Denní souhrn zpráv Zprávy

03-10-2010

Policie zpřísnila bezpečnostní opatření kvůli hrozbě terorismu

Policie preventivně zpřísnila bezpečnostní opatření kvůli varování USA před útoky teroristické sítě Al-Káida v Evropě. Přísnější bezpečnostní kontroly platí na letišti Praha-Ruzyně a ostatních mezinárodních letištích v ČR. Policie také posílila ostrahu u některých rizikových objektů. V tiskovém prohlášení to uvedlo ministerstvo vnitra. Hrozba se ale podle vnitra i policie České republiky přímo netýká.

Americká vláda vydala varování před teroristickými útoky pro své občany cestující do Evropy. Mají být opatrní především při návštěvách veřejných míst. Informace, že kabinet USA vydá obecné varování před terorismem v Evropě, se očekávalo od soboty. Podle agentury AP je text obecný a varuje před činností teroristické sítě Al-Káida a příbuznými organizacemi, které pokračují v plánování teroristických útoků v Evropě. Vnitro potvrdilo, že Česká republika dostala informace o možném ohrožení teroristickým útokem v Evropě.

Ministr Fuksa: Růst nižší sazby DPH zvedne cenu potravin zhruba o 3 pct

Plánovaný růst snížené sazby daně z přidané hodnoty se promítne do zvýšení cen potravin asi polovinou, tedy zhruba třemi procenty. Ministr zemědělství Ivan Fuksa to uvedl v pořadu České televize. Podle prodejců to bude i kvůli zdražení elektřiny víc. Stínový ministr zemědělství a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik tvrdí, že kvůli růstu DPH se zhorší kvalita potravin. Fuksa předpokládá, že zvyšování cen by mohl přibrzdit konkurenční boj supermarketových sítí, které neustále tlačí na snižování cen. Zdražení potravin kvůli vyšší DPH a růstu cen energií očekává i prezident Agrární komory Jan Veleba, předpokládá přenos tlaku na nižší ceny od prodejců přes zpracovatele na zemědělce. "To může mít likvidační vliv na zbytky chovu prasat v České republice, na produkci vepřového masa," uvedl Veleba. Stát může podle Fuksy chovatelům pomoci tím, že by ovlivňoval ceny jejich vstupů a podpořil snadnější přístup českých výrobků na tuzemský trh.

Snížená sazba DPH by se podle plánů vlády měla od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent na až 17 procent. Zároveň by se podle premiéra Petra Nečase měla snížit základní sazba DPH z 20 na 19 procent a firmám by klesly odvody na sociální pojištění o 3,5 procenta. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě růstem snížené sazby DPH. Záměr zvýšit spodní sazbu DPH kromě KSČM kritizovala také ČSSD.

Státní podnik Lesy České republiky by se měl přeměnit na akciovou společnost v průběhu příštího roku. Část nerozděleného zisku firmy by pak mohla být použita na financování důchodové reformy, čímž by vláda získala až sedm miliard korun. V diskusním pořadu České televize to dnes uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Transformace Lesů ČR na akciovou společnost je podle Fuksy poměrně legislativně jednoduchý proces. Fyzicky však bude velmi složitá, protože Lesům ČR patří polovina lesů v zemi. Důchodová reforma má podle plánů současné vlády začít platit od roku 2013. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik uvedl, že komunisté přeměnu Lesů ČR na akciovou společnost podporovat nebudou.

Analytici: Letos ekonomika stoupne asi o 2 pct, příští rok méně

Růst tuzemské ekonomiky bude v příštím roce nižší než letos. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK s tím, že hlavním důvodem zpomalení růstu budou úsporná opatření vlády a vývoj v zahraničí. Letos by měla ekonomika podle odhadů růst zhruba dvouprocentním tempem, příští rok kolem 1,7 procenta. V hlavních světových ekonomikách analytici nepředpokládají recesi. Vývoj je ovšem podle nich velmi nejistý a růst zřejmě zpomalí. "Nejdůležitější pro českou malou otevřenou ekonomiku však bude vývoj v eurozóně," uvedl analytik Komerční Banky Jiří Škop. Ta podle něj příští rok poroste o 1,3 procenta. "Opětovnou recesi prozatím nepředpokládáme, nicméně rizika směrem k ochlazení globálního růstu stále existují," dodal.

Úsporná opatření vlády pak podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské sice zemi přinesou pozitivní hodnocení od ratingových agentur, na druhou stranu přispějí významně k zpomalení růstu. "Podle našich výpočtů to oslabí ekonomický růst o 0,8 procentního bodu," uvedla. Samotný růst pak bude podle ní tažen exportem. Analytici přitom ve svých odhadech vycházejí z toho, že vláda omezí výdaje na spotřebu, investice, mzdy i sociální dávky. Zároveň počítají i se zvýšením nižší sazby daně z přidané hodnoty. Premiér Petr Nečas přitom tento týden uvedl, že v souvislosti s důchodovou reformou by mohla nižší sazba DPH stoupnout z deseti až na 17 procent.

Pospíšil: Vesecká by mohla být opět krajskou žalobkyní

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) připustil, že by se Renata Vesecká po odvolání z postu nejvyšší státní zástupkyně mohla vrátit na místo šéfky Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Řekl to v pořadu televize Prima s tím, že Vesecká svoji funkci krajské žalobkyně plnila dobře. Zopakoval také, že by vláda měla nejvyšší státní zástupkyni odvolat nejpozději na přelomu roku. Pospíšil zopakoval, že před odvoláním Vesecké chce mít kabinet jasnou představu o tom, kdo ji nahradí a kdy se bude moci funkce ujmout. Podle dřívějšího vyjádření ministra je kandidátem na nejvyššího státního zástupce dosavadní český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman. Premiér Petr Nečas (ODS) však chce nejdříve ze Zemanem hovořit a obstarat si další informace od státních zástupců. Odchod Vesecké ještě do podzimních voleb požadovaly vládní Věci veřejné.

V JAR nalezen mrtvý německý obchodník, smrt spojována s Krejčířem

V Jihoafrické republice bylo nalezeno tělo zavražděného německého podnikatele Uweho Gembally, obchodního partnera Radovana Krejčíře. Německý zpravodajský magazín Stern naznačil, že v centru podezření je uprchlý český podnikatel, jemuž měl Gemballa do JAR dodávat luxusní automobily a v nich peníze propašované do země. Krejčířovi se po jedné neuspokojivé dodávce zjevně podařilo Němce s pomocí prostředníka nalákat do JAR na fingovanou pomoc při založení pobočky Gemballovy tuningové firmy v JAR. Tělo Gembally, jenž byl nezvěstný od února, bylo podle místní policie nalezeno zabalené v celofánové folii západně od metropole Pretorie. Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, žije v JAR od roku 2007. Soud před dvěma lety rozhodl, že podnikatel nemá být vydán do Česka k trestnímu stíhání.

Krejčíř pro web tyden.cz spojení s Gemballovou smrtí popřel jako naprostou fámu. "Kdybych byl podezřelý, tak už sedím někde ve vazbě," řekl Krejčíř serveru Týdne. Policie jej prý v souvislosti s případem vůbec nekontaktovala. Dodal ale, že v případu snad prý byla uvalena vazba na dva lidi.

Muž spadl ze stěny u hradu Choustník a těžce se zranil

Pětačtyřicetiletý muž se v sobotu odpoledne zranil, když lezl po stěně u zříceniny hradu Choustník na Táborsku. Z neznámých příčin mu zřejmě povolil lezecký sedací úvazek, muž se zřítil z devítimetrové výšky. Při pádu na skalnatý terén se těžce zranil a do nemocnice ho musel přepravit vrtulník, informoval ČTK krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Lékaři měli podezření na vážné zranění trupu, pánve a končetin. Je to už druhý podobný případ zranění na Táborsku tento měsíc. V polovině září byl na nádvoří zříceniny hradu v Dobronicích u Bechyně nalezen v bezvědomí asi čtyřicetiletý muž. Pravděpodobně spadl z hradeb. Tuto středu vyjížděla policie i na hrad Choustník. V jeho hladomorně uvízl dvacetiletý mladík. Spustil se do ní po laně, ale už se nedokázal dostat zpátky. Pomoc mu přivolali až skauti, kteří byli v lese.

V Rakousku zachraňovali dva české horolezce

Rakouští záchranáři vyprošťovali dva české horolezce ze strmé stěny rakouských Alp. Upozornil na to server tn.cz s odvoláním na rakouský zpravodajský web nachrichten.at. Oba horolezce ve věku 21 a 22 zachraňoval vrtulník ve výšce 1800 metrů nad mořem. Alpinisté přecenili své síly a zřítili se ze strmé stěny, přičemž je zachránilo jistící lano. Zalarmovaný tým záchranářů jim pak pomohl ze strmé stěny. Oba byli podchlazeni a se zraněními převezeni do nemocnice, uvedl rakouský server.

Novela zpřísní sledování aut převážejících výbušniny

Vozidla převážející víc než 20 kilogramů výbušnin nebo 50 rozbušek budou muset být vybavena zařízením, které umožní jejich sledování. Dozor nad nimi bude zajišťovat policejní prezidium, které bude posádkám aut předávat informace o případných mimořádných situacích na cestě. Firmy převážející výbušniny budou muset policejnímu prezidiu ohlašovat jejich přepravu alespoň 24 hodin předem. Vláda po konzultaci s odborníky odhaduje, že sledovací zařízení pro jedno auto bude stát asi 15.000 korun. Pro celkem 20 firem, které převážejí výbušniny, by to tedy mělo přijít na 300.000 korun. Počítá s tím vládní novela zákona o hornické činnosti, kterou se nyní bude zabývat sněmovna.

Novela mění také uspořádání báňských úřadů a pravidla pro projektování a výstavbu podzemních děl. Platit například má, že podzemní díla smí projektovat jen báňský projektant, který bude také odpovědný za bezpečnost staveb i jejich kvalitu. Firmy, které těží v podzemí nebo razí podzemní stavby, budou rovněž muset zajistit báňskou záchrannou službu.

Společnost Grandhotel Pupp popírá, že by byl hotel na prodej

Jeden z nejznámějších českých hotelů, karlovarský Grandhotel Pupp, na prodej není. ČTK to sdělila akciová společnost Grandhotel Pupp. Nabídka hotelu Pupp se objevila na britském realitním serveru společnosti Luxury Business Holding mezi nemovitostmi k prodeji, v nabídce serveru je také zámek v Moravském Krumlově, kde je expozice slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy.

Vlastník zámku Moravský Krumlov, kterým je bratislavská firma Incheba, respektive její česká dceřiná společnost Incheba Praha, připustil, že oznámení o prodeji platí. "Je to pravda. Ale jde jen o jednu z alternativ, definitivně jsme se pro prodej ještě nerozhodli," uvedl pro Týden.cz jednatel Incheby Radovan Ježovič s tím, že firma v současné době nemá pro zámek využití.

Krčínův rybník Musík u Dublovic začne již brzy vydávat rybí úrodu

Rybník Musík nedaleko Dublovic na Příbramsku, který je jedním z posledních větších vodních děl Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, začne brzy vydávat letošní rybí úrodu. Výlov je plánován 28. a 29. října, řekl ČTK Jaromír Dvořák ze společnosti Štičí líheň - Esox. Dvořák předpokládá, že se podaří vylovit kolem 70 tun, což by bylo zhruba stejně jako v uplynulých letech. Musík se nachází mezi Dublovice a Nalžovicemi. Se svými zhruba 50 hektary je největším rybníkem na Sedlčansku. Rybník Musík je zároveň jedinečnou ornitologickou lokalitou. Velkým pomocníkem se Krčínovo dílo ukázalo být při ničivých záplavách v roce 2002. Tehdy rybník zadržel o třetinu vody víc než jindy, a přispěl tak ke zmírnění následků povodňové kalamity.

Podzimní výlovy zahájili rybáři na Vysočině. První výsledky ukazují, že ryby letos přirůstaly pomaleji kvůli extrémním výkyvům počasí a častým dešťům. Za vánočního kapra podle současného předpokladu regionálních rybářství přesto zřejmě lidé u stánků a na sádkách zaplatí srovnatelnou částku jako loni, kdy kilogram stál v závislosti na kvalitě od 69 do 79 korun. Žďárští rybáři zahájili podzimní výlovy už minulý týden na rybníku Rendlíček, příští úterý zamíří k rybníku Medlov. Rybářství Vysočiny, které sídlí v Chotěboři, obhospodařuje kolem 170 hektarů rybníků převážně na Havlíčkobrodsku.

Poskytovatelé sociálních služeb představí svou činnost veřejnosti

Veřejnost bude mít od pondělka možnost blíže poznat sociální služby poskytované v České republice. Od 4. do 10. října se v Česku koná druhý ročník Týdne sociálních služeb, v němž poskytovatelé sociálních služeb otevřou veřejnosti dveře domovů, denních stacionářů, azylových domů, center denních služeb, poraden a jiných zařízení pro veřejnost. Svou činnost představí několik set poskytovatelů. Akci pořádá ministerstvo práce a sociálních věcí a Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Sociální služby jsou poskytovány seniorům, lidem se zdravotním postižením a lidem ohroženým sociálním vyloučením. V Česku působí více než 2000 poskytovatelů s více než 5000 registrovanými službami a desetitisíci zaměstnanci. Poskytují služby statisícům uživatelů. Letos jde na sociální služby z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí 6,8 miliardy korun. Příští rok mají dotace na sociální služby podle návrhu státního rozpočtu oproti letošku klesnout o 700 milionů korun. Více informací je na www.tyden-socialnich-sluzeb.cz.

Miloš Forman převzal v Curychu cenu za celoživotní dílo

Světoznámý režisér českého původu Miloš Forman převzal v sobotu na Mezinárodním filmovém festivalu v Curychu cenu za celoživotní dílo. Předala mu ji zpěvačka Courtney Love. Na slavnostním večeru byli dále přítomni režisér Oliver Stone, hudebník Bob Geldof nebo americký herec Adrian Grenier. Napsala to internetová verze magazínu Variety. Forman se zařadil po bok dalších světoznámých režisérů, kteří byli oceněni na minulých ročnících curyšského festivalu, jako je Roman Polanski, Constantin Costa-Gavras nebo Stephen Frears. Festival nabídl i retrospektivu Formanových filmů. Diváci mohli zhlédnout jeho nejnovější snímek Dobře placená procházka, který měl v České republice světovou premiéru loni. Mezi uvedenými díly byly i Formanovy oscarové filmy Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus, a také starší Lásky jedné plavovlásky nebo Černý Petr.

Zlatou ikonu za nejlepší mezinárodní film si odnesl srbský režisér a scenárista Srdjan Koljevič za snímek Žena se zlomeným nosem (Žena sa slomljenim nosem). Jako nejlepší dokument byl oceněn snímek Armadillo dánského režiséra Januse Metze Pedersena. Za nejlepší německy mluvený film porota vybrala Píseň ve mně (Das Lied in mir) německého režiséra Floriana Cossena.

Český pouliční festival v New Yorku přilákal tisíce lidí

Tradiční český pouliční festival v New Yorku přilákal v sobotu na roh 83. ulice a Madison Avenue tisíce lidí. Za slunného počasí si tu mohli poslechnout několik hudebních skupin, u stánků s jídlem, neustále obležených zájemci, zase ochutnat české speciality či nakoupit české knihy, filmy nebo hudbu. Akci pořádalo newyorské České centrum. Festival moderovala herečka Zuzana Stivínová, která v New Yorku nyní žije. Vystoupily na něm například skupiny Už jsme doma (UJD), Zuby nehty či November 2nd. Kromě nich návštěvníkům festivalu, na kterém místy nebylo k hnutí, zahrálo těleso Harmcore Jazz Band či místní slovenský folklorní soubor Pajtáši.

Český pouliční festival v New Yorku se poprvé uskutečnil v roce 1998 u příležitosti 80. výročí založení samostatného Československa. Slavnosti se každoročně účastní několik tisíc lidí. Pouliční festivaly národnostních menšin jsou newyorskou specialitou. K těm nejslavnějším patří irský průvod na den svatého Patrika či slavnosti Portoričanů nebo newyorských Italů.

Soše sv. Václava na vršovickém kostele požehnal biskup Malý

Soše svatého Václava umístěné na průčelí kostela v pražských Vršovicích, který už 80 let nese jméno tohoto patrona země české, požehnal světící biskup Václav Malý. Bronzová plastika byla do výšky nad vstup do kostela umístěna koncem září. Světcova postava vážící 600 kilogramů, která i s kopím měří téměř čtyři metry, byla odlita díky finančnímu příspěvku vršovické radnice ve výši 1,2 milionu korun. Ozdobit jí průčelí budovy patřilo k původnímu záměru spoluzakladatele českého kubismu architekta Josefa Gočára (1880-1945), který objekt navrhl. Sochu se na kostel nikdy nepodařilo umístit jednak z finančních důvodů, tak i pro nepřízeň doby - okupaci nacisty a následné uchvácení moci komunisty.

V Brně rostou sochy jako houby po dešti, sklízejí obdiv i kritiku

Centrum Brna v posledních týdnech oživilo pět nových soch a artefaktů, které magistrát městu sliboval už několik let. Jejich instalace vyvolala u veřejnosti emoce včetně obdivu, posměchu či kritiky a každopádně podnítila lidovou tvořivost. Lidé například o nově instalovaném orloji na náměstí Svobody hovoří jako o falickém symbolu města a dělají si z něj legraci na sociálních sítích. Čtyři z nově odhalených instalací jsou součástí záměru Sochy pro Brno z roku 2006, jehož cílem bylo instalovat v Brně v jedné dekádě deset nových soch.

Idea původně měla vnést do Brna upomínky na výrazné osobnosti spjatých s metropolí (brněnský Zelný trh tak již nějakou dobu zdobí socha Wolfganga Amadea Mozarta od Kurta Gebauera), od tohoto původního záměru se ale postupně instalace soch odklonila. Image centra města tak v posledních týdnech nově utváří socha Spravedlnosti v podobě muže zvedajícího ze země kvádr, fontána s kamennou obrubou (alegorie mírnosti), bronzový model zobrazující Brno v době neúspěšného švédského obléhání v roce 1645 (alegorie prozíravosti) nebo socha žárovek připomínající vynálezce Thomase Alvu Edisona. Pátou sochou, která do záměru nepatří, je extravagantní žulový orloj na náměstí Svobody.

Parkem v Čechách pod Kosířem se linul zápach střelného prachu

Muži vyzbrojení mušketami, ale také sekerami a luky se střetli v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. V areálu se uskutečnila rekonstrukce bitvy z takzvané francouzsko-indiánské války z druhé poloviny 18. století. Do samotného klání se zapojilo na 60 aktérů, celkem se na akci podílelo zhruba 80 účastníků, například ženy připravovaly v dobovém vojenském táboře jídlo. Bitvy se zúčastnila vojensko-historická sdružení z celého Česka, ale také ze Slovenska a Německa. "Nejde nám o to se jen obléknout do uniforem a zastřílet si. Historii studujeme, bitvy se snažíme rekonstruovat tak, aby byly co nejvěrnější. Lidem zároveň chceme dát možnost nahlédnout i do běžného života té doby, proto tu máme i tábor," řekl ČTK Jan Bábek z pořádajícího 77. skotského regimentu.

Abraham dojel třetí v Motegi a dosáhl na první stupně vítězů v MS

Motocyklový závodník Karel Abraham obsadil v třídě Moto2 třetí místo ve Velké ceně Japonska a poprvé v kariéře se v mistrovství světa postavil na stupně vítězů. Dvacetiletý brněnský jezdec dosáhl životního výsledku díky předjetí Alexe de Angelise tři zatáčky před cílem. Před Abrahamem byl posledním Čechem na pódiu Lukáš Pešek, jenž téměř přesně před třemi lety vyhrál v kategorii do 125 ccm Grand Prix Austrálie.

O vítězství bojovala dvojice španělských uprchlíků Toni Elías, Julián Simón, Abraham jezdil s několikasekundovým odstupem za nimi ve skupince o třetí až páté místo. Český jezdec se dlouho držel v pozadí a útok si nechával až na závěr závodu. Pro vítězství si dojel lídr šampionátu Elías těsně před Simónem, jenž je druhý i celkově.

Tenista Čermák získal v Kuala Lumpuru první letošní titul v deblu

Český tenista František Čermák získal v Kuala Lumpuru spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem první letošní titul ve čtyřhře. Ve finálovém souboji dvou nejvýše nasazených párů porazili turnajové jedničky Mariusze Fyrstenberga a Marcina Matkowského z Polska dvakrát 7:6. Česko-slovenská dvojice si tak polepšila v boji o místo na Turnaji mistrů pro nejlepších osm dvojic sezony. Před turnajem jim patřilo dvanácté místo a na poslední postupovou příčku ztráceli 780 bodů. Za vítězství v Kuala Lumpuru si odnesli 250 bodů a společnou prémii 46.750 dolarů (asi 827 tisíc korun). Čermák s Mertiňákem uspěli až ve třetím finále v sezoně, když před startem v Kuala Lumpuru nezvládli zápas o titul v Umagu a Dauhá.

Judista Petřikov skončil třetí na SP v Římě

Český judista Pavel Petřikov obsadil třetí místo v sobotním Světovém poháru v Římě. Čtyřiadvacetiletý člen PSK Hradec Králové v italské metropoli ve váze do 60 kg vyhrál čtyři souboje a prohrál jeden. Další čeští zástupci Jaromír Ježek a David Sedmidubský (do 73 kg) skončili už v prvním kole. Výsledek v Římě českému judistovi pomůže v kvalifikaci o účast na olympijské hry v Londýně v roce 2012. Petřikov je letos po Lukáši Krpálkovi, Jaromíru Musilovi, Ježkovi a Lucii Chytré pátým českým judistou, který se ve závodě Světového poháru dostal na stupně vítězů.

Zlatou přilbu vyhrál Pedersen, Aleš Dryml byl sedmý

Zlatou přilbu, 62. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze, vyhrál v Pardubicích po suverénním výkonu Dán Nicki Pedersen. Na stupních vítězů se za ním seřadili Švédové Fredrik Lindgren a Andreas Jonsson. Nejlepším z Čechů byl Aleš Dryml, který vyhrál malé finále a skončil tak sedmý.

Cyklokrosař Štybar vyhrál první díl seriálu GVA v Namuru

Mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar zahájil i mezinárodní sezonu vítězně. V belgickém Namuru vyhrál úvodní závod seriálu Gazet Van Antwerpen (GVA) a po prvních místech ve Stříbře a v Lounech v domácím poháru ukázal i svým největším soupeřům, jak je připraven na novou sezonu. Štybar rozhodl o prvenství až v závěrečném kole po velkém souboji s Klaasem Vantornoutem z Belgie, třetí skončil další domácí jezdec Kevin Pauwels.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, teploty vystoupí na 11 až 15 stupňů Celsia.

03-10-2010