Denní souhrn zpráv Zprávy

09-09-2010

Sněmovna zrušila zahraniční cesty celkem za 14 milionů

Poslanecká sněmovna chce do konce roku ušetřit na zahraničních cestách 14 milionů korun. Příští tři měsíce bude do zahraničí vyjíždět téměř výhradně vedení sněmovny. Cesty výborů se až na dvě výjimky ruší. Na čtvrteční schůzi o tom rozhodl organizační výbor, řekla novinářům předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Vedle předsedkyně a místopředsedů sněmovny budou smět do konce roku cestovat i poslanci, kteří jsou členy některé zahraniční instituce jako například Rady Evropy, Shromáždění NATO nebo Meziparlamentní unie. "Udělali jsme výjimku pro zahraniční výbor a výbor pro evropské záležitosti. Každý výbor by mohl do konce roku uskutečnit jednu cestu, a to na evropském teritoriu," uvedla Němcová. Uvedená opatření jsou dočasná a budou platit do konce roku. Sněmovně by měla ušetřit 14 milionů korun, řekl novinářům místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Dobeš: Chci jednodušší a méně centralistické státní maturity

Ministerstvo školství připraví jednodušší a méně centralistickou podobu státních maturit. Zavést standard pro měření úrovně středoškolských studentů je ale nutné. Ministr školství Josef Dobeš (VV) to řekl novinářům po čtvrtečním setkání s prezidentem Václavem Klausem. Prezident se dlouhodobě staví proti jednotné státní maturitě. "Cílem ministra je připravit podmínky pro výrazně jednodušší, méně centralistickou a byrokratickou variantu," řekl Dobeš po zhruba hodinové schůzce s Klausem. Prezident podle něj státním maturitám vytýká především přehnanou centralizaci a "byrokratickou obludnost". Není ale prý zásadně proti "měření standardů v tomto uzlovém bodě". Podoba maturit pro tento školní rok je ale už v podstatě daná, za měsíc se uskuteční generálka. Dobeš teď tedy žádné výraznější změny nestihne, nejpozději do roku 2014 by však chtěl, aby se maturita dělala v elektronické podobě. Odpadlo by tak rizikové a drahé rozvážení testů do všech škol.

Dobeš: Škrty na vysokých školách by nemusely být tak drastické

Škrty v rozpočtu vysokých škol pro příští rok by nemusely být tak drastické, jak se předpokládalo. Ministr školství Josef Dobeš (VV) slíbil předsedovi České konference rektorů a rektorovi brněnské Masarykovy univerzity Petru Fialovi, že ještě zkusí najít řešení, jak uspořit peníze a současně zmírnit dopad škrtů. Detaily plánu však ještě ministr novinářům nechtěl prozradit. Školy by jinak v roce 2011 přišly o deset procent svého rozpočtu. "Jistá cesta tu je..., ale zatím to nebudu specifikovat," řekl Dobeš. Do budoucna by však prý měla být řešením reforma vysokých škol, díky které by prý zřejmě ubylo regionálních univerzit. Na kvalitní školy by pak zbylo více peněz.

Ministerstvo zemědělství chce výrazně snížit počet svých úřadů

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce v nadcházejících třech letech postupně sloučit bezmála dvě desítky úřadů ve svém resortu do dvou nových subjektů. Úspory plynoucí z těchto změn dosáhnou stovek milionů a vyžádají si řadu legislativních úprav. Na tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Nový Národní úřad pro bezpečnost potravin pod sebe zahrne Státní veterinární správu, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Státní rostlinolékařskou správu, Českou plemenářskou inspekci, Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, osm státních veterinárních ústavů a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Pozemkové úřady, Pozemkový fond ČR, Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a Ústav pro hospodářskou úpravu lesa budou pak sloučeny v další novou organizaci s názvem Národní pozemkový úřad.

EK prý tajně chystá Čechy odmítané sjednocení daňového základu

Evropská komise potají chystá návrh na sjednocení daňového základu pro firmy. Tvrdí to alespoň deník Irish Times (IT), jehož redaktoři měli údajně možnost nahlédnout do dokumentů, jež jsou zatím určeny jen pro jednotlivé eurokomisaře. Jakékoliv myšlenky na sjednocení daňového základu již několik let odmítá Česko a další země, kterým se díky daňovým pobídkám podařilo přitáhnout zahraniční investory. Kontroverzní plány na sjednocení daňového základu pro firmy v EU se objevily poprvé v roce 2001, ale zmizeli s irským odmítnutím lisabonské smlouvy v polovině roku 2008. Právě případná daňová harmonizace sehrála značnou roli v kampani odpůrců reformního dokumentu. Evropská komise tvrdila, že podobné obavy jsou zbytečné, ale podle Irish Times poté, co Irové nakonec se smlouvou souhlasili, otočila.

Schwarzenberg a Tůma zahájili předvolební kampaň TOP 09 v Praze

Vládní TOP 09 zahájila v Praze svou kampaň před říjnovými senátními a komunálními volbami. Její program pro hlavní město představili předseda strany, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a kandidát na primátora Zdeněk Tůma a slibuje mimo jiné šetrné nakládání s penězi města, rychlé dokončení silniční infrastruktury a kulturu místo komerce. "Jdeme vesele do rozhodující bitvy o Prahu. Jdeme vesele, ale to neznamená, že nám nejsou známy vážné problémy, které jsou v Praze," řekl novinářům Schwarzenberg, který do Michnova paláce dorazil s dalšími lídry kandidátky bílou tramvají s reklamou TOP 09. Tramvaj je součástí kampaně, která má být založena především na setkávání s voliči.

Plzeňský kraj má nového hejtmana - dosavadního náměstka Chovance

Dosavadní ekonomický náměstek Milan Chovanec z ČSSD se ve čtvrtek stal novým hejtmanem Plzeňského kraje. Změnu v čele hejtmanství si v polovině volebního období vyžádala rezignace historicky první zvolené hejtmanky v ČR Milady Emmerové (ČSSD). Poté, co letos uspěla v parlamentních volbách, dala přednost práci ve sněmovně a místa ve vedení kraje se vzdala. Čtyřicetiletého Chovance, jenž byl jediným kandidátem na hejtmana, zvolilo v tajném hlasování 34 zastupitelů, odevzdáno bylo 41 platných hlasů. Kromě hlasů své ČSSD Chovanec podle očekávání dostal také podporu od zastupitelů KSČM a překvapivě ještě od několika z dalších stran.

Praha má část prověrek tunelu Blanka, opozice je kritizuje

Opoziční zastupitelé se domnívají, že analýzy společnosti Amberg, které posuzovaly realizační dokumentaci a geotechnologický monitoring stavby tunelového komplexu Blanka, nemohou být nezávislé. Amberg totiž podle nich se stavitelem Blanky, firmou Metrostav, spolupracuje na jiné stavbě v Brně. Analýzami se ve čtvrtek zabýval výbor dopravy pražského zastupitelstva, už v úterý je dostala rada města. Podle analýz nemůže za poslední propad Blanky ani dokumentace stavby ani její geotechnologický monitoring. Podle člena výboru dopravy Jiřího Witzanyho (SNK ED) se jedná o střet zájmů. "Amberg spolupracuje s Metrostavem při výstavbě tunelu v Brně. Nemohu posudek brát jako od nezávislé firmy," připojila se zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Podle ředitele odboru městského investora Jiřího Tomana ale Amberg neposuzoval práci Metrostavu, ale projektantů. Činnost Metrostavu má posoudit až společnost Bung, u které si město zadalo další prověrku. Analýza společnosti Bung zatím není hotova, firma si podle Tomana vyžádala prodloužení dodací lhůty zhruba do poloviny září.

Ústecký kraj vyčíslil škody po srpnové povodni na 1,93 miliardy

Ústecký kraj vyčíslil škody po srpnové povodni na 1,93 miliardy korun. Oproti prvním odhadům se celkový součet vyšplhal téměř na dvojnásobek. Tuto částku kraj nahlásí v pátek na ministerstva, potvrdil ČTK mluvčí kraje Zdeněk Rytíř. "Celkové náklady na obnovu území budou vyšší, než jsme předpokládali bezprostředně po povodních. Náklady na jejich odstraňování budou zohledněny při sestavování rozpočtu na další období," řekla hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Škody na mostech, silnicích a železnici jsou odhadované na 1,3 miliardy korun, vodní hospodářství škody sečetlo na 450 milionů korun. Většina poškozených silnic leží na Děčínsku, kde díky včasnému vyhlášení stavu nebezpečí může kraj dostat od státu až polovinu nákladů. Postižené obce na Děčínsku mohou stát žádat až o 90 procent nákladů.

V Brně přišli první lidé o dávky kvůli záškoláctví dětí

Prvních pět rodin přišlo v Brně o sociální dávky kvůli tomu, že rodiče nedohlédli na školní docházku svých dětí. Kvůli záškoláctví začal příjemcům strhávat peníze magistrát. Změnu přístupu iniciovala radnice městské části Brno-střed, kde se nachází sociálně vyloučené lokality a žije tam nejvíc problémových rodin. Podle starosty Libora Šťástky (ODS) řešili kurátoři záškoláctví jako nejčastější potíž s dětmi a mládeží. Situace byla neudržitelná, sdělil v tiskové zprávě. Sociální pracovnice ze sdružení IQ Roma servis Martina Klečková nový přístup k záškoláctví přivítala. Podle ní mohou úřady kvůli zanedbávání školní docházky odebrat rodičům sociální dávky už dlouho. Možnosti však dosud v Brně nikdo nevyužíval.

Klausová se v Lánech setkala s političkami a manželkami politiků

Manželka prezidenta Livia Klausová se ve čtvrtek na zámku v Lánech setkala s ústavními činitelkami a manželkami vrcholných politiků. Čistě ženského setkání se zúčastnily více dvě desítky žen, mezi nimi předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a místopředsedkyně dolní komory Vlasta Parkanová (TOP 09) a Kateřina Klasnová (VV). Pozvání ale přijala například i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a manželka exprezidenta Václava Havla Dagmar. Nechyběla ani manželka premiéra Radka Nečasová a manželky ministrů. První dáma pro pozvané připravila odpolední program. Po úvodním aperitivu si prohlédly zámek, pohovořily spolu a v zámeckém kostele vyslechly koncert houslisty Václav Hudečka. "První částí setkání bylo posezení, kde jsme se vzájemně představily a něco o sobě pověděly a druhá část byla prohlídka lánského zámku a třetí část byl báječný koncert," popsala setkání Němcová.

O náhradě morální újmy by se mohlo rozhodovat v trestním řízení

Oběti násilných trestných činů by mohly mít od poloviny příštího roku možnost požadovat již v trestním řízení náhradu morální a nemajetkové újmy. Ministerstvo spravedlnosti zaslalo novelu trestního řádu do připomínkového řízení, řekla ČTK mluvčí úřadu Veronika Ludvíková. Vláda by podle ní o návrhu, který odstraní nutnost domáhat se peněz v civilním sporu, mohla rozhodovat v listopadu. Podle ministerstva se novelou výrazně posílí práva obětí, které se tak budou moci s následky na nich spáchaného činu vyrovnat mnohem rychleji než v současnosti. Úprava bude mít "výchovný efekt na pachatele, ale současně, a to především, pozitivní vliv na poškozeného," uvedla Ludvíková. V současnosti může soud rozhodnout v trestním řízení o odškodnění jen v případě majetkové újmy, kterou lze vyjádřit v penězích. V ostatních případech se musí poškození domáhat náhrady žalobou na ochranu osobnosti.

Bankovní poplatky v ČR vzrostly od roku 2008 o desetinu

Bankovní poplatky v ČR se za poslední dva roky zvýšily o téměř desetinu. Zatímco v roce 2008 platil průměrný klient za vedení běžného účtu 1543 korun ročně, letos to je 1671 korun. Vyplývá to ze studie společnosti Scott & Rose, jejíž výsledky zveřejnila GE Money Bank. Od roku 2004 do roku 2008 se přitom průměrné roční náklady klientů bank na vedení účtu snížily o více než 30 procent. Následný nárůst nákladů a tím i poplatků má podle provozovatele serveru bankovnipoplatky.com Patrika Nachera tři hlavní důvody. "Banky si kvůli krizi kompenzovaly zvýšením poplatků ztráty z nesplácených úvěrů. Nejvíce kritizované poplatky banky sice ruší, na druhou stranu celou řadu méně viditelných poplatků zvyšují. Klienti bank jsou zároveň čím dál aktivnější, provádějí více transakcí a průměrné náklady tím rostou," uvedl Nacher. Přechod k jiné bance považuje většina Čechů podle GE Money Bank stále za velmi stresující záležitost.

Synot v první polovině roku vykázal zisk 385 milionů korun

Sázkový holding Synot vykázal v prvním pololetí letošního roku v České republice zisk před zdaněním 385 milionů korun, což je o 122,5 milionu korun více než za stejné období loňského roku. Celkový obrat holdingu dosáhl od ledna do konce června téměř pěti miliard korun, sdělila ČTK mluvčí podniku Magda Pekařová. "Z celkových výnosů je patrná úspěšná strategie vedení holdingu Synot, stejně jako efektivita hospodaření a stále rostoucí výkonnost zaměstnanců. Fakt, že se nám dlouhá léta daří být klíčovým hráčem na českém loterijním trhu, je výsledkem tvrdé práce zkušeného manažerského týmu," komentovala generální ředitelka holdingu Kateřina Luisa Paděra-Daňhelová. Doplnila, že v následujících obdobích podnik plánuje další nárůst obchodních aktivit, a to jak v ČR, tak na zahraničních trzích.

Pěstitelské pálenice budou mít letos vinou neúrody špatný rok

Velmi špatná úroda třešní, meruněk i švestek, malá sklizeň hrušek i nejasná úroda jablek bude důvodem, proč letos pěstitelské pálenice vyrobí výrazně méně destilovaného alkoholu než loni. Půjde o jednu z nejhorších sezon za posledních deset až 15 let, řekl ČTK prezident Unie destilatérů ČR Václav Šitner. Loni vyrobilo přes 500 pálenic v ČR 5,8 milionu litrů absolutního alkoholu, což byl jeden z nejsilnějších roků za 15 let. Letošní produkce pálenic se bude pohybovat mezi 30 až 40 procenty běžného roku, tedy mezi třemi až čtyřmi miliony litrů. "Minulý rok jsme měli žně, ale letos je to obráceně. Pro ovoce prostě nebyl příznivý rok," dodal Šitner. Citelně vypadla Morava. Podle něj vlastně nebylo jaro a ovocné stromy rychle přešly do velkého sucha a špatně odkvetly; navíc v srpnu jenom pršelo.

Soud za napadení Sobotky odročen, chce vyslechnout i šéfa ČSSD

Verdikt za ránu pěstí do obličeje Bohuslavu Sobotkovi na květnovém předvolebním mítinku v Brně nepadl. Před rozsudkem je nutné vyslechnout i poškozeného - úřadujícího šéfa ČSSD. Městskému soudu v Brně se nepodařilo doručit Sobotkovi předvolání na hlavní líčení. Miroslavu Dvořákovi za násilí proti úřední osobě a výtržnictví hrozí až šest let vězení. Dvořák spáchal útok v opilosti, a to v době vrcholící předvolební kampaně do Poslanecké sněmovny. Sobotka pak strávil den v nemocnici. Dvořák mu způsobil pohmožděniny. Politik musel po útoku na pokyn lékařů nosit límec zpevňující krční páteř. Důvodem útoku prý byla nespokojenost muže s projednáváním stížností, které podal na Sobotku, když byl ministrem financí. Tehdy měl výhrady k deregulaci nájemného. V době útoku na mítinku měl muž v těle 1,88 promile alkoholu.

Na účastníky závodu Diamond Race nasadí policie rychlé vozy

Policie se chystá přísně dohlédnout na neoficiální závod luxusních aut Diamond Race, který startuje v pátek u pražského hotelu Hilton. V krajích, kterými by mohli účastníci projíždět, budou nasazeny rychlé dálniční vozy i motocykly a v případě nutnosti i vrtulník. Policisté se také chystají řešit jednotlivá protiprávní jednání řidičů. ČTK to řekl šéf dopravních policistů Leoš Tržil. Na zastavení závodu však policie nemá prostředky a chybí i zákon.

Pitr chce dál z vazby, odvolal se proti odmítnutí své stížnosti

Kontroverzní český podnikatel Tomáš Pitr, který ve Švýcarsku čeká na své případné vydání do ČR, se dál snaží dostat ze švýcarské vydávací vazby. U nejvyššího švýcarského soudu napadl rozhodnutí soudců, kteří jeho stížnost na uvalení vazby odmítli a nerozhodli o jeho propuštění na svobodu. ČTK to telefonicky sdělil mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli. Pitra zadrželi švýcarští policisté 27. července v alpském středisku Svatý Mořic. Česko požádalo o jeho vydání do vlasti.

Policie dopadla zloděje, kteří ve velkém kradli těžkou techniku

Pracovní stroje, těžkou stavební techniku či nářadí používané na stavbách kradla podle policie na Ostravsku, Opavsku a Novojičínsku rozsáhlá a dobře organizovaná skupina. Kriminalisté zatkli její dva hlavní představitele. Podle odhadů má gang na svědomí 25 zločinů a škodu, která dosáhla 16,5 milionu korun. Novináře o tom informovali kriminalisté. "Jde o nebezpečné recidivisty. Oba už byli ve vězení za majetkovou, násilnou i mravnostní trestnou činnost. Pocházejí z Novojičínska, kde působili jako šedá eminence tamního podsvětí. Budili respekt, lidé z nich měli strach," popsal zatčené muže ve věku 25 a 34 let kriminalista Pavel Václavík.

Uherskohradišťsko má publikaci, která mapuje pestré kroje regionu

Uherskohradišťsko má novou publikaci, která mapuje pestré kroje regionu. Kniha nazvaná Na paletě krojů čtenářům přiblíží rozmanitost tradičních oděvů v 75 obcích Slovácka, jejichž obyvatelé tvoří každoročně velkolepý průvod při slavnostech vína a otevřených památek. Nejde o odbornou, nýbrž o populárně motivovanou publikaci. Novinářům to řekla hlavní autorka knihy, etnografka Romana Habartová. "Kniha má téměř 400 stran a asi 400 snímků. Jsou to všechno barevné fotografie, úžasné momentky, ale i 75 ateliérových snímků, dokumentů současné podoby krojů v té které dědině," přiblížila Habartová.

V pátek se po několika měsících opět otevře Galerie Václava Špály

Výstavou umělce Jiřího Černického s názvem Gagarinova věc a věci, kterých mi není líto, se v pátek po několika měsících znovu otevře Galerie Václava Špály. Novým nájemcem prostor na pražské Národní třídě se stala akciová společnost PPF Art, která provozuje v metropoli už tři galerie. Roční rozpočet galerie bude zhruba pět milionů korun a otevřeno bude mít denně, řekl ředitel divize uměleckých sbírek PPF Art Jan Řehák. Těžiště výstav bude spočívat v malbách, plastikách a fotografiích zejména žijících špičkových českých umělců. "Naše představa je taková, že každoročně v listopadu bude galerie k dispozici laureátovi Ceny Jindřicha Chalupeckého z předchozího roku," řekl kurátor sbírek a výstav PPF Art Pavel Lagner.

Středočeský exponát na Expu se rozbil dřív, než výstava začala

Skleněný exponát Pocta iluminaci, který stál asi 120.000 korun a měl na světové výstavě Expo v Šanghaji v Číně představit Středočeský kraj, se již v létě rozbil, a to dříve, než ho lidé mohli vidět. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) tento týden řekl, že dílo rozbila tamní uklízečka. Kancelář generálního komisaře české účasti (KGK) ale ve čtvrtek prohlásila, že část skleněné plastiky spadla sama. A generální komisař Pavel Stehlík o tom prý kraj informoval již 16. července. Kancelář rovněž uvedla, že střepy jsou spolu s hlavní a nepoškozenou částí plastiky uloženy. "KGK uplatňuje ve prospěch Středočeského kraje vlastní pojistnou smlouvu. Podle dostupných informací ji sám kraj jako majitel v Číně pojištěnou neměl," uvedla kancelář, jejíž stanovisko ČTK poskytl Miroslav Toman z mediální kanceláře. Pocta iluminaci byl skleněný objekt odkazující na unikátní knižní malbu z 15. století, kterou Středočeský kraj loni získal za 17 milionů v aukci v Londýně.

Hradecká galerie otevřela výstavu obrazů Jaroslava Panušky

Výstavu obrazů akademického malíře a krajináře Jaroslava Panušky ve čtvrtek zahájila Galerie moderního umění v Hradci Králové. Téměř stovku obrazů a kreseb z různých období autorova života si budou návštěvníci mít možnost prohlédnout do 14. listopadu, řekla ČTK Martina Vítková z hradecké galerie. Obrazy na hradecké výstavě jsou zapůjčené z šesti sbírek, například z Muzea umění Olomouc či Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Z Hradce Králové se výstava v obměněné podobě přesune do Galerie Felixe Jeneweina v Kutné Hoře, kde bude k vidění od 1. prosince do konce ledna 2011. Panuška, který byl přítelem spisovatele Jaroslava Haška, tvořil zimní krajiny, strašidelné i pohádkové výtvory i malby inspirované svým velkým koníčkem - archeologií. Panuškovo dílo bylo v Hradci Králové vystaveno v roce 1910, kdy se tam konala jeho druhá samostatná výstava. Ve 30. letech se jeho dílo objevilo v Hradci Králové na výstavě děl Julia Mařáka a jeho žáků v muzeu.

V portrétní galerii v Londýně se nejvíc líbil obraz malíře z ČR

Návštěvníkům prestižní výstavy v Národní portrétní galerii v Londýně se nejvíce líbil obraz českého výtvarníka Michala Ožibka nazvaný iDeath. Vyplývá to z hlasování návštěvníků, které ve čtvrtek galerie zveřejnila. Národní portrétní galerie každý rok pořádá jednu z nejprestižnějších soutěží na světě zaměřených na portréty, nazvanou BP Portrait Award. Obrazy finalistů soutěže jsou přes léto vystaveny v galerii a z nich porota vybere tři vítěze. Letos se přihlásilo rekordních 2177 výtvarníků z celého světa, z nichž galerie vybrala na výstavu, končící 19. září, 58 portrétů včetně Ožibkova obrazu iDeath. Hlavní cenu dostala na úvod výstavy Daphne Toddová za obraz nazvaný Poslední matčin portrét.

Šéfdirigent FOK Kout by se někdy rád vrátil do Národního divadla

Mezinárodně uznávaný šéfdirigent Pražských symfoniků Jiří Kout by se někdy rád vrátil do Národního divadla v Praze (ND). Cítí však, že ještě nenastala ta správná doba. Řekl to na čtvrtečním setkání s novináři. Významný český exilový umělec se před čtyřmi lety s první českou scénou nerozešel v dobrém kvůli nedostatečné přípravě některých hráčů na představení Janáčkovy opery Její pastorkyňa. Tehdy v rozčilení ukončil s ND spolupráci a dosud ji neobnovil. "Nikdy jsem neřekl, že bych se nechtěl do Národního divadla vrátit. Naopak si myslím, že před svou smrtí bych to měl ještě udělat. A rád bych to udělal," prohlásil třiasedmdesátiletý mistr taktovky. Před rokem ho prý šéf opery ND Jiří Heřman žádal o spolupráci, Kout ale odpověděl, že na ni ještě nenadešel čas.

Jediným vlastníkem vydavatele Literárních novin se stal šéf VLP

Miroslav Pavel, šéf vydavatelství Vltava-Labe-Press, se stal jediným vlastníkem vydavatelství Litmedia. Občanské sdružení Právo, spravedlnost a informace (PSI) mu začátkem září prodalo svůj 49procentní podíl ve společnosti, která vydává Literární noviny. Firma to oznámila ČTK, finanční podmínky transakce nezveřejnila. Litmedia převzala vydávání Literárních novin v červnu loňského roku, od listopadu vychází list v nové grafické úpravě. Od letošního června je novým šéfredaktorem Petr Bílek, který předtím vedl časopis Reflex. Ve funkci vystřídal Zbyňka Fialu. Občanské sdružení PSI bylo majitelem Literárních novin, které v Česku vycházejí s přestávkami více než 50 let, od února do května 2009. V souvislosti s vazbami PSI na sociální demokracii se tehdy spekulovalo o tom, že časopis bude pod novým vydavatelem mít blízko k ČSSD. Předseda představenstva PSI Jan Mládek je ekonomickým expertem ČSSD a za tuto stranu také v minulosti vedl ministerstvo zemědělství.

Judista Krpálek vypadl na MS se světovou jedničkou

Český judista Lukáš Krpálek prohrál na mistrovství světa v Tokiu v kategorii do 100 kilogramů ve třetím kole se světovou jedničkou Japoncem Takamasou Anaiem, který o pár hodin později získal zlatou medaili. O víkendu se na šampionátu představí ještě další tři čeští reprezentanti. Dvojnásobný juniorský mistr světa Krpálek byl největší českou nadějí, ale los mu postavil v osmifinále do cesty domácí hvězdu Anaie. Předtím přešel přes Maďara Bálinta Farkase a Brita Jamese Austina, ale na Japonce nestačil a prohrál na vazari, když byl třikrát trestán za pasivitu. Šestadvacetiletému držiteli bronzu z minulého mistrovství světa podlehl během roku už potřetí, stejně jako v prosinci v semifinále Grand Slamu v Tokiu a v únoru ve finále Grand Prix v Düsseldorfu.

Šestnáctiletá Štěrbová přeplavala kanál La Manche

Šestnáctiletá dálková plavkyně Lenka Štěrbová se stala nejmladší Češkou, která zdolala kanál La Manche. Dosud tento primát držel Filip Pytel, kterému bylo v době pokusu v roce 2007 osmnáct let. Štěrbová urazila trasu z Anglie do Francie za devět hodin a 22 minut. "Pocit je to naprosto fantastický, pracovali jsme na tom tvrdě dva roky," řekl ČTK trenér a otec plavkyně Michal Štěrba. "Nedařily se nám poslední týdny, byly problémy s počasím, a kdyby to nevyšlo teď, tak už bychom měli problém s tréninkem i se školou," prohlásil. "Teď ale nemám moc příležitost o tom přemýšlet, dojde mám to až později," uvedl z lodě při cestě zpět do Doveru. Štěrbová je dvanáctým českým plavcem, kterému se podobný kousek podařil. Pardubická plavkyně předvedla v náročných podmínkách čtvrtý nejrychlejší čas, lépe plavali pouze Rostislav Vítek (07:16), Yvetta Hlaváčová (07:53) a David Čech (09:03). Štěrbová chtěla překonat úžinu již v srpnu, kdy čekala týden na dobré počasí, ale tehdy nakonec bez pokusu odjela domů.

Počasí v České republice

V pátek bude polojasno až oblačno, jen výjimečně přeháňky. Teploty 17° až 21° Celsia.

09-09-2010