Denní souhrn zpráv Zprávy

19-09-2010

Plánované jednání koaličních špiček v pondělí ráno nebude

Plánované jednání špiček koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) v pondělí ráno nebude. Schůzka lídrů vládních stran byla zrušena na žádost Věcí veřejných, řekl v neděli ČTK předseda klubu poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Setkají se jen předsedové koaličních sněmovních klubů, kteří budou podle Kristýny Kočí (VV) jednat o nadcházející schůzi dolní komory. Koaliční špičky měly podle původních informací jednat o návrhu státního rozpočtu pro příští rok a o sněmovní schůzi. Předsedkyně poslanců VV Kočí ČTK řekla, že by na schůzku nemohli dorazit předseda VV Radek John a ministr dopravy Vít Bárta, který má ve straně důležité slovo. Mají jiný program, Bárta bude otevírat s prezidentem Václavem Klausem jižní část pražského silničního obchvatu.

Vondra: Topolánek se asi ještě nesmířil s odchodem z čela ODS

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se útoky na svou osobu nenechá odradit od provedení změn v resortu, v němž se objevilo několik případů údajné korupce. Například bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) tvrdí, že to byl Vondra, který tlačil na uzavření nové smlouvy na nákup obrněných vozidel Pandur. Vondra v nedělní Partii televize Prima uvedl, že Topolánek se zřejmě stále nesmířil s tím, že už občanské demokraty nevede. Vondra se prý s Topolánkem před rozhodováním o pořízení obrněnců narychlo sešel a na podporu nového kontraktu mu ukazoval SMS od bývalého generálního tajemníka NATO George Robertsona. Robertson už v té době radil majiteli výrobce pandurů. Druhou možností, kterou zvažoval Topolánkův kabinet, bylo celý kontrakt úplně zrušit.

Vondra uvedl, že s Topolánkem v sobotu krátce mluvil. Zdůraznil, že věc nechce zatahovat do osobní roviny. "Já mám stále pocit, že on (Topolánek) ještě nevydýchal stále ten fakt, že v březnu skončil v čele strany," řekl však ministr obrany. Postavil se i proti kritice opozice, k rezignaci Vondru vyzvali sociální demokraté a komunisté. "Hrátkami se nenechám odradit," zdůraznil ministr. Soudí, že se změn na ministerstvu možná někdo obává a chce ho očernit.

Zástupci vnitra a policie se v pondělí setkají s odboráři

Vedení ministerstva vnitra a policie, krajští policejní ředitelé a ředitelé celorepublikových útvarů se v pondělí, den před plánovanou demonstrací odborů kvůli úsporným opatřením, sejdou s představiteli odborů. Jednat budou se zástupci Nezávislého odborového svazu policie (NOSP) i předsedkyní Odborového svazu státních orgánů a organizací Alenou Vondrovou. Podle šéfa NOSP Milana Štěpánka by se na schůzce mělo hovořit o plánovaných úsporách a jejich dopadech na chod policie, o zákonu o služebním poměru nebo o platech policistů i občanských zaměstnanců. Policie má na základě plánovaného rozpočtu v příštím roce ušetřit na platech 1,7 miliardy korun. Náklady na mzdy tak klesnou oproti letošku o deset procent. Odboráři upozorňují na to, že v řadě krajů se již letos policistům snižovaly například rizikové příplatky nebo příplatky za směnný provoz.

Policejní odboráři varovali, že škrty mohou spolu s dalšími opatřeními bezprostředně ohrozit bezpečnost občanů Česka. Šéf Odborového svazu hasičů Zdeněk Oberreiter ve čtvrtek například uvedl, že hasiči dostanou příští rok o 1,3 miliardy korun méně než letos. Pokud se budou uzavírat stanice, prodlouží se čas příjezdu k případům, zdůraznil hasičský odborář. Nebudou podle něho také peníze na obměnu techniky.

Kontroverzní billboard mostecké ČSSD se zřejmě změní

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jednal se straníky ze severu Čech o kontroverzním mosteckém billboardu. V prohlášení zaslaném ČTK tvrdí, že reklama bude stažena. Místní politici si ovšem dohodu vykládají jinak, podle jejich názoru se slogan: "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!" pouze upraví tak, aby nebyl napadnutelný kvůli údajnému rasismu. Billboardy jen přelepíme, řekl ČTK předseda mostecké ČSSD Lubomír Holý. "Na základě pátečního usnesení politického grémia ČSSD jsem se dohodl s lídrem kandidátky ČSSD v Mostě Karlem Novotným a předsedou KVV ČSSD v Ústeckém kraji Petrem Bendou na stažení kontroverzního plakátu z mostecké kampaně místní ČSSD," uvedl v tiskovém prohlášení Sobotka. Plakát bude podle něj stažen příští týden. Severočeští sociální demokraté si ovšem zmíněnou dohodu vykládají poněkud jinak. "Billboardy nebudeme stahovat jako takové, uděláme maximálně korekci v textu," řekl ČTK Holý. Nové znění textu by mělo být podle něj známé do pondělka, pak bude posláno ke schválení vedení ČSSD. "Dohoda mezi naším lídrem a vedením ČSSD je taková, že by korektura byla akceptovatelná," řekl.

V roce 2012 vzrostou výdaje na důchody o 20 miliard Kč

V roce 2012 stoupnou ve srovnání s příštím rokem výdaje na důchody o 20 miliard korun. V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize to řekl ministr práce a sociálních dávek Jaromír Drábek (TOP 09). V sociálních dávkách pak ministr neočekává výrazný pokles výdajů. Loni stát vyplatil na důchodech zhruba 340 miliard korun, letos ke konci srpna to bylo zhruba 230 miliard korun. Drábek bude také navrhovat snížení stropů pro odvody na sociální pojištění ze současného šestinásobku na trojnásobek průměrné mzdy. Jde o reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil s platností od října 2011 současný výpočet důchodů, méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. "Snížení stropů bude znamenat určitý výpadek příjmů, byť to nebude výrazné číslo, bude v řádu jednotek miliard korun," řekl. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by měl Drábek přijít s návrhem, jak výpadek pokrýt.

Část senátorů chce zavést lhůtu pro vyjasnění vlastnictví k půdě

Lidé, jimž pozemkový úřad neuzná jejich vlastnický nárok k půdě, by mohli mít možná do budoucna nově půlroční lhůtu na to, aby se obrátili na soud. Navrhuje to v novele zákona o půdě pětice senátorů za ČSSD, ODS a hnutí Starostové a nezávislí. Zavedení lhůty má podle nich mimo jiné urychlit dokončení restitučních řízení. "Nedokončená restituční řízení komplikují v současné době především provádění pozemkových úprav, jejichž výsledkem je výměna nebo přechod vlastnických práv," uvádějí senátoři v čele s předsedou zemědělského výboru horní komory Janem Hajdou (ČSSD). Důvodem pro přijetí novely je podle nich také nejednotná praxe pozemkových úřadů a také soudů. V předkládací zprávě senátoři uvádějí, že některé pozemkové úřady v řízení o vlastnictví pozemku dále nepokračují ani v případě, pokud se takzvaná "domnělá oprávněná osoba" se svým nárokem na soud neobrátí. Podle nich nebyla vyřešena předběžná otázka, zda je domnělá oprávněná osoba osobou oprávněnou. Jiné pozemkové úřady pak ve snaze dokončit restituční řízení nárok zamítnou po uplynutí obecné tříleté promlčecí lhůty podle občanského zákoníku.

Týden.cz: Bárta zakázal vstup na ministerstvo čtyřem lobbistům

Ministr dopravy Vít Bárta zakázal vstup na ministerstvo čtyřem lobbistům, informoval server Týden.cz. Prozatím má podle serveru na ministerstvo dopravy zakázán přístup Roman Janoušek, Ivo Rittig, Josef Jindra a Tomáš Hrdlička. "Jsou to všechno lidé, kteří jsou s otazníky spojeni s dopravní infrastrukturou. A není dobře, aby se tam vyskytovali," uvedl Bárta. Dodal, že je pro něj tento způsob jedinou cestou, jak se vlivu lobbistů bránit. Rittig a radní za Prahu 10 Hrdlička jsou podle serveru s odkazem na slova bývalého předsedu ODS Mirka Topolánka pražskou šedou eminencí se silným vlivem na dění. Janoušek má blízko k pražskému magistrátu, zejména k primátorovi Pavlu Bémovi (ODS). O Jindrovi bylo v poslední době podle serveru Týden.cz slyšet zejména ve spojení s náměstkem ministra obrany Jaroslavem Kopřivou. Spolu údajně domlouvali provizi za stomilionovou armádní zakázku.

Šmerda v ČT: Mýtné na okruhu se zřejmě začne vybírat od úterý

Mýtné se na nové jihozápadní části pražského okruhu začne vybírat zřejmě od úterý. Konečné rozhodnutí ovšem padne až v pondělí, uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce náměstek ministra dopravy Radek Šmerda. Jeden z mostů má nedokonalé spáry. Odborné posudky se různí, jeden z nich označil vadu za závažný problém. Podle Šmerdy ale závada neohrožuje bezpečnost a provoz na novém okruhu spojujícím dálnice D1 a D5. Okruh bude slavnostně otevřen v pondělí. Podle Šmerdy se bude při slavnosti místo rautu podávat čočka a soda. Je to zdůraznění snahy ministra dopravy Víta Bárty šetřit na dopravních stavbách, poznamenal náměstek. "Posudek říká, že vady nemají vliv na bezpečnost. Je to pouze těsnící spár. Vada to je, ale ne vada, která by hrozila kolapsem," uvedl Šmerda. Podle něj bude v pondělí podepsán se stavební firmou dodatek, ve kterém se potvrdí, že problémy nemají vliv na provoz a bezpečnost. "A tím může být okruh uveden do zkušebního provozu," dodal.

Prima: MD nechalo zhasnout některá osvětlení na dálnicích

Ministerstvo dopravy jako jedno z úsporných opatření nechalo zhasnout některá osvětlení na dálničních nájezdech a kříženích. Informovala o tom televize Prima. Policisté nařízení ministerstva považují za hazard se zdravím řidičů. "Ano, je to pravda, ale my jsme vydali pokyn uváženě podle situace. Vnímejte to, prosím, jako snahu o úspory," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ministerstvo uvedlo, že jde o testovací pokus. Pokud se neosvědčí, lampy se znovu rozsvítí. Podle policistů se tím Česko v dopravě vrací o několik desítek let zpět. Je prý jen otázkou času, kdy se na některých frekventovaných a často i nepřehledných sjezdech a nájezdech stane tragédie. Podle ředitele dopravní policie Leoše Tržila toto opatření rozhodně nepodporuje bezpečnost silničního provozu.

SOS: Lidé nemají kde reklamovat zboží z předváděcích akcí

Lidé, kteří nakupují různé výrobky na předváděcích akcích, toto zboží často nemohou reklamovat či vrátit, jelikož nelze dohledat sídlo prodejce. Vyplývá to ze zkušeností pracovníků poradny Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Sdružení nedávno zahájilo rozsáhlou informační kampaň, pomocí které zejména starší lidi upozorňuje na rizika při nákupu zboží na předváděcích akcích, které je zpravidla předražené a má pochybnou kvalitu. Právník SOS Miroslav Huml zmínil jako příklad společnost z Mělníka, která se na předváděcí akce specializuje. "Z Mělníka se přesunula do obce Hoštka v okrese Litoměřice, kde si jako provozovnu zvolila na adrese Labské Vinice 9E dřevěnou boudu, primárně sloužící patrně k uskladnění nářadí," podotkl Huml, podle kterého na takovou adresu lze jen s velkými obtížemi doručit písemnosti. "Z tohoto důvodu se pro spotřebitele stává touto cestou prakticky nemožné odstoupit ve lhůtě 14 dnů od kupní smlouvy. Stejně tak nemožné je domoci se reklamace," upozornil Huml.

Naději nespokojených zákazníkům dávají datové schránky, které si musí zřídit každý podnikatel. Pokud do 30 dnů není reklamace vyřízena, lze postupovat jako by šlo o vadu neodstranitelnou a kupující má právo odstoupit od smlouvy. Předváděcí akce mají v Česku špatnou pověst, přesto je v hojném počtu navštěvují zejména lidé důchodového věku.

Dny NATO navštívilo v Mošnově o víkendu téměř 200.000 lidí

Přehlídku vojenské techniky na Dnech NATO, která v neděli skončila na mošnovském letišti na Novojičínsku, navštívilo dohromady během víkendu 185.000 lidí. Jednalo se tak o největší akci svého druhu ve střední Evropě. V neděli přišlo do areálu 80.000 návštěvníků, kteří mohli stejně jako v sobotu vidět dynamické ukázky letecké i pozemní techniky. Uvedli to organizátoři. Největší atrakcí letošního ročníku byla účast těžkého strategického bombardovacího letounu B-52 H U.S. Air Force společně s mezinárodním průletem letounů Hurricane, Gripen a Mig-29 v britsko-česko-slovenském složení. Lidé také sledovali ukázky akcí elitních jednotek armády, policie i záchranářů. Po oba dny si museli fanoušci vojenských zbraní vystát při příjezdu autem dlouhé kolony. Chválili bohatý program vojenských ukázek, ale kritizovali organizaci akce.

Karlovarský porcelán vystřídaly nové firmy, které dosahují zisk

Společnost Karlovarský porcelán (KP), ještě před dvěma roky největší tuzemský producent porcelánu, je v současnosti v podstatě už "mrtvou" firmou, která nevyrábí a v insolvenčním řízení prodala většinu majetku. Její závody sice i nadále existují, ovšem provozují je noví vlastníci pod novými jmény. Oproti bývalému KP, jenž v závěru své existence vykazoval značné ztráty, jsou nynější majitelé porcelánek na Karlovarsku, ať už Thun 1794 nebo Epiag Lofida, v zisku. Čtyři závody zkrachovalého KP koupila vloni na jaře za přibližně 70 milionů korun společnost Hengis. Stala se také vlastníkem Concordie Lesov, dceřiné společnosti KP. Za tuto porcelánku uhradila 31,5 milionu korun. Poté všechny závody sloučila do společnosti Thun 1794, která začala vykazovat hospodářské výsledky od loňského května. Za osm měsíců loňského roku skončila se ziskem před zdaněním kolem 28 milionů korun. Letos v pololetí se její zisk pohyboval kolem 21 milionů, uvedl generální ředitel Michal Bíman.

Dva roky po krachu Crystalexu zaměstnává sklárna 530 lidí

Dva roky od krachu novoborského Crystalexu zaměstnává nový vlastník skláren v Novém Boru na Českolipsku a Karolince na Vsetínsku už 530 lidí. Počátkem roku by se v Boru měly rozjet další dvě výrobní linky a práci tam najde další stovka pracovníků, řekl ČTK Jiří Hudera, jednatel společnosti Crystalex CZ, která zkrachovalé sklárny před rokem koupila a letos v lednu obnovila výrobu. Oživení výroby je vidět i ve městě, obchody a restaurace už nezejí prázdnotou, zlepšily se i daňové příjmy městského rozpočtu. Crystalex byl největším podnikem zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), ještě před svým krachem zaměstnával přes 1800 pracovníků. Od 22. září 2008 je společnost stejně jako celá skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu.

Od krachu světelských skláren ještě nenašlo jinou práci sto lidí

Dva roky po krachu světelských skláren Sklo Bohemia ještě nenastoupilo do žádného jiného zaměstnání 99 bývalých sklářů. Do obnoveného sklářského provozu se vrátilo asi 380 lidí, necelá třetina bývalého počtu. Hospodářská situace Světelska se však i díky tomu v posledním roce podstatně zlepšila; míra nezaměstnanosti klesla z 20 procent přibližně na 12 procent. S dopady sklářské krize se tento region bude vyrovnávat ještě dlouho, řekl ČTK ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil. Slibný rozvoj skláren se nyní přibrzdil kvůli tomu, že jeden z neúspěšných uchazečů napadl platnost kupní smlouvy. Nynější majitel skláren Lubor Červa plánoval v nejbližších měsících rozšířit výrobu o čtvrtou sklářskou pec. Kvůli žalobě ale tuto investici zhruba za 100 milionů korun pozastavil.

Týden: Němci chtějí otevřít poválečný masakr civilistů v Ostravě

Shromáždění Němců, které je nejvyšším orgánem čtyřicetitisícové německé komunity v Česku, chce otevřít případ poválečného masakru v Ostravě, při němž prý bylo zabito 231 Němců. Ve svém novém vydání, které vyjde v pondělí, to píše časopis Týden. Masakr prý dokládá dokument z archivu ministerstva vnitra. Organizace německé komunity v ČR chce, aby místo, kde jsou těla pohřbena, bylo označeno a aby se případem zabývala policie. Ta nedávno rozkryla kauzu poválečného masakru Němců v Dobroníně u Jihlavy. Podle archivů byli němečtí civilisté umístění v ostravském internačním táboře Hanke od 18. května do konce června roku 1945 brutálně mučeni a popravováni, vězni se prý často museli vraždit navzájem. Místem, kde byly německé oběti ostravského masakru hromadně pohřbeny, je podle týdeníku park před moravskoslezským hejtmanstvím.

Vědci podporují scelení nejcennější zón v šumavském parku

Vědecká sekce rady Národního parku Šumavy podporuje názor ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) že první, tedy nejcennější zóny parku je nutné scelit. Píše to v prohlášení zaslaném ČTK. Od roku 1996 existuje v rezervaci 135 malých prvních zón, které dosud pokrývají jen 13 procent plochy. Důsledkem roztříštěnosti první zóny v horských smrkových lesích a neuvážených asanačních těžeb kůrovcových stromů mimo ně byl vznik rozsáhlých ploch holin, řekl ČTK předseda sekce Jakub Hruška. "Návrh scelení prvních zón do větších celků doporučují členové vědecké sekce parku a ministerstva několik let. Zkušenosti s orkánem Kyrill jenom potvrdily nutnost zjednodušit a zefektivnit managament (plán péče) lesa v parku," uvedl Hruška. Nový plán zón a péče se připravují více než rok a je potřebné po jejich projednání přistoupit k jejich uvedení v život, píše se v prohlášení sekce. Kompaktní první zóna by podle vědců po scelení zaujímala zhruba 30 procent plochy parku.

Zahraniční hosté festivalu Divadlo i v Praze uvidí to nejlepší

Představením La Putyka Rosti Nováka a režijního dua SKUTR začala v prostoru La Fabrika v Holešovicích pražská část přehlídky toho nejlepšího z českého divadla, určené zahraničním hostům mezinárodního festivalu v Plzni. Pod názvem Czech Theatre Showcase 2010 ji pořádá Institut umění - Divadelní ústav. "Už od 15. září mohou návštěvníci nejprve v Plzni a nyní i na různých místech v Praze vidět celkem 19 představení. Představují to nejlepší z českého divadla za poslední dva roky v žánrech činohry, nového cirkusu, loutkového divadla, tance a experimentálního divadla," řekla ČTK Barbora Kalošová z Divadelního ústavu. Přehlídka koncipovaná jako bienále má zahraničním odborníkům představit současné trendy české kultury a umění. Letos například prostřednictvím starších her Václava Havla a Milana Kundery v nových inscenacích významných českých režisérů, novou inscenaci souboru Farma v jeskyni a světové premiéry krátkých her Joa Penhalla a Davida Gieselmanna. "Pozveme je rovněž na koprodukci pražského Divadla Archa s britskou hudební skupinou Tiger Lillies, speciální divadelní projekt konaný na ruzyňském letišti a také na exkurzi do Hradce Králové," dodala Kalošová.

Obraz Mikuláše Medka se prodal za 2,3 milionu korun

Obraz nazvaný Hra na hru na pikolu od Mikuláše Medka se na aukci síně Dorotheum prodal za 2,3 milionu korun bez aukční přirážky. Dílo pocházející ze sbírky Hermanna Moecka se vyvolávalo za 1,8 milionu korun, nakonec ho získal kupec dražící po telefonu. ČTK to sdělila mluvčí Dorothea Evženie Belanová. Své nové majitele našla i práce na papíře do Emila Filly či dvojice Hlav Adrieny Šimotové. Touto aukcí začala podzimní aukční sezona. Medek je jedním z nejvýznamnějších představitelů českého moderního umění a prodávaný obraz je podle Belanové špičkové dílo. Přesto jeho cena ani zdaleka nestačí na první patnáctku v Česku prodaných obrazů. Na to je potřeba, aby se cena vyšplhala přes 10,5 milionu korun. Za cenu 400 tisíc korun se shodně dražila dvě díla Adrieny Šimotové. Práce na papíře nazvané Hlava I a Hlava II z roku 1988, které byly začátkem 90. let součástí americké výstavy Czech Art in the Velvet Revolution, se prodaly za 700 a 400 tisíc korun.

Boll vyhrál v Ostravě všechno a má už 13 evropských titulů

Německý stolní tenista Timo Boll získal na mistrovství Evropy v Ostravě všechny tři zlaté medaile. Ve finále dvouhry v neděli zdolal krajana Patricka Bauma 4:1. Druhý hráč světového žebříčku má ve sbírce rekordních 13 evropských titulů, z toho čtyři ve dvouhře. Podobně bez zaváhání prošel devětadvacetiletý Boll i šampionáty v letech 2007 a 2008. Němci zásluhou Bauma a Christiana Süsse navíc získali v mužské dvouhře kompletní sadu medailí, což se podařilo naposledy Švédům v roce 1996. Boll v Ostravě překonal švédskou legendu Jana-Oveho Waldnera, který dokázal na evropských šampionátech posbírat jedenáct titulů. Ve dvouhře žen triumfovala Běloruska Viktoria Pavlovičová, která udolala ve finále v sedmi setech Rakušanku Liou Ťia. Ve dvaatřiceti letech tak získala první velké zlato ze dvouhry, ve čtyřhře už má evropský titul z roku 2007.

Boxer Konečný porazil Halla a je profesionálním mistrem Evropy

Boxer Lukáš Konečný se stal prvním českým profesionálním mistrem Evropy v historii. V Birminghamu rozhodl duel o pás šampiona v lehké střední váhové kategorii proti Matthew Hallovi z Velké Británie v šestém kole, kdy soupeře knokautoval, načež rozhodčí zápas ukončili. Konečný nastoupil do svého životního zápasu přibližně o 30 minut dříve oproti původnímu plánu, neboť Brit James DeGale ukončil předcházející titulový duel proti krajanovi Carlu Dilksovi již v prvním kole. Na výkonu české profesionální jedničky se to ale neprojevilo. V prvním kole byl sice aktivnější Hall, ale od druhé tříminutovky byl lepší Konečný.

Berdych chtěl vnutit Djokovičovi svůj styl, ale neuspěl

Tomáš Berdych chtěl v duelu s Novakem Djokovičem diktovat hru jako v semifinále Wimbledonu, ale v Davisově poháru tentokrát neuspěl. Na pomalejším povrchu Bělehradské arény nestačil na perfektní defenzivu srbského soupeře. "Ve Wimbledonu pro mě hrálo, že povrch byl daleko rychlejší a ta moje agresivní hra víc psala. Tady měl (Djokovič) daleko víc času, aby si to ubránil," řekl Berdych novinářům pro prohře 1:3. Berdych se nechtěl přizpůsobit stylu druhého hráče světa, který dokáže hrát dlouhé výměny, aniž by zkazil úder. "Takže jsem se mu snažil vnutit víc to svoje. Ze začátku to fungovalo, on se pak zlepšil. Byl na to připravený líp," řekl pětadvacetiletý hráč. V utkání nebojoval pouze s Djokovičem, ale tradičně v Davis Cupu s publikem, které stálo za domácím hráčem. A srbští fanoušci se hodně snažili, aby české tenisty během zápasů vyvedli z koncentrace.

Šafářová si loňské finále v Québeku nezopakuje

Česká tenisová jednička Lucie Šafářová si loňskou účast ve finále turnaje v Québeku nezopakuje. V semifinále podlehla třetí nasazená hráčka Američance Bethanii Mattekové-Sandsové hladce 2:6 a 1:6. Přemožitelka Šafářová se utká o titul s Rakušankou Tamirou Paszekovou a má šanci na triumf také ve čtyřhře, v níž postoupila do finále s další českou hráčkou Barborou Záhlavovou-Strýcovou. Šafářová v předchozích dvou vzájemných zápasech s Mattekovou-Sandsovou zvítězila, ale v sobotu jí Američanka proslulá extravagantními modely na kurtu nedala šanci. Třiadvacetiletá brněnská rodačka prohrála za 54 minut, i když je v žebříčku o 43 míst výš než její soupeřka.

Na Horské Kvildě klesla teplota pod minus šest, mrzlo i jinde

V noci na neděli klesla na osmi místech v Česku teplota pod bod mrazu. Mrzlo v horských údolích, na hřebenech hor i v nižších polohách, nejchladněji bylo na šumavské Horské Kvildě, kde naměřili minus 6,1 stupně Celsia. Na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu to uvedl meteorolog Pavel Jůza. Na Horské Kvildě už v noci na sobotu ukázal teploměr minus 5,5 stupně. První přízemní mrazíky se letos v Česku objevily už na začátku září, o dva až tři týdny dříve než obvykle.

Počasí v neděli

Polojasno až oblačno, na horách ojediněle i přeháňky. Teploty mezi 13° a 19° Celsia.

19-09-2010