Denní souhrn zpráv Zprávy

24-09-2010

Ministr Vondra: V Afghánistánu posílíme, v roce 2012 ale zas vojáků ubude

Česko by podle plánů ministra obrany Alexandra Vondry mělo příští rok posílit kontingent v Afghánistánu o 170 až 180 vojáků na zhruba 720 či 730. Nicméně v roce 2012 by počet českých vojáků v této násilnostmi sužované zemi měl zase klesnout na přibližně 620. Ministr Vondra o návrzích k posílení sboru v Afghánistánu, které hodlá předložit vládě a o nichž by pak měl rozhodovat i parlament, hovořil na okraj neformálního zasedání ministrů obrany zemí Evropské unie v belgickém Gentu. Po posílení bezpečnostních sil v Afghánistánu dlouhodobě volá Severoatlantická aliance, zejména jí jde o experty na školení a výcvik afghánských sil. "Musí být jasně naznačeno, že tam nebudeme věčně," řekl ministr Vondra ČTK a Českému rozhlasu o plánu na posílení mise v Afghánistánu. Český kontingent, který nyní podle něj čítá kolem 550 lidí, by měl posílit o zhruba 170 až 180 mužů a žen příští rok. "Pak v roce 2012 (by měl) již začít snižovat na 620," nastínil současně výhled na rok 2012. Opoziční ČSSD se Vondrův plán nelíbí. Sociální demokraté by rozšíření kontingentu nepodpořili.

Sněmovna schválila přístup firem s anonymními akciemi k zakázkám

Sněmovna v pátek přijala novelu, která vrací akciovým společnostem s akciemi na majitele možnost ucházet se o veřejné zakázky. Zákon však musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Účinnosti má nabýt dnem vyhlášení. Novela napravuje současný stav zákona, kdy se o veřejnou zakázku nemůže ucházet akciová společnost s akciemi na majitele. Řadě takovýchto firem jako je třeba ČEZ nebo Komerční banka se to nelíbilo. Některé firmy proto začaly měnit své akcie do formy na jméno. Sněmovna hlasy koalice nakonec podpořila novelu zákona o veřejných zakázkách v kompromisní podobě vyjednané se sociální demokracií. Tato podoba zachovává určitá omezení, zatímco původní návrh jich většinu rušil. Akciové společnosti budou muset zadavatele informovat o všech akcionářích, kteří vlastní víc než deset procent jejich akcií. Komunisté a sociální demokraté se při závěrečném hlasování převážně zdrželi. Sporné ustanovení, vylučující akciové společnosti s akciemi na majitele, resp. doručitele, se do zákona dostalo letos na jaře. Platí od poloviny září.

Poslanecká sněmovna zvolila předsedy komisí

Sněmovna zvolila předsedy svých stálých komisí. Komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) povede exministr vnitra Martin Pecina (ČSSD), pro kontrolu použití odposlechů Daniel Korte (TOP 09 a Starostové), pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Antonín Seďa (ČSSD) a pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu Zdeněk Boháč (ODS). V čele komise pro práci sněmovní kanceláře bude místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a komise pro rodinu a rovné příležitosti Helena Langšádlová (TOP 09). Langšádlová porazila v tajné volbě kandidátku KSČM Soňu Markovou. Kandidáti do ostatních komisí protikandidáty neměli. Poslanci také zvolili předsedy stálých delegací. Delegaci do Meziparlamentní unie povede Tomáš Chalupa (ODS), do parlamentního shromáždění NATO Jan Hamáček (ČSSD) a do parlamentního shromáždění Rady Evropy Václav Kubata (TOP 09 a Starostové). Bez předsedy naopak zůstala delegace do parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kandidát KSČM Pavel Hojda nezískal v tajné volbě dostatek hlasů, jiný nebyl. Hojda postoupil do druhého kola.

Poslanci podpořili pětiletý odklad elektronických vinět

Poslanci v prvním čtení podpořili senátní návrh na pětiletý odklad zavedení elektronických dálničních vinět. Podle platného zákona mají viněty od příštího roku nahradit dosavadní papírové dálniční známky. Jejich kritici však poukazují například na to, že tento systém připraví stát o nejméně osm miliard korun. Senát předložil sněmovně tento návrh z důvodů časové tísně tak, aby ho mohla schválit ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Viněty se mají začít používat už od příštího ledna. Tento zrychlený postup ale vetovali sociální demokraté a komunisté. Novelu zákona tak čeká standardní projednávání ve sněmovních výborech, druhé čtení a závěrečné schvalování. Pokud ji sněmovna schválí, půjde opět do Senátu a poté ji dostane k podpisu prezident. Další řádná schůze sněmovny se má uskutečnit až koncem října. Zpravodaj k novele Aleš Rádl (ODS) varoval, že pokud by sněmovna nestačila novelu dostatečně rychle projednat, vzniklo by od příštího roku právní vakuum, kdy by neplatily ani kupony a nebudou k dispozici ani elektronické viněty. Poslanci přistoupili na jeho návrh na zkrácení lhůty k projednání v hospodářském výboru na 15 dní.

Zrušení bodů za malé překročení rychlosti má ve sněmovně zelenou

Zrušení bodového trestu za malé překročení rychlosti nebo za nezapnutí světel u vozidla, jak to navrhl Senát, sněmovna poslala do dalšího schvalování. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, který s připomínkami podpořila také vláda, má naopak zpřísnit tresty za nepřipoutání se bezpečnostními pásy nebo za ohrožování jiných účastníků provozu. Už první kolo projednávání novely naznačilo, že poslanci budou mít ambici ji pozměnit. Nejkontroverznější pasáží návrhu je zrušení bodového trestu za alkohol do 0,3 promile. Hrozit by za to měla jen pokuta do 5000 korun. Proti se postavil již dříve premiér Petr Nečas (ODS), se k němu připojili i představitelé opozice. Pro byl naopak poslanec ODS a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl.

ČR a Bělorusko povyšují svá zastoupení na úroveň velvyslance

Česká republika a Bělorusko povýšily vzájemně svá diplomatická zastoupení na běžnou úroveň velvyslance, zjistila ČTK na webu Hradu a na webu ministerstva zahraničí. Dle zvyklostí v diplomacii to naznačuje, že napětí mezi oběma zeměmi zřejmě v poslední době povoluje. Vztahy trpěly kvůli tvrdé kritice Prahy na adresu autoritářského režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Proto i diplomatické zastoupení bylo na nižší diplomatické úrovni chargé d'affaires. To se nyní mění. Zatímco podle české diplomacie je již v Bělorusku český velvyslanec Jiří Karas, příští čtvrtek na Hradě předá pověřovací listiny také běloruský velvyslanec Vasilij Markovič. V Česku nebyl běloruský velvyslanec od roku 2002, kdy Česko odmítlo Lukašenkovi udělit vízum, když chtěl přijet na pražský summit NATO. O povýšení diplomatického zastoupení jednal před dvěma roky v Minsku někdejší náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Tehdy se ale také setkal se zástupci opozice. Bělorusko je terčem kritiky kvůli porušování lidských práv, v Česku se těší dlouhodobé podpoře běloruští disidenti.

Ministr John: Voliči VV si podle průzkumu přejí koalice s TOP 09 a ODS

Voliči Věcí veřejných (VV) si po komunálních volbách přejí koalice s vládními TOP 09 a ODS, ČSSD je pro ně málo přijatelná. Předseda strany Radek John to řekl s odkazem na průzkum společnosti GfK. VV podle něj ale předem nevylučují spolupráci s žádnými politickými subjekty, kromě komunistů. Rozhodovat se prý budou podle toho, jaké šance budou mít na prosazení svého programu. V Praze by se VV nejraději spojily s TOP 09, případná spolupráce s ODS prý bude záležet na tom, zda se zbaví místních politických "dinosaurů", řekl novinářům John a místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová. Průzkum podle Johna ukázal, že VV mají největší koaliční potenciál ze všech stran. Voliči VV si podle průzlumu jako koaličního partnera na komunální úrovni přejí vládní strany. Spojení s TOP 09 chce 64 procent voličů, s ODS 45 procent a s ČSSD 27 procent. "My vnímáme toto přání voličů. Nicméně pokud v daném místě se ukáže, že náš program lze lépe splnit s těmi a s těmi, například s nezávislými, jsme zcela otevřeni jakýmkoliv koalicím na věcná témata," řekl John.

STEM: Nejpopulárnějším politikem v ČR je Jiří Pospíšil

Nejpopulárnějším stranickým politikem v ČR je podle zářijového průzkumu agentury STEM ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Na prvním místě tak nahradil dosud nejoblíbenějšího předsedu Věcí veřejných a ministra vnitra Radka Johna, který se nyní propadl až na sedmé místo. Na předních příčkách ho tak předběhli jihomoravský hejtman Michael Hašek (ČSSD), lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, předseda vlády a ODS Petr Nečas, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Politici na prvních pěti místech přitom skončili s poměrně podobným výsledkem, tedy se zhruba 50 procenty hlasů. Haška a Johna kladně hodnotilo 45, respektive 44 procent lidí. Průzkum STEM se zaměřil na čelné představitele parlamentních stran a na všechny členy Nečasovy koaliční vlády. V době od 3. do 13. září je hodnotilo 1228 občanů.

Stát bude opět částečně spolufinancovat dotace z EU v krajích

Regionální programy čerpající dotace z Evropské unie budou mít opět částečně zajištěné spolufinancování ze státního rozpočtu. S odvoláním na rozhodnutí vlády to ve čtvrtek oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Kabinet kvůli úsporným opatřením zrušil spolufinancování regionálních programů v srpnu, kraje proti tomu ostře protestovaly. Rozhodnutí vlády přivítal předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Peníze ze státního rozpočtu budou nově určené jen pro rozpracované projekty. Zbývající projekty už budou muset financovat kraje ze svého. MMR ale zatím přesně neví, kolik peněz bude muset stát na spolufinancování dát a na jaké výdaje se musí připravit krajské pokladny. Evropské fondy financují nejvíce 85 procent dotací, zbytek musí doplatit státní a veřejné rozpočty. "Asociace krajů varovala před škrty na nulu, neboť reálně hrozily soudní spory proti ČR o náhradu škody," řekl ve čtvrtek ČTK v reakci na rozhodnutí vlády předseda Asociace krajů ČR Hašek.

ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku se v září snížila o jeden bod

Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v září meziměsíčně mírně snížila, souhrnný ukazatel důvěry ve srovnání se srpnem klesl o jeden bod. Důvodem je nižší důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Meziročně je souhrnný indikátor důvěry o 13,7 bodu vyšší, uvedl v pátek Český statistický úřad. Důvěra spotřebitelů se podle něj meziměsíčně snížila o jeden bod a mezi podnikateli o 0,9 bodu. Podnikatelé v porovnání se srpnem více důvěřovali jen vybraným službám, naopak jejich důvěra v průmysl, stavebnictví i obchod klesla. Proti loňským nízkými hodnotám je však podnikatelská důvěra o 17,2 bodu vyšší.

Generál Eliáš bude mít na průčelí Senátu pamětní desku

Armádního generála Aloise Eliáše, předsedu druhé protektorátní vlády, který byl pro svou účast na protifašistickém odboji nacisty popraven, bude od příští středy připomínat pamětní deska. Při příležitosti 120. výročí jeho narození bude odhalena na průčelí Kolovratského paláce v Praze, bývalém sídle vlády a ministerského předsedy, které je nyní součástí areálu Senátu. Pořízení desky inicioval místopředseda horní komory Petr Pithart (KDU-ČSL). ČTK to oznámil tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Pamětní deska bude kromě Eliášovy odbojové činnosti připomínat mimo jiné to, že byl jediným ministerským předsedou, který byl popraven v nacisty okupované Evropě.

Přátelé, rodina i politici se loučili s Martinem Štěpánkem

Osobnosti českého divadla, politiky a emigrace se v pátek přišly do velké obřadní síně strašnického krematoria rozloučit se svým kolegou - hercem, novinářem a bývalým ministrem kultury Martinem Štěpánkem. Vedle rodiny a přátel se památce herce poklonily už před obřadem desítky lidí. Pohřbu se ve zcela zaplněné smuteční síni zúčastnil i premiér Petr Nečas a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Poklonit se Štěpánkově památce přišla také manželka exprezidenta Václava Havla Dagmar. Prezident Václav Klaus manželce zesnulého herce kondoloval už minulý týden. Uvedl, že měl rád Martina Štěpánka nejen jako významného umělce, který v českém divadelním světě zanechal hlubokou stopu, ale také jako člověka, občana a politika. V těchto dnech je Václav Klaus na pracovní návštěvě Spojených států. Martin Štěpánek minulý čtvrtek spáchal sebevraždu. Skonu umělce, který v roce 1981 s rodinou emigroval, hrál v rakouských a německých divadlech a stal se spolupracovníkem Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, litují i jeho spolupracovníci z rozhlasu a divadelních prken. Věnce poslali představitelé obou parlamentních komor, prezident, premiér, současní a minulí ministři, ale i Národní divadlo a Český rozhlas.

Letošní svatováclavské slavnosti ozvláštní film v Rudolfinu

Tradiční svatováclavské slavnosti spojené s každoroční poutí do Staré Boleslavi budou letos ozvláštněny nezvyklou filmovou projekcí ve Dvořákově síni Rudolfina. V úterý 28. září ve 20:00 se tam odehraje obnovená premiéra 80 let starého němého velkofilmu Svatý Václav, doprovázená Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Jana Kučery. Pořad odvysílá v přímém přenosu Česká televize. "Kult svatého Václava spojuje náboženské a společenské dějiny českých zemí," řekl pražský arcibiskup Dominik Duka. "V postavě sv. Václava vidíme určitý ideál křesťanského panovníka, který vychází z principu vládnou znamená sloužit a respektovat základní principy lásky a úcty k druhému," dodal Dominik Duka. "Hraný film Svatý Václav je v dějinách české kinematografie určitou raritou," řekl muzikolog Viktor Velek, který pro potřeby obnovené premiéry bádal o filmu v archivech. Rozpočet filmu dosáhl na svou dobu astronomické výše, hrály v něm české i zahraniční hvězdy, šily se tisíce kostýmů, vyráběly dobově věrné kulisy. Jako první film v českých zemích získal Svatý Václav státní podporu.

Praha žaluje Moravský Krumlov kvůli Slovanské epopeji

Praha a galerie hlavního města podaly k okresnímu soudu ve Znojmě žalobu. Chtějí se jí domoci na Moravském Krumlovu vydání Slovanské epopeje do Alfonse Muchy. ČTK o tom informoval mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Součásti žaloby je podle Wolfa i návrh na vydání předběžného opatření, na základě kterého by mohla Galerie hlavního města Prahy uspořádat plánovanou výstavu Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci. Ta se měla původně konat od 29. září do 31. května. Soud musí o návrhu na vydání předběžného opatření podle Wolfa rozhodnout do sedmi dnů. Zákaz stěhování epopeje vydali úředníci Městského úřadu Moravský Krumlov na základě požadavku malířova vnuka Johna. Na Moravě má zůstat do doby, než soud rozhodne ve vleklém sporu o vlastnictví 20 rozměrných pláten. Praha se proti rozhodnutí odvolala k Jihomoravskému kraji. Kraj má nyní třicetidenní lhůtu na projednání námitek Prahy. Měl by rozhodnout do počátku října.

Byla odhalena pamětní deska Jaroslavu Seifertovi

V ulici U Ladronky v pražském Břevnově v pátek odhalili pamětní desku básníkovi Jaroslavu Seifertovi. Je umístěna na stěně domu, v němž kdysi žil. Slavnostnímu aktu přihlíželo několik desítek lidí, pamětníků i rodinných příslušníků. V tomto domě do konce svých dnů žil básník Jaroslav Seifert. Nositel Nobelovy ceny za literaturu 1984. Čestný občan Prahy 6, stojí napsáno zlatým písmem na mramorové desce. "Seifertovic rodina žila tady v Břevnově opravdu hodně dlouho. Jeden z jeho dobrých popisů vztahu k Praze 6 lze najít i v jeho knížce Všecky krásy světa. Popisuje v ní svůj vztah k Praze 6 a zejména k Břevnovu," řekl ČTK starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Básník Jaroslav Seifert žil v letech 1901 až 1986. Stal se ztělesněním české poezie minulého století. Nobelovu cenu obdržel nejen za své výjimečné dílo, ale i za odvážné občanské postoje. V tehdejších českých novinách byly této jedinečné události věnovány pouhé dvě věty. Klasik české literatury byl totiž za normalizace v podstatě ignorován, mimo jiné proto, že patřil k prvním signatářům Charty 77.

V Břeclavi je pavilon miniatur budov z Lednicko-valtického areálu

V parku u břeclavského nádraží byl v pátek otevřen pavilon miniatur, v němž bude na 20 zmenšených památkových staveb z Lednicko-valtického areálu. Otevření expozice v mobilním pavilonu koresponduje se zahájením Svatováclavských slavností ve městě. Miniatury původně měly být v břeclavském zámeckém parku, pozemky se ale nepodařilo vykoupit. Radní se proto rozhodli, že expozice bude sídlit v mobilním pavilonu, který až do vyřešení potíží umístí v centru města. V expozici miniatur naleznou návštěvníci zmenšeninu zámku v Lednici i s jeho historickým skleníkem, kopii zámku ve Valticích, prohlédnou si Obelisk, Minaret sloužící jako vyhlídková věž nebo kolonádu Rajstnu a mnohé další objekty. Všechny jsou přesnými zmenšeninami skutečných objektů v měřítku 1:75. Lednicko-valtický areál nechali vytvořit příslušníci šlechtického rodu Lichtenštejnů. Od roku 1997 je na seznamu památek UNESCO.

Lyžař Bank pomáhá v nadačním fondu dětem po úrazech

Český lyžař Ondřej Bank jako patron nadačního fondu Modrý hroch navštívil Dětskou nemocnici v Brně, kde se setkal s malými pacienty a některým předal dárek v podobě lyžařských brýlí. S nadací, jejímž cílem je zlepšení preventivní péče o poraněné děti a snaha zpříjemnit prostředí jejich ústavní léčby, spolupracuje Bank od svého těžkého zranění v roce 2008. Tehdy si zlomil nohu při tréninku na sjezd Světového poháru v Kitzbühelu a léčil se půldruhého roku. "V té době jsem si ještě více uvědomil, že být zdravý je to nejdůležitější. A úspěchy ve sportu jsou někde až na druhé nebo až čtvrté koleji," řekl na setkání s nemocnými dětmi Bank, který mezi malé pacienty zavítal nedlouho po svém návratu ze soustředění v Chile. Bank se v nadaci podílí hlavně na seriálu charitativních golfových turnajů, který v uplynulých dvou ročnících znamenal přínos půldruhého milionu korun. Klade také velký důraz na ochranné pomůcky, které mohou předcházet úrazům při sportu.

Festival německého jazyka přiveze divadla z pěti měst

To nejlepší z divadelních scén německojazyčného prostoru uvede už popatnácté od 7. do 17. listopadu Pražský divadelní festival německého jazyka. Toto výročí chtějí organizátoři oslavit kvalitní dramaturgií a věří, že i nadšením diváků. Do Prahy pozvali scény z Drážďan, Lucemburku, Curychu, Hamburku a Berlína. I letos festival udělí Cenu Josefa Balvína. Odměňuje nejlepší inscenaci původně německojazyčného textu, která se v dané sezoně zrodí na prknech českého divadla. Jury složená z divadelních kritiků vybrala hru Elfriedy Jelinekové Co se stalo, když Nora opustila manžela, kterou v Národním divadle nastudoval Michal Dočekal. Festival zahájí Staatsschauspiel z Drážďan adaptací textu Zlatý kořenáč německého spisovatele Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmanna. V nastudování ceněného režiséra Sebastiana Baumgartena jde podle ředitelky festivalu Jitky Jílkové o čarovné představení složené z opery, filmu, činohry, zábavy a mnoha kouzel. Imaginativní hru přinese i další večer.

Literární časopis Host slaví 25 let a věří v pokračování tradice

Brněnský časopis Host, který volně navazuje na slavnou revui Host do domu, si připomíná 25 let obnoveného vydávání. Spolu s Tvarem jde zřejmě o nejvýznamnější časopis věnovaný literatuře na českém trhu. Každý měsíc na pulty knihkupectví putuje 1400 výtisků. I přes každoroční nejistotu spojenou s nutností grantové podpory věří redakce Hostu v pokračování tradice. "Dokud bude literatura, budou i literární časopisy," řekl ČTK šéfredaktor Miroslav Balaštík. Brněnská literární revue Host do domu si získala skvělé renomé zvláště v 60. letech minulého století. Současný Host začal vycházet v roce 1985 v samizdatu. Svým předchůdcům ze 60. let mohou současní redaktoři trochu závidět vyšší čtenost i širší dopad jejich činnosti. Role literatury ve společnosti se od té doby změnila, připouští Balaštík. V období uvolňování poměrů před rokem 1968 spisovatelé podněcovali společenské změny a vyjadřovali i utvářeli názory širokých vrstev lidí.

Ze sportu:

České basketbalové reprezentantky na mistrovství světa v Brně ve druhém utkání základní skupiny podlehly Rusku 52:55. Přestože v zápase ztrácely už dvanáct bodů, velkým vzepětím po poločase udělaly ze zápasu drama, ale na čtvrteční výhru s Argentinou nakonec nenavázaly, byť jim na konci hala aplaudovala ve stoje. Rusko tak udrželo vedení ve skupině D, kde má dvě výhry. Češky mají jednu výhru a prohru stejně jako Japonsko, které v pátek těsně zdolalo Argentinu. Ta tak má po dvou nezdarech jistotu, že skončí ve skupině poslední. Před sobotními posledními zápasy skupiny je tak jasné, že do osmifinálové skupiny postoupí vedle Ruska i ČR s Japonskem. Domácí hráčky se s asijským celkem utkají v přímém souboji o druhé místo.

Basketbalisté Nymburka se při své premiéře v Evropské lize rozloučili se soutěží už po prvním předkole. V páteční odvetě v Liberci sice porazili belgického mistra Charleroi 73:71, jedenáctibodové manko z prvního duelu z palubovky soupeře se jim však smazat nepodařilo. Vyřazení poslalo Nymburk do Eurocupu, kde se představí počtvrté za sebou.

Česká tenistka Klára Zakopalová postoupila na turnaji v Soulu do semifinále. V korejské metropoli ji nezastavila ani bývalá světová jednička Dinara Safinová z Ruska, kterou porazila 7:5, 6:3. V boji o finále se osmadvacetiletá Zakopalová pokusí v sobotu získat třetí ruský skalp ve třech dnech, její soupeřkou bude turnajová jednička Naďa Petrovová. Ve čtvrtek pražská rodačka vyřadila Věru Duševinovou.

Nejcennější klubová fotbalová trofej se po cestování po České republice usídlila v Praze na Staroměstském náměstí, kde budou fanoušci moci pohár pro vítěze Ligy mistrů vidět na vlastní oči po celý víkend. Při pátečním slavnostním zahájení výstavy pohár přinesli na podstavec bývalý nejlepší fotbalista světa Luís Figo a někdejší český reprezentant Vladimír Šmicer, kteří během svých kariér pohár získali. Trofej je v Česku již od pondělka. Postupně byla vystavena vždy na několik hodin v Plzni, Českých Budějovicích, Brně, Pardubicích a Liberci. Po víkendu v Praze vyrazí do dalších evropských zemí.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

24-09-2010