Denní souhrn zpráv Zprávy

21-09-2010

Desetitisíce lidí protestovaly proti snižování platů

Na Palachově náměstí v centru Prahy demonstrovaly desetitisíce odborářů proti snižování platů ve státní a veřejné správě. Protestovat přišli policisté, vojáci, hasiči, zástupci školských odborů, zdravotníci či úředníci. Vláda bude podle premiéra Petra Nečase (ODS) s odboráři o škrtech dále jednat, z celkového snížení mezd o deset procent však neustoupí. Demonstrace spolu s předcházejícím pochodem odborářů trvala přes tři hodiny. Podle pražské policie na akci dorazilo zhruba 40.000 lidí, organizátoři protestu jich odhadli o 5000 více. Na přeplněném Palachově náměstí si demonstranti vyslechli projevy šéfa policejních odborů Milana Štěpánka, předsedy hasičských odborů Zdeňka Oberreitera či Aleny Vondrové z Odborového svazu státních orgánů a organizací. O konkrétní podobě snižování objemu platů bude vláda s představiteli příslušných odborů ještě jednat. Nečas podle odborového předáka Jaroslava Zavadila slíbil, že vláda ve středu neuzavře debatu o kritizovaných plánech na změny v zákoníku práce.

Prezident Václav Klaus považuje úspory za nezbytné a demonstrace podle něj nic neřeší. Podle ministra práce Jaromíra Drábka pak byla akce důsledkem toho, že odborové organizace nebyly ochotny o jakékoli změně věcně diskutovat. Jejich výklady škrtů jsou prý zmanipulované. Naopak podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky jednala vláda s odboráři ponižujícím způsobem a postavila je před hotovou věc. Místopředsedkyně KSČM Alena Vostrá dodala, že kabinet "nabízí odborům místo dialogu jen tvrdou ruku".

Protest v Praze byl podle policie klidný, jediný incident se odehrál na ministerstvu vnitra. Demonstrující policisté a hasiči vnikli do vestibulu úřadu, dav povalil bezpečnostní rám a rozbil skleněnou výplň vstupního turniketu. Ministerstvo bude podle svého mluvčího Jiřího Reichla požadovat po vinících náhradu škody.

Nečas: Vláda neustoupí od snížení platů, s odbory ale bude jednat

Vláda bude s odbory dále jednat o konkrétní podobě škrtů v platech státních zaměstnanců, neuhne ale od celkového snížení mezd o deset procent. Novinářům to v reakci na demonstraci odborů řekl premiér Petr Nečas (ODS). Stejně jako ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odborářům vzkázal, že kdyby vláda od šetření na mzdách státních zaměstnanců nyní ustoupila, musela by později sáhnout k ještě tvrdším škrtům. "Vláda neuhne v žádném případě od snížení objemu platových prostředků ve veřejném sektoru o deset procent. O konkrétní formě tohoto snižování jsme připraveni jednat a také jednáme s představiteli příslušných odborových svazů," řekl Nečas. Veřejný sektor se podle premiéra dosud nepřizpůsobil stavu českého hospodářství a mzdy v něm rostly reálně o 3,7 procenta. "Není možné, aby přes zjevný propad ekonomiky, propouštění a šetření v soukromých podnicích žila celá veřejná sféra mimo tuto realitu," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení. Odborářům ale vzkázal, že dveře k dalšímu jednání jsou otevřené. Podle Nečase by změny v platových tarifech neměly být pouhými škrty, ale měly by motivovat zaměstnance k větší výkonnosti. Zároveň se ale premiér postavil proti tomu, aby platy ve veřejné správě určovalo více tabulek, odlišných pro různé resorty. Premiér také potvrdil, že záměrem vlády je nechat platy po desetiprocentním snížení v následujících třech letech zmraženy. V roce 2012 prý už ale kabinet chce přijít s reformním rozpočtem, který kromě škrtů ve výdajích státu upraví i daně. Podle Nečase ale vláda nechce ani v dalších krocích zvýšit celkovou daňovou zátěž. Posune se jen důraz na jiný typ daní, než je tomu nyní, vysvětlil.

Dobeš navrhne vládě nové platové tarify učitelů, polepší si mladí

Ministr školství Josef Dobeš (VV) vládě ve středu navrhne nové platové tarify pro učitele, díky nimž by si v příštím roce polepšili hlavně mladí kvalifikovaní pedagogové. Na tyto účely je vyčleněno 2,1 miliardy korun, pokud prý návrh neprojde, mohly by se peníze v krajním případě rozdělovat formou odměn. Dobeš to řekl novinářům s tím, že od snižování platů nebyl schopen uchránit nepedagogické pracovníky škol, třeba kuchařky nebo školníky.

Nová tabulka by měla být podle délky praxe rozdělena do pěti platových stupňů místo současných 12. "Bude se nastupovat za 20.000 minimálně a dostane přidáno i ten v předdůchodovém věku," uvedl Dobeš. Například nastupující učitelky v mateřské škole by si tak měly polepšit až o 8000 korun, kantoři s třicetiletou praxí však dostanou přidáno jen pár stokorun. Jejich tarifní mzda by se pak měla pohybovat jen lehce nad 24.000. Na nové stupnici se prý Dobeš domluvil spolu s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09), pokud ji však vláda neschválí, chce připravit jiný návrh. "Ta mezní varianta je dát to do osobního ohodnocení," sdělil Dobeš na dotaz, co bude dělat, když se návrh změn nepodaří prosadit do ledna.

ODS chce, aby "finanční ústava" platila od roku 2012

Občanští demokraté chtějí, aby vláda do konce roku připravila ústavní zákon o rozpočtové kázni, zavazující vlády k vyrovnanému hospodaření. V příštím roce by ho mohl parlament schválit tak, aby takzvaná finanční ústava platila od roku 2012. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Premiér chce, aby se na návrhu shodla koalice a do sněmovny ho poslala vláda. K jeho schválení je ale potřeba ústavní většina. Bez pomoci alespoň dvou opozičních poslanců tak koalice ve sněmovně návrh neprosadí. "Bude to takový lakmusový papírek, jestli někdo chce, nebo nechce zadlužovat tuto zemi," řekl Nečas s tím, že o návrhu chce ODS jednat napříč stranami. Věří prý, že i v opozičních řadách se najdou "odpovědní poslanci", kteří ho podpoří.

Nový ústavní zákon by vládě uložil povinnost usilovat o vyrovnané hospodaření s veřejnými rozpočty. Zároveň by vládu zavázal vést politiku, která v budoucnu neohrozí stabilitu veřejných financí. Vláda by musela sněmovně předkládat pětiletou strategii pro oblast příjmů, výdajů i schodku státního rozpočtu. Pokud by ji sněmovna dvakrát po sobě zamítla, musela by vláda požádat sněmovnu o důvěru. Stejně tak by kabinet o důvěru musel žádat v případě, že by se výrazně odchýlil od navrhovaného deficitu státního rozpočtu. K rozpočtové odpovědnosti by ministry i poslance nutilo to, že by se jejich platy snižovaly úměrně tomu, jak se odchýlí od vytyčeného schodku rozpočtu.

Václav Klaus v USA vystoupí na univerzitách a promluví ve VS OSN

Český prezident Václav Klaus odletěl na několikadenní návštěvu Spojených států. Mimo jiné vystoupí na dvou univerzitách. Jako hlava české delegace promluví také na Valném shromáždění Organizace spojených národů (VS OSN). Na cestě jej doprovází český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kterého stejně jako Klause čeká během zasedání VS OSN série bilaterálních jednání. Klausův americký program začne ve středu ve Washingtonu. Prezident se setká v Kongresu se členy takzvaného českého výboru, tedy jeho členy se vztahem k České republice. Pak jej čeká schůzka s Davidem Liptonem, členem ekonomického týmu amerického prezidenta Baracka Obamy. Poté Klaus na univerzitě Johnse Hopkinse přednese projev o "Evropě, systémových důsledcích nedávné krize a potřebě přeformulovat argumenty pro kapitalismus". Kromě toho se sejde s představiteli významného amerického institutu Heritage Foundation. Poskytne také rozhovor deníku The Washington Times.

Václav Havel v NYT podpořil čínského disidenta na Nobelovu cenu za mír

Bývalý český prezident Václav Havel v americkém listu The New York Times vyzval norský Nobelův výbor, aby udělil letošní Nobelovu cenu za mír čínskému disidentovi Liou Siao-poovi. Liou byl odsouzen k 11 letům vězení kvůli iniciativě za zlepšení lidských práv v Číně Charta 08, která se inspirovala československou Chartou 77. Čínského disidenta nominovala letos v únoru na Nobelovu cenu i skupina českých zákonodárců. "(Udělením ceny) by Nobelův výbor dal signál Liouovi i čínské vládě, že mnoho lidí v Číně i po celém světě sympatizuje s ním i s jeho vizí svobody a lidských práv pro 1,3 miliardy čínských občanů," napsal Václav Havel společně s dalšími signatáři Charty 77 Danou Němcovou a Václavem Malým. Autoři článku otištěném v pondělním vydání amerického listu připomněli historii Charty 77 v bývalém Československu, jíž se čínská iniciativa inspirovala. Zdůraznili, že Charta 08 dodala odvahu mladým Číňanům, aby se aktivně zapojili do politiky. Propojila také různé skupiny odpůrců současného režimu v Číně.

Uznání komunistického odboje zákonem podporu výboru nedostalo

Senátní výbor pro lidská práva nepodpořil senátorský návrh na uznání protikomunistického odboje zákonem, podle něhož by aktivní účastníci tohoto třetího odboje měli získat postavení válečných veteránů. Na jednání výboru převažovali zástupci levice, zamítnutí normy ale nenavrhovali. Hlavní slovo tak bude mít Senát na středeční schůzi. S podobným návrhem se horní komora ztotožnila už předloni v březnu, bývalá sněmovna jej ale nedokázala projednat. Místopředseda senátorů ODS Richard Svoboda na postoji výboru nevidí nic fatálního. "Stalo se to proto, že zde chyběla řada členů (výboru) za ODS, ostatní se zdrželi," řekl ČTK Svoboda. Navrhovaný zákon má být podle předkladatelů kolem místopředsedy Senátu Jiřího Lišky (ODS) především morálním oceněním těch, kteří se v komunistické éře aktivně zasazovali o hodnoty svobody a demokracie. Umožnil by jim získat osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Rozdíl mezi odbojem a odporem je podle tvůrců zákona dán mírou rizika nebo volbou prostředků boje s komunismem.

Obchodníci: Dražší elektřina může zvýšit ceny potravin

Zvýšení cen elektrické energie, které příští rok zřejmě zapříčiní rostoucí příspěvky na obnovitelné zdroje, může zdražit potraviny na pultech obchodů. Novinářům to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka, podle kterého elektrická energie patří mezi hlavní nákladové položky obchodníků i výrobců potravin. Vyšší ceny nyní s obchodními řetězci chtějí kvůli očekávanému zdražení elektrické energie i rostoucím cenám obilí dohodnout například pekaři. O dopadech podpory solární energie na ceny elektřiny pro odběratele se odborníci přou. Podle ekologických organizací cena elektřiny příští rok stoupne kvůli solárním zdrojům maximálně o pět procent. Zdražení elektřiny o desítky procent od příštího roku v důsledku rozvoje solárních zdrojů odhaduje energetická společnost ČEZ.

Sněmovna podpořila omezení imunity a redukci údajů v občankách

Zasedání sněmovny ovlivnila mohutná demonstrace odborářů proti chystanému snížení platů ve veřejné sféře o deset procent. Opoziční ČSSD a KSČM se nepodařilo dostat na program schůze body, při nichž by poslanci o věci debatovali. Sněmovna v prvním čtení podpořila například omezení imunity zákonodárců a novelu, podle níž do budoucna zmizí z občanských průkazů rodinný stav, rodné číslo i trvalé bydliště. Sněmovna naprosto hladce poslala do dalšího projednávání návrh koalice na omezení imunity. Podle ústavní novely by už nebyla doživotní, ale byla by omezena po dobu mandátu poslanců a senátorů. Zrušena by byla přestupková imunita. Stejně bez potíží poslanci podpořili budoucí redukci údajů v občanských průkazech.

Ministr vnitra Radek John (VV) poslancům řekl, že navrhované změny se týkají nových občanských průkazů, které budou provázány s registry, v nichž potřebné údaje budou. "Úprava by měla přispět k vyšší míře bezpečnosti a ochrany osobních údajů," uvedl ministr. Samotný občanský průkaz bude postupně kvůli plynulosti přechodu na nový režim obsahovat jen základní identifikační údaje, tedy jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum a místo narození a fotografii. Elektronické občanské průkazy měli lidé původně dostávat už od července. Termín se posunul kvůli tomu, že později proti původním předpokladům začne ostrý provoz čtyř informačních registrů. Elektronické občanky mají být oproti dosavadním doplněny o čipovou kartu, na které budou skryty údaje usnadňující jednání s úřady.

Na Šumavě vytěží asi stejné množství kůrovcového dříví jako loni

V Národním parku Šumava vytěží letos zhruba stejné množství kůrovcem napadených stromů jako loni, tedy zhruba 300.000 metrů kubických. ČTK to řekl mluvčí kalamitního štábu Petr Kahuda. Nevyplní se skeptické odhady, že kůrovec letos zničí až půl milionu kubíků dřeva. Podle ředitele parku Františka Krejčího ranními mrazíky kůrovcová sezona na Šumavě pomalu končí. Třetím týdnem klesá množství dříví nově označeného k těžbě. "V zásahovém území parku, jež zaujímá 70 procent z celkové plochy, bylo letos vytěženo 272.142 metrů kubických dřeva, k těžbě zůstává označeno 11.923 kubíků, které se zpracuje do zimy. Zatím to vypadá, že bude - plus - minus vytěženo stejné množství kůrovcového dříví jako loni," uvedl ředitel s tím, že zatím ještě nelze zcela předjímat, jaký bude říjen. Podle Františka Krejčího kalamita v jihočeské části parku končí, letos ale gradovala v západočeské, v okolí Prášil a Srní. Tyto oblasti zůstávají rizikovými i pro příští rok. Kalamitní štáb, jenž byl na popud jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) zřízen v březnu, bude v práci pokračovat do té doby, dokud nebude zastavena gradace lýkožrouta kdekoliv na území národního parku, uvedl ředitel Krejčí.

O titul Starosta roku se utká přes 200 představitelů malých obcí

Přes 200 starostů a starostek malých obcí usiluje letos o titul Starosta roku. Vítěze, který získá i prémii 250.000 korun pro svou obec, vybere odborná komise koncem listopadu. Mezi přihlášenými převažují muži, kterých je 162. Ti se utkají s 50 starostkami. ČTK to sdělila Denisa Salátková, mluvčí Poštovní spořitelny, která soutěž už druhým rokem pořádá. "Z celkového množství zaslaných nominací máme letos v soutěži 177 nových obcí," zhodnotil letošní zájem o soutěž výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny Petr Jaroš. Soutěž Starosta roku se uskutečnila loni poprvé. Titul získala Vladislava Moravčíková z Oplan ve Středočeském kraji. Ve finálovém kole zvítězila nad starosty z obcí Stonava, Suchá Loz, Kněžice a Svojšín. Soutěž je určena pro obce s maximálně dvěma tisíci obyvatel. Nominace na ocenění posílají sami občané, kteří musejí i uvést, čím se jejich starosta zasloužil o rozvoj místa, kde žijí. Podmínkou je i připojení minimálně dvaceti podpisů trvale nebo přechodně žijících obyvatel v dané obci. Do letošního ročníku přišlo nejvíce nominací z Plzeňského a Středočeského kraje, naopak nejméně z Karlovarského kraje.

Studie: Čeští žáci podporují menšiny, ale nejsou občansky aktivní

České děti podporují rovnost menšin a zajímají se o životní prostředí, oproti svým zahraničním vrstevníkům se ale do občanských aktivit moc nehrnou. Ukázala to zveřejněná mezinárodní studie občanské výchovy International Civic and Citizenship Education Study (ICCS 2009), které se v loňském roce zúčastnili žáci osmých tříd z 38 zemí světa. Co se týká znalostí z občanské nauky, skončili mladí Češi na 18.místě, oproti měření v roce 1999 se však zhoršili nejvíc ze všech. "Čeští žáci prokázali ve srovnání s ostatními nadprůměrné znalosti," uvedl koordinátor výzkumu Petr Soukup s tím, že průměr získaných bodů byl 500 a Češi získali 510. "Žáci téměř jednohlasně podporují rovnost práv, postavení v politice a stejné odměňování obou pohlaví a současně více než polovina mladých souhlasí s tím, že hlavní prioritou žen by měla být výchova dětí," komentovali výsledky studie zástupci Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV), který prováděl měření na 144 českých školách.

V Brně se budou konat oslavy první písemné zmínky o Moravanech

Folklórní tradice a dějiny Moravy připomenou v sobotu oslavy, které se budou konat v centru Brna. Na programu jsou vystoupení pěveckých sborů ze Slovácka, souboru Koštéř z Hané, městem budou pochodovat bubeníci v historických vojenských kostýmech a uskuteční se i komentované prohlídky památek. ČTK to řekl předseda sdružení Moravská národní obec (MNO) Jaroslav Krábek, které tuto akci pořádá. Slavnost se uskuteční při příležitosti 1188. výročí od první písemně dochované zprávy o Moravanech. Pochází z roku 822 z Fuldských letopisů, v nichž jsou zmínky o Velké Moravě. Období třicetileté války, v níž Brno odolalo švédskému obléhání, připomenou bubeníci z klubu vojenské historie Corneta Moravia, kteří tvoří vycvičenou jednotku císařských arkebuzníků. Kromě klasických hodových slavností na Moravském náměstí se od 15:00 uskuteční také společná komentovaná procházka po významných brněnských památkách spojených s dějinami Moravy.

Muzeum hlavního města Prahy zve do výletních restaurací

Na výlet "časem i prostorem" zve Muzeum hlavního města Prahy návštěvníky výstavy Pražské výletní restaurace. Po pomyslných kolejích, které zdobí podlahu výstavní síně, se od 22. září do 20. března 2011 mohou vydat do oblíbených míst Pražanů. "Výstava je o životním stylu Pražanů. Snažili jsme se ukázat, jak naši předkové žili, kam jezdili na výlety. Je to cesta do 'zelených útulků', jak byly výletní restaurace označovány," řekl na tiskové konferenci autor výstavy Tomáš Dvořák. Návštěvníci výstavy ve dvou sálech hlavní budovy muzea se postupně přenesou od druhé poloviny 19. století přes první republiku až do současnosti. Mezi oblíbená místa patřily restaurace na vltavských ostrovech, v městských parcích, ale také trampské a turistické hospůdky v okolí města. Výletníci hledali klid v Povltaví, Posázaví, v Chuchli, Modřanech, na Zbraslavi, ve Štěchovicích i na Slapech. Zánik restaurací způsobily podle historika zejména politické poměry. "Restaurace byly znárodňovány a v 50. letech se uskutečnila 'optimalizace sítě'. To mělo za následek, že některé byly zcela zrušeny, z jiných se staly jídelny nebo družstva. Majitelé se stávali zaměstnanci ve svém podniku, ale zůstávali tam až do smrti," uvedl. Exponáty byly zapůjčeny mimo jiné od rodin majitelů Šlechtovy restaurace ve Stromovce, Zámečku na Letné i slapské restaurace U Neužilů, která je dosud v provozu. Poznávat dobové speciality pak zájemci mohou v dobové restauraci, která je součástí expozice.

Moravská filharmonie Olomouc nabídne v nové sezoně i hudbu národů

Nejen českou hudbu, ale i hudbu Španělska, Francie, Německa či Ruska představí v jubilejní 65. sezoně Moravská filharmonie Olomouc. Předplatitelé si stejně jako v minulých letech mohli vybírat z pěti abonentních řad, většina cyklů je již téměř vyprodána. Hudebníci před sebou mají zhruba 165 koncertů v tuzemsku i zahraničí, řekl ředitel filharmonie Vladislav Kvapil. "Podařilo se nám sestavit atraktivní sezonu. Chceme představit hudbu národů a na dvou koncertech, včetně toho úvodního, zazní výhradně česká muzika," uvedl ředitel Kvapil. V rámci všech abonentních cyklů vystoupí renomovaní sólisté, jako například Václav Hudeček či Ivan Ženatý. Kromě šéfdirigenta Petra Vronského se taktovky chopí i světoznámý Petr Altrichter, jako obvykle Moravská filharmonie poskytne prostor i mladým umělcům jako například klavíristce Slávce Pěčochové, violistovi Alexandru Besovi či violoncellistovi Petru Nouzovskému a dalším.

Sting v Praze představí orchestrální úpravy svých hitů

Britský zpěvák a skladatel Sting ve středu vystoupí za doprovodu symfonického orchestru v pražské O2 areně. Představí zde své největší hity, které speciálně upravil pro velké hudební těleso. Royal Philharmonic Concert Orchestra, který se Stingem vystoupí, bude dirigovat Steven Mercurio, známý spoluprací se slavnými tenoristy Lucianem Pavarottim či Andreou Bocellim. Podle pořádající agentury Live Nation na koncertě zazní kromě hitů Stingovy sólové kariéry i písně z repertoáru jeho někdejší kapely Police. Návštěvníci v neobvyklé úpravě uslyší skladby jako Roxanne, Next To You, Every Breath You Take, Englishman in New York, Fragile, Desert Rose anebo Every Little Thing She Does Is Magic. Kromě symfonického orchestru Stinga doprovodí kvarteto hudebníků, které tvoří jeho dlouholetý kytarista Dominic Miller, hráč na bicí nástroje a specialista na novou experimentální hudbu David Cossin, zpěvák Jo Lawry a baskytarista Ira Coleman.

Ze sportu

Do závěrečné nominace českých basketbalistek na domácí mistrovství světa se nevešly Romana Hejdová a Michaela Hartigová. Jména dvanácti nominovaných hráček oznámil reprezentační trenér Lubor Blažek. Jeho tým už přípravu směřuje ke čtvrteční premiéře na šampionátu s Argentinou.

Počasí ve středu

Skoro jasno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

21-09-2010