Denní souhrn zpráv Zprávy

02-10-2010

Návrh ČSSD na dokládání původu majetku vláda zřejmě odmítne

Kabinet premiéra Petra Nečase patrně zamítne návrh ČSSD, podle kterého by bohatší lidé museli dokládat původ svého majetku. Vyplývá to z návrhu usnesení vlády, který byl zveřejněn na internetu. Podle dokumentu se vláda domnívá, že zákon by bylo velmi snadné obejít. Poukazuje také na možnou kolizi s Listinou základních práv a svobod.

Sociální demokraté navrhují, aby lidé museli doložit výši příjmů, pokud si pořídí cenné papíry za více než pět milionů korun nebo nemovitosti dražší než 20 milionů. Pokud nebudou schopni prokázat, že si na ně vydělali, zaplatí z dané částky 76procentní daň. Hodnota dokládaného majetku není v návrhu určena pevnými částkami, ale násobky minimální mzdy. Příjmy by neměli dokládat plošně všichni majitelé nemovitostí či cenných papírů, ale pouze ti, u nichž bude mít finanční úřad podezření, že si na ně nemohli vydělat sami. Nesrovnalost mezi hodnotou majetku a příjmy musí být nejméně jeden milion korun.

Vláda asi schválí návrh, který umožní odebírat akademické tituly

Vláda patrně schválí sociálnědemokratický návrh, který by umožnil vysokým školám odebírat absolventům tituly, pokud vystudovali pomocí podvodu. Má k němu ale několik připomínek, například že v novele musí být jasně stanoveno, že nesmí být použita zpětně. Vyplývá to z návrhu usnesení vlády zveřejněného na internetu. Autoři novelu připravili v reakci na aféru na plzeňské právnické fakultě. Západočeská univerzita (ZČU) začala s odebíráním titulů už bez platného zákona. S problematickými studenty práv vede správní řízení. Vedení školy zatím však nikomu titul neodebralo a dosud neřeklo, kolik lidí o něj nakonec přijde. Je však sporné, zda může škola absolventům titul odebrat. Proto poslanci připravili zákon, který by pravomoc jasně zakotvil.

Právo odebrat titul by měl mít rektor vysoké školy. Mohl by tak učinit na základě přezkumného řízení, na které by dohlížela pětičlenná komise. Rektor by řízení mohl zahájit nejpozději pět let od ukončení studia. Pokud by s jeho verdiktem absolvent nesouhlasil, mohl by podat správní žalobu k soudu.

Vedení ODS odmítá, že by jednalo o výměně ministra vnitra

ODS odmítá podle jejího mluvčího Tomáše Bartovského spekulace o tom, že by jednala o výměně šéfa vnitra kvůli informacím, že bezpečnostní agentura ABL prý sledovala komunální politiky ODS v Praze 11. Ministrem vnitra je předseda Věcí veřejných (VV) Radek John. Firmu ABL vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV). Média i někteří politici spekulují, že kauza může být součástí boje před komunálními a senátními volbami.

Podle sobotní Mladé fronty Dnes (MfD) a Práva hrozí část občanských demokratů zásadními změnami. "Pokud by se prokázalo, že za tím stojí firma ABL, tak se asi nevyhneme diskusi o přerozdělení rezortů tak, aby vnitro ovládal někdo jiný než Věci veřejné," řekl Právu místopředseda ODS Pavel Blažek. Další místopředseda ODS Pavel Drobil ČTK řekl, že grémium ani výkonná rada ODS tuto záležitost neprojednávaly. Úvahy některých občanských demokratů o výměně ministra vnitra důrazně odmítla šéfka poslanců VV Kristýna Kočí. Opoziční ČSSD v pátek prohlásila, že pokud se prokáže vina ABL, měli by John i Bárta odstoupit.

Vesmírné projekty českých architektů zaujaly experty NASA

Projekty vesmírných lodí a základen na jiných planetách, které zaujaly i experty z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), se zabývají čeští architekti Ondřej Doule (1978) a Tomáš Rousek (1982). O svých návrzích přednášeli na Mezinárodním astronautickém kongresu, který se tento týden sešel v Praze. Přednáškové sály byly plné do posledního místečka. "Celé dětství jsem strávil poblíž zastávky metra Kosmonautů," dodal žertem Rousek. Jeho prvním vážným zájmem o vesmírnou architekturu byla futuristická vize Nová Praha na Marsu z roku 2005. Při dalším studiu se zaměřoval na nafukovací membránové konstrukce nebo na použití robotiky v architektuře. Toto studium a přednáška nynějšího kolegy Douleho ho přivedly do Mezinárodní vesmírné univerzity a do NASA.

Doule přiznal, že měl od počátku touhu pracovat na návrhu měsíční základny. Mezinárodní vesmírná univerzita rozeslala jeho životopis a NASA mu dala nabídku pracovat na třech různých konceptech. "Okamžitě jsem odpověděl, že souhlasím," řekl. Ze tří možností si vybral projektování základny na Marsu. Jde podle něj nejen o projekt, ale i o to, jak základnu na Mars dostat a jak ji tam rozložit a provozovat. Řešit je také potřeba, jak v ní budou lidé žít. Architekt ale také vidí obrovský potenciál v aplikaci vesmírné architektury na Zemi. "Proto jsem do této oblasti šel," zdůraznil. Návrh takové základny musí vytvářet kompletní umělé prostředí, které je energeticky nezávislé, nepotřebuje inženýrské sítě, je stoprocentně ekologické a neprodukuje žádný toxický odpad. Takovým prvním stupínkem do vesmíru jsou podle Douleho třebas výzkumné stanice v Antarktidě, kde se také vesmírné stanice testují.

Rousek se od letošního května do srpna zabýval v NASA umělou gravitací, revolučními technologiemi, které by mohly být použity pro delší výzkumné mise například na Marsu. Zatímco nyní se astronauti musí v kosmických lodích vyrovnávat se stavem beztíže, lodě s umělou gravitací, na kterých s jinými kolegy z NASA pracoval, by je této nepříjemnosti zbavily. Rousek připomněl, že se například při výzkumu možnosti výroby elektrické energie na Marsu zjistilo, že je to způsob použitelný i na Zemi při výrobě elektřiny ze zemního plynu. "Je to jeden z příkladů, kdy se technologie z vesmíru jako bumerang vrací na Zemi," dodal.

Dva lidé se zranili při výbuchu plynu v Karviné-Ráji

Dva lidé se zranili při výbuchu v Karviné-Ráji. Zemní plyn vybuchl v jednom z bytů domu ve Školské ulici. Poškodil další dva sousední byty, které rovněž nejsou obyvatelné. Policie evakuovala 14 lidí z okolních bytů v daném vchodu. Výbuch způsobil škodu za zhruba čtyři miliony korun. Výbuch nastal v ještě neobydleném bytě v posledním patře třípodlažního domu. "Vyrazil nejen skleněné výplně oken v bytě, ale místy i celá plastová okna z rámů tak, že odletěla až 15 metrů daleko," řekl ČTK velitel směny městské policie v Karviné Jaroslav Novotný. Jednoho muže s vážnějšími popáleninami odvezli záchranáři na popáleninové centrum do ostravské fakultní nemocnice. Do bytu se právě stěhoval. Když vešel dovnitř se stěhováky, rozsvítil a došlo k výbuchu. Lehce zraněnou ženu ošetřili na místě.

Zimní pneumatiky budou dál povinné jen na značených úsecích

Zimní pneumatiky budou i letos povinné jen na úsecích označených dopravní značkou Zimní výbava. Návrh ministerstva dopravy, který měl řidičům uložit povinnost používat zimní pneumatiky po celé zimní období na celém území republiky, se podle Lidových novin (LN) a Práva prosadit nepodařilo. "Náš návrh byl už v legislativním procesu, když se s výměnou sněmovny shodil ze stolu. Tím se zdržel a musí být projednán znovu," řekl LN mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Zákon přitom měla vláda projednat do začátku zimní sezony. Ministerstvo podle LN původně navrhovalo zrušení sporné značky Zimní výbava, nahradilo by ji celoplošné povinné používání zimních pneumatik. Řidiči by podle plánů ministerstva museli mít zimní gumy vždy, když by byla silnice pokryta sněhem či ledem, nebo když by před sněhovými přeháňkami či námrazou varovala předpověď počasí. Při suché vozovce a slunečném počasí by je policisté za letní pneumatiky nepokutovali. Značka Zimní výbava byla zavedena v roce 2008. Od počátku ji provázely problémy.

Do dolu Michal zve diváky festival ...příští vlna/next wave...

Netradičně, a to mimo Prahu, začíná 17. ročník festivalu alternativního umění ...příští vlna/next wave... Pražští fanoušci se tak vydají vlakem do Ostravy a odtud do dolu Michal, kde režiséři a autoři Miroslav Bambušek s Ewanem McLarenem spolu s občanským sdružením Mezery připravili na večer inscenaci Zdař Bůh! Je věnována důlním katastrofám v Ostravě v polovině 50. let. V červnu získala Cenu Divadelních novin v oboru alternativní divadlo. "V rámci večera čekají diváky i další industriální překvapení," slibuje ředitel přehlídky Vladimír Hulec.

První pražská akce je připravena na neděli 3. října, kdy se v prostorách Vrchního soudu na Pankráci nedaleko od stanice metra Pražského povstání odehraje premiéra performance Jiřího Sozanského a souboru Spitfire Company nazvaná Procesy 10 / 48 / 7830. Pojednává o soudním řízení s Miladou Horákovou a dalšími dvanácti odsouzenými ve vykonstruovaném monstrprocesu v komunistickém Československu. Mezi jedinečnosti projektu patří právě využití autentických míst, jež dodnes vypadají a působí tak, jak jsou známy z dobových fotografií a dokumentů.

V neděli v Praze začínají Dny Hamburku

V neděli v Praze začínají Dny Hamburku. Až do 14. listopadu nabídnou koncerty, filmové přehlídky nebo vědecká sympozia. Německé město se v české metropoli například představí výstavou o přístavu nebo hamburské architektuře. Akce se koná při příležitosti 20. výročí partnerství mezi Prahou a Hamburkem. V neděli odpoledne ji zahájí sborový a varhanní koncert v podání Hamburg-Kantorei Poppenbüttel, večer se pak v klubu AghaRTA představí dva jazzové soubory. V pondělí se v lobkovickém paláci koná slavnostní večer, kterého se zúčastní zástupci obou měst, a v úterý v Rudolfinu vystoupí Mládežnický symfonický orchestr Felixe Mendelssohna.

Od 6. do 10. října je naplánována v kinech Lucerna a Evald přehlídka německy mluvených filmů Das Filmfest, na programu budou hrané i dokumentární snímky z poslední doby. Řada z nich byla uvedena na letošním Berlinale.

Tom Cruise plnil svou misi uprostřed turistů na Pražském hradě

Jeden z největších hitmakerů v Hollywoodu Tom Cruise plnil svou filmovou misi v ruské uniformě uprostřed zahraničních turistů na Pražském hradě. Americký štáb tu natáčel za plného provozu. Jen průchod Matyášovou branou, v jejímž přilehlém objektu se filmovalo, byl uzavřen. Čtvrté pokračování akční série Mission: Impossible bude mít světovou premiéru koncem roku. K natáčení si američtí filmaři vybrali atraktivní pražské lokace. Od konce září však stihli natáčet i v mladoboleslavské věznici. Pražané je mohli vidět na Vyšehradě a do konce víkendu změní podobu Haštalské a Kozí ulice, kde dnes vznikal ruský bleší trh a výlohy dostávaly nápisy v azbuce. Barrandovští specialisté, kteří na snímku spolupracují, sem dovezli i rusky psané noviny a slunečníky s ruskými nápisy.

Podle ředitelky odboru médií a audiovize ministerstva kultury Heleny Fraňkové tu americká strana díky vládnímu plánu pobídek získá nazpět část peněz prokazatelně utracených v České republice, což v tomto případě činí 57 milionů korun. Bude to pětina z částky, kterou vyplatí českým členům štábu za služby s natáčením spojené, členům komparzu a dalším filmovým profesím včetně úhrady pronájmů ulic a budov.

Brno výjimečně otevřelo čerstvě opravenou část podzemí

Milovníci památek a turistických zajímavostí mají tento a příští víkend výjimečnou možnost navštívit nově opravenou část brněnského podzemí ještě před vybudováním stálé expozice. Mimořádným zpřístupněním takzvaného Labyrintu pod Zelným trhem se město loučí s turistickou sezonou. Oficiální zpřístupnění je plánováno na 1. dubna 2011, řekla vedoucí Turistického informačního centra Petra Kačírková. Stálá expozice naznačí, jak podzemí využívali lidé ve středověku.

Otevření Labyrintu využili aktivisté k protestu proti stavbě podzemních garáží na Zelném trhu. Projekt prý může ohrozit nově opravené sklepy. Zamýšlené soukromé garáže se mají nacházet přímo nad částí historického sklepení. Při stavbě by se tak dočasně odhalily klenby. K plánu na budování garáží má výhrady také jeden z iniciátorů zpřístupnění podzemí Aleš Svoboda. "Při takto obrovském a dlouhodobém výkopu nelze zaručit, že do kleneb historických sklepů nevnikne voda. Při jakémkoliv i menším dešti budou všechny instalované rozvody sítí a vzduchotechniky zaplaveny a tím vyřazeny z funkce," uvedl Aleš, znalec brněnského podzemí Svoboda. Labyrint pod Zelným trhem je podle něj unikátní svou velikostí a členitostí, a tak umožňuje pestré využití i při různých společenských akcích. Z brněnského podzemí, které je dnes většinou nepřístupné, chce radnice udělat jednu z turistických atrakcí města.

Uherské Hradiště za týden ožije festivalem lidových muzik

Uherské Hradiště a jeho okolí příští týden ožije folklorem a slovanskou muzikou. Tradiční Festival hudebních nástrojů lidových muzik, který se letos uskuteční podvacáté, nabídne kromě domácích umělců i hosty z Polska, Ukrajiny, Chorvatska a Slovenska. Letošní ročník festivalu nese podtitul Slovanstvo ve svých zpěvech, řekl ČTK organizátor Jan Maděrič. "Jsme trochu inspirováni sběratelem, národopiscem a také malířem a spisovatelem Ludvíkem Kubou, který na sklonku 19. století sbíral materiály po slovanských zemích a vydal patnáctisvazkové sborníky," vysvětlil Maděrič. "Slované tvoří třetinu Evropy, proto jsme pro srovnání zvolili toto téma," doplnil organizátor.

Zámek v Jaroměřicích provoněly ořechy

Ořechové bábovky, ořechovice a plody podzimu provoněly zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ten návštěvníky lákal na Ořechobraní, které doplnila soutěž o nejlepší bábovku a ochutnávka ořechové kořalky. Návštěvníci měli možnost vidět při klasické prohlídce různé vazby a aranžmá z podzimních plodů. Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou se řadí se mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny.

Závodníci při koulení kola z Lednice do Brna překonali rekord

V rekordním čase čtyři hodiny a šest minut trojice nejrychlejších závodníků dopravila loukoťové kolo z Lednice na Břeclavsku na brněnskou Starou radnici. Tým z Vysočiny zvítězil v konkurenci více než třicítky družstev, jež se na trať dlouhou 67 kilometrů vydala. Netradiční závod se inspiruje starou brněnskou pověstí o zručném koláři Birkovi, jenž prý za jeden den vyrobil kolo a dopravil ho do Brna.

Podle pověsti se kolář Birk v roce 1636 vsadil, že za svítání porazí strom, vyrobí z něj kolo a do setmění je dokulí z Lednice k branám Brna. Jeho úspěšný počin dodnes připomíná kolo zavěšené na Staré radnici hned vedle známého krokodýla. O Birkovi se říkalo, že se při tom spolčil s ďáblem. Lidé se od něj kvůli tomu odvrátili, zemřel v bídě. Klub českých turistů Kudrna starou pověst připomněl závodem už popáté. Kola o váze 12,5 kilogramu vyrobil speciálně pro tento závod kolář Johan Marin Jáger z české vesnice Eibenthal v Banátu.

Ostravské Muzeum Mlejn představí sbírku historických mlýnků

Litinový mlýnek na obilí z Filadelfie starý 124 let. Mlýnek se židovskou hvězdou, na kterém se drtily obilniny začátkem dvacátého století, či litinové mlýnky značky Peugeot, které firma vyráběla dříve než automobily. Takové skvosty zahrnuje sbírka Eduarda Riedla, zakladatele ostravského Muzea Mlejn. Pět desítek převážně historických mlýnků chce sběratel představit veřejnosti. Novou muzejní expozici, kde si lidé budou moci některé mlýnky i vyzkoušet, otevře poprvé 11. listopadu. Litinové, železné i dřevěné mlýnky, ale také šrotovníky či kamenná žarna vyzdobí prostor původního ostravského mlýna z roku 1886, v němž třiašedesátiletý sběratel vytvořil před rokem muzeum věnované mlynářství na Ostravsku. Podle něj málokdo ví, jak velkou mělo v regionu tradici.

Sbírka také nostalgicky připomíná českého výrobce mlýnků, firmu Porkert, která před dvěma lety zkrachovala pod tlakem čínské konkurence. Litinové mlýnky přitom vyráběla již v 19. století. "V budoucnu budou velmi vzácné. Mlýnky, které jsem získal, pocházejí z výrobního programu po roce 1900," upřesnil sběratel.

Areál na Kuksu zaplnili návštěvníci Svatohubertských slavností

Areál hospitalu v Kuksu i přilehlá prostranství zaplnili návštěvníci Svatohubertských slavností na Kuksu. Na letošní 17. ročník se přijely podívat tisíce lidí. Připraveny pro ně byly ukázky historických i současných mysliveckých činností, hudební vystoupení i šermířská představení. Během dne mohli lidé sledovat například vystoupení sokolníků, vábení jelenů, ukázku výcviku a práci psů loveckých plemen, exhibice jezdeckých dovedností, Hubertovu jízdu či hon na lišku. V kostele Nejsvětější trojice se uskutečnily varhanní koncerty, vystoupení pěveckého sboru, návštěvníci si poslechli i dobové hudební nástroje.

Celé slavnosti jsou připomínkou doby hraběte Františka Antonína Šporka, kdy byl Kuks lázeňským sídlem pro významné hosty. Řád svatého Huberta zde Špork založil v roce 1695, ke stejnokroji členů patří stříbrný znak loveckého tesáku a klobouk se svatohubertským jelenem. Řád je ojedinělý tím, že do něj mohou vstupovat i ženy, jeho členkou byla například ruská carevna. Do dnešních dob platí stanovy sepsané Šporkem.

České basketbalisty v dramatu přemohly Bělorusko a zahrají si o světový titul

České basketbalistky si na domácím světovém šampionátu senzačně zahrají v nedělním finále. V dramatickém semifinále porazily po prodloužení Bělorusko 81:77. Češky tak mají jistotu medaile, naposledy ji získaly ještě ve federální éře v roce 1975, kdy došly k bronzu, o čtyři roky dřív hrály finále.

Na Češkách jako by od začátku ležela tíha velkého očekávání a nabídnuté jedinečné šance na účast ve velké finále. V Karlových Varech se dlouho nemohly nadechnout k uvolněnému výkonu, kterým v pátek šokovaly Austrálii. Jejich sebevědomí a natěšenou arénu navíc Bělorusky hned zchladily svým dobrým útokem a rychlým vedením 9:2. Počáteční ostych a nervozitu české reprezentantky s postupem doby přece jen začaly odhazovat a na konci první čtvrtiny poprvé vyrazily do těsného vedení. Pouhých pět sekund před sirénou Trafimavaová vyrovnala na 68:68. Také prodloužení bylo jen pro silné povahy. Nevídaně vyrovnaný souboj Bělorusko českému týmu zkomplikovalo dvě minuty a 40 vteřin před koncem, když Troinaová po nájezdu zvýšila na 73:72 pro svůj tým. Také domácí ale ukázaly morální sílu, šestky Večeřové a především trojka Vítečkové metr a půl za obloukem vrátily trumfy do českých rukou (77:73). Kapitána Horáková pak přidala půl minuty před koncem šestku, další pokus si sama doskočila a pak dalším bodem dala týmu už čtyřbodový náskok. Další obrat už Bělorusky nezvládly, Češky dalšími šestkami Vítečkové stvrdily svůj triumf a po další ubráněné akci mohly slavit finálový postup.

Tenistky Benešová a Záhlavová-Strýcová ovládly v Tokiu čtyřhru

České tenistky Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová získaly v Tokiu titul ve čtyřhře. Ve finále porazily izraelsko-čínský pár Šahar Peerová, Šuaj Pcheng 6:4, 4:6, 10:8 a společně vyhrály už třetí letošní turnaj. Benešová se Záhlavovou-Strýcovou v Japonsku navázaly na triumfy z Paříže a mexického Monterrey.

Český tenista František Čermák si na turnaji v Kuala Lumpuru zahraje o deblový titul. Spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem porazil v semifinále čtyřhry Andreje Golubjova z Kazachstánu a Uzbeka Denise Istomina 6:3 a 6:4. Ve finále na sebe narazí dva nejvýše nasazené páry, protože Čermák s Mertiňákem vyzvou turnajové jedničky a obhájce Mariusze Fyrstenberga a Marcina Matkowského z Polska. Česko-slovenská dvojice se v Kuala Lumpuru pokusí na třetí pokus ukončit sérii finálových proher v letošní sezoně. Celkem můžou získat šestý společný titul a Čermák dvaadvacátý.

Tenistky Šafářová i Zakopalová vypadly v Pekingu v prvním kole

Českým tenistkám se na úvod turnaje v Pekingu nedařilo. Lucie Šafářová prohrála s Němkou Andreou Petkovicovou 2:6, 3:6, Klára Zakopalova podlehla dvakrát 5:7 bývalé světové jedničce Srbce Jeleně Jankovičové.

Volejbalisté porazili Kamerun 3:0 a jsou na MS v elitní dvanáctce

Čeští volejbalisté postoupili na mistrovství světa mezi nejlepší dvanáctku a postarali se o největší úspěch od roku 1990. Osmifinálovou skupinu L v Anconě zakončili jednoznačnou výhrou 3:0 nad Kamerunem a obsadili v ní první místo před olympijskými vítězi z USA.

Počasí

Je polojasno, teploty vystoupí na 13 až 17 stupňů Celsia.

02-10-2010