Denní souhrn zpráv Zprávy

30-09-2010

Politickou scénu rozvířila kauza kolem sledování političky ODS

Bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV), údajně sledovala začátkem roku 2006 tehdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou. Napsala to Mladá fronta Dnes s odkazem na informace, které získala. Podle Bárty jsou ale důkazy nevěrohodné, objednávku na kompromitaci politiků prý nepřijal.

Občanští demokraté se za Šorfovou postavili a požadují rychlé vyšetření kauzy. Po zveřejnění případu se ozvali další komunální politici, kteří míní, že byli sledováni. Nynější šéfka hlavní kanceláře ODS Šorfová podala trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji. ODS tvrdí, že byla několikanásobně porušena její práva na ochranu osobnosti a soukromí. Mladá fronta Dnes napsala, že dokumenty o sledování jsou na hlavičkovém papíře bezpečnostní agentury ABL. Nechybí v nich detaily ze soukromí Šorfové nebo fotodokumentace pořízená skrytou technikou. Cílem sledování bylo podle deníku Šorfovou zdiskreditovat. Podle Nečase v materiálech byly i snímky dětí Šorfové. Ministr Bárta v tiskovém prohlášení oznámil, že jeho bratr a nynější majitel ABL Matěj Bárta podá kvůli článku žalobu na ochranu dobrého jména právnické osoby.

Vláda předložila poslancům rozpočet

Do sněmovny již dorazil návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda ho podle zákona musí poslancům předložit nejpozději právě tomuto datu. Rozpočet je k dispozici v elektronické podobě na webových stránkách sněmovny a bude i v papírové podobě. Rozpočet počítá se schodkem 135 miliard korun, což je o 27 miliard korun méně, než má být letos. Vláda v souvislosti s rozpočtem schválila i řadu škrtů, o kterých budou také rozhodovat poslanci. Jak ČTK řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, vláda poslala do sněmovny 350 výtisků rozpočtu. Určeny jsou nejen dvěma stovkám poslanců, ale i sněmovním orgánům. Celkem vytisklo ministerstvo 530 výtisků, protože další potřebuje například pro potřeby vlády a ministerstev. Vytištění rozpočtu ho vyšlo na zhruba 150.000 korun.

iHNed: Nečas chce zvýšit nižší sazbu DPH z 10 až na 17 procent

Snížená sazba daně z přidané hodnoty (DPH) by se měla od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent na 16 až 17 procent. Podle serveru iHNed.cz to řekl premiér Petr Nečas. Zároveň by se podle premiéra měla snížit základní sazba DPH z 20 na 19 procent a firmám by klesly odvody na sociální pojištění o 3,5 procenta. Záměr zvýšit spodní sazbu DPH ostře kritizovala ČSSD. Premiér dále uvedl, že chce v rámci důchodové reformy snížit odvody firem na sociální pojištění. "Budu prosazovat, abychom úplně zrušili jejich odvody na nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti, tedy celkem 3,5 procenta," řekl Nečas. Celkem by zrušení těchto odvodů podle premiéra znamenalo výpadek v rozpočtu 36 miliard korun ročně. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě zvýšením snížené sazby DPH, uvedl server.

Snížená sazba DPH se uplatňuje například u potravin, léků nebo vybraných služeb. Sociální demokracie k plánům na zvýšení spodní sazby DPH uvedla, že je "zděšena". "Takový krok by totiž vedl k prudkému zdražení léků, potravin, veřejné dopravy, tepla, nových bytů a domů, knih nebo třeba vodného a stočného. ČSSD nesouhlasí s tím, aby vládní politika plošných škrtů a zvyšování daní dopadala nejvíce na středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel," sdělil ČTK statutární místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Brusel nechce ČR a dalším odpustit náklady na penzijní reformu

Evropská komise nechce při posuzování národních rozpočtů plně zohlednit náklady na penzijní reformy, jak o to mimo jiné země usiluje i Česká republika. Návrhy na zpřísnění sankcí za porušení unijních rozpočtových pravidel, které komise ve středu posuzovala, sice s určitou tolerancí počítají, ale nikoliv úplnou. Brusel se totiž domnívá, že s odpuštěním nákladů na reformu důchodů by nesouhlasilo především Německo. "Jsem skeptický, pokud jde o šance na změnu kvalifikace nákladů na penzijní reformy. Berlín by s tím nesouhlasil," řekl eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski v polském vydání magazínu Forbes. Nyní hrozí, že jednotlivé vlády se prostřednictvím reformy budou snažit vylepšit udržitelnost veřejných financí státu, ale Brusel je za to bude paradoxně pokutovat, protože například překročí hranici rozpočtového schodku, která je stanovena na tři procenta hrubého domácího produktu.

ODS prosazuje spoření s dotací státu na dlouhodobou péči

ODS bude prosazovat zavedení spoření se státním příspěvkem na dlouhodobou péči ve stáří. Zatím není jasné, jakou by měl příspěvek podobu. Občanští demokraté také dávají přednost domácí před ústavní péčí. Novinářům to řekli premiér Petr Nečas a jeho poradce, senátor a exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Největší vládní strana také trvá na rychlé reformě zdravotnictví. Dlouhodobou péči potřebuje podle Julínka nyní asi 300.000 lidí, jejich počet bude v souvislosti se stárnutím populace růst zhruba o 100.000 obyvatel každých deset let. Na tuto péči se vydává podle Julínka z veřejných zdrojů asi jedno procento hrubého domácího produktu, nárůst prý bude o pětinu každých deset let. Financování průběžným způsobem nestačí, uvedl senátor, podle kterého je nutné zvýšit podíl soukromých zdrojů.

Drábka čeká další kolo bitvy s odbory

Bitva mezi odbory a vládou o výši tarifních platů ve veřejné správě bude mít další kolo v pátek v Senátu. Odboráři se tam střetnou s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) na konferenci, kterou pořádá místopředseda horní komory Milan Štěch (ČSSD), bývalý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Drábkovo ministerstvo práce v létě navrhlo snížení tarifní složky mezd státních zaměstnanců o deset až 43 procent kvůli plánu vlády na desetiprocentní snížení objemu mezd ve státním sektoru v příštím roce. Podle odborů by kvůli tomu poklesla životní úroveň mnoha státních zaměstnanců na neúnosnou mez. Odbory trvají na zachování současného systému platových tabulek. Minulý týden kvůli tomu v Praze uspořádaly demonstraci, na které se sešlo zhruba 40.000 lidí. Ministr poté naznačil, že změna tarifních tabulek by mohla platit až od roku 2012; proti ní se totiž postavila i většina ministerstev.

Odborům důvěřuje 55 pct lidí, nejvíce od roku 2004

Odborům nyní důvěřuje 55 procent občanů, těší se tak nejvyšší důvěře za posledních šest let. Zjistil to průzkum agentury STEM, který se uskutečnil v první polovině září. Polovina občanů důvěřovala odborům i v letech 2008 a 2009, bylo to ale méně než v současnosti. Průzkum se konal ještě předtím, než 21. září demonstrovaly v Praze desetitisíce odborářů proti snižování platů ve státní a veřejné správě. Podle analytiků STEM souvisí vzestup důvěry v současné odbory do jisté míry právě s růstem jejich významu v rámci protestů proti úsporným opatřením vlády. Důvěra v odbory je podle STEM výrazně ovlivněna politickou orientací a stranickými preferencemi: častěji jim věří stoupenci ČSSD a KSČM, zřetelně méně naopak příznivci vládních stran, zvláště ODS.

Romská iniciativa: Země EU musí sjednotit přístup k integraci Romů

Země Evropské unie musí sjednotit svůj přístup k integraci Romů. Na konferenci v Praze se na tom shodli zástupci 12 států sdružených v mezinárodní romské iniciativě s názvem Dekáda romské inkluze 2005-2015. Česká republika od července tomuto spolku předsedá, v rámci toho se zavázala zlepšit hlavně vzdělávání romských dětí. Podle romského aktivisty Karla Holomka jsou sice plány na zlepšení postavení Romů dobré, politici se ale nemají k jejich realizaci. "Považujeme za klíčový důraz na lepší a kvalitnější vzdělávací služby, musí se dostat lepšího a kvalitnějšího a dostupného vzdělání především romským dětem a romské mládeži a musíme také především připravit takový trh práce, kde budou dostupné pracovní příležitosti pro všechny," uvedl při zahájení konference premiér Petr Nečas (ODS). Klíčovým úkolem jeho vlády je prý proto nastartovat ekonomiku natolik, aby vznikala nová pracovní místa. Co se týká řešení romské problematiky na mezinárodní úrovni, účastníci konference se shodli, že EU v tomto musí postupovat jednotně a v souladu s již dříve schválenými zásadami pro začleňování Romů.

Nečas: Klíčem k integraci Romů je vzdělání, stát není všemocný

Klíčem k integraci Romů do společnosti je lepší vzdělání romských dětí a dostupné pracovní příležitosti. Při čtvrtečním zasedání Mezinárodního řídicího výboru Dekády romské inkluze v Praze to řekl premiér Petr Nečas. Vláda si podle něj je vědoma nedostatků v soužití Romů a většinové společnosti. Zlepšení vztahů je ale dlouhodobý proces, v němž může stát sehrát jen omezenou roli. Premiér při jednání čelil i výtkám kvůli svému poradci pro lidská práva Romanu Jochovi. "Považujeme za klíčový důraz na lepší a kvalitnější vzdělávací služby. Musí se dostat lepšího, kvalitnějšího a dostupnějšího vzdělání především romským dětem a mládeži," řekl Nečas při zahájení dvoudenní konference. Při integraci Romů do většinové společnosti se podle Nečase musí snažit obě strany. "Ve svobodné společnosti je role státu omezená a nemůže řešit všechny společenské problémy," řekl.

Nečas slíbil jmenovat Kocábova nástupce do dvou týdnů

Poslanci petičního výboru vyzvali premiéra Petra Nečase (ODS), aby co nejdříve jmenoval zmocněnce pro lidská práva, který má nahradit nedávno odvolaného Michaela Kocába. Chtějí, aby pro ně vypracoval strategii ochrany lidských práv v České republice. ČTK Nečas řekl, že nový vládní zmocněnec by mohl být jmenován do čtrnácti dnů. Podobně se však vyjadřoval už před dvěma týdny, kdy vláda o definitivním odchodu Kocába rozhodla. "Výběr zmocněnce pro lidská práva určitě nebudeme prodlužovat. Vláda v uplynulých týdnech rozhodovala zásadní věci spojené s návrhem státního rozpočtu. To byla samozřejmě priorita," uvedl premiér v krátkém vyjádření k žádosti sněmovního výboru.

ÚOHS na návrh PPF pozastavil tendr na obří ekozakázku

Antimonopolní úřad pozastavil miliardovou zakázku na sanaci ekologických škod. Vydal o tom na návrh konsorcia PPF Advisory předběžné opatření. ČTK to potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj. "Vyhověli jsme konsorciu PPF, které se obávalo, že by ministerstvo financí v zakázce činilo další kroky a otevřelo dataroom, ke kterému by konsorcium nemělo přístup," řekl ČTK Rafaj. Podle něj vydání předběžného opatření nijak nepředjímá rozhodování ÚOHS v otázce, zda bylo vyloučení PPF Advisory z tendru ministerstvem financí správné či nikoliv. "Tuto otázku se budeme snažit vyřešit v nejbližších týdnech," dodal Rafaj. Antimonopolní úřad se vyloučením konsorcia zabývá od srpna. Z tendru bylo sdružení vyloučeno už podruhé.

ERÚ: Cena elektřiny pro domácnosti stoupne od ledna o 12 procent

Zhruba o 12 procent vzroste od ledna 2011 cena elektřiny pro domácnosti v důsledku vyššího příspěvku na obnovitelné zdroje. Průmyslové podniky zaplatí za elektřinu asi o 17 procent více. Vyplývá to z informací, které na setkání s novináři zveřejnilo vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Vyšší příspěvek na obnovitelné zdroje souvisí zejména s prudkým rozvojem solárních elektráren v tuzemsku. Podnikatelé hovoří o likvidačním zdražení. Podle místopředsedy ERÚ Blahoslava Němečka vzroste v roce 2011 příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který tvoří část ceny elektřiny, ze současných 166 korun na asi 520 Kč za megawatthodinu. Cena elektřiny pro průměrnou domácnost s roční spotřebou 2500 kilowatthodin, která bydlí ve třípokojovém bytě a elektřinou svítí, vaří a používá obvyklé spotřebiče, tak v příštím roce stoupne o zhruba 1300 korun za rok. Cena elektřiny pro domácnosti, které využívají elektřinu také k topení a ohřívání vody při spotřebě 15.000 kWh, se podle ERÚ zvýší o zhruba 7700 Kč za rok.

Brusel kritizuje ČR kvůli pravidlům pro předcházení povodním

Evropská komise kritizovala Českou republiku kvůli pravidlům pro předcházení povodním. Praha totiž Brusel neinformovala, zda sladila své normy s těmi unijními. Pokud se situace nevysvětlí, hrozí jí, že by mohla skončit před evropskou justicí. "Jak ukázaly nedávné události, povodně představují vážné ohrožení lidského zdraví, životního prostředí a hospodářství. Naléhavě proto žádám členské státy, aby co nejdříve předložily požadované právní předpisy," uvedl eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Česká republika není jedinou zemí, která tento problém řeší. Stejná výtka ve čtvrtek z Bruselu zazněla i na adresu Rakouska.

Česku hrozí soud kvůli vysokým koncentracím prachu ve vzduchu

Evropská komise pohrozila České republice soudem kvůli nedodržení předpisů pro kvalitu ovzduší a pro balení chemikálií. Česko má nyní dva měsíce na to, aby na výhrady Bruselu odpovědělo, a pokud tak neučiní nebo odpověď nebude dostatečná, oba problémy skončí před Soudním dvorem EU v Lucemburku. České ministerstvo životního prostředí se k výtkám vyjádří, až bude mít dokument EK k dispozici, řekla ČTK jeho mluvčí Jarmila Krebsová. V případě kvality ovzduší Česko porušuje směrnici, která určuje maximální koncentrace jemného polétavého prachu ve vzduchu. Ty jsou pevně stanoveny pro případ denních i ročních koncentrací a jednotlivé země je smějí překročit jen 35krát do roka. V některých regionech ČR, především na Ostravsku, jsou ale koncentrace prachu mnohem vyšší a porušovány jsou častěji, než unie dovoluje. "Přísné normy jsou nezbytné pro ochranu zdraví občanů EU. Znečištěný vzduch v Evropě nadále způsobuje každoročně více než 350.000 předčasných úmrtí," řekl novinářům eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Vysoká koncentrace jemného prachu ve vzduchu může způsobovat astma, kardiovaskulární potíže, rakovinu plic a předčasné úmrtí.

Na Svitavsku začaly pracovat první české větrné elektrárny

Společnost ČEZ obnovitelné zdroje uvedla do trvalého provozu dvojici větrných elektráren u Janova na Svitavsku. Obě soustrojí jsou na rozdíl od většiny větrníků v zemi českého původu. Ročně by měly elektrárny vyrobit dohromady osm milionů kilowatthodin (kWh) elektrické energie a pokrýt tak spotřebu 2300 domácností, informoval ČTK mluvčí společnosti ČEZ Martin Schreier. Větrníky pocházejí z produkce královéhradecké firmy Wikov Wind ze skupiny Wikov Industry, pro kterou představoval tento pilotní projekt v ČR investici 150 milionů Kč. Každá z obou elektráren má instalovaný výkon dva kilowatty, stožár vysoký 80 metrů, celková výška včetně lopatek dosahuje 120 metrů. Společnost Wikov Wind je začala stavět na konci roku 2008, později je převzala skupina ČEZ.

Veleba: Chov skotu mohou zachránit bioplynové stanice

Chov skotu má v České republice budoucnost, jestliže se podaří postavit dostatek bioplynových stanic. Stanice využijí odpady z živočišné výroby a zároveň zemědělcům vyváží ztráty z produkce masa a mléka. Prezident Agrární komory Jan Veleba to řekl na Mezinárodní konferenci o chovu a výživě hospodářských zvířat v Mistrovicích na Orlickoústecku. V roce 2020 by mohlo být plošně rozmístěných po celé zemi 742 bioplynových stanic s výkonem 520 megawatt, což příznivě ovlivní chod tuzemského zemědělství. Bioplynové stanice vyrobí energii, kterou lze prodat. Pro energetiku lze vyčlenit 600.000 hektarů půdy. "Převahu v potravinách už nezískáme, 80 procent našeho trhu ovládají zahraniční řetězce. Ve vývozu potravin jsme závislí na zahraničních trzích. Zapojením do energetiky můžeme navrátit zemědělství rovnováhu," uvedl Veleba. Resortní ministr Ivan Fuksa výstavbu bioplynových stanic podporuje. Podle něj je velká škoda, že proti jejich výstavbě protestují zástupci obcí, řekl na konferenci.

Programovou nabídku ČRo čekají kvůli úsporám velké změny

Programovou nabídku Českého rozhlasu (ČRo) čekají kvůli úsporám nákladů zřejmě již v příštím roce výrazné změny. Rada veřejnoprávního rozhlasu na čtvrtečním zasedání uložila prozatímnímu řediteli Peteru Duhanovi připravit analýzu efektivnosti všech stanic ČRo. Management bude muset před radou existenci jednotlivých stanic obhájit. "Rozhlas v současné době zasahuje necelých 21 procent trhu, což nám v počtu stanic připadá neadekvátní," uvedl místopředseda Rady ČRo Ladislav Jíša. Podle něj jsou systémové změny v programové struktuře rozhlasu nutné, jelikož rozhlas bude muset v příštích letech začít šetřit. "Musíme se zvlášť podívat na stanice, které jsou Českému rozhlasu dány ze zákona a zvlášť na ostatní stanice. To znamená zdůvodnit jejich opodstatněnost jak z hlediska poslechovosti, nákladovosti a veřejnoprávnosti, tak z hlediska kontextu v programové skladbě celého rozhlasu. Nechceme vůči jednotlivým stanicím postupovat direktivně, management by nám (Radě ČRo) měl naopak existenci stanic obhájit," nastínil Jíša.

Dělnická strana chce kvůli narkomanům v Praze organizovat hlídky

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) chce kvůli narkomanům v oblasti pražského Smíchova organizovat kontroverzní občanské hlídky. Poprvé by se měly v místě objevit v pátek odpoledne. ČTK o tom informoval předseda pražské DSSS Jiří Petřivalský. Podobné hlídky strana už dříve nasadila například kvůli údajným problémům s romskou komunitou v severních Čechách. Podle DSSS stranu požádali přímo obyvatelé Prahy 5, kterým vadí působení protidrogového centra Sananim poblíž smíchovského parku Na Skalce. Centrum se do této lokality přestěhovalo letos na jaře. Obyvatelé ale proti tomu sepsali petici. Podle DSSS hlavní město požadavky místních nevyslyšelo, proto do míst chtějí poslat hlídky.

Studie: Stavebnictví v ČR čeká další pokles výkonu a míň práce

Čeští stavaři nebudou v příštích dvou letech zažívat radostné časy. Oživení nelze čekat dřív než v roce 2012. I v případě nejpříznivějšího vývoje bude ale výkon odvětví zhruba o 40 miliard korun nižší než v roce 2008. Optimistická varianta počítá v sektoru také s úbytkem 34.000 pracovních míst. Pokud dojde na nejhorší scénář, bude ve stavebnictví proti roku 2008 o 151.000 lidí méně. Vyplývá to z nejnovější studie Svazu podnikatelů ve stavebnictví a společností Deloitte a ÚRS Praha. "Rok 2010 nebude pro stavební firmy rokem vzestupu a zřejmě ani rokem konsolidace. S konsolidací lze reálně počítat až v roce 2012," uvádí studie.

Řidiči pojedou po pražském okruhu pomaleji, maximálně 100 km/h

Řidiči pojedou po pražském okruhu pomaleji. Od čtvrtečního odpoledne byla maximální rychlost snížena z dosavadních 130 na nejvýše 100 kilometrů za hodinu. Dohodli se na tom zástupci Ředitelství silnic a dálnic, policie a společnosti Eltodo dodávající dopravní značení. ČTK o tom informovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Maximální možná rychlost v tunelech zůstává na 80 kilometrech za hodinu. Na nové dopravní tepně se v minulých dnech stalo několik nehod, na které nedokázal adekvátně zareagovat automatický systém řízení dopravy. Doba, po kterou bude maximální rychlost snížena, není podle Vápeníkové přesně stanovena. Rychlostní limit by měl být opětovně zvýšen poté, co bude doladěna technologie takzvaného liniového řízení dopravy, které poté bude fungovat v plně automatickém režimu.

Na Masarykově nádraží začne do konce roku oprava dvorany

Zchátralé Masarykovo nádraží v Praze se po dlouhém čekání dočká stavebních dělníků. Společnost Masaryk Station Development, která má rozvoj nádražního areálu na starosti, vypsala výběrové řízení na opravu vstupní dvorany stanice. Práce by měly začít do konce roku, sdělil ČTK předseda představenstva MSD Jan Hromádka. Dvorana, kterou měsíčně projde kolem 300.000 cestujících, je zřejmě nejzanedbanější částí nádraží. Litinovou konstrukci z 19. století a dřevěnou prosklenou střechu musejí od letoška podpírat provizorní dřevěné vzpěry. "Dvorana, kam přijíždějí vlaky, je v havarijním stavu, její oprava je proto pro nás priorita," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Po obnově vstupní haly by měla na řadu přijít i samotná výpravní budova, zahájení prací ale podle Hromádky brání nedokončený převod některých nájemních smluv na developera.

Reflex: Rath prohrál i druhé kolo s Reflexem o karikaturu

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) prohrál i druhé kolo svého sporu s týdeníkem Reflex. Vrchní soud zamítl Rathovu žalobu na vydavatelství Ringier kvůli karikatuře, která ho zpodobnila na titulní straně týdeníku Reflex jako křížence nacistického diktátora Adolfa Hitlera a komika Charlieho Chaplina. Informoval o tom server Reflex.cz. Rath se domáhal na vydavatelství omluvy za překročení etiky a za zásah do osobnostních práv. Odvolací soud tak potvrdil lednový rozsudek pražského městského soudu. Advokátka Helena Chaloupková na webu uvedla, že Vrchní soud se ztotožnil s právními závěry Městského soudu.

Výbuch v Krnově zabil muže, zřejmě lupiče, 6 lidí zraněno

V obchodním domě Prior v Krnově na Bruntálsku ve čtvrtek odpoledne explodoval pravděpodobně granát. Jeden člověk zahynul, výbuch podle policie zranil šest lidí. Obětí je zřejmě lupič, který se krátce před explozí pokusil s výbušninou v ruce přepadnout směnárnu. Granát vybouchl při potyčce lupiče s policisty. Mezi zraněnými jsou čtyři policisté, pracovník ochranky a jeden nakupující, řekl ČTK mluvčí moravskoslezských policistů Miroslav Pech. Podle záchranářů je stav jednoho ze zraněných policistů velmi vážný.

Knihovnou roku 2010 je malá obec Petrůvka na Vysočině

Titul Knihovna roku 2010 putuje do malé obce Petrůvky na Vysočině. V kategorii významný knihovnický počin si cenu odnesl ředitel Národní technické knihovny (NTK) Martin Svoboda za realizaci výjimečného projektu technické knihovny v Dejvicích. Městskou knihovnou roku se stala Knihovna města Ostravy. Ceny vyhlásilo ministerstvo kultury (MK). Obecní knihovnu v Petrůvkách vede Jana Krejčí, registrováno je v ní 70 procent z 81 obyvatel, k dispozici mají aktuální fond časopisů a knih, přístup k počítačům a internetu i hračky pro děti. Knihovna pořádá zajímavé akce pro děti i dospělé, při nichž se schází většinou celá obec včetně chalupářů a přespolních. "Nemůžeme donutit lidi, aby četli, ale můžeme je naučit chodit do knihovny," řekla v reakci na ocenění Jana Krejčí. Knihovny už podle ní dávno neplní roli pouhého půjčovatele knih. Knihovna v Petrůvkách se pro místní i přespolní stává centrem setkání a odpočinku.

Výstava o dekadenci je největším projektem Galerie Rudolfinum

Zatím největší a nejdražší výstavu za svou téměř sedmnáctiletou historii zpřístupní ve čtvrtek renomovaná pražská Galerie Rudolfinum. Výstavní projekt o dekadenci v umění s názvem Decadence Now! Za hranicí krajnosti patří k napjatě očekávaným kulturním událostem sezony a zároveň k těm kontroverzním. Některá díla hraničí s pornografií, jiná provokují narážkami na duchovní a spirituální krizi. Na výstavě je také obraz malovaný krví, jedním z objektů je postava oběšené ženy v černém. "Prvotním záměrem je prezentace vysoce kvalitních uměleckých děl na určité téma, jestli to bude nebo nebude chápáno jako provokativní, to je vysoce individuální, každý má práh jinde," řekl ČTK ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. Podle něj výstava především intenzivně reflektuje daný stav a realitu. Kurátorovi výstavy Otto M. Urbanovi, který se dlouhodobě zabývá tématem dekadence v umění, se podařilo shromáždit zásadní díla současných světových umělců, která odrážejí temné stránky lidské existence a reality dneška.

Komik Vlasta Burian má v liberecké radnici svou bustu

Jeden z nejoblíbenějších komiků české historie Vlasta Burian má od nynějška v budově radnice v Liberci svou bustu. Nestalo se tak náhodou, v Liberci se tento představitel mnoha nezapomenutelných postav v roce 1891 narodil. Autorem bronzové busty je akademický sochař Jiří Gdovín. Nejde o první dílo Jiřího Gdovína, které je v umístěno v Liberci. Například jeho poslední výtvor Ohňový zvon je ve vstupních prostorách radnice. Burianova busta našla své místo na vnitřním schodišti ve 2. patře. Burian se tak zařadil mezi jiné osobnosti české kultury, které již bustu v historické budově magistrátu mají. Jde například o Boženu Němcovou, Karla Vacka nebo Jaroslava Řídkého.

V Písku začal Mezinárodní festival studentských filmů

V Písku začal Mezinárodní festival studentských filmů. Diváci dopoledne mohli zhlédnout blok nesoutěžních filmů i to nejlepší z českých a slovenských filmových škol. Před večerním zahájením spolu s porotou hodnotili první sadu soutěžních snímků. O ceny za nejlepší hraný, dokumentární a animovaný film se jich na festivalu uchází 35. Porota je vybírala zhruba ze 150 děl poslaných z 21 zemí. Vedle evropských filmových škol tu má zastoupení i Argentina, Brazílie, Indonésie, Indie, Jižní Korea, Izrael či Austrálie. Snímky do soutěže vybírala porota z pedagogů a studentů spolupořádajících píseckých filmařských škol. Tematicky nemá soutěž žádné mantinely, časově se snímek musí vejít do 30 minut a jejím autorem musí být student filmové školy.

Tenista Berdych se po čtyřech prohrách dočkal vítězství

Český tenista Tomáš Berdych porazil v Kuala Lumpuru Denise Istomina z Uzbekistánu 6:4, 6:3 a postoupil do čtvrtfinále. Dalším soupeřem třetího nasazeného hráče bude turnajová pětka David Ferrer ze Španělska. Pětadvacetiletý Berdych výhrou nad Istominem ukončil sérii čtyř porážek. Z vítězství se neradoval od srpnového turnaje v Cincinnati, kde vypadl v třetím kole. Poté nezvládl první kolo na US Open a ztratil i oba zápasy v semifinále Davis Cupu v Srbsku. Čtyřiadvacetiletý Istomin s Berdychem prohrál i druhý vzájemný zápas. Předtím s českou jedničkou nezvládl pětisetovou bitvu v letošním Wimbledonu.

Volejbalisté vyhráli v osmifinálové skupině MS na USA

Volejbalisté se postarali o další překvapení na mistrovství světa v Itálii. Češi ve čtvrtečním prvním utkání v osmifinálové skupině L zaskočili Američany a olympijské vítěze z Pekingu 2008 porazili v Anconě 3:0 na sety. Výrazně se tak přiblížili k vytouženému postupu do elitní dvanáctky šampionátu. Ten si s určitostí zajistí, pokud v sobotu od 17:00 porazí Kamerun.

Slavia hraje s ligovým lídrem z Plzně, poprvé ji povede Petrouš

Zápas pražské Slavie s vedoucí Viktorií Plzeň zahájí v pátek v 19:30 program 11. kola první fotbalové ligy. Na lavičku domácího týmu v Edenu poprvé usedne nový hlavní trenér Michal Petrouš, který mužstvo převzal ve středu po odstoupení Karla Jarolíma. Zatímco Plzeň se vyhřívá s komfortním devítibodovým náskokem v čele tabulky, Slavia je v krizi: na dvanáctém místě ji odděluje od sestupových pozic jediný bod. Utkání vysílá Nova Sport. "Plzeň je v letošním ročníku suverénní, zatímco my se trápíme. To ale neznamená, že do zápasu půjdeme s poraženeckou náladou. Naopak je potřeba zabrat a z mizérie se vyhrabat," řekl ČTK Petrouš.

Počasí

Oblačno, místy déšť nebo mrholení. Teploty v pátek vystoupí na 9° až 13° Celsia.

30-09-2010