klesla v počtu mandátů KDU-ČSL, v porovnání s předchozími obecními volbami o zhruba 1300 zastupitelů přišla. Nyní jich získala 3897. Komunisté ztratili 1100 křesel, obsadili jich 3252. I když KSČM co do počtu hlasů předstihla TOP 09, tato strana při své premiéře v komunálních volbách získala jen 1580 zastupitelů - kandidovala hlavně ve městech. Za očekáváním skončily komunální volby pro Věci veřejné, které získaly pouze 313 zastupitelů. Tradičním vítězem komunálních voleb se opět stali nezávislí kandidáti a jejich uskupení.

Stížnost na rozdělení Prahy do sedmi obvodů podá SZ za pár dnů

Stížnost na rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů pro volby do zastupitelstva podá Strana zelených uprostřed týdne k Nejvyššímu správnímu soudu a Ústavnímu soudu. Předseda zelených Ondřej Liška si myslí, že návrh má šanci na úspěch. Zelení v něm budou argumentovat výsledky víkendových voleb. Nezískali v zastupitelstvu hlavního města žádné křeslo, ačkoli měli 200.000 hlasů. V případě, že by výpočtový model mandátů byl stejný jako v roce 2006, by při téměř šesti procentech zelení měli nárok na pět až šest křesel, myslí si. "Stížnost jsme dali k Nejvyššímu správnímu soudu už v létě, tehdy ji zamítl s argumentem, že nemůže předjímat výsledek voleb. Nyní máme výsledky na stole. Malé a střední strany byly poškozeny, to je zřejmé," řekl Liška ČTK. Zelení podle Lišky nehájí jen své zájmy, ale pluralitní demokracii. Už dříve řekl, že po ODS budou zelení žádat návrat prostředků na volební kampaň.

Německé deníky si všímají neúspěchu ODS v komunálních volbách

Neúspěch vládních stran a především ODS - tak hodnotí německý tisk výsledky komunálních voleb v Česku. Na důvodech tohoto výsledku se ale jednotlivé tituly neshodují. Mnichovský deník Süddeutsche Zeitung připisuje propad ODS na radnicích dlouhodobé frustraci pravicových voličů ze skandálů, s nimiž se občanští demokraté potýkali. Naproti tomu levicový list Neues Deutschland pokládá výsledky voleb za projev nesouhlasu Čechů s reformami, které chce vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prosadit. "Česko nabízí zajímavou studii k otázce, co se stane, když velká konzervativní strana své příznivce dlouhodobě frustruje," píše Süddeutsche Zeitung (SZ). ODS podle něj dosáhla jen asi polovičního výsledku než při volbách před čtyřmi lety. Deník připomíná, že obdobný propad proti roku 2006 zaznamenala strana i v květnových parlamentních volbách. "Fiasko je oprávněná pokuta za sérii skandálů a za arogantní vystupování bývalého premiéra Mirka Topolánka a jeho kliky," uvádí deník.

Klaus: Ekonomická obnova regionu bude rychlejší než v eurozóně

Ekonomická obnova zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky, bude po krizi rychlejší než v západoevropských zemích. Na přednášce společnosti Prague Twenty to uvedl prezident Václav Klaus. Podmínkou rychlejšího ekonomického zotavení je podle něj racionální a rychlé vyřešení problémů veřejných financí, tedy vysokých rozpočtových schodků. Problémem řady středoevropských zemí je podle prezidenta mimo jiné to, že po přechodu z komunismu převzala evropský sociální model. Tento model byl podle Klause ve středoevropských zemích zaveden částečně proto, že jej lidé chtěli, a částečně kvůli členství v Evropské unii. "Tento model není přitom přátelský k ekonomickému růstu. Je více statický než dynamický a více se orientuje na stabilitu," uvedl prezident. Krize byla podle Klause do střední a východní Evropy importována, ale zároveň ukázala v plné síle strukturální problémy ekonomik. Její dopad byl na jednotlivé státy regionu rozdílný. Podle Klause to záviselo kromě dalších faktorů na velikost země a velikosti jejího vnitřního trhu. "Pro větší zemi je jednodušší odvrátit krizi, než pro typickou malou ekonomiku závislou na exportu," uvedl.

Euro podle prezidenta odeznívající hospodářskou krizi přežije. "Ale jeho dlouhodobá krize bude pokračovat a budeme za tento experiment platit velkou cenu," uvedl. Existence jednotné evropské měny je navíc podle Klause důvodem, proč je v Evropě slabý ekonomický růst. Klaus se rovněž vyslovil pro zrušení Mezinárodního měnového fondu. "Zvyšování jeho role, která je výsledkem krize, je špatná cesta. MMF je zodpovědný za zaváděná opatření, za která ale neponese zodpovědnost," uvedl.

Vláda asi schválí zrušení bezplatné veřejné dopravy pro poslance

Zákonodárci a ústavní soudci zřejmě brzy přijdou o výhodu, která jim umožňuje cestovat veřejnou hromadnou dopravou zdarma. Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) totiž s největší pravděpodobností schválí návrh ČSSD, který má tuto výhodu zrušit. Vyplývá to z návrhu usnesení vlády, který je zveřejněn na webu v Knihovně připravované legislativy. Poslanci ČSSD návrh odůvodňují tím, že výhoda, kterou mají zákonodárci a ústavní soudci, je zbytečná. Všichni totiž pobírají náhrady za cestové, ze kterých mohou jízdenky platit. Změna by se měla týkat poslanců, senátorů, poslanců Evropského parlamentu a ústavních soudců.

Polétavý prach v ovzduší Moravskoslezského kraje je už v normálu

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší se v Moravskoslezském kraji vrátily k normálu a dostaly se pod povolených limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Hodnoty jen těsně nad touto mezní hranicí hlásily v pondělí ráno tři měřící stanice. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Silně znečištěný byl vzduch v kraji víc než týden. Meteorologové nejprve vydali signál upozornění, který varoval před možným vznikem smogové situace a následně byl v regionu vyhlášen i signál regulace, při němž znečišťovatelé s platnými regulačními řády musí dodržovat opatření uvedená v těchto dokumentech. Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi.

Exministr Tošovský: Stát se bez prolomení limitů uhlí neobejde

Bez prolomení limitů pro těžbu hnědého uhlí se stát v příštích letech podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského neobejde. Na dodávkách uhlí jsou české teplárny příliš závislé, uvedl Tošovský na setkání Euro Business Brunch. Podle ředitele odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Romana Portužáka musí teplárny přejít na vícepalivové systémy. Tošovský, který je nyní generálním ředitelem provozovatele přenosové sítě ČEPS, se jako ministr v minulé vládě Jana Fischera zastával prolomení limitů a prosazoval tento bod také v aktualizované státní energetické koncepci. Současná vláda ale prolomení limitů odmítá. Zástupci tepláren tvrdí, že neprolomení limitů přinese likvidaci teplárenské soustavy a teplo výrazně podraží, protože se bude muset vyrábět z jiných zdrojů. Řadě tepláren končí v příštích čtyřech až pěti letech smlouvy s uhelnými firmami na dodávky hnědého uhlí. Podle zástupců tepláren nelze uhlí plně nahradit jinými zdroji jako například plynem či biomasou.

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí a kam ne, především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí. Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné posunula pár set metrů od Litvínova a obce Horní Jiřetín a Černice by srovnala by se zemí. Bez jejich likvidace by důl ČSA zřejmě přestal těžit v roce 2021, nový revír by mu prodloužil životnost o dalších 47 let.

Rektor: Ministr Dobeš se distancoval od výroků svého náměstka

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se distancoval od výroků svého náměstka Kryštofa Hajna, kvůli kterým podala českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) trestní oznámení. Pod jednání s ministrem to novinářům sdělil rektor školy Marek Vochozka. Škola na náměstka podala trestní oznámení, protože se prý při schůzce se zástupci školy dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání. Ministr nechtěl průběh setkání komentovat. "Pan ministr deklaroval, že ministerstvo hodlá dodržovat zákony a to vystoupení pana náměstka považuje za exces," uvedl rektor. V opačném případě by prý škola podala trestní oznámení na celé ministerstvo.

MD zahájilo proces rušení tratí, v řízení jich je zatím sedm

Sedm tuzemských regionálních železničních tratí možná zanikne, ministerstvo dopravy je poslalo do správního řízení o zrušení. Celkem se počet tratí navržených na zrušení může zvýšit až na 13. Vyplývá to z dokumentů, které má ČTK k dispozici. Kritici označili načasování tohoto kroku na období komunálních voleb za úmyslné a nešťastné.

Na 150 firem vyzvalo vládu k další podpoře zateplování budov

Na 150 českých firem působících ve čtyřech sdruženích a asociacích vyzvalo vládu k pokračování v programech na podporu zateplování budov. Zájem mají hlavně o program Zelená úsporám a o část dotací z Operačního programu Životní prostředí. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. "V České republice je vyráběna drtivá většina izolace, která je použita na českých budovách. Také firmy, které zateplovací systémy montují, jsou místní. Domy je nutné rekonstruovat tam, kde stojí. Nelze je transportovat do Číny, tam jej zateplit a opět vrátit," uvedl předseda Sdružení výrobců a zpracovatelů pěnového polystyrenu Pavel Zemene. Peníze, které se vloží do zateplování, se podle něj v české ekonomice ještě několikrát obrátí.

Lidovky.cz: Chorvatská policie ukončila prověřování Paroubka

Chorvatské státní zastupitelství ve Splitu ukončilo po čtyřech letech prověřování, zda bývalý předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek kryl zločin. Trestní oznámení proti Paroubkovi a jeho spolupracovníkovi a lídrovi severočeské stranické organizace Petru Bendu policisté odložili jako neodůvodněné, informoval server Lidovky.cz. Trestní oznámení podal v roce 2006 Bendův obchodní konkurent ze severních Čech Chorvat Miro Matijevič. Bendu, Paroubka a další dva muže nařkl, že stojí za čtyři roky starým bombovým útokem na dům jeho dcery. Paroubek podle Matijevičova oznámení Bendovy aktivity kryl. "Ve věci trestního oznámení proti J. Paroubkovi a P. Bendovi podanému v Chorvatsku z důvodu údajného trestného činu ohrožení života a majetku obecně nebezpečným činem Vám mohu sdělit, že Župní státní zastupitelství ve Splitu žalobu odložilo jako neodůvodněnou," potvrdil Lidovým novinám zástupce chorvatského velvyslance Josef Zrzavecký.

Metrostav před propadem Blanky podcenil prevenci, uvedl úřad

Metrostav před červencovým propadem pražského tunelu Blanka podcenil prevenci a neudělal dost pro zajištění bezpečnosti. Uvedl to Český báňský úřad (ČBÚ), který potvrdil, že stavební společnosti za pochybení udělil milionovou pokutu. O pokutě informovala již v pátek sama firma, úřad to tehdy komentovat nechtěl s odůvodněním, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Za propadem bylo podle ČBÚ víc faktorů. "Příčinou propadu nadloží bylo prolomení primární výztuže. Při hodnocení důvodů tohoto propadu nelze jednoznačně stanovit jedinou příčinu," uvedl ČBÚ v tiskové zprávě, kterou ČTK poskytl Dušan Havel z báňského úřadu. Metrostav podle něj neudělal včas potřebná preventivní opatření a nezajistil bezpečnost provozu při prorážení tunelu. Chyba byla prý hlavně v tom, že výstavba primárního ostění severního tunelu v místě propadu nebyla "plně v souladu s projektovou dokumentací". Ve shodě s projektem nebyly podle úřadu ani některé další úkony. "Bylo nám vyčítáno, že jsme postupovali rychleji, než povolují technologické postupy," komentoval již v pátek závěry úřadu mluvčí Metrostavu František Polák. Pochybení se podle něj týkalo bourání podpěr.

Šéfem České filharmonie je David Mareček, vedl Filharmonii Brno

Novým generálním ředitelem České filharmonie (ČF) byl jmenován David Mareček, dosavadní ředitel Filharmonie Brno. V čele orchestru nahradí náměstka ministra kultury Radka Zdráhala, který ČF provizorně vede. Funkce se Mareček ujme 1. února příštího roku. Novinářům to řekl ministr kultury Jiří Besser. "Věřím, že tento krok povede k obrodě České filharmonie," uvedl ministr. Výběrová komise ministerstva zvolila nového šéfa ČF už 15. října. O čtyřiatřicetiletém Marečkovi jako možném vítězi konkurzu se spekulovalo již delší dobu. "Za svůj prvořadý úkol považuji hledání nového šéfdirigenta, nástupce Elijahua Inbala, kterému končí smlouva v roce 2012," řekl ČTK Mareček. Bývalému učiteli hry na klavír Marečkovi, který se narodil 14. dubna 1976, někteří odborníci vyčítají příliš mladý věk. "Jeho věk je vyvážen vynikajícími výsledky Filharmonie Brno," konstatoval jeden z členů výběrové komise Aleš Březina. Podle zástupce České filharmonie ve výběrové komisi Jaroslava Pondělíčka by jmenování Marečka mělo orchestru přinést možnost soustředit se pouze na práci.

Přední české hudební těleso mělo jen provizorní vedení, Zdráhal zastoupil ve vedení filharmonie Václava Kasíka, který na konci srpna na funkci rezignoval. Bez výběrového řízení Kasíka do funkce jmenoval předchozí ministr a někdejší šéf ČF Václav Riedlbauch, poté co odvolal Vladimíra Darjanina. Orchestr s tím ale nesouhlasil a proti Kasíkovi protestoval. Zároveň někteří jeho členové otevřeně kritizovali Riedlbaucha i za to, jak orchestr v minulosti vedl.

Vědci představili databázi slov humanistické a barokní češtiny

Jazykovědci Ústavu pro jazyk český Akademie věd představili elektronickou databázi slovníku humanistické a barokní češtiny. Vědce i veřejnost s databází seznámil na semináři Výsledky úspěšných projektů uskutečněných v rámci programů Informační společnost a Podpora projektů cíleného výzkumu Petr Nejedlý. Vzhledem k tomu, že neexistuje slovník barokní a humanistické češtiny, je databáze podle Nejedlého jedinou lexikální pomůckou pro studium literárních památek z let 1500 až 1780. Základem databáze je kartotéka, která má více než půl milionu záznamů a kterou pořídil zesnulý jazykovědec Zdeněk Tyl. Jazykovědci databázi doplňují o další položky. Po dokončení výzkumu by měla obsahovat přes tři čtvrtě milionu záznamů. V budoucnu by ji chtěli propojit s projekty, které existují na Univerzitě Karlově. Nejznámější památkou tohoto období je Bible kralická. Její vydání z roku 1613 se užívá v některých církvích dodnes. Vědci ale dělají excerpce nejen z literárních památek, ale i z nejrůznějších dobových listin. Přestože jsou barokní a humanistické texty srozumitelné i dnešnímu člověku, obsahují slova dnes už nepoužívaná nebo mající v současné době jiný význam, než jaký měla dříve, vysvětloval Nejedlý význam databáze, která by mohla být základem budoucího slovníku.

Brněnské kino Art hostí velkou retrospektivu režiséra Jasného

Dosud největší retrospektivu básníka filmového plátna Vojtěcha Jasného hostí brněnské kino Art. Přehlídka je výjimečná v tom, že nenabízí jen nejslavnější Jasného filmy z 60. let, ale také jeho ranou tvorbu s budovatelskou tematikou. Zároveň zájemci zhlédnou filmy, které Jasný natočil v emigraci a které jsou pro české diváky prakticky nedostupné. "Promítneme asi polovinu z padesátky Jasného filmů," řekl novinářům za pořadatele šéf Ústavu filmu a audiovizuální kultury na Masarykově univerzitě Jiří Voráč. Jasný do Brna přijel už koncem minulého týdne, zůstane do konce přehlídky a zúčastní se besed s diváky. "Pro mě je Brno metropole Moravy. A když se vrátím na Moravu, tak jsem doma," uvedl Jasný. Režisér nyní připravuje natáčení filmu z prostředí Terezína. Scénář milostného příběhu v tragických kulisách psal šest let. Produkce shání peníze. Interiéry se prý budou točit v Rumunsku, interiéry přímo v Terezíně.

Hana Hegerová pokřtila album Mlýnské kolo v srdci mém

Nové studiové album Mlýnské kolo v srdci mém v pondělí v Praze pokřtila zpěvačka Hana Hegerová. Francouzské šansony přeložené před mnoha lety do češtiny vydala téměř po čtvrtstoletí od své dosud poslední studiové desky Potměšilý host. Již na křtu převzala od vydavatelství Supraphon zlatou desku, která se domácím interpretům uděluje za 6000 prodaných alb. "Velmi jsem se bála dělat toto cédéčko. Musí se totiž připravovat ve studiu. Já jsem ale ráda na jevišti. Mám totiž ráda život," řekla Hegerová při prezentaci desky. Zpěvačka, která je vnímána jako legenda českého šansonu, nazpívala písně slavných francouzských šansoniérů Moustakiho, Gainsbourga, Barbary, Legranda či Ferreho. Nahrávání ale prý odkládala, neboť práce ve studiu ji příliš netěší. Minulé studiové album Potměšilý host natočila před třiadvaceti lety. Své dosud poslední album, kompilaci Recital 2, vydala před čtyřmi lety.

V Jižní Koreji se vystavují díla českého šperkařství

První velkou výstavu českého šperku v Jižní Koreji pořádá v těchto dnech Muzeum světového šperku v Soulu. Napsal to jihokorejský server koreatimes.co.kr. Expozice s názvem Milenci z Prahy mapuje význam českého šperkařství jako významného odvětví evropského designu 20. století. Podle serveru má ale také posílit vztahy obou zemí na poli kultury. Výstavu tvoří sto šperkařských výrobků. Zastoupeny jsou tradiční klenoty z českého granátu, ale také díla pětice současných českých návrhářů: Evy Eislerové, Svatopluka Kasalého, Pavla Opočenského, Stanislavy Grebeníčkové a Petra Dvořáka. Podle kurátorky výstavy a zástupkyně ředitele muzea Elaine Kimové není český granát v Koreji příliš znám.

Tenista Berdych je poprvé v kariéře světovou šestkou

Český tenista Tomáš Berdych si ve světovém žebříčku polepšil o jednu příčku na šestou pozici, což je jeho nejlepší umístění v kariéře. Jedničkou je stále Španěl Rafael Nadal, v čele ženského pořadí je Caroline Wozniacká z Dánska. Berdych si v žebříčku polepšil navzdory tomu, že na turnaji Masters v Šanghaji vypadl už ve třetím kole. Druhým nejlepším Čechem je Radek Štěpánek, který si pohoršil o sedm míst na 37. pozici. Jan Hájek uzavírá první stovku pořadí.

Počasí v úterý

Polojasno až oblačno, od západu postupně zataženo s přeháňkami. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

18-10-2010