Denní souhrn zpráv Zprávy

18-09-2010

Koalice navrhne snížení platů ústavním činitelům

Koalice ODS, TOP 09 a VV navrhne snížení platu všem ústavním činitelům i přesto, že obdobnou změnu zákona z loňského roku minulý týden zrušil Ústavní soud. Snížení platu se bude týkat například poslanců, senátorů, prezidenta i soudců. Právě soudci napadli snížení svých platů z loňského roku u Ústavního soudu. Ten jim dal minulý týden za pravdu. Platy by ústavním činitelům měly podle koaličního záměru klesnout o pět procent, loni byly sníženy o čtyři procenta. "Na tom jsme se dohodli hned na začátku, akorát teď nám trochu udělal přítrž Ústavní soud, když to minulé snížení o čtyři procenta neakceptoval. Přesto my ten návrh na snížení podáme. Máme ho už připravený," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Doplnil, že novela zákona bude podaná formou poslaneckého návrhu, nikoliv vládního. Koalice by ráda prosadila i zdanění poslaneckých náhrad. Ty poslanci dostávají jako kompenzaci za náklady spojené s cestováním, stravou či náklady na reprezentaci. Zdanění náhrad je součástí novely zákona o dani z příjmu, kterou příští týden projedná vláda.

Heger je pro to, aby si lidé platili i obyčejné zubní plomby

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podpořil požadavek zubařů, aby lidé platili i za obyčejné amalgámové plomby. Spoluúčast pacientů musí být zavedena co nejdříve, řekl Heger na sobotní valné hromadě České stomatologické komory. Obyčejné plomby nyní hradí zdravotní pojišťovny. Pojišťovny nyní dávají zubařům za amalgámovou plombu přes 200 korun. Stomatologové by přímo od lidí podle dřívějších informací chtěli průměrně dvojnásobek. Podle prezidenta komory Pavla Chrze pojišťovny dávají ročně za plomby asi 1,5 miliardy korun. Kdyby se z hrazených výkonů vyřadily a pojišťovny by je platily jen dětem a seniorům, ušetřila by se zhruba miliarda, uvedl Chrz. Na zpoplatnění lékařských úkonů musí být podle ministra politická shoda. Heger uvedl, že se počítá i se sociální ochranou lidí, kteří by případně na nehrazený zákrok neměli. Spoluúčast pacientů by měla podle ministra kromě přivedení dalších peněz do zdravotního systému i ten efekt, že ubude výkonů.

Letecké síly zemí visegrádské čtyřky budou více spolupracovat

Vzdušné síly armád zemí visegrádské čtyřky budou více spolupracovat. Zástupci ČR, Slovenska, Polska a Maďarska kvůli tomu podepsali memorandum na letošních Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku. Spolupráce vzdušných sil by měla přinést kvalitnější trénink letců, společnou přípravu a levnější výcvik. Novinářům to řekl velitel vzdušných sil Armády ČR Jiří Verner. "Podepsali jsme memorandum, které vlastně shrnovalo oblasti, ve kterých chceme spolupracovat. Jsou čtyři, například oblast tréninku a oblast takzvaného crossboardingu, kterou bychom rádi rozvinuli," uvedl Verner. Podle něho to znamená spolupráci mezi jednotlivými letectvy při přelétávání hranic, jednotlivých vzdušných prostorů nebo v řízení letového provozu. "Samozřejmě chceme docílit úspory v logistické části, abychom co nejvíce zefektivnili a zlevnili výcvik," dodal.

Dny NATO navštívilo v Mošnově rekordních více než 100.000 lidí

Rekordních téměř 105.000 diváků přilákal na mošnovské letiště nedaleko Ostravy sobotní program víkendové vojenské show - Dny NATO. Uvedli to pořadatelé. Akci přálo slunečné počasí. Divákům se představilo několik leteckých unikátů a kromě letových ukázek mohli zhlédnout i akce zásahových jednotek. Návštěvníci si pochvalovali bohatý program vojenských ukázek. Kritizovali však organizaci největší akce svého druhu ve střední Evropě, kde svou techniku předvedly armády deseti zemí. V areálu bylo podle lidí málo místa a nelíbil se jim zdlouhavý příjezd na akci. Mezi největší atrakce letošního ročníku patří těžký strategický bombardovací letoun B-52H US Air Force. Ten si však diváci mohou prohlédnout pouze na zemi. Letadlo dosud nikdy nebylo na území České republiky a nejblíže se v minulosti představilo veřejnosti v Berlíně. Návštěvníci také mohli spatřit poslední stíhací letoun Hawker Hurricane, který se před 70 lety přímo účastnil bitvy o Velkou Británii.

Dryml hájí Vondru před kritikou své vlastní strany

Senátor ČSSD Vladimír Dryml kritizuje vedení své strany kvůli tomu, že útočí na ministra obrany Alexandra Vondru (ODS). Vondra podle něj bojuje s korupcí a zaslouží si spíš podporu. Sociální demokraté tento týden vyzvali Vondru k zvážení rezignace, prý nezaručuje odstranění korupce v resortu, protože prý je sám její součástí. Stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský o Vondrovi prohlásil: "Jeho setrvání na pozici ministra obrany nezaručuje odstranění takzvané armádní korupční chobotnice, neboť jedním z jejích chapadel je dnes sám Vondra." Podle vyjádření Drymla by se pozornost ČSSD měla ale spíš zaměřit na to, jak na obraně působili lidé z TOP 09, či dříve od lidovců, včetně nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). "Ministr obrany Alexandr Vondra veřejně a jasně vyhlásil boj proti korupci na ministerstvu obrany. ČSSD, které patrně chybí dostatek informací, by měla spíše podat ministrovi pomocnou ruku v boji proti korupci... než útočit na ministra," namítá Dryml.

Podle Hulinského by se měl Dryml nejdřív informovat na důvody postojů stínových ministrů, než začne kritizovat. "V tomto případě by se totiž dozvěděl, že ČSSD kritizuje jak pana Kalouska a lidoveckou armádní chobotnici, tak podivné angažmá pana Vondry," řekl ČTK Hulinský, který ale stále věří tomu, že ministr bere svá slova o boji s úplatky vážně. "O jeho slovech se přesvědčíme při jeho postoji při projednávání možných korupčních kauz a při schvalování vyšetřovací komise ve sněmovně," dodal Hulinský.

iDNES.cz: Plzeňská strana Občané.cz viní ODS z uplácení kandidátů

Vedení strany Občané.cz, která kandiduje v komunálních volbách v Plzni, tvrdí, že nejméně dva z jejích lidí dostali nabídku stovek tisíc korun za odstoupení z kandidátky. Podle vedení strany za akcí stojí člen vedení plzeňské ODS. Občanští demokraté nařčení popřeli a označili ho za špinavou kampaň. Uvedl to server iDNES.cz. "Bylo mi řečeno, že dostanu půl milionu až milion korun, pokud odstoupím z kandidátky," řekl serveru kandidát strany Občané.cz, který si nepřál zveřejnit jméno kvůli obavám o svou rodinu. Kandidát tvrdí, že nabídku vyřizoval prostředník. "Řekl, že se kvůli tomu ještě někdo ozve," uvedl. Pro své tvrzení má prý důkazy, strana zvažuje podání trestního oznámení. Server připomněl, že volebním lídrem Občanů.cz je primátor Plzně Pavel Rödl, který nedávno odešel z ODS a kritizoval poměry ve straně a komunální politice ve městě, proto se mezi ODS a lidmi z kandidátky Občané.cz dal očekávat před volbami nejtvrdší střet.

Vedení SOS nechalo zablokovat účty, prý z obavy o zneužití peněz

Vedení Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) nechalo podle jeho mluvčího Jana Votočky zablokovat bankovní účet sdružení, protože banka měla podezření na možné zneužívání peněz. Důvodem by mohly být nejasnosti kolem toho, kdo s penězi může nakládat. Vedle nově zvoleného republikového výboru v čele se staronovým předsedou Ivanem Urbanem si totiž jihočeská a jihomoravská sekce sdružení zvolila minulý týden vlastní výbor, který se pokusil do účtu nabourat. "Do vyjasnění celé situace ohledně toho, kdo je oprávněný s účtem nakládat, jsme se rozhodli požádat banku o jeho zablokování," uvedl mluvčí SOS. O případu informovala televize Prima, podle níž někteří zaměstnanci SOS nedostali už několik měsíců výplaty.

Otevření nové části Pražského okruhu provází ostuda

Otevření nové části Pražského okruhu se změnilo v ostudu, napsal server iDnes.cz. Návštěvníci si nemohou prohlédnout slíbený tunel a mosty. Z původního programu tak zůstala jen dráha pro in-line bruslaře. Ministerstvo dopravy se omluvilo, program prý na poslední chvíli změnilo z bezpečnostních důvodů, v tunelu se ještě pracuje. Jihozápadní část okruhu se pro motoristy otevře v pondělí, veřejnost si novou dálnici mohla prohlédnout v sobotu. Na otevření okruhu se přišly podívat tisíce lidí. Místo očekávané prohlídky tunelu je ale autobus podle iDnes.cz vysadil u vzdálenější části okruhu, kde není nic zajímavého k vidění. Mnozí se proto vydali pěšky k tunelu, do něj se ale nedostali. "Návštěvníkům se omlouváme. Z bezpečnostních důvodů jsme program na poslední chvíli omezili a umožnili vstup na jiný úsek dálnice, než bylo plánováno. V tunelu ještě pokračují dokončovací práce, měli jsme obavy, aby se na místě nezranil některý z návštěvníků," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Dodal, že ministerstvo se také obávalo, aby lidé neponičili technické zařízení tunelu.

Na Svatém Kopečku se sešli Romové na tradiční pouti

Písně a modlitby v romském jazyce i netradičně pojaté kázaní bylo v sobotu slyšet v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Romskou pouť, která se konala už po dvanácté, navštívily stovky lidí z celé země včetně dětí nebo mladých rodin. Řada Romů známé poutní místo navštívila už po několikáté, aby využila příležitost setkat se opět po roce se svými přáteli. Poutníci se už dopoledne setkali na Kartouzce, v místech pozůstatků kartuziánského kláštera nedaleko Dolan, odkud se na Svatý Kopeček vydali pěšky. Mše, kterou v bazilice sloužil řeckokatolický biskup Ladislav Hučko, začala krátce po poledni. Účastnil se jí například i kněz Jiří Rous z Brna, který s Romy dlouhodobě pracuje. Ten při bohoslužbě dokázal netradiční pohádkou nadchnout i ty nejmenší.

V ČR je 75 diabetiků na 1000 lidí

Z tisícovky Čechů má podle posledních statistik 75 lidí cukrovku. Za posledních třicet let se počet diabetiků v Česku zdvojnásobil na zhruba 800.000. Každý den v průměru přibude 168 lidí s cukrovkou a 59 zemře, z toho pět jich umírá v důsledku nemoci. Vzrůstá také počet lidí, kteří mají kvůli cukrovce komplikace. Rady, kontakty na odbornou pomoc a informace o moderních způsobech léčby obsahuje nový webový portál www.zivotsdiabetem.cz. Ústav zdravotnických informací a statistiky loni evidoval více než 221.000 případů komplikací diabetu, 209.000 předloni. Loni trpělo podle ústavu 83.000 cukrovkářů postižením ledvin, 94.000 problémy s očima, z toho přes 2000 slepotou. Řada pacientů s diabetem (44.000) má zdravotní problémy dolních končetin (takzvaná diabetická noha), hrozí jim amputace, deprese i sexuální obtíže. Nový webový portál nabízí odborné informace o diabetu, kontakt na bezplatnou infolinku, vyvrací nejčastější omyly o onemocnění. Obsahuje třeba i test, zda je člověk ohrožen častějším typem cukrovky. Podle lékařů na tři rozpoznané pacienty připadá jeden s nepoznaným onemocněním a jeden hraniční případ.

V centru Brna začal odbíjet čas nový hodinový stroj

V centru Brna v sobotu začal odbíjet čas nový hodinový stroj. Bezmála šestimetrový obelisk z černé žuly se tyčí na náměstí Svobody. Na nové hodiny, které stály téměř 12 milionů korun, se přišly podívat stovky Brňanů. Zařízení aktivoval primátor Roman Onderka prostřednictvím mobilního telefonu. Stroj není jen měřičem času, ale i uměleckým artefaktem i jistou atrakcí. V sobotu v 11:00 poprvé vypustil skleněnou kuličku, což bude zařízení dělat každý den. Tu historicky první nikdo nezachytil. Dvě ruce se v boji o ni srazily a kulička skončila "v propadlišti dějin". Stroj pak vypustil hned dvacet další, první z nich předal jeden z přihlížejících chlapců primátorovi Brna. Od něj putovala k řediteli městského muzea Pavlu Ciprianovi. Podle něj bude uložena "na nejlépe střeženém místě muzea." Podle jednoho z tvůrců stroje Petra Kameníka není snadné kuličku chytit. Konečně ani hodiny neukazují čas jednoduše. Brňané se to budou muset naučit. Počet odbitých hodin se na stroji postupně proměňuje, čtvrthodiny symbolizuje holubička, která se v průběhu času natáčí. "Minutový údaj symbolizuje otáčení špice hodin, které se otočí právě za minutu," uvedl Kameník. Pro rychlejší orientaci zatím většina lidí určitě raději použije své hodinky nebo mobil.

Na festivalu Znojemský hrozen zvítězil francouzský pořad

Francouzský gastronomický pořad Foie gras o husích a kachních jatýrkách získal hlavní ocenění Grand prix festivalu Znojemský hrozen. Porota 12. ročníku mezinárodního televizního a rozhlasového festivalu o gastronomii na pořadu ocenila investigativní pohled na populární a zároveň kontroverzní delikatesu, kvůli níž jsou násilně překrmováni vodní ptáci. V pátek festival skončil. Ocenění Zlatý hrozen v televizní kategorii získala epizoda kulinářské show S Italem v kuchyni, v níž účinkuje i šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Gastronomický pořad televize Prima, kterým provádí šéfkuchař Emanuel Ridi, podle poroty "přesvědčuje především svou bezprostředností". "Je příjemným paradoxem, že Čechy učí vařit Ital žijící v Praze," uvedla porota. Další ceny získala stanice BBC za kulinářské cestopisy či kulinářské show. Různá ocenění též dostaly rozhlasové spoty Českého nebo Slovenského rozhlasu, oceněny byly i některé reklamní spoty včetně spotu Plzeňského prazdroje.

Ceny F. Filipovského za dabing získali Adamovská a Juřička

Ceny Františka Filipovského za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu v uplynulém roce získali v sobotu v Přelouči na Pardubicku herci Zlata Adamovská a Tomáš Juřička. Prestižní ocenění udělovalo rodiště Františka Filipovského již pošestnácté. Adamovská cenu dostala za hlasové ztvárnění sestry Beauvierové v americkém filmu Pochyby. Ve filmu roli sestry hrála Meryl Streepová. Juřička byl oceněn za nadabování otce Ranceho v podání Gérarda Jugnota ve francouzském filmu Hvězda salónu. Adamovská ani Juřička se slavnostního vyhlášení nezúčastnili.

O víkendu končí letní přehlídka hereckých osobností

O víkendu v Praze končí přehlídka Metropolitní léto hereckých osobností, kterou už posedmé uspořádalo Studio Dva. Poslední dvě z téměř tří desítek repríz muzikálu Hello, Dolly! se konají na jevišti Švandova divadla. Projekt s Ivanou Chýlkovou v titulní roli, který nastudoval režisér Ondřej Sokol, bude podle mluvčí Lenky Studenkové od listopadu pokračovat v Divadle Hybernia. V Divadle Palace bude mít v neděli poslední představení v rámci této přehlídky inscenace hry Michaela Frayna a Petra Zelenky Herci se Zuzanou Bydžovskou a Bohumilem Kleplem. Druhou novinku letošní přehlídky, tragikomedii Druhý břeh nastudoval pro Studio Dva jeden z nejvýznamnějších českých divadelních režisérů Ladislav Smoček.

Divadlo v Celetné uvedlo premiéru švýcarské hry Tattoo

Pražské Divadlo v Celetné uvedlo českou premiéru hry švýcarského autora Igora Bauersimy nazvané Tattoo. Inscenace je neobvyklou koprodukcí spolku Kašpar s plzeňským souborem SPODINA (SPOlek Divadelních Nadšenců). První plzeňské představení se v Divadle Dialog uskuteční 15. října. Hudbu ke hře Tattoo složil Vladimír Franz. Hra pojednává o lásce a zradě, sexu, osamělosti a touze po úspěchu. O tom, co dělat, když dostanete darem vycpané tělo potetovaného přítele. Také proto připadalo režiséru Jakubu Zindulkovi až svatokrádežné před premiérou o inscenaci s prapodivným názvem hovořit. "Věříme ale, že by inscenace mohla být chytrá, vtipná i mrazivá jako samotný text. Tattoo není o tetování, ale o stopách, které zanechává život," uvedl režisér, který hru pro tuto příležitost objevil a nechal si ji přeložit.

Berdych se Štěpánkem vyhráli čtyřhru a přiblížili Česku finále

České tenisty dělí jeden bod od postupu do finále Davisova poháru. V sobotní čtyřhře dokázali Tomáš Berdych a Radek Štěpánek v Bělehradu porazit domácí pár Novak Djokovič, Nenad Zimonjič přesvědčivě 3:6, 6:1, 6:4 a 6:1 a v semifinále Davisova poháru vedou hosté nad Srbskem 2:1. "Teď to vypadá optimisticky, ale čeká nás ještě perný den. Nesmíme podcenit ani jeden míč, ani jeden set. Utkání by mohlo skončit jinak, ale to nechceme. Chceme finále," řekl kapitán Jaroslav Navrátil. Postupový třetí bod zkusí v nedělní úvodní dvouhře od 14:00 získat Berdych, proti kterému by měl podle rozpisu nastoupit Viktor Troicki, ale očekává se, že na kurt půjde finalista US Open Djokovič. V případě stavu 2:2 rozhodne až zápas Štěpánka s Jankem Tipsarevičem.

Tenistka Šafářová je na turnaji v Québeku v semifinále

Česká jednička Lucie Šafářová postoupila na tenisovém turnaji v Québeku do semifinále. Třetí nasazená hráčka se mezi nejlepší čtveřici probojovala po vítězství nad turnajovou pětkou Melanií Oudinovou z USA 4:6, 6:2 a 6:4. O finále, které třiadvacetiletá česká tenistka hrála v Québeku i vloni, se utká s další americkou soupeřkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Ta vyřadila ve dvou vyrovnaných setech 6:4, 7:6 domácí překvapení turnaje Rebeku Marinovou.

Stolní tenistky těsně přišly o medaili, nezíská ji ani Šimončík

Jeden míček dělil na mistrovství Evropy stolních tenistů v Ostravě od medaile ve čtyřhře Ivetu Vacenovskou a Renátu Štrbíkovou. Ve čtvrtfinále proti Maďarkám Krisztině Tóthové a Georgině Potaové měly tři mečboly a sahaly po jistém bronzu, kterým by navázaly na třetí místo mužů v soutěži družstev, ale nakonec prohrály 3:4. Ve dvouhrách došel nejdál Josef Šimončík, který ve třetím kole přehrál chorvatského veterána Zorana Primorace, ale pak nestačil na Francouze Adriena Matteneta a podlehl mu 1:4. Třetí kolo bylo konečnou stanicí pro Petra Korbela i Vacenovskou a Štrbíkovou. Šimončík překvapil postupem mezi elitní šestnáctku i výhrou nad jednačtyřicetiletou chorvatskou legendou Primoracem, který už na olympiádě v Soulu před 22 lety získal stříbro. Český reprezentant z toho ale nedělal vědu. "Jasně, je to pan hráč, ale už má nějaké roky. Nebyl to jeho den. Přišel mi hodně nervózní," řekl Šimončík po výhře v pěti setech.

Juniorská judistka Patočková získala bronz v Sofii

Osmnáctiletá česká judistka Tereza Patočková získala bronzovou medaili na juniorském mistrovství Evropy v Sofii. V kategorii do 63 kilogramů prošla bez porážky až do semifinále, kde nestačila na pozdější šampionku Ninu Miloševičovou ze Slovinska. V boji o bronz pak Patočková za necelé dvě minuty zdolala na ipon tureckou judistku Bursu Katipogluovou. Ostatním českým judistům už se tolik nedařilo. Tomáš Vaníček vypadl v kategorii do 60 kg ve 2. kole, stejně dopadl i Tomáš Knapek do 81 kg. Jakub Dědeček ve váze do 66 kg skončil již po úvodním zápase.

Suverén Kulhavý vyhrál i finálový závod Českého poháru v Peci

Vicemistr světa Jaroslav Kulhavý se stal suverénním vítězem Českého poháru v cross country na horských kolech. První muž světového žebříčku vyhrál i ve finále v Peci pod Sněžkou a seriál zakončil s maximálním možným počtem 450 bodů z pěti závodů. Pětadvacetiletý Kulhavý završil v Krkonoších svou životní sezonu, v níž doma ani jednou neprohrál. Skvěle si vedl i ve Světovém poháru, v němž rovněž ovládl finálový závod a celkově skončil třetí. V Peci zvítězil o téměř dvě minuty před Milanem Spěšným. Třetí dojel Jan Škarnitzl, který udržel druhou příčku v celkové klasifikaci se ztrátou 99 bodů za Kulhavým. Spěšnému patří celkově třetí místo.

iDnes.cz: Pražská policie překazila rvačku fandů Sparty a Plzně

Pražští policisté v pátek překazili rvačku, kterou si naplánovali fotbaloví fanoušci Sparty a Plzně v pražském Zličíně. Informoval o tom server iDnes.cz. Do rvačky se podle policie bylo připraveno zapojit celkem 80 lidí. Mluvčí uvedla, že autobus fanoušků Plzně se vracel z utkání v Jablonci a po cestě se tvrdé jádro domlouvalo se sparťany, že se setkají u obchodního centra ve Zličíně a poperou se. "Byla by to docela velká akce, asi čtyřicet na čtyřicet lidí. Policii se to ale povedlo odhalit a rvačce zabránit," sdělila Ježková.

Počasí

Polojasno až oblačno, na horách ojediněle i přeháňky. Teploty mezi 13° a 17° Celsia.

18-09-2010