Denní souhrn zpráv Zprávy

10-10-2010

Nečas ujišťuje, že vláda bude jednat s opozicí, Sobotka mu nevěří

Premiér a předseda ODS Petr Nečas ujišťuje, že o všech klíčových reformách bude jím vedená koaliční vláda vyjednávat s opozici. Úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka mu to ale odmítá uvěřit a tvrdí, že pokud nebude mít sociální demokracie po nadcházejících volbách do Senátu v horní komoře většinu, bude s ní vláda vyjednávat jen naoko. "My budeme vyjednávat o klíčových reformách, myslím si, že je to nezbytné," řekl Nečas v pořadu Nedělní partie na TV Prima, i když neslíbil, že se na všem vláda s opozicí dohodne. Sobotka se ale domnívá, že pokud bude mít současná vládní koalice většinu i v Senátu, bude v pokušení "válcovat" opozici. Připomněl například zkušenost z roku 2007, kdy Senát schvaloval tehdejší vládní reformu veřejných financí a hlasy poslanců pravice tehdy rozhodl, že se jí nebude zabývat a odešle ji bez rozpravy rovnou prezidentovi k podpisu.

Nečas a Sobotka jsou pro finanční limity předvolebních kampaní

Premiér a předseda ODS Petr Nečas se shodl s úřadujícím předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou na potřebnosti zavedení limitů, které by stanovily, kolik politické strany mohou utratit za předvolební kampaně. Řekli to v debatě televize Prima. Nečas ale podmínil zavedení limitů tím, že strany zveřejní náklady na minulé kampaně. Podle něj musí být rovněž zajištěno, že limity nebudou obcházeny například prostřednictvím anonymních kampaní.

John v ČT: K9 bude příští týden jednat o osudu Vesecké

Špičky ODS, TOP 09 a VV mají příští týden na zasedání koaliční devítky jednat podle ministra vnitra Radka Johna (VV) o odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. John to řekl v diskusním pořadu České televize. Odchod Vesecké podporují VV a TOP 09, ale ODS není v otázce odvolání nejvyšší státní zástupkyně jednotná, uvedl. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v minulosti řekl, že vláda by měla Veseckou odvolat nejpozději na přelomu roku. Šéf české pobočky nevládní protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka označil dosavadní jednání o odvolání nejvyšší státní zástupkyně za "nedůstojné tanečky". Politici by podle něho měli říct co nejdříve konečné slovo.

Pracovní portály hlásí velký nárůst volných pracovních míst

Pracovní portály i personální agentury hlásí v říjnu výrazný meziměsíční nárůst volných pracovních míst. Proti stejnému období loni činí jejich nárůst až několik desítek procent. Nabídek na pracovní místa přibývá hojně také pro absolventy a brigádníky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi společnostmi zprostředkujícími práci. Statistiky pracovních portálů na začátku října potvrdily trvalý zájem firem o pracovníky v oblasti prodej a obchod. Trvalá poptávka přetrvává po kvalitních akvizičních obchodnících, obchodních zástupcích, ale i po klasických prodejcích. Zajímavým jevem je prý rostoucí zájem firem o uchazeče ve strojírenství. V září v Česku klesla nezaměstnanost o 0,1 procentního bodu na 8,5 procenta. Pracovní úřady tak ke konci devátého měsíce registrovaly 500.481 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 1013 méně než v srpnu. Volných pracovních míst úřady evidovaly ke konci září 35.100. Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské je počet volných míst stále velmi nízký na to, aby stlačil míru nezaměstnanosti výrazně níž.

Průzkum: Obavu ze ztráty práce má 60 procent lidí

Obavu ze ztráty práce má 60 procent lidí. Naopak o práci se vůbec nebojí jen 24 procent lidí a pouze 16 procent má jistotu, že je osobně zaměstnavatel nepropustí. Ukázal to průzkum pracovního portálu Onlineprace, který se uskutečnil v polovině září. Celkem 51 procent dotázaných uvedlo, že práci dnes nemá jistou prakticky nikdo. Dalších devět procent lidí míní, že se o svoji práci bojí, protože jejich zaměstnavatel v poslední době propouštěl nebo se k takovému kroku chystá.

ČR neplní v poměru důchodů k platům mezinárodní úmluvu

Česká republika neplní úmluvu Mezinárodní organizace práce o invalidních, starobních a pozůstalostních dávkách. Ta stanovuje, že podíl výše nově přiznaného starobního důchodu ke mzdě v roce předcházejícím roku odchodu do důchodu má činit aspoň 45 procent. ČR však požadavek přestala plnit již v roce 2009. Vyplývá to z důvodové zprávy k nařízení vlády o zvyšování všeobecného vyměřovacího základu důchodů, které vláda schválila minulý týden. V roce 2009 podíl totiž podle důvodové zprávy činil pouze 43,8 procenta. A příští rok se má snížit dokonce na 43,6 procenta. A to i přesto, že se mají zvýšit redukční hranice pro výpočet nových důchodů. Redukční hranice jsou dvě, vypočítává se podle nich procentní výměra důchodů. K naplnění požadavku by bylo potřebné zvýšit první redukční hranici na 11.900 Kč, a dosažení požadované úrovně proto není v roce 2011 reálné, konstatuje důvodová zpráva. Pro příští rok přitom první redukční hranice bude ve výši 11.000 korun Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které do vlády návrh nařízení posílalo, problém vznikl v souvislosti se snižováním daní. Navíc se na výpočtu podílu odráží zúčtování daně za závislou manželku. Čistá mzda se tak zvyšuje a podíl starobního důchodu k čisté mzdě je tedy nižší.

Hodnota i počet veřejných stavebních zakázek se v ČR propadá

Celková hodnota veřejných stavebních zakázek se ve třech čtvrtletích 2010 meziročně snížila o 34 procent na 84,6 miliardy korun. Největší propad vykázaly zakázky na dopravní stavby, a to o 68 procent na 18,4 miliardy korun. Vyplývá to z nejnovější analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha, která provádí měsíční monitoring stavebního trhu. "Informace o vývoji v zadávání zakázek za první tři čtvrtletí 2010 jsou nepříznivou zprávou pro očekávaný vývoj celého odvětví stavebnictví v následujících letech," řekl ČTK ředitel ÚRS Praha Zdeněk Kunc. Současná situace je přitom podle něj stále příznivá, protože stavaři mají ještě zásobu prací dojednanou v minulých letech. Za celý letošní rok očekává pokles stavební výroby v Česku o osm až deset procent.

RegioJet chce převzít údržbu krajských tratí a získat vlaky od ČD

Společnost RegioJet ze skupiny Student Agency chce převzít spolu s provozem na ohrožených regionálních tratích i správu a údržbu kolejí. V diskusním pořadu České televize to uvedl majitel firmy Radim Jančura. Firma by podle něj zároveň získala vlaky Českých drah, což ve stejném pořadu připustil generální ředitel ČD Petr Žaluda. "Udržovali bychom si tratě sami, takže stát by ušetřil," uvedl Jančura. RegioJet prý má zájem o všechny ohrožené tratě, konkrétní jednání zatím vede s Karlovarským krajem. "Tam jsme měli pocit, že se jim naše nabídka líbí," řekl podnikatel. Podle něj je společnost ochotna jednat o převzetí tratí se všemi kraji, ale nikde se zatím nedohodla.

RegioJet bude své vlaky na rozdíl od ČD provozovat bez státních dotací, přesto podle Jančury počítá se ziskem. Podle Jančury musí být vlaky minimálně z 60 procent plné, aby se firma dostala alespoň na nulu. Firma chce zároveň dosáhnout toho, aby stát přestal přispívat Českým drahám na vlaky vyšší kvality EuroCity a InterCity. "Stát by tak ušetřil 370 milionů korun ročně," uvedl Jančura. Ministr dopravy Vít Bárta serveru iDnes.cz sdělil, že chce o případném ukončení podpory "lepších" vlaků rozhodnout do tří týdnů. "Zatím nepovažujeme celou věc za uzavřenou, neboť nás ještě čeká komplexní diskuse o všech dotacích Českých drah a Správy železniční dopravní cesty pro příští rok," uvedl ministr. Žaluda už o tématu s ministrem jednal. Stát a kraje letos zaplatí Českým drahám jako úhradu takzvané prokazatelné ztráty u objednaných vlaků zhruba 12 miliard korun. Podle Žaludy budou muset dráhy příští rok výrazně šetřit, neboť nedojde k inflačnímu navýšení částky. Vedení ČD chce proto pro příští rok vyjednat s odbory snížení mezd o desetinu.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se v neděli zlepšilo

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se během neděle zlepšilo. Hodinové koncentrace prachu na většině míst klesly pod limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace, podle kterých meteorologové posuzují imisní situaci, však nadále zůstávají ve většině měst nad povoleným limitem. V noci se totiž situace opět zhoršuje. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Více než 100 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový za posledních 24 hodin naměřili meteorologové na šesti místech - v Ostravě-Bartovicích, Zábřehu a Fifejdách, v Bohumíně, Věřňovicích a v Karviné. V dalších moravskoslezských městech byla hodnota v rozmezí od 50 do 100 mikrogramů na metr krychlový. Smogová situace se vyhlašuje při hodnotě 150. Během noci na pondělí ČHMÚ nepředpokládá vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prachu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat nad limitem. Stále proto platí upozornění na hrozící smogovou situaci a vyhlášení regulace. Varování vydali meteorologové v pátek ve 23:00.

Lávku v Chrastavě strženou povodní nahradila unikátní lanovka

Unikátní lanovka architekta Martina Rajniše nahradila v Chrastavě na Liberecku lávku, kterou strhla v srpnu blesková povodeň. Takzvaný transbordér uveze jednu tunu a najednou může přepravit až šest osob, jeho výstavba trvala pouhých osm dní. Zařízení by mělo odolat i velké vodě, ujistil obyvatele Chrastavy autor projektu Martin Rajniš a spolu s dalšími osobnostmi včetně chrastavského starosty Michaela Canova hned zařízení i otestoval. Pro Chrastavu je podle starosty Michaela Canova stavba velkou pomocí. Lávku, kterou strhla voda, obyvatelé místní části Kolonka hojně využívali mimo jiné k cestě na vlak. Sloužit ale bude i turistům.

Forman dostal v Lyonu další cenu za celoživotní dílo

Světoznámý režisér českého původu Miloš Forman obdržel v sobotu večer na filmovém festivalu v Lyonu cenu bratří Lumierů za celoživotní dílo a za vztah k historii kinematografie. Uvedly to na svých internetových stránkách pořadatelé festivalu. Formanovi se tak dostalo v krátké době druhého takového ocenění. Před týdnem obdržel stejné uznání na Mezinárodním filmovém festivalu v Curychu. Forman po převzetí ceny podle agentury AFP v krátkém projevu vyjádřil hrdost ze získání ceny s názvem Lumiere. Francouzský režisér a předseda institutu Lumiere Bertrand Tavernier při slavnostním obřadu zdůraznil energii, vitalitu a rytmus Formanových filmů. Formana označil za muže odtrženého od svého jazyka a kultury, jehož filmová tvorba je bojem za svobodu, odmítáním se podřídit hollywoodským pravidlům a bojem proti moci a institucím. Ředitel institutu Lumiere Thierry Frémaux, který druhý ročník lyonského festivalu pořádá, připomněl, že loni bylo toto ocenění uděleno poprvé, a to americkému herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi.

Na Designbloku bodoval TON či Nademlýnská

Letošní Designblok zná své nejlepší vystavovatele. Porota složená z šéfredaktorů mezinárodních odborných časopisů udělila v sobotu ceny ve 12 kategoriích. Nejlepší nový nábytek podle porotců představila česká firma TON, která bodovala s kolekcí 2010. Firma specializující se na stoly a židle zaujala i v kategorii nejlepší nový výrobek - zvítězily v ní sáňky od Olgoj Chorchoj pro TON. Nejhezčí prezentaci módního butiku měla podle porotců návrhářka Klára Nademlýnská. V kategorii Nejlepší kolekce bytových doplňků si ocenění vysloužila kolekce nápojového skla 2010 Bohemia Machine. Nejlepší kolekci svítidel podle komise představila česká společnost Brokis. Svým šperkařským uměním zaujala česká rodinná firma BeldaFactory. Nejlepší módní kolekcí se stala Fix you No. Hany Zárubové a Štěpána Malovce. Designér Mikuláš Novotný si odnesl ocenění za nejlepší prototyp Designbloku se svým jízdním kolem Folder bike. Za nejlepší instalaci byla označena Lasvit v designu Gabriely Náhlíkové. Hodnotila se též instalace designéra a designérského studia, v této kategorii bodoval Llev. Studio Llev navrhuje mimo jiné sklo, šperky, nábytek a interiérové doplňky. V kategorii nejlepší prezentace obchodu byla oceněna dočasná kavárna Designbloku Kartell cafe by Hippos. Nejlepší školní prezentaci připravila podle porotců VŠUP v Praze, ateliér K.O.V. Evy Eisler. Cena za nejlepší výstavní projekt míří do Norska pro projekt Norway Today. Byla udělena také jedna speciální cena za mimořádný počin mimo kategorie. Získala ji výstava Antonína Hepnara s názvem Okolo.

Velkou cenu Ekofilmu získaly Vetřelci z Amazonie

Velkou cenu Ekofilmu v Českém Krumlově převzal režisér Quincy Russell za film Vetřelci z Amazonie. Vítězný francouzský snímek pojednává o dosud neobjeveném hmyzu tropického pralesa. Pětičlenná porota 36. ročníku mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví ho vybírala z 61 titulů, které postoupily do finále. Porota rozdala ceny v 11 kategoriích. Její zvláštní cenu získal slovenský snímek Mira Remo Arsy-Versy. Diváky, kterých přišlo na festival kolem 8000, nejvíce zaujal snímek českého režiséra Steva Lichtaga Poslední lovci. Cenu studentské poroty pak získal film Jana Hoška Netopýři ve tmě. Hlavním mottem letošního festivalu, který začal v pondělí v Třeboni a v Českých Budějovicích, byl Mezinárodní rok biodiverzity, respektive výzva k záchraně a zachování druhové rozmanitosti na Zemi. Tvůrci ze 40 zemí přihlásili do soutěže celkem 226 filmů. Nejpočetněji byla zastoupena Česká republika s 63 filmy, z Německa přišlo 45 titulů, z Francie 15, z Íránu 12 a ze Slovenska 10. Další filmy byly zaslány například z Kanady, Konga, Řecka, Keni, Japonska či Peru.

Sedm českých režisérů požadovalo po zahájení festivalu stáhnout pětici filmů z programu. Protestovali tak proti údajnému ovlivňování poroty ze strany ministerstva životního prostředí. Jeho šéf Pavel Drobil (ODS) podle režiséra Filipa Remundy vzkázal členům poroty, že film Martina Marečka Auto*mat o sdružení, které prosazuje cyklistickou dopravu v Praze, nesmí získat žádné ocenění a navíc má cenu získat film český a apolitický. Ministr nařčení v médiích odmítl. Stejně tak učinila porota ústy předsedy Jána Opartyho. Pod její prohlášení se ale nepodepsal Vlado Milunič.

V Praze byl odhalen další pomník připomínající Miladu Horákovou

Na pražském Smíchově byl odhalen další pomník, který připomíná památku političky Milady Horákové popravené komunistickým režimem. Jeho autorem je sochař Olbram Zoubek. Pomník se nachází před kostelem Českobratrské církve evangelické (ČCE). Podle člena smíchovské ČCE Aleše Kratochvíla Horáková i s manželem do místního sboru před 75 lety vstoupila. Bronzová socha má podobu postavy se sklopenou hlavou, které není přes vlasy vidět do obličeje. Ke kolemjdoucím je otočena zády. Před postavou leží na žulové desce zlatá růže v oběšencově oprátce. Postava je v mírně nadživotní velikosti, měří zhruba dva metry. Podle Zoubka má lidi vybízet k tomu, aby po chodníku přistoupili k ní, přečetli si text na pamětní desce, prohlédli si přiložené symboly a zamysleli se. "To není Milada Horáková, ale náš vztah k ní, to, jak ji uctíváme," řekl k dílu jeho autor. Odhalení pietního místa se zúčastnily desítky lidí. Aktu předcházela mše a kulturní program. Zazněly v něm verše Jiřího Hejdy, které složil ve vězení. Hejda byl odsouzen v procesu s Horákovou k doživotnímu vězení, později byl propuštěn na podmínku. Horákovou připomíná v Praze několik pomníků a pietních míst. Například loni vznikl pomník na Pankráci. Její jméno nese také nedávno zřízené gymnázium v Praze 4.

Myslivci ukázali v Modré na Slovácku historii a současnost lovu

Archeoskanzen v Modré na Slovácku v neděli patřil lovu. Myslivci a rybáři nabídli návštěvníkům pohled na jeho formy v minulosti i na současnou podobu. Lidé si tak mohli prohlédnout výstavu raritních trofejí a preparovaných zvířat, přehlídku chladných zbraní včetně jejich výroby, ukázku dravých ptáků, Hubertovu jízdu, ochutnat dobovou kuchyni či si poslechnout trubače historické lovecké hudby. Akce Halali aneb Lov od Velké Moravy po současnost se ve skanzenu konala posedmé. Pořadatelé se netají tím, že odpoledne pro ně není jen zábavou. "Část veřejnosti se dívá na myslivce jen jako na lovce. Je to zkreslený pohled. Myslivost je kultivovanou záležitostí, která má u nás hluboké kořeny, ojedinělé v rámci celého světa. Je to samozřejmě i chov zvěře či tlumení škodlivé zvěře. Člověk už převzal funkci predátorů na místo vlků, medvědů, rysů a dalších šelem. Musíme regulovat třeba stavy černé zvěře. Kdybychom to nedělali, byla by to totální katastrofa pro zemědělce. Chceme poukázat na to, že myslivec je jakýsi strážce rovnováhy v přírodě," řekl ČTK starosta Modré Miroslav Kovářík. Archeoskanzen v Modré byl otevřen v roce 2004. Vznikl v místě, kde se v osmém a devátém století nacházelo opevněné sídliště z velkomoravské doby.

Legendární Váňa vyhrál s Tiumenem posedmé Velkou pardubickou

Sedmapadesátiletý žokej Josef Váňa se stal posedmé vítězem Velké pardubické steeplechase. Ve 120. ročníku triumfoval stejně jako před rokem v sedle Tiumena. Druhý doběhl v napínavém finiši s těsnou ztrátou Amant Gris s Markem Stromským, třetí skončila dvojnásobná vítězka slavného dostihu Sixteen vedená Josefem Bartošem. Po dostihu se deset minut řešil protest majitele stáje Hřebčín Albertovec, podle jehož mínění Váňa s Tiumenem Amanta Grise v cílové rovince blokovali. "Myslím, že měl místo pro dva koně podél bariéry, kdyby tam chtěl jít," řekl Váňa. Dostihová komise mu sice udělila pokutu 500 korun za tísnění v cílové rovince, které však podle jejího mínění nemělo vliv na výsledky.

Cyklokrosař Štybar vstoupil vítězně do série Superprestige

Cyklokrosový mistr světa Zdeněk Štybar vstoupil v belgickém Ruddervoorde vítězně do série Superprestige, v níž obhajuje celkový triumf z minulé sezony. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant vyhrál i při svém čtvrtém startu v sezoně.

Boston oplatil v Praze Phoenixu porážku, i díky Krejčímu

Hokejisté Bostonu vyhráli odvetný zápas NHL s Phoenixem v Praze 3:0 a vrátili soupeři sobotní porážku. K vítězství v neděli přispěl dvěma asistencemi český útočník David Krejčí. Čisté konto před téměř 13.000 diváky vychytal Tim Thomas. V sobotu hokejisté Phoenixu ovládli první duel víkendového programu NHL v Praze a porazili Boston 5:2.

Volejbalisté skončili na MS po prohře s Argentinou desátí

Čeští volejbalisté obsadili na mistrovství světa v Itálii desáté místo. Rozhodla o tom prohra 1:3 v souboji o deváté místo s Argentinou ve Florencii. Desáté místo je nejlepším výsledkem na světovém šampionátu v historii samostatné České republiky. Lépe naposledy skončil ještě československý výběr před dvaceti lety v Brazílii, kde byl devátý.

Počasí v pondělí

Jasno nebo skoro jasno, teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

10-10-2010