Denní souhrn zpráv Zprávy

04-10-2010

Klaus ostře kritizoval finanční dohled EU, je prý cestou k záhubě

Český prezident Václav Klaus v pondělí během návštěvy Bruselu ostře kritizoval posilování finančního dohledu v EU. Na tom se po složitých debatách unie dohodla teprve nedávno. "To je podle mého názoru cesta k záhubě. A já to kritizuji úplně stejně, jako to kritizuje naše centrální banka. Tudy cesta nevede," řekl Klaus českým novinářům před začínajícím summitem více než čtyř desítek evropských a asijských zemí. Novou podobu finančního dohledu v EU definitivně schválili 22. září europoslanci. Předtím jí daly zelenou členské země. Reforma má podle zastánců zabránit opakování finanční krize z let 2008 a 2009. Základ mají tvořit čtyři nové instituce. Tři z nich budou dohlížet na banky, pojišťovny a finanční trhy. Čtvrtá bude sledovat vznik případných rizik v členských státech EU pro celou unijní ekonomiku. Česku od začátku jednání vadilo, že nové dohledové orgány by mohly zasahovat do chodu jednotlivých finančních institucí a jejich slovo by bylo větší než slovo národních regulátorů.

Prezident Václav Klaus v pondělí během vrcholné schůzky víc než čtyř desítek zemí Evropské unie a Asie, na níž se hovoří i o možnostech lepší správy věcí veřejných, podotkl, že on rozhodně není přívržencem globálního nadnárodního vládnutí. Je naopak pro mezinárodní spolupráci. "Já si myslím, že každá země si musí dát hlavně do pořádku své věci a nedá se to suplovat tím, že jim bude někdo shora nařizovat," řekl Klaus českým novinářům krátce před začátkem summitu. Pozastavil se i nad tím, jestli je vůbec třeba nějaké efektivnější vládnutí, kterému se bude věnovat i panel, v němž český prezident vystoupí.

Na pražském letišti hlídkují ozbrojení policisté i psovodi

Na pražském letišti byly kvůli varování USA před útoky teroristické sítě Al-Káida v Evropě posíleny policejní hlídky. Halou například procházejí policisté ozbrojení samopaly, v budově jsou nasazeni psovodi, na letištní ploše stojí obrněný transportér. S bezpečnostními opatřeními na letišti se v pondělí odpoledne seznámili ministr vnitra Radek John (VV) a policejní prezident Oldřich Martinů. Podle Johna jde o preventivní opatření, již v neděli jeho úřad uvedl, že hrozba se České republiky přímo netýká. Přísnější bezpečnostní kontroly platí nejen na letišti Praha-Ruzyně, ale i na ostatních mezinárodních letištích v ČR. Policie také posílila ostrahu u některých rizikových objektů.

Schwarzenberg bude jednat s Clintonovou, mimo jiné o Afghánistánu

Český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v pondělí odjel do Washingtonu na pracovní návštěvu Spojených států. Jejím vrcholem bude ve středu jednání s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou. Mělo by se na něm hovořit především o Afghánistánu, vzájemných vztazích, ale i o bezpečnostní politice. Americká strana již delší dobu stojí o to, aby Česká republika svůj kontingent v Afghánistánu posílila. Před jarními parlamentními volbami tento požadavek v Česku narážel na odpor sociální demokracie. Současná vládní koalice ale má dostatečný počet hlasů na to, aby vyslání více vojáků do této středoasijské země prosadila. Ministr obrany Alexandr Vondra již uvedl, že by k současným asi 550 vojákům na afghánském bojišti mělo přibýt asi 180 dalších. Clintonová se Schwarzenbergem pravděpodobně bude jednat také o americkém velvyslanci, který v Praze chybí neobvyklých již 622 dní. Minulý týden se navíc nominace Normana Eisena, kterého na post navrhl americký prezident Barack Obama, zadrhla v americkém Senátu.

Nečas: Kauzu kolem Šorfové nemají řešit politici, ale vyšetřování

ODS zatím nechce v koalici otevírat kauzu údajného sledování svých politiků agenturou ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV). Podle premiéra Petra Nečase by ji neměli řešit politici, ale policejní vyšetřování. Nečas to uvedl na dotaz ČTK, zda bude kvůli případu s VV jednat. Schůzka lídrů koalice ve formátu K9 se podle informací ČTK na tento týden nechystá. "Kauza má být vyšetřena, ne řešena politiky," sdělil Nečas ČTK v sms zprávě. Podle informací ČTK z ODS se věcí "nijak zásadně" nezabývalo ani grémium strany. Také podle dalších občanských demokratů musí případ především vyšetřit policie. Několik významných politiků koalice v pondělí ČTK řeklo, že v tomto týdnu jednání špiček vládních stran na programu není. Schůzka v příštím týdnu je zatím nejistá. Možné tedy je, že koalice jednání na nejvyšší úrovni do senátních a komunálních voleb, které se konají 15. a 16. října, úplně odloží. Podle jednoho z koaličních lídrů nicméně Nečas původně uvažoval o tom, že se K9 do voleb ještě jednou sejde.

Mlejnský podal kvůli kauze sledování politiků trestní oznámení

Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS), který byl údajně před čtyřmi lety sledován agenturou ABL, podal trestní oznámení. Podle svých slov vlastní dokumenty, které dokládají, kdo za kauzou stojí. Chce je předat policii, řekl to v pondělí ČTK. O kauze informovala ve čtvrtek Mladá fronta Dnes. Uvedla, že agentura ABL sledovala bývalou starostku Jižního Města Martu Šorfovou (ODS) a další představitele tehdejší rady městské části. Kromě toho měl být mezi sledovanými i současný starosta Mlejnský. Informace prý byly pořizovány jako kompromitující materiály. Po zveřejnění kauzy se začalo spekulovat o tom, zda by předseda VV Radek John neměl odejít z funkce ministra vnitra. Firmu ABL, která údajně politiky sledovala, totiž vlastní rodina jeho stranického kolegy Víta Bárty. Mlejnský podal oznámení na neznámého pachatele. Až ho policie předvolá, chce jí předat dokumenty, které údajně dokládají, kdo za sledováním stojí.

Havel na billboardu oznámil, koho nehodlá v říjnu volit

Dobrou příležitostí ke změně současného neutěšeného stavu v Praze jsou podle někdejšího českého a československého prezidenta Václava Havla blížící se komunální volby. Exprezident svůj názor na politiku v metropoli vyjádřil také prostřednictvím velkoformátové reklamy umístěné na viditelném místě nedaleko magistrály v pražských Holešovicích. "Nevolím tunely a tuneláře, mafiány a šejdíře, kasina a nevěstince!" nechal na billboard napsat Havel, který v tyto dny pracuje na střihu filmové verze své divadelní hry s názvem Odcházení. Reklama visí na někdejší Ústřední budově Elektrických podniků hlavního města Prahy od poloviny září. Exprezidentova tajemnice Sabina Tančevová připomněla, že Havla už delší dobu velmi zneklidňuje způsob rozhodování, nekoncepčnost, špatný územní plán a budování některých děl na úkor urbanistické logiky v Praze.

Bárta chystá slevu na mýtném pro dopravce s ekologickými vozy

Česká vláda nejspíš nabídne slevu na mýtném pro dopravce, kteří si pořídí vozy splňující nejnáročnější emisní standardy. V Bruselu to novinářům po jednání s eurokomisařem pro dopravu Siimem Kallasem řekl ministr dopravy Vít Bárta. O zvýhodnění ekologických vozidel se podle ministra nyní diskutuje. Nákladní automobily, které splňují emisní normu Euro V, by zřejmě měly mít speciální tarifní pásmo. V současnosti přitom musí platit stejné částky za jízdu po dálnicích jako ostatní. Bárta během několika týdnů představí koncepci, která by měla platby mýtného zásadně změnit. Konkrétní ovšem být nechtěl. "Máme konkrétní představu, ale omlouvám se a teď ji nebudu bez kontextu ostatních opatření prezentovat," řekl. Výběr mýtného v současnosti v Česku citelně roste. Nákladní dopravci zaplatili za letošní tři čtvrtletí na mýtném 4,8 miliardy korun, což je o 16 procent více než ve stejném období loni.

Krácené peníze pro vysoké školy mají nahradit rozvojové programy

Rozpočty všech 26 českých veřejných vysokých škol, které mají být příští roky kráceny o 2,3 miliardy korun, by měly z větší části kompenzovat takzvané rozvojové projekty. Na ně by mělo být v roce 2011 v rozpočtu ministerstva školství 2,1 miliardy korun. Tyto peníze půjdou z valné části na vzdělávání, řekl ČTK po zasedání České konference rektorů rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša. Žádný jiný rektor na setkání s novináři nedorazil. "Krácení rozpočtů na příští rok znamená pro některé školy i fakulty ohrožení; jen pro ZČU to činí 85 milionů korun, tedy více než desetinu ročního provozního rozpočtu. Ministr školství ale v pondělí v Plzni slíbil, že má připraveny kompenzace," uvedl Průša. Ministerstvo vypíše po tři příští roky rozvojové projekty vždy v objemu 2,1 miliardy Kč. Tato suma ale zatím není schválena, i když projekty vypisuje ministerstvo už od roku 2000. Peníze z nich budou přidělovány po žádostech škol podle počtu studentů a podle úspěchu univerzit ve výzkumu.

Příští týden startuje generálka maturit, děti chtějí lehčí verzi

Příští týden startuje generálka státních maturit, tři čtvrtiny studentů si zvolily testy nižší obtížnosti. Ministr školství Josef Dobeš (VV) v pondělí novinářům řekl, že je to způsobeno tím, že maturita je pro žáky zatím jedno velké tabu. Ministerstvo proto zároveň zahajuje informační kampaň a soutěž pro středoškoláky, aby zvýšilo povědomí o jednotných zkouškách. Náročnější variantu maturit by přitom v budoucnu mohly vysoké školy uznávat při přijímacím řízení. Generálka má ověřit logistiku a fungování nových maturit, které odstartují na jaře příštího roku. Generálky se zúčastní 95.400 studentů z 1225 škol. Nové zkoušky mají mnoho kritiků z řad učitelů i politiků, jejich příprava už stála stamiliony. "Pro odhad výsledků ostré maturity jsou výsledky zkoušek maturitní generálky jen velmi orientační," upozornilo ministerstvo. Žáci posledních ročníků totiž ještě nemají probrané všechno učivo, navíc při generálce je jejich motivace menší než při opravdových zkouškách dospělosti.

Zdravotnické odbory nevyhlašují stávku 15. října, pohotovost trvá

Zdravotnické odbory nevyhlašují stávku původně plánovanou na 15. října. Rozhodla o tom výkonná rada Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZ) na mimořádném víkendovém jednání. Důvodem rozhodnutí je veřejný příslib ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), že se pro příští rok nezmění systém odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví, nezmění se stupnice a výše platových tarifů. Ministr to slíbil odborářům minulý týden na konferenci v Senátu. O změnách pro oblast sociálních služeb se jedná, stávková pohotovost proto trvá, řekla v pondělí ČTK místopředsedkyně OSZ Dagmar Břeňková.

Ochotu podat výpověď ke konci roku deklaruje téměř 3200 lékařů

Do kampaně nespokojených lékařů "Děkujeme, odcházíme", jejímž cílem je dosáhnout zvýšení platů lékařů, se zapojilo už 3170 nemocničních lékařů. Podepsali výzvu, že jsou ochotni podat výpověď ke konci tohoto roku, pokud vláda nepřistoupí na požadavek, aby základní plat lékaře bez přesčasů činil 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy. Podle Českého statistického úřadu činila průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí 23.513 korun. Kampaň organizuje Lékařský odborový klub (LOK). Podle předsedy LOK Martina Engela lékaři podfinancování zdravotnictví nezpůsobili, neměli by se tedy stát obětí škrtů. Proto odboráři organizují hromadné výpovědi nemocničních lékařů. Požadavky odboráři vyhlásili už na jaře, nyní objíždějí nemocnice. Přesvědčují další lékaře, aby se k výzvě připojili. Lékařské odbory uvedly, že hromadnými odchody nechtějí vyvolat paniku. V úmyslu mají dohodnout se s vládou.

Minimální mzda by se podle odborářů z ASO měla zvýšit

Minimální mzda by se měla v České republice zvýšit z 8000 na 8800 korun, a to kvůli růstu životních nákladů. Vládu k tomu v pondělí vyzvalo ve svém prohlášení předsednictvo Asociace samostatných odborů (ASO). "Jsme jedinou zemí v rámci Evropské unie, která neupravila minimální mzdu již po tři roky," píše se v prohlášení odborů. Růst životních nákladů přitom není jediným důvodem, který odbory k výzvě vedl. Podle místopředsedy ASO Jaroslava Pejši nyní za minimální mzdu pracuje už jen minimum lidí. Většinou k ní od zaměstnavatelů dostávají načerno další peníze. Z těch se jim ovšem nic nezapočítává do důchodu ani do nemocenské. Navíc stát přichází o peníze na výběrech na sociálním pojistném.

Na 450 poskytovatelů sociálních služeb ukáže zájemcům své služby

Více než 450 poskytovatelů sociálních služeb tento týden otevře své dveře veřejnosti. Cílem druhého ročníku Týdne sociálních služeb je ukázat význam sociálních služeb, které se prostřednictvím blízkých týkají života každého člověka, řekl v pondělí novinářům duchovní otec projektu, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) je to dobrý způsob, jak upozornit na práci, která je prospěšná pro společnost, ale v řadě případů nedoceněná. "Pracovníci v sociálních službách jsou druhou nejhůře odměňovanou skupinou v České republice, nejhůře placeni jsou pracovníci v oblasti kultury," řekl Horecký. Podle něj se to odráží v časté změně zaměstnání, práce je náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Podle Drábka není možné přenášet stoprocentní finanční odpovědnost za poskytování sociálních služeb pouze na stát. Je potřeba, aby se na jejich financování podílely i krajské a místní samosprávy a také sami klienti, sponzoři, komerční sféra, uvedl.

Focus: Bavorsko pochybuje o zabezpečení nových bloků Temelína

Bavorsko má velké pochybnosti o rozšíření jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Během lhůty pro námitky vůči ní, která v Německu vypršela minulý čtvrtek, proto zemské ministerstvo životního prostředí v Mnichově formálně požádalo kolegy v Praze o další podklady k plánům bezpečnostních schránek, které mají chránit oba chystané bloky. Napsal to německý zpravodajský časopis Focus. Podle jeho informací není bavorským úřadům z předložené zprávy o dopadech dostavby Temelína jasné, zda oba bloky mají mít technicky vyhovující ochranná pouzdra. Bavorský ministr životního prostředí Markus Söder současně podle časopisu vyzval svého spolkového kolegu Norberta Röttgena, aby v otázce Temelína zřetelně hájil zájmy Německa. Obyvatelé a úřady ve spolkových zemích sousedících s Českem, tedy v Bavorsku a Sasku, měli od začátku srpna do konce září možnost prostudovat si odborný posudek k dopadům plánované výstavby české jaderné elektrárny a případně se k němu vyjádřit.

Následník Setuzy požádal o ochranu před věřiteli, ale neuspěl

Nástupce někdejší Setuzy požádal o ochranu před věřiteli. Za společnost STZ jí v pondělí Krajskému soudu v Ústí nad Labem poslal předseda představenstva firmy Martin Procházka, ale soud jí právě kvůli tomu zamítl. O moratorium podle soudkyně nežádala oprávněná osoba, vyplývá z usnesení soudu. Setuza letos čelí insolvenčnímu řízení už podruhé; tentokrát jej navrhla energetická společnost E.ON, jíž má STZ dlužit 3,75 milionu za elektřinu. Výrobu v Ústí nad Labem-Střekově to podle mluvčí firmy Marie Logrové neohrožuje. Insolvenční návrh podala firma E.ON Energie na začátku září kvůli několika neuhrazeným fakturám za elektřinu, jejichž lhůta splatnosti sahala od podzimu 2009 až do letošního ledna. S úroky z prodlení se společnost E.ON domáhala asi 3,75 milionu korun a 21. září se k insolvenčnímu návrhu přidala ještě další společnost Zemka Praha, která chce za dodávky řepky olejné 18,72 milionu korun.

Na severu Čech vzniká nový autobusový dopravce - BusLine

Na severu Čech vzniká nový autobusový dopravce - BusLine. Ve firmu s miliardovým obratem a 400 autobusy se spojily ČSAD Semily a ČSAD Jablonec. Na trh vstoupí s novým jízdním řádem 12. prosince, řekl v pondělí ČTK generální ředitel ČSAD Semily Tomáš Roubiček. Cílem společného projektu je podle něj snížení provozních nákladů obou společností, zlepšení dopravní obslužnosti regionů a zejména zvýšení komfortu cestujících v autobusové dopravě. Společný projekt už podle Roubička schválily valné hromady obou společností. Spojením vznikne dopravce s 800 pracovníky, který se bude zaměřovat především na oblasti středních, severních a východních Čech. Firma bude mimo jiné zajišťovat městskou dopravu v Jablonci nad Nisou a České Lípě, meziměstskou a zájezdovou dopravu.

Společnost Jan Becher začala vyvážet svůj Lemond na trh do Litvy

Likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka zahájila expanzi na trh do pobaltské Litvy, kam vyvezla prvních několik desítek tisíc litrů svého likéru Becherovka Lemond. Kromě restaurací a barů, kde je o tuto značku poptávka, se Lemond objeví v Litvě také v maloobchodních prodejnách. ČTK o tom v pondělí informoval mediální zástupce likérky Pavel Sobol.

ÚS odmítl stížnost Němce potrestaného za pohlavní zneužívání

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost německého občana Thomase Georga Schwinga, jemuž české soudy vyměřily 13 měsíců vězení za pohlavní zneužívání. Spolu s komplicem fotil na Pelhřimovsku děti pod zástěrkou modelingové agentury. Schwing údajně fotografované děti také osahával. ÚS nezjistil v procesu žádné porušení základních práv. Rozhodl v září bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil v internetové databázi. Ve stížnost Schwing mimo jiné uvedl, že vytýkané jednání, jež spočívalo především v osahávání, nelze označit za pohlavní zneužívání. Poukázal také na závěry znaleckých posudků z odvětví psychiatrie a sexuologie. Z expertiz nevyplynulo, že by předmětem jeho sexuálního zájmu byly osoby mladší 15 let. Posudky zjistily jen hebefilii, což je preference žen na prahu dospělosti. Z důkazů, které policie pořídila operativní pátrací technikou, však přesto vyplývá, že Schwing svým jednáním sledoval sexuální uspokojení, připomněl ÚS.

Režiséři protestují proti údajnému ovlivňování porota Ekofilmu

Sedm českých režisérů v pondělí stáhlo pětici filmů z programu Mezinárodního festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm. Jeho 36. ročník v pondělí souběžně začal v Třeboni a v Českých Budějovicích. Protestují tak proti údajnému ovlivňování poroty ze strany ministerstva životního prostředí. ČTK to sdělil režisér Filip Remunda. Některá média v minulém týdnu přinesla informace o tom, že ministr životního prostředí Pavel Drobil(ODS) vzkázal členům poroty, že film Martina Marečka Auto mat o sdružení, prosazující cyklistickou dopravu v Praze, nesmí získat žádné ocenění, navíc má cenu získat film český. "Vzhledem k tomu, že jste do zahájení festivalu nezaujali žádné stanovisko k závažným obviněním o ovlivňování poroty stran ministerstva životního prostředí, rozhodli jsme se, že si nepřejeme, aby se naše filmy účastnily programu i soutěže festivalu EKOFILM 2010. Tímto vás žádáme, aby byly projekce našich filmů zrušeny," píše se v otevřeném dopise organizátorům festivalu. Signatáři se zároveň divákům za vzniklou nepříjemnost omlouvají. Podle mluvčí festivalu Veroniky Duškové se otevřený dopis k organizátorům před zahajovacím ceremoniálem nedostal. Vyjádří se k němu později.

Česká filharmonie s Mackerrasem dostala prestižní cenu Gramophone

Nahrávka Symfonických básní Antonína Dvořáka v podání České filharmonie pod taktovkou Charlese Mackerrase získala jednu z letošních cen známého britského hudebního časopisu Gramophone. Nahrávkou roku bylo vyhlášeno album s hudbou renezančního anglického skladatele Williama Byrda v podání britského souboru The Cardinallús Musick, umělkyní roku se stala americká mezzosopranistka Joyce DiDonatová. Česká filharmonie byla na cenu pro nejlepší nahrávku orchestru nominována hned dvakrát - kromě nahrávky Dvořákových Symfonických básní i za nastudování páté a šesté symfonie Bohuslava Martinů, ovšem pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Třetím nominovaných albem v této kategorii byly Mozartovy symfonie, které se Skotským komorním orchestrem nahrál opět Charles Mackerras. Na cenu pro komorní nahrávku roku bylo nominováno i české Kvarteto Pavla Haase za album s prvním a druhým smyčcovým kvartetem Sergeje Prokofjeva.

Česká centra zahajují sezónu animovanými filmy Karla Zemana

Česká centra pokračují v oslavách letošního stého jubilea od narození velikána českého filmu Karla Zemana i v nadcházející podzimní sezoně. Díky nim tak uvidí sérii snímků tohoto slavného českého režiséra, scenáristy a výtvarníka diváci v Košicích, Mnichově, Vídni a Sofii. "Český animovaný film se představí dále například ve Stockholmu, Bukurešti a Madridu," řekl ČTK Jiří Rosenkranz z tiskového oddělení Českých center. Například České centrum Košice oslaví Dny českého filmu (22. až 23. října) promítáním Zemanových snímků Cesta do pravěku, Pohádka o Honzíkovi a Mařence, Bláznova kronika a Krabat - Čarodějův učeň. Tuto hororovou pohádku uvidí diváci v Sofii v rámci Dne animace, kde bude úvodním snímkem k navazující přehlídce filmů od 6. do 27. listopadu a zároveň výstavě nazvané Filmový kouzelník Karel Zeman. Retrospektivu krátkých Zemanových snímků nabídne České centrum Mnichov koncem listopadu. Německému publiku dále představí Poklad ptačího ostrova a Cestu do pravěku. V prosinci potěší malé i větší diváky projekcemi filmů Vynález zkázy, Na kometě, Král Lávra, Pohádky Tisíce a jedné noci a Baron Prášil.

Německou literární cenu Faktor nezískal

Český spisovatel Jan Faktor nezískal letošní Německou knižní cenu, na niž byl nominován. Odborná porota ji udělila švýcarské spisovatelce a hudebnici Melindě Nadjové Abonjiové za román Tauben fliegen auf (Holubi vzlétají). Oznámili to v pondělí organizátoři na slavnostním večeru na radnici ve Frankfurtu nad Mohanem. Spolu s cenou získává i odměnu 25.000 eur (612.000 Kč), kterou je dotována. Nadjová Abonjiová v oceněném románu čerpá z vlastního maďarsko-srbského původu. Autorka v něm líčí příběh přistěhovalecké rodiny z bývalé Jugoslávie a prokládá ho vyprávěním historie maďarské menšiny žijící na severu dnešního Srbska a války v Jugoslávii. Dvaačtyřicetiletá umělkyně je za tuto knihu nominována i na Švýcarskou knižní cenu. Faktor, který od konce 70. let žije v Berlíně a píše německy, se dostal mezi letošních šest finalistů tohoto prestižního literárního ocenění se svou románovou novinkou Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag (Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy). Pokud by ho získal, stal by se prvním českým držitelem této ceny udělované od roku 2005 svazem německých nakladatelství a knihkupců.

Kudykam ve Státní opeře Praha skončí už v lednu 2011

Projekt Michala Horáčka a Petra Hapky Kudykam skončí ve Státní opeře Praha (SOP) k 16. lednu příštího roku. Společné prohlášení Horáčka a ředitele opery Olivera Dohnányiho zveřejnila v pondělí SOP na svém webu. Projekt měl původně v opeře pokračovat i v sezoně 2011 až 2012. Dohnányi, který se vedení opery ujal letos v létě, již dříve uváděl, že s Kudykamem ve svém dramaturgickém plánu nepočítá. Hra není tak navštěvovaná, jak se předpokládalo, pro SOP prý nemá přínos. "Ta hra je velmi profesionální a kvalitní, ale do Státní opery Praha prostě nepatří," řekl na konci září na tiskové konferenci Dohnányi. Tehdy novinářům řekl, že projekt pravděpodobně skončí v SOP v červnu. S Horáčkem se ale nakonec dohodli na dřívější derniéře. Lyrikál Kudykam by se měl v SOP odehrát v 77 představeních. Ve dnech 9. a 10. listopadu 2010 z něj pořídí Česká televize záznam, který vyjde i na DVD.

Novinkou pražského klubu Rock Café je monodrama Žena Vlčí mák

Herečka Hana Maciuchová účinkuje v monodramatu Žena Vlčí mák, které přeložil a nastudoval režisér Jaromír Janeček. Před premiérou v pražském klubu Rock Café se novináři setkali s protagonistkou inscenace i s autorkou hry Noelle Chateletovou, která na první české uvedení ráda přijela. "Obdobně jsem viděla i tři francouzské verze, byla jsem na premiérách v Německu, Rumunsku, Maďarsku a chystám se do Ruska," řekla autorka. Je i filmovou herečkou, spisovatelkou a univerzitní profesorkou. Podle Maciuchové, která si tento text vybrala už v roce 2008 a věděla, že letos bude mít čas k jeho nastudování, šlo o velice zajímavou práci. "Jde o monolog starší dámy, která najednou zjistí, že život může mít i v tom věku mnoho podob, dokonce potká lásku, která ji probudí," uvedla. Současně to byl nesmírně náročný herecký úkol.

Spisovatel Vlastimil Vondruška napsal hru Gaudeamus konšelé

Autor historických detektivek Vlastimil Vondruška sestavil se skupinou bratří Traxlerů divadelní hru Gaudeamus konšelé. Odehrává se v renesanci, ovšem její příběh nepostrádá na aktuálnosti. Vypráví o představení o lásce, které mají sehrát potulní kejklíři. Jenže purkmistr s písařem se je snaží přesvědčit, aby raději hráli o moudrých konšelích. Navíc se purkmistr rozhodne ujmout se režie. Jak to dopadlo, viděli v pondělí diváci na premiéře v pražském Divadle U hasičů. Vondruška ve své hře řeší s laskavým humorem věčný konflikt mezi láskou a svobodou na jedné straně a mocí spojenou s nadutostí na straně druhé. Jakoukoli podobnost s dneškem však považuje za čistě náhodnou. "Stejně náhodné je i to, že první uvedení spadá do období komunálních voleb," řekl autor před premiérou.

Podle Čecha čeká národní tým podobný zápas jako s Litvou

Fotbalisté Skotska nepřijedou podle brankáře Petra Čecha do Prahy k pátečnímu kvalifikačnímu utkání s otevřenou hrou, jak jsou od nich fanoušci zvyklí. Čech očekává, že nejbližší soupeř v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nevyvine o nic větší aktivitu, než jakou v zářijové premiéře předvedla Litva, jejíž defenzivu nedokázali Češi přes trvalou převahu prolomit. Čech považuje nejbližší dvě utkání pro českou reprezentaci za klíčová. "Ne pouze zápas se Skotskem, jak kolem sebe hodně slyším, ale také utkání s Lichtenštejnskem je klíčové. Pokud bychom totiž v pátek vyhráli a pak remizovali ve Vadúzu, tak by nám to příliš nepomohlo," poznamenal, že nepodceňuje ani druhého ze soupeřů českého týmu.

Počasí

V úterý většinou zataženo, na horách až polojasno. Na Moravě mrholení nebo slabý déšť. Teploty 10° až 14° Celsia.

04-10-2010