Denní souhrn zpráv Zprávy

23-09-2010

Vláda schválila návrh rozpočtu, škrty pocítí mnoho domácností

Vláda během nočního jednání spolu s návrhem rozpočtu na příští rok rozhodla o balíku zákonů, které mají přispět k úsporám státní pokladny. Stát chce příští rok hospodařit se schodkem, který bude o 27 miliard korun nižší než letos. Pokud projdou návrhy škrtů legislativním procesem beze změn, bude to pro mnohé domácnosti citelné. Kabinet počítá s poklesem příspěvku na stavební spoření, s omezením sociálních dávek a s přísnějšími pravidly pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Během víc než sedmihodinového jednání vláda schválila také zdanění důchodců, kteří si vydělají víc než trojnásobek průměrné mzdy.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po jednání zdůraznil, že zdaněny budou nově také všechny druhy výsluh a náhrad. "Jediné, co nedaníme, je odchodné, téhle věci se budeme dál věnovat systémově," uvedl. Rozpočet podle něj bude maximálně úsporný, jedinou kapitolou, která nebude krácena, je věda a výzkum. Oproti původnímu návrhu ministři nakonec slíbili navýšení rozpočtu vysokým školám o 300 milionů korun a Akademii věd o 100 milionů korun. Kabinet v rozpočtu počítá se spolufinancováním už přijatých projektů placených z evropských fondů, a to 7,9 procenta. Kraje si mají své projekty spolufinancovat z vlastních zdrojů.

Kabinet chce také snížit objem mezd pro státní zaměstnance o 10 procent, novelu zákoníku práce, proti níž v úterý v Praze protestovalo na 40.000 odborářů, ale odložil. Vláda naopak schválila snížení základní slevy na dani o sto korun měsíčně, o němž se začalo mluvit v srpnu jako o solidárním příspěvku na povodně a které spustilo sérii slovních přestřelek mezi ministrem Kalouskem a premiérem Nečasem (ODS). Na přání předsedy vlády bude změna platit pouze příští rok. Kabinet nakonec nesáhl na daňové zvýhodnění na vyživované dítě, které mělo klesnout o 240 korun za rok.

Opozici se návrh rozpočtu na příští rok nelíbí

Opozici se nelíbí vládou schválený návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda přijala v noci na čtvrtek. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je rozpočet chybně postavený a jeho strana ho nepodpoří. Podle ekonomického odborníka KSČM Jiřího Dolejše stojí rozpočet zřejmě na špatné prognóze růstu. S návrhem rozpočtu nyní musí vláda přijít do sněmovny, která ho bude projednávat a pak schvalovat. Stát chce příští rok snížit schodek proti letošku o 27 miliard korun. Kabinet počítá mimo jiné s poklesem příspěvku na stavební spoření, s omezením sociálních dávek a s přísnějšími pravidly pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Sobotka například tvrdí, že zachování daňových úlev nejbohatším zaplatí chudé rodiny s dětmi tím, že přijdou o porodné a sociální příplatky. "Já myslím, že vláda se chová cynicky," prohlásil na tiskové konferenci. Zopakoval také, že chystané zdanění státního příspěvku stavebnímu spoření napadne ČSSD u soudu, protože jde o protiústavní retroaktivní krok.

Vláda schválila tzv. pásmové odměňování státních zaměstnanců

Vláda se shodla na změně týkající se platových tarifů pro státní zaměstnance. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) rozšiřuje pro příští rok možnosti takzvaného pásmového odměňování, které se nyní používá ve zdravotnictví, na většinu zaměstnanců veřejného sektoru. Má to umožnit odměňování v jednotlivých třídách, aniž se bude muset brát striktně ohled na počet odpracovaných let. ČTK to sdělila mluvčí MPSV Viktorie Plívová. "Dodatečnými nařízeními vlády budou následně specifikovány další detaily," uvedla Plívová. Podle informací ČTK má novela zákoníku práce k odměňování schválená vládou obsahovat jedinou větu, podle níž vláda určí nařízením okruh zaměstnanců, kterých se bude pásmové odměňování týkat. Odbory jsou z informace poněkud rozpačité. Domnívaly se, že se o návrhu bude napřed jednat. "Čekáme na usnesení vlády a na jednání s panem premiérem," řekla ČTK místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Konec daňové výjimky pro ekologické zdroje vítá ČEZ, ekologové ne

Rozhodnutí vlády zrušit fotovoltaickým elektrárnám osvobození od daně z příjmů vzbudilo negativní reakce ekologických organizací. Někteří odborníci jej označili za radikální řešení kvůli tomu, že se má vztahovat i na již fungující zdroje energie. Postoj vlády naopak přivítala společnost ČEZ. Vláda o návrhu zrušit daňové osvobození pro obnovitelné zdroje rozhodla na nočním jednání. "Toto osvobození se naposledy vztahuje na zdaňovací období 2010. To znamená, bude se to týkat i těch zdrojů, které jsou nyní připojeny," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Návrh novely zákona ještě bude posuzovat parlament, platit by mohl od 1. ledna. Osvobození fotovoltaických elektráren od daně z příjmu dosud platí v roce, kdy byla elektrárna poprvé uvedena do provozu, a pak v následujících pěti letech.

Schůze sněmovny ke korupci v armádních zakázkách nebyla

Sněmovna neschválila podle očekávání program mimořádné schůze, na které se mělo z podnětu opoziční ČSSD debatovat o údajné korupci při zakázkách ministerstva obrany a zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Proti byli až na výjimky poslanci koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Schůze se tedy vůbec nekonala. Navzdory tomu se ve sněmovně o ministerstvu obrany téměř dvě hodiny diskutovalo. Opozici postoj koalice zklamal. ČSSD podle svého úřadujícího šéfa Bohuslava Sobotky spoléhala na vládní Věci veřejné (VV). "Rozumím tomu, že ODS a TOP 09 nemají zájem na prošetření těch skandálů na ministerstvu obrany, ale divím se postoji strany Věci veřejné," řekl ČTK Sobotka. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa si koalice udělala ostudu. "Podle mého soudu klesla důvěryhodnost vlády asi na nejnižší možný stupeň," řekl ČTK. Poslanci VV ale tvrdí, že se svému programu nezpronevěřili. Podle předsedkyně frakce Kristýny Kočí nabízejí řešení v podobě auditů.

Mašínové měli podle Nečase právo hájit svoji svobodu i násilím

Premiér Petr Nečas (ODS) se ve sněmovně zastal činnosti protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Uvedl, že komunistický režim vedl v 50. a počátkem 60. let občanskou válku proti obyvatelům tehdejšího Československa, a ti proto měli právo hájit svoji svobodu i násilím. "Komunistický režim vedl válku proti svým vlastním občanům a člověk v určité situaci má právo hájit svoji svobodu za použití i násilných prostředků," uvedl Nečas. Reagoval tak na dotaz poslance ČSSD Ladislava Šincla, zda se Nečasovo označení spolubojovníka Mašínů Milana Paumera za rovného a čestného člověka, který vykonal hrdinský čin, vztahuje i na zabití dvou policistů, z nichž jeden byl spoutaný. Podle Šincla se dopouštěli trestných činů vražd, loupeží, únosů, žhářství. Nečasova slova si poslanec vykládá jako veřejnou podporu násilí.

Schwarzenberg jednal s Lavrovem, hovořili i o Temelínu

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se ve čtvrtek na okraj Valného shromáždění OSN sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Hovořili mimo jiné i o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, o kterou má ruská strana zájem. Novinářům to po schůzce řekl šéf české diplomacie. Ruský Atomstrojexport, v konsorciu s českou Škoda JS, je jednou ze tří firem, které se ucházejí o zakázku za zhruba 500 miliard korun na dostavbu dvou bloků v Temelíně. Jeho konkurenty jsou americký Westinghouse a francouzská Areva. Vítěz výběrového řízení by měl být znám na jaře 2012. Schwarzenberg na Valné shromáždění přijel spolu s prezidentem Václavem Klausem, který vede českou delegaci. V pátek by se Schwarzenberg například měl sejít se svým syrským protějškem Valídem Mualimem. Klaus v sobotu vystoupí na Valném shromáždění s projevem, který by se měl týkat globálního vládnutí.

Česko hodlá zvýšit počet svých vojáků v Afghánistánu o 200 na 730

Česká republika plánuje posílit svůj kontingent v Afghánistánu o 200 vojáků, v příštím roce by jich tam tedy mělo sloužit 730. Informace ČTK ve čtvrtek potvrdil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Podle dostupných informací by do Afghánistánu měli znovu odjet příslušníci speciálních sil, má jich být asi sto. Elitní jednotka z Prostějova již v této zemi operovala, do konce loňského roku bojovala proti ozbrojencům hnutí Taliban. Opoziční ČSSD se Vondrův plán nelíbí. Po nesouhlasu levice, která ve sněmovně zablokovala další působení speciálních sil v neklidné asijské zemi, se navrátili zpět do vlasti. V letošním roce je v Afghánistánu prostějovských specialistů pouze asi dvacítka, chrání český zastupitelský úřad v Kábulu. Sociální demokraté by navýšení kontingentu nepodpořili. Ani nyní nejsou v Afghánistánu stavy vojáků naplněny, řekl ČTK stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský.

STEM: S politickou situací spokojeno 30 pct. lidí, nejvíc od 2006

S politickou situací je nyní spokojeno 30 procent lidí, což je nejvíc od sněmovních voleb v roce 2006. Přesto většina veřejnosti - 59 procent dotázaných - nevěří tomu, že výsledky voleb přinesou České republice politickou stabilitu. Uvedla to agentura STEM na základě svého zářijového výzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Zhruba polovina lidí se domnívá, že personální změny, které nastaly v souvislosti s volbami, zvýšily českou politickou kulturu. Před květnovými volbami bylo s politickou situací asi 90 procent lidí nespokojeno. Po volbách jsou podle STEM spokojeni "pochopitelně především 'vítězové' voleb, voliči stran tvořících vládní koalici". "Není to ovšem spokojenost jednoznačná, v případě voličů ODS a TOP 09 dosahuje asi dvou třetin, mezi voliči Věcí veřejných poloviny" lidí, uvádějí autoři výzkumu.

Aktivitami znojemské radnice se zabývá protikorupční policie

Aktivitami znojemské radnice se zabývá protikorupční policie. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí tohoto policejního útvaru Roman Skřepek. Podrobnosti neuvedl s tím, že vyšetřování je teprve v počátcích. V poledne odešel z radnice v doprovodu kriminalistů tajemník radnice Vladimír Krejčíř. Skřepek to nekomentoval. Starosta Petr Nezveda (ODS) ČTK řekl, že se policie zajímá hlavně o Krejčířovu činnost ve vztahu k výběrovým řízením. Protikorupční útvar zahájil vyšetřování na radnici ve čtvrtek ráno. Podle dostupných informací kriminalisté ve stejnou dobu navštívili i některé firmy ve městě. Podle serveru www.idnes.cz navštívili stavební společnosti VHS a Pozemní stavby.

Stát bude opět částečně spolufinancovat dotace z EU v krajích

Regionální programy čerpající dotace z Evropské unie budou mít opět částečně zajištěné spolufinancování ze státního rozpočtu. S odvoláním na rozhodnutí vlády to ve čtvrtek oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Kabinet kvůli úsporným opatřením zrušil spolufinancování regionálních programů v srpnu, kraje proti tomu ostře protestovaly. Rozhodnutí vlády přivítal předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Peníze ze státního rozpočtu budou nově určené jen pro rozpracované projekty. Zbývající projekty už budou muset financovat kraje ze svého. MMR ale zatím přesně neví, kolik peněz bude muset stát na spolufinancování dát a na jaké výdaje se musí připravit krajské pokladny. Evropské fondy financují nejvíce 85 procent dotací, zbytek musí doplatit státní a veřejné rozpočty. "Asociace krajů varovala před škrty na nulu, neboť reálně hrozily soudní spory proti ČR o náhradu škody," řekl ve čtvrtek ČTK v reakci na rozhodnutí vlády předseda Asociace krajů ČR Hašek.

Novela možná dá ČOI pravomoc zveřejnit nekvalitní pumpy

Česká obchodní inspekce (ČOI) možná bude mít od ledna příštího roku možnost zveřejňovat jména čerpacích stanic, u nichž zjistila nekvalitní pohonné hmoty. Předpokládá to novela zákona připravená ministerstvem průmyslu a obchodu. ČOI nyní tyto pumpy nezveřejňuje, za což inspekci dlouhodobě kritizují nevládní organizace. ČOI se hájí tím, že jí to neumožňuje legislativa. Novela zákona je nyní v připomínkovém řízení, zjistila ve čtvrtek ČTK v databázi připravované legislativy. "Za účelem ochrany trhu před prodejem nekvalitních pohonných hmot návrh obsahuje oprávnění ČOI ke zveřejňování těch čerpacích stanic pohonných hmot, u nichž inspekce kontrolou zjistila závažné nedostatky v jakosti nebo složení prodávaných pohonných hmot," stojí v předkládací zprávě k novele zákona. Novela povolí zveřejnit název i adresu čerpacích stanic. "Ministr (průmyslu a obchodu Martin) Kocourek se rozhodl vyřešit nejednoznačný výklad toho, zda má ČOI zveřejňovat závěry kontrol na čerpacích stanicích," zdůvodnil ve čtvrtek navrhované změny mluvčí MPO Pavel Vlček.

Aktuálně.cz: Solární zdroje zdraží proud o 8 pct, odhaduje stát

Dotace pro sluneční elektrárny příští rok zdraží domácnostem proud nejspíš o osm procent, vyplývá z dokumentu ministerstev průmyslu a životního prostředí, který ve středu projednala vláda. Napsal to ve čtvrtek server Aktuálně.cz. Ministerstva podle serveru předložila vládě tři scénáře možného zdražení elektřiny, z nichž optimistická počítá se zdražením o šest procent, základní o osm procent a pesimistická o 13 procent. Vedoucí oddělení podpory obnovitelných zdrojů energie na ministerstvu průmyslu Pavel Gebauer serveru sdělil, že nejpravděpodobnější je osmiprocentní varianta. Ministerstvo průmyslu při svém expertním odhadu, o kolik se zvedne příští rok cena proudu, vycházelo z výkonu slunečních elektráren, které by ještě letos mohly začít vyrábět elektřinu za mimořádně výhodné výkupní ceny. Zdražení elektřiny pro příští rok se bude odvíjet od množství solárních zdrojů, které se stihnout připojit do konce letoška.

AČSS: Změny ve stavebním spoření omezí schopnost půjčovat

Vládou schválená omezení stavebního spoření do budoucna mohou snížit schopnost stavebních spořitelen poskytovat úvěry na bydlení v takových počtech či objemech jako dnes. ČTK to ve čtvrtek sdělil tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Zároveň upozornil, že asociace nesouhlasí především se zpětnou platností změn. Vláda na nočním jednání společně s rozpočtem na rok 2011 schválila změny ve stavebním spoření, které počítají s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena snížením státní podpory; ta klesne z maximálních 3000 na 2000 korun. Úroky ze stavebního spoření, včetně bonusových úroků, podle návrhu nebudou dále osvobozeny od daně.

Čepro snížilo počet firem obchodujících v jeho daňovém skladu

Počet společností, které obchodují v daňovém skladu státního distributora paliv Čepro, se během tří měsíců snížil o dvě třetiny. Je to důsledek opatření, která Čepro od července zavedlo pro minimalizaci daňových úniků při krácení DPH. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval ředitel společnosti Čepro Jiří Borovec. Čepro zamezilo obchodům, které se odehrávaly mezi dodavatelem a odběratelem a při nichž některé společnosti nelegálně snižovaly základ pro výpočet DPH, když do něj nezapočítaly spotřební daň. Takové případy podle vedení Čepra představují největší riziko zneužití, neboť kontrola dofakturace spotřební daně je u podobných obchodů komplikovaná.

Ražba plynového zásobníku v dole Rožná začne za dva roky

Ražba prostor pro obří zásobník s kapacitou 180 milionů metrů krychlových zemního plynu v uranovém dole Rožná na Žďársku začne za dva roky. Od srpna se kilometr pod zemí buduje první přístupová chodba, která umožní podrobný průzkum masivu. Na jeho základě bude stanoveno přesné umístění zásobníku, řekl novinářům na prvním kontrolním dnu ke stavbě zásobníku ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež. "Práce pokračují přesně podle harmonogramu," řekl Jež. Zásobník plynu bude stát kolem devíti miliard korun. Před zahájením stavby musí být kromě průzkumu horniny provedena také rekonstrukce těžební jámy zhruba za 350 milionů korun.

Český dům v německém Düsseldorfu bude otevřen 25. října

Český dům v západoněmeckém Düsseldorfu bude oficiálně otevřen 25. října. ČTK to řekl český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák. Úkolem této instituce, která bude ve skutečnosti souborem kanceláří v pronajaté budově, bude podporovat český export, kulturu a turistiku v této části Německa, které je klíčovým obchodním partnerem ČR. Sídlit zde bude český konzulát, České centrum a pobočky agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism. Úřady v Praze tvrdí, že jejich společné působení v Düsseldorfu - centru průmyslového regionu Porúří - bude pro ně výhodné. Pobočky budou totiž sdílet nejen kancelářské prostory, ale i informace a kontakty. Očekávají rovněž úspory v nákladech na provoz.

ČT: Práva k nahrávce rozhovoru s Palachem má Kmuníčková a Tůma

Práva k nahrávce zřejmě jediného rozhovoru s popáleným Janem Palachem, který s ním před 41 lety vedla lékařka v nemocnici, patří psychiatričce Zdence Kmuníčkové a kameramanovi tehdejší Československé televize Vladimíru Tůmovi. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Případem se zabývat Městský soud v Praze na základě žaloby, kterou Kmuníčková a Tům podali kvůli zveřejnění nahrávky na dceřinou společnost Českého rozhlasu Radioservis. Podle ČT Tůma a Kmuníčková v žalobě uvedli, že zvukový záznam Palachových posledních slov vyrobili hlavně z úcty k Palachovu činu a s úmyslem vyhovět jeho přání vysvětlit ostatním občanům důvody tohoto skutku. Radioservis prý ale nahrávku rozhovoru šířil neoprávněně a zkreslil ji. Z tohoto důvodu u soudu žádali zničení nahrávky, stažení všech nosičů s rozhovorem a také 300.000 korun jako odškodnění a omluvu. Podle ČT ale Radioservis odmítá, že by rozhovor s Palachem zneužil. Jeho fragmenty prý našel v rozhlasovém archivu - ty pak poskládal a použil do desetihodinového speciálního vysílání k výročí roku 1968. "Vycházeli jsme z toho, že se zřejmě jedná o záznamy Veřejné či Státní bezpečnosti. Tudíž se nedomníváme, že majitelem toho zvukového záznamu je pan Tůma a paní doktorka Kmuníčková," řekla před časem televizi ředitelka Radioservisu Kateřina Konopásková.

Premonstráti mají nárok na pozemky Hradištka, rozhodl soud

Královská kanonie premonstrátů na Strahově má nárok na pozemky v katastru obce Hradištko, která leží v okrese Praha-západ. S konečnou platností o tom ve čtvrtek rozhodl středočeský krajský soud, jenž vyhověl žalobě řádu. Soud už žalobu v minulosti jednou posuzoval, tehdy ji zamítl. Ústavní soudci však loni vyhověli stížnosti premonstrátů a případ vrátil zpět k novému projednání. Strahovská kanonie se vydání pozemků domáhala od roku 1994, a to prostřednictvím určovací žaloby. Premonstráti tvrdili, že stát pozemky právoplatně nepřevzal, a tak o ně vlastně nikdy nepřišli.

Za útok granátem mezi Romy ve Smiřicích dostali muži 5,5 roku

Za útok granátem při loňském incidentu mezi romskými rodinami ve Smiřicích na Hradecku ve čtvrtek pražský vrchní soud definitivně uložil Patriku Vachovi i Josefu Potočkovi 5,5 roku vězení. Snížil tak trest uložený Krajským soudem v Hradci Králové, který oba muže shodně potrestal 12 lety vězení. Rozsudek je nyní pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu. Soud posoudil čin mužů jako obecné ohrožení, násilí proti skupině obyvatel, výtržnictví a porušení domovní svobody. Vach se navíc dopustil nedovoleného ozbrojování.

V Turecku havaroval autobus s českými turisty, dvě vážná zranění

V Turecku ve čtvrtek ráno havaroval autobus s českými turisty. Deset lidí bylo při nehodě zraněno, mezi nimi osm českých klientů CK Fischer, turecký řidič a průvodce. Podle Libora Diepolta z asistenční služby ECP jsou dva Češi zraněni vážněji. Předchozí zprávy hovořily o třech vážně zraněných českých občanech. Jeden muž je podle Diepolta již operován, u vážněji zraněné ženy se rozhoduje o dalším postupu. V úvahu prý připadá operace na místě, převoz do jiné turecké nemocnice nebo převoz do České republiky. "To je na rozhodnutí lékařů," konstatoval Diepolt.

Cenu VIA Bona za dárcovství získal in memoriam Lubomír Kohout

Cenu VIA Bona za dárcovství získal in memoriam muž, jenž závětí podpořil vzdělávání peruánských dětí a organizaci bojující proti obchodu s lidmi. Lubomír Kohout cenu získal za "empatii a velkorysou podporu" organizací La Strada a Nadačního fondu Inka, poté co každé věnoval kolem 1,1 milionu korun. Laureáty cen ve čtvrtek večer vyhlásila Nadace VIA. Dárce Kohout zemřel v roce 2008, nyní získal cenu pro individuálního dárce a mecenáše a oceněn byl i cenou novinářů za "pionýrský přístup v nakládání s dědictvím". Organizace La Strada se věnuje problematice obchodu s lidmi, Nadační fond Inka podporuje talentované indiánské děti v Peru. Obě organizace oslovil Kohout sám poté, co se o nich dozvěděl z médií. Prostřednictvím Nadačního fondu Inka se stal "patronem" čtyř peruánských dětí, s nimiž si dlouhá léta dopisoval a podporoval je ve studiu. La Stradě věnoval již dříve 50.000 korun.

Galerie umění K. Vary vystavuje rozsáhlý soubor krajin Z. Sýkory

Galerie umění v Karlových Varech vstoupila do podzimní části výstavní sezony prezentací souboru krajinářské tvorby malíře Zdeňka Sýkory. K vidění je 60 obrazů a expozice doplňuje dvě výstavy, které se letos konaly při příležitosti umělcových devadesátin v Praze a v Olomouci. Karlovarská galerie se zaměřila výhradně na téma krajiny a uzavře trilogii velkých monografických výstav z malířovy tvorby, informovala ČTK kurátorka galerie Lenka Tóthová. Krajinomalba byla částečně zastoupena v pražské retrospektivě, ale jen jako připomenutí východiska, z něhož pak vznikla tvorba autora známého jako tvůrce struktur a linií. Touto výstavou ukazujeme téma krajiny v rozsahu a kvalitě, již tento fenomén Sýkorovy malby zasluhuje, uvedl ředitel galerie Jan Samec. "Sýkorova krajinomalba byla od 60. let zmiňována jen okrajově či dokonce negativně jako anachronismus, kterého se jinak progresivní umělec nedokázal zbavit," konstatoval Samec.

Zemřel primárius legendárního Smetanova kvarteta Jiří Novák

Ve věku 86 let zemřel 10. září primárius legendárního Smetanova kvarteta Jiří Novák. ČTK to ve čtvrtek řekl Leoš Čepický z Wihanova kvarteta, který obdržel parte. Poslední rozloučení se na přání zesnulého konalo v úzkém kruhu rodinném. Smetanovo kvarteto patřilo po více než 40 let ve druhé polovině 20. století ke světové interpretační špičce. Novák v souboru působil na pozici prvního houslisty 42 let. "Smetanovci" se věnovali nejen koncertní dráze, ale i pedagogické činnosti, jejímž výsledkem jsou další kvalitní soubory. Za 44 let své umělecké činnosti, uzavřené v roce 1989, uskutečnili přes 4000 koncertů ve 40 zemích čtyř kontinentů. Poprvé vystoupili 6. listopadu 1945 v sále Městské knihovny v Praze, tehdy ještě s Václavem Neumannem, který se však brzy věnoval pouze dirigování. Smetanovo kvarteto tvořili od poloviny 50. let Jiří Novák, Lubomír Kostecký, Milan Škampa a Antonín Kohout.

U rodného domu Jaroslava Ježka začal Nekonvenční žižkovský podzim

Na Žižkovských schodech nedaleko rodného domu Jaroslava Ježka ve čtvrtek začal Nekonvenční žižkovský podzim 2010. Performancí ho zahájili studenti druhého ročníku katedry Pantomimy HAMU v Praze a slovem dramaturg festivalu Jiří Hošek. Již 14. ročník žižkovské kulturní přehlídky nabídne do 18. listopadu celkem 16 koncertů, které jsou vždy spojené s tématem Žižkova nebo návštěvou zajímavých míst Prahy 3. Třeba hned druhý koncert bude věnovaný památce zesnulých význačných žižkovských osobností pohřbených na Slavíně. Koncert houslisty Miroslava Vilímce bude spojený s komentovanou prohlídkou Slavína.

Disciplinárka bývalé špičky svazu netrestala, nejsou členy ČMFS

Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu nepotrestala nikoho z bývalého vedení za škodu, která vznikla podle auditu jeho špatným hospodařením. Někdejšího předsedu Pavla Mokrého a místopředsedy Vlastimila Košťála a Jaroslava Vacka nemohla potrestat proto, že již nejsou členy svazu, další tři tehdejší představitelé ČMFS se podle komise nedopustili disciplinárního provinění. "Disciplinárka se ztotožňuje se závěry auditu, hlavní zodpovědnost podle ní nese bývalý výkonný výbor. Disciplinárka má ale možnost trestat pouze členy ČMFS, což již pánové Mokrý, Koštál a Vacek nejsou, i když zejména první dva jmenovaní měli na nálezech auditu významný podíl," řekl na čtvrteční tiskové konferenci po zasedání komise její šéf Jiří Golda.

Počasí v pátek

Skoro jasno až polojasno, denní teploty 20° a 24° Celsia.

23-09-2010