Denní souhrn zpráv Zprávy

15-10-2010

Češi rozhodují o novém složení svých radnic a Senátu

Čeští voliči v pátek začali rozhodovat o novém složení svých radnic. Na třetině území republiky svými hlasy ovlivní také rozložení sil v Senátu. V obou volbách mají na výběr rekordní počet kandidátů. Obecními zastupiteli by chtělo být 226.000 uchazečů, na jedno místo na radnici tak připadají tři až čtyři uchazeči. Ještě větší zájem je o místa v Senátu, kde o 27 mandátů bojuje 227 kandidátů, v průměru tedy osm až devět na jedno křeslo. Lidé mohou volit tradičně v pátek od 14:00 do 22:00 nebo v sobotu od 08:00 do 14:00 hodin. Zobrazovat se budou na serveru www.volby.cz. Do volební místnosti by si lidé měli s sebou vzít průkaz totožnosti, buď občanský průkaz, anebo cestovní pas. V komunálních volbách mohou na hlasovacím lístku, kde jsou pohromadě kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo. Lístky vloží do obálky a vhodí do schránky. V senátních volbách si pouze vyberou lístek se jménem preferovaného kandidáta, který vloží do žluté obálky pro senátní volby. Obálky, které dostanou od volební komise, by neměli zaměnit, jinak nebude moci být jejich hlas uznán za platný.

Václav Klaus vyzval občany k co největší účasti ve volbách

Prezident Václav Klaus vyzval občany k co největší účasti ve volbách. Ukáže se podle něj, zda lidé potvrdí trend, který určily květnové sněmovní volby. Hlasování o komunálních politicích je podle prezidenta důležité, nikoli však průlomové. V zemi podle něj nepanuje politický neklid a republiku čeká rok bez voleb. "Volby jsou důležité, každé volby jsou důležité a komunální volby jsou důležité mimořádně. Doufám, že si to občané uvědomí a že je lepší jít volit, než potom nadávat někde potají," řekl Václav Klaus poté, co odevzdal svůj hlas v komunálních volbách v pražských Kobylisích. Koho volil, prezident neuvedl. Nicméně prozradil, že dal hlas celé straně, nikoli jednotlivcům. Vybral prý stejně jako ve sněmovních volbách.

Politici si přejí, aby volební účast byla vysoká

Zakřížkovat své favority pro komunální politiku a případně Senát přišli krátce po otevření volebních místností také šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka či předseda komunistů Vojtěch Filip. Z volebních místností vyzvali občany k účasti v hlasování. Předseda současné vlády a šéf ODS Petr Nečas si naplánoval cestu do volební místnosti až na sobotní poledne, lídr koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg odvolil v pátek večer. Zato předseda nejmenší koaliční strany Věcí veřejných Radek John jako ministr vnitra a šéf volební komise navštívil krátce po spuštění hlasování hned několik okrsků. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová volila tradičně ve volebním okrsku číslo 17 v mateřské škole ve Vysocké ulici ve Žďáru nad Sázavou. Svůj hlas odevzdala ODS, nevyužila možnosti zakřížkovat i kandidáty jiných stran.

Pražští lídři ODS a TOP 09 odvolili brzy po zahájení voleb

Kandidáti na pražského primátora za ODS a TOP 09 Bohuslav Svoboda a Zdeněk Tůma přišli k volbám několik minut po otevření volebních místností. Bohuslav Svoboda (ODS) svůj hlas odevzdal v základní škole v Sázavské ulici na Vinohradech, jeho konkurent Zdeněk Tůma (TOP 09) volil ve Vokovicích. Oba řekli, že na lístku zaškrtli svou stranu. Oba vyjádřili víru v úspěch své strany. Zatímco podle Bohuslava Svobody bude výsledek těsný, Zdeněk Tůma jej nechtěl odhadovat. Dodal ale, že by za úspěch považoval vítězství. A to nejlépe takové, které by TOP 09 umožnilo mít rozhodující slovo při sestavování rady. Po 16:00 odvolil rovněž hlavní kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

Francie s ČR chtějí pracovní skupinu k energetické bezpečnosti

Česká republika a Francie chtějí užší spolupráci v oblasti energetiky a energetické bezpečnosti. Vytvoří proto společnou pracovní skupinu, v niž se obě země budou připravovat na energetický summit Evropské unie, který se uskuteční v příštím roce. V pátek se na tom v Praze dohodli ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche. Nově vytvořená pracovní skupina by podle ministra Schwarzenberga měla zkoumat, jak propojit energetické sítě v Evropské unii. Měla by se také zabývat dodávkami ropy a zemního plynu. Pracovní skupina by se tak věnovala podobným tématům, jaká má na programu únorový energetický summit EU. Vyslanec Paříže se v Praze také zajímal o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a o možnou spolupráci v jaderné energetice. Na rozšíření Temelína o další dva bloky by se mohla podílet francouzská státní firma Areva, která je mezi třemi zájemci o tuto zakázku.

ČSSD má výhrady k návrhu ke snížení platů ústavních činitelů

Opoziční ČSSD má výhrady k vládnímu návrhu na snížení platů ústavních činitelů. Dovedla by si představit i tvrdší postup, než jaký předložila koalice. Naopak komunisté předlohu podpoří. ČTK to řekli místopředseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc a předseda komunistického klubu Pavel Kováčik. Podle návrhu se mají platy politiků snížit o pět procent a mají být stejné do roku 2014. Předloha se týká i soudců a státních zástupců. "Návrh podpoříme," uvedl Kováčik. Sociální demokraté ještě o předloze na klubu nejednali, osobně by si dokázal představit i vyšší než navrhované snížení. "Připadne mi s podivem, když vláda navrhuje pět procent a státním zaměstnancům deset procent," podotkl Tejc. Poslanci by se měli předlohou zabývat na schůzi, která začne 26. října. Vláda chce, aby byla schválena ve zrychleném projednávání už v prvním čtení.

Srovnávání žáků 5. a 9.tříd bude mít vliv na financování škol

Srovnávání žáků 5. a 9. tříd bude mít vliv na financování základních škol. Ty by už neměly dostávat peníze podle počtu žáků, ale podle kvality vzdělávání. Která škola je kvalitní, a která ne ukážou právě výsledky srovnání znalostí žáků, sdělil na konferenci k této problematice ministr školství Josef Dobeš (VV). Srovnání žáků má odstartovat v roce 2013, mělo by být obdobou státních maturit na středních školách. "Pokud chceme kvalitní vzdělávání, musíme finančně zvýhodnit kvalitní školy," řekl novinářům náměstek ministra pro regionální školství Ladislav Němec. Jak by mělo nové financování vypadat a jestli to bude pro školy razantní změna, však nechtěl upřesnit. Nový systém by měl být vypracován do roku 2011. Náměstek ale zároveň upozornil, že minimálně v prvních letech srovnávání se podle záměru nebudou sestavovat žebříčky škol, výsledky žáků by měly sloužit pouze konkrétní škole k posouzení vlastních silných a slabých stránek. V hodnocení školy by mělo být zároveň zohledněno, jak školy začleňují děti s nejrůznějšími poruchami učení nebo děti handicapované. Je to z toho důvodu, aby se pak školy kvůli lepším výsledkům svých žáků, a tím pádem i vyšší státní dotaci nesnažily přijímat jen nadané děti.

ÚBS: Brambor se letos v Česku urodilo méně, budou se víc dovážet

Brambor se letos v Česku urodilo méně než loni. Hektarové výnosy byly o něco nižší kvůli nepříznivému počasí a v meziročním porovnání skoro o šest procent klesly pěstitelské plochy. Podle odhadu Ústředního bramborářského svazu (ÚBS) nebude produkce konzumních brambor stačit na pokrytí tuzemské spotřeby, která převyšuje 600.000 tun za rok. Dovoz brambor zřejmě stoupne o desítky tisíc tun, řekl na odborném semináři v Havlíčkově Brodě předseda bramborářského svazu Miloslav Chlan. "Vždycky to bylo tak, že jsme míň vyváželi a víc dováželi. Ale ten rozdíl byl řádově v desítkách tisíc tun. Letos to může být i víc, může to být třeba 50.000 i 80.000 tun," uvedl Chlan. Brambory se do Česka běžně vozí z Německa a z Nizozemí. Produkce ze zahraničí podle Chlana ale zatím proudí hlavně do východoevropských zemí, kde brambory nejsou, a proto se za ně platí víc. Čeští bramboráři by na rozdíl od loňska, kdy měli ztrátovou sezonu, mohli na bramborách vydělat. Farmářské ceny se nyní pohybují kolem pěti korun za kilogram a oproti stejnému období před rokem jsou přibližně dvojnásobné. Zajímavá cena by podle Miloslava Chlana měla u kvalitních hlíz vydržet po celou sezonu. Lepší tržby by podle něj mohly zastavit odklon zemědělských podniků od pěstování této plodiny. "Lze očekávat stabilizaci nebo i malý nárůst osázených ploch brambor v příštím roce," uvedl Miloslav Chlan.

MPSV: Počet nesoběstačných seniorů vzroste za 50 let až třikrát

Počet nesoběstačných seniorů vyžadujících dlouhodobou zdravotní a sociální péči vzroste v Česku do roku 2060 dvojnásobně až trojnásobně. Vyplývá to z historicky první ucelené publikace na téma dlouhodobé péče, kterou vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Zatímco v roce 2007 žilo v ČR 258.000 nesoběstačných seniorů, roku 2060 to bude už 687.000. Až třikrát vzroste rovněž počet klientů profesionálních služeb využívajících buď péče určité instituce nebo domácí péče. Úměrně s tím porostou také náklady na akutní a dlouhodobou péči. Demografové upozorňují, že stárnout bude nejen populace jako taková, ale především populace seniorů. Přičemž narůstat bude zejména skupina takzvaných velmi starých lidí, tedy lidí osmdesátiletých a starších, kteří mají specifické potřeby. ČR bude patřit mezi země s nejrychleji stárnoucí populací v EU, píše se v materiálu.

Dvě třetiny Čechů pravidelně spoří, v průměru 2659 Kč měsíčně

V Česku pravidelně spoří 67 procent obyvatel. Měsíčně si ukládají v průměru 2659 korun, což je o 219 korun více než v loňském roce. Nejvíce lidé využívají stavební spoření, následuje spořicí knížka či účet. Vyplývá to z analýzy IMAS International zpracované pro finanční skupinu Erste. Stavební spoření je podle průzkumu nejoblíbenějším produktem u 52 procent obyvatel, spořicí knížka či účet u 39 procent, životní či kapitálové pojištění u 38 procent a státem podporované penzijní pojištění upřednostňuje 36 procent dotázaných. Úspory v hotovosti doma nebo v bezpečnostní schránce má 28 procent obyvatel ČR. S výší spořené částky je spokojeno přes 80 procent střadatelů a více než polovina z nich plánuje v budoucích pěti letech spořit přibližně stejnou částku. Pravidelně spoří větší procento žen než mužů, ženy jsou také opatrnější na útratu peněz než muži.

Jubilejní Týden vědy a techniky začíná již 1. listopadu

Jubilejní 10. ročník Týdne vědy a techniky, který je největším vědeckým festivalem v České republice, začne už 1. listopadu. Budou to rovněž dny otevřených dveří pracovišť Akademie věd, která je hlavním pořadatelem. O akci informuje www.tydenvedy.cz. Od roku 2001, kdy Týden vědy a techniky začal jen několika přednáškami a prezentacemi, se stala tato akce skutečným vědeckým festivalem díky značnému zájmu veřejnosti a zejména mladých lidí. Rozšířila se také do největších českých měst. "V minulém roce navštívilo pracoviště Akademie věd a jejích partnerů, výstavy a jiné vědu popularizující akce více než 30.000 lidí," uvedl předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Jubilejní ročník má téma Rozmanitost světa a života v něm. Poukazuje podle Drahoše na různorodost, ale i nezastupitelnost všech vědních oborů a na širokou škálu témat, kterými se zaobírají. Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd jsou určeny všem návštěvníkům, kteří mají zájem dozvědět se více o nejnovějších trendech ve vědě, o práci vědců, výzkumných projektech a o nejnovějších vědeckých přístrojích. Veřejnost a především studenti středních škol mají možnost navštěvovat přednášky, prezentace vědeckých objevů nebo výstavy a nahlédnout do nejrůznějších laboratoří a knihoven, a tak poznat, "jak se dělá věda".

NSS zrušil část návštěvního řádu Šumavy o splouvání Teplé Vltavy

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil návštěvní řád Národního parku Šumava v bodu, který umožňoval registrovaným vodákům splouvání Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou. Vyhověl tak Okrašlovacímu spolku Zdíkovska. Podle ekologů ze spolku chybělo k vydání sporné části návštěvního řádu posouzení dopadů na životní prostředí. ČTK to zjistila z rozhodnutí NSS. Okrašlovací spolek dlouhodobě upozorňuje například na to, že v Teplé Vltavě žije kriticky ohrožená perlorodka říční. Návštěvní řád platný v letošní vodácké sezoně podmínil splavnost úseku předchozí registrací každé vodácké posádky a stanovil řadu dalších omezení. Úsek mezi Soumarským Mostem a Pěknou je nejpřísněji regulovanou částí Teplé Vltavy. Počet vodáků tam za posledních deset let poklesl asi o polovinu. Okrašlovací spolek Zdíkovska v návrhu na zrušení části návštěvního řádu poukázal na to, že sporný úsek je součástí Evropsky významné lokality Šumava a sítě Natura 2000. Proto mělo vydání řádu předcházet posouzení vlivu na životní prostředí v lokalitě. Nejvyšší správní soud potvrdil, že se stala chyba. Správa národního parku opatření vydala nezákonným způsobem.

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji jsou stále špatné

Množství polétavého prachu v ovzduší se v Moravskoslezském kraji stále drží nad imisním limitem 50 mikrogramů na metr krychlový. Průměrné denní koncentrace prašného aerosolu vzrostly oproti čtvrtečnímu odpoledni na deseti z 15 měřících stanic. Nejhůře je na tom Karvinsko, kde je mezní hranice překračována více než dvojnásobně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výrazně znečištěné ovzduší musí obyvatelé regionu dýchat už od minulého týdne. Denní limit pro polétavý prach se nyní v kraji pohybuje v rozmezí od 68 do 125 mikrogramů na metr krychlový. Nejnižší hodnotu zaznamenala měřicí stanice v Ostravě-Mariánských Horách, nejvyšší pak v Karviné. Meteorologové ve čtvrtek odpoledne zrušili signál regulace vyhlášený v regionu kvůli smogové situaci a špatným rozptylovým podmínkám. Při tomto signálu firmy s platným regulačním řádem musí dodržovat ekologická opatření uvedená v tomto dokumentu. Signál upozornění, který varuje před možným vznikem smogové situace, však i nadále zůstává v platnosti.

Český pavilon na Expu 2010 oceněn za přínos kulturní výměně

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji dostal v pátek cenu za Nejkreativnější přínos mezinárodní kulturní výměně. České expozici Plody civilizace ji udělilo šanghajské Mezinárodní kulturní středisko mládeže. ČTK to sdělila produkční marketingu a komunikace českého pavilonu Tereza Králová. Expozici Plody civilizace tvoří dvaadvacet exponátů umělců, kteří se snaží představit Česko. Mezi hlavní lákadla patří reliéfy zpod sochy Jana Nepomuckého, které byly přivezeny jako symbol štěstí z pražského Karlova mostu. Expozice má vyvolávat emoce návštěvníků tím, že ukazuje napětí mezi plody civilizace i negativy, která přináší. Generálnímu komisaři české účasti na Expo Pavlu Stehlíkovi ocenění předal místopředseda udělující organizace. Český pavilon patří v konkurenci více než 200 vystavovatelů k vyhledávaným cílům. K pátku ho podle Terezy Králové navštívilo zhruba 7,750.000 lidí, překonal tak rekord z legendárního bruselského Expo v roce 1958. Expo skončí s posledním říjnovým dnem. Podle tiskové zprávy zaslané ČTK Stehlík po převzetí ocenění řekl, že česká expozice v Číně zůstává.

Deník Právo: Na aukcích jsou vzácné dokumenty odcizené z Chebu

Na zahraničních aukcích se objevily některé ze stovek královských písemností včetně originálů dopisů významných panovníků od Karla IV. po Marii Terezii, které se v minulosti ztratily ze státního archivu v Chebu. Jejich katalogová cena se pohybuje v závratných částkách. Případ vyšetřují karlovarští policisté ve spolupráci se zahraničními kolegy. Píše to deník Právo. "Jedná se o korespondenci mezi městem Chebem a různými panovníky. Dopisy na hadrovém papíře opatřené vodotiskem mají všechny náležitosti včetně královské či císařské pečeti a podpisu. Jejich unikátnost spočívá v jedinečnosti, neexistují totiž žádné duplikáty. Král psal vždy jen jeden takový dopis," řekl ředitel chebského archivu Karel Halla. Mezi nejvzácnější ukradené relikvie patří podle listu dopis od Karla IV. z roku 1354, kterým osvobodil město Cheb od placení cla. Karel Halla uvedl, že chybí i korespondence od Václava IV., císaře Zikmunda či Jagellonců. Denik Právo píše, že chybějící archiválie odhalil audit před šesti roky. Karel Halla si myslí, že dokumenty byly z archivu odcizeny v 90. letech, kdy po nich byla větší poptávka a nebyl problém je dostat za hranice. Tehdy také panoval chaos v kontrole lidí, kteří v archivu dokumenty studovali.

Výstavní síň Senátu připomíná slávu výrobků značky Praga

Modely aut, automobilové díly a doplňky, soutěžní trofeje i různá zpodobení nezaměnitelného loga nabízí výstava s názvem Značka Praga, která byla zahájena v Senátu. Připomíná slávu výrobků této svého času největší české automobilky, která přes sto let vyrábí dopravní prostředky nebo jejich součásti. Pragovka měla výrobu světového rozměru, svou produkcí a obchodním zastoupením zasahovala do 87 států světa, uvedl na vernisáži zakladatel Automuzea Praga Emil Příhoda. Muzeum ve Zbuzanech u Prahy, z jehož sbírek jsou vystavené exponáty, je třetí největší sbírkou vozů jedné značky na světě. Představuje osm desítek vozů značky Praga z let 1908 až 1985, a to nejen osobní vozy včetně prezidentských, ale i nákladní automobily, autobusy, traktory nebo pluhy. Pro mnohé návštěvníky výstavy bylo překvapením, že kromě dopravních prostředků nesly značku automobilky také vysavače, šicí stroje nebo sportovní oblečení. Pragovka vyráběla v době prvorepublikové hospodářské krize také lednice, žehličky, kamna nebo zdravotní zařízení.

Německá nadace ocenila režiséra Vondráčka za dokument o masakru Němců

Německá nadace Centrum proti vyháněním, která usiluje o vybudování stejnojmenného muzea a dokumentačního střediska nucených exodů ve 20. století v Berlíně, udělila svou Cenu Franze Werfela za lidská práva českému režisérovi Davidu Vondráčkovi za jeho dokument Zabíjení po česku. Nadace to oznámila v tiskovém prohlášení. David Vondráček cenu dotovanou 10.000 eury (245.000 Kč) dostane 28. listopadu ve Frankfurtu nad Mohanem. Šestičlenná porota ceny, v níž zasedá mimo jiných předsedkyně německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová nebo bývalý europoslanec za německé Zelené Milan Horáček, rozhodla podle nadace o vyznamenání Davida Vondráčka jednohlasně. Ocenila tak jeho "odvážné vystoupení za pravdu a spoluúčast", které prokázal natočením dokumentu o zavraždění německých civilistů krátce po skončení druhé světové války v tehdejším Československu.

Festival Oty Hofmana vynesl dvě ceny pro Hřích profesora Sodomky

Nejúspěšnějším snímkem 42. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově je inscenace České televize Hřích profesora Sodomky režiséra Zdeňka Zelenky, jež obdržela dvě hlavní ceny. Odborná porota jí udělila cenu Oty Hofmana za nejlepší dílo v kategorii děl určených mládeži od 13 do 18 let a Křišťálovým šatonem snímek ocenila ve stejné kategorii i porota složená dětí a mládeže. ČTK o tom informoval ředitel festivalu Marek Poledníček. Porotci na Hříchu profesora Sodomky nejvíce oceňovali komediální ztvárnění detektivního žánru pro mládež. Na favorizovaném hitu letošní sezony, filmu Kuky se vrací Jana Svěráka, zase odborná porota ocenila novátorský přístup k tvorbě určené dětskému divákovi a udělila mu cenu Oty Hofmana v kategorii do 12 let. Kuky ale nebodoval u poroty dětské. Křišťálový šaton pro nejlepší snímek v kategorii do 12 let tak udělila filmu Láska rohatá režiséra Hynka Bočana.

Dobrý výčepní musí o zákazníka pečovat, tvrdí odborník

Nejen zručnost, ale tak charisma a umění komunikovat s lidmi patří k práci úspěšného výčepního v současné době. Tvrdí to vítěz letošního ročníku Pilsner Urquell Master Bartender Lukáš Svoboda, který jako první Čech ve čtvrtek získal hlavní světovou trofej v čepování plzeňského ležáku. "Výčepní by měl ovládat své řemeslo. Měl by ale také o zákazníka pečovat," řekl Lukáš Svoboda ČTK. K pivu patří určitý servis. "Nejde však jen o čepování a nošení piva na stůl, jak si lidé v Česku práci výčepního představují," uvedl. Nutné jsou podle něj znalosti o kvalitě piva, jeho původu i historii. "Hospoda je také místo, kam si lidé chodí popovídat. V tom by jim měl výčepní vycházet vstříc," zdůraznil. Dokonala péče o zákazníka patří podle Lukáše Svobody, který pracuje v pražské pivnici Konvikt, k tradici čepování plzeňského piva. Velmi si přitom zakládá na tom, že se plzeňský prazdroj "čepuje, nikoli točí". "Díky správnému čepování má vyniknout jasně zlatá barva i smetanová pěna. Pivo by pak mělo zanechat na skle po každém napití kroužky. Pěna se navíc musí držet co nejdéle. Pivo totiž úzakonzervujeú a drží ho v dobré kondici," popisuje nuance.

Ze sportu:

V zahajovacím utkání 12. kola první fotbalové ligy pražští Bohemians zdolali Liberec 3:1. V tabulce Bohemians poskočili na osmou příčku. Liberec je hned za nimi se stejným počtem bodů.

S cílem probojovat se mezi nejlepší čtyřiadvacítku týmů vstoupí o víkendu v Rotterdamu čeští sportovní gymnasté do mistrovství světa. Čtyřiadvacet družstev si zajistí účast na světovém šampionátu 2011 v Tokiu, odkud dvanáct týmů postoupí na olympijské hry v Londýně. V rotterdamské hale Ahoy bude startovat 572 gymnastů z 69 zemí. Český výběr mužů pod vedením trenérů Jana Casky a Petra Syrového tvoří Michal Boltnar, Petr Smejkal, Jiří Bomer, Martin Konečný, Jindřich Panskýa Jiří Veselý. Gymnastky povede na šampionátu po návratu z italského angažmá nový trenér Ján Žifčák, který bude mít k dispozici asistentky Kateřinu Vlkovou a Yvette Pechancovou. Tým tvoří Alice Jáňová, Kristýna Pálešová, Jana Šikulová, Klára Hadrbolcová, Marcela Moláčková a Nicole Pechancová z USA.

Bývalý vynikající útočník a současný kouč extraligového Litvínova Robert Reichel v pátek pokřtil knihu nazvanou Kapitán zlaté generace, která mapuje jeho kariéru. Robert Reichel se zařadil mezi největší postavy českého hokeje, k čemuž výrazně přispěla jeho role kapitána úspěšných reprezentačních výběrů. Uznávaný devětatřicetiletý centr uzavřel kariéru po skončení minulé sezony. Do myslí hokejových fanoušků se nesmazatelně zapsal zejména proměněným samostatným nájezdem v semifinále olympijského turnaje v Naganu 1998 proti Kanadě. Vedle toho dovedl v roli kapitána český tým třikrát k titulu mistra světa.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Zataženo, místy déšť. Teploty 7 až 11 stupńů Celsia.

15-10-2010