Denní souhrn zpráv Zprávy

20-09-2010

Proti mzdové politice vlády má demonstrovat 20.000 lidí

Okolo 20.000 lidí by se v úterý mělo podle odborů sejít na demonstraci proti snižování platů ve státní a veřejné správě. Podstatnou část shromáždění na Palachově náměstí budou zřejmě tvořit policisté, hasiči a zdravotníci. Poprvé v historii by se takové akce měli zúčastnit také příslušníci armády. Celkem na demonstraci přislíbilo účast 19 odborových svazů a občanských iniciativ. Cestou okolo úřadu vlády hodlají demonstranti položit ke vchodu Strakovy akademie smuteční věnec. Z reproduktorů také pustí vládnímu kabinetu písničku Jiřího Voskovce a Jana Wericha Hej, pane králi!. Policie nepřipravuje zvláštní opatření, plánuje ale nasadit na trasu průvodu více policistů. Změny v platech státních zaměstnanců má vláda ODS, TOP 09 a VV schvalovat spolu s návrhem rozpočtu na příští rok ve středu. Zda tak učiní, není jisté, protože s novými tabulkami platů vyslovila v připomínkovém řízení "zásadní nesouhlas" i řada ministerstev.

Václav Klaus bude jezdit na summity EU věnované vnějším vztahům

Prezident Václav Klaus se bude účastnit významnějších summitů EU, které se budou zabývat vnějšími vztahy unie. Vnitřní záležitosti EU bude na vrcholných summitech řešit premiér Petr Nečas (ODS). Dohodli se na tom na pondělní schůzce věnované koordinaci zahraniční politiky. Setkání se zúčastnil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Ministr Schwarzenberg doplnil, že Václav Klaus má zájem o "velké" summity EU věnované například vztahům EU k asijským či africkým zemím. Na oba tyto chystané summity podle něj proto prezident Klaus zřejmě pojede. Účast prezidenta na těchto akcích šéf diplomacie uvítal. Méně významných jednání, kde bude EU řešit vztahy s menšími zeměmi, se ale podle něj Václav Klaus účastnit nechce. Oba na schůzce probrali také nadcházející summit OSN v New Yorku. V úterý tam oba odcestují na zasedání Valného shromáždění OSN.

Karel Schwarzenberg ujistil ministra Liebermana o české podpoře Izraele

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg při pondělním setkání se svým izraelským protějškem Avigdorem Liebermanem vyjádřil podporu Izraeli a jeho úsilí v řešení blízkovýchodní otázky. Izraelský ministr zahraničí ho v Černínském paláci informoval o obnovených mírových rozhovorech s Palestinci. Ministr Schwarzenberg pak řekl, že Česká republika se netají tím, že "byla, je a bude spojencem Izraele v mezinárodní politice a v Evropě". Český ministr dodal, že to je jeden ze zásadních rysů české zahraniční politiky. Ministr Lieberman k tomu uvedl, že ČR považuje za jednoho z nejlepších a nejspolehlivějších přátel své země, příští rok podle něj do Česka přijede premiér židovského státu Benjamin Netanjahu. Schwarzenberg doufá, že velmi složitá jednání o sjednání míru na Blízkém východě budou "s pomocí boží" pokračovat dobře.

Richard Sulík: Danit poslanecké náhrady je stejné jako danit úvěry

Na Slovensku se stejně jako v České republice chystá snížení nákladů na poslance. Na rozdíl od Česka se tam ale neuvažuje o zdanění poslaneckých náhrad. Předseda slovenského parlamentu Richard Sulík (Svoboda a Solidarita - SaS) po pondělním jednání s šéfkou české sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) uvedl, že takový postup nepokládá za správný. Ocenil také to, že ČR kladně vnímá skutečnost, že Slovensko odmítlo finanční pomoc zadluženému Řecku. Na Slovensku by měly být sníženy náklady na poslance podle Richarda Sulíka o deset procent. V České republice jim chce koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných snížit platy o pět procent, stejně jako všem dalším ústavním činitelům. Richard Sulík se domnívá, že při snižování nákladů na veřejnou správu by měly být dodrženy určité zásady. S předsedou českého Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) šéf slovenské Národní rady debatoval o možnostech vytvářet v rámci spolupráce středoevropských zemí s pobaltskými státy nebo Bulharskem a Rumunskem dostatečně silný blok, který by byl schopen zabránit Bruselu realizovat jeho některá nařízení.

Prezident Klaus: Vysoké školství chřadne

České vysoké školství podle prezidenta Václava Klause chřadne a jeho úroveň klesá. Obrovskou chybou je podle něj především zvyšování počtu studentů na vysokých školách. Prezident to řekl při slavnostním zahájení nového akademického roku Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Před rostoucím počtem studentů a vysokých škol varoval Klaus už dříve. V Česku je nyní asi 70 vysokých škol, z toho asi dvě třetiny soukromých a třetina veřejných. Přestože počet vysokoškoláků v poslední době roste, Česko jich má stále méně, než je obvyklé v západní Evropě. Vláda proto v předchozích letech usilovala mimo jiné o rozšíření počtu bakalářských programů. Někteří odborníci nicméně poukazují na to, že rychlý růst počtu vysokých škol může mít negativní dopad na jejich kvalitu, mimo jiné proto, že v zemi není dostatek pedagogů a mnozí učí na několika školách současně.

Jižní část pražského okruhu je oficiálně otevřená

Prezident Václav Klaus uvedl oficiálně do provozu novou jihozápadní část pražského okruhu mezi plzeňskou dálnicí D5 a brněnskou D1. Úsek dlouhý 23 kilometrů, jehož výstavba vyšla stát na více než 18 miliard korun bez DPH, budou moci běžní řidiči poprvé projet v odpoledních hodinách. Nová část okruhu definitivně propojuje dálniční tahy ze západu na východ republiky. Novostavba za 18,3 miliardy korun vede mezi Modleticemi u D1 a Slivencem, navazující sedmikilometrový úsek z 80. let do Třebonic Ředitelství silnic a dálnic kompletně zrekonstruovalo. Vznikl tak ucelený úsek okruhu, který propojuje chomutovskou rychlostní silnici R7, karlovarskou R6, plzeňskou dálnici D5, výpadovku na Písek a brněnskou D1. Nová dálnice je největší silniční stavba v České republice. Její součástí je například 2,5 kilometru dlouhá mostní estakáda přes řeky Berounku a Vltavu, dva téměř dvoukilometrové tunely Cholupice a Lochkov nebo dvě velké mimoúrovňové křižovatky. Části jednoho z mostů jsou podle znaleckých posudků narušeny. Jeden z posudků to považuje za závažný problém, podle ministerstva dopravy to ale provoz na mostu neohrozí.

Mostecká ČSSD upraví svůj kontroverzní billboard

Kontroverzní billboard mostecké ČSSD by měl už tento týden změnit svůj slogan. Místo původního "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!" bude tamější kandidát na primátora Karel Novotný sdělovat občanům jen motto "Stejná pravidla pro všechny." Místní organizace tímto způsobem upraví všech 12 billboardů, slova s údajně rasistickým podtextem zůstanou skrytá pod novým sloganem. Potvrdil to předseda místní organizace ČSSD v Mostě Lubomír Holý. Odmítl přitom, že by původní slogan obsahoval rasistický podtext. Připustil ale, že "tlak byl příliš silný". Úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka v minulém týdnu dokonce vyzýval mostecké politiky, aby billboard stáhli, a v neděli už to dokonce oznámil jako hotovou věc. Billboard se nakonec stahovat nebude. Mostečtí sociální demokraté už dnes začali shánět firmu, která přelepy vyrobí.

Sněmovna bude svým zaměstnancům snižovat platy

Vedení sněmovny plánuje, že v příštím roce bude svým zaměstnancům snižovat platy. Zatím není rozhodnuto, zda bude vyplácet nižší odměny, nebo některým zaměstnancům sníží osobní ohodnocení. Opatření chce zavést kvůli návrhu vlády snížit rozpočet na platy státních zaměstnanců o deset procent. ČTK to řekl kancléř sněmovny Petr Kynštetr. Větší propouštění sněmovna zřejmě nechystá. Snížení objemu mzdových prostředků na rok 2011 navrhla vláda. Už dříve avizovala, že bude na každé instituci, zda zachová výši platů a některé zaměstnance propustí, či zda sníží platy. Odbory kvůli tomu přichystaly na úterý demonstraci. Očekávají účast zhruba 20.000 lidí. "Protože náš mzdový fond bude snížen o deset procent, tím se automaticky sníží platy zaměstnanců Kanceláře Poslanecké sněmovny. Promýšlíme strategii, jak se s tím vyrovnat. Jedna z cest je, že bude snížen fond odměn, druhá z cest je, že může být v individuálních případech snižováno i osobní ohodnocení," řekl ČTK Kynštetr. Zatím není rozhodnutý, kterou z variant nakonec vybere. Ve sněmovně pracovalo v minulém roce 368 zaměstnanců, jejich průměrný plat byl 39.453 korun.

Ústavní soud neumožní krajanům dodatečné restituce

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh skupiny senátorů ODS, jehož cílem bylo dát emigrantům šanci dodatečně restituovat majetek. Senátoři napadli platnost lhůt, jež jsou zakotveny v zákonech o mimosoudních rehabilitacích a úpravě vlastnických vztahů k půdě. Pokud by jim soud vyhověl, mohlo by to otevřít nové kolo soudních sporů o restituce majetku krajanů, kteří získali české občanství až po vypršení lhůt v restitučních zákonech. Podle ústavních soudců je čistě věcí zákonodárců, které skupině lidí dali nebo ještě dají šanci získat majetek zpět. Proto soudci ponechali lhůty beze změn. Podle senátorů se problém týká například Čechoameričanů, které o české občanství připravila úmluva o naturalizaci. Díky ní získali občanství USA, ale zároveň přišli o české, respektive československé. Platnost smlouvy skončila až v roce 1997, kdy lhůty pro uplatnění restitučních nároků již uplynuly.

Chorvatská justice zjišťuje, zda Jiří Paroubek kryl zločin

Chorvatské státní zastupitelství ve Splitu zjišťuje, zda sociálně demokratický poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek kryl zločin. Podle serveru Aktuálně.cz se tamní justice zaměřila i na Paroubkova spolupracovníka a šéfa severočeské stranické organizace Petra Bendu. Trestní oznámení na Bendu podal jeho obchodní konkurent ze severních Čech Chorvat Miro Matijevič, který ho mimo jiné viní z toho, že byl zapleten do bombového útoku na dům jeho dcery. Paroubek podle Matijevičova oznámení Bendovy aktivity kryl. Paroubek ani Benda se chorvatských úřadů neobávají. Paroubek navíc o případu údajně vůbec neví. Chorvaté případ řeší už čtyři roky. Vedle prokurátorů se jím zabývají i chorvatští specialisté z útvaru pro boj s mafiemi. Obviněn zatím nikdo nebyl, nebylo však zatím ani rozhodnuto, zda bude případ odložen. Verdikt by měl podle informací Aktuálně.cz padnout ještě teď na podzim.

Letošní žně jsou v tuzemsku u konce, nižší je úroda obilí i řepky

Žně jsou v Česku u konce. Pěstitelům zbývá sklidit posledních 7000 hektarů z celkem 1,350 milionu hektarů obilí, řepka už je posečena úplně. Zemědělci zatím z polí odvezli 6,314 milionu tun obilovin, zhruba o devět procent méně než činila loňská definitivní úroda. Řepky se urodilo o 5,5 procenta méně než před rokem. Vyplývá z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Letošní žně se oproti předchozím letům protáhly, situaci farmářům komplikovalo zejména deštivé počasí. To podle vyjádření zemědělců kromě výše úrody nepříznivě ovlivnilo také kvalitu obilí. Na druhou stranu jsou výrazně vyšší než loni jeho ceny, což si farmáři pochvalují. V důsledku růstu cen nejspíše podraží některé potraviny, například pečivo či maso. Výraznějšímu zdražení však zřejmě zabrání konkurenční boj mezi obchodními řetězci, shodují se odborníci. Zemědělci již mají pod střechou prakticky všechnu pšenici ozimou, která je nejrozšířenější tuzemskou obilninou. Letošní produkce zatím dosahuje 4,072 milionu tun, loni její konečná sklizeň dosáhla 4,229 milionu tun.

Při simulované havárii v Temelíně bude zasahovat téměř 1000 lidí

Téměř 1000 lidí z integrovaného záchranného systému bude ve středu a ve čtvrtek nacvičovat, jak se chovat při uvolnění radioaktivní látky z jaderné elektrárny Temelín. Akce s názvem ZÓNA 2010 má prověřit činnost orgánů krizového řízení při simulované havárii. Sdělili to na pondělní tiskové konferenci v Českých Budějovicích zástupci ministerstva vnitra, hasičů, policie, armády, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jihočeského krajského úřadu. "Jedná se o největší cvičení svého druhu na území České republiky," uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Miroslav Štěpán. Akce začne ve středu v 06:00, kdy Temelín ohlásí simulovanou havárii. Během dopoledne má jaderná elektrárna oznámit, že radioaktivní látky unikly do životního prostředí. "Vyzkoušíme si součinnost všech složek při takové situaci, kromě toho ale hasiči, policie nebo záchranáři musí dál zvládat svou práci jako v jiných běžných dnech," řekl Miroslav Štěpán. Těžiště cvičení nebude pouze v jaderné elektrárně Temelín a jejím nejbližším okolí. Akce se přesune také na zhruba 20 kilometrů vzdálené vojenské letiště v Bechyni na Táborsku, které bude ve čtvrtek fungovat jako stanoviště dekontaminace osob a techniky.

ČNB upozornila na aktivity firmy Private Investment Properties

Česká národní banka upozornila na aktivity americké společnosti Private Investment Properties, která v ČR neoprávněně nabízí investiční služby. Firma nemá od ČNB potřebné povolení k poskytování finančních služeb v ČR. Společnost nabízí investiční služby na webových stránkách www.pipreality.cz, přes které se klienti mohou zaregistrovat do aukcí nemovitostí v USA. Na svém webu uvádí, že v ČR využívá zkušeností investičních poradců, kteří jsou držiteli osvědčení vydaného Českou národní bankou. Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu jsou ale zveřejněny na webových stránkách ČNB.

Ve sněmovně představili návštěvní knihu z první republiky

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v pondělí představila návštěvní knihu parlamentní knihovny, která pochází už z období první republiky. Podepsáni v ní jsou například prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel. Veřejnost může do knihy nahlédnout po domluvě s ředitelem parlamentní knihovny přímo v budově sněmovny. Knihu založil v roce 1919 ředitel tehdejší knihovny Národního shromáždění. Jako první se do ní podepsal prezident Masaryk, následují podpisy významných politiků, osobností z kultury i podpisy školníchvýletů z celého světa. "Končí to zánikem první republiky. Pak jsou v knize prázdné listy, to byla německá okupace, následují dva podpisy dvou předsedů parlamentu do roku 1948, a pak jsou opět prázdné listy," popsal knihu ředitel parlamentní knihovny Karel Sosna. Tradice prý byla obnovena po roce 1990, kdy do knihy přibyly další podpisy ústavních činitelů, předsedů sněmovny, Senátu, českých i zahraničních prezidentů a opět i školních výletů.

Dokument Český mír získal hlavní cenu na festivalu v Jižní Koreji

Dokumentární komedie Víta Klusáka a Filipa Remundy o americkém radaru v Čechách nazvaná Český mír získala na Mezinárodním festivalu dokumentů DMZ v Jižní Koreji hlavní cenu mezinárodní poroty Bílou husu. ČTK to sdělil Jiří Sedlák z Arts Marketing, Promotion and Public Relations. Podle programové koordinátorky festivalu ve městě Paju šlo o jednomyslné rozhodnutí poroty. Český mír zvítězil v konkurenci 13 soutěžních snímků, které byly vybrány z více než 250 dokumentů zaslaných z celého světa. Témata filmů sahají od politiky přes rodinné otázky, menšiny, místní kultury až po války či nemoci. Autoři filmu zaujali korejské publikum už svým předchozím filmem. Český sen zvítězil v roce 2005 na Mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Čondžu. Na závěr přehlídky, na níž bylo představeno 170 filmů ze 30 zemí, tehdy převzali Klusák s Remundou cenu JJ Star Award, která se uděluje za "novátorské dílo, překračující dosavadní hranice a objevující nové možnosti digitální filmové tvorby". Festival se koná ve městě Paju, které leží v demilitarizovaném pásmu blízko od 38. rovnoběžky, jež tvoří hranici se Severní Koreou. Američtí vojáci z přilehlých základen měli na festival výrazně snížené vstupné.

Obrazy autorů z Vysočiny směřují na výstavu do Francie

Obrazy autorů z Vysočiny směřují do Francie. Díla Bohuslava Reynka, Ladislava Nováka či Emanuela Ranného uvidí lidé na výstavě, která začne 22. října ve městě Chƒlons-en-Champagne v partnerském regionu Vysočiny v Champagne-Ardenne, sdělil krajský radní Martin Hyský. Výstava s názvem V zajetí vášně navazuje na výstavu francouzského moderního umění autorů z regionu Champagne-Ardenne, která se uskutečnila loni v první polovině listopadu v jihlavské Oblastní galerii Vysočiny. Díla vysočinských autorů budou ve Francii do 22. listopadu. Umělecká díla putují z Vysočiny do zahraničí poměrně často. Obrazy a plastiky z galerií Vysočiny obdivovali příznivci umění například na výstavě Expresionismus - 100 let rakouského a českého umění, která se v roce 2005 konala v dolnorakouském barokním zámku Riegersburg. O rok později byly ilustrace k dětským knížkám z havlíčkobrodské Galerie výtvarných umění součástí výstavy české knižní ilustrace, animovaného a loutkového filmu v několika japonských městech.

Skvosty moravských sbírek nabízí výstava v Národním muzeu v Praze

Nejpozoruhodnější skvosty ze sbírek moravských muzeí obsahuje výstava s názvem Poklady Moravy - příběh jedné historické země. Pražské Národní muzeum, v jehož nové budově bude přístupna až do 6. července příštího roku, ji připravilo s Moravským zemským muzeem v Brně. Podle informací z pondělní tiskové konference v Praze si mohou návštěvníci prohlédnout například 25.000 let starou sošku šamana vyřezanou z mamutoviny, dvakrát tolik starou čelist neandrtálce, unikátní soubor venuší, z nichž ta věstonická vystavena není - v Praze poutala pozornost v letech 2006/2007, či předměty z bohatého hrobu následovníka staré knížecí či královské rodiny ze začátku našeho letopočtu. Dalšími atraktivními exponáty jsou například madony, původní pluh z orby císaře Josefa II., taktovka Leoše Janáčka a další předměty z jeho pozůstalosti. "Expozice, nad kterou převzal záštitu prezident Václav Klaus, prezentuje dějiny Moravy od pravěku až do 20. století. Jedinečná je už tím, že obě muzea v takovém rozsahu spolupracovala poprvé," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který počítá s obdobnou reciproční akcí.

Do Olomouce se vrátil vzácný barokní obraz Trogera

Po více než 220 letech se do Olomouce vrátil vzácný obraz významného barokního mistra a rektora vídeňské Akademie Paula Trogera nazvaný Sv. Petr při souboji se Šimonem Mágem. Muzeum umění ho představí na výstavě Olomoucké baroko, kterou zahájí v prosinci. Díky tomu se obraz dočkal restaurování, sdělil mluvčí muzea Petr Bielesz. Obraz patřil společně s dalším dílem - obrazem Sv. Pavel na apoštolském sněmu v Jeruzalémě - ještě v roce 1784 ke skvostům výzdoby olomouckého kláštera Hradisko. Když císař Josef II. klášter zrušil a rozhodl o rozprodání jeho majetku, obě díla zmizela. Odborníci je našli až v roce 2008 v kostelíku svatého Václava v Račicích na Třebíčsku. Stav obou pláten byl velmi neuspokojivý. Podle historičky umění Heleny Zápalkové ale objev obou rozměrných pláten vzbudil v odborných kruzích nadšení. Troger patří k nejvýznamnějším rakouským malířům pozdního baroka poloviny 18. století. Výstava Olomoucké baroko se uskuteční od 2. prosince v Arcidiecézním muzeu Olomouc, Muzeu moderního umění a ve Vlastivědném muzeu.

Tom Cruise je v Praze, chystá se na natáčet Mission: Impossible 4

Americký herec Tom Cruise je v Praze a chystá se na natáčení čtvrtého pokračování akčního filmu Mission: Impossible, které by mělo začít zhruba za dva týdny. ČTK to řekl zdroj z Cruisova okolí, který tak potvrdil informace deníku Aha!. Podle něj herec do hlavního města přicestoval již před několika dny a bydlí v hotelu Four Seasons. Podle serveru iDnes.cz měla hollywoodská hvězda v plánu stavit se v barrandovských ateliérech a prohlédnout si jedno ze studií. Server Aktuálně.cz uvedl, že Mission: Impossible se bude kromě Česka točit ve Vancouveru a v Dubaji. Producenti tají, v jakých lokalitách by se mohlo natáčet. Kromě Cruise by se ve filmu měl objevit i Jeremy Renner, který zazářil ve snímku Smrt čeká všude, jenž letos získal několik Oscarů včetně ocenění za nejlepší film. Hlavní ženskou roli by pak podle amerických médií měla hrát Paula Pattonová, která se objevila například v hororu Zrcadla z roku 2008.

Ze sportu

Fotbalisté Sparty porazili ve 158. ligovém derby pražských "S" domácí Slavii 2:1, přestože v poločase prohrávali po Trappově brance. Po změně stran však nejprve ve 64. minutě vyrovnal Kadlec a minutu před koncem otočil výsledek Wilfried. Letenští před nejvyšší návštěvou sezony přes 15 tisíc diváků zdolali odvěkého rivala potřetí za sebou a upevnili si třetí místo v tabulce. Naopak slávisté protáhli čekání na výhru už na pět zápasů.

Čeští tenisté si finále Davisova poháru nezahrají. V rozhodujícím duelu bělehradského semifinále prohrál Radek Štěpánek s Jankem Tipsarevičem 0:6, 6:7, 4:6 a Srbové zvítězili 3:2 na zápasy. Novak Djokovič a spol. přivítají v prosincovém duelu o salátovou mísu ve své metropoli Francii.

Hokejisté Liberce, mistrovských Pardubic, ale i posledního účastníka baráže Mladé Boleslavi prožívají suverénní start do sezony. I po druhém kole Tipsport extraligy má toto trio plný počet bodů. Naopak trio účastníků skupiny o udržení z minulé sezony - Kladno, Karlovy Vary i Kometa Brno - stále čeká na první zisk. Výsledky 2. kola: Č. Budějovice - Plzeň 5:4, Třinec - Pardubice 1:3, Sparta Praha - Kladno 5:3, Litvínov - Vítkovice 4:2, Karlovy Vary - Liberec 1:3, Zlín - Slavia Praha 3:4 v prodl., Mladá Boleslav - Brno 5:2.

České basketbalistky prohrály v posledním přípravném utkání před čtvrtečním zahájením mistrovství světa v Brně s týmem USA 79:96. Zápas se hrál "za zavřenými dveřmi" v hale univerzitního kampusu v Bohunicích. Nejlepší střelkyní českého týmu byla Tereza Pecková s 22 body. Na lavičce českého týmu se už objevila v civilu po návratu z USA i vítězka WNBA Jana Veselá. Chyběla naopak nemocná Romana Hejdová.

Český jezdec Ondřej Musil se stal mistrem Evropy v autokrosu v divizi 3A do 1600 ccm. Titul si zajistil v neděli ve francouzském St. Igny de Vers už samotným postupem z rozjížděk, do finále předposledního osmého závodu šampionátu pak už Musil nenastoupil. Ještě před jeho startem se totiž vydal zpět do České republiky, kde jej v úterý čekají bakalářské zkoušky. Musil potřeboval k definitivnímu zisku titulu vybojovat ve Francii čtyři body, za postup do finále jich obdržel sedm.

Pro cyklistu Romana Kreuzigra skončila v neděli triumfem jeho týmového kolegy Vicenza Nibaliho na Vueltě sezona a tedy i působení ve stáji Liquigas. Od příštího roku bude nejúspěšnější český jezdec hájit barvy konkurenční Astany. Čtyřiadvacetiletý Kreuziger už dříve oznámil, že se nezúčastní mistrovství světa v Austrálii, nyní je jasné, že nepojede ani žádné jiné závody.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Jasno nebo skoro jasno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

20-09-2010